پی آر پی مو

پی آر پی مو

پی آر پی مو

پی آر پی چیست

پی آر پی موReviewed by محمد نظری زاده on Mar 14Rating:

پی آر پی مو

پی آر پی چیست؟

آموزش پی آر پی مو ، آشنایی با پی آر پی مو در مردان و زنان

پی آر پی یا همان پلاسمای غنی از پلاکت (روش پی آر پی) یکی از بهترین روش‌ها برای درمان ریزش مو (لینک به مقاله درمان ریزش مو) می‌باشد. پی آر پی عملی کاملاًمبتنی بر اصول علمی می‌باشد که به رشد مجدد موهای شما کمک زیادی می‌نماید.

خون انسان عمدتاً از گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاسما تشکیل شده است. پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)؛ پلاسمای خون است که با دو تا سه برابر پلاکت‌های بیش از حد معمول غنی شده است. به علاوه این پلاسما شامل مواد دیگری نظیر پلاکت عامل مشتق شده رشد (PDGF)، عامل رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، عامل رشد تبدیلی (TGF) و سایر پروتئین‌های فعال زیستی است که برای بهبود زخم و رشد مو مفید است، نیز می‌شود.

روش درمان پی آر پی مو

پزشکان برای درمان ریزش موی سر از روش پی آر پی مو (PRP) برای رشد فولیکول‌های مو استفاده می‌کند که به موجب آن بازگشت کوچک سازی مو در آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردانه) دیده می‌شود.

تخمین زده می‌شود که ابداع پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خون با پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) می‌تواند مکانیزم بهبود طبیعی زخم در بدن را تقویت کند. همچنین احتمالاً با پی آر پی موی سر (PRP) سلول‌های بنیادی (پاپیالی پوستی) فولیکول‌های تازه پیوندزده شده مو تحریک می‌شود. پزشکان دیگر در حین فرایند پیوند مو این موضوع را احساس کرده‌اند که بدن به صورت طبیعی قادر به تولید عوامل رشد فعال زیستی برای بهبود زخم‌ها و رشد بوده و استفاده از پی آر پی موی سر مزیت اضافه‌ای ایجاد نمی‌کند.

جدیدا اقدامات گسترده‌ای برای درمان بسیاری از بیماری‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی انجام‌شده است که بخشی از این مطالعات برای درمان ریزش مو بوده. هرچند کهگروهی از مردم تصور می‌کنند پی.آر.پی (PRP) نیز نوعی درمان با سلول‌های بنیادی است. پلاکت‌ها، سلول‌های خونی بدون هسته هستند که در عملکردهای حیاتی متعددی مانند هموگلوبین ، هموستاز، انعقاد خون، التهاب، دفاع ضدمیکروبی میزبان، رگ زایی و ترمیم زخم نقش دارند. ابتدا بیشتر بر نقش پلاکت‌ها در انعقاد خون تمرکز می‌شد اما تحقیقات بیشتر محققان در این زمینه نشان داد بیش از 1100 پروتئین ازجمله فاکتورهای رشد، همچنین آنزیم‌ها و دیگر ترکیبات زیستی در پلاکت‌ها وجود دارند که درروند ترمیم بافت نقش مهمی دارند. پیش از مطرح شد روش پی.آر.پی استفاده از فرآورده‌های پلاکتی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به‌منظور توقف خونریزی یا جلوگیری از خونریزی در بیماران مبتلابه کمبود پلاکت یا اختلال در عملکرد پلاکت‌ها مرسوم بود. علاوه بر این از این فرآورده‌های خونی به‌عنوان درمان پیشگیرانه در موارد کاهش تولید پلاکت در مغز استخوان، جراحی‌های تهاجمی یا خونریزی‌های فعال استفاده می‌شد؛ اما تحقیقات بیشتر درباره عملکرد پلاکت‌ها در بدن نشان داد پلاکت‌ها در واکنش به آسیب بافتی یا آسیب‌دیدگی عروق با ایجاد یک پلاک پلاکتی و لخته به توقف خونریزی کمک می‌کنند و با ترشح پروتئین‌های خاص، تکثیر و تمایز سلولی، حذف بافت آسیب‌دیده و ایجاد عروق و ماتریکس خارج سلولی موجب ترمیم و بازسازی بافت آسیب‌دیده می‌شوند.

در نتیجه و با توجه به نقش مؤثر پلاکت‌ها در بازسازی و ترمیم بافت، در سال‌های اخیر با پیشرفت دانش پزشکی از پلاسمای غنی از پلاکت در حوزه‌های مختلف جراحی مانند زیبایی، پلاستیک، فک و صورت، راحی دهان و دندان، قلب، مغز و اعصاب، ارتوپدی، پزشکی ورزش، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، درمان سوختگی و پوست استفاده می‌شود. پی.آر.پی روش جدیدی در حوزه پزشکی است. در این روش فاکتورهای رشد موجب تحریک پلاکت‌های خون، فیبروبلاست و دیگر سلول‌های بنیادی می‌شوند که این تغییرات درنهایت به ترمیم و بازسازی بافت منجر خواهد شد.

برای پی آر پی به مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید

این را داشته باشید که باید به آن توجه داشت این است که اساس عملکرد این روش در مقایسه با سلول‌درمانی کاملاً متفاوت است. یکی از ویژگی‌های متمایز پی.آر.پی در مقایسه با سلول‌درمانی این است که در این روش با دوره‌های انتظار طولانی مشابه سلول‌درمانی مواجه نیستیم. بعد از خون گرفتن از بیمار، نمونه خون در سانتریفیوژ قرار می‌گیرد و پس از جداسازی سلول‌های پلاکت فعال‌شده به بیمار تزریق خواهد شد؛ بنابراین پی.آر.پی در مقایسه با سلول‌درمانی به‌مراتب ساده‌تر است. البته این روش نیز از شاخص‌های خاصی برخوردار است که برای رسیدن به نتایج بهتر درروند درمان باید موردتوجه قرار گیرد. پلاسمای غنی از پلاکت یا پی.آر.پی یک فرآورده بیولوژیک است. وجود فاکتورهای رشد در پلاکت به ترمیم سریع‌تر زخم‌ها و بخصوص زخم‌های مزمن در افراد مبتلا به دیابت منجر می‌شود. بسیاری از تصورات و برداشت‌های نادرست از پی.آر.پی از تبلیغات غیرعلمی در این حوزه ناشی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرص گاباتین اینجا را بخوانید: قرص گاباتین و گاباتین چیست

روند درمان به روش تزریق پی آر پی (PRP) برای ریزش مو

معمولاً درمان ریزش مو با روش PRP به عنوان روشی اتولوگ درترمیم مو به کار برده می‌شود بدان معنا که از خون خود بیمار در روند درمان استفاده می‌شود. برای فراهم کردن پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت) خون بیمار در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده شده تا قسمت مایع از محتویات جامد جدا شده و فعال کننده‌های پلاکت نظیر ترومبین، کلرید کلسیم و در برخی موارد کلاژن به آن اضافه شود. قسمت جامد جدا شده خون پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) نامیده می‌شود.

در این تبلیغات پی.آر.پی به‌عنوان یک روش درمانی مبتنی بر تزریق سلول‌های بنیادی معرفی می‌شود. پلاکت‌ها ذرات کوچک کروی شکلی هستند که از قطعه‌قطعه شدن سیتوپلاسم سلول‌های بزرگ مگاکاریوسیت – سلول‌های بزرگ چندهسته‌ای که پلاکت تولید می‌کنند- موجود در مغز استخوان به دست می‌آیند و به هیچ رده سلولی دیگری تمایز پیدا نمی‌کنند. با توجه به این‌که پلاکت‌ها فاقد هسته هستند به‌عنوان تشکیلات غیر سلولی شناخته می‌شوند؛ بنابراین نمی‌توان آن‌ها را سلول‌های بنیادی محسوب کرد؛ اما ترشح فاکتورهای رشد توسط پلاکت‌ها موجب می‌شود در ناحیه آسیب‌دیده پس از تزریق پی.آر.پی، سلول‌های بنیادی از حالت غیرفعال به حالت فعال درآید؛ بنابراین بین سلول‌درمانی و پی.آر.پی تفاوت‌هایی وجود دارد و این دو روش را نباید یکی دانست. این در حالی است که متأسفانه در بعضی از مراکز درمانی برای عوام‌فریبی از عبارت سلول‌درمانی به‌جای واژه پی.آر.پی استفاده می‌شود. مردم باید مراقب باشند در دام افراد فریبکار گرفتار نشوند. بیماران برای بهره‌گیری از خدمات و درمان‌های مبتنی بر سلول‌درمانی باید مراکز درمانی مجاز و معتبر مراجعه کنند. در این مراکز همه مراحل درمان بر اساس اصول صحیح علمی انجام می‌شود تا از هرگونه آسیب احتمالی پیشگیری شود.

برای اینکه دانش مخاطبان در این مورد پی آر پی موبیشتر شود در ادامه با یکی از متخصصین حوزه به تبادل دانش پرداختیم:

دکتر مینا راجی جراح استخوان و مفاصل که در اجرای طرح‌های سلول‌درمانی در حوزه ارتوپدی با پژوهشگاه رویان همکاری داشته است، پی.آر.پی را انقلابی در روش‌های درمانی و ترمیمی در حوزه مشکلات استخوانی و مفاصل می‌داند و درباره این روش درمانی در حوزه ارتوپدی این‌طور توضیح می‌دهد: در حقیقت پی.آر.پی یک فرآورده خونی یا به عبارتی پلاسمای غنی از پلاکت‌های خود فرد بیمار است که طی فرآیندی از خون تازه و لخته نشده جداسازی می‌شود. ترمیم بافت سخت و نرم توسط پروتئین‌های خاصی و از طریق مجموعه‌ای از واکنش‌های داخل و خارج سلولی منظم ایجاد می‌شود که تاکنون به‌طور کامل شناسایی نشده است. ایده استفاده از پی.آر.پی در رفع مشکلات استخوانی و مفصلی نیز بر اساس همین ویژگی مطرح‌شده است. پلاکت‌ها در فعال‌سازی فرآیند تولید فاکتورهای رشد و پروتئین‌های خاص نقش مهمی دارند. استفاده از روش پی.آر.پی در حوزه‌های مختلف پزشکی، طب ورزش، جراحی پلاستیک و پوست و زیبایی از مدت‌ها پیش مطرح بوده است و بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از مطالعات متعددی که در این حوزه انجام‌شده، تجربه‌های جدیدی از کاربرد این شیوه در حوزه ارتوپدی و رفع مشکلات و درمان بیماری‌های اسکلتی، عضلانی و مفصلی به‌دست‌آمده است. در این روش مقداری از خون فرد بیمار تهیه می‌شود. در مرحله بعد در مدت‌زمان چند دقیقه پلاسمای غنی از پلاکت از خون جداشده و در فرآیندی خاص برای تزریق به‌عنوان پی. آر.پی آماده می‌شود. یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد این است که گاهی پزشکان این روش را به‌عنوان سلول‌درمانی به بیماران معرفی می‌کنند. درحالی‌که در پی.آر.پی یا پلاکت درمانی از سلول‌های پلاکت فعال‌شده استفاده می‌شود و با سلول‌های بنیادی هیچ ارتباطی ندارد. در حقیقت در سلول‌درمانی، سلول‌های بنیادی به بیمار تزریق می‌شود که می‌تواند به بازسازی غضروف آسیب‌دیده منجر شود؛ اما در روش پی. آر.پی پلاسمای غنی از پلاکت برای بیمار تزریق می‌شود. این پلاسما حاوی مجموعه فاکتورهایی است که می‌تواند فاکتورهای داخل مفصل را تحریک کند و بر این اساس تا حدودی در روند بهبود بیمار اثرگذار خواهد بود؛ بنابراین برای بهبود شرایط بیمار می‌توان از هر دو روش به‌عنوان راهکار درمانی استفاده کرد؛ اما باید توجه داشت که اساس عملکرد این دو روش متفاوت است و بیمار باید نسبت به این موضوع مطلع باشد تا بتواند آگاهانه روش درمان را انتخاب کند.

پی آر پی چیست

پی آر پی مو

سئوالی که در اینجا مطرح می شود

آیا نتایج عمل پی آر پی بلافاصله بعد از پایان آن قابل مشاهده خواهد بود؟

مشخصا خیر. پی آر پی یک روند پیشرفت و درمان دارد. دقت نمایید که پی آر پی معجزه نمی‌کند و ظهور نتایج آن مدتی طول خواهد کشید. معمولا اثرات پی آر پی در افزایش رشد موها از حدود 3 تا 4 ماه بعد از پایان این عمل شروع به ظاهر شدن می‌کند و بیشترین ضخامت و تراکم موها بعد از این مدت قابل مشاهده خواهد بود. عوامل رشدی که در ترکیب پی آر پی وجود دارند به مدت زمانی نسبتاً طولانی برای تأثیرگذاری کامل بر رشد فولیکول‌های مو نیاز دارند. این فرایند در طی ماه‌های آینده و بعد از پایان موفقیت‌آمیز تمام جلسات درمانی انجام خواهد شد. در واقع برای مشاهده بیشترین رشد موها باید حداقل 8 ماه صبر کنید.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو