نهایی شدن طرح تجمیع وام‌های دانشجویی

ادغام هوش بشر و رایانه؛ راه حل مشکلات بزرگ
دی 17, 1394
تمدید مهلت نهایی کردن ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان
دی 22, 1394

نهایی شدن طرح تجمیع وام‌های دانشجویی

معاون دانشجویی دانشگاه قم با بیان اینکه طرح تجمیع وام‌های دانشجویی در حال نهایی شدن است، گفت: وام ناباروری، وام تغذیه کودکان دانشجویان از جمله وام‌هایی است که در صورت نهایی شدن به افراد متقاضی پرداخت می‌شود.

با اشاره به اینکه پرداخت وام‌های اشتغال و کارآفرینی در دانشگاه‌ها هنوز نهایی نشده است، مبالغ و شرایط اخذ پرداخت وام‌های اشتغال و کارآفرینی در حال نهایی شدن است، اما به دلیل اینکه هنوز نهایی نشده بهتر است در زمینه مبلغ آن صحبت نکنیم.

معاون دانشجویی دانشگاه قم با بیان اینکه شرایط پرداخت این نوع وام در زمینه داشتن ضامن و ضمانت‌های جانبی نسبت به وام‌های دیگر بسیار تسهیل شده است، افزود: شرایط پرداخت وام‌های رفاهی دانشجویی یک مقدار کار بیشتری دارد، ولی شرایط پرداخت وام‌های اشتغال و کارآفرینی بسیار تسهیل شده، اما هنوز نهایی نشده است.

رهسپار فرد خاطر نشان کرد: دانشگاه ۱۴ نوع وام به منظور مساعدت دانشجویان پرداخت می‌کند؛ که شامل وام شهریه، وام تحصیلی، کمک هزینه اجاره مسکنَ، وام ضروری خرید لوازم کمک آموزشی، وام ضروری قهرمانان ورزشی، ودیعه مسکن ویژه متأهلین، ودیعه مسکن ویژه اتباع غیر ایرانی ویژه متأهلین، ودیعه مسکن نخبگان، وام حج، وام عتبات عالیات، وام ازدواج، وام ویژه دکتری و تغذیه می‌شود که در حال حاضر مصوب شده به دانشجویان پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته دانشگاه قم به ۲۷۰۲ نفر به مبلغ ۱۵ میلیارد ریال به دانشجویان وام داده شده است، گفت: وام بنیاد علوی که در زمینه حمایت از دانشجویان کم بضاعت است هنوز نهایی نشده و در طرح تجمیع قرار دارد و قرار است که تا پایان بهمن ماه نهایی شود.

معاون دانشجویی دانشگاه قم با اشاره به تفاوت میان انواع وام‌های پرداختی به دانشجویان گفت: سالیانه مبلغ حدود ۹۰۰ هزار تومان وام تحصیلی، سالیانه حدود یک میلیون وام شهریه به دانشجویان پرداخت می‌شود .همچنین کلیه آیین نامه‌ها و و بخش نامه‌های مربوط به وام ضروری در سایت دانشگاه موجود است و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت اطلاعات لازم را کسب کنند.

رهسپار فرد با اشاره به پروسه پرداخت وام دانشجویی به افراد متقاضی بیان کرد: اوایل ترم طی اطلاعیه‌هایی که به دانشجویان داده می‌شود، دانشجویان تقاضای وام می‌دهند و با توجه به شرایط درخواست وام و بر اساس سیستم اتوماسیون دانشجویان به صورت الکترونیکی فرمی را تکمیل و به اداره رفاه دانشجویان می‌فرستند و بعد از چک کردن کلیه مستند سازی‌ها فرم‌ها به صندوق رفاه وزارت علوم فرستاده می‌شود و طی فرایندی که همه دانشگاه‌ها را تجمیع می‌کنند، کار پرداخت وام به دانشجویان انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه پروسه پرداخت وام در حال حاضر تسهیل شده است، گفت: روند پرداخت وام در گذشته بسیار طولانی بود، اما در حال حاضر این فرایند آسان شده و تنها دانشجویان فرم درخواست وام را تکمیل و بقیه مستندات آن را ضمیمه می‌کند و بعد از تأیید نهایی درخواست وام بوسیله کارمندان اداره رفاه دانشگاه، پرداخت وام به صورت سراسری صورت می‌گیرد.

معاون دانشجویی دانشگاه قم با تأکید بر نبود مشکل اسنادی در پرداخت وام به دانشجویان خاطرنشان کرد: تنها شاید مشکل تأمین اعتبار وجود داشته باشد که در صورت تأمین اعتبار وام به حساب دانشجویان در سراسر کشور واریز می‌شود.

رهسپار فرد با بیان اینکه طرح تجمیع وام‌های دانشجویی در حال نهایی شدن است که ۲۴ نوع وام در ۸ عنوان به دانشجویان پرداخت شود، تصریح کرد: وام ناباروری، وام تغذیه کودکان دانشجویان از جمله وام‌هایی است که در صورت نهایی شدن به دانشجویان تعلق می‌گیرد

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو