نصب سردیس فردوسی در دانشگاه هلسینکی فنلاند

رابطه بین رشته های دانشگاهی و شخصیت افراد
فروردین 23, 1396
مبلغ بن کارت دانشجویی نمایشگاه کتاب
فروردین 25, 1396

نصب سردیس فردوسی در دانشگاه هلسینکی فنلاند

در آستانه دوازدهمین بزرگداشت حکیم فردوسی و همزمان با جشن یکصدمین سالگرد استقلال فنلاند، سردیس فردوسی ساخته افشین اسفندیاری در دانشگاه هلسینکی نصب شد.

مراسم رونمایی از سردیس فردوسی، حماسه‌سرای بزرگ ایرانی، گردهمایی شایسته‌ای شد از چهره‌های نامدار فرهنگی و سیاسی اسکاندیناوی تا یکی از شکوهمندترین جشنهای یکصدمین سالگرد استقلال فنلاند رقم بخورد.

سال 2017 میلادی برابر با صد سالگی برپایی جمهوری در کشور فنلاند است و کشورهای گوناگون کوشیده‌اند تا در پاسداشت این رویداد تاریخی با مردم فنلاند همراهی ستودنی داشته باشند. به ابتکار نمایندگی ایران هم، سردیس فردوسی بزرگ، آخرین ساخته استاد افشین اسفندیاری (عضو امنای بنیاد فردوسی) به عنوان نماد پیوند دو کشور از سوی ایران به مردم فنلاند پیشکش شد.

در آغاز مراسم رونمایی تندیس فردوسی در فنلاند، ضرب و زنگ حماسی مرشد محسن شریفی، چنان فرهنگ دوستان را به وجد آورد تا ستایش ارزنده کامبیز جلالی (سفیر ایران در هلسینکی) از حکیم فردوسی، فرزند برومند ایران بیشتر به دلها بنشیند.

سپس میثم موحدفرد (مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری فردوسی توسی) از جایگاه زبان پارسی در پیشینه زبان و ادب جهان یاد کرد و افزود: اگر فردوسی تنها نگاهبانی از زبان پارسی را به عنوان زبان کهن و کلاسیک جهان به انجام رسانده باشد، سزاوار جاودانه شدن همیشگی است.

سخنران ویژه این آیین، پروفسور «همین آنتیلا» (مترجم فنلاندی شاهنامه و استاد دانشگاه) درباره اثرگذاری اندیشه ژرف حکیم توس و شاهنامه، اثر سراسر اندرز وی در ادب جهان سخن گفت.

چاپ شاهنامه فردوسی، برگردان «همین آنتیلا» به زبان فنلاندی، مهمترین انگیزه پیشکش سردیس فردوسی از سوی ایران به مردم فنلاند بود.

سخنرانی میزبان، پروفسور یوکو کولا (رییس دانشگاه هلسینکی) که با همراهی روسای دانشکده‌های گوناگون این دانشگاه و مدیران بلندپایه وزارت امور خارجه فنلاند انجام گرفت، دیباچه‌ای برای پرده برداری از نیم تنه فردوسی ساخته هنرمند برجسته ایرانی، استاد افشین اسفندیاری شد.

سردیس فردوسی به سفارش و پشتیبانی نمایندگی کشورمان در هلسینکی، چهارمین سردیس حکیم توس است که در هفت سال گذشته، پس از ثبت جهانی هزاره شاهنامه در یونسکو از سال 2010 تا کنون به تکاپوی بنیاد فردوسی ساخته شده و این تندیس با همکاری موسسه فردوسی توسی به کشور فنلاند پیشکش شد. سه تندیس فردوسی در سال‌های پیشین هم ساخته استاد افشین اسفندیاری بوده که از سوی بنیاد فردوسی در موزه های کشورهای تاجیکستان، بوسنی و چین نصب شده است.

در کنار این آیین، نمایشگاه عکسی از میراث گنجینه ای شاهنامه آثار عکاسی شده استاد سعید محمودی ازناوه با پشتیبانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران برپا شد و همچنین نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی کشورمان به نمایش گذاشته شد که با استقبال میهمانان و ایران دوستان روبرو شده است.

در پایان با پیشکش لوح سپاس و تندیس فردوسی ساخته گروه فرهنگی هنری یادمان از مدیران ارشد دانشگاه هلسینکی و ایران شناسان فنلاندی تقدیر ویژه به عمل آمد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin