خواب ناکافی مشکلات مغزی در پی دارد

زمان و نحوه واریز هزینه سفر عتبات دانشگاهیان
دی 28, 1394
تاثیر واتر جت ها در کاهش وزن کودکان
بهمن 1, 1394

خواب ناکافی مشکلات مغزی در پی دارد

Sleeping man

با توجه به تحقیقات  اخیر افرادی مسنی که خواب ناکافی و نامنظم دارند احتمال سخت شدن رگ‌های مغزی و همچنین عدم اکسیژن رسانی کافی به مغز افزایش می‌یابد.

این مشکلات همچنین خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی و اختلالات روانشناسی را افزایش می‌دهد.

kk

دکتر اندرو لیم، عصب شناس و محقق مرکز تحقیقاتی سلامت سانی بروک در تورنتو در این رابطه اظهار داشت:

” تحقیقاتی که در رابطه با آسیب‌های مغزی صورت گرفته است بسیار مهم هستند چراکه نه تنها خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی را افزایش می‌دهند بلکه سبب مشکلات و اختلالات روانشناسی طولانی مدت در افراد می‌شود.”

تحقیقات نشان داده‌اند که خواب چند پاره ( خوابی که چندین بار توسط بیداری‌هایی در حین آن قطع شود) سبب خواهد شد که خطر ابتلا به زوال عقل و مشکلات روانی در افراد افزایش پیدا کند.

لیم در یک برنامه‌ی زنده در این رابطه اظهار داشت:

” با وجود نتایج مذکور باید گفت که همچنان در رابطه با خواب چند پاره و تاثیرات آن بر بدن و اعصاب اختلافاتی وجود دارد.”

در یک مطالعه ی جدید محققان مغز 315 نفر از افرادی که جان خود را از دست داده بودند را طی کالبد شکافی مورد بررسی قرار دادند. میانگین سنی این افراد 90 سال ود و 70 درصد آن‌ها زن بودند. سپس محققان با توجه به میزان خواب آن‌ها در زمان زنده بودن کیفیت مغز آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

از میان تمام افرادی که مغز آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت 29 درصد از آنان در گذشته به سکته‌ی مغزی مبتلا شده بودند و 61 درصد آن‌ها اختلالاتی در رگ‌های مغزی خود داشتند . در این میان میزان اختلالات در رگ‌های مغزی افراد مختلف متفاوت بود برخی شدید و برخی خفیف بود.

این تحقیقات نشان داد که افرادی که خواب نامنظم داشته اند نسبت به افرادی که اینگونه نبوده‌اند 31 درصد بیشتر در معرض مشکلات مغزی به دنبال عدم اکسیژن رسانی کافی به مغز بوده‌اند.

s

محققان اظهار داشته‌اند که گرچه مشکلات مغزی در افراد مورد بررسی با خواب نامنظم آن‌ها رابطه داشته است اما باید نمیتوان با اطمینان گفت که خواب ناکافی تنها عامل ایجاد این مشکلات بوده است. همچنین خواب چند پاره می‌تواند یکی از موارد ایجاد کننده ی اختلالات خون سانی به مغز باشد.

در پایان به این نتیجه می‌رسیم که اگر این موارد صحیح باشند میزان و کیفیت خواب در افراد پیر می‌تواند نشان‌دهنده ی این باشد که آیا آنها در معرض ابتلا به سکته‌های مغزی هستند یا خیر.

نتایج این تحقیقات در روز 14 ژانویه سال 2016 در مجله‌ی (سکته‌ی مغزی) چاپ شد.

dfs

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

سایت دانشجو