آموزش دارت

آموزش دارت

آموزش دارتReviewed by بهمن واثقی on Sep 23Rating:

آموزش تصویری پرتاب دارت

شروع تمرین دارت برای یک تازه کار بسیار باید ساده و قابل هضم باشد . برای تمرین دارت هرگز عجله نکنید . یادتان باشد آهسته و پیوسته . اگر اولین بارتان است که شروع میکنید این تمرینات مناسب است. هرگز در این ابتدا به فکر نمرات اکتسابی و چگونگی کار با دارت فکر نکنید . اول باید تمرکزتان را روی اینکه بتونید دارتهایتان را در یک نقطه بزنید . یعنی هرموقع احساس کردید که هرسه دارتتان در یک نقطه و در نزدیک هم بودند بدونید که دارید پیشرفت میکنید . خب دارت رو تو ذهنتون به دوقسمت تقسیم کنید و یک بار هرسه دارتتون رو به قسمت بالایی بزنید هرموقع که هرسه رو به بالا زدید دوباره همین کار رو برای پایین انجام بدید . این کار رو برای 10 دقیقه مداوو انجام بدید یادتون باشه حتما باید هر سه دارتتون رو به قسمت بالا یا پایین بزنید تا برید سراغ قسمت دیگه.

دوباره دارت رو به دوقسمت چپ و راست تقسیم کنید و همون کارایی که در قسمت قبل انجام دادید برای همین انجام بدید .

بعد از انجام این دو تمرین به مدت 20 دقیقه ( ینی 10 دقیقه اولی و 10 دقیقه دومی) حال تخته دارت رو تو ذهنتون به چار قسمت تقسیم کنید . البته سعی کنید حالا بتونید هر سه دارتتون رو تو همون قسمت مورد نظر بزنید و تا نزدید به قسمت بعدی نرید . این قسمت رو 20 دقیقه کار کنید . در صورت ضعف در این قسمت زمان رو به 30 دقیقه ارتقاع بدید

برای روز اول همین تمرینات کافیه . فقط یادتون باشه با علاقه و روحیه دارت بزنید وگرنه پیشرفت بی پیشرفت. و اول و آخر هر تمرین نرمش یادتون نره . خصوصا ماساژ صورت.

قسمت دوم

در جلسه قبل یاد گرفتید که چگونه بتونید دارتهایتان رو اونجایی که میخواید بزنید . در این جلسه میخواهم تمرینات رو سخت تر کنم . خب پس از اینکه نرمش و ماساژ صورت رو انجام دادید … دارت رو تو ذهنتون به چهار قسمت تقسیم کنید و مروری بر جلسه قبل داشته باشید . بعد از انجام تمرینات جلسه قبل به مدت 5 دقیقه حال دارت رو به 7 قسمت تقسیم کنید و دوباره همون تمریت و همون روال رو تکرار کنید . خودتون رو گول نزنید چون این کار به پیشرفت شما کمک می کند . در این جلسه 40 دقیقه رو به این کار اختصاص بدید . حتما باید سه تا دارتتون مثلا تو قسمت 1 باشه وگرنه نباید به قسمت 2 برید . حتی اگر مثلا دوتا از دارتهاتون تو قسمت 1 بود و یکی هم تو قسمت 2 بود قبول نیست و باید حتما هرسه تو قسمت 1 باشند و بعد از اینکه هر سه به 1 اصابت کردند به قسمت بعدی بروید . حتما لازم نیست که مثلا از 1 و 2 و 3 شروع کنید می تونید قسمت ها رو دلخواه انتخاب کنید مثلا اول از قسمت7 بعد 6 بعد 5… شروع کنید . برای تقسیم می تونید از شماره های رو تخته استفاده کنید به صورت شکل زیر.

1/20
5/12/9
14/11/8
16/7/19
3/17/2
15/10/6

13/4/18

خب بعد از انجام این تمرین تمرین بعدی از این معم تره چون باید تخته رو به 10 قسمت تبدیل کنید . مانند شکل زیر و روال گذشته رو با دقت بیشتری تکرار کنید . دوستان توجه داشته باشید هرگز عجله نکنید که بخواید این تمرینات رو تو یک روز انجام بدید. با حوصله و آرامش تمرین کنید . و برای تمریناتتون برنامه ریزی کنید مثلا روز های زوج از ساعت 17 تا 19 وقت بسیار خوبیه.

قسمت سوم

اول از همه چیز نرمش و ماساژ صورت برای تمرگز بسیار مفید است و همچنین مرور جلسات قبل . حال دارت رو به 20 قسمت تنقسیم کنید . خود دارت این تقسیم بندی رو داره و شما باید فقط سعی کنید روی این تقسیم بندی کار کنید . اونقدر کار کنید تا بتونید هرسه دارتتون رو تو یک قسمت بزنید . اصلا کاری به امتباز نداشته باشید و سعی کنید تموم قسمت را خوب کار کنید . ببینید حتی استاد های دارت هم هر روز که شروع به تمرین می کنند ابتدا این تمرین 20 قسمت رو انجام میدند برای دست گرمی . پس باید اونقدر این تمرین رو انجام بدید تا ملکه ذهنتون بشه و بتونید به راحتی هرسه دارتتون رو تو هر شماره ایی که خواستید بزنید . و تا به این مرحله نرسیده اید نباید روی دابل و تریپل کار کنید . من خودم تشخیصم اینه که حتما این تمرین 20 قسمت دارت رو تا چندین جلسه به طور مداوم انجام بدید تا بعد با مشکل مواجه نشید. در بین تمریناتتون میدل یادتون نره . همون قسمت وسط دارت اونجا رو هم برای دست گرمی بسیار مهمه که روش کار کنید .

قسمت چهارم

اول از همه چیز نرمش از سر تا پا . بعد از انجام نرمش ماساژ صورت که در دارت که ورزشی تمرکزی است بسیار مهم و قابل توجه می باشد. خب در ابتدا برای تمرین همیشه یادتان باشد باید تمرینات جلسات قبل را انجام بدهید و آنها را مرور کنید . در این جلسه میخواهیم در ادامه همان تمرینات کار کنیم . در تخته دارت 20 عدد وجود دارد . شاید با خودتان فکر کرده ایید که چرا هر عدد مثلا 20 یا 18 یا 15 … هرکدام از چهار قسمت تشکیل شده . همان طور که در صفحات اول همین تاپیک توضیح داده شده اگر بخواهیم نامگذاری کنیم قسمت هایی مختلف دارت را باید از همان اول شروع کنیم که به ترتیب این گونه می شود.

خب در این جلسه میخواهم شما روی قسمت هایی که با عنوان ” هردو امتیازی یکسان دارند” مشخص کرده ام کار کنید . ینی یک بار از 20 -19 – 18 – و به همین ترتیب ( به ترتیب دقت کنید مثل ساعت گرد یا خلاف ساعت گرد نیست بلکه از 20 به پایین تا 1 است) قسمت های بالایی را بزنید . ینی هر سه دارتتون به قسمت بالایی اصابت کند قسمتی که در شکل زیر مشخص نموده ام . دقت کنید

و به همین ترتیب روی قسمت های فوقانی هر عدد کار کنید . درضمن اصلا روی اون قسمت های قرمز و سبز کار نکنید چون هنوز زود است . بعد از اینکه توانستید هرسه دارتتان را مثلا به قسمت بالایی 20 یا مثلا 16 بزنید برید سراغ عدد پایین تر آن . این تمرین را برای قسمت های پایینی هر عدد نیز تکرار کنید . این تمرین خیلی سهت و طاقت فرسا است . اگر این تمرین را به خوبی خوب انجام دهید می توانید یک دارت زن شوید .
اگر که برایتان مشکل بود که هرسه دارتتان را به یک قسمت بزنید اول با دو دارت شروع کنید ینی دو تا از دارتهایتان را بزنید. و بعدا مثلا یک ماه که از تمریناتتان گذشت سه تا از دارتهایتان را بزنید.

قسمت پنجم

تمرین تنها توصیه و کلمه ایی است که میتوان به یک ورزشکار و یا یک دارت باز گفت . این تمرینات بسیار است که ورزشکار را برای انجام مسابقات بین المللی اماده میسازد . با تمرین های مداوم و یکنواخت مطمئن باشید که روزی یکی از بهترین دارت باز های دنیا خواهید شد . همچنان که فیل تیلور برترین دارت باز جهان عامل موفقیت خود را تمرین میداند . اما نوع تمرین و چگونگی تمرین بسیار مهم است . و بعد از انتخاب نوع تمرین آن موفق است که اهسته و پیوسته رود . پس راه چند ساله رو نمیشه تو یه روز یا تو یک ماه رفت . با انجام تمریناتی که در اینجا به شما اموزش میدهیم میتوانید در حدود چند ماه یک دارت باز خوب و اماده برای مسابقات شوید . شما نیز بهتر میدانید هر هرفته در تهران مسابقاتی بر مبنای لیگ یا مسابقات آزاد برگزار می گردد و شرکت در این مسابقات میتواند شما را در مسابقات رسمی یاری دهد . چون هرچه بیشتر در فضای مسابقه قرار گیریم بیشتر میتوانیم مشکلات خود را پیدا کنیم و انها را رفع کنیم یا ضعف های خود را که آشکار یا پنهان هستند بپوشانیم. اگر هم دسترسی به این مسابقات ندارید میتوانید هر هفته خودتان با خودتان مسابقه دهید که به عنوان مثال دابل 501 را در چند مرحله میبندید.
و اما اموزش این جلسه . در جلسات قبلی به شما گفتیم که باید در اول هر جلسه تمرکز داشته باشید و به خود بگویید که من امروز خوب دارت می زنم . اگر به خود تلقین کنید که من خوب دارت میزنم پس خوب دارت میزنید . من خودم بارها این مسئله برایم پیش آمده که قبل از تمرین این کلمات را به خود گفته ام و بعد تمرین را شروع کرده ام.

ماساژ خیلی تو این امر میتونه بهتون کمک کنه . سعی کنید هر روز قبل از تمرین چند دقیقه ماساژ ارامبخش روی صورت داشته باشید …
در تمرین قبلی روی قسمت های بیرونی هر شماره کار کردیم که خیلی تمرین طاقت فرساییه اما امکان پذیره و با چند هفته تمرین مداوم میتوانید به راحتی اون رو یاد بگیرید . حال میخوام چند تمرین دیگه رو بهتون بگم . این بار روی قسمت های داخلی هر عدد کار کنید در شکل زیر براتون نمایان کردم که باید هر سه دارتتون به این قسمت ( قسمت داخلی ) بخوره .

درسته سخته ولی برای شروع باید یادبگیرید که اول با یک دارت اعداد رو دور بزنید و بعد با دو دارت و روزهای اتی با سه دارت اعداد را مثلا از 20 و 19 و 18 و …. 3 و 2 و 1 و همچنین بلعکس تموم کنید . این کار رو هزمان در جلسه خودتون قرار بدید اما تنها توصیه من اینه که تمرینات قبلی رو حتما انجام بدید و بعد از انجام دادن اونا بیایید سراغ این تمرینات … پس این جلسه روی قسمت های داخلی و بیرونی کار می کنیم و اصلا روی دابل و تریپل تا حداقل یک ماه کار نکنید چون باعث پایین آوردن روحیه میشه . در این باره در جلسات بعدی توضیح بیشتری میدم.

قسمت ششم

از این جلسه تمرین به بعد باید یادمان باشد که تمرینات مهم هستند زیرا باید روی مهم ترین قسمت دارت کار کنیم .

خشت اول چون نهد معمار کج    تا ثریا می رود دیوار کج

در همین ابتدای امر سعی کنید روش دارت زدنتان را خوب یاد بگیرید و یک گارد ثابت و یک نواخت مرتب برای دارت زدنتان داشته باشید . زیرا این نواخت به شما کمک میکند که همیشه خوب دارت بزنید و دارتهایتان روز به روز جمع تر شوند . دابل مهم ترین و حیاتی ترین قسمت دارت و همچنین در مسابقات است . همانطور که میدانید باید مسابقه را با دابل تمام کرد و این امر بسیار مهم است . بار ها برای خود من پیش آمده که مسابقه 501 یا 1001 را با استمرار خوبی شروع کرده ام اما در دابل نهایی نتوانسته ام بازی را به پایان برسانم . در این مواقع حریف های فرصت طلب و کسانی که خوب روی دابل کار کرده اند میتوانند بازی را به نفع خود تمام کنند. البته باید بدانیم که همهی قسمت های دارت مهم هستند ولی در تمرینات خود باید به دابل اهمیت ویژه ایی دهیم . انشالله در جلسات بعدی تمرینهای ویژه و خاصی برای دابل و تریپل و چگونگی کار با انها را برایتان دارم .
خب در اول تمریناتتان باید تمرینهای قبل را به صورت مختصر و خوب انجام دهید کسی خوب میتواند دابل بزند که تمرینات قبلی را انجام داده باشد . با نرمش و مساژ و رحیه بالا شروع به تمرین کنید . در شکل زیر برایتان قسمتهایی که دابل نام دارند مشخص کرده ام . این تمرین بسیار ساده است پس به راحتی میتوانید ان را انجام دهید . شما باید در هر دابل (20و19و18و…3و2و1) یک دارت خود را بزنید و به این صورت و بلعکس(1و2و3و…و18و19و20) دارتهای خود را بزنید . در این جلسه فقط یک دارت خود را بزنید و میتوانید این کار را بارها انجام دهید . ممکن است سخت باشد اما تمرین مداوم این کار را برای شما راحت خواهد کرد . نتیجه ی این تمرینات را و لذت آن را باید در مسابقات دید زیرا آن موقع قدر دابل زنی را خواهید فهمید .

فسمت هفتم

در تمرین قبل یاد گرفتیم که اهمیت دابل چیست و چگونه باید دابل را از اول شروع کنیم . در این مرحله از تمرین ینی از این به بعد باید یاد بگیریم که در تمرینات دابل از خود خلاقیت نشان دهیدم . به عنوان مثال ابتدا دابل های زوج را بزنیم و بعد دابل های فرد را . یا به عنوان مثال دابل از 20 تا 10 را بزنیم و بعد از 10 تا 20 و همچنان برعکس ینی از 1 تا 10 و از 10 تا 1 را بزنیم . پس باید خلاقیت در تمرین و تنواع را مد نظر قرار دهیم . در ضمن مهم ترین نکته این است که باید بغیر از اینکه روی تمام دابل به صورت کامل کار کنیم دابل تخصصی نیز داشته باشیم . منظور از دابل تخصصی زدن داشتن یک دابل باشد که ان را با اولین دارت بزنیم . ینی به عنوان مثال شما دابل تخصصیتان 20 است یا 15 است . در پایان مسابقه و به پایان بردن دست ها ی مسابقه طوری بازی را تمام می کنید که مثلا با 15 ینی همان 30 امتیاز تمام کنید . در ضمن در کنار دابل تخصصی که باید حتما در هر زمان که خواستید ان را بزنید دابل های دیگر نیز مهم هستند . و اما امتیاز دابل و چگونگی امتیاز آن. در مسابقات به غیر از اینکه داور امتیاز را ثبت می کند ما باید خود از لحاظ شمارش خوب باشیم . ینی بدانیم اگر به یک عدد مثلا به 160 رسیدیم باید تریپل 20 را دوبار بزنیم و با دابل 20 تمام کنیم . این کار بسیار سخت است ولی با تمرین ممکن است . در این مرحله از تمرین این کار پیشنهاد نمیشود . فقط منظور از طرح این موضوع این بود که بدانیم اهمیت تمرینات دابل چیست .

در زیر تعدادی از اعدادی را که با دابل 20 تمام میشوند اورده ام: در زیر تا 80 میتوانید دستتون رو ببنید البته با سه دارت . بجای تمامی اوت اعداد اول بعد مساوی میتوانید دابل را بزنید مثلا بجای 18 میتوانید دابل 9 را بزنید .

از سمت راست بخوانید . ینی اینطور 80را میتوانم با 20 و 20 و دابل20 ببندم. یا اینطور
80 را میتوانم با دابل 10 و 20 و دابل 20 ببندم یا
80 را میتوانم با دابل 10 و دابل 10 و دابل 20 ببندم.

این طرز خوندنا و جمع کردنا بستیگ داره دابل تخصصیتون چی باشه./

80=20/20/ D20
79=19/20/ D20
78=18/20/ D20
77=17/20/ D20
76=16/20/ D20
75=15/20/ D20
74=14/20/D20
73=13/20/D20
72=12/20/D20
71=11/20/D20
70=10/20/D20
69=9/20/D20
68=8/20/D20
67=7/20/D20
66=6/20/D20
65=5/20/D20
64=4/20/D20
63=3/20/D20
62=2/20/D20
61=1/20/D20
60=20/D20
59=19/D20
58=18/ D20
57=17/ D20
56=16/ D20
55=15/ D20
54=14/ D20
53=13/ D20
52=12/ D20
51=11/ D20
50=10/ D20
49=9/ D20
48=8/ D20
47=7/ D20
46=6/ D20
45=5/ D20
44=4/ D20

فسمت هشتم

در این قسمت فقط ادامه ی اون اعداد رو بهتون معرفی میکنم اینایی که اینجا میگم همراه با زدن تریپل هم هست . در این جلسه به بعد باید فقط دستتون رو ببنید . اول باید بگم که اون تمرینات رو باید در طی 2 ماه تموم کنید و تا تموم نگردید به سراغ اینا نیایید . این اعداد رو باید به همین صورتی که نوشتم ببنید در غیر اینصورت دارت باز خوبی نخواهید شد . یک دارت باز خوب همیشه دارت خود را به آنجایی که دیگران هم بگویند باید بزند . و باید روی تمام صفحه دارت تخصص و مهارت داشته باشد .دوستان به یاد داشته باشید من ب این دلیل تمرینات تیرپل را نگفتم چون تمریناتش ساده هست و میتونید دقیقا عین دابل بزنید .

D = دابل
T = تریپل

41=9/D16
42=10/ D16
43=11/ D16
44=12/ D16
45=13/ D16
46=14/ D16
47=15/ D16
48=16/ D16
49=17/ D16
50=18/ D16
51=19/ D16
52=20/ D16
53=13/D20
54=14/ D20
55=15/ D20
56=16/ D20
57=17/ D20
58=18/ D20
59=19/ D20
60=20/ D20
61=T15/D8
62=T10/D16
63=T13/D12
64=D16/D16
65=T15/D10
66=T10/D18
67=T17/D8
68=T16/D10
69=T19/D6
70=T18/D8
71=T13/D10
72=T20/D6
73=T19/D8
74=T14/D16
75=T15/D15
76=T20/D8
77=T15/D16
78=T14/D18
79=T13/D20
80=T16/D16
81=T15/D18
82=T14/D20
83=T17/D16
84=T20/D12
85=T15/D20
86=T18/D16
87=T17/D18
88=T16/D20
89=T19/D16
90=T18/D18
91=T17/D20
92=T20/D16
93=T19/D18
94=T18/D20
95=T15/18/D16
96=T20/D18
97=T19/D20
98=T20/D19
100=T20/D20

99=T19/10/D16

D = دابل
T = تریبل
B = بارل ( وسط دارت)

101=T17/18/D16
102=T20/10/ D16
103=T20/11/ D16
104=T18/18/ D16
105=T20/13/ D16
106=T20/14/ D16
107=T19/18/ D16
108=T20/16/ D16
109=T20/17/ D16
110=T20/18/ D16
111=T20/19/ D16
112=T20/20/ D16
113=T20/13/D20
114=T20/14/ D20
115=T20/15/ D20
116=T20/16/ D20
117=T20/17/ D20
118=T20/18/ D20
119=T19/T10/D16
120=T20/20/D20
121=T20/T15/D8
122=T18/T20/D4
123=T19/T16/D8
124=T20/D16/D16
125=B/T20/D20
126=T20/T16/D8
127=T19/T18/D8
128=T18/T14/D16
129=T19/T20/D6
130=T20/T18/D8
131=T20/T13/D16
132=T20/T20/D6
133=T20/T19/D8
134=T20/T14/D16
135=T20/T15/D15
136=T20/T20/D8
137=T17/T18/D16
138=T20/T14/D18
139=T20/T13/D20
140=T20/T16/D16
141=T20/T15/D18
142=T20/T14/D20
143=T20/T17/D16
144=T20/T20/D12
145=T20/T15/D20
146=T20/T18/D16
147=T20/T17/D18
148=T20/T16/D20
149=T20/T19/D16
150=T20/T18/D18
151=T20/T17/D20
152=T20/T20/D16
153=T20/T19/D18
154=T20/T18/D20
155=T20/T15/DB
156=T20/T20/D18
157=T20/T19/D20
158=T20/T20/D19
159=NOT
160=T20/T20/D20
161=T20/T17/DB
162=NOT
163=NOT
164=T20/T18/DB
165=NOT
166=NOT
167=T20/T19/DB
168=NOT
169=NOT
170=T20/T20/DB

کسانی که دارت میزنن حتما این کلیپ رو ببینند …

دریافت کلیپ

کپی برداری از مطلب فوق تنها با ذکر منبع (WWW.Daneshju.ir) و نام نویسنده (بهمن واثقی) مجاز می باشد.

آموزش بیلیارد

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

63 دیدگاه ها

 1. ali گفت:

  با سلام
  خوشحالم که کسی به این ورزش زیبا و مفرح ارزش گذاشته و سعی نموده است که این ورزش مفرح را به دیگران علاقمندان آن آموزش دهد.
  با توجه به ضرورت آموزش صحیح و اصولی دارت از پایه تا حرفه ای امید است که در این مورد موفق باشید

 2. mehdi shayesteh گفت:

  سلام دوست عزیز
  به عقیده بنده در کل خوب آموزش دادید و برای آمادگی اولیه عالیه
  موفق و مؤید باشید .

 3. سلام
  ممنون از توجه شما
  لطفا متن را طوری بنویسید که مشاهده شود
  واگر فیلم یا برنامه ای دارید در روی شبکه قرار دهید

 4. VioLeT.CE گفت:

  سلام
  من منظور شما رو از “لطفا متن را طوری بنویسید که مشاهده شود” متوجه نشدم.اگر امکانش هست بیشتر توضیح بدید تا رسیدگی بشه. ضمنا دو کلیپ هم قرار داده شد.

 5. سجاد.ب گفت:

  لطفاً عکس ها را کامل نشان دهید.

 6. VioLeT.CE گفت:

  عکسا که کاملن

 7. بهمن واثقی گفت:

  سلام دوست گرامی
  عکسها مشکلی برای لود شدن ندارند
  و اینم بگم که توضیحات کفایت میکنه که بدون عکس بخواین یاد بگیرین .
  موفق باشید

 8. HamidMahdavi گفت:

  آقا ایول من خیلی خوشم آمد عالی توضیح دادین مرسیی

 9. sara-daneshjoo گفت:

  واقعآ عالي بود
  ممنون،مدتها بود دنبال اين مطالب ميگشتم.

 10. Fahad گفت:

  ممنون از اینکه اینهمه صادقانه بدون در نظر گرفتن منفعت مالی اطلاعاتتون رو در اختیار گذاشتید به امید روزی که شاهد موفقیتهای چشمگیر شما در صحنه های جهانی باشیم.

 11. behrad گفت:

  لینک دانلود فایل ها پاک شده لطفا کلیپ ها رو یه بار دیگه آپلود کنید.

 12. mohammad گفت:

  با سلام
  از مطالب مفیدی که درباره ورزش زیبای دارت ارایه داشته اید خیلی متشکرم
  فقط دو کلیپ پایانی باز نشد

  • zohreh گفت:

   link download fileha pak shode lotfan kliparo ye bar dige upload konid

   ***

   با سلام
   از مطالب مفیدی که درباره ورزش زیبای دارت ارایه داشته اید خیلی متشکرم
   فقط دو کلیپ پایانی باز نشد

   سلام
   در صورت امکان در آینده لینک ها جایگزین خواهند شد

   با تشکر

 13. VioLeT.CE گفت:

  یک کلیپ جدید آپلود شد .

 14. مهدي گفت:

  سلام دوست عزيز
  خوبي؟
  ممنون ازمطالب خوب ومفيدت كه ارائه كردي.
  اگه مطلب يافيلم جديدراجع به نحوي صحيح گرفتن وپرتاب تيرداري توي سايت بزاري ممنون ميشم.

  • بهمن واثقی گفت:

   دست گرفتن دارت زیاد چیز خاص یا قواعد خاصی نمیخواد . شما هر طوری که راحتی باشین میتونین دارت رو دست بگیرین . و خودتون به مرور یاد میگیرد که دارت رو چطور بگیرید که پرتاب خوبی داشته باشین .

   موفق و موید باشید

 15. mehran گفت:

  مرسی خیلی عالیه

 16. کریمی گفت:

  سلام
  بسیار مفید و مناسب بود .متشکرم

 17. niloofar گفت:

  ممنون. خیلی مفید بود.

 18. سلام بر همه دوستان
  ممنون از نظرات امیدوار کننده همه دوستان که با نظرات و انتقادات خودشون ما رو در امر آموزش راهنمایی میکنند
  یا حق

 19. محمد گفت:

  سلام از اینکه با این دقت اطلاعات تمرینی رو از ابتدا تا انتها در اختیار عموم گذاشتین ممنونم. خدا قوت

 20. جلیل عزتی گفت:

  سلام
  تشکر می نم
  آموزش خیلی مفید و بسیار شفاف بود

 21. یواشکی گفت:

  سلام. عالی بود. عالی. از فردا شروع می کنم به تمرین اصولی. خدا نگهدارتون باشه

  • بهمن واثقی گفت:

   سلام خدمت شما دوست گرامی

   تمرین اصولی تمیرینه که به مرور و مداوم و با پیشرفت باشه . یادتون باشه که هیچ وقت تمیرن کردن رو یادتون نره . در هرکاری تمرین داشته باشی موفق میشی …

   تمرین ، تمرین : معجزه!

 22. پیام گفت:

  سلام بیان خوبی داشتی آفرین
  تشکر از راهنمایی خوبتون
  من تازه شروع به دارت زدن کردم و شکر خدا راضی هستم
  “من دارت زن خوبی هستم”

 23. موسی نِژاد عبد الله گفت:

  استفاده کافی برده شد آرزوی موفقیت روز افزون

 24. حسین گفت:

  با اطلاعاتی که دادین من یک دارت زن حرفه ای میشم ممنونم

 25. با سلام

  امیدوارم که مطالب مورد نظر همچنان که مفید واقع شده باشه ، از این به بعد هم بشه . و به امید پیشرفت روز افزون ورزش دارت در همه عرصه های ورزش عمومی …

  موفق باشید

 26. محمد حسین قمی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  دستتون واقعا درد نکنه بسیار جالب و جامع بود
  لطفا کلیپ های بیشتری جهت تشویق بزارید

  • بهمن واثقی گفت:

   با سلام

   کلیپ هم تاثیر خودشو داره . ولی شما سعی کنید بیشتر روی گارد خودتون کار کنید تا بتونید تاثیر مثبت در زدن دارت داشته باشید.

 27. شهرستانی گفت:

  سلام

  من در شهرستان زندگی می کنم .

  به دارت خیلی علاقه دارم و توی دانشگاه هم زیاد دارت بازی میکنم.

  اگه بخوام حرفه ای بشم و توی مسابقات کشوری شرکت کنم یا حتی یه روزی

  عضو تیم ملی بشم باید چه کارکنم ؟ میشه راهنمایی کنید؟

  • بهمن واثقی گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی . از اینکه این مطلب رو برای آموزش خودتون انتخاب کردید واقعا ممنونم

   شما میشه بگید در کدوم شهرستان زندگی میکنید؟
   میتونید اطلاعاتی در مورد ورزش دارت از اداره ورزش های عمومی شهرستانتون گیر بیاری؟
   باید اول ببینی که شهرستانتون سالن دارت یا انجمن دارت داره یا نه؟
   اگه نداشته باشه که باید فردی واسه خود ت تمرین کنی . اگه داره که باید بری و مراجعه کنی و به مرور توی مسابقات دارت شرکت کنی تا انتخابی تیم ملی بیاد و بری توی تیم ملی یا اینکه بری تو.ی تیم های شهری

 28. مقیاسی گفت:

  سلام
  لطفا بفرمایید که آیا سی دی کامل آموزش دارت در بازار هست یا خیر. اگر هست لطفا بفرمایی از کجا باید تهیه کرد.
  با احترام
  مقیلسی

  • بهمن واثقی گفت:

   با سلام

   فکر کنم موسسه دارت پارسیان اقدام به همچین کاری کرده . ولی دقیق در جریان نیستم . تونستی یه سر به این باشگاه بزن.

 29. مقیاسی گفت:

  آیا برند خاصی از دارت درایران رایج است .لطفا نام ببرید

 30. بهمن واثقی گفت:

  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  والا فعلا که تنها آموزشی که در سطح نت من دیدم که خوب باشه همینه
  نه اینکه بگم مال من خوبه و این حرفا!ً
  ولی در کل همین تمرینات رو ادامه بدین واقعا تاثیر گذار هست
  البته زیر نظر مربی قرار بگیرید که میشه نور علی نور

  موفق باشید

 31. رضا گفت:

  سلام خيلي عالي بود به خصوص براي كساني كه اين كاره نيستند مثل من.
  يه مدته كه دارت خريدم و كار مي كنم. اما تا اين آموزش و نديده بودم خيلي افتضاح كار مي كردم. تازه تمرينات جلسه اول و دوم رو انجام دادم. سعي ميكنم با هر دو دست پيش برم كه خيلي جالب شده.
  انگار دست چپم مي خواد با دست راستم مسابقه ي پيشرفت بده.
  يه سوال ديگه. فكر كنم چون يه مدت غير اصولي كار كردم باعث شده كه رگ هاي دستم يه موقع پرتاب دارت درد بگيره يعني از ساعد به پاييين و خود ساعد. شايد جون از راه دور مي زدم و دارت رو پايين گذاشته بودم اينطور شده باشه. لطفا در اين مورد راهنمايي كنيد.
  ياعلي

  • بهمن واثقی گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز .
   اول از همه در مورد فاصله شما با تخته دارت بگم ، این فاصله خودش اصولی داره که نه باید زیاد باشه نه کم . درضمن تخته های اصولی باید خریداری کنید که دارت بتونه راحت روش بشینه . فکر کنم فاصله اصولیش 2 متری باشه.
   در مورد اینکه شما با هر دو دست تمرین میکنید خیلی خوبه اما سعی کن دست تخصصیت مشخص باشه و با اون دست بتونی بهترین تمرینات رو انجام بدی . اینطوری در مسابقات یا در تمرینات خودت راحتر میتونی مانور بدی.
   در مورد ساعد درد هم بگم که من اول از همه اینها توضیحی دادم در مورد نرمش که میتونی بهش مراجعت کنی . حتما قبل از تمرین یه نرمشی داشته باش که بتونی راحتر کار کنی . اینم بگم که حتی تمرین دویدن و شنا برای این کار مناسبه چون نفست رو تقویت میکنه.
   من الان خودم دارم تیراندازی با تفنگ بادی کار میکنم که فقط کارشون با نفسه . این موضع در مورد ورزش دارت هم صدق میکنه .
   یا علی

 32. تقی گفت:

  باسلام وخداقوت اموزش بسیارخوب بود لطفادرباره نرمش توضیح بیشتری بفرمایید .ایامثل سایرورزش هااست باتشکر

  • بهمن واثقی گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی .
   نرمش هم زیاد فرقی نمی کنه
   ده دقیقه دویدن نرم که نفستون تنظیم بشه
   بعدشم حرکات کششی دست و پا و …
   بیشتر روی حرکات کششی دست و سر و گردان کار کنید
   و البته تمرینات ماساژ روی صورت (بدین صورت که تمام صورت رو با انگشتان دستون ماساژ بدید .

   سوالی بود در خدمتم .
   یا حق

 33. رضا گفت:

  سلام دوست عزيز
  از وقتي فاصله اصولي را رعات ميكنم دست دردم( گفته بودم رگهاي دستم درد مي گيره) خوب شده.
  سوال: اگه دارت هام از نوع حرفه اي نباشد ( همون دارت هاي كوچيك ) مشكلي داره يا بايد حتما دارت هاي بزرگ رو تهيه كنم؟
  در اندازه گيري متوجه اشتباه اندازه هاي داده شده شدم. اگر از نقطه وسط دارد بارل 293 سانتيمتر بگيريم با 273 هماهنگي نداره
  اين دو اندازه را براي فاصله تا تخته دارت گفتند.
  يكيش از روي زمين 273 و ديگري از نقطه بارل. 293.
  ممنون مي شم فاصله دقيقش را بفرماييد.

  • بهمن واثقی گفت:

   سلام .
   منظورتون رو متوجه نمیشم .
   اگه میتونید واضح تر بگید تا کمکتون کنم.
   متشکر از شما.

  • بهمن واثقی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست گرامی

   چقد سانت اختلاف داره؟
   شما همون فاصله 273 از روی زمین رو در نظر بگیرد و تمرین کنید. اندازه ها کاملا دقیقه و این اندازه ها جهانیه
   اگر هم اختلافی دارید ممکنه از نوع اندازه گیری یا نصب تخته داره یا نقطه ایستادن مشکل هست. چون ارتفاع وسط تخته دارت تازمین هم باید در نظر گرفت.

   در مورد دارتها کوچیک هم بگم که مشکلی نداره . اگه با همین دارت ها راحتید میتونید تمرین کنید. ممکنه این سوال بعضی از دوستان باشه برای همین اگه کسی احساس میکنه که با ین دارتهای کوچیک دیگه کاملا یاد گرفته و میتونه از دارتهای بزرگ استفاده کنه پس مشکلی نداره . دارتهای کوچیک و معولی دقت کمی دارن و برای دارتها در اندازه های مختلفی هست که میتونه به شما کمک کنه.

   سوالی بود درخدمتم .

 34. علی وفازاده گفت:

  سلام خسته نباشی من برای اولین بار مسابقه دادم خیلی خوشم امد

 35. سمیه گفت:

  از مطالب ارائه شده که به نحوی زیبا اموزش دارت را ارائه نموده بسیار سپاسگزارم. موید باشید

 36. بهمن واثقی گفت:

  با سلام و تشکر از نظرات تمامی دوستان.
  خیلی خوشحالم که مطالب فوق بعد از چند سال هنوز هم مورد توجه دوستان بوده .
  دوستان هر نظری دارند میتونند اینجا مطرح کنند تا رسیدگی بشه .

 37. غلامحسن حسنی گفت:

  تشکر از لطف ومحبت شما که زحمت بسیار کشیده اید

 38. فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشيد
  بسيار عالي بود. واقعاً لذت بردم. موقع خوندنش انگار كه داشتم تمرين ميكردم. همون حس رو ميداد.

 39. مرضیه گفت:

  با سلام
  واقعا زیبا بود و ایجاد انگیزه می کرد ممنون
  فقط این تمرین های از سر تا پا و ماساژ رو میشه خواهش کنم برامون ایمیل کنید با تشکر

  • مجتبی از شیراز گفت:

   سلام . تشکر فراوان از مطالب خوبت دوست عزیز. خیلی استفاده کردم. خیلی وقت بود دنبال اطلاعات کاملی بودم. سپاس فراوان.
   علاقه زیادی به دارت و طناب زنی و بدمینتون دارم. توی طناب زنی خیلی پیشرفت کردم و توی دارت هم با این تمرینات مطمئنم که موفق میشم. من که یه روزی سه تا طناب به سختی میزدم الان رکوردمو رسوندم به 204 تا در دقیقه . امیدوارم بهتر هم بشه رکوردم. توی دارت هم استعداد و انگیزه دارم و امید موفقیت دارم. بازم ممنونم.
   mehrdad.arshad@gmail.com
   جیمیلم در اختیار کسانی که در این زمینه ها فعالیت دارند. بخصوص دارت و طناب زنی. خوشحال میشم با کسانی که در این زمینه فعالیت دارند در ارتباط باشم.

 40. روح اله گفت:

  باسلام
  من معلم ورزش هستم
  چند تا دارت برای مدرسه خریداری کردم ولی متأسفانه به قوانین بازی دارت آشنا نیستم اگه برای شما مقدور بود قوانین را برای بنده ایمیل کنید
  ممنون میشم
  این کار مجب ترویج دارت در میان حدود 380 دانش آموز شده که از این میان خیلی ها به این رشته جذاب و گمنام کشیده خواهند شد
  با تشکر فراوان
  روح اله فریادی
  از کرمانشاه
  دبیر ورزش
  فوق لیسانس فیزیولوژی ورزشی

  • بهمن واثقی گفت:

   با سلام

   ممنون از اینکه نظرتون رو گذاشتید.
   بنده ایمیل شما رو ندارم . اینجاهم نمایش داده نشده .
   در صورت تمایل میتونید ایمیل بنده رو برای تبادل اطلاعات داشته باشید

   bahman_vaseghi @ Yahoo.com
   همچنین میتونید از روی سایت انجمن دارت ایران قوانین رو دانلود کنید .

 41. zahra ghaderi گفت:

  سلام خسته نباشید . من میوام تخته دارتم رو در ااقم نصب کنم. اما اندازه های اصولی رو نمیدونم. میشه رانمایی بفرمائید ؟ ممنونم.

 42. amin jm گفت:

  سلام…از آموزشتون واقعا ممنونم خیلی خوب بود و پیشرفت زیادی کردم در این دو هفته اخیر…یه سوال که برام پیش اومده اینه که من هرچقر برای پرتاب سوزن خودمو جلو میکشم خیلی بهتر میتونم هدفمو بزنم…آیا جلو کشیدن بدن هنگام پرتاب خطا محسوب میشه؟

  • بهمن واثقی گفت:

   سلام . خوشحالم كه مفيد بود براتون
   نه هيچ مشكلي نيست. شما فقط بايد پاتون پشت خط باشه .بدن رو هرچي جلو بكشي مشكلي نيست. فقط يادت باشه زياد وزنت رو روي يك پا نندازي كه زود توي مسابقات خسته ميشي . سعي كن بيايي جلو ولي تعادل رو بندازي روي دو پا

 43. مجتبی از شیراز گفت:

  ممنون از مطالب بسیار خوبت

 44. محسن گفت:

  خیلی خیلی خوب بودفقط فاصله نفر تا دارت باید چند متر باشد

 45. حسین گفت:

  با سلام من دارت خریدم اما بلد نیستم بازی کنم تا این که با این سایت اشنا شدم الان دیگه همچی بلدم ممنون که این بازی قشنگ رانادید

 46. حسن رضایی گفت:

  عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود

 47. کیوان گفت:

  عالی بود ممنون

 48. عزیزی گفت:

  سلام و وقت بخیر . از آقای واثقی ممنون که مطالب خیلی مفیدی در مورد دارت گذاشتید.
  من گام به گام با تمرینهایی که داده بودید پیش رفتم و در مسابقاتی که در محل کارم برگزار شد با حضور استانهای مختلف، سوم شدم. و ممنون از مطالب مفیدتون فقط چیزی که شاید فراموش کرده باشید استایل ایستادن و نحوه پرتاب دارته (که مهمتر از هرچیز دیگه ای در ورزش دارت هست)که ازتون میخوام به صورت تصویری اونو هم بزارید که مطالبتون کامل کامل باشه. و چیز دیگه اینکه نحوه کنترل استرس که اونم خیلی مؤثر در کسب امتیاز و دقت پرتابه .
  بازم ممنون از اطلاعاتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو