در مصرف انتی بیوتیک ها میانه رو باشید

با انجام این آزمایش از وضعیت دیابت خود آگاه شوید
بهمن 7, 1394
گرمای بی سابقه زمین در قرن 21
بهمن 11, 1394

در مصرف انتی بیوتیک ها میانه رو باشید

تحقیقات اخیر نشان داده اند که برخی از آنتی بیوتیک هایی که کودکان برای درمان عفونت های خود مصرف می کنند ممکن است بر روی باکتری های روده ی آنان تاثیر بگذارد و باعث تغییر آنها شود.

کودکانی که در دو سال ابتدایی زندگی خود بیش از دو سری از ماکرولیدها استفاده می کنند ممکن است در آینده ب و اضافه وزن دچار شوند

sdd

کاتری کورپلا، که در دانشگاه هلسینکی کار می کند در این باره اظهار داشت:

” بهبود میکروبیوتای روده بوسیله ی آنتی بیوتیک ها فرایندی است که بیش از یک سال به طول می انجامد بنابراین اگر کودکان در یک سال بیش از یک آنتی بیوتیک برای بهبود میکروبیوتا استفاده کنند  ممکن است که میکروبیوتا زمان کافی برای بهبود را پیدا نکند.”

از میان خانواده ی ماکرولیدها می توان به آزیترومایسن و اریترومایسین اشاره کرد  که برای درمان عفونت های ریه و سینه استفاده می شوند و برای افرادی که نسبت به آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین حساسیت دارند تجویز می شوند.

در یکی از مطالعات که میان 142 نفر از کودکان فنلاندی بین سنین 2 تا 7 سال صورت گرفت محققان به بررسی تمام آنتی بیوتیک هایی که این کودکان مصرف کرده بودند و تاثیرات آن ها بر روی باکتری های روده های آنان پرداختند.

همچنین محققان به بررسی خطر ابتلای این کودکان به آسم و اضافه وزن پرداختند.

fdf

آن ها در این بررسی دریافتند که در میان کودکانی که در دو سال اخیر زندگی خود از ماکرولید ها استفاده کرده اند تغییراتی در ترکیب باکتری های روده آن ها نسبت به کودکانی که آنتی بیوتیک مصرف نکرده بودند وجود داشت.

این تغییرات در میان کودکانی که دو سال از آنتی بیوتیک استفاده کرده بودند وجود داشت و این تغییرات مشابه تغییراتی بود که در بزرگسالان  و حیوانات مبتلا به اضافه  وزن و بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بوجود آمده بود.

کورپلا در این مورد اظهار داشت:

” به نظر می رسد که استفاده از آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین و مانند آن تغییرات کمتری را ایجاد می کند.”

محققان معتقدند که باید از تجویز هرگونه ماکرولید برای کودکان اجتناب شود. به صورت کلی استفاده از هرگونه از آنتی بیوتیک ها به جز موارد ضروری در کودکان قدغن است.

fs

آنتی بیوتیک ها نباید برای عفونت هایی که به صورت خودبخودی درمان می شوند استفاده شود. همچنین آنتی بیوتیک ها به هیچ وجه  نباید برای احتیاط بیشتر استفاده شوند و تنها در موارد ضروری استفاده از آن ها مجاز است.

دکتر پونیتا پوندا، معاون بخش آلرژی و ایمونولوژی Northwell Health در گریت نک واقع در نیویورک که در این تحقیقات نقشی نداشت در این رابطه اظهار داشت:

” در تجویز آنتی بیوتیک برای کودکان باید تعادل برقرار باشد. گرچه استفاده سریع و بیش از حد از آنتی بیوتیک شیوه مناسبی نیست اما همچنان برای کودکانی که برای درمان مجبور به استفاده از آن ها هستند مجاز است.”

پوندا در یک برنامه زنده علمی اظهار داشت:

” ما نمی خواهیم به زمانی برگردیم که مردم به علت عفونت های پیش پا افتاده ای که به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شدند جان خود را از دست می داند؛ اما باید توجه داشته باشیم که به صورت صحیح از آنها استفاده کنیم.”

نتایج این تحقیقات در روز 26 ژانویه  سال 2016 در مجله ارتباطات طبیعی چاپ شده است.

ett

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

سایت دانشجو