PDA

مشاهده نسخه کامل : آموزش ..:: پرسش و پاسخ ریاضی ::..

مهدی
2006-Aug-23, 17:48
به نام خدا
آیا از دوستان کسی هست که به نمونه سوالات رشته ریاضی دانشگاه پیام نور (ترجیحا منطقه 10)دسترسی داشته باشه؟
اگه هست خواهشمند است نمونه سوال درس فرایند های تصادفی رشته ریاضی از 2 ترم سال تحصیلی 84-85 رو حداکثر تا تاریخ 4/5/85 با فرمت pdf جهت دانلود در سایت قرار بده؟
ومن یتوکل علی الله فهو حسبه

hamidjon
2006-Nov-23, 19:05
سلام
اگه سوالات بلور شناسي و ليزر رشته فيزيك دانشگاه پيام نور را داريد درسايت قرار بديد
ممنونم

پيمان ناصري
2006-Dec-16, 13:00
چاپگر HPكدومش خوبه البته ليزري

Black Hawk
2006-Dec-16, 17:09
دوست عزیز در خواستتون رو باید در این تاپیک مطرح کنید
http://www.daneshju.ir/forum/topic1865.html

mhrm.electronic
2007-Feb-26, 10:25
دوستان سلام
اگر ممکنه برای دروس معادلات ریاضی2 ریاضی مهندسی کتابهایی رو معرفی کنین که فقط سوال و جواب باشه راستی من برق می خونم پس اگه می شه کتابی که معرفی می کنین به درد فنی مهندسی بخوره

mhasteraki
2007-Oct-23, 15:11
یك سوال ریاضیه ولی بهش می ارزه روش فكر كنید .:-? :!:
مساحت قسمت های مثلث داده شده است ‘ با همین اطلاعات مساحت قسمت مجهول را بدست آورید.
توجه : پاره خط های Cd و Be خاصیت بخصوصی ندارند.:?

H A M E D
2007-Oct-24, 22:20
سوال جالبیه اما من جوابشو بلد نیستم

N I M A
2007-Oct-25, 15:15
من راهشو بلدم اما خوب حس حل كردنشو ندارم
sin هرزاویه با sin مکملش برابره
مساحت هر مثلث برابر است با : axbxsinT كه t زاویه بین دو ضلع a و b میباشد
4 تا معادله مینویسیم به جای دوضلع مساحت مجهول با اعداد 3 تا معادله معلوم بازی میكنیم.
حله؟؟؟

mhasteraki
2007-Oct-27, 10:11
آقا نیما اگه می شه راه حلتو بنویس تا همه بر و بچ ببینند.

H A M E D
2007-Oct-27, 11:32
این تاپیک به قسمت ریاضی منتقل شد
مرسی

s.saeid
2007-Oct-28, 20:40
راه حل منم مثل نیماست.مساحت هر مثلث برابر است با : نصف حاصلضرب اندازه دو ضلع در سینوس زاویه بین انها.چهارضلعی بالایی رو به دو تا مثلث تقسیم می كنیم.بعد 4 تا معادله مساحت می نویسیم, همه سینوس تتاها با هم برابرند, و تركیب نسبت در صورت و مخرج می كنیم و براحتی حل میشه...................

mhasteraki
2007-Oct-29, 10:00
جواب چند می شه ؟

Saeedeh
2007-Nov-10, 23:09
با سلام به همه ی دوستان
اگه یه سری سوال قشنگ در رابطه با ماتریس دارید لطف کنید در اختیارم بذارید (لطفا سوالات در سطح ماتریس ریاضی مهندسی باشه)
باز هم ممنونم.

Dante Is Alive
2007-Nov-11, 02:12
سلام دوستان .

تا اونجايي كه جستو جو كردم تاپيكي با اين عنوان پيدا نكردم . اميدوارم اشتباه نكرده باشم .

من يكي دو تا سوال داشتم كه خيلي خوشحال ميشم از دوستان كسي راهنمايي كنه .

---------------------

انتگرال زير را روي ناحيه ي D محصور به خطوط : R = {xy=2 , xy =4 , y^2=x , y^2=3x}

http://aycu07.webshots.com/image/32286/2005204882308926782_rs.jpg

با تشكــــــر . . .

mhasteraki
2007-Nov-11, 11:25
هیچ كس بلد نیست؟
الآن 2 هفته بیشتره كه بی جواب مونده!

Jalaly
2007-Nov-15, 21:57
سلام به همگی
برای المپیاد ریاضی سال دوم دبیرستان باید چه چیزایی رو بخونیم؟
چه منابعی پیشنهاد میكنین؟
چه مبحث هایی میاد
كسی بوده كه تو این سال المپیاد ریاضی داده باشه
اگه راهنمایی كنین خیلی ممنون میشم
:!:
منتظرم...

ELECBOY
2007-Nov-18, 02:42
سلام بهناز جان . میبینم که به سلامتی شمام عین ما المپیادی شدی .
من خودم به شخصه 6 7 بار شرکت کردم تو این المپیاد و هرساله تو المپیک جهانی طلا گرفتم .
این سری میخوام پاراالمپیکم شرکت کنم .
حالا منابع : ریاضی 1 و 2
o0o0o0o0o0okaaaaaaaaaay ?
خوش باشی .
بای بای .
همه شوخی بودها !!!
یهو یکی پیدا نشه فک کنه که من راس راسکی دارم میگمهااااااااا !!!!!!!!!!

mhasteraki
2007-Nov-18, 10:41
سلام
من خودم 2 دفعه شركت كردم. خب چون المپیاده یدونه سوالم از كتب درسی نمیاد. همش سوالای آنچنانی . البته نه كه نمیشه حلشون كرد بستگی به خلاقیتت داره.
انشا’الله شاهد پیشرفتتان باشیم.

http://www.roshd.ir/roshd/Default.aspx?tabid=389&SSOReturnPage=Check&Rand=0 (شاید به كارت بیاد)

sk. shin
2007-Nov-19, 23:41
سلام

خوب دوسه تا كتاب براي امادگي هست البته سوالات از سطح درسي فراتره و به نظرم بايد حتمان يه كلاسي براي امادگي بريد از كتابهايي كه ميتونيد استفاده كنيد مجموعه المپيادهاي رياضي برگزار شده كه فك كنم يه چهل تايي
گذاشته اون حتمان بخون .. يه سري به مجلات رشد بزن كه براي المپيادهاي رياضي نوشته شده و اگه بتوني سالنامه شو گير بياري اونم بهت كمك ميكنه سوالاتي كه مطرح شده به مرحله اول ازمون نزديكه .. مرحله اول رو رد كني خود دبيرستان براتون كلاس ميذاره ..

Pari
2007-Nov-23, 01:02
المپیاد ریاضی مرحله اول 30 تا تست 5 گزینه ایه.مرحله دوم,در 2 روز انجام می شه. هر روز 3 سوال,كه 4_5 ساعت هم وقت داری.و تشریحیه.
فرق نمی كنه سال دوم باشی یا سوم.
میشه گفت كه از 6 تا مبحث كلی سوال میاد.كه 4 تاش رو تازه توی گسسته باهاش آشنا میشید.
در مرحله دوم حدود 40 نفر انتخاب میشن.

Jalaly
2007-Nov-25, 17:31
ممنون از لطف همگي
راستش خودم نميخواستم شركت كنم
واسه يكي از اقوام پرسيدم
حتما همه اينارو بهش ميگم
ولي من كه سال اول خودم المپياد داده بودم با مطالب درسي كه ميخونيم خيلي فرق داشت يعني بيشتر هوش بود تا مباحث رياضي
حالا نميدونم شايد برا سال دوم فرق كنه...
درهرصورت ممنون از راهنماييتون...

H A M E D
2007-Nov-26, 12:15
بهر حال یا خودتون یا اقوامتون فرقی نداره.
امیدوارم موفق باشین

H A M E D
2007-Nov-26, 12:16
کسی نیست جواب کاملشو بده؟

gauss
2007-Dec-19, 18:37
سلام
ایمیل ات را بهgauss.vrssin2@gmail.com ایمل بزن تا منابع را بهت معرفی کنم.

Asemun
2007-Dec-19, 19:25
بهنازجان
یه کتاب بهت معرفی میکنم کتاب خوبیه البته به نظرمن مفیدوخوبه.وبه من کمک کرد.(دبیرستان)
کتاب:
المپیادریاضی درایران
تالیف: دکترعبادالله محمودیان
موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف
امیدوارم هم تو وهم اونی که ایناروبراش پرسیدی موفق باشین

sonydvdpro
2007-Dec-19, 23:25
با سلام کسی هست این سوال را حل کنه ؟

مثلث Abc را که دارای زاوایای حاده است در نضر میگیریم نیمساز داخلی زاویه ی ش را رسم می کنیم تا ضلع Bc را د نقطه ی L و دایره ی محیطی مثلث را در نقطه ی N قطع کند . از L عمود هایی بر اضلاع Ab و Ac رسم میکنیم و پای دو عمود راk و M می نامیم . ثابت کنید مساحت چهارضلعی Aknm با مساحت مثلث Abc برابر است.

sefrsefrom
2008-Mar-08, 17:39
سلام
من در حل كردن انترال سه گانه و پیدا كردن حدود انتگرال توی دستگاه مختصات كروی و استوانه ای مشكل دارم
مخصوصا" پیدا كردن حدود زاویه ها

N I M A
2008-Mar-08, 18:19
میشه سوالی كه توش مشكل دارید رو دقیق تر مطرح كنید؟

sonya
2008-Mar-09, 20:40
با سلام
من یه ebook از ریاضیات مهندسی میخوام.اگه کسی داشت بذاره.ممنون.

khatarat
2008-Apr-02, 14:29
تو محور مختصات سه بعدی سه نقطه روی هر کدوم از محور های x y z داریم که مختصات اونها رو داریم یه نقطه هم تو فضا وجود داره که فاصله اون رو تا سه نقطه ای که روی محور ها هستند داریم و اینجا مختصات نقطه ای که تو فضاست مجهوله چطوری می تونیم مختصات x y z اون رو پیدا کنیم.
هر کی بلده زود جواب ما رو بده چون خیلی لازمش دارم.
اگر می تونید یه فرمول کلی برای این مسئله پیدا کنید که بشه با اون مختصات نقطه مجهول رو بدست آورد لطفا جواب اون رو در صورت امکان به این آدرس ارسال کنید:
khatarat31.5@gmail.com

rahelehr
2008-Apr-02, 15:12
من اگه جای شما باشم ،از بی دردسر ترین و دقیق ترین روش ، یعنی نرم افزار Matlab استفاده می کنم .

و گرنه باید اونو به بردار های سازندش تجزیه کنین و از روابط مختصات کروی که در ریاضی عمومی 2 دانشگاه هست، استفاده کنین

ICE
2008-Apr-02, 15:39
تو محور مختصات سه بعدی سه نقطه روی هر کدوم از محور های x y z داریم که مختصات اونها رو داریم یه نقطه هم تو فضا وجود داره که فاصله اون رو تا سه نقطه ای که روی محور ها هستند داریم و اینجا مختصات نقطه ای که تو فضاست مجهوله چطوری می تونیم مختصات x y z اون رو پیدا کنیم.
هر کی بلده زود جواب ما رو بده چون خیلی لازمش دارم.
اگر می تونید یه فرمول کلی برای این مسئله پیدا کنید که بشه با اون مختصات نقطه مجهول رو بدست آورد لطفا جواب اون رو در صورت امکان به این آدرس ارسال کنید:
khatarat31.5@gmail.com

من اگه جای شما باشم ،از بی دردسر ترین و دقیق ترین روش ، یعنی نرم افزار Matlab استفاده می کنم .

و گرنه باید اونو به بردار های سازندش تجزیه کنین و از روابط مختصات کروی که در ریاضی عمومی 2 دانشگاه هست، استفاده کنین

این مسئله قابل حل است.... نیازی به نرم افزار نیست.
در حالت كلی مشود مختصات هر نقطه از فضا را به وسیله فاصله آن نقطه از سه محور مختصات نمایش داد.
در واقع این شیوه ای از معرفی یك نقطه در فضاست.
براتون اثباتش را می زارم:arrow:

rahelehr
2008-Apr-02, 16:52
درسته ... روابطش هم در کتابهای ریاضی عمومی هست
ولی کامپیوتر انقدر کارها رو ساده کرده، که من شخصا خودم اونو ترجیح می دم .. درصد خطاش هم خیلی پایین تره

khatarat
2008-Apr-06, 17:10
آقا نظراتتون رو فهمیدیم:lol: حالا اگه بلدید برام حلش کنید خیلی لازم دارم

khatarat
2008-Apr-06, 17:20
هر کی می تونی این دستگاه سه معادله سه مجهول رو حل کنه سریعا برام حل کنه خیلی لازم دارم:
[LEFT]a^2=x^2+y^2+z^2+x1^2-2xx1
b^2=x^2+y^2+z^2+y1^2-2yy1
[c^2=x^2+y^2+z^2+z1^2-2zz1[/LEFT

N I M A
2008-Apr-06, 17:33
شما باید سه تا دایره از مبدا سه نقطه كه داری و به شعاع فاصله رسم كنی-فرمولشو بنویسی-بعدش شما سه معادله داری و سه مجهول كه حل كردنش سخته
فرمول بدست آوردن دایره رو بنویسم؟

M.Jalalvand
2008-Apr-07, 15:10
این مسئله می تواند برای مختصات دوبعدی چهار جواب و برای مختصات سه بعدی هشت جواب دارد. فرمول کلی آن را هم تا چند دقیقه دیگر می گذارم.

khatarat
2008-Apr-07, 15:25
هر کی می تونی این دستگاه سه معادله سه مجهول رو حل کنه سریعا برام حل کنه خیلی لازم دارم:
[LEFT]a^2=x^2+y^2+z^2+x1^2-2xx1
b^2=x^2+y^2+z^2+y1^2-2yy1
[c^2=x^2+y^2+z^2+z1^2-2zz1[/LEFT

تو این دستگاه x y z مجهولند و بقیه عدد ثابت

M.Jalalvand
2008-Apr-07, 15:51
x و y و z مختصات نقطه مورد نظر ، x1 و y1 و z1 مختصات سه نقطه روی محور و dx و dy و dz فاصله نقطه مورد نظر از آن سه نقطه است.

az_gh
2008-Apr-07, 23:14
فرق مهم بین پارامتر ومتغیرچیست؟

Ashkan 261
2008-Apr-08, 16:52
سلام دوست گرامی

طبق اطلاعات بنده

پارامتر مقادیری هستند که در آن توسط معلومات باید مجهولات معین گردند که با جواب ازپیش تعین شده متابقت داشته باشند.

متغیر مقادیری هستند که میتوان از معلومات و مجهولات آن چند جواب به دست آورد.

khatarat
2008-Apr-09, 14:38
x و y و z مختصات نقطه مورد نظر ، x1 و y1 و z1 مختصات سه نقطه روی محور و dx و dy و dz فاصله نقطه مورد نظر از آن سه نقطه است.

از شما تشکر می کنم ولی هنوز مسئله حل نشده تازه یه دستگاه سه معادله سه مجهول بوجود اومده که باید حل بشه بصورتی که یه طرف فقط اعداد ثابت و یه طرف مجهولات باشن اگه می تونید حل کنید لطفا این کار رو بکنید چون خیلی لازمش دارم

M.Jalalvand
2008-Apr-09, 15:55
حل آن بسیار ساده است. کافی است که x1 و y1 و z1 را به طرف چپ ببرید و همه معادلات را به توان 2 برسانید. در ای صورت همه رادیکال ها از بین می روند و مثل دستگاه سه معادله سه مجهول عادی حل کنید با این تفاوت که مجهولات را به جای x و y و z باید توان دو آنها در نظر بگیرید و پس از به دست آوردن آنها در انتها از آنان جذر بگیرید.

khatarat
2008-Apr-10, 08:14
به همین راحتی که می گید نیست می تونید خودتون امتحان کنید این دستگاه به روش های معمولی نمی شه حل کرد چون از هر مجهول دو تا وجود دارد .

khatarat
2008-Apr-10, 08:22
کسی نبود جواب ما رو بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Sahel 87
2008-Apr-10, 09:50
جملات مفهوم نیستن!
میشه واضح تر بنویسی؟

M.Jalalvand
2008-Apr-10, 11:25
اتفاقا چون دو تا مجهول داریم راحت حل می شود شما یک مثال عددی بزن و این قدر هم از مسئله نترس فقط ظاهرش پیچیده است.

Ashkan 261
2008-Apr-10, 11:55
من فكر میكنم اون فلشا كه سمت بالا رو نشون میدن فاصله هست درسته؟

یا برای توان هست؟

اگه میتونید این مساله رو در ورد یا پینت طراحی كنید یا دستی بنویسید و اسكن كنید تا واضح باشه

ممنون

khatarat
2008-Apr-11, 16:16
آقا این که مشخص یعنی توان x^2 یعنی x به توان 2
لطفا اگر کسی می تونه حلش کنه کمک کنه که خیلی لازم دارم.

khatarat
2008-Apr-12, 18:24
استاد این مسئله ما یه دستگاه سه معادله سه مجهوله که x y z مجهول های اون هستن و بقیه عدد ثابت .
ضمنا من حل شده این مسئله رو بصورت پارامتری لازم دارم نه عددی

ICE
2008-Apr-12, 21:28
این مسئله را در حالت کلی حل می کنم :arrow:

یعنی با داشتن مختصات 3 نقطه در فضا و فاصله هر نقطه تا نقطه چهارم..... مختصات نقطه چهارم را بدست بیاوریم.

شما برای حل مسئله خودتون تنها کافی است مختصات 3 نقطه را روی محور های مختصات بگیرید.:arrow:

N I M A
2008-Apr-13, 08:36
دوست من بهترین راه حل ماتریس هست
میتونید اون روش رو امتحان كنید

khatarat
2008-Apr-13, 16:19
این مسئله را در حالت کلی حل می کنم :arrow:

یعنی با داشتن مختصات 3 نقطه در فضا و فاصله هر نقطه تا نقطه چهارم..... مختصات نقطه چهارم را بدست بیاوریم.

شما برای حل مسئله خودتون تنها کافی است مختصات 3 نقطه را روی محور های مختصات بگیرید.:arrow:

من منتظرم

khatarat
2008-Apr-15, 16:39
پس چی شد؟

black rose
2008-May-23, 17:06
با سلام
من نیاز به یک مقاله جامع علمی در باره تانسور ها در هندسه و فضای اقلیدوسی دارم
:arrow:

Cosmologist
2008-May-23, 21:36
سلام و درود فراوان بر شما .

مقاله فارسی در این زمینه موجود نمی باشد ( مگر پایان نامه ها و یا تحقیقات این گونه ای که معمولا هم به صورت فری روی اینترنت موجود نیستند )

اما اگر مقالات انگلیسی برای شما قابل قبول هستند اطلاع دهید تا برای شما قرار دهم .

با تشکر فراوان .

یا حق :!:

little star
2008-Jul-08, 05:16
سلام. ممنون میشم کسی به این سوال ها جواب بده. میدونم خیلی پیش پا افتاده هستند ولی من نه جواب تست رو دارم و نه تو گزینه ها جواب های من دیده می شه. به همین خاطر فکر می کنم راه حل من اشکال داره.
اول اینکه چرا باید حاصلضرب 15 cm در 5 cm را بنویسیم 0.8 x ده به توان دو سانتی متر مربع.
دوم این که اگر مکعبی به با وجوه صد سانتی متر داشته باشیم حجم آن معادل چند لیتر یا متر مکعب خواهد بود؟
مرسی

little star
2008-Jul-08, 12:54
سلام. ممنون میشم کسی به این سوال ها جواب بده. میدونم خیلی پیش پا افتاده هستند ولی من نه جواب تست رو دارم و نه تو گزینه ها جواب های من دیده می شه. به همین خاطر فکر می کنم راه حل من اشکال داره.
اول اینکه چرا باید حاصلضرب 15 cm در 5 cm را بنویسیم 0.8 x ده به توان دو سانتی متر مربع.
دوم این که اگر مکعبی به با وجوه صد سانتی متر داشته باشیم حجم آن معادل چند لیتر یا متر مکعب خواهد بود؟
مرسی

Sahel 87
2008-Jul-08, 13:58
سلام
ببین موقعی که اعشار داریم بخواهیم عددمون رو گرد کنیم باید اگه رقم دوم اعشار بزرگتر از نصف بود رقم اول اعشارو به عدد بعد گرد کنیم اما اگه کوچکتر بود به رقم قبل.حالا اگه دقیقا نصف بود مثل اینجا که میشه 0.75 باید طوری گرد بشه که اعشارمون زوج بشه پس باید به بالا گردش کنیم و میشه 0.8

در مورد سوال دوم حجم مکعب میشه 100 به توان 3 ساتی مترمکعب حالا واسه تبدیلش به متر مکعب باید اونو در 10 به توان -2 و چون مکعبه باید 10 به توان -2 رو به توان 3 برسونیم پس حجم میشه 1 مترمکعب

little star
2008-Jul-08, 18:27
ساحل 87 مرسی از توضیح ت. موضوع گردکردن رو فهمیدم ولی برای جواب سوال اولم هنوز باید کلنجار برم. شاید دوباره اومدم سراغت. با امضات موافقم و تا بعد

Pari
2008-Jul-08, 18:41
سلام little star جان...
خوبید؟
در ابتدا می تونم بپرسم در چه مقطع و رشته ای درس می خونید؟

در مورد سوال دوم حجم مکعب میشه 100 به توان 3 ساتی مترمکعب حالا واسه تبدیلش به متر مکعب باید اونو در 10 به توان -2 و چون مکعبه باید 10 به توان -2 رو به توان 3 برسونیم پس حجم میشه 1 مترمکعب

مرسی ساحا جان.
واسه این سوال خب از همون اول مشخصه که 100 سانتی متر میشه یک متر.

پس یک مکعب داری به ابعاد یک متر و مشخصه که حجمش هم معادل یک متر مکعب میشه.

little star
2008-Jul-09, 11:50
sea Hawk جان سوالم خیلی احمقانه بود چون جواب تستم گیجم کرده بود. ولی برای یه سوال فوری که نباید بپرسی رشته م چیه. مثل این می مونه که طرف داره خفه میشه دکتر ازش بپرسه اسمت چیه. اینم خوب پیش میاد وقتی دو ساعت در روز بخوابی دیگه مغزت واسه این چیزها نمی کشه. خوش باشی فعلا

Pari
2008-Jul-09, 12:01
sea Hawk جان سوالم خیلی احمقانه بود چون جواب تستم گیجم کرده بود.

وا!!! این چه حرفیه؟
به خدا قصد توهین و جسارت نداشتم!
عذر می خوام
تازه کی گفته احمقانه است؟ اصلا دوست نداشتم این حرف رو بزنید.

اگر هم ازتون مقطع تحصیلی رو خواستم و رشته تون رو به خاطر این بود که بدونم باید چه جوری توضیح بدم.

باز هم اگر ناراحت شدید عذر خواهی میکنم!
امید وارم که منو ببخشید

little star
2008-Jul-09, 14:15
دوستان من هنوز سر درنمیارم که جواب سوال اول رو چطور باید گرد کنم. ظاهرا برای گرد کردن حاصلضرب و حاصل جمع قوانین جداگانه ای هست. اینجا وقتی داریم 15.0 در 5 برای ما یک عدد مشکوک صفر وجود داره. چرا اصلا اینو به صورت 0.8 باید بنویسیم. منتظر نظرتون هستم و ممنون

Ashkan 261
2008-Jul-09, 15:43
سلام خدمت همه عزیزان

با اجازه همگی بنده هم نکاتنی رو در مورد سوال اول ذکر میکنم البته که ساحل درست فرمودند.

برای اینکه ما از توان ها بکاهیم باید اعداد را از اعشار خارج کنیم و در فیزیک نماد گزاری علمی گوییم .

به صورتی که به فرض داشته باشیم : هشت دهم ضرب در ده > جواب میشود هشت .

اگر بخواهیم از شیوه نماد گزاری علمی استفاده کنیم مینویسیم هشت در ده به توان منفی یک >البته این تضلد داشت با سوال

در اینجا پاسخ میشود هشت دهم.

حال به سوال شما توجه میکنیم .

15cm . 5 cm = ?i

جواب میشود 75 .

این را به صورت نماد گزاری علمی مینویسیم البته فکر کنم شما سوال رو کامل ننوشتید .

ما مینویسیم :

0.75

حال ما چند عمل انجام داده ایم؟ به خاطر اینکه 75 دو واحد به پشت اعشار برده شده پس:

0.75 .؟ = 75

0.75 . 10^2=75

حال من نمیدونم چطور گرد کرده شده و منظور ساحل گرامی و شما چه هست اما اگر 75 را 80 در نظر گیریم.

داخل اعشار دیگه نیازی نیست که 0 قرار دهیم و مینویسیم 0.8

به همان ترتیب حاصل 2^10 ضرب در 0.8 مشود هشت. نکته اینجاست

که اگر ما 15 ضرب در 5 کنیم میشود 75 که حالا من نمیدونم چطور اما خلاصه شما 80 در نظر گرفته اید.

در این صورت ما نیاز داریم که یک توان دو به 8 بدهیم تا پاسخ به 80 برسد .

تنها راهی که باقی میماند این است که یک مربع یعنی یک توان دوی دیگر را به اون ضرب اضا فه کنیم.

در نتیجه حا صل میشود :

0.8 ضرب در 10 به توان دو که مشود 8 و ضرب در سانتی متر مربع که همان توان دو است .

توجه کنید که اگر کمی بی دقتی کنید حاصل میشود 64 پس باید آن توان را در ده به توان دو بگذارید که .

در این صورت پاسخ میشود :

0.8x10^2cm^2=80

و پاسخ 15 x5 هم میشود 75 که به هشتاد نزدیک است اما نمیتوان قانع کرد که چرا هشتاد نوشته شده است.

اما ما در این جا مجبوریم که حاصل 15x5 را 80 فرض کنیم تا معادله درست در آید.

موفق و پیروز باشید سوال بعدی رو هم پاسخ خواهم داد .

تا بعد بدرود.

little star
2008-Jul-09, 15:54
ممنون اشکان جان. ولی من خیلی گیجم. یعنی ما همه اعداد رو باید به صورت اعشار دربیارم و به این میگن نماد علمی عدد؟ من نمی فهمم چرا باید هفتاد و پنج رو به صورت هفتاد و پنج صدم نوشت. خوب تو فیزیک هم میگن فقط اعداد دوم به بعد مشکوک هستند مگه نه؟ ضمنا کاش اون آموزش فیزیک زودتر راه بیفته.

Ashkan 261
2008-Jul-09, 16:03
سلام

شما در مورد اون 0.8 یه توضیح بدید و بگید این سوال درسی بوده ؟ یا از جزوه بوده ؟ تا بشه بهتر به مفهوم اشاره داشت.

رشته ی شما هم خیلی مهمه چون باید دید این سوال در چه سطحیه . من در مورد 0.8 نمیتونم قانع کنم .

فقط بگید این سوال در چه سطحی هست چون سال دوم دبیرستان این مبحث هست در حد دانشگاه رو نمیدونم.

little star
2008-Jul-09, 16:43
ممنونم از کمک ت. من دانشجوی سال اول زیست شناسی هستم. و این سوال رو تو یه کتاب مرجع فیزیک دیدم. در قسمتی که نماد گذاری علمی و گرد کردن رو توضیح میده.این مبحث آنقدر خوب توضیح داده نشده. یعنی در حدی هست که بدونیم بعد از عدد موندنی بعد از ممیز اگر کمتر یا بیشتر از 5 بود چطور گرد کنیم. اماسوالش اینه که: حاصلضرب 15.0 سانتی متر در 5 سانتی متر را باید به چه صورت نوشت. و جوابش رو فقط نوشته 0.8 در ده به توان 2 سانتی متر مربع.
باز هم متشکر

Ashkan 261
2008-Jul-09, 16:57
سلام

ببخشید من در مورد گرد کردن مطلبی رو یاد نگرفته ام عذر خواهی میکنم اما ازین مطلب استفاده کنید شاید کمک کنه بهتون.

منظور ما از نوشتن اعداد به صورت نماد علمی ، کوتاه و خلاصه کردن آن است که محاسبات را تسهیل می‌کند، ولی گاهی حتی بعد از نمادگزاری علمی به روشی که توضیح داده شد، ظاهر عدد کوتاه‌تر که نمی‌شود هیچ، بلکه با افزده شدن طولانی‌تر هم می‌گردد. در این موارد از روش گرد کردن استفاده می‌شود. گرد کردن یک نوع تقریب است که محاسبات را راحت‌تر می‌کند و به شرطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که محاسبات بسیار دقیق مدنظر نباشد، چرا که این صورت تقریب ، ما را از نتیجه واقعی دور می‌کند.
طریقه گرد کردن اعداد

برای گرد کردن یک عدد به طریق زیر عمل می‌کنیم:

اگر رقم بعد از آخرین عددی که باید نگه داشته شود، کمتر از 5 باشد، تمام ارقام بعدی حذف می‌شوند و آخرین عدد بدون تغییر باقی می‌ماند.

مثلا می‌خواهیم عدد 6.3849 را با دقت 0.01 گرد کنیم، لذا باید دو رقم بعد از ممیز وجود داشته باشد، چون عدد بعد از آخرین رقم باقیمانده 4 است که کوچکترین از 5 می‌باشد، لذا 4 و 9 هر دو حذف می‌شوند و عدد گرد شده به صورت 6.38 باقی می‌ماند.

اگر رقم بعد از آخرین عددی که باید نگه داشته شود، بیشتر از 5 یا 5 با ارقامی پس از آن باشد، به آخرین رقم یک واحد اضافه می‌شود و بقیه اعداد حذف می‌شوند.

مثلا عدد 9.6547 با دقت 0.001 به صورت 9.655 گرد می‌شود.
همچنین عدد 0.2501 با دقت 0.1 به صورت 0.3 گرد می‌گردد.

اگر رقم بعد از آخرین عددی که باید نگه داشته شود، 5 باشد و ارقام دیگری وجود نداشته باشد، یا فقط صفر بعد از 5 باشد، 5 حذف می‌شود و آخرین رقم اگر فرد باشد، یک واحد به آن اضافه می‌شود و اگر زوج باشد، تغییری نمی‌کند.

مثلا : 2.850 با دقت 0.1 به صورت 2.8 تغییر می‌کند.
9.015 با دقت 0.01 به صورت 9.02 نوشته می‌شود.
4.8405 با دقت 0.001 به صورت 4.840 گرد می‌شود.
با همین روش گرد کردن است که سرعت نور را به جای به صورت (یا ) می‌نویسند.

منبع (http://reyazi-am.blogfa.com/post-11.aspx)

little star
2008-Jul-09, 17:03
خواهش می کنم. من با این موضوع فعلا مشکلی ندارم. ولی فقط اون مساله درگیرم کرده. بازم ممنون از کمک و راهنمایی ت

Ashkan 261
2008-Jul-09, 17:09
در مبحث آمار این مقدار لطمه ای در کار ایجاد نمیکنه.

مکنه اون پنج صدم در یک کار آماری بوده که گرد شده به خاطر همین اون رو 80 در نظر گرفتن تا معادله میزان در بیاد .

یه کم فسفر میسوزونم تا پاسختون رو پیدا کنم . :دی

little star
2008-Jul-09, 17:13
مرسی. فقط باید یه کم خرج میگو و آجیل کنی. ببین ما یه استاد خیلی دقیقی داریم که میگه اگه همه مراحل جواب درست باشه ولی عدد آخری اونی نباشه که می خواد شاید 25 صدم بهمون نمره بده. دیگه برا همین این خیلی برام مهمه. خیلی خیلی ممنون از لطف ت
در مورد آمار هم اگه منظورت به درس آمار هست باید بگم نه. ما از این گرد کردن ها تو همه درس ها داریم. هم فیزیک و هم شیمی

little star
2008-Jul-09, 18:26
دوستان سلام. من با کمی مطالعه صبورانه و بدون شتاب به این نتیجه رسیدم که امیدوارم درست باشه:
در ضرب اعداد زمانیکه یک عدد تعداد ارقام مطمئن ش کمتر از عدد دیگر است، ارقام حاصل ضرب باید به تعداد ارقام همان عدد باشد.
و در این مساله چون 5 کمترین رقم را دارد پس باید 75 را به صورتی بنویسیم که فقط یک رقم مطمئن در آن باشد. بنابراین می نویسیم 0.75 در ده به توان دو یعنی همان هفتاد و پنج. ولی برای گرد کردنش وقتی بعد از 5 عدد دیگری نیست (همانطور که دوستان خوبم هم اشاره کردند) پنج را حذف می کنیم و به هفت چون فرد است باید یک واحد اضافه شود که می شود هشت. و به این ترتیب 0.8 در ده به توان دو پاسخ صحیح است.
یک انتقاد به دوستان گروه ریاضی که اصلا پاسخ نداند وارد است به نظر من.
امیدوارم نتیجه گیریم درست باشه و ساحل عزیز هم تائید کنه. ممنون و تا بعد

azari16
2008-Jul-20, 12:48
با سلام خدمت کلیه دوستان عزیزم
نکاتی خواستم در رابطه با گرد کردن ویا همان تقریب اعداد خدمتتان عرض کنم
ما در مکالمات روزانه مان بسیاری از اوقات ا ز گرد کردن استفاده می کنیم مثلا می کوییم فلان ماشین 14تومان که منظورمان از آن دقیق 14 تومان نمی باشد بلکه می تواند 13میلیون و800هزارتو مان باشد تا 14میلیون 200هزارتومان
حال اگر قیمت ماشین 14.5باشد اغلب می گوییم 14.5 نه 14 یا15
درمسایل علمی هم همینطور است مثلا عدد پی عددی گنگ است و تاچند رقم اعشار هست 3.141596حال اگر خواسته باشیم از تمامی اعشار آن استفاده کنیم کار عبثی انجام داده ایم و فقط محاسباتمان را شلوغ و پیچیده کرده ایم و فایده دیگری ندارد البته این به میزان دقت مورد نیاز ما بستگی دارد که خواسته باشیم تا چند رقم گرد کنیم مثلا برای محاسبه سرعت فاصله مشهد تهران می گوییم 820کیلومتر ونمی گوییم 823523متر(ارقام شانسی است)
ولی برای طول هال میگوییم 8.23متر ومثلا نمی کوییم 8.2345متروبرای طول فاصله الکترون از هسته از اعداد بسیار ریز استفاده می کنیم.
حال با توجه به این توضیحات نحوه گرد(تقریب) کردن "را قرارداد" می کنیم "به کلمه قرارداد توجه شود":
ارقام 10عدد هستند:0و1و2و3و4و5و6و7و8و9
نصف ده می شود پنج
طبق قرارداد اگر آخرین رقم از ارقامی را که می خواهیم تقریب کنیم جز 5 رقم اول باشد به جای آنها صفر قرار می دهیم
گر آخرین رقم از ارقامی را که می خواهیم تقریب کنیم جز 5 رقم دوم باشد به جای آنها صفر قرار می دهیم ولی عدد بعدی را یک واحد اضافه می کنیم
مثال:
1- 1459 تا دورقم :
به جای 5و9 صفر میگذاریم حال آخرین رقم حذف شده 5 است وجز گروه دوم پس به 4یک واحد اضافه می کنیم وعدد ما پس از گرد کردن (تقریب )می شود 1500
2- 0.75 تا یک رقم اعشار:
5را حذف کرده و جای آن صفر میگذاریم وچون جز گروه 2ام است به 7 یک واحد اضافه می کنیم که میشود 8وجواب :
0.80 یا 0.8
3- 8521949 با چهاررقم:
به جای 9و4و9و1 صفر می گذاریم چون 1جز گروه اول است جواب می شود 8520000
حال اگر بر ای اعداد علمی سوال دارید بفرمایید تا توضیح دهم

ALI.REZA
2008-Jul-27, 18:19
سلام

کسی از دوستان می تونه به سئوال من جواب بده.

سئوال: m را طوری بیابید که یکی از ریشه های معادله mx^2 - 4x + 1=0 سه برابر ریشه دیگر باشد؟(m مخالف صفر است)

با تشکر

:cry:

faww123
2008-Jul-27, 19:23
اگه جايزه داره من مي تونم جوابشو بهتون بگم

ALI.REZA
2008-Jul-28, 15:47
سلام

کسی از دوستان اگر سئوالاتی در درس ریاضی سال اول و دوم نظری دارد اینجا مطرح کند و یا اگر مشکلی دارد مطرح کند تا برطرف شود

Mina
2008-Jul-28, 16:23
اگه جايزه داره من مي تونم جوابشو بهتون بگم
جایزه هم داره . جایزه اش یه سوت بلبلی هست

اگر معادله را به شکل ax^2+bx+c=0 در نظر بگیریم. آنگاه داریم :

حاصل ضرب دو ریشه P = c/a
حاصل جمع دو ریشه S = - b/a

به این ترتیب در این معادله P=1/m S=4/m

اگر ریشه ها معادله را بر فرض با نام های k , q بنامیم
میتونیم رابطه بین دو ریشه را که در مساله ذکر شده بنویسیم که برابر میشه با k=3q

اگر در دو طرف معادله یه k ضرب کنیم داریم: k^2 = 3q× k
که به این ترتیب P = k× q = 1/m پس میتونیم مقدار مساوی ان را جایگزین کنیم

پس معادله به این شکل تغییر میکنم:
k^2 = 3/m
k برابر میشه با رادیکال 3 تقسیم بر m

ریشه های یک معادله در خود معادله صدق میکند پس میتوانیم به جای x در معادله مقدار مساوی k را قرار دهیم که با این جایگزینی به یک معادله با یک مجهول میرسیم که میتوان از آن مقدار m را محاسبه کرد که برابر با 3 میشود.

موفق باشید.

leon.s.kendy
2008-Jul-29, 12:14
سلام بچه ها خوبید من تازه اومدم اینجا دارم میروم دوم دبیرستان
می خواستم بدونم می تونید برام کتابی بذارید تا دانلود کنم تا ریاضی دوم رو یاد بگیرم قبل از مهر
مچکر می شوم یکم هم توضیح برام بدید چه جوری هست
بعد می خواستم یک رشته وب هم برام بگید

یک چیزی هم می خواستم من نمی دونم کامل ریاضی چه رشته هایی داره
کمکم کنید تا برم تو یک رشته ریاضی که خیلی خوب باشه

:((

ALI.REZA
2008-Jul-29, 17:53
سلام بچه ها خوبید من تازه اومدم اینجا دارم میروم دوم دبیرستان
می خواستم بدونم می تونید برام کتابی بذارید تا دانلود کنم تا ریاضی دوم رو یاد بگیرم قبل از مهر
مچکر می شوم یکم هم توضیح برام بدید چه جوری هست
بعد می خواستم یک رشته وب هم برام بگید

سلام دوست عزیز

کتابی بهت معرفی میکنم که کتاب نسبتاً خوبی است که می تونی اونو از کتابفروشی ها بخری اسم این کتاب « ریاضیات 3 و 4 انتشارات از مدرسه تا دانشگاه ، مولفان: احمد قندهاری و حمید رضا امیری» است . اگر هم سئوالی داشتید می تونید سئوال یا مشکل خود را در این تاپیک مطرح کنید.

http://www.daneshju.ir/forum/f364/t49119.html#post228396

یک نکته این است که باید ریاضیات اول دبیرستان را خوب بلد باشی بخصوص بخش مثلثات تا بتونی ریاضیات 2 را با نمره خوبی قبول بشوی و برات آسون و شیرین شود.

یک نکته دیگر اینکه در بالا گفتم که باید ریاضیات 1 را خوب بلد باشی اصلاً نترس چونکه ریاضی 2 هم مثل ریاضی 1 آسون است فقط به این دلیل بهت گفتم که ریاضیات 1 را خوب بلد باش چونکه مطالب پشت سر هم و کامل کننده یکدیگرند.

موفق باشید :arrow:

comet
2008-Jul-29, 22:56

دوست عزیز
اول ورودتو تبریک میگم:arrow:
دوما تو رشته ریاضی هر چی بخوای داره از کامپیوتر و مکانیک و فیزیک و نجوم و... بگیر تاااااا نفت و مدیریت و کشاورزی و....
تنوع رشته هاش هم نسبت به تجربی و انسانی بیشتره
موفق باشی

marziehmd
2008-Aug-02, 10:44
رشته ی ریاضی بهترین رشته از نظر من.قابل توصیف نیست خوندن ریاضی لذت بخش ترین کار زندگیمه.برا دانشگاه هم تنوع زیادی داره.فقط باید با عشق بخونیدش

موفق و موید باشی

ICE
2008-Aug-02, 21:46
جواب چند می شه ؟

جوابش 4 نمیشه؟:arrow:

ICE
2008-Aug-02, 22:29
با سلام
من یه ebook از ریاضیات مهندسی میخوام.اگه کسی داشت بذاره.ممنون.

Engineering Mathematics**** Fifth Edition

http://www.freemag.ir/wordpress/wp-content/uploads/51x7qlir7fl.jpg

Publisher: Newnes | 2007-10-08 | ISBN: 0750685557 | Pages: 584 | PDF | 4 Mb

Download from Rapidshare (http://rapidshare.com/files/100556639/John_Bird_Engineering_Mathematics_._www.freemag.ir .pdf)

موفق باشید

Mina
2008-Aug-09, 14:31
آیا راست است که 30 سالگی پایان عمر حرفه‌ای ریاضیدانان است؟

این افسانه که اغلب مردم باورش دارند، ریشه در درک نادرست از ماهیت توانایی ریاضی افراد دارد. مردم دوست دارند فکر کنند که ریاضیدانان نابغه‌اند، و نبوغ خود کیفیتی بس رمز آلود است که اندک کسانی با آن زاده می‌شوند و دیگران کوچکترین شانسی برای کسب آن ندارند. رابطه بین سن و قدرت تولید ریاضیات از کسی به کسی دیگر بسیار متفاوت است، و واقعا هم تعداد کمی از ریاضیدانان بهترین آثارشان را بین 20 و 30 سالگی بوجود می‌آورند. البته اکثر ریاضیدانان در می‌یابند که دانش و تخصصشان در طول زندگی گسترش می‌یابد و اثر این گسترش بسیار بیشتر از اثر افتی است که ممکن است برای توان مغزی "خام" پیش آی، به شرطی که اصلا چنین مفهومی با معنی باشد.

راست است که فقط تعداد کمی از آثار بسیار مهم ریاضیات توسط ریاضیدانانی که بیش از چهل سال داشته‌اند خلق شده است، ولی این ممکن است دلایل جامعه شناختی داشته باشد. کسی که قادر است چنین آثار مهمی را خلق کند، به احتمال زیاد ، قبل از چهل سالگی به واسطه کارهای دیگرش کاملا مشهور شده است و بنابراین ممکن است به اندازه ریاضیدانان جوانتر و کمتر جا افتاده ، شور ابداع و اکتشاف نداشته باشد. اما مثالهای نقض زیادی هم برای ادعا وجود دارد و هستند ریاضیدانانی که حتی بعد از بازنشستگی هم با شوری شعله‌ور به کار ادامه می‌دهند.

mehr@
2008-Aug-17, 22:17
برو بچ ریاضی دون :

سلام
بچه ها من در مورد فضای هیلبرت و مختلط و از این دست ...خیل یمشکل دارم یکی کمکم میکنه؟

m2ahs
2008-Aug-25, 19:41
salam.
lotfan age kasi midoone ke tabe sin[x] ro bayad chetori rasm konim kamakam kone.
mamnoon.

mmihan
2008-Sep-09, 15:48
به نام خدا
با سلام
مي خواستم بدانم ايا کسي از دوستان حاضر است ساعاتي از روز را به يک بازمانده از تحصيل به صورت اينترنتي رياضي درس بدهد و هزينه اش را هم دريافت کند؟
با تشکر

Green heart
2008-Sep-17, 08:19
خب اول يكم آشنايي شايد كسي ندونه چيه...

فضای هیلبرت، نامیده شده به نام داوید هیلبرت، یک فضای برداری کامل است که نورم آن (معادل قدر مطلق) از طریق ضرب نرده‌ای تعریف می‌شود. در مکانیک کوانتومی فضای هیلبرت مختلط و اصولا بینهایت بعدی است ولی در شرایط خاصی هم بعدهایش می‌توانند متناهی باشند.

Green heart
2008-Sep-17, 08:31
عدد مختلط، در ریاضیات، عددی به شکل http://upload.wikimedia.org/math/7/2/7/727e53935609b0d7b953b6718180201f.pngاست که a و b اعداد حقیقی‌اند و i یکهٔ موهومی با خصوصیت i2 = -1 است. به عدد حقیقی a قسمت حقیقی گفته می‌شود و به عدد حقیقی b قسمت موهومی.

اعداد حقیقی نیز می‌توانند به عنوان اعداد مختلط با قسمت موهومی 0 در نظر گرفته شوند، یعنی عدد حقیقی a معادل است با عدد مختلط a + 0i.

به عنوان مثال 3 + 2i یک عدد مختلط است با قسمت حقیقی 3 و قسمت موهومی 2. اگز z = a + bi آنگاه a را با Re(z) و b را با Im(z) نشان می‌دهند.

اعداد مختلط مانند اعداد حقیقی می‌توانند جمع، تفریق، ضرب، و تقسیم شوند، ولی آنها خصوصیات منحصر به فرد اضافه‌تری نیز دارند. به عنوان مثال اعداد حقیقی به تنهایی جوابی برای هر چند جمله‌ای جبری با ضرایب حقیقی فراهم نمی‌کنند، ولی اعداد مختلط چرا (قضیه اساسی جبر).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/af/Complex_number_illustration.svg/180px-Complex_number_illustration.svg.png
نمایش یک عدد مختلط در صفحه مختلط. در این شکل، a، قسمت حقیقی و b، قسمت موهومی است

Green heart
2008-Sep-17, 09:01
نحوه ساختن اعداد مختلط
فرض کنیم Latex Error:

{\no C}نام دیگری برای http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/fa51e91d30b8e959529d3a5be4b9fa42.png، مجموعه زوج‌های مرتب http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/af2fa015f5822be36cbd4482e6a9b96f.png به ازای http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/f2769effccc5aadcdf62ec42a4812f70.png باشد، جمع و ضرب را روی Latex Error:

{\no C}به صورت جمع و ضرب بصورت مولفه‌های نظیربه‌نظیر خواهیم داشت به آسانی ثابت می‌شود که Latex Error:

{\no C}تحت این عمل‌ها میدانی است که http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/1689c73092fd573b1f08bba4b3d973c1.png صفر آن و Latex Error:

{(1,0)} یکه آن است. قرینه Latex Error:

{(-x,-y) , (x,y)} و اگر Latex Error:

{(x,y) \ne (0,0)} وارون ضربی http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/af2fa015f5822be36cbd4482e6a9b96f.png آن Latex Error:

{(\frac{x}{x2 + y2} , \frac{-y}{x2 + y2})} است.

تابع http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/8a652c9b3c4c2b62fa79490289f60e5d.pngرا با Latex Error:

{f(x)=(x,0)} تعریف می‌کنیم که جمع و ضرب آن قابل تعریف است تابع http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/8a652c9b3c4c2b62fa79490289f60e5d.png بوضوح یک‌به‌یک است و لذا یک یکریختی میدانهاست؛ از بر روی زیر میدان Latex Errorhttp://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/c9a8bf09abb1952e857088ff6eaaf785.png:

{f(R) \mathbb \no C} . این زیر میدان Latex Error:

{f(R)} چیزی جز محور حقیقی توصیف آرگان ریاضی‌دان فرانسوی برای عدد مختلط نیست. طبق معمول را با توجه به یکریختی فوق بعنوان زیرمجموعه از Latex Error:

{\no C} تلقی می‌کنیم. بدین معنی که اعداد حقیقی را بعنوان محور حقیقی صفحه مختلط را درنظر می‌گیریم و نماد x را به جای Latex Error:

{(x,0)} بکار می‌بریم. را زوج مرتب 1,o تعریف می‌کنیم و لذا داریم:

Latex Error:

{i2 = (0,1)2 = (-1,0)}

بنابراین با درنظر گرفتن Latex Error:

{(-1,0)} بعنوان عدد حقیقی -1 داریم: Latex Error:

{i 2 = -1} و بطور کلی خواهیم داشت:

Latex Error:

{(x,0) + (0,1)(y,0) = (x,0) + (0,y) = (x,y)}

اگر Latex Error:

{(y,0) , (x,0)} را به ترتیب با y,x ازR از عوض کنیم، عبارت فوق بیان می‌کند که

Latex Error:

{x+iy = (x,y)}

"عدد مختلط" http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/480ee6226bcf9d544cbb8301b3930978.pngنام دیگری برای زوج مرتب http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh/math/af2fa015f5822be36cbd4482e6a9b96f.png است.

راه آینده

ALI.REZA
2008-Sep-17, 14:15
سلام دوست عزيز

شما چه درسهايي را مي خواهيد كه بايد آموزش داد؟

شما سال چندم مي باشيد؟

mmihan
2008-Sep-17, 14:43
به نام خدا
با سلام
ترک تحصيلي از اول دبيرستان
خواندن رياضي را براي ادامه تحصيل نمي خواهم
ان را فارغ از تحصيل رسمي و در حد کتب رياضي فيزيک دبيرستان و پيش دانشگاهي مد نظر دارم
با تشکر

hak352
2008-Sep-19, 09:06
جوابش 10 ميشه

ALI.REZA
2008-Sep-19, 12:02
دوست عزيز اگر بخواهم اينطوري بر روي رايانه برايت تدريس كنم كه نمي شود ولي چند كتاب خوب بهت معرفي مي كنم كه اگر دوست داشتي آنها را بخر و اما كتاب ها:

1- كتاب از مدرسه تا دانشگاه 4و3 نوشته آقاي احمد قندهاري و حميدرضا اميري براي رياضي 1 و رياضي 2 و حسابان و بقيه دروس شاخه رياضي / انتشارات مدرسه

2- كتاب آموزش حسابان كه در دوجلد تأليف شده است / نوشته آقاي عباس اميدوار / انتشارات مبتكران

دوست عزيز اگه بقيه كتابهاي آقاي عباس اميدوار را پيدا كردي بخر چونكه در كتابهاي خود به زباني ياد مي دهد كه معلم در كلاس درس به دانش آموز تدريس مي كند.

موفق باشيد

ALI.REZA
2008-Oct-06, 20:43
سلام

هر كسي جواب اين سئوال را بلده لطفاً جوابش را بنويسد

س: ثابت كنيد شكل حاصل از برخورد نيمساز زاويه هاي داخلي يك مستطيل ، مربع است؟

با تشكر

comet
2008-Oct-06, 21:08
این مسئله رو توی هندسه 1 (دوم دبیرستان) داشتیم
ولی من الان یادم نیست متاسفانه :?
اون کتاب رو نگاه کنید به جوابتون می رسید. ;-)

ALI.REZA
2008-Oct-06, 21:29
این مسئله رو توی هندسه 1 (دوم دبیرستان) داشتیم
ولی من الان یادم نیست متاسفانه :?
اون کتاب رو نگاه کنید به جوابتون می رسید. ;-)

خير دوست عزيز
اين سئوال مال هندسه 2 است.
لطفاً كمك كنيد من بايد جواب اين سئوال را فردا تحويل دبيرم بدهم.

با تشكر

comet
2008-Oct-06, 23:10
متاسفانه من الان هیچی یادم نمیاد:?

دوستان دیگه اگه می تونن خواهشا کمک کنن
:arrow:
یا اگر فرصت بیشتری بدین میشه یه کاری کرد 8J/

ALI.REZA
2008-Oct-06, 23:17
من فردا عصرانه ام و ساعت 12:30 ميرم دبيرستان اگه كسي تا فردا ساعت 12:30 جواب سئوال را بدهد خيلي خوشحالم مي كند.

:(( :cry:

Narcisse
2008-Oct-06, 23:31
الان جوابشو برات می زارم

خیلی التماس کردی ، رفتم دفترمو پیدا کردم ;-)

Narcisse
2008-Oct-06, 23:48
ببین شکل نمی زارم با توضیح می گم

یه مستطیل بکش گوشه بالا سمت چپ a ، ساعتگرد برو : a و b و c و d
نیمسازها رو بکش ،

بین آ و ب بشه m
بین ب و س : n
بین س و د : p
بین د و ا : q
حالا دو تا مثلث داری : adq و bcn
زوایای داخلی : a1 و d1 , b1 , c1

ضمنا آ پ رو امتداد یده آخرش بزن اچ 1
ب پ رو امتداد بده بزن اچ 2
س ام رو امتداد بده بزن اچ 3
د ام رو امتداد بده بزن اچ 4

فرض : آ ب س د مستطیل است و آ اچ 1 و ب اچ 2 و س اچ 3 و د اچ 4 نیمساز است

حکم : ام ان پ کیو مربع است

مثلث adq :
a1 = 45
d1 = 45
در نتیجه : q=90

به دلیل مشابه نتیجه می گیریم تمامی زوایای چهار ضلعی ( mnpq) قائمه است .( 90 درجه )

مثلث آ د کیو برابر مثلث ب ن س :
ad=bc
q=n=90
a1=d1==b1=c1=45

درنتیجه :

aq=qd=bn=nc

مثلث د ام س برابر مثلث آ پ ب :

ab=dc
a2=b2=c2=d2=45
m=p=90

در نتیجه :

ap=pb=dm=mc

از دو تا نتیجه اخر نتیجه می گیریم چهار ضلعی مربع است .

Narcisse
2008-Oct-06, 23:53
توضیحش کامله ؟
اگر ابهامی هست بگو .

Mina
2008-Oct-06, 23:58
http://minag.persiangig.com/image/riyazi/HENDESE.GIF

ABYمثلث متساوی الساقین
AY= BY , AX = BZ

==> اضلاع مربع XY , YZ
برای بقیه اضلاع نیز با همین استدلال میتوان ثابت کرد که مساویند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
زاویه A=45 درجه
زاویه B=45 درجه

==> زاویه X=90 درجه
به همین ترتیب برای بقیه زوایا نیز قائمه بودن اثبات میشود.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
زاویه A=B
زاویه B=C
ضلع AD=BC

==> دو مثلث ADX , BCZ به حالت دو زاویه و ضلع بین متشابه اند

برای چهارضلعی XYZT که هم زوایای قائمه و هم اضلاع برابر دارند XY=YZ , ZT = XT مربع میشود.

Mina
2008-Oct-06, 23:59
ای وای شرمنده نارسیس جان
من داشتم مینوشتم اصلا ندیدم که جواب رو گذاشتی

واقعا شرمنده

Narcisse
2008-Oct-07, 00:01
ای وای شرمنده نارسیس جان
من داشتم مینوشتم اصلا ندیدم که جواب رو گذاشتی

واقعا شرمنده

خواهش می کنم خانمی:!::!::!:

tesoke33
2008-Oct-25, 09:31
لینک خوبی واسه مقالات و ebookهای ریاضی
http://www.docfa.ir/math

ALI.REZA
2008-Oct-26, 20:55
سلام

چند سئوال در مورد حدهاي 0/0 مثلثاتي داشتم كه آنها را در فايل زير قرار داده ام هركس كه مي توانست به هركدام آنها يا همه آنها پاسخ دهد لطفاً پاسخ خود را مطرح كند.

با تشكر

ICE
2008-Oct-26, 22:20
سلام

چند سئوال در مورد حدهاي 0/0 مثلثاتي داشتم كه آنها را در فايل زير قرار داده ام هركس كه مي توانست به هركدام آنها يا همه آنها پاسخ دهد لطفاً پاسخ خود را مطرح كند.

با تشكر

می بخشید که جواب رو کامل براتون نمی زارم!

آخه خودم یه چیزایی رو یادم رفته8J/

اما

اولی رو هم ارزی برید دومی رو مطمئن نیستم یا باید هوپیتال بگیرید ولی به خاطر 2 تا cos های صورت هم ارزی رو پیشنهاد می کنم.سومیهوپیتال برید یا در مزدوج مخرج ضرب کنید!...وچهارمی داد میزنه که هم ارزی یه;-)

موفق باشید

A2D3D
2008-Oct-27, 16:23
سلام . خوبید ؟
یه مسئله دارم .
اگه کسی میدونه برام اثباتش رو کامل به همراه چندتا مثال بزاره .
ممنون .

سوال : بدون عمل تقسیم ، چگونه می توان خارج قسمت (P(x بر ax+b را بدست آورد ؟

A2D3D
2008-Oct-27, 19:51
سلام . کسی نیست کمک کنه ؟

ALI.REZA
2008-Nov-02, 21:53
سلام
سئوالات در مورد حد.

با تشكر

ALI.REZA
2008-Nov-04, 00:12
كسي نبود كه جواب بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ALI.REZA
2008-Nov-04, 00:33
اين تابع يعني تابع sinx متناوب است و تناوب اصلي آن 2 پي است. اين تابع را در بازه اي كه طول بازه آن 2پي باشد، مثلاً در بازه [2پي , 0] رسم مي كنيم :

http://www.daneshju.ir/forum/imagehosting/27943490f6688849c7.jpg

تابع را در بازه [2پي , 0] رسم كرده ايم. چون تابع متناوب است، همين شكل را در بازه [4پي , 2پي] و [0 , 2- پي] هم رسم كرده ايم.

ALI.REZA
2008-Nov-04, 00:34
اگر بقيه رسم تابع ها را خواستي بگو تا برات بزارم.

موفق باشيد

Mina
2008-Nov-04, 16:11
نمیدونم چرا هر کاری میکنم فایل باز نمیشه

اگه ممکنه مطالبش رو به صورت عکس بزارید

ICE
2008-Nov-08, 20:26
سلام
سئوالات در مورد حد.

با تشكر

ببخشید که جواب ها رو کامل نمی نویسم!http://qsmile.com/qsimages/39.gif

اولی رو اگه حدشو با هم ارزی بگیری 0/0 میشه => شرایط هوپیتال رو داره....پس هوپیتال بگرید ....بعدش دوباره هم ارزی برید...بعدش حلله;-)

دومی هم هم ارزی یه..چون درجه صورت با مخرج برابره...بی نهایت بر روی بی نهایت میشه!...پس میتونید هم ارزی برید...مساوی 1/2 قرار بدید...a بدست می یاد!

سومی : صورت سوال ناقصه!http://qsmile.com/qsimages/39.gif

ولی از دو تا سوال قبل به نظرم یه چیزی در همون باب هم ارزی باشه...http://qsmile.com/qsimages/39.gif

نکته مفید این که روش استفاده از تعریف حد گاهی اوقات تا فردا هم طول می کشهhttp://qsmile.com/qsimages/39.gif...اما همیشه جواب میده!...چشمک

اگر باز هم سوالی باشه در خدمتم

موفق باشید

آیناز
2008-Nov-18, 19:30
سلا م دوستان لطفا من رو برای تهیه تحقیق در موردهندسه فضایی یا هر بحث دیگری در هندسه کمک کنید:?

ay_ulduz
2008-Nov-19, 02:36
http://www.wbabin.net/science/javadi12.pdf

http://www.google.com/interstitial?url=http://www.magiran.com/magtoc.asp%3FmgID%3D1418%26Number%3D90

http://sadeghi14.blogfa.com/post-7.aspx

http://www.schoolnet.ir/~farzanegan/farzanegan2/Mathematics/resources/qs28_Exe1.pdf

http://mohammadkashani1.googlepages.com/HistoryofScience.ppt

http://www.landscape.ir/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=123&Itemid=1006

http://powerpoint.pnu.ac.ir/dbs/Phase%202/Base%20Science%20Cources/Physics/Tarikh%20Elm/Mohamad%20Reza%20Jalali/Tarikh%20Elm%20(Jalali).PPT

http://www.shafagh.info/HyperSpace.ppt

امید وارم که اینها کمکت کنه !
با تشکر فرزین .

mhasteraki
2008-Dec-23, 16:21
نه
بیشتر دقت کنید.

ALI.REZA
2008-Dec-24, 19:59
سلام

جواب سئوال حد پیوست زیر چه می شود؟

ALI.REZA
2009-Mar-17, 15:28
يه سوال درباره تابع هموگرافيك دارم لطفاً هركس جواب آنرا مي داند جوابش را بزارد.

سوال: تابع هموگرافيكي را بيابيد كه مجانب هاي آن 2=x و 1=y بوده و محور طول ها را در نقطه اي به طول 4 قطع كند؟

با تشكر

HAMED IT
2009-Mar-17, 15:35
y=x-4/x-2

همین دیگه
زیاد سخت نیستش

ALI.REZA
2009-Mar-17, 19:14
خسته نباشيد دوست عزيز
خيلي ممنون از پاسخ ولي راه حل را هم بزاريد يا اينكه راهنمايي كنيد.

با تشكر

dina#
2009-Mar-23, 11:07
سلام، من دانشجوی رشته برق هستم. ولی به ریاضیات خیلی علاقه دارم. می خواستم ازتون بپرسم در رشته ریاضی ترم دوم چه واحدهایی گذرانده می شود؟

احمد سراب
2009-Mar-30, 17:13
سلام
خب می دونید که شما مجازید هر درسی رو به صورتی که اگر پیش نیاز داشت، گذرونده باشید یا همنیازش کنید.
عموما بچه های رشته ی ریاضیات ، ریاضیات 2 و فیزیک 2 و (شاید معادلات دیفرانسیل) ریاضی 3 و آز فیزیک 1 یا 2 و احتمالات و چند درس عمومی رو بیشتر ترجیح می دن.

ALI.REZA
2009-Apr-02, 16:06
سلام
ضمن تبریک سال نو 2 سوال داشتم که آنها را پیوست کردم. اگر کسی جواب را می داند لطفاً جواب آنها را تا روز شنبه بگذارد.

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.11fe1d743c.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?11fe1d743c.jpg)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.2abe57b6e2.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?2abe57b6e2.jpg)

با تشکر

ALI.REZA
2009-Apr-05, 23:00
كسى نبود كه جواب بده؟

Introvert
2009-Apr-08, 19:13
در مورد سوال دومی (حدود m)

چون گفته توی ربع اول یا چهارم یعنی ط مثبت هست ...
بقیش دیگه معلومه.نکتش همین بود http://www.moppo.net/anisigns/signer/smoke/smoke.gif

mcse man
2009-Apr-08, 19:59
بقیش دیگه معلومه.نکتش همین بود
منظورشون از بقیه ش همون مشتق گرفتن هستش
از مشتق max , min و عطف رو بدست بیار دیگه عزیزم

mcse man
2009-Apr-08, 20:12
تا اونجایی که من یادمه(اگه اشتباه میگم درستش کن)
با مشتق اول max,min مشخص میشه
با مشتق دوم نقطه ی عطف مشخص میشه
پس دوبار مشتق بگیر تا به جوابت برسی

mcse man
2009-Apr-08, 22:27
دلم سوخت گفتم برات حلش کنمd:
3mx+m+1=0 میشه این
حالا که میگه نقطه عطف تو ربع اول یا چهارم باشه
یعنی ایکسش مثبت باشه
همرو ببر 1 طرف
ایکس تنها باشه
بعد طرف دوم رو که بر حسب ام هست
بزرگتر از صفر بذار
میشه 1 نامعادله
باید تعیین علامت کنی
تعیین علامت که بلدی پسرم؟

خب این از سوال اولت

برای سوال دوم
دوتا مجهول داری
a,b
دوتا معادله میخوای
تو شکل هم به تو دوتا معادله داده
یکی اینکه تو رادیکال دو دوم
y=2
یکی دیگه اینکه
تو همون رادیکال دودوم
مشتق صفره
یعنی از معادله ی تابع مشتق بگیر
بذار صفر
بجای ایکسم رادیکال دو دوم بذار
معادله ی دومو میده

ALI.REZA
2009-Apr-19, 11:31
خيلي ممنون از جواب ها اما يه سوال ديگه:
س: تابع f(x)=sin(x^2 - 2x) gg در چند نقطه مشتق ناپذير است؟

ALI.REZA
2009-Apr-29, 19:52
كسى نبود كه جواب بده؟

)): ): )): ):

Mina
2009-May-09, 13:16
سلام
ببخشید یه مدت نبودم سایت

جواب رو توی فایل زیر پیوست کردم

در هر نقطه دلخواه حد راست و چپ هردو برابر این مقدار میشود لذا همیشه مشتق پذر است

mhoseinm
2009-May-19, 07:05
سلام بر دوستان
لطفا حداقل دو تابع عدد رندم رو براي حقير بنويسيد
اگه كد مربوط به نرم افزار matlab رو هم داشته باشن كه چه عالي!
ممنون اگه سريعا جواب رو بفرماييد

mhoseinm
2009-May-19, 07:21
البته منظورم الگوريتم توليد اعداد رندم هست كه بايد اجراشون هم بكنم پس به تابعشون هم احتياج دارم

ArasH
2009-May-19, 11:42
سلام.
من که وارد نیستم، فقط اینهارو پیدا کردم ببین به درد میخوره :

http://forum.p30experts.com/index.php/topic,3042.0.html

http://www.kasbarg.com/topic_268846_%D9%85%D9%88%D9%84%D8%AF_%D8%A7%D8%B9 %D8%AF%D8%A7%D8%AF_%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%81% DB%8C.html

http://forum.p30world.com/showthread.php?t=217170

kingmaker
2009-May-21, 19:55
سلام
ببخشيد شايد اين سوال اسان باشد
ولي من خارجي ام
واين مطالب را قبلا نخده ام!
معلم توضيح داد من فهميدم ولي اين سوال را نتوانستنم حلش كنم!<":

سهمي y=3x^2-3x+5
1- رأس سهم را بيدا كنيد!
2- مختصات نقطه اي از خط y=2x+3 كه فاصله اش از اين نقطه دو واحد باشد را بيدا كنيد!

بيدا = pida

ولي حروف فارسي ندارم):

ياسر

ALI.REZA
2009-May-21, 21:46
سلام
ببخشيد شايد اين سوال اسان باشد
ولي من خارجي ام
واين مطالب را قبلا نخده ام!
معلم توضيح داد من فهميدم ولي اين سوال را نتوانستنم حلش كنم!<":

سهمي y=3x^2-3x+5
1- رأس سهم را بيدا كنيد!
2- مختصات نقطه اي از خط y=2x+3 كه فاصله اش از اين نقطه دو واحد بائد را بيدا كنيد!

بيدا = pida

ولي حروف فارسي ندارم):

ياسر

سلام دوست عزيز

اولا شما دانش آموز سال چندم هستيد تا روش مربوط به همان سال را براتون بزارم؟
دوما مشتق خوندي؟
سوما در سوال دوم شما منظور از ((بائد)) چيست؟

kingmaker
2009-May-21, 23:43
سلام دوست عزيز

اولا شما دانش آموز سال چندم هستيد تا روش مربوط به همان سال را براتون بزارم؟
دوما مشتق خوندي؟
سوما در سوال دوم شما منظور از ((بائد)) چيست؟

سلام

من pishdanishgahi مخونم
در عراق ديبلم كرفتم ولي اينجا كفتن بايد دوباره بخوانم
سوال را درست كردم ((باشد))
من محور تقارن بيدا كردم
منفي b قسمت بر 2a

ولي قسمت دوم ماندم!

مشتق را خوانده ام ولي معلم هنوز بهما نداد
ما در قزوين دانشكاه امام خميني يك كلاس براي خارجي ها داريم
مثل دانش اموزان ايراني نيستم!

ياسر

یلدا ارزم
2009-May-26, 14:04
لطفا اگه امکان دارد به سوالات زیر پاسخ دهید
1.دربین تمام مثلث ها با قاعده یکسان ومحیط یکسان نشان دهید که مثلث متساوی ا لاساقین بیش ترین مساحت را دارد
2.در بین تمام مثلث ها با قاعده یکسان ومساحت یکسان نشان دهید که مثلث متساوی اضلاع کم ترین محیط را دارد.

3.نشان دهید که در بین تمام مثلث ها با مساحت مشترک مثلث متساوی اضلاع کم ترین محیط را دارد.

ArasH
2009-May-26, 14:08
سلام دوست عزیز
خوش اومدید http://www.img98.com/images/x1bcmlssy3qqsq8vcpo.gif
لطفا برای تاپیک از عنوان مناسب استفاده کنید تا هر چه سریع تر جواب بگیرید، در ضمن ارسال سوالاتتون در بخش مناسب هم به این امر کمک میکنه.
مرسی و موفق باشید -;{@

Msa_Abi
2009-May-26, 15:02
سلام دوست عزیز
ورودتون رو تبریک میگم
فکر می کنم سوال اولتون ایراد تایپی داره
چون اول گفتید محیط یکسان دارد !!!
ممنونم

یلدا ارزم
2009-May-27, 12:47
سلام دوست عزیز
ورودتون رو تبریک میگم
فکر می کنم سوال اولتون ایراد تایپی داره
چون اول گفتید محیط یکسان دارد !!!
ممنونم
سلام بله حق باشماست ویرایشش کردم
متشکرم

ابوالفضل
2009-May-27, 23:14
1.دربین تمام مثلث ها با قاعده یکسان ومحیط یکسان نشان دهید که مثلث متساوی ا لاساقین بیش ترین مساحت را دارد

در مورد اين سوال بنارو بر اين ميذارم كه با بحث SIN آشنايي داشته باشين .
جواب سوال خيلي ساده است .
مساحت هر مثلت = قاعده مثلت * ارتفاع
( * ضرب )
اگر محيط يكسان باشه و يكي از اضلاع مثلث هم در همه مثلثها برابر در نظر گرفته بشه ، اون موقع ارتفاع عبارت است از سينوس زاويه مقابل در ضلع مجاور ( يا همون قاعده كه ثابت فرض شده و براي همه مثلثها يكسان هست ).
وقتي ارتفاع به حداكثر خودش ميرسه كه مقدار زاويه برابر با 45 درجه باشه . يعني سينوس زاويه مقدار 1 رو بگيره . حالا ممكنه پرسيده بشه كه چرا زاويه 45 درجه براي هر دو زاويه لحاظ ميشه ؟ يعني ممكنه يه زاويه 45 باشه و اون يكي مثلا 60 درجه ؟

دليل اينكه بايد اينجوري باشه اينه كه شما ارتفاع رو بخواهي از هر دو زاويه مقابل حساب كني در هر دو حالتش بايد مقدار سينوس رو ماكزيمم تصور كني تا مقدار مساحت رو ماكزيمم به دست بياري . براي همين هر دو زاويه ناچارا بايد 45 درجه باشن و اين يعني مثلث متساوي الساقين و همينطور قائم الزاويه هست .

اميدوارم كه شكل كمي گويا باشه :

http://upload.iranblog.com/3/1243518898.jpg

Sabaa Amiri
2009-Jun-01, 09:32
سلام

برابر با 1000 ليتر

sahel20
2009-Jun-03, 03:03
سلام به دوستان خوبم در بخش رياضي
من دانشجوي ارشد رياضي در گرايش معادلات هستم
براي موضوع پايان نامه راهنمايي مي خوام
يه موضوع جديد و البته كاربردي مي خوام كار كنم و البته استاد راهنما هم راهنمايي خواهند كرد ولي مي خوام قبل از اون با موضوعات آشنا بشوم !!
كسي مي تونه منو راهنمايي كنه ؟؟؟؟؟؟؟

ممنون
موفق و پيروز باشين

eh_mn
2009-Jul-08, 13:49
2.در بین تمام مثلث ها با قاعده یکسان ومساحت یکسان نشان دهید که مثلث متساوی اضلاع کم ترین محیط را دارد.

چون مساحتها با هم و قاعده ها با هم مساویند پس ارتفاع ها هم با هم مساویند!
فرض کنیم a و h به ترتیب قاعده و ارتفاع مشترک باشند. فرض کنیم x فاصله پای عمود تا یک راس مشخص باشد. در این صورت ضلعهای جانبی از رابطه های زیر محاسبه می شوند

http://www.for***h.dreamhost.com/mimetex.cgi?\sqrt{x^2+h^2}
و
http://www.for***h.dreamhost.com/mimetex.cgi?\sqrt{(a-x)^2+h^2}

بنابراین می توان محیط را به عنوان تابعی مانند f از x نوشت. با مشتق گیری از این تابع و حل معادله f'(x)=0 مقدار x برابر a/2 بدست می آید.

eh_mn
2009-Jul-08, 23:16
3.نشان دهید که در بین تمام مثلث ها با مساحت مشترک مثلث متساوی اضلاع کم ترین محیط را دارد.

گمان كنم اين حكم غلط باشه!
مي دانيم كه مساحت مثلث متساوي الاضلاع به ضلع a از رابطه
http://www.for***h.dreamhost.com/mimetex.cgi?\frac{\sqrt{3}}{4}a^2
بدست مياد.
بنابراين مساحت مثلث متساوي الاضلاع ABC به ضلع 2 برابر راديكال 3 ميشه.
حالا مثلث قائم الزاويه اي رو در نظر بگيرين كه دوضلع قائمه اون راديكال 3 و 1 باشه.
بنابراين مساحتش ميشه راديكال 3 كه برابر مساحت مثلث ABC هست ولي محيطش ميشه 3 بعلاوه راديكال 3 كه بوضوح از 6 (يعني محيط ABC) كمتره!

vida sepehri
2009-Jul-12, 17:03
سلام من پيشنهاد ميكنم در مورد هندسه نااقليدسي كار كن مثلا اينكه جمع زواياي يك مثلث 180 نيست!!

hafezym
2009-Jul-19, 19:29
دوستان لطفا این مسئله رو برام حل کنید
if a+b+c=0 then ((a^3+b^3+c^3)(a^2+b^2+c^2)/(a^5+b^5+c^5)=?

Mina
2009-Jul-19, 22:30
دوستان لطفا این مسئله رو برام حل کنید
if a+b+c=0 then ((a^3+b^3+c^3)(a^2+b^2+c^2)/(a^5+b^5+c^5)=?

حل رو توی عکس زیر براتون گذاشتم
http://minag.persiangig.com/image/riyazi/0000.gif

Narcisse
2009-Jul-25, 09:45
0, 10, 1011, 1031, 102113, 10311213, 10411223, 1031221314, 1041222314, 1031321324, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314
این دنباله رو کسی می تونه توضیح بده؟

alireza01
2009-Jul-25, 20:58
باعرض سلام
نحوه محاسبه مقدارعددی ∏^∏(پی به توان پی) روتوضیح دهید.

Narcisse
2009-Jul-25, 23:28
مثل این که هیچ کس بلد نیست d:

ابوالفضل
2009-Jul-26, 00:04
من كه چيزي نفهميدم .
ولي روي تعداد يكها ، صفرها ، تعداد 2 ، تعداد سه و همينطور مرتبه ارقام كه اضافه ميشن فكر كنين .
مطمئنم با اين موارد ارتباط مستقيم داره .

J A V A D
2009-Jul-26, 00:45
یه دنباله کراندار هستش که تو چند تا سیات رفتم اینا رو نوشتنه بود :

1031321324, because in 1041222314 (the previous term) there are one 0, three 1's, three 2's, one 3, and two 4's

Mina
2009-Jul-26, 10:55
این دنباله رو از کجا اوردی حالا؟
چقدر پیچیدستhttp://www.parsgem.ir/images/smilies/169.gif

Narcisse
2009-Jul-26, 12:39
این دنباله رو از کجا اوردی حالا؟
چقدر پیچیدستhttp://www.parsgem.ir/images/smilies/169.gif

استادم داده، گفته جوابشو میخواد
ای خداااااااااا، هر روز یه چیز سخت تر و بدون جواب میدن. منم هر روز بدون مشق میرمd:البته در واقع همه بدون مشق میان. هیچ کس بلد نیست;-)

Narcisse
2009-Jul-28, 20:53
0, 10, 1011, 1031, 102113, 10311213, 10411223, 1031221314, 1041222314, 1031321324, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314, 1031223314

یه نکته بگم، همینجور که من نوشتم باید بخونین و عدد بزارین. در واقع آقا ابوالفضل درست گفتن، تعداد اعداد هر جمله ، عدد بعدی رو تشکیل میده.

جمله اول : صفر
جمله دوم : یک صفر ( جمله قبلی یک صفر است)
جمله سوم : یک صفر و یک یک ( جمله قبلی یک صفر دارد و یک یک دارد)
جمله چهارم : یک صفر و سه تا یک
جمله پنجم : یک صفر و دو تا یک و یک سه
جمله ششم : یک صفر و سه تا یک و یک دو و یک سه
.......

همینطور تا اخر پیش میره

با هر عددی این کارو انجام بدین ، تا یه مرحله ای پیش میره، و بعد به یک عدد ثابت می رسه و اون عدد مرتب تکرار میشه.

Darya
2009-Jul-28, 22:10
بسمه تعالي
بارك الله به داداش ابوالفضل خودم.البته جواب جناب جواد هم درست بود وهمين معني رو داره.
بارك الله سوال سوال المپياد بود.

Mina
2009-Jul-28, 22:21
راستش من بازم چیزی نفهمیدم :01:

میشه بیشتر توضیح بدی نارسیس جان

yadeyar
2009-Jul-28, 22:48
ضمن مطالعه پاسخ های دوستان و تایید مباحثشون و تشکر از پاسخ هاشون و تمجید از علاقشون به مبحث عرایضی هرچند کوچک در این باره خدمتتون ارائه خواهم کرد شاید راهی را برایتان روشن کنم ، اما بطور اجمالی خودتون باید پاسخ اصلی را بیابید .

برای چنین دنباله ای نیازی نیست که ما تا انتها مسیر را طی کنیم ، تا مراحل 5-6 پاسخ مشخص خواهد شد ، لذا مختصر نویسی میکنیم تا حجم مساله آزاردهنده نباشد .

برای مشخص شدن حسابی یا هندسی بودن مساله یکبار از منهی و بار دیگر از تقسیم استفاده میکنیم .

0 - 10----------------------------------------- 10 منهی 0 برابر با 10 ----------10 تقسیم بر 0 برابر با تعریف نشده .= ثابت شد تصاعد حسابی است .
1011 - 1031--------------------------------1031 منهی 1011 برابر با 20 ---------1031 تقسیم بر 1011 برابر با 1.01 = برهان خلف ثابت میکند تصاعد حسابی است .
102113 - 10311213--------------------- حاصل منهی برابر با 10209100
10411223 - 1031221314-------------- "........" ......." ..1020810091
............. to more

مبایست برای هر کدام از دنباله ها یک مشخصه در نظر بگیریم . چرا که دوران توالی مد نظر است .

مشخصه 10 در این رابطه 13 است .
مشخصه 14 برابر 23 است .
مشخصه 15 برابر 22 است .
"" "" ""
سایر مشخصه ها

مشخصه >: >برابر
16: 37
17: 36
18: 42
19: 55
20: 54
21: 67
22: 66
23: 79
24: 78
25: 82
26: 93
27: 92
28: 105
29: 104
30: 117
31: 116
32: 120
33: 131
34: 130
35: 143
36: 142
37: 155
38: 154
39: 158
40: 169
41: 168
42: 181
43: 180
44: 193
45: 192
46: 196
47: 207

اعداد در این حالت بصورت متوالی دنبال میگردند . و این مشخصه ها به نوعی یک درصد برای ما مشخص میکنه ، چون مقدار برامون اهمیت نداشت ، این مشخصهر ها کار رو برای ما بسیار آسان میکنه .

اگر در ویکپدیا دقت کنید مشابه همین دنباله رو میبینید اما با یک عدد اختلاف

http://en.wikipedia.org/wiki/Look-and-say_sequence

در ویکیپدیا دنباله به صورت زیر است

1, 11, 21, 1211, 111221, 312211, 13112221, 1113213211

* 1 is read off as "one 1" or 11.
* 11 is read off as "two 1's" or 21.
* 21 is read off as "one 2, then one 1" or 1211.
* 1211 is read off as "one 1, then one 2, then two 1's" or 111221.
* 111221 is read off as "three 1, then two 2, then one 1" or 312211.

برای درک مشخصه هایی که در بالا ذکر شد از این راهنمای ویکی استفاده میکنیم ، که به ما میگه فقط اعداد جابجا شده اند ، در مقدار توجه خاصی نمیکنیم .

اشاره ای کرده به فلسفه ی نظم در دنیا و قاعدتا چون رشته شما فیزیک هست ، با این دنباله برخورد کردید ، و بیان میکنه که ما به یک محدودیت در توالی مواجه هستیم و فرمول حد رو برامون مشخص کرده .

http://upload.wikimedia.org/math/6/f/9/6f9baca46c0e89bdff2230c2176e08e6.png
لیمیت عدد انم تا بینهایت

فکر میکنم با کمی بررسی بتونید صو.رت مساله رو توجیح کنید

پایدار باشید

Mina
2009-Jul-28, 23:05
ورودتون رو به سایت تبریک میگم yadeyar جان-;{@

ممنون از جواب کاملتون خیلی عالی بود
مرسی :05:

dbdbdb
2009-Aug-07, 02:38
با سلام.

ما قبول داریم که مشتق یک تابع در نقطه ای مانند c برابر است با شیب خط مماس بر آن نقطه و برابر f'(c). حال سوال من این است که مشتق مرتبه دوم آن تابع در آن نقطه را به صورت نموداری چطور نمایش میدهیم یعنی مشتق مرتبه دوم آن تابع در آن نقطه اصولا بر کجا مماس است ؟؟

mhoseinm
2009-Aug-07, 11:11
سلام بر شما
مشتق مرتبه ي دوم ، شيب مماس بر مشتق مرتبه ي اول هست و در خود تابع اصلي نمودش در نقطه ي عطف هست :

http://img98.com/images/q99hrgrwr294vioyp7p4.jpg

dbdbdb
2009-Aug-07, 16:11
با عرض پوزش ... نمیشه کمی بیشتر توضییح بدین؟؟؟؟

Mina
2009-Aug-11, 22:21
ممنون از mhoseinm به خاطر جواب درستشون-;{@

خب من یکمی بیشتر توضیح میدم :02:

برای تبدیل نمودار f به 'f باید به چند نکته توجه کنید:

الف : هرجا f صعودی باشد, f'>0 پس نمودارش در بالای محور xها است.
هرجا f نزولی باشد, f'<0 پس نمودارش در زیر محور xها است.

ب: هرجا تقعر f به طرف بالا است f">0 پس 'f صعودی است.
هرجا تقعر f به طرف پایین است f"<0 پس 'f نزولی است.

ج: هرجا 'f ریشه ساده دارد و محور xها را قطع میکند f اکسترموم نسبی دارد.

د: هرجا 'f اکسترموم نسبی دارد f عطف دارد.

با توحه به نکات بالا و نمودار زیر کامل میتونید به چگونگی ایجاد شدن نمودار دوم و سوم پی ببرید.

http://img98.com/images/q99hrgrwr294vioyp7p4.jpg

طبق گفته آقا mhoseinm مشتق مرتبه ي دوم در خود تابع اصلي نمودش در نقطه ي عطف هست:
یعنی باید در نمودار f نقطع عطف رو پیدا کنیم تا اونجا مشتق مرتبه دوم باشد

و همینطور از اونجایی که مشتق مرتبه ي دوم ، شيب مماس بر نقطع اکسترموم مشتق مرتبه ي اول هست :
پس در نمودار دوم که مشتق نمودار اول است میتوانیم شیب مماس را برنقطع اکسترموم بکشیم تا مشتق مرتبه دوم به دست بیاد

ICE
2009-Aug-11, 22:34
مشتق یک تابع در نقطه ای مانند c برابر است با شیب خط مماس بر آن نقطه

اگر نمودار مشتق اول تابع رو رسم کنید...مشتق دوم یک تابع در نقطه ای مانند c روی منحنی مشتق اول برابر است با شیب خط مماس بر آن نقطه روی نمودار مشتق اول(مثل همون اتفاقی که برای خود تابع هنگام گرفتن مشتق اول میفته!)

مشتق دوم بر هیچ کجای نمودار تابع مماس نیست
تعبیر نموداری مشتق دوم روی نمودار تابع به زبان ساده جهت تقعر منحنی تابع است که اگر مثبت باشه به بالا و اگر منفی باشه رو به پایینه و در جاهایی که مشتق دوم صفر میشه درواقع این جهت تقعره که در حال عوض شدنه

و ساده تر از این تابیر فیزیکیشه که مشتق دوم در واقع همون شتاب در حرکت خطی یه وقتی نمودار حرکت جسم تقعرش رو به بالاست یعنی شتاب مثبت و وقتی پایینه یعنی شتاب منفیست

almighty
2009-Aug-14, 09:30
میشه یک جمله ای را همراه با چند مثال تعریف کنید ؟
من اصلا متوجه نمیشم یعنی چی ؟

Mina
2009-Aug-14, 12:09
سلام

یک جمله ای مرکبی است از پارامتر , متغییر و عدد ثابت که بین آنها علامت ضرب و تقسیم وجود دارد .

چند جمله ای عبارت است از جمع جبری چند یک جمله ای .

مثلا: http://minag.persiangig.com/image/riyazi/a.gif

یک جمله ای: a: پارامتر x,y: متغییر

و مثلا :http://minag.persiangig.com/image/riyazi/b.gif

سه جمله ای: a,b: پارامتر X: متغییر

و همینطور:http://minag.persiangig.com/image/riyazi/c.gif

دو جمله ای: x,y: متغییر

gigaman
2009-Aug-20, 19:05
لطف کنید به این سوال پاسخ بدید :

اگر دامنه ی تابع http://img98.com/images/1dcccuwymk9ewwdst5vf.gif تهی باشد دامنه ی تابع http://img98.com/images/ie1ls43thswflo1u1jqq.gif را بدست اورید ( لطف کنید توضیحاتتون مبسوط باشد )

eh_mn
2009-Aug-20, 19:58
لطف کنید به این سوال پاسخ بدید :

اگر دامنه ی تابع http://img98.com/images/1dcccuwymk9ewwdst5vf.gif تهی باشد دامنه ی تابع http://img98.com/images/ie1ls43thswflo1u1jqq.gif را بدست اورید ( لطف کنید توضیحاتتون مبسوط باشد )

اميدوارم اين راهنمايي مفيد باشه.

براي اين كه دامنه تهي باشه m رو بايد طوري تعيين كنيم كه زير راديكال منفي بشه براي هر xي كه بهمون دادن! توجه كنين كه sin x بيشتر از 1 نيست.
پس از اينجا يك حدودي براي m بدست مياد. بعد بررسي ميكنيم كه با اين حدود تابع دومي چه بلايي سرش مياد. يعني زير راديكال منفي ميشه يا نه.

gigaman
2009-Aug-20, 20:27
اميدوارم اين راهنمايي مفيد باشه.

براي اين كه دامنه تهي باشه m رو بايد طوري تعيين كنيم كه زير راديكال منفي بشه براي هر xي كه بهمون دادن! توجه كنين كه sin x بيشتر از 1 نيست.
پس از اينجا يك حدودي براي m بدست مياد. بعد بررسي ميكنيم كه با اين حدود تابع دومي چه بلايي سرش مياد. يعني زير راديكال منفي ميشه يا نه.

تا این جا که زیر رادیکال باید منفی بشه رو فهمیدم یعنی باید 3sinx-m<0
بعد حالا طبق گفته ی شما باید به جای سینوس 1 بزاریم درست میگم ؟ ( اگر نوشته ی من درست باشه شما از کجا فهمیدید که سینوس بیشتر از یک نمیشه ؟ )
حالا که حدود m رو بدست اوردیم میشه cosx<3 ! حالا بقیه چی میشه ؟

eh_mn
2009-Aug-20, 22:44
تا این جا که زیر رادیکال باید منفی بشه رو فهمیدم یعنی باید 3sinx-m<0
بعد حالا طبق گفته ی شما باید به جای سینوس 1 بزاریم درست میگم ؟ ( اگر نوشته ی من درست باشه شما از کجا فهمیدید که سینوس بیشتر از یک نمیشه ؟ )
حالا که حدود m رو بدست اوردیم میشه cosx<3 ! حالا بقیه چی میشه ؟

درسته. از رابطه‏اي كه نوشتين نتيجه ميشه كه sin x بايد از m/3 كمتر باشه براي هر x. پس m/3 بايد از 1 بيشتر باشه. يعني m>3. براي بدست آوردن دامنه‏ي دومي همونطور كه نوشتين بايد نامعادله‏ي cosx<3 رو حل كنيم.
چون cos همواره از يك كمتره پس از 3 هم كمتره بنابراين براي هر x اين نامعادله درسته. حالا شما بگين كه دامنه چي ميشه؟

در مورد اين كه sin و cos از يك كمترن بايد از شما بپرسم كه تعريف sin و cos رو چه جوري بلدين؟

gigaman
2009-Aug-21, 22:03
درسته. از رابطه‏اي كه نوشتين نتيجه ميشه كه sin x بايد از m/3 كمتر باشه براي هر x. پس m/3 بايد از 1 بيشتر باشه. يعني m>3. براي بدست آوردن دامنه‏ي دومي همونطور كه نوشتين بايد نامعادله‏ي cosx<3 رو حل كنيم.
چون cos همواره از يك كمتره پس از 3 هم كمتره بنابراين براي هر x اين نامعادله درسته. حالا شما بگين كه دامنه چي ميشه؟

در مورد اين كه sin و cos از يك كمترن بايد از شما بپرسم كه تعريف sin و cos رو چه جوري بلدين؟

با توجه به توضیحات شما باید دامنه مجموعه اعداد حقیقی بشه ! درست میگم ؟ :01:

سینوس و کسینوس بردشون بین منفی یک تا یک هست ! دامنه ی اونها هم مجموعه اعداد حقیقیه
حالا این که تعریف سینوس و کسینوس که میگید رو نمیدونم منظورت بالایی هست یا چیز دیگه ...

eh_mn
2009-Aug-21, 23:11
با توجه به توضیحات شما باید دامنه مجموعه اعداد حقیقی بشه ! درست میگم ؟ :01:

سینوس و کسینوس بردشون بین منفی یک تا یک هست ! دامنه ی اونها هم مجموعه اعداد حقیقیه
حالا این که تعریف سینوس و کسینوس که میگید رو نمیدونم منظورت بالایی هست یا چیز دیگه ...

بله كاملا درسته. اون سوالي كه پرسيدم به خاطر اين بود

.... بزاریم درست میگم ؟ ( اگر نوشته ی من درست باشه شما از کجا فهمیدید که سینوس بیشتر از یک نمیشه ؟ )
....

موفق باشين

shayanboy
2009-Aug-25, 14:05
سلام دوستان
من خودم عاشق ریاضی هستم. رشته IT هستم .
اما اصلا از آمار خوشم نمیاد.
چند تا سوال دارم . کسی برام حل میکنه ؟ ):
ممنون میشم

شایان

gigaman
2009-Aug-25, 19:07
به ازای هر عدد طبیعی n مقدار http://img98.com/images/lqtz87uwkwsdr37wpzli.gif را حساب کنید ( لطف کنید توضیح بدید ) ممنون :02:-;{@

eh_mn
2009-Aug-25, 20:55
به ازای هر عدد طبیعی n مقدار http://img98.com/images/lqtz87uwkwsdr37wpzli.gif را حساب کنید ( لطف کنید توضیح بدید ) ممنون :02:-;{@

از اتحاد
http://latex.codecogs.com/gif.latex?(n&plus;1)^3=n^3&plus;3n^2&plus;3n&plus;1
استفاده كنين و سعي كنين كران بالا و پايين براي http://latex.codecogs.com/gif.latex?\sqrt[3]{n^3&plus;3n^2} پيدا كنين.

eh_mn
2009-Aug-26, 10:32

داريم

http://latex.codecogs.com/gif.latex?n=\sqrt[3]{n^3}<\sqrt[3]{n^3&plus;3n^2}<\sqrt[3]{(n&plus;1)^3}=n&plus;1

حالا بگين جزء صحيح وسطي ( همون كه شما مي‏خواين) چي ميشه؟

موفق باشين

gigaman
2009-Aug-26, 11:30
داريم

http://latex.codecogs.com/gif.latex?n=\sqrt[3]{n^3}<\sqrt[3]{n^3&plus;3n^2}<\sqrt[3]{(n&plus;1)^3}=n&plus;1

حالا بگين جزء صحيح وسطي ( همون كه شما مي‏خواين) چي ميشه؟

موفق باشين

میشه n درست میگم ؟ (در واقع قسمت کلیدی جواب همین هست و معلومه من وقتی این رو بتونم به دست بیارم جوابش هم میتونم بدست بیارم ... )

اما خوب شما این قسمت حل رو از کجا اوردید ؟

http://latex.codecogs.com/gif.latex?n=%5Csqrt[3]{n^3}%3C%5Csqrt[3]{n^3&plus;3n^2}%3C%5Csqrt[3]{(n&plus;1)^3}=n&plus;1

eh_mn
2009-Aug-27, 01:41
میشه n درست میگم ؟ (در واقع قسمت کلیدی جواب همین هست و معلومه من وقتی این رو بتونم به دست بیارم جوابش هم میتونم بدست بیارم ... )

اما خوب شما این قسمت حل رو از کجا اوردید ؟

http://latex.codecogs.com/gif.latex?n=%5Csqrt[3]{n^3}%3C%5Csqrt[3]{n^3&plus;3n^2}%3C%5Csqrt[3]{(n&plus;1)^3}=n&plus;1

آره درسته n ميشه.

يكي از استادامون ميگفت حدسهايي كه براي حل يك مسأله مي‏زنيم از آسمون نمياد. يعني براي اينكه يك ايده بدست بيارين يكم بايد با قلم و كاغذ كار كنين. براي اين مسأله ممكنه اگه شما به جاي n مقادير مختلفي رو قرار بدين ببينين كه جواب هميشه n ميشه و شايد اين يك ايده به شما بده شايد هم نده! ولي از كنار نشستن و هيج كار نكردن بهتره.

البته بعضي ها به خاطر برخوردهاي زيادي كه با مسائل مختلف داشتن مثلا يك اتحاد رو بارها و بارها ديدن ممكنه در نگاه اول بتونن حلش كنن ولي براي من و شما شايد بهتر باشه كه دنبال ايده بگرديم.
بعضي ها هم به خاطر اين كه استعدادشو دارن خيلي زود جواب رو پيدا ميكنند. ولي اين دسته تعدادشون زياد نيست.

از كساني كه كاربلدند شنيدم كه براي اينكه حل مسأله تون خوب بشه بايد مسأله حل كنين!!

موفق باشين

sahel20
2009-Aug-27, 14:05
اين نامساوي واضح است

3*n^2 بک عبارت مثبت است و لذا
3n^2 +n^3>n^3
همچنين از روابط بين اتحادها مي دانيم که

n^3 + 3*n^2 < (n+1)^3

با ريشه سوم گرفتن از سه طرف نامساوي ، نامساوي مورد نظر حاصل مي شود .

موفق و پيروز باشين

shayanboy
2009-Aug-27, 14:39
سلام . دوستان ریاضی دان :04:
من آمار بلد نیستم . این ها رو برام حل می کنید . اولی :

http://img.majidonline.com/pic/225992/DSC02002.JPG

حالا این رو حلش رو برام بفرستید تا بقیش رو هم بدم .
3 تا هست .

مرسی
شایان

food_technology
2009-Sep-03, 22:53
سوالات چهارگزينه اي 14 - 1

تذكر مهم:
در برخي سوالات علامت راديكال بصورت ( √ ) وعلامت تقسيم بصورت( مخرج/صورت ) وعلامت مميز بصورت( , ) وعلامت ضرب بصورت (*) مي باشد

1) فاصله دو نقطه (1,2)A و (2-,3)B برابر است با:

1)10√
2)11√
3)11
4)12√

2) سه نقطه (1,3)A و (5,6)B و (8,2)c رئوس يک مثلث :

ا) قائم الزاويه
2)متساوي الاضلاع
3) متساوي الساقين
4) هيچکدام

3) کدام يک از نقاط زير در امتداد يک خط راست است:

1) (4,8-), (3,6), (1,2)
2) (2,5-), (5,6), (1,1)
3) (2-,8), (6,2), (3,1)
4) (12,6), (8,4), (2/1 , 2)

4) شيب خط گذرنده از دو نقطه (1,2) P1 و (4-,3)P2 برابر است با:

1)3
2)2
3) 3-
4)4

5) شيب خط راستي که بر خط گذرنده از دو نقطه (1,2)A و (1-,2)B عمود است برابر است با:

1)3-
2) 3/1
3) 3/1-
4)3

6) خط 0=5+2x+3y بر کداميک از خطوط زير عمود است:

1) 0=3+6x+9y
2) 0=9+7x+3y
3) 0=6+3x- 2y
4) 0=6+2x+3y-

7) فاصله نقطه (1,1)A را از نقطه 0= 5- 3x+2y کدام است:

1)1
2)2
3) 3√ /1
4)0

8) خط 0=3+ 4x+ 5y با کداميک از خطوط زير موازي است:

1) 0=5+ x+4/5y
2) 0=6+ x- 3y
3) 0=3+ 4x- 2y
4) 0=7+ 6x+ y

9) معداله خطي که دو نقطه (4,3)A و (12,5)B مي گذرد کدام است:

1) 1- y=4x
2) 7+y= 6x
3) y= 3x
4) 2+y= 1/4x

10) معادله خطي که از دو نقطه (6,4)A و (3,3)B مي گذرد کدام است:

1) 2+ y= 2x
2) 7+ y= 6x
3) 2+ y= 1/3x
4) y = x

11) مجموعه{A={(x,y) | x€R , y€R ;x < y يک :

ا) رابطه است
2) تابع نيست
3) تابع يک به يک است
4) تابع پوشاست

12) مجموعه {A={(x,y) | x,y €N ;x = y/2 عبارتست از:

ا) رابطه
2) تابع
3) تابع يک به يک
4) هيچکدام

13) مي توان گفت مجموعه {A={(x,y) | x€Z , y€R ;y = 2x يک:

1) رابطه است
2) تابع است
3) هيچکدام
4) تابع يک به يک است

14) مجموعه {A={(x,y) | x€Z , y€Z ;y = x/2 يک:

ا) رابطه است
2) تابع است
3) هيچکدام
4) تابع يک به يک است

Dr.na3r
2009-Sep-03, 23:17
> آيا مي توان بدون نقاله زاويه رسم كرد؟
مثال: بدون استفاده از نقاله زاويه 19 درجه رسم كنيد!؟

__________________________________________________ ___________
____
سلام! اميدوارم كه حال همتون خوب باشه! ;-)
من يه تازه واردم...... اينم اولين تايپكمه! راستش من همين امروز با سايت دانشجو.ir آشنا شدم..
البته قبلا به صورت جست و گريخته گذرم به انجمناي خوبش مي خورد، ولي شايد به علت گرفتاري زياد هيچ وقت به عضويت ترغيب نشدم! فقط همينو بگم كه در آينده منو با سوال و جواباي زياد در انجمن هاي هندسه، فيزيك و نجوم (مخصوصا در زمينه اخترفيزيك و كيهانشناسي(-B) خواهيد ديد!
.... تا اينجاش كه خيلي خوشم اومده! اميدوارم كه با همراهيتون دل سردم نكنين! y:54

ICE
2009-Sep-03, 23:20
> آيا مي توان بدون نقاله زاويه رسم كرد؟
مثال: بدون استفاده از نقاله زاويه 19 درجه رسم كنيد!؟

__________________________________________________ ___________
____
سلام! اميدوارم كه حال همتون خوب باشه! ;-)
من يه تازه واردم...... اينم اولين تايپكمه! راستش من همين امروز با سايت دانشجو.ir آشنا شدم..
البته قبلا به صورت جست و گريخته گذرم به انجمناي خوبش مي خورد، ولي شايد به علت گرفتاري زياد هيچ وقت به عضويت ترغيب نشدم! فقط همينو بگم كه در آينده منو با سوال و جواباي زياد در انجمن هاي هندسه، فيزيك و نجوم (مخصوصا در زمينه اخترفيزيك و كيهانشناسي(-B) خواهيد ديد!
.... تا اينجاش كه خيلي خوشم اومده! اميدوارم كه با همراهيتون دل سردم نكنين! y:54

با سلام

حظور شما رو در سایت دانشجو خوشامد می گم

جواب سوال شما:بله میشه..با استفاده از پرگار و تکنیک رسم نیمساز!

سربلند و پیروز باشید-;{@

Mina
2009-Sep-09, 22:01
سلام . دوستان ریاضی دان :04:
من آمار بلد نیستم . این ها رو برام حل می کنید . اولی :

http://img.majidonline.com/pic/225992/DSC02002.JPG

حالا این رو حلش رو برام بفرستید تا بقیش رو هم بدم .
3 تا هست .

مرسی
شایان

سلام بر آقا شایان

شکل یکم نامفهومه میشه واضح تر عکس بگیرید ؟ یا اینجا بنویسیدش

ممنون-;{@

rainy_eye
2009-Sep-11, 17:32
سلام
لطفا یه نفر جواب این سوال رو برام توجیه کنه :
اگر تعریف کنیم http://img98.com/images/q4yvq0nnfhoqpcf6zvz_thumb.gif (http://img98.com/viewer.php?file=q4yvq0nnfhoqpcf6zvz.gif) باقی مانده ی تقسیم f(x) sبر x-2 چه میشود ؟
خوب : خوب من می دونم که باید ابتدا ببینیم f(x)s چه مقداریه ، کهhttp://img98.com/images/sovvghhr6ycl892jw4xf_thumb.gif (http://img98.com/viewer.php?file=sovvghhr6ycl892jw4xf.gif) رو مساویه t قرار میدیم و به دست میاد http://img98.com/images/epn3v0sy81g2gt9zg847_thumb.gif (http://img98.com/viewer.php?file=epn3v0sy81g2gt9zg847.gif)
که حالا میگیم R=P(a)s و باقی مانده میشه 2
اما در جوابی که مولف سوال داده در همون قسمت اول یعنی این جا http://img98.com/images/q4yvq0nnfhoqpcf6zvz_thumb.gif[/URL به جای x مقدار 2 رو قرار داده که البته جواب هم 2 شده !!!
میخوام ببینم مولف بر چه اساسی در همون قسمت اول به جای x مقدار 2 رو گذاشته ؟ مگه ما نباید ابتدا f(x)s رو به دست بیاریم بعد به جای اون این مقدار رو قرار بدیم ؟

eh_mn
2009-Sep-11, 20:13
سلام
اگر تعریف کنیم http://img98.com/images/q4yvq0nnfhoqpcf6zvz_thumb.gif (http://img98.com/viewer.php?file=q4yvq0nnfhoqpcf6zvz.gif) باقی مانده ی تقسیم f(x) sبر x-2 چه میشود ؟
خوب : خوب من می دونم که باید ابتدا ببینیم f(x)s چه مقداریه ، کهhttp://img98.com/images/sovvghhr6ycl892jw4xf_thumb.gif (http://img98.com/viewer.php?file=sovvghhr6ycl892jw4xf.gif) رو مساویه t قرار میدیم و به دست میاد http://img98.com/images/epn3v0sy81g2gt9zg847_thumb.gif (http://img98.com/viewer.php?file=epn3v0sy81g2gt9zg847.gif)
اما در جوابی که مولف سوال داده در همون قسمت اول یعنی این جا http://img98.com/images/q4yvq0nnfhoqpcf6zvz_thumb.gif[/URL به جای x مقدار 2 رو قرار داده که البته جواب هم 2 شده !!!
میخوام ببینم مولف بر چه اساسی در همون قسمت اول به جای x مقدار 2 رو گذاشته ؟ مگه ما نباید ابتدا f(x)s رو به دست بیاریم بعد به جای اون این مقدار رو قرار بدیم ؟

s و P و a چي هستن؟

rainy_eye
2009-Sep-11, 21:17
s ها رو من برای این گذاشتم که بتونم پرانتزها رو کامل بزارم و شما به کل نادیده بگیرشون
p همدر واقع همون f هست یعنی
p(a)=f(a)

ICE
2009-Sep-11, 21:50
سلام

با سلام

خوب 2 ریشه x-2 هست که باید در رابطه ای که(f(x رو تعریف می کنه صدق کنه

f(x)=(x-2)g(x)+R

g -----> خارج قسمت

به راحتی میشه گفت که اگر 2 رو در رابطه قرار بدیم (2)P را بدست بیاریم x-2 که میشه 0 و در نتیجه P(2)=R پس میشه به راحتی گفت که به ازای 2 باقی مانده بدست میاد

امیدوارم به جوابی که دنبالش بودید رسیده باشید

اگر صورت سوال رو بذارید خیلی بهتر می تونم راهنماییتون کنم

پیروز باشید

rainy_eye
2009-Sep-11, 23:27
با سلام

خوب 2 ریشه x-2 هست که باید در رابطه ای که(f(x رو تعریف می کنه صدق کنه

f(x)=(x-2)g(x)+R

g -----> خارج قسمت

به راحتی میشه گفت که اگر 2 رو در رابطه قرار بدیم (2)P را بدست بیاریم x-2 که میشه 0 و در نتیجه P(2)=R پس میشه به راحتی گفت که به ازای 2 باقی مانده بدست میاد

امیدوارم به جوابی که دنبالش بودید رسیده باشید

اگر صورت سوال رو بذارید خیلی بهتر می تونم راهنماییتون کنم

پیروز باشید

صورت سوال من همونی بود که گذاشتم ! دقیقا عین صورت سوال بود
مشکل من با ریشه ی x-2 نیست مشکل من با f(x) هست ببینید در صورت سوال به ما http://img98.com/images/q4yvq0nnfhoqpcf6zvz_thumb.gif داده شده ولی از ما باقی مانده ی f(x) رو میخواد یعنی ما باید f(x) رو به دست بیاریم خوب !
اما چطور در جوابی که مولف تست داده 2 رو در همون تابع اولی قرار داده و f(x) رو محاسبه نکرده ؟
ممنون از پاسخی که دادید -;{@

eh_mn
2009-Sep-12, 20:13
سلام

گمان كنم يه اشتباهي شده. اگه f هموني باشه كه شما بدست آوردين داريم

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?f\left(\frac{x+1}{2x-1}\right)=\frac{x+1}{2x-1}+1=\frac{x+1+2x-1}{2x-1}=\frac{3x}{2x-1}
و اين با چيزي كه در صورت سوال اومده فرق داره.

rainy_eye
2009-Sep-14, 13:46
گمان كنم يه اشتباهي شده. اگه f هموني باشه كه شما بدست آوردين داريم

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f\left(\frac{x&plus;1}{2x-1}\right)=\frac{x&plus;1}{2x-1}&plus;1=\frac{x&plus;1&plus;2x-1}{2x-1}=\frac{3x}{2x-1}
و اين با چيزي كه در صورت سوال اومده فرق داره.

نه جناب eh-mn
صورت سوال کاملا درسته ! اخه مولف هم این سوال رو حل کرده ! من هم که از یه راه دیگه حلش کردم باز هم به همون جواب رسیدم ! اما من روش مولف رو درست نفهمیدم !!!):

eh_mn
2009-Sep-14, 15:21
نه جناب eh-mn
صورت سوال کاملا درسته ! اخه مولف هم این سوال رو حل کرده ! من هم که از یه راه دیگه حلش کردم باز هم به همون جواب رسیدم ! اما من روش مولف رو درست نفهمیدم !!!):

عرض من اينه كه اگه صورت سوال درسته پس جواب شما غلطه! چون باقيمانده تقسيم x+1 بر x-2 ميشه 3 چون

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?x+1=(x-2)+3

فرض كنيم p و s دو چندجمله‌اي باشند. در اين صورت چندجمله‌ايهاي q و r موجودند به طوريكه

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?p(x)=s(x)q(x)+r(x)

و http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?r(x)=0 يا http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?0\leq\deg r(x)<\deg p(x).

فكر ميكنم همون طور كه شما گفتين اول بايد چندجمله‌اي p رو پيدا كرد بعد اون رو تقسيم كرد. در اين سوال داريم http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?p(2)=r(2). حال اگر مقدار p در 2 معلوم باشد آنگاه مقدار r در 2 معلوم مي شود اما اين چيز بيشتري در مورد تابع r بيان نمي‌كند مگر اينكه به نحوي فهميده باشيم تابع r از درجه صفر است. يا اين كه سوال تستي باشد و ما بتوانيم با اين مقادير برخي گزينه ها را رد كنيم.

موفق باشيد

rainy_eye
2009-Sep-14, 22:53
ممنون جناب eh-mn به خاطر پیگیریتون -;{@:02:
اره باقی مانده طبق روش حل من میشه 3
من یه بار دیگه جواب رو چک کردم دیدم که مولف این سوال در جواب اورده :R=9
جواب مولف رو کامل براتون می نویسم :
کافیست f(2) را پیدا کنیم که باقی مانده ی تقسیم f بر x-2 به دست میاید
پس قرار میدهیم x=1 :

f(2/1)=9------> R=9
چرا به جای X مقدار 1 رو جاگذاری کرده ؟

گزینه ها :

صفر 9 3 1

eh_mn
2009-Sep-15, 13:19
ممنون جناب eh-mn به خاطر پیگیریتون -;{@:02:
اره باقی مانده طبق روش حل من میشه 3
من یه بار دیگه جواب رو چک کردم دیدم که مولف این سوال در جواب اورده :R=9
جواب مولف رو کامل براتون می نویسم :
کافیست f(2) را پیدا کنیم که باقی مانده ی تقسیم f بر x-2 به دست میاید
پس قرار میدهیم x=1 :

f(2/1)=9------> R=9
چرا به جای X مقدار 1 رو جاگذاری کرده ؟

گزینه ها :

صفر 9 3 1

خواهش مي كنم. :y:1

در اين سوال داريم http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?p(2)=r(2). حال اگر مقدار p در 2 معلوم باشد آنگاه مقدار r در 2 معلوم مي شود اما اين چيز بيشتري در مورد تابع r بيان نمي‌كند مگر اينكه به نحوي فهميده باشيم تابع r از درجه صفر است. يا اين كه سوال تستي باشد و ما بتوانيم با اين مقادير برخي گزينه ها را رد كنيم.

با توجه به اين توضيحات همون طور كه مولف هم گفتن، مقدار f در 2 رو بدست مياريم. پس بايد به x مقداري بديم كه داخل پرانتز برابر 2 بشه. يعني x بايد طوري باشه كه

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?\frac{x+1}{2x-1}=2

با حل اين معادله ميبينيم كه x بايد 1 باشه. حالا مي فهميم كه مقدار r در 2 برابر 9 هست. خوب! كدوم گزينه در اين رابطه صدق مي كنه؟

موفق باشيد

gigaman
2009-Sep-17, 16:06
سلام ! یه مشکل ریاضی دارم :
حداکثر تابع http://img98.com/index.php?module=thumbnail&file=mchczb6fxb28xr18psec.gif در فاصله ی http://img98.com/index.php?module=thumbnail&file=n9wwi9zr5w60sl1lz0mc.gif چه میشود ؟
جواب : من تا این جاشو میدونم که باید مشتق تابع بالا رو بدست بیاریم و مشتق رو مساوی صفر قرار بدیم ، فاکتور گیری میکنیم و http://img98.com/index.php?module=thumbnail&file=89y7sefbojq0rbc4pne.gif بدست میاد و باید این دو مقدار رو جداگانه مساوی صفر قرار بدیم و دو مقدار برای سینوس بدست میاد و دو مقدار برای کسینوس حالا بقیش رو نمیدونم چیکار کنم !!!!!!

rainy_eye
2009-Sep-17, 22:19
خواهش مي كنم. :y:1

با توجه به اين توضيحات همون طور كه مولف هم گفتن، مقدار f در 2 رو بدست مياريم. پس بايد به x مقداري بديم كه داخل پرانتز برابر 2 بشه. يعني x بايد طوري باشه كه

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?\frac{x+1}{2x-1}=2

با حل اين معادله ميبينيم كه x بايد 1 باشه. حالا مي فهميم كه مقدار r در 2 برابر 9 هست. خوب! كدوم گزينه در اين رابطه صدق مي كنه؟

موفق باشيد

خوب من اون قسمت اخری رو متوجه اصلا متوجه نمیشم ! تا این جا که باید به جای x مقدار یک رو جاگذاری کنیم فهمیدم ( ولی فکر می کنم این سوال فقط باقی مانده رو از ما خواسته پس همون 9 رو باید انتخاب کنیم دیگه ! صدق کردن و ... دیگه نمیخواد !!!:01: )
ولی یه چیز دیگه : چرا از همون راه من نمیشه نمیشه مقدار r=9 رو بدست اورد ؟ یعنی اول بیایم f(x) رو حساب کنیم و اون وقت بیایم f(2) رو حساب کنیم ؟ اشکال این روش کجاست که نمیشه باهاش مقدار r=9 رو بدست بیاریم ؟

eh_mn
2009-Sep-17, 23:14
خوب من اون قسمت اخری رو متوجه اصلا متوجه نمیشم ! تا این جا که باید به جای x مقدار یک رو جاگذاری کنیم فهمیدم ( ولی فکر می کنم این سوال فقط باقی مانده رو از ما خواسته پس همون 9 رو باید انتخاب کنیم دیگه ! صدق کردن و ... دیگه نمیخواد !!!:01: )
ولی یه چیز دیگه : چرا از همون راه من نمیشه نمیشه مقدار r=9 رو بدست اورد ؟ یعنی اول بیایم f(x) رو حساب کنیم و اون وقت بیایم f(2) رو حساب کنیم ؟ اشکال این روش کجاست که نمیشه باهاش مقدار r=9 رو بدست بیاریم ؟

شايد يك مثال موضوع رو روشن‌تر كنه.
فرض كنين سوال اين طور باشه:
باقيمانده‌ي تقسيم تابع http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?p(x)=x^5+x+1 بر http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?x^2-1 چيست؟

مقدار f در نقطه x=1 فقط مقدار تابع باقيمانده رو در نقطه‌ي x=1 ميده ولي در مورد كل تابع چيز خاصي نميگه! يعني مثل تقسيم در اعداد نيست كه بگيم باقيمانده حتما يه عدد ميشه.

اما اگر بر تابعي از درجه يك تقسيم كنيم (مثل تمريني كه شما گفتين) چون درجه باقيمانده از درجه خارج قسمت و مقسوم عليه كمتره پس حتما يك عدد ميشه.

اون كه شما ميگين يه راه ديگه ست براي حل اون مسأله. هر دو به جواب ميرسن و شما مختارين(!) انتخاب كنين.

براي اين كه حل اين مسأله كامل بشه از اون راهي كه شما ميگين هم حل ميكنيم.
فرض كنيم

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?t=\frac{x+1}{2x-1}

در اين صورت

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?x=\frac{t+1}{2t-1}

و با جايگذاري در صورت سوال داريم

http://www.for***h.dreamhost.com/mathtex.cgi?f(t)=\left( \frac{3\left( \frac{t+1}{2t-1}\right)}{2\left( \frac{t+1}{2t-1}\right)-1} \right)^2=(t+1)^2

بنابراين باقيمانده f بر x-2 برابر مقدار f در نقطه 2 يعني 9 است كه همون جوابيه كه قبلا بدست اومده.

گل بارون زده
2009-Sep-17, 23:33
سلام ! یه مشکل ریاضی دارم :
حداکثر تابع http://img98.com/index.php?module=thumbnail&file=mchczb6fxb28xr18psec.gif در فاصله ی http://img98.com/index.php?module=thumbnail&file=n9wwi9zr5w60sl1lz0mc.gif چه میشود ؟
جواب : من تا این جاشو میدونم که باید مشتق تابع بالا رو بدست بیاریم و مشتق رو مساوی صفر قرار بدیم ، فاکتور گیری میکنیم و http://img98.com/index.php?module=thumbnail&file=89y7sefbojq0rbc4pne.gif بدست میاد و باید این دو مقدار رو جداگانه مساوی صفر قرار بدیم و دو مقدار برای سینوس بدست میاد و دو مقدار برای کسینوس حالا بقیش رو نمیدونم چیکار کنم !!!!!!

روش كلي براي يافتن ماكزيمم و مينيمم تابع در يك بازه (حسابان - ص 126)
1. ريشه‌هاي مشتق در بازه داده شده را بدست مي آوريم.
2. در جدول تعيين علامت تابع و مشتق آن، بررسي ميكنيم كه در كدام يك از اين صفرها تابع تغيير علامت ميدهد. اگه از مثبت به منفي تغيير كنه اون نقطه max نسبي و اگر از منفي به مثبت تغيير كنه min نسبي هست.
3. مقدار تابع در ابتدا و انتهاي بازه رو بدست مياريم.
4. با نقطه هاي بدست اومده در مرحله 2 مقايسه ميكنيم. بيشترين مقدار ميشه max مطلق و كمترين مقدار ميشه min مطلق

gigaman
2009-Sep-18, 15:21
روش كلي براي يافتن ماكزيمم و مينيمم تابع در يك بازه (حسابان - ص 126)
1. ريشه‌هاي مشتق در بازه داده شده را بدست مي آوريم.
2. در جدول تعيين علامت تابع و مشتق آن، بررسي ميكنيم كه در كدام يك از اين صفرها تابع تغيير علامت ميدهد. اگه از مثبت به منفي تغيير كنه اون نقطه max نسبي و اگر از منفي به مثبت تغيير كنه min نسبي هست.
3. مقدار تابع در ابتدا و انتهاي بازه رو بدست مياريم.
4. با نقطه هاي بدست اومده در مرحله 2 مقايسه ميكنيم. بيشترين مقدار ميشه max مطلق و كمترين مقدار ميشه min مطلق

خوب من که این ها رو کاملا میدونستم ! من روش حل مسئله ی بالا رو میخوام ! 5 تا ریشه داریم بدست اومد حالا بقیه اش چی میشه !

samsaba
2009-Dec-22, 02:43
با سلام خدمت دوستان عزیز

من یک سوال دارم! اینکه چطور می توانیم با داشتن یک زاویه و دو ضلع مثلثی،دو زاویه ویک ضلع مجهول آن را پیدا کرد؟ اگر می شود با یک مثال این موضوع را برایم شرح دهید ممنون میشم

با تشکر فراوان

محقق جوان 2
2010-Mar-08, 15:43
:06:07:با سلام اطلاعاتی در مورد بازار کار کارشناسی ریاضی کاربردی میخواستم .

pakfa
2010-Mar-08, 19:19
:06:07:با سلام اطلاعاتی در مورد بازار کار کارشناسی ریاضی کاربردی میخواستم .
به طور اختصاصی شغلی تعریف نشده ولی به همراه دانش آموختگان برخی از رشته ها قابلیت شرکت در برخی از آزمونهای استخدامی مربوطه رو دارا هستید.

با سلام خدمت دوستان عزیز

من یک سوال دارم! اینکه چطور می توانیم با داشتن یک زاویه و دو ضلع مثلثی،دو زاویه ویک ضلع مجهول آن را پیدا کرد؟ اگر می شود با یک مثال این موضوع را برایم شرح دهید ممنون میشم

با تشکر فراوان

این سوال شوخیه یا جدی به هر حال جواب میدم!!(-B
با دو ضلع و یک زاویه یک مثلث کاملاً مشخص و تمام اطلاعات آن معلوم میشود!

OCéaNO
2010-Mar-08, 20:29
من مطمئنم که تا حالا 2 بار این سوالو تو سایت کامل جواب دادم.
نه دوست عزیز شوخی نیست جدیه.
از طریق قانون سینوس ها و همچنین قانون کسینوس ها .اگه همچنان دنبال جوابین بگین که کامل توضیح بدم.

pakfa
2010-Mar-08, 21:12
من مطمئنم که تا حالا 2 بار این سوالو تو سایت کامل جواب دادم.
نه دوست عزیز شوخی نیست جدیه.
از طریق قانون سینوس ها و همچنین قانون کسینوس ها .اگه همچنان دنبال جوابین بگین که کامل توضیح بدم.

البته من در مقام پاسخگو پست دادم و سوالیو مطرح نکردم -;{@

و در مورد مثلثه این موضوع ساده تر و خنده دار تر از اینا حل میشه!!!

ضلعی که یک راسش به زاویه داده شده میخوره رو رسم میکنیم(این ضلع یکی از دوضلع داده شده خواهد بود!)
بعد از راس مربوط با نقاله زاویه رو مشخص و در امتداد اون خطی طولانی(البته خط فرضی علمی تره-حالا شما نقطه چینش کن) رسم میکنیم.
بعد از راس دیگر ضلع رسم شده با پرگار دایره ای به شعاع ضلع دوم داده شده رسم میکنیم حالا نقطه برخورد محیط دایره و خط بلند راس سوم مثلثه.

موفق و پیروز باشید -;{@

OCéaNO
2010-Mar-08, 22:11
خیلی ممنون که جواب دادین ولی اون شوخیشو اگه نمیگفتین بهتر بود.به هر حال بیخیال مهم نیست.-;{@
آره خوب واسه رسمش همونیه که شما گفتین ولی خوب اگه نخوای از نقاله استفاده کنی در واقع فقط عدد و رقم واسمون مهم باشه دو تا قانونی که گفتم خیلی کمک میکنن.
بستگی به سوال هر دو راه درسته.
خنده دار بودن ناشی از تسلط شماست.شاید واسه من یا خیلیا نباشه;-)
بازم بیخیال مهم نیست .مهم اینه که یه سوالی بود جواب داده شد.ممنون که وقت گذاشتین-;{@

pakfa
2010-Mar-09, 00:08
جهت تکمیل بحث متذکر میشم که ما فقط و فقط(تاکید میکنم فقط و فقط) هنگامی که با مثلث قائم الزاویه سرو کار داریم مجاز به استفاده از فرمولهای مثلثاتی نظیر سینوس و کسینوس هستیم و در سایر مثلها مجاز به استفاده از هیچ فرمول مثلثاتی نیستیم(بازم تاکید میکنم فقط قائم الزاویه)

OCéaNO
2010-Mar-09, 00:17
یعنی شما میگی این فرمول غلطه:
یعنی هر چی ریاضی ما تا حالا خوندیم پر دیگه:
a/sinA=b/sinB=c/sinC
درحالیکه اثبات میشه این فرمول برای هر مثلثی درسته.

pakfa
2010-Mar-09, 00:20
سینوس و کسینوس با استفاده از مثلث قائم تعریف میشن و فقط در این مثل وجود دارند
ضلع روبرو تقسیم بر ضلع کناری( فقط قائم)

در مثلهای دیگر مطلقاً (اکیداً) سینوسی وجود ندارد.
به تعریف سینوس ( و الباقی)رجوع کنید.

OCéaNO
2010-Mar-09, 00:29
من قانع نشدم.
شما که رشتت ریاضیه منو روشن کن دیگه.
اون فرمول غلطه یا درست؟؟
بله اثبات این فرمول هم از تبدیلش به مثلث قائم الزاویه به دست میاد.
ولی آره یا نه؟فرمول درسته یا غلط؟

pakfa
2010-Mar-09, 01:09
البته که این فرمول درسته این از نتایج علمی خواجه نصیرالدین طوسیه!

ولی بازم میگم اگه سینوسی قراره برسی بشه یه مثلث قائم فرضی رسم میشه براش! (احتمالاً در فیزیک هالیدی برخورد کردید با این خاصیت)
سینوس یک زاویه تنها از مثلث قائم بدست میاد! وگرنه ما از جدول مثلثاتی مقدار سینوسو میدونیم مثلثم نمیخواد!!!!

نسبت بالا درسته کاملاً ولی به درد نمیخوره (اکثر جاها)
مثلاً همین جا ، با دو ضلع و یک زاویه حتی اگه ترتیب مطلوب هم باشه(اگه ترتیب مطلوب نبشه که اصلاً قابل بررسی نیست) باز نسبت بدست آمده کمکی در مورد ضلع و زاویه سوم نمیکنه!

OCéaNO
2010-Mar-09, 01:22
احتمالاً در فیزیک هالیدی برخورد کردید با این خاصیت
همونی که هر هفته کپ میزنیم تحویل میدیمd:
یه جایی رو نفهمیدم(ترتیب مطلوب)
ممنون از توضیحاتتون.

pakfa
2010-Mar-09, 20:37
منظورم از ترتیب مطلوب اینه که حداقل یکی از اون دو ضلع داده شده حتماً رویروی تنها زاویه داده شده مسئله باشد.
در غیر این صورت نسبت لازم بدست نمی آید.

خواجه نصیر2
2010-May-01, 12:44
دوست عزیز در خواستتون رو باید در این تاپیک مطرح کنید
http://www.daneshju.ir/forum/topic1865.html
سلام
الگوریثم کامپیوتری روش قطع کردن و گردکردن یه عدد تا t رقم اعشار
روش دلتا 2اتکین یه کم توضیح می خواستم :09:

محمداسماعیل
2010-May-03, 12:40
سلام میخواستم سوالها وتمرینهایی در مورد انتگرال ومشتق بگیرم لطفاً کمکم کنید

mehdi_bigman
2010-May-03, 18:49
مثلا شماها توی دانشگاه ایران دارید درس می خونید و حتی نمیتونید a/sinA=b/sinB=c/sinC اثبات کنید یا اینکه نمیدونید چطور sin/ cos یک زاویه در مثلث دلخواه را بدست آورد )-::06:o-:

z.rahmani
2010-Aug-06, 22:04
شما می تونید به کتاب سری شومز نظریه ماتریسها مراجعه کنی سوالات بسیار جالبی خواهی دید

ICE
2010-Aug-06, 23:05
جهت تکمیل بحث متذکر میشم که ما فقط و فقط(تاکید میکنم فقط و فقط) هنگامی که با مثلث قائم الزاویه سرو کار داریم مجاز به استفاده از فرمولهای مثلثاتی نظیر سینوس و کسینوس هستیم و در سایر مثلها مجاز به استفاده از هیچ فرمول مثلثاتی نیستیم(بازم تاکید میکنم فقط قائم الزاویه)

باید بگم که این حرفتون نسبتا اشتباست

روابط مثلثاتی رو بر اساس دابره مثلثاتی تعریف می کنن نه مثلث قاعم الزاویه!

سینوس و کسینوس با استفاده از مثلث قائم تعریف میشن و فقط در این مثل وجود دارند
ضلع روبرو تقسیم بر ضلع کناری( فقط قائم)

در مثلهای دیگر مطلقاً (اکیداً) سینوسی وجود ندارد.
به تعریف سینوس ( و الباقی)رجوع کنید.

از اونجایی که سینوس یا کسینوس با رسم پای قائم بر محور های مثلثاتی شکل می گیره یه مثلث قائم الراویه پیدید میاد

این درست نیست که دریافت های شخصیمون رو از علم با تعاریف مشخص قاطی کنیم

سربلند و پیروز باشید

pakfa
2010-Aug-06, 23:40
روابط مثلثاتی رو بر اساس دابره مثلثاتی تعریف می کنن نه مثلث قاعم الزاویه!

جناب مهندس !!
اولاً اینجا موضوع اینه که در چه مثلث هایی مجاز به استفاده از سینوس هستیم (برای هر مثلثی نمیشه ضلع روبرو رو تقسیم بر ضلع بزرگ کرد گفت سینوس !)
در ثانی فرمول مورد مناقشه در اینجا دقیقاً با دو مثل قایم الزاویه ثابت میشه! قابل توجه mehdi_bigman

از اونجایی که سینوس یا کسینوس با رسم پای قائم بر محور های مثلثاتی شکل می گیره یه مثلث قائم الراویه پیدید میاد

این مثلث نیست که پدید میاد بلکه وقتی شما بر محمور عمود کردید و مثلث رسم شد اونوقته که سینوس پدید میاد!

این درست نیست که دریافت های شخصیمون رو از علم با تعاریف مشخص قاطی کنیم
این جمله در مورد خود شما هم صدق میکنه... تعریف مشخص رو اینجا بزارید ما هم ببینیم!

ICE
2010-Aug-13, 15:45
جناب مهندس !!
اولاً اینجا موضوع اینه که در چه مثلث هایی مجاز به استفاده از سینوس هستیم (برای هر مثلثی نمیشه ضلع روبرو رو تقسیم بر ضلع بزرگ کرد گفت سینوس !)
در ثانی فرمول مورد مناقشه در اینجا دقیقاً با دو مثل قایم الزاویه ثابت میشه! قابل توجه mehdi_bigman

این مثلث نیست که پدید میاد بلکه وقتی شما بر محمور عمود کردید و مثلث رسم شد اونوقته که سینوس پدید میاد!

این جمله در مورد خود شما هم صدق میکنه... تعریف مشخص رو اینجا بزارید ما هم ببینیم!

دوست عزیز یا شما هیچ چیز از دایره مثلثاتی نمی دونی یا خودتو منو گذاشتی سر کار!

اصلا دقت کردی من چه جملاتی رو در جواب چه جملاتی نوشتم؟

من اصلا چنین حرفی نزدم!

دوست ما فرمودن روابط مثلثاتی رو از روی مثلث قائم الزاویه میگن

بنده هم گفتم این روابط رو از روی دایره مثلثاتی می گن!

همین

من فقط اشاره کردم که تو یه بحث علمی باید از کلمات درست استفاده کرد

منم دقیقا همین رو گفتم!

فکر کنم بدونید دایره مثلثاتی چیه؟...که به محور های عمود بر همشم می گن محور های مثلثاتی

این هام استدلال های شخصی من نیست

کتاب ریاضی اول دبیرستانه

سربلند و پیروز باشید

dr.nomad
2010-Oct-21, 20:40
فکر می کنم از سر فصل های ریاضی پیش یا ریاضی 1 باشه .

1- هموار بودن ، پیوسته بودن و مشتق پذیر بودن توابع زیر را مشخص کنید :

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D%20x%20&%20x%5Cleq%200%20%5C%5C%20x%5E2%20&%20x%3E%200%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D%202x+1%20&x%3C%201%20%5C%5C%203%20&x=1%20%5C%5C%20x%5E2+3%20&x%3E%201%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D%20x%5E2sin%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%7D%20&x%5Cneq%200%20%5C%5C%200%20&x=%200%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%28x-1%29[x]

http://latex.codecogs.com/gif.latex?sgn=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix%7D%20-1%20&x%3C%200%20%5C%5C%20There%20is%20not%20&x=0%20%5C%5C%201%20&x%3E%200%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

2 - به ازای چه مقدار از m و b تابع در نقطه a مشتق پذیر است :

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D&space;mx&plus;b&space;&x%5Cleq&space;a&space;%5C%5C&space;x%5E2&space;&x%5Cgeq&space;a&space;%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

dr.nomad
2010-Oct-21, 20:40
فکر می کنم از سر فصل های ریاضی پیش یا ریاضی 1 باشه .

1- هموار بودن ، پیوسته بودن و مشتق پذیر بودن توابع زیر را مشخص کنید :

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D%20x%20&%20x%5Cleq%200%20%5C%5C%20x%5E2%20&%20x%3E%200%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D%202x+1%20&x%3C%201%20%5C%5C%203%20&x=1%20%5C%5C%20x%5E2+3%20&x%3E%201%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D%20x%5E2sin%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%7D%20&x%5Cneq%200%20%5C%5C%200%20&x=%200%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%28x-1%29[x]

[CENTER]http://latex.codecogs.com/gif.latex?sgn=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix%7D%20-1%20&x%3C%200%20%5C%5C%20There%20is%20not%20&x=0%20%5C%5C%201%20&x%3E%200%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

2 - به ازای چه مقدار از m و b تابع در نقطه a مشتق پذیر است :

http://latex.codecogs.com/gif.latex?f%28x%29=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix% 7D&space;mx&plus;b&space;&x%5Cleq&space;a&space;%5C%5C&space;x%5E2&space;&x%5Cgeq&space;a&space;%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

Dark&Infinity
2011-Jan-05, 23:46
سلام دوستان من ترم اولیم و این ترم بهمون مبانی ریاضی دادن و چون تا حالا چارت بهمون ندادن نمیدونم اگه این درس رو بیفتم ترم بعدی چه مشکلی برام پیش میاد. تا اونجا که میدونم پیش نیاز جبر هستش حالا جبر رو قرار هست چه ترمی بدن دوستان؟!
در ضمن این ترم هم فقط ریاضی عمومی و مبانی ریاضی بهموندادن بقیش عمومی!

question1
2011-Jan-17, 06:59
سلام.
انشاالله که پاس میشی.
جبر رو چه ترمی برداری بستگی به گرایشت داره که کاربردی باشی یامحض.من کاربردیم جبر رو ترم 5 همین ترم داشتم.
معمولا ترم یک بیشتر دانشگاه ها به بچه ها همین درسها رو میدن+کلی عمومی!!!
مبانی ریاضی پیش نیازه جبر1 و جبر خطی 1 و نظریه اعداده
یا علی

question1
2011-Jan-17, 07:13
سلام
بچه ها من چن تا سوال جبر خطی دارم و واقعا به جوابشون نیاز دارم واسه فردا میخوام از دوستان خواهش می کنم هرکی میتونه کمک کنه بی نهایت ممنونم
1.ثابت کنید اگر A یک ماتریس پوچ توان باشد آن گاه trace A=0.
(راهنمایی:با استفاده از مقادر ویژه و بردار ویژه. ماتریس پوچ توان=عددی مانند nبزرگتر از صفر وجود دارد که ماتریس A به توان n صفر می شود.)
2.ثابت کنید اگر V یک زیر فضای F n*n باشد به طری که هر عضو غیر صفر آن وارون پذیر باشد. آن کاه بعد V کوچکتر مساوی n است.

armiya
2011-Jan-28, 18:12
پا سخ فوری می خوام لطفا :
وقتی ما می گیم sin n منظور از این n چیه؟ ببینید من وقتی می خوام بگم مقدار sin n در چه نقاطی برابر صفر هستش می گم کا پی و در اینجا پی رو برابر 180 می گیریم ولی کلا در چه زمانی در حالت کلی دارم از n جلوی sin صحبت میکنیم می گیم ما پی رو 3.14 در نظر می گیریم(که یه عدد گنگ هستش ) . لطفا تو رو خدا منظورم رو بگیرید چی می خوام . ممنون

09173513826
2011-Jan-29, 23:31
nکه گفته شده بر حسب درجه هست این هم یک نوع نمایش زاویه میباشد

09173513826
2011-Jan-29, 23:34
بچه ها خواهش جزوه ی سری های زمانی را فوری لازم دارم کسی میتونه کمکم کنه

armiya
2011-Jan-30, 00:13
با سلام ممنون از این که جواب دادید ولی سوال اساسی اینجاست اگه ما بگیم که n همون درجه باشه پس تابع sin n در نقاط ,کا پی برابر صفر هستش یعنی در درجه های 0و180و360و...... حالا سوال اصلی من این چه وقت می گیم پی رو برابر 3.14 در نظر می گیریم که عدد حقیقی هستش ؟
خواهش می کنم زود جواب بدید ؟

z_stat
2011-Jan-30, 14:21
با سلام ممنون از این که جواب دادید ولی سوال اساسی اینجاست اگه ما بگیم که n همون درجه باشه پس تابع sin n در نقاط ,کا پی برابر صفر هستش یعنی در درجه های 0و180و360و...... حالا سوال اصلی من این چه وقت می گیم پی رو برابر 3.14 در نظر می گیریم که عدد حقیقی هستش ؟
خواهش می کنم زود جواب بدید ؟

سلام دوست من-;{@المان تابع سینوس باید بر حسب درجه باشد(همیشه همینطوره)
و اما اگر بخواهیم مثلا تابع سینوس را روی محور اعدادحقیقی رسم کنیم باید آن را بر حسب عدد حقیقی محاسبه کرد ;-)که دانشمندان محترم این کار رو کردند و عدد پی در اعداد حقیقی همان3.14 البته تقریبش از این دقیقتره((:

armiya
2011-Jan-30, 15:32
اگه منظور اینه که ما بخواهیم sin رو روی محور اعداد حقیقی نمایش بدیم عدد پی رو برابر 3.14
در نظر می گیریم
یعنی sin n رو برابر کا پی در نظر میگیریم که پی همون 3.14 است یعنی n برابر کا پی هستش حالا
اگه این حاصل رو حساب کنیم sin n روی نقاط یک پی و 2پی و..... صفر میشه اگه اگه قرار باشه n رو طبیعی فرض کنیم چطور میشه؟ یعنی چجوری باید sin n به ازای n طبیعی رو بررسی کنیم

z_stat
2011-Jan-30, 15:47
اگه منظور اینه که ما بخواهیم sin رو روی محور اعداد حقیقی نمایش بدیم عدد پی رو برابر 3.14
در نظر می گیریم
یعنی sin n رو برابر کا پی در نظر میگیریم که پی همون 3.14 است یعنی n برابر کا پی هستش حالا
اگه این حاصل رو حساب کنیم sin n روی نقاط یک پی و 2پی و..... صفر میشه اگه اگه قرار باشه n رو طبیعی فرض کنیم چطور میشه؟ یعنی چجوری باید sin n به ازای n طبیعی رو بررسی کنیم

منظورت از اینکه n رو طبیعی فرض کنیم چیه؟
اگه تابع سینوس رو روی نمودار دو بعدی بکشی (میگیم تابع سینوسی کشیدیم)به ازای مقادیر روی محور xها همون n هست که تا بینهایت میشه!
و وقتی از محور xها عمودی به خود تابع رسم کنی مقدار سینوس در آن نقطه را به شما عرضه میکند:05:

ALI.REZA
2011-Jan-30, 17:40
در بحث دایره و روابط بین واحد ها در دایره یه فرمولی هست با این مضمون : http://up.iranblog.com/images/qtcaxnyeirfohj4ljrb.jpg

زاویه رو هم با دو واحد درجه و رادیان نشون میدن. حالا درجه و رادیان چی هستن
درجه : اگر محیط دایره رو به 360 قسمت مساوی تقسیم کنیم ، هر قسمت رو یک درجه گویند.
رادیان : زاویه ای است در مرکز دایره، که طول کمان روبروی آن مساوی شعاع دایره است.

خوب حالا شما یه نیم دایره فرض کن ، همونطور هم که میدونین نیم دایره یک نیم صفحه است که برابر 180 درجه هست. حالا در اون فرمول بالا درجه رو برابر 180 قرار بده ، حاصل میشه ، رادیان = پی .

به این دلیل است که در دایره پی رو برابر 180 میگیرن.
و اما چه موقع پی رو برابر 3.14 میگیرن. شما یه تابع مثلثاتی رو فرض کن مثل sin x ، اینو وقتی بخوای رسم بکنیم برای اینکه بفهمیم جای x ها روی محور ایکس کجاست میایم پی رو برابر 3.14 و یا رند مد نظر میگیرن یعنی برابر 3 .

امیدوارم که متوجه شده باشین.
سوالی بود ، در خدمتیم. -;{@

armiya
2011-Jan-31, 00:32
سلام :
ممنون از پاسختون میشه در باره این تا بع بحث کنید که چرا هیچ وقت برابر صفر نیست :
مثال با فرض اینکه n طبیعی باشد و |sin n| ایا برابر صفر خواهد بود یاخیر ؟
بعد یه مطلب دیگه هم اینکه درباره رادیان ممکنه با شکل تو ضییح بدید یعنی چی؟

ALI.REZA
2011-Jan-31, 00:54
سلام :
ممنون از پاسختون میشه در باره این تا بع بحث کنید که چرا هیچ وقت برابر صفر نیست :
مثال با فرض اینکه n طبیعی باشد و |sin n| ایا برابر صفر خواهد بود یاخیر ؟
بعد یه مطلب دیگه هم اینکه درباره رادیان ممکنه با شکل تو ضییح بدید یعنی چی؟

سوال اول :
n عدد طبیعی است و هیچگاه بر عدد پی بخشپذیر نمی شود ، پس هیچگاه نمی تواند زمانی برسد که sin n مساوی صفر باشد، مگر اینکه سینوس بر حسب درجه بیان شود که در زمانی که n مضربی از 180 بشود آنگاه سینوس صفر خواهد شد.

armiya
2011-Jan-31, 02:52
سلام :
منظور از اینکه n عدد طبیعی باشه در sin n من اینطور تحلیل کردم که می دونیم که تابه sin در نقاط کا پی برابر صفر هستش حالا اگه n رو برابر با کا پی بگیریم از اونجایی که در فرض گفتیم که n طبیعی هستش پس در این رابطه (n برابر کا پی ) پی رو ما برابر 3 باید در نظر بگیریم و کا رو بزرگتر از صفر که شرط طبیعی بودن n رو بر قرار کمه ایا درسته تحلیلم یا ایراد داره ؟؟؟؟
در من علیر ضا جان منظور شما رو از بخش پذیری در پاسخ اخر تون متوجه نشدم و همچین باید به صورت درجه بیان بشه ؟؟ اگه ممکنه
1- ایا این تحلیلم درسته
2-سوال دوم رو جواب بدید
3- نوشته اخرتون رو تشریح کنید چون متوجه نشدم چه مفهو می رو می خواد برسونه
4- ممنونم ازت

mathsoft
2011-Jan-31, 10:35
سلام :
منظور از اینکه n عدد طبیعی باشه در sin n من اینطور تحلیل کردم که می دونیم که تابه sin در نقاط کا پی برابر صفر هستش حالا اگه n رو برابر با کا پی بگیریم از اونجایی که در فرض گفتیم که n طبیعی هستش پس در این رابطه (n برابر کا پی ) پی رو ما برابر 3 باید در نظر بگیریم و کا رو بزرگتر از صفر که شرط طبیعی بودن n رو بر قرار کمه ایا درسته تحلیلم یا ایراد داره ؟؟؟؟
در من علیر ضا جان منظور شما رو از بخش پذیری در پاسخ اخر تون متوجه نشدم و همچین باید به صورت درجه بیان بشه ؟؟ اگه ممکنه
1- ایا این تحلیلم درسته
2-سوال دوم رو جواب بدید
3- نوشته اخرتون رو تشریح کنید چون متوجه نشدم چه مفهو می رو می خواد برسونه
4- ممنونم ازت
ببینیند دوست عزیز
ما در توابع مثلثاتی برای اندازه گیری زوایا 3 واحد اندازه گیری داریم
1- رادیان : یکی از واحدهای اندازه گیری زاویه است که بر حسب عدد پی نمایش داده می شود. یعنی دایره مثلثاتی را به 2π تقسیم می کنند. ( مثلا مجموع اندازه زوایای یک مثلث در این واحد اندازه گیری π رادیان است)
2- درجه : یکی دیگر از واحدهای اندازه گیری است که دایره مثلثاتی را به 360 درجه تقسیم می کنند. ( مثلا مجموع اندازه زوایای مثلث در این واحد اندازه گیری 180 درجه است )
3- گراد : یکی دیگر از واحدهای اندازه گیری است که دایره مثلثاتی را به 400 گراد تقسیم می کند ( مثلا اندازه زوایای مثلث با این واحد اندازه گیری 200 گراد است )

رادیان : همانطور که می دانیم اگر در دایره مثلثاتی یک زاویه رسم بکنیم. زاویه قسمتی از کمان دایره را قطع می کند. و اندازه کمان بر حسب رادیان اندازه گیری می شود. درواقع زوایه ای که بر حسب رادیان بیان می شود اندازه زاویه ایست که مقابل کمانی به این اندازه است.
در توابع مثلثاتی ما بیشتر از همین واحد استفاده می کنیم.

درجه : واحد اندازه گیری نام آشنای دانش آموزان است. این واحد اندازه گیری در هندسه کاربرد دارد و برای اندازه گیری زوایای مثلث استفاده می شود. ( برخلاف رادیان که در ریاضیات بیشتر کاربرد دارد )

گراد : بیشتر در زمینه جغرافیا و مسیر یابی در علوم نظامی کاربرد دارد.

در سوال شما عدد پی یک عدد اصم است. و n یک عدد طبیعی است. بنابراین اگر ما در Sin واحد اندازه گیری را رادیان بگیریم هیچگاه sin n صفر نخواهد شد. زیرا اگر بخواهد sin n صفر شود باید برابر با مضربی از π شود. مثلا n=kπ یا به عبارتی n/k=π درصورتیکه چنین چیزی محال است. زیرا سمت راست رابطه یک عدد گنگ است و سمت چپ یک عدد طبیعی است .

z_stat
2011-Feb-09, 19:51
کسی میتونه دقیق تفاوت همگرایی سری و دنباله در طریقه محاسبه را توضیح بده؟؟؟؟؟؟؟
-;{@-;{@

z_stat
2011-Feb-10, 22:06
)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):
)):)):)):)):)):
)):)):
یکی جواب منو بدهههههههههههه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)):)):)):)):|:)|:)|: )|:)|:)|:)|:)|:)

OCéaNO
2011-Feb-10, 23:09
توی دنباله تک تک جملات به یه عددی میل میکنن
اما تو سری مجموع جملات به یه عددی میل میکنن
مثلا دنباله 1/n (یک تقسیم بر n) به 0 همگراست
اما وقتی سری باشه مجموع یک انوم ها وقتی n از 1 تا بی نهایت میره میشه سری همساز یا هارمونیک که واگراست

z_stat
2011-Feb-11, 00:01
توی دنباله تک تک جملات به یه عددی میل میکنن
اما تو سری مجموع جملات به یه عددی میل میکنن
مثلا دنباله 1/n (یک تقسیم بر n) به 0 همگراست
اما وقتی سری باشه مجموع یک انوم ها وقتی n از 1 تا بی نهایت میره میشه سری همساز یا هارمونیک که واگراست

یعنی این سری مربوطه جواب ندارد؟
به نظر نمیاد؟چون مجموع اینها یه عدده دیگه.(سری توافقی همینه?)

OCéaNO
2011-Feb-11, 00:27
نه اتفاقا این سری مجموعش عدد نیست ینی منظورم اینکه همگرا نیست
اثبات میشه سری هارمونیک واگراست اثباتش هم به میشه به این شکل گفت که مجموع هر چند تا جملش از 0.5 بیشتره و نهایتا تعداد زیادی جمله که از 0.5 بیشتر یا مساوی هستند رو اکر با هم جمع کنیم بینهایت حاصل میشه

z_stat
2011-Feb-12, 15:25
نه اتفاقا این سری مجموعش عدد نیست ینی منظورم اینکه همگرا نیست
اثبات میشه سری هارمونیک واگراست اثباتش هم به میشه به این شکل گفت که مجموع هر چند تا جملش از 0.5 بیشتره و نهایتا تعداد زیادی جمله که از 0.5 بیشتر یا مساوی هستند رو اکر با هم جمع کنیم بینهایت حاصل میشه

منظور من اینه که چه موقع و چرا حد میگیریم برای محاسبه اینکه دنباله به چه عددی همگراست و اینکه یه راه حل خوب برای محاسبه جواب سری(منظور من سریها و دنباله های یه کم پیچیده است;-))

z_stat
2011-Feb-12, 22:58
:03::03::03::03::03::03:
به دلیل عدم دریافت پاسخ سوال قبلیم یه سوال جدید دارم:06:
مفهوم شهودی موارد زیر را خواستارم:
1)دایورژانس یک میدان؟
2)کرل یک میدان؟
3)گرادیان؟

بانشکر از پاسخ دهندهd:

OCéaNO
2011-Feb-12, 23:18
من داشتم اون قبلی رو تایپ میکردم یه کاری پیش اومد رفتم بعد اومدم همه چی پرید )-:

همگرایی دنباله : حد دنباله رو وقتی n به سمت بی نهایت میره میگیریم ینی میخوایم بدوینیم در بی نهایت دنباله به چه عددی میل میکنه
اما در سری میخوایم بدونیم وقتی تعداد جملات دنباله به بی نهایت میل میکنه ، مجموعشون به چه عددی میل میکنه . به خاطر همین مجموع جملات رو بدست میاریم و از مجموعشون حد میگیریم .

یه راه برای اینکه بدونیم سری همگرا هست یا نه اینه که جمله n+1 رو نسبتش رو به جمله n بدست بیاریم اگر از یک عدد ثابت کمتر بود اونوقت همگراست
این مبحث محاسب همگرایی سریها خیلی گستردس من سعی میکنم توضیحات بیشتر رو بذارم اینجا

اون دایورژانس و کرل رو هم دو ترم پیش خوندم یادم نیست ولی از رو کتاب نگاه میکنم میگم اگه کسی نگه قبلش ;-)

OCéaNO
2011-Feb-12, 23:18
من داشتم اون قبلی رو تایپ میکردم یه کاری پیش اومد رفتم بعد اومدم همه چی پرید )-:

همگرایی دنباله : حد دنباله رو وقتی n به سمت بی نهایت میره میگیریم ینی میخوایم بدوینیم در بی نهایت دنباله به چه عددی میل میکنه
اما در سری میخوایم بدونیم وقتی تعداد جملات دنباله به بی نهایت میل میکنه ، مجموعشون به چه عددی میل میکنه . به خاطر همین مجموع جملات رو بدست میاریم و از مجموعشون حد میگیریم .

یه راه برای اینکه بدونیم سری همگرا هست یا نه اینه که جمله n+1 رو نسبتش رو به جمله n بدست بیاریم اگر از یک عدد ثابت کمتر بود اونوقت همگراست
این مبحث محاسب همگرایی سریها خیلی گستردس من سعی میکنم توضیحات بیشتر رو بذارم اینجا

اون دایورژانس و کرل رو هم دو ترم پیش خوندم یادم نیست ولی از رو کتاب نگاه میکنم میگم اگه کسی نگه قبلش ;-)

------------
این لینک آزمون های همگرایی سری رو میگه :
http://aminanvarzadeh.blogfa.com/post-84.aspx

z_stat
2011-Feb-13, 22:09

------------
این لینک آزمون های همگرایی سری رو میگه :
http://aminanvarzadeh.blogfa.com/post-84.aspx

الهی که دست به هر چی بزنی طلا بشه-;{@-;{@-;{@
اینجا راحت باش فقط خودمو خودتیم((:((:((:((:
این لینکه هم خیلی خوب هست،انشالا که من هم از این سردرگمی هنگام روئیت سری و دنباله در بیام;-)-;{@:02:

ALI.REZA
2011-Feb-13, 22:19
زهره خانم مشکلتون حل شد؟

z_stat
2011-Feb-13, 22:48
زهره خانم مشکلتون حل شد؟

<":<":<":<":<":<":<":<":<":<":<":
با اجازه شما مشکلم در دست تعمیر هستd:
-;{@-;{@-;{@-;{@:02::02::02::02:

bahar_m
2011-Mar-03, 21:23
toro khoda yeki komak kone ,kasi arshade riazi hast? darbare tosie gorohha chizi midonin? komak mikhammmmmmmmmmmmm

bahar_m
2011-Mar-03, 21:24
kasi midone email bezane beporsam soalamo. b_m8688@yahoo.com

mojtaba.
2011-Apr-16, 21:55
سلام چند تا سوال از جبرخطی دارم اگه کمکم کنید ممنون میشم.

1-ثابت کنید هر فضای برداری مخالف صفر دارای پایه اند(فقط میدونم برای اثباتش باید ازلم زرن استفاده کرد)
2-فرض کنیدVیک فضای برداری روی میدان Fویک زیرمجموعه ازV باشدانگاه:Sمستقل خطی است اگروتنها اگرهرزیرمجموعه متناهی ازان مستقل خطی باشد.

lurpo
2011-Oct-13, 18:22
=====================

lurpo
2011-Oct-13, 18:24
====================

bahar_m
2011-Oct-14, 11:56
دوتا سوال داشتم:

سوال اول:
مجموعه ای ناتهی که نسبت به 4 عمل اصلی بسته باشد؟

سلام. مجموعه اعداد حقیقی رو در نظر بگیر یعنی R. نسبت به همه 4 تا عمل بسته هست

bahar_m
2011-Oct-14, 12:18
سوال دوم:
چرا دنباله ی {فرجه n ام n} به 1 همگراست؟ (راه حل میخوام!)

خب اینو هم بزار راه حلشو بنویسم برات میزارم-;{@

bahar_m
2011-Oct-14, 13:09
سوال دوم:
چرا دنباله ی {فرجه n ام n} به 1 همگراست؟ (راه حل میخوام!)

این هم حل مسئله:-;{@

lurpo
2011-Oct-14, 14:10
=====================

bahar_m
2011-Oct-14, 15:03
با تشکر از جواباتون، ولی این سوال به همین راحتیام نیست!
الان مجموعه اعداد حقیقی نسبت به تقسیم بسته است؟ اگه مخرج(مقسوم علیه) صفر باشه ...

خب اگه مخرج رو صفر در نظر بگیری که اصلا این عدد تعریف شده نیست... برای مخرج غیر صفر هم که برقرار هست.

lurpo
2011-Oct-14, 17:13
2. من خط دوم راه حل سوال دومو نفهمیدم!:
12408
(GIF. آخر فرمول رو در نظر نگیرید!)

1. تعریف نشده ها عضو اعداد حقیقی نیستن که!

bahar_m
2011-Oct-14, 18:26
2. من خط دوم راه حل سوال دومو نفهمیدم!:
12408
(GIF. آخر فرمول رو در نظر نگیرید!)

1. تعریف نشده ها عضو اعداد حقیقی نیستن که!

تعریف نشده ها که معنی ندارن اصلا !!! که بخوای در نظر بگیری هستن یه نیستن . تو وقتی میخوای یه کسر بنویسی نمیتونی مخرج رو صفر بذاری چون همچین چیزی اصلا وجود نداره

درباره اون خط که گذاشتی هم بگم که اولا سمت چپ یه مساوی n هم داره( که اون عدد 1 رابطه بالا رو آورده اون طرف , بعد به توان n رسونده)
نا مساوی هم یه رابطه همیشه درست هست. میتونی جای n عدد بزاری که متوجه درست بودن رابطه بشی. اون نامساوی یه رابطه درست هست که وجود داره. یه رابطه همواره درسته

lurpo
2011-Oct-14, 19:07
======================

bahar_m
2011-Oct-14, 19:14
الان دقیقا این نامساویه چیه؟ اسم هم داره؟
منظورتون از نامساوی سمت راست چیه؟ ما تو اون خط کلا یه نامساوی داریم! یعنی به غیر از =n رو سمت راست در نظر میگیرید؟

خب همون یه دونه هستتتتتتتتتتتت. اره فک کردم 2 تا داشتتتت. چون حفظی نوشتم. دوباره ندیدم اونجارو. اینا دیگه سوال الکیه_)+ اسم ندارهههه. خیلی چیزا اسم ندارن ... بررسی کن معلومه درسته
جای n عدد بزار درستیشو متوجه میشی...

lurpo
2011-Oct-14, 19:23
کلا این خطو گنگ نوشتید!

-اولا باید نامساوی اثبات بشه!
-الان بین Xn^2 و n(n-1)/2 ضریه؟
- الان تو صورت نامساوی که باید اثبات کنم سمت راستش n هست ? یا (1+Xn) به توان n ?

bahar_m
2011-Oct-14, 20:48
کلا این خطو گنگ نوشتید!

-اولا باید نامساوی اثبات بشه!
-الان بین Xn^2 و n(n-1)/2 ضریه؟
- الان تو صورت نامساوی که باید اثبات کنم سمت راستش n هست ? یا (1+Xn) به توان n ?

اره ضربه بینشون..
چون مساوی هستن اینجا فرقی نداره... ولی تو با (Xn+1) به توان 2 حل کن. حلش هم با استقرا روی n فک میکنم باشه... اگه n=0 بزاری میشه 1>0 بعد برای n-1 فزض کن برقراره. برا n ثابت کن

lurpo
2011-Oct-15, 16:57
خودم یکم فکر کردم فهمیدم! واقعا مجبور بودم که خودم بفهمم! اجبار چیز خوبیه!
اگه اثبات نامسویو میخوای بگو بگم!

bahar_m
2011-Oct-15, 19:09
خودم یکم فکر کردم فهمیدم! واقعا مجبور بودم که خودم بفهمم! اجبار چیز خوبیه!
اگه اثبات نامسویو میخوای بگو بگم!

بله اجبار لازمه یه جاهاییی!!! باید خودت یاد بگیری بفهمی چون رشتت ریاضی هست............. منم وقت ندارم واسه یه سوال 20 بار بیام بگم.( تازه نشستم راه حل هم با این همه درس نوشتم واست اینم میزارم جا تشکرتتتتتت;-)) ..خودم هم درس دارم..... این اثباتا رو هم گذروندم...... شما ترم 2 هستی یا 1 . من ارشد هستم....

lurpo
2011-Oct-15, 20:17
هیچکدوم!
چون تو گزینه های رشته ها دبیرستانی ها رو نداشته! منم ریاضیو انتخاب کردم!
رشته م ریاضی فیزیکه!

bahar_m
2011-Oct-15, 21:22
هیچکدوم!
چون تو گزینه های رشته ها دبیرستانی ها رو نداشته! منم ریاضیو انتخاب کردم!
رشته م ریاضی فیزیکه!

اهااااا. پس واسه همین بود که برات گنگ بود... من در حدی گفته بودیم که واسه یه دانشجو ریاضی واضح بود.... فک نمیکردم دبیرستانی باشی:01::01: البته اینجا بیشتر تخصصیه .. فک کنم بری تو قسمت پیش دانشگاهی و کنکور (ریاضی فیزیک) یعنی این جا
http://www.daneshju.ir/forum/f1219.html
راحتتر باشیی

lurpo
2011-Dec-28, 13:33
حذف شد!

bahar_m
2011-Dec-28, 21:05
حذف شد!

چرا پاک کردیش؟_)+

gigaman
2012-Jan-15, 11:39
لطف کنید این حد زیر رو اگر امکانش هست از راه هوپیتال حل کنید ، اگر هوپیتال جواب نمیده از یه روش دیگه حل کنید

http://up7.iranblog.com/images/79175247334736048447.gif

ممنون

khayyam-guilan
2012-Jan-15, 14:37
لطف کنید این حد زیر رو اگر امکانش هست از راه هوپیتال حل کنید ، اگر هوپیتال جواب نمیده از یه روش دیگه حل کنید

http://up7.iranblog.com/images/79175247334736048447.gif

ممنون

استفاده از روش هوپیتال 4 تا حالت داره که یکیش حالت مبهم http://latex.codecogs.com/gif.latex?\small \dpi{80} \frac{0}{0} و http://latex.codecogs.com/gif.latex?\small \dpi{80} \frac{\infty}{\infty} هست.

داریم:

http://latex.codecogs.com/gif.latex?\lim_{x\rightarrow 0^{+}}\tan{x}.{\ln{x}}=\lim_{x\rightarrow 0^{+}}\frac{{\ln{x}}}{\frac{1}{\tan {x}}}=\frac{\infty}{\infty}

حالا قادر هستیم از روش هوپیتال استفاده کنیم:

http://latex.codecogs.com/gif.latex?\lim_{x\rightarrow 0^{+}}\frac{{\ln{x}}}{\frac{1}{\tan {x}}}=\lim_{x\rightarrow 0^{+}}\frac{\frac{1}{x}}{-\csc ^{2}{x}}=\lim_{x\rightarrow 0^{+}}\frac{\frac{1}{x}}{-\frac{1}{\sin^{2}{x}}}=\lim_{x\rightarrow 0^{+}}-\frac{\sin^{2}{x}}{x}=\frac{0}{0}

باز هم یکی از حالت ها رخ داده! مجددا با استفاده از هوپیتال روند رو ادامه میدیم:

http://latex.codecogs.com/gif.latex?\lim_{x\rightarrow 0^{+}}-\frac{\sin^{2}{x}}{x}=\frac{0}{0}=\lim_{x\rightarr ow 0^{+}}-\frac{2\sin{x}\cos{x}}{1}=\lim_{x\rightarrow 0^{+}}-2\sin{x}\cos{x}=0

فکر کنم کاملاً روشن شده ;-) اگه سوالی بود در خدمتم!

iauforum
2012-Jun-07, 13:29
دوستان کسی جواب این دوتا انتگرال رو بلده؟؟

17852

http://www.codecogs.com/eq.latex?\int_{0}^{2}\int_{0}^{2-(x)}{e}^{(y)-(x)/(y)+(x)}dydx

iauforum
2012-Jun-08, 18:28
کسی نیست به من جواب بده؟؟

khayyam-guilan
2012-Jun-15, 16:15
دوستان کسی جواب این دوتا انتگرال رو بلده؟؟

17852

http://www.codecogs.com/eq.latex?\int_{0}^{2}\int_{0}^{2-(x)}{e}^{(y)-(x)/(y)+(x)}dydx

در مورد انتگرال اول باید بگم که تابع داخل انتگرال تابع معروف sinc هست که به روش های مقدماتی غیر قابل حل هست.

اما فکر میکنم اگه سری مک لورن sin x رو محاسبه کنی و بعد بر x تقسیم کنی و جمله به جمله انتگرال بگیری به جواب برسی!

n_peyman_n
2013-Jan-06, 21:06
آقا کسی میتونه این مسائل ریاضی رو واسه من حل کنه؟
23018

Mohammad.E
2013-Jan-06, 21:26
سلام
اولی : پاره خطی هایی که از یک نقطه خارج از دایره بر دایره مماس اند دارای طول یکسان هستند پس داریم :
A=2 x 4 + 2 x 5 + 2 x 6 + 2 x 7 =44

دومی : برای نوشتن معادله خط شما احتیاج به بردار هادی و یک نقطه دارید. ابتدا 2 نقطه رو از هم کم کنید تا بردار هادی رو بدست بیارید بعد یکی از 2 نقطه رو انتخاب کنید و معادله خط رو بنویسید.

91109025
2013-Mar-02, 10:08
man arshadam vali sharmandam nemitonamno:!

zerang
2013-Jun-06, 22:22
سلام کسی روش حل این معادله رو بلده

zerang
2013-Jun-07, 09:15
نببببببببببوووودددددددددد ؟

mastane92
2013-Nov-23, 14:44
با سلام
امیدوارم که محل درستی برای سوالم انتخاب کرده باشم
اگر ممکنه راهنمایی کنید که این معادله رو چطوری حل کنم؟(شرمنده که سوالم ابتداییه)

x^2-2^x=0

gmh1993
2013-Nov-23, 22:27
سلام
برای حل این سوال چند راه وجود داره که راه ترین اونا فاکتور گیری به این صورت که 0=(x(x-2 که جواب ها بعد از صفر قرار دادن فاکتورها 0 و 2 به دست میاد , راه دوم به صورت زیر :

http://latex.codecogs.com/gif.latex?x%20%3D%20%5Cfrac%7B-b%5Cpm%5Csqrt%7Bb%5E%7B2%7D-4ac%7D%7D%7B2a%7D%20%5CRightarrow%20x%20%3D%20%5Cf rac%7B-%28-2%29%5Cpm%5Csqrt%7B%28-2%29%5E%7B2%7D-4%5Ctimes%201%5Ctimes%200%7D%7D%7B2%5Ctimes%201%7D %20%5CRightarrow

http://latex.codecogs.com/gif.latex?x_%7B1%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B2&plus;2%7D%7B2%7 D%3D2%20%2C%20x_%7B2%7D%3D%20%5Cfrac%7B2-2%7D%7B2%7D%3D0

mastane92
2013-Nov-24, 00:22
دوست عزیز با تشکر
در صورت سوال 2 به توان x هست
http://upload.tehran98.com/upme/uploads/6937fe58f926bf221.jpg

gmh1993
2013-Nov-24, 21:05
دوست عزیز با تشکر
در صورت سوال 2 به توان x هست
http://upload.tehran98.com/upme/uploads/6937fe58f926bf221.jpg

سلام
ببخشید من سوال رو اشتباه خوندم , اولش هم تعجب کردم , شما میتونید این کارو کنید x^2 رو ببرید اون طرف تساوی میشه یه معادله به این صورت : x^2 = 2^x که با رسم نمودار دو معادله محل تلاقی به دست میاد . که دو جواب داره .
راه حل دوم استفاده از تقریب و تقسیم هستش , راه حل سوم استفاده از تقریب نیوتن هستش ، راه حل چهارم استفاده از روش نقطه ثابت هستش ، خونه نیستم نمیتونم کامل توضیح بدم ، در مورد این روش ها تو اینترنت سرچ کنید و جوابتون رو به دست بیارید .
باز هم معذرت خواهی می کنم ...

r.math
2013-Nov-25, 14:25
نببببببببببوووودددددددددد ؟

مگه پیدا کردنش سخته؟؟؟ یه معادله ساده است اینطور که من میبینم. میشه مشکلشو توضیح بدید

mastane92
2013-Nov-26, 13:51
سلام
ببخشید من سوال رو اشتباه خوندم , اولش هم تعجب کردم , شما میتونید این کارو کنید x^2 رو ببرید اون طرف تساوی میشه یه معادله به این صورت : x^2 = 2^x که با رسم نمودار دو معادله محل تلاقی به دست میاد . که دو جواب داره .
راه حل دوم استفاده از تقریب و تقسیم هستش , راه حل سوم استفاده از تقریب نیوتن هستش ، راه حل چهارم استفاده از روش نقطه ثابت هستش ، خونه نیستم نمیتونم کامل توضیح بدم ، در مورد این روش ها تو اینترنت سرچ کنید و جوابتون رو به دست بیارید .
باز هم معذرت خواهی می کنم ...

ببخشید که اسپم میدم
ولی خواستم ازتون تشکر کنم
خیلی ممنون از توجهتون

marzieh_722
2014-Feb-27, 23:16
سلام. کسی میتونه در این مورد راهنماییم کنه؟ دو بازیکن بازی زیر را روی یک میز دایره ای به شعاع R انجام میدهند هر بازیکن در نوبت خود یک سکه به شعاع یک را روی میز قرار میدهد. سکه ها نباید روی هم قرار گیرند بازیکنی که در نوبت خود نتواند سکه ای را روی میز قرار دهد بازنده است. در این بازی کدام بازیکن استراتژی برد دارد؟؟؟؟
فقط در حد یه راهنمایی. ممنون

hossein--sh
2014-Jul-01, 17:49
سلام .
یه سوال دارم از ریاضی 2 ، ممنون میشم کمکم کنید :
30545
برای حل این سوال من یه تابع پتانسیل پیدا کردم به این شکل :
30546
که در نهایت جواب انتگرال بشه مقدار تابع پتانسیل در نقطه ی انتهایی منهای تابع پتانسیل در نقطه ی ابتدایی .
با این روش جواب صفر به دست میاد ولی توی پاسخنامه از روش دیگه ای رفته و پاسخ عدد پی به دست اومده ! مشکل چیه ؟
خیـــلـی ممنون .