مشکلات بینایی را جدی بگیرید

آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور
آذر 10, 1394
حرکت عزاداران دانشجو به سمت بیت رهبری
آذر 12, 1394

مشکلات بینایی را جدی بگیرید

مشکلات بینایی را جدی بگیرید

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که گاهی ممکن است مشکلات بینایی، تنها نشانه‌ی بیماری‌های قلبی و عروقی باشند.

برای مثال مردی 77 ساله در یونان سه مرتبه با تاری دید و مشکل بینایی مواجه شد. این مشکل زودگذر بود و تنها از 5 دقیقه  تا 1 ساعت به طول می انجامید. در این مورد پس از این که تاری دید از بین می‌رفت دید این مرد به حالت کاملاً عادی باز‌میگشت.پس از مدتی وی در رابطه با این مشکل ناگهانی دچار نگرانی شد و به کلینیک چشم پزشکی واقع در محله‌ی خود مراجعه کرد.

تست چشم نشان داد که وی از نظر بینایی هیچ گونه مشکلی ندارد و همچنین فشار موجود در داخل چشم وی نیز نرمال و طبیعی است.

اما پس از بررسی‌های بیشتری که بر روی مردمک چشم او صورت گرفت؛ مشخص شد که منبع خون در یکی از بخش‌های سرخرگ شبکیه توسط لخته‌ی خون مسدود شده است. وظیفه‌ی قسمت مسدود شده خون رسانی به لایه‌ی پشتی چشم بود.

بینایی-سنج

دکتر ایلیاس جورجلس، معاون پروفسور دانشگاه چشم‌ پزشکی ملی کاپودیستریان آتن واقع در یونان در این رابطه اظهار داشت:

“برخی از لخته‌های خون مربوط به سرخرگ اصلی هستند که وظیفه‌ی خون رسانی به سر و گردن را بر عهده دارند. اما لخته‌های خون کوچک خطری جدی برای سلامتی فرد محسوب می‌شوند.

افرادی که دارای رگ‌ها و بخش‌های مسدود در بخش مرکزی چشم و شاخه‌ی سرخرگی مربوط به شبکیه هستند در معرض خطر جدی ابتلا به سکته‌های مغزی وخیم هستند.”

دکتر جورجلس که سرانجام موفق به درمان این مرد 77 ساله شد، در روز 25 نوامبر سال 2015 موفق شد تا به همراه دیگر همکاران خود گزارشی در این رابطه در مجله پزشکی انگلستان چاپ کند.

دکتر جورجلس در یک برنامه‌ی زنده‌ی پزشکی اظهار داشت:

” با توجه به پرونده‌ی این بیمار 77 ساله، گاهی مشکلات بینایی می‌توانند زنگ خطری باشند برای آگاهی از بیماری‌های قلبی و عروقی.”

این بیمار 77 ساله هیچگونه سابقه‌ی بیماری و یا مشکلات قلبی نداشت، اما کلسترول بالایی داشت و برای کاهش سطح کلسترول خود در پنج سال اخیر از داروهای حاوی استاتسن استفاده کرده بود.

بیماری این فرد (نابینایی موقتی) تشخیص داده شد، یک نوع بیماری که شخص به دلیل مشکلات موجود در جریان‌های خونی در سرخرگ، بینایی خود را برای چند دقیقه از دست می‌دهد.

دکتر جورجلس در این باره اظهار داشت:

” اگر بخواهم روند بوجود آمدن بیماری در فرد 77 ساله را شرح دهم باید بگویم که لخته‌های حاصل از پلاکت‌ها که در قسمت راست جریان سرخرگی این مرد قرار گرفته بودند؛ بوسیله جریان خون به سرخرگ شبکیه منتقل شده بودند. این عمل سبب می‌شد که منبع خون رسانی برای دقایقی در چشم راست مسدود شود و اختلالات بینایی را ایجاد کند.”

وی در ادامه اظهار داشت:

معاینه‌ی چشم یکی از راه‌های آسان برای پزشکان است که بوسیله‌ی آن بتوانند به بررسی سیستم عروقی بپردازند.”

در پرونده‌ی مرد 77 ساله پزشکان پی بردند که جریان خون در شبکیه به دلیل تصلب شرایین و سختی سرخرگ‌ها تا حدود 80 درصد مسدود شده است.

در نتیجه این بیمار به “اندآرترکتومی کاروتید” نیاز داشت. اندآرترکتومی کاروتید یکی از شیوه‌های جراحی می‌باشد که به کمک آن پلاکتی که سرخرگ کاروتید را تنگ کرده است برداشته می‌شود وبوسیله آن از سکته مغزی جلوگیری می‌شود.

12 ماه پس از این عمل جراحی بیمار 77 ساله دیگر با هیچ نوع مشکل بینایی مواجه نشد.

eb2859878da8e3bc7e79c652c3493879

دکتر جورجلس در آخر اظهار داشت:

” برای بیشتر افرادی که مشکلی مشابه مشکل مرد 77 ساله دارند، شاید مشکلات بینایی تنها علائم موجود باشد. از همین رو هیچگونه مشکل بینایی نباید نادیده گرفته شود.

چشم می تواند بهترین عضو برای تشخیص سلامت بدن باشد و شاید اولین قدم برای اطمینان از سلامتی، مراجعه به یک چشم پزشک باشد.”

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو