تأسیس ۵ برند فناوری توسط جهاد دانشگاهی

تأسیس ۵ برند فناوری توسط جهاد دانشگاهی

تأسیس ۵ برند فناوری توسط جهاد دانشگاهیReviewed by مدیر پورتال on Oct 19Rating:

دکتر حمیدرضا طیبی گفت: جهاد دانشگاهی معتقد است که هر کار پژوهشی انجام می‌دهد باید به فناوری و در نهایت یک محصول که در حوزه‌های مختلف در جامعه کاربرد دارد تبدیل شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به برنامه‌های جهاد دانشگاهی در حوزه علم و فناوری اشاره کرد و افزود: همه واحدهای جهاد دانشگاهی باید در سراسر کشور بر اساس نیازهای ملی و مزیت‌های بومی استان‌ها دارای فعالیت‌های شاخص باشند.وی ادامه داد: این برنامه‌ریزی‌ها در غالب تهیه برنامه پنجم توسعه جهاد دانشگاهی انجام شده و این فعالیت‌ها تنها محدود به چند واحد خوب جهاد دانشگاهی نمی شود.

طیبی در ادامه به فعالیت‌های انجام شده جهاد دانشگاهی در واحد اردبیل و سمنان اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی واحد اردبیل با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنایع و معادن در زمینه اصلاح نژاد فندق و مقاوم بودن آن در مقابل سرمازدگی و همچنین روش‌های کاشت این محصول و صنایع جانبی آن مذاکراتی داشته، همچنین در خصوص اصلاح نژاد گوسفند سنگسری جهاد دانشگاهی واحد سمنان با رویکرد توسعه اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در کشور هماهنگی های لازم را انجام داده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی بدنبال تأمین منابع لازم برای اجرای این برنامه‌ها است، گفت: بودجه مورد نیاز این برنامه‌ها نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان است که مقرر شده بخشی از آن از بودجه عمومی جهاد دانشگاهی تأمین شود.

رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: به دلیل کم بودن سقف بودجه جهاد دانشگاهی، با معاونت راهبردی و سایر سازمان‌هایی که منابع در اختیارشان است، در حال رایزنی جهت تأمین منابع لازم هستیم.

طیبی در ادامه به سند «نقش جهاد دانشگاهی» اشاره کرد و افزود: خوشبختانه سند «نقش جهاد دانشگاهی» در اجرای نقشه جامع  علمی کشور به مرحله ابلاغ رسیده و ما درحال پیگیری روند اجرای آن هستیم.

وی با اشاره به نقش جهاد دانشگاهی در این سند گفت: در سند «نقش جهاد دانشگاهی» در اجرای نقشه جامع علمی کشور چند مأموریت خاص از جمله انتقال فناوری در پروژه‌های تکرار پذیر مانند صنعت فولاد، مس، آلومینیوم و پروژه‌های نفتی که ده‌ها بار آن را خریداری می‌کنیم به جهاد دانشگاهی محول شده است.

وی همچنین ادامه داد: در واگذاری مأموریت‌های ملی به جهاد  دانشگاهی برای حل مشکلات کشور در زمینه چای، اصلاح‌نژاد بوته و در زمینه فناوری برگ سبز چای خشک شروع به فعالیت‌های جدیدی کردیم.

طیبی ضمن پیشنهادی به دولت در خصوص مجموع فناوری‌هایی که تا به حال تولید شده و فناوری‌هایی که می‌توان تولید کرد، گفت: اگر دولت کمک کند می‌توانیم در قالب تأسیس ۵ برند خودمان را برای تأمین نیاز کامل بازار ملی و ورود به بازارهای منطقه‌ای و جهانی آماده کنیم که بدنبال آن حجم زیادی از کارهای پژوهشی را به همراه دارد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو