زنان مبتلا به میگرن، مستعد بیماری های قلبی

آغاز ثبت نام وام‌های دانشجویی از اول تیر
خرداد 15, 1395
نحوه پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه خواجه نصیر
خرداد 16, 1395

زنان مبتلا به میگرن، مستعد بیماری های قلبی

مطالعات اخیر نشان داده اند که زنانی که به میگرن مبتلا هستند نسبت به سایر بانوان استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند.

محققان دریافتند زنانی که مبتلا به میگرن هستند بیشتر در معرض ابتلا به حملات قلبی و انژین (درد قفسه سینه) می باشند.

با توجه به نتایجی که در روز 31 می سال 2016 در روزنامه BMJ چاپ شد، این افراد نسبت به زنانی که به ندرت دچار سر دردهای شدید می شوند به میزان بیشتری تحت عمل بای پس سرخرگ کرونری (CABG) قرار می گیرند. در این عمل جراحی که به منظور تامین خون کافی برای عضلات قلب صورت می گیرد، مسیرهای جدیدی برای عبور خون از اطراف سرخرگ مسدود فراهم می شود.

زنان مبتلا به میگرن نه تنها بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی قرار دارند بلکه خطر مرگ بر اثر ابتلا به بیماری های قلبی  نسبت به سایر زنان در آنان بیشتر است.

دکتر ربکا بارش، استاد بخش عصب شناسی سازمان پزشکی هاروارد واقع در بوستون اظهار داشت:

این مطالعات اطلاعات  و مدارک مفید و با کیفیتی را در رابطه با خطر ابتلای زنان مبتلا به میگرن به بیماری های قلبی و رگها را در اختیار ما قرار داد.

K

البته میگرن نسبت به سایر عوامل افزایش دهنده ی ابتلا به بیماری های قلبی از جمله مصرف دخانیات، فشار خون بالا و کلسترول بالا تاثیر کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی دارد، اما از آنجایی که تقریبا شایع می باشد و از میان هر 4 زن آمریکایی 1 نفر آن ها مبتلا به میگرن می باشد باید مورد توجه قرار بگیرد.

زنانی که مبتلا به میگرن می باشند و در پی سردرد به سرگیجه و صدای زنگ در گوش مبتلا می شوند بیشتر در معرض ابتلا به سکته ی مغزی ایسکمیک و سکته ی مغزی خونریزی دهنده می باشند. که در این میان احتمال ابتلا به سکته ی مغزی ایسکمیک که در پی مسدود شدن رگهای خونی مغزی رخ می دهد بیشتر از ابتلا به سکته ی مغزی خونریزی دهنده که در پی پارگی رگهای مغزی رخ می دهد، است.

بنابراین میگرن احتمال ابتلا به بیماری ها و مشکلات قلبی، مشکلات مربوط به رگ ها و سکته های مغزی را افزایش می دهد.

در یکی از مطالعات جدید، محققان اطلاعاتی را که از بررسی وضعیت 115 هزار پرستار زن بین سنین 25 تا 42 سال بدست آورده بودند بررسی کردند. این پرستاران در یک بررسی عظیم علمی با نام ” مطالعه ی سلامت پرستاران 2″ گرد هم آمده بودند. حدود 17500 نفر از این افراد (15 درصد از آنان) مبتلا به میگرن بودند.

;L

پس از بررسی های لازم از لحاظ سلامتی نتیجه بر آن شد که پرستارانی که مبتلا به میگرن بودند و بالای 20 سال سن داشتند حدود 50 درصد بیشتر، نسبت به افرادی که فاقد میگرن بودند در معرض ابتلا به کاردیوواسکولار می باشند.

در حین این مطالعه، 678 زن مبتلا به میگرن دچار حمله قلبی، 651 زن مبتلا به میگرن دچار سکته ی مغزی و 203 زن مبتلا به میگرن دچار درد در قفسه ی سینه و سایر مشکلات مربوط به قلب شدند. علاوه بر این 223 نفر از افراد مبتلا به میگرن بر اثر مشکلات قلبی جان باختند.

بارش اظهار داشت:

یکی از عللی که سبب این مشکلات می شود آن است که افراد مبتلا به میگرن سردرد های مربوط به مشکلات مذکور را به طور اشتباه ناشی از میگرن خود می دانند و آن ها را نادیده می گیرند.

هم اکنون برای اطلاعات بیشتر نیاز به تحقیقات گسترده تری است. زنان مبتلا به میگرن باید در پی درمان این مشکل برآیند و همچنین در پی راه هایی باشند که احتمال ابتلا به بیماری های مربوط به قلب و رگ را کاهش می دهند. از جمله این موارد می توان به عدم مصرف دخانیات، کاهش فشار خون و کلسترول اشاره کرد.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو