هلیکوباکتر چیست

هلیکوباکتر چیست

هلیکوباکتر

هلیکوباکتر چیست

هلیکوباکتر چیست

هلیکوباکتر ،باکتری‌هایی هستند که پوشش داخلی معده را آلوده می‌کنند.

هلیکوباکتر چیست

هلیکوباکتر

استفاده از درمان‌های متداولی مانند آنتی بیوتیک ها می‌تواند برای برخی از افراد دشواری ایجاد کند و همچنین با مصرف این داروها احتمال بروز عوارض جانبی مانند تهوع، اسهال و کاهش اشتها وجود دارد. بعضی از افراد هم به آنتی‌بیوتیک‌ها حساسیت داشته و یا مقاوم هستند که این مسئله می‌تواند روش‌های مرسوم برای درمان را پیچیده کند. درنتیجه، میزان علاقه به درمان‌های طبیعی درحال افزایش است.هلیکوباکتری چیست ؟ میکروب معده نوعی باکتری معده است که این موجودات ذره بینی می‌توانند وارد بدن شما شده و در دستگاه گوارش شما زندگی کنند. پس از مدتی زیاد باعث بوجود آمدن زخم معده یا زخم بخش بالایی روده کوچک می‌شوند.

سرطان معده

برای برخی از افراد، عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری باعث ابتلا به سرطان معده در فرد می‌شود. عفونت معده ناشی از میکروب معده شایع است. بیشتر از نیمی از جمعیت جهان این باکتری را در بدن خود دارند. برای اغلب افراد، این باکتری باعث بوجود آمدن زخم یا علائم دیگر نمی‌شود و خود را نشان نمیدهند. در صورتی که این باکتری مشکلاتی را برای شما فراهم کرد، داروهایی وجود دارد که باعث کشتن این میکروب‌ها و کمک به کم شدن درد و زخم می‌شوند. پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده حمله می‌کند،غشای معده  از شما در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذایی که خوردین استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.علت میکروب معده غذا، آب یا ظرف آلوده و سبزیجات کثیف می باشد. این بیماری در کشورها یا جوامعی که فاقد دستگاه فاضلاب مناسب هستند یا آب سالمی ندارد بیشتر شایع است. همچنین باکتری معده از طریق تماس با بزاق یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به آن قابل سرایت است.

علائم میکروب معده چیست؟

 • نفخ معده
 • آروغ
 • فقدان احساس گرسنگی
 • تهوع
 • استفراغ
 • کاهش وزن بدون دلیل مشخص

زخم ها باعث خونریزی معده یا روده می شود که برای سلامتی شما خطرناک است. در صورت داشتن یکی از علائم زیر و دریافت اندازه هلیکوباکتر در آزمایش خون سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • مدفوع خونی، تیره را قرمز رنگ
 • احساس خستگی بدون دلیل خاصی
 • رنگ پریدگی پوست
 • استفراغی که دارای خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده می باشد.
 • دل درد شدید

چطور هلیکوباکتری را دفع کنم؟

طبق آمار گرفته شده بیشتر از نیمی از مردم دنیا آلوده به این باکتری هستند. باکتری مذکور عامل اصلی بیماری‌هایی مثل زخم معده و ناراحتی‌های معده و ابتدای روده محسوب می‌شود. جالب است که بدانید در معده انسان بسیاری از انواع باکتری‌ها وجود دارند که قسمت اعظم آن از باکتری‌های مفید بدن تشکیل شده است.
این باکتری‌های درون معده می‌توانند سلامتی بدن در مقابل بسیاری از بیماری‌ها را تضمین کنند و در بسیاری از موارد حتی وزن انسان را مشخص می کنند!

حد و مرز درمان‌های طبیعی و گیاهی را بشناسید و رژیم غذایی خود را سالم کنید.

بیشتر آب بنوشید و اجتناب از کنسرو و غذاهای بسته بندی‌شده.

به بهداشت روزمره بیشتر اهمیت دهید و از مواد غذایی پروبیوتیک بهره ببرید.

سایر مواد خوراکی مفید و گیاهان و مواد غیر گوشتی مفید را فراموش نکنید!

به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک مصرف کنید و استفاده از قرص‌های بیسموت.

دقت کنید که هلیکوباکتری موجب زخم معده می‌شود

بدانید که چگونه فردی به چنین بیماری دچار می‌شود و علائم اولیه بیماری را بشناسید.

همچنین در صورتی که علائم زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید.

هلیکوباکتر

هلیکوباکتر چیست

عوامل ایجاد کننده

علل ایجاد کننده عفونت هلیکوباکتر پیلوری زیاد نیستند. به طور عمده یک شخص می‌تواند از انتقال فرد به فرد به وسیله تماس مستقیم با بزاق یا مدفوع یک فرد آلوده دریافت کند. بنابراین، بوسیدن و ظروف مشترک دو راه اصلی انتقال باکتری هستند. شما همچنین ممکن است پایلوری از طریق مصرف آب آلوده یا غذا دریافت کنید.

کودکی در واقع زمانی است که شما در معرض خطر ابتلا به هلیکوباکتر پایلوری هستید. به ویژه در شرایطی مانند :

 • زندگی با کسی، مانند پدر و مادر که قبلا دارای هلیکوباکتر پیلوری است.
 • وضعیت زندگی شلوغ با حضور اشخاص زیاد
 • کمبود آب پاک و قابل اعتماد
 • خانه شما در یک کشور در حال توسعه باشد که غیر بهداشتی و شلوغ باشد که در این صورت بیشتر شایع است

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو