مزدا به دنبال ساخت موتور احتراقی با آلایندگی الکتریسیته

مزدا به دنبال ساخت موتور احتراقی با آلایندگی الکتریسیته

موتور الکتریسیته

مزدا

مزدا به دنبال ساخت موتور احتراقی با آلایندگی الکتریسیتهReviewed by محمد نظری زاده on Jan 30Rating:

آیا شاهد یک انقلاب در تاریخ صنایع خودرو خواهیم بود؟

شرکت مزدا قصد دارد تا در یک برنامه ویژه اقدام به طراحی موتورهای سوخت احتراقی‌ای کند که می‌تواند آلایندگی بسیار پایینی داشته و از نظر آلایندگی با خودروهای برقی عمل می‌کند.

شرکت‌های مختلفی در جهان برای از بین بردن کلیه آثار موتورهای سوختی تلاش می‌کنند. هدف اصلی این موضوع نیز کاهش آلایندگی ناشی از احتراق خودروها است ولی به نظر می‌رسد که همه شرکت‌ها به دنبال چنین امری نیستند. البته این موضوع به این معنا نیست که این شرکت‌ها فکری برای آلایندگی ندارند بلکه می‌خواهند نوع جدیدی از موتورهای احتراقی را طراحی کنند که می‌تواند آلایندگی بسیار پایینی داشته باشد.

من به شخصه عاشق مزدا هستم ، خصوصا حالا که دنبال موتور های احتراقی با مصرف موتور الکتریکی رفته

شرکتی که این ایده را در سر دارد، شرکت مزدا است. این شرکت قرار است تا موتورهایی را ایجاد کند که عملکرد زیست‌محیطی مشابه با موتورهای الکتریکی دارند ولی این مسیر چندان ساده و آسان نیز نیستند ولی منطق این شرکت نشان می‌دهد که مسیری درست را درپیش گرفته‌اند.

نخستین نکته مدنظر مزدا را می‌توان نوع تامین الکتریسیته دانست. موتورهای الکتریکی می‌توانند از نظر آلایندگی مستقیم بسیار مناسب عمل کنند ولی بیشتر الکتریسیته آن‌ها توسط منابع سوخت فسیلی تامین می‌شود. به‌این‌ترتیب باید گفت که چنین سوخت‌هایی به معنای آلایندگی کمتر نخواهد بود.

دومین نکته نیز ساخت باتری‌های ذخیره الکتریسیته است که آلایندگی بسیار زیادی را به وجود می‌آورند. این باتری‌ها به مواد معدنی فراوانی نیاز دارند که برداشت آن‌ها موجب آسیب دیدن محیط‌زیست می‌شود. شرکت مزدا به‌صورت رسمی اعلام کرده است که قصد دارد تا بهره‌وری 27 درصدی موتورهای خود را به 57 درصد افزایش بدهد. این امر می‌تواند موجب کاهش 25 درصدی آلایندگی در زمین شود و تأثیری بزرگ بر روی محیط‌زیست داشته باشد.

البته هنوز جزئیات دقیق این پروژه مشخص نشده است و گفته می‌شود که مزدا اسکای اکتیو اکس (Skyactive X) قرار است در آینده پلتفرم آغاز عملکرد نسل جدید موتورهای این شرکت باشند.

موتور الکتریکی جدید مزدا

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو