اپیوئیدها و مصرف نادرست از آنان پس از جراحی

اپیوئیدها و مصرف نادرست از آنان پس از جراحی

A bottle with a hydrocodone (the generic name for drug sold under other names by various pharmaceutical companies) label and hydrocodone tablets spilling out isolated on white background. Hydrocodone is a popular prescription semi-synthetic opioid that is used to treat moderate to severe pain. Hydrocodone is said to be one of the most common recreational prescription drugs in America.

اپیوئیدها و مصرف نادرست از آنان پس از جراحیReviewed by مدیر پورتال on Aug 14Rating:

در یکی از مطالعات اخیر مشخص شد افرادی که بعد از عمل جراحی از جانب پزشک داروهای اپیوئید دریافت می کنند، پس از گذشت مدتی از مصرف این دارو باقی مانده ی آن را کنار می گذارند و بعدها آن را بدون تجویز پزشک مصرف می کنند.

طبق نتایجی که در تاریخ 2 اوت سال 2017 در مجله JAMA Surgery، منتشر شد؛ بین 67 تا 92 درصد بیمارانی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند پس از مدتی استفاده از این داروها باقی مانده ی  آن ها را به صورت دست نخورده نگه می دارند. علاوه بر این بیش از 70 درصد از این بیماران بیان داشتند که باقی مانده ی این داروها را در جعبه ی داروهای خود نگهداری می کنند.

طبق بررسی سالیانه ملی که در سال 2015 در زمینه ی مصرف دارو و سلامتی صورت گرفت؛ حدود 3.8 میلیون آمریکایی ماهیانه به طور نامناسب از اپیوئید استفاده می کنند. همچنین بیش از نیمی از این افراد این داروها را از دوستان یا خویشاوندان خود به طرق مختلفی دریافت کرده بودند. برخی این داروها را به صورت رایگان، برخی با پرداخت هزینه و برخی بدون اینکه آن را درخواست کنند به دست آورده بودند.

دکتر مارک بیکت، دستیار پروفسور هوش بری و مراقبت های ویژه در دانشگاه پزشکی جونز هاپکینز واقع در بالتیمور در این مورد بیان داشت: معمولا جراحی اولین موردی است که پس از آن برای بیمار اپیوئید تجویز می شود.

بیمارانی که برای اولین بار پس از جراحی خود از اپیوئیدها استفاده می کنند ممکن است به اعتیادهای شدید به موادی که حاوی اکسی کانتین و ویکودین هستند دچار شوند. برخی از افراد نیز دوران مصرف خود را نیمه تمام گذاشته اما همچنان اعتیاد در آنان باقی می ماند و از این جهت می توان گفت که اپیوئیدها گاهی سبب بروز مشکلاتی در بیماران می شوند.

اداره کل غذا و دارو آمریکا، بیان داشته است که بیماران اپیوئیدهای دست نخورده و اضافی خود را به داروخانه ها و یا مراکزی که داروها را دریافت می کنند ارائه دهند و یا اینکه آن ها را دور بریزند.

در این بررسی محققان اطلاعات مربوط به شش مطالعه ی جداگانه را که شامل 800 بیمار بود مورد مطالعه قرار دادند. در میان برای بیماران در یک مورد از هفت مورد جراحی های گوناگون اپیوئید تجویز شده بود. این جراحی ها شامل جراحی سزارین و جراحی های استخوانی بین ژانویه 2011 و دسامبر 2016 بود.

محققان دریافتند که تعداد کمی از بیماران (بیش از 21 درصد) مصرف اپیوئید را به پایان نرسانده اند و همچنین در گروه کوچک دیگری که شامل 7 تا 14 درصد از بیماران بود، افراد دوره ی مصرف اپیوئید خود را تکمیل نکرده بودند اما در این دوره هیچگاه از داروهای مسکن استفاده نکرده بودند.

افرادی که از اپیوئید استفاده می کردند در پایان مقدار زیادی از داروهایشان به صورت دست نخورده و اضافه باقی می ماند. محققان دریافتند 42 تا 71 درصد از اپیوئیدهای تجویزی در این افراد مصرف نشده است. یکی از اصلی ترین دلایل این بیماران برای عدم استفاده کامل از این داروی مسکن، آن بوده است که هنگامی که احساس درد و ناخوشی نداشته اند از این داروها استفاده نکرده اند؛ چراکه نگران عوارض جانبی این داروها بوده اند. حدود هشت درصد از افراد موجود در این مطالعه نیز بیان داشتند نگران آن بوده اند که به این داروهای مسکن اعتیاد پیدا کنند.

محققان همچنین نحوه ی نگهداری باقی مانده ی این داروها را بررسی کردند. بیش از 77 درصد از این بیماران این داروها را در میان دیگر داروهای خود نگهداری می کردند و بخش کمی از افراد یعنی بین 4 تا 30 درصد داروهای مصرف نشده را کاملا کنار گذاشته بودند.

محققان در این بررسی نوشتند: نگهداری امن اپیوئید بسیار مهم است. هرچه این داروها در جایی نگهداری شوند که دسترسی به آنها مشکل تر باشد، امکان استفاده نادرست از آنها به عنوان مسکن از جانب اعضای خانواده همچون نوجوان ها کاهش می یابد.

در پایان محققان بیان داشتند از آنجایی که این مطالعه با محدودیت هایی همچون  محدودیت اطلاعات راجع به اینکه آیا افراد موجود در این بررسی در گذشته اعتیاد داشتنه اند یا خیر رو به رو بوده است؛ کاملا قابل استناد نیست. توسعه این مطالعه و بررسی آن بر روی سایر جراحی ها می تواند نتایج حاصل را تقویت کند.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو