آیا زنان قد بلند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند؟

صندلی های موجود دانشگاه های کشور
آبان 28, 1395
تغییرات مغز با افزایش سن و افزایش خلاقیت
آذر 5, 1395

آیا زنان قد بلند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند؟

تحقیقات جدید نشان داده اند که زنان قد بلند نسبت به زنان قد کوتاه تر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های روحی و جسمی در دهه ششم زندگی خود هستند. البته راه هایی وجود دارد که زنان قد بلند می توانند با کمک آن ها از این بیماری ها در امان بمانند.

محققان بیان داشته اند که عوامل گوناگونی از جمله عوامل ژنتیکی و محیطی در سال های اولیه زندگی افراد می تواند تعیین کننده ی قد آنان باشد.

ونیی ما، دانشجوی مقطع دکترای رشته امراض مسری در دانشگاه سلامت عمومی هاروارد و سرپرست این مطالعه در این رابطه اظهار داشت:

تحقیقات اخیر نشان داده اند که زنان قد بلند کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند ولی این افراد بیشتر از زنان قد کوتاه تر مستعد سرطان هستند.

ما، یافته های خود را در روز 15 نوامبر سال 2016 در دیدار سالیانه ی مجمع متخصصان قلب منتشر کرد.

طبق گفته ی وی محققان نمی دانستند که قد زنان چه ارتباطی با وضعیت سلامت آنان در طی افزایش سن آنان دارد.

در مطالعه ای 68 هزار زن مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعاتی همچون قد، BMI، وضعیت مصرف دخانیات، فعالیت جسمانی و رژیم غذایی این زنان که در سال 1980 یعنی زمانی که آنان 44 سال داشتند مورد بررسی محققان قرار گرفت.

این بررسی تا سال 2012 به طول انجامید و در این زمان محققان فردی را با عنوان ” سالخورده ی سالم” معرفی کردند. چنین فردی زنی بود که هیچگونه مشکل مربوط به حافظه، مشکل جسمی و مشکل روانی نداشت و به هیچگونه از  11 نوع بیماری مزمن از جمله سرطان، دیابت نوع 2 و نارسایی کلیه مبتلا نبود.

طبق گفته ی ما، این زنان با توجه به قدشان در پنج گروه مختلف قرار گرفتند. میانگین قد گروه های موجود 62 اینچ (157.5 سانتی متر)، 63 اینچ (160 سانتی متر)، 64 اینچ (162.6 سانتی متر)، 66 اینچ (167.6 سانتی متر) و 68 اینچ (172 سانتی متر) بود.

مقایسه نتایج این مطالعات نشان دادند افرادی با میانگین قد 62 اینچ نسبت به شرکت کنندگان با میانگین قد 68 اینچ از سلامتی بالاتری برخوردار هستند و این مسئله ارتباطی با وضعیت قومی، تاهل، یائسگی و سابقه ی بیماری در خانواده نداشت.

محققان بیان داشتند که هنوز کاملا مشخص نیست که چرا زنان قد بلند بیشتر از زنان کوتاه قد با افزایش سن با بیماری مواجه می شوند و تحقیقات آینده با تمرکز بر علت این مسئله صورت خواهد گرفت.

%d8%a8

اما برخی از بررسی ها نشان دادند که تغذیه ی مناسب در زنان قد بلند سبب کاهش احتمال ابتلا به بیماری در هنگام افزایش سن خواهد شد. رژیم غذایی که در افراد سالم دیده شده بود شامل میوه، سبزیجات و انواع غلات بود.

محققان بیان داشتند که طبق یافته های بدست آمده زنان قد بلند تر لزوما وضعیت سلامت پایین تری نسبت به زنان قد کوتاه تر ندارند.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو