آیا استفاده از نخ دندان برای سلامت دهان مفید است؟

اعلام ظرفیت دانشگاه امیرکبیر در سال تحصیلی جدید
مرداد 31, 1395
اعلام نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد
شهریور 2, 1395

آیا استفاده از نخ دندان برای سلامت دهان مفید است؟

A cose-up of a woman flossing her teeth

گرچه برخی محققان اخیرا بیان داشته اند که استفاده از نخ دندان تاثیری بر سلامت دندان ندارد، متخصصان عقیده دارند که افراد همچنان باید میان دندان های خود را تمیز کنند.

تحقیق اخیر که در رابطه با این موضوع بود نشان داد که نتیجه ی محکمی در رابطه با تاثیر نخ دندان بر سلامت دندان ها وجود ندارد. این گزارش نشان  داد که با توجه به این نظریه نخ دندان تاثیری بر سلامت دندان ندارد و مدارک روشنی در این رابطه در دست نیست. به همین جهت اخیرا استفاده از نخ دندان از دستورهای سلامتی موجود در آمریکا حذف شده است.

با توجه به دوگانگی پیش آمده، Live Science در این رابطه نظرات چندین متخصص را در رابطه با اینکه آیا نخ دندان بر سلامت دندان ها موثر است یا خیر گردآوری کرده است. که در این قسمت به نظرات این متخصصان می پردازیم:

  • دکتر تیم لافولا، دندانپزشک و تحلیلگر سلامت عمومی در مرکز سلامت ملی دندان و تحقیق کرانیوفیشال:

گرچه مدارک چندانی در رابطه با تاثیر مثبت نخ دندان بر سلامت دندان ها در دست نیست اما این بدان معنا نیست که استفاده از نخ دندان کاری بیهوده و بی تاثیر است؛ بلکه تنها مدارک مستحکمی در دست نیست.

استفاده از نخ دندان روشی کم هزینه و کم خطر است و چون مطالعات بالینی نشان داده اند که اگر از این روش به درستی استفاده شود مفید خواهد بود در نتیجه ما در رابطه با استفاده با نخ دندان مخالفتی نمی کنیم؛ چراکه این موضوع صدمه ای به افراد نمی زند.

به عنوان یک دندانپزشک، من همچنان به بیماران خود توصیه می کنم تا از نخ دندان استفاده کنند. دندانپزشکان بلافاصله پس از یک نگاه اجمالی به داخل دهان بیماران متوجه می شوند که فرد از نخ دندان استفاده می کند یا خیر.

ee

اما اگر شما به هنگام استفاده از نخ دندان احساس درد دارید باید دانید که این کار را کمی خشن انجام داده اید. هنگام استفاده از نخ دندان، نخ باید به نرمی به دور دندان پیچیده شود و به آرامی بالا و پایین کشیده شود و ما بین دندان ها قرار گیرد و غذا، پلاک و باکتری های موجود در فضاهای موجود در بین دندان ها را از بین ببرد.

هدف این است که شما به درستی از نخ دندان استفاده کنید در این صورت هم بیمار و هم دندانپزشک نتیجه موثر حاصل از استفاده از نخ دندان را مشاهده خواهند کرد.

به نظر من از بین بردن پلاک ها کار مفیدی است و هر عملی که به این موضوع کمک کند باید مورد توجه مردم قرار گیرد.

  • دکتر تیم پروئت، دندانپزشک ساکن در تراورز واقع در فلوریدا و مخترع دستگاه نخ دندان برقی:

هر دندان دارای پنج سطح می باشد که سه سطح (قسمت جلویی، بالایی و پشتی دندان) از آن ها با مسواک قابل تمیز کردن می باشند و دو قسمت ( قسمت های موجود در بین دندان ها با دندان های مجاور) نیز باید با استفاده از نخ دندان تمیز شوند.

در درجه ابتدایی دندانپزشکان و متخصصان بهداشت به دو دلیل استفاده از نخ دندان را توصیه می کنند: ابتدا برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی ناشی از وجود بیوفیلم باکتری های اسید ساز و دوم برای کمک به جلوگیری از التهاب لثه که پاسخ سیستم ایمنی در برابر وجود بیوفیلم باکتری های بین دندان ها می باشد.

به خوبی تمیز کردن دندان ها و استفاده از روش های ماشینی لازمه ی سلامت دهان افراد می باشد. شما باید به صورت ماشینی بیوفیلم های پاتولوژیک ( پلاک ها، مواد کثیف و هرچی دیگری) که سبب بوجود آمدن پوسیدگی و آسیب های اسیدی در دهان و همچنین بیماری های لثه می شوند را از بین ببرید. اما استفاده نادرست از نخ دندان (به صورت محکم و اره ای) سبب آسیب لثه می شود؛ بنابراین اگر به درستی از نخ دندان استفاده نمی کنید بهتر است که اصلا از این روش استفاده نکنید.

بهداشت درست دهان وابسته به مسواک زدن و همچنین تمیز کردن فضای میان دندان ها می باشد و از مشکلات مربوط به دهان جلوگیری می کند. نگه داشتن مداوم دندان ها به صورت تمیز و سلامت، عمر سلامت دهان را افزایش می دهد و ازنابودی دندان ها جلوگیری می کند.

  • دکتر ادموند هولت، سخنگوی انجمن دندانپزشکی آمریکا و پروفسور مدرسه ی دندانپزشکی UCLA:

اینکه سازمان سلامت و خدمات انسانی در توصیه نامه های اخیر خود به استفاده از نخ دندان اشاره نکرده است بدین معنا نیست که از اهمیت استفاده از نخ دندان کاسته شده است؛ بلکه این موضوع تنها به علت مشکل بودن جمع آوری اطلاعات و مدارک مستحکم در رابطه با اثر مطلوب نخ دندان می باشد. نبود شواهد روشن در رابطه با این موضوع به معنای بی فایده بودن نخ دندان در سلامت دندان ها نیست.

d

ما می دانیم که پلاک ها و باکتری های موجود در آنها سبب بوجود آمدن بیماری های لثه می شوند. این یک مسئله انکار ناپذیر است و پلاک ها همه روزه بر روی دندان ها قرار می گیرند.

من آثار مطلوب استفاده از نخ دندان را در دهان خود و در قسمت هایی که ممکن است با استفاده از مسواک تمیز نشوند مشاهده کرده ام. همچنین در میان بیمارهایی که از نخ دندان استفاده می کنند و افرادی که از این وسیله استفاده نمی کنند تفاوت بسیاری از لحاظ التهاب لثه وجود دارد.

به منظور تمیز کردن فضای میان دندان ها استفاده از نخ دندان شیوه ای بسیار کم خطر محسوب می شود و احتمال آسیب رسیدن به دهان در این روش کم می باشد. حتی اگر این شیوه اندک فایده ای داشته باشد بهتر است که مورد استفاده قرار گیرد چراکه حدود نیمی از مردم آمریکا بیماری های ضریع دندانی دارند.

بنابراین چون استفاده از نخ دندان روشی کم هزینه و کم خطر نسبت به سایر روش های پاکسازی بین دندانی می باشد بهتر است مورد استفاده قرار گیرد.

طبق توصیه نامه ADA افراد برای سلامت دهان و دندان باید دو بار در روز با خمیر دندان های حاوی فلوراید دندان های خود را مسواک بزنند و یکبار در روز با استفاده از نخ دندان و یا سایر روش ها میان دندان ها را نیز تمیز کنند. همچنین هر چند وقت یکبار طبق برنامه ای منظم برای معاینه ی دندان ها نزد دندانپزشک بروند. این موارد بهترین توصیه هایی هستند که ما هم اکنون می توانیم برای سلامت دهان و دندان افراد به آنها گوشزد کنیم.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو