جنین انسان

گاباتین چیست؟
اسفند 5, 1396
دریاچه نمک
اسفند 5, 1396

جنین انسان

جنین انسانReviewed by حسین مصلح on Feb 24Rating:

در انسان، یاختهٔ رشدکنندهٔ از لحظهٔ بارورسازی تا پایان هفتهٔ هشتم رویان نام دارد و پس از آن جنین نامیده می‌شود.

جنین در اوایل رشد خود دارای دمی کوتاه است و همچنین هیچ شباهتی به انسان ندارد طی یک ماه پس از بارورشدن تخمک، خصوصیات ظاهری تمام اعضاء مختلف بدن جنین شروع به تکوین می‌کنند و در ۲ تا ۳ ماه بعدی، بخش عمده جزئیات اعضاء گوناگون پایه‌ریزی شده‌اند. پس از ماه ۳، اعضای جنین از نظر ظاهری شبیه اندام‌های نوزادی می‌شوند. البته باید دانست که همچنان بخش زیادی از تکامل سلولی هر عضو باقی مانده‌است و جهت تکمیل ان به ۵ ماه باقی‌مانده از یک دوره بارداری کامل نیاز است. حتی در زمان تولد نیز ساختمان‌های خاصی، به خصوص دستگاه عصبی، کلیه‌ها و کبد، به‌طور کامل تکامل نیافته‌اند. اما ناگفته نماند که جنین توسط هوای موجود در خون موجود در بند ناف تنفس می‌کند.

 

مراحل رشد جنین بعد از لقاح

بعد از عمل لقاح، تخم بارور شده شروع به تقسیم می کند ودر دیواره رحم که برای تغذیه جنین نرم وپر خون شده ، جای می گیرد وبه تدریج رشد می کند.

رشد جنین در ۴ هفتگی

در چهار هفتگی کودک رشد استخوان های گردن و صورت در جنین آغاز می شود. رشد قلب و رگهای خونی ادامه می یابد .معده ، روده ،شش ها شروع به رشد می کنند و با تست بارداری خانگی هم بارداری در این مرحله تشخیص داده می شود

رشد جنین در ۸ هفتگی

پلک ها و گوش ها شروع به رشد می کنند و فرمی ازبینی هم ظاهر می شود. رشد بازوها و پاها در این مرحله آغاز می شود . رشد انگشتان دست و پا هم به طور مشخص ظاهر می شود .

رشد جنین در ۱۲ هفتگی

در این مرحله جنین شروع به حرکت می کند. در این دوره رشدی مادر حرکات جنین را حس می کند. در هنگام معاینه هم پزشک صدای ضربان قلب را می شنود. اندام های جنسی جنین شروع به ظاهر شدن می کند.

رشد جنین در ۱۶ هفتگی

مادر در این دوره در بالای رحم و در زیر ناف حرکات جنین را حس می کند. جنین شروع به پلک زدن می کند و قلب و رگ های خونی به طور کامل رشد کرده است.

چرا روح تو 4 ماهگی به جنین دمیده میشه؟

 

 

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو