تاثیر نوشیدنی های رژیمی و قندی بر سلامت

آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان دکتری سال ۹۶
اردیبهشت 15, 1396
مجموعه سوالات داوطلبان آزمون سراسری و پاسخ به آن ها
اردیبهشت 17, 1396

تاثیر نوشیدنی های رژیمی و قندی بر سلامت

با توجه به دو مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته است مشخص شد افرادی که از نوشابه های قندی و بدون قند استفاده می کنند بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به مشکلات حافظه و کاهش عملکرد مغز می شوند.

در یکی از مطالعات محققان دریافتند افرادی که هر روز نوشابه رژیمی مصرف می کنند سه برابر بیش از افرادی که از هیچ نوشابه ی رژیمی استفاده نمی کنند،  در معرض ابتلا به سکته های مغزی و جنون در ده سال آتی زندگی خود هستند.

در دومین مطالعه ای که در این زمینه صورت گرفت همین محققان دریافتند افرادی که روزانه حداقل یک نوشابه رژیمی مصرف می کنند نسبت به سایر افراد حجم مغزی پایین تری دارند. همچنین محققان دریافتند افرادی که در طول روز بیش از دو بار از نوشیدنی های قندی مثل نوشابه و آبمیوه های حاوی شیرین کننده های مصنوعی استفاده می کنند حجم مغزی کمتر و عملکرد حافظه بدتری نسبت به افرادی که از این نوشیدنی ها استفاده نمی کنند دارند.

متیو پ. پیس، سرپرست این مطالعه و عصب شناس دانشگاه پزشکی بوستون در این رابطه اظهار داشت:

گرچه در دو مطالعه اخیر ارتباطاتی میان مصرف نوشابه های رژیمی و قندی و ابتلا به مشکلات سلامتی وجود داشت، اما باید دانست که طبق نظر محققان مصرف هرگونه نوشیدنی مستقیما سبب ایجاد این مشکلات  نمی شود.

در اولین مطالعه ای که در این زمینه صورت گرفت و در تاریخ 20 آوریل در مجله حملات مغزی منتشر شد، محققان با حدود 4300 شرکت کننده در سنین 45 سال و بالاتر به تعداد سه بار در طول هفت سال مصاحبه کردند. آنان در این مصاحبه ها از شرکت کنندگان سوال کردند که آیا آنان از نوشابه های رژیمی و یا قندی استفاده می کنند یا خیر. سپس در پایان این دوره هفت ساله، محققان شروع به بررسی وضعیت سلامتی این شرکت کنندگان کردند. آنان این  افراد را از نظر سلامت روان و مغز در طول ده سال مورد بررسی قرار دادند. در طول این مدت 97 نفر از شرکت کنندگان به سکته مغزی و 81 نفر از آنان به ناراحتی روانی مبتلا شدند که از این میان 63 نفر به آلزایمر مبتلا شده بودند.

محققان در این دوره ده ساله دریافتند مصرف روزانه نوشابه های رژیمی سبب افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی و بیماری های روانی می شود. البته آنان اشاره ای به مصرف نوشیدنی های قندی نکردند.

پیس اظهار داشت: هنوز علت حقیقی این مسئله کاملا واضح نیست اما این مطالعه نشان داد مصرف نوشابه های رژیمی چاقی و دیابت را به همراه خواهد داشت که می تواند سبب گردش خون نامنظم شود.

مشکلات مربوط به گردش خون می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی و جنون را در افراد افزایش دهد چراکه، مغز برای عملکرد مناسب نیازمند خون رسانی بی وقفه و منظم است.

دکتر پائول رایت، سرپرست بخش عصب شناسی دانشگاه نورث شور در مانهاست در این رابطه بیان داشت:

نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد استفاده از نوشیدنی هایی رژیمی به امید پرهیز از مصرف کالری های حاصل از قند اقدام مضری است. بهترین نوشیدنی آب آشامیدنی و یا نوشیدنی هایی است که فاقد شیرین کننده های مصنوعی هستند.

در دومین مطالعه ای که نتایج آن در ماه مارس در مجله آلزایمر و جنون منتشر شد، محققان به بررسی اسکن های مغزی و آزمایش های مربوط به 4000 شرکت کننده پرداختند. آنان همچنین از شرکت کنندگان سوال کردند که آیا از نوشابه های رژیمی و یا نوشیدنی های قندی استفاده می کنند یا خیر و در صورت مصرف به چه میزان از این نوشیدنی ها استفاده می کنند.

نتایج حاصل نشان داد که میان مصرف نوشابه های رژیمی و نوشیدنی های قندی و کاهش حجم مغزی ارتباط وجود دارد. علاوه بر این آنان دریافتند مصرف نوشیدنی های قندی ضعف حافظه را به همراه خواهد داشت که تمامی این موارد خود سبب ایجاد آلزایمر خواهند شد.

پیس در پایان بیان داشت، در این مطالعه نیز همانند مطالعه اول، ارتباط میان مصرف این نوشیدنی ها و مشکلات مربوط به سلامتی ناواضح است و تنها اطلاعاتی همچون افزایش قند و دیابت و تاثیر آن بر گردش خون و سکته مغزی حاصل از آن در دسترس است.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin