PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث چرا نماز میخونید؟؟

VAHID
2010-Apr-25, 10:00
من میخوام سوال کنم اونهایی که میخونن چرا میخونن و اونهایی هم نه چرا؟؟؟؟

اونهایی که نماز میخونن چرا عربی؟؟؟مگه خدا فارسی نمیدونه؟؟؟

خواهشا جوابای کلیشه ای ندین....منطقی بگین و با صداقت....

mahshid4nuclear
2010-Apr-25, 10:31
فکر کنم شما تا هممونو از راه بدر نکنی ول کن ماجرا نیستی:03:
مث اقای ارش که می گه الان من حرف بزنم می گید فاشیسته و .... حالا اگه منم حرف بزنم شما دوباره می خواید بگید از حوزه علمیه و اومده و ..... .

VAHID
2010-Apr-25, 10:52
فکر کنم شما تا هممونو از راه بدر نکنی ول کن ماجرا نیستی:03:
مث اقای ارش که می گه الان من حرف بزنم می گید فاشیسته و .... حالا اگه منم حرف بزنم شما دوباره می خواید بگید از حوزه علمیه و اومده و ..... .

نه مهشید خانوم....

من میخوام عقاید هرکس رو در مورد کاری که انجام میده و کاری رو که انجام نمیده رو بدونیم ....البته هرکس عقیدش قابل احترام....

حالا شروع میکنید؟؟؟;-);-)

ROKSANA65
2010-May-20, 12:10
در اروپا دیدید برای اتحاد بیشتر واحد پولی رو یورو کردندو زبان انگلیسی و... هزاران کار دیگر
خداوند به هیچ مذهب و ملیتی نیست و به هیچ کدوم از انجام فرایض ما احتیاج نداره.
زبان عربی در بین مسلمانان هم شاید برای یکی بودن زبانشانو اتحاد و ارتباط بیشتر مطرح شده.
در اون زمان عربی مد بوده مثل انگلیسی الان .

اندیشه ورز برنا
2010-May-20, 12:22
اولا زبان عربی برای وحدت مسلمانان و بشریت هستش
ثانیا قدرت موسیقایی و آرامش زبان عربی بالاست...
نماز خواندن آرامشی نصیب انسان معتقد می کند که جز با تجربه آن بدست نمی آید همانند پریدن از بلندی که جز با تجربه و احساس واقعی آن بدست نمی آید.

N O V A
2010-May-20, 12:25
من نماز مي خونم چون بهم آرامش ميده....چون خوب كي رو از خدا بهتر مي تونم پيدا كنم كه باهاش حرف بزنم...
نماز عربيه...
براي منم يكم جا نيفتاده بود كه چرا فارسي نخونيم؟!!!!!!!اما مي گن بعضي كلمات عربي گسترش معنايي دارن... و كاملترين زبان زبان عربيه...يعني تو به فارسي مي گي خدا يكتا و يگانه است و عبارت عربيش هزاران برابر بهتر اين رو ميرسونه...

Curious
2010-May-20, 14:03
درقرآن به تفکروتعقل بسیارتاکیدشده است وبارهاکسانی که تفکرنمی کنندموردسرزنش قرارگرفته انداکثرمامسلمانان ظاهراازبچگی مارامثل یک روبات برنامه ریزی کرده اندکه درزمان خاصی کارخاصی راکه همان نمازخواندن است انجام دهیم من باعبادت کورکورانه مخالفم وتاثیرآن رافقط حداکثرچنددقیقه بعدازنمازمی دانم امام حسن عسگری فرمود:برترین عبادت اندیشیدن درکارخداست من تاثیرنمازاول وقت وباتمرکزوتفکررابسیارزیادم ی دانم هیمنکه ماسه باریاپنج باردرروزبه یادخدا می افتیم ارزشمنداست وارتباط برقرارکردن باخداوحرف زدن بااودلنشین وآرامش بخش است
شمابه سوره حمدکه درابتدای نمازآن رامی خوانیم توجه کنید نماز سخن گفتن مردم با خداوند است و قرآن
سخن گفتن خدا با مردم . در سوره ی حمد هر دو بعد رعایت شده .قسمت اول آن (از ابتداتا مالک یوم الدین)از قول خداوند و قسمت دوم از قول بنده است(از ایاک نعبد تا آخر)

اگردرست نمازبخونیم به قول قرآن الصلاة تنهی عن الفحشا و المنکر درقرآن داریم فویل المصلین الذین هم عن صلاتهم ساهون وای بر نمازگزارانی که ازیادخداغافلند
پس نتیجه می گیریم نمازهمراه باتفکروتمرکزتاثیرزیادی برانسان می گذارد

امادرمورداینکه چراعربی نمازبخوانیم برای اینکه مسلمانان بایدمتحدباشندودرنمازشان به همین جهت روبه یک سمت نمازمی خوانند درضمن زبان عربی دلنشین است شمابه آهنگ زیبای بسم الله الرحمن الرحیم توجه کنید
نکته دیگراین است که ترجمه زبان عربی به زبان های مختلف ممکن است معنی دیگری به یک کلمه بدهد بطورمثال هیچ ترجمه کامل ودقیقی برای بسم الله الرحمن الرحیم وجودندارد

VAfa
2010-May-20, 14:30
منم نماز می خونم.
چون باعث ارامشم می شه!!!و باعث می شه کمتر خطا کنم.
من کلاس یوگا میرفتم تا به ارامش برسم ولی الان که نماز می خونم می بینم ارامشی که از طریق نماز بدست اوردم قابل وصف نیست .احساس می کنم یکی همیشه همراهمه و یاریم می کنه.
نماز یه نوع تشکره.
درضمن باید بگم تو قنوت می شه فارسی دعا کرد.

دوست خوبم ممنون از این سوال اگه می شه نظر خودتونم بگید;-)

VAHID
2010-May-20, 15:38
من با نماز از سر شوق و عشق موافقم اما خودمون میدونیم که 90 درصد مردم واسه خاطر ترس از جهنم و رفتن به بهشت نماز میخونن و خیلیهاشون هم معنی حرفایی رو که زمزمه میکنن رو نمیفهمند...
من میگم نماز یعنی گفتگو با خدا...حالا هرجور دوس داری باهاش صحبت کن...فارسی یا عربی یا هر زبان دیگه...

Z a H r A
2010-May-20, 15:43
نظر شخصيمو الان نميگم به دلايلي
اما سه صفحه از كتاب " پدر مادر ما متهميم " دكتر شريعتي رو براتون ميزارم حتما بخونين در مورد نماز هستش ...
ببخشين خيلي صاف نيست عجله اي اسكن كردم ...

http://www.4shared.com/document/mECImdWU/drshariati.html

sirus
2010-May-20, 16:40
سلام

من حدودا" از 15 يا شانزده سالگي نماز خواندن رو شروع كردم ! در اوايل بسيار با علاقه نماز مي خواندم ! و اين تا ازدواج ادامه داشت !
ولي بعد از ازدواج به دليل سخت شدن زندگي و مشكلات بعد از آن به لحاظ مادي ! ديگه نماز هايم آن نماز سابق نشد ! و متاسفانه هر روز هم ديرتر نماز را مي خوانم ! و ....
ولي با وجود اينها هر وقت مشكلي برام پيش بياد براي آرامش به نماز پناه مي برم !
نماز براي من بيشتر نياز شده است تا تكليف ! اونم تو اين روزگار سخت !

ممنونم

Curious
2010-May-20, 18:32
من با نماز از سر شوق و عشق موافقم اما خودمون میدونیم که 90 درصد مردم واسه خاطر ترس از جهنم و رفتن به بهشت نماز میخونن و خیلیهاشون هم معنی حرفایی رو که زمزمه میکنن رو نمیفهمند...
من میگم نماز یعنی گفتگو با خدا...حالا هرجور دوس داری باهاش صحبت کن...فارسی یا عربی یا هر زبان دیگه...

حضرت علی می فرماید:عده ای ازسرترس خداراعبادت می کنند این عبادت بردگان است عده ای به خاطرپاداش اوراعبادت می کنند این عبادت تاجران است وعده ای اورابه خاطراینکه شایسته عبادت است عبادت می کنند این عبادت آزادگان است دوست عزیزاگرمی شودبه این شکل نمازخواندبسیارارزشمنداست واین بهترین نوع عبادت است امااگرنمی شودنبایدبی خیال نمازخواندن شدچراکه به هر حال نمازدارای فوایدی روی روح وروان است اگرکسی معنی حرفی راکه می زندنمی فهمدبایدمعنی آن رابفهمد
دوست عزیز! حرف زدن باهرشخصی آدابی دارد ومسلماصحبت کردن باخداهم آداب خودش رادارد شماعبادت های زیبای امیرالمومنین درمسجدکوفه رابخوانید یاکتاب صحیفه سجادیه مجموعه عبادت های امام سجاد ببینید وقتی اینگونه باخداحرف می زنیداحساس آرامش ونزدیکی وصمیمیت بیشتری باخدانمی کنید؟

درضمن بهتراست ماتمام یک کتاب راقراردهیم نه اینکه سه صفحه ازآن راقراردهیم اینگونه شایدمنظورنویسنده آنگونه که خودش می خواهدبه خواننده منتقل نشود دراینجاشمامی توانیدتمام این کتاب والبته بسیاری ازکتاب های دیگررادانلودکنید

http://www.irpdf.com/book-6723.html

shahab_kaka1993
2010-May-20, 18:57
من نماز رو دوست دارم به سه دلیل:
1-چون به من ارامش میده
2-چون برای من یه نوع بازدارنده از گناهه
3-چون دوست دارم....

Isis
2010-May-20, 19:03
من صبح ها خوابم میاد نماز نمی خونم ولی روزها می خونم.البته بعد از مدتی عادت کردم به نماز! دهنم می چرخه و نماز می خونه ولی فکرم یه جای دیگه است. شما هم این مشکل رو دارید؟

ROKSANA65
2010-May-20, 20:11
من هر وقت حالم بده نماز می خوانم (مستحب) اخر خدا تنها کسی است که حرف هامو گوش می کنه ، نصیحتم نمی کنه، مطمئنم حتما اون طور که صلاحه حتما کمکم می کنه .

Z a H r A
2010-May-20, 20:32
درضمن بهتراست ماتمام یک کتاب راقراردهیم نه اینکه سه صفحه ازآن راقراردهیم اینگونه شایدمنظورنویسنده آنگونه که خودش می خواهدبه خواننده منتقل نشود دراینجاشمامی توانیدتمام این کتاب والبته بسیاری ازکتاب های دیگررادانلودکنید

http://www.irpdf.com/book-6723.html

دوست عزيز شما جوري صحبت ميكنين كه انگار من از روي غرض ورزي اينو گذاشتم !فرصت نداشتم كه تمام كتاب رو بزارم در ضمن ميدونستم دوستان فرصت نمي كنن كه همه كتاب رو بخونن
متنفرم از اينكه اينجا انقدر زود درمورد عقايد آدمها قضاوت ميشه ...
ميتونم قول بدم كه كمتر كسي اين كتاب رو با تمام وجود مثه من خونده باشه ! حالا بيا و بخواه به ارتقاي سطح دانش دوستانت كمك كن ! ميشه اين !!
اگه از خودم صحبت كنم يه جور اگه از يه انسان معتبر بزارم هم بازم يه جور !|:)

...كس نفهميد عاقيت گنجيم يا ويرانه ايم ...!!

سيد تنها
2010-May-20, 20:50
ما نماز مي خوانيم اولا امر الهي را اجرائ كنيم چرا عربي به خاطر انكه امر خدا ست خدا به خواندن ما احتياج ندارد بلكه ما به بر قراري ارتباط نياز داريم دين اسلام يعني تسليم در مقابل الله ولا غير چرا 17 ركعت چون خداوند اينگونه خواسته اگر ما در نماز حضور ذهن داشته باشيم وواقعا فكرو ذهنمان خدا باشد آن نماز انشالله نماز درستي است وصد درصد ارتباط ما برقرار خواهد شد در خواندن نماز رموزي وبركاتي است كه هنوز بشر به عمق آن دست نيافته است اين مطلب كه چرا عربي بايد بخوانيم معلول است چون خدا خواسته بايد اطاعت كرد والسلام

somina
2010-May-20, 20:53
اولا زبان عربی برای وحدت مسلمانان و بشریت هستش
ثانیا قدرت موسیقایی و آرامش زبان عربی بالاست...
نماز خواندن آرامشی نصیب انسان معتقد می کند که جز با تجربه آن بدست نمی آید همانند پریدن از بلندی که جز با تجربه و احساس واقعی آن بدست نمی آید.
اینو که می گم از یکی از دوستانم شنیدم ولی وقت نشد بحثش کنیم اون می گفت
علت اینکه نماز و ادعیه به زبان عربی باید خوانده شود به این دلیل که در اون دنیا همه به زبان عربی صحبت می کنیم و

Curious
2010-May-21, 01:36
دوست عزيز شما جوري صحبت ميكنين كه انگار من از روي غرض ورزي اينو گذاشتم !فرصت نداشتم كه تمام كتاب رو بزارم در ضمن ميدونستم دوستان فرصت نمي كنن كه همه كتاب رو بخونن
متنفرم از اينكه اينجا انقدر زود درمورد عقايد آدمها قضاوت ميشه ...
ميتونم قول بدم كه كمتر كسي اين كتاب رو با تمام وجود مثه من خونده باشه ! حالا بيا و بخواه به ارتقاي سطح دانش دوستانت كمك كن ! ميشه اين !!
اگه از خودم صحبت كنم يه جور اگه از يه انسان معتبر بزارم هم بازم يه جور !|:)

...كس نفهميد عاقيت گنجيم يا ويرانه ايم ...!!

دوست گرامی! چراشماکاری راکه ازآن متنفریدخودتان انجام می دهید؟این شماهستیدکه قضاوت نادرستی درموردمن داشتیدوگرنه حرف من این بودکه بهتراست به منظورانتقال منظورنویسنده تمام کتاب به خواننده ارائه گردد(اینگونه کتاب هارابراحتی می توان دراینترنت پیداکرد)وبعدآن سه صفحه مدنظرتان هم بفرمایید اماوقتی ازسروته حرفهای نویسنده زده بشودممکن است خواننده به منظورنویسنده نرسد حالااینکه شماچگونه به این نتیجه رسیدیدکه من قصددیگری ازاین حرفهاداشتم الله اعلم!

Z a H r A
2010-May-21, 09:00
دوست گرامی! چراشماکاری راکه ازآن متنفریدخودتان انجام می دهید؟این شماهستیدکه قضاوت نادرستی درموردمن داشتیدوگرنه حرف من این بودکه بهتراست به منظورانتقال منظورنویسنده تمام کتاب به خواننده ارائه گردد(اینگونه کتاب هارابراحتی می توان دراینترنت پیداکرد)وبعدآن سه صفحه مدنظرتان هم بفرمایید اماوقتی ازسروته حرفهای نویسنده زده بشودممکن است خواننده به منظورنویسنده نرسد حالااینکه شماچگونه به این نتیجه رسیدیدکه من قصددیگری ازاین حرفهاداشتم الله اعلم!

بله دوست عزیز حق مقادیری با شماست
من زود قضاوت کردم چوت اینجا زود به ادم انگ بی دینی می چسبونن ...
من فکر نمی کردم کسی باشه که این کتاب رو نخونده باشه واسه همین گفتم شاید نیازی نیست که همش رو بزارم . در ضمن هر انسان عاقل و بالغی که با عقاید ایشون اشنا باشه اگر همین سه صفحه رو بخونه به راحتی میتونه منظور دکتر رو بفهمه ...
در ضمن بنده هم اطلاع دارم که میشه از pdf های اماده استفاده کرد فقط میدونم یه سری دوستان به خطوط پرسرعت دسترسی ندارن یا نمیخوان وقت بزارن واسه دی ال کردن حالا چه 1 مگ باشه چه 20 ...
در هر صورت اگر تند روی کردم با کمال احترام ازتون پوزش می خوام-;{@<":
موفق باشین

akram20
2010-May-21, 09:11
برای اینکه به ارامش برسیم وتشکر ازخدا درحالی که او نیازی ندارد.

H e l l i s H
2010-May-21, 10:57
برای من سوالی پیش اومده !

چرا هر تاپیکی که دو گروه که نظرهای مخالفی در مورد موضوع بحث داره، بلااستثنا به جدل و سرانجام lock شدن تاپیک منجر میشه ؟

چرا ما یاد نمیگیریم نباید به نظرات دیگران حتی اگه به شکل کاملاً بدیهی اشتباه باشه بی‌احترامی کنیم ؟

حکومت کیه؟ دموکراسی چیه ؟ آزادی اندیشه چیه ؟ بابا اینها همه حرف و شعاره !

اینکه 4 نفر جمع بشیم یه جا و فقط تا زمانی که کسی مخالف ایده ما حرفی نزده آروم باشیم ؟

و به محض شنیدن یه نظر مخالف دست به دامان توهین و لحن بد بشیم ؟

نقص‌ها و کاستی های موجود در ایران به حکومت یا هیچ کس دیگه ربطی نداره

همه کاستی از خود ماست

ما مردم هستیم که با فرهنگ‌ها و رفتارهای نادرست محکوم به بیچارگی شدیم

اگه ما مردم درستی بودیم شک نکنید که ما هم وضعی شبیه یکی از کشورهای اسکاندیناوی میداشتیم

هر بار که لینک دانشجو رو باز میکنم با تاپیک های قفل شده متعددی روبرو میشم!

ما دانشجوهای الان هستیم

روزی مهره‌های مهم ایران میشیم

وقتی توی جامعه‌ای به کوچیکی این سایت تحمل شنیدن ایده و تفکر مخالف فکر خودتون رو ندارین انتظار دارین چه آینده‌ای رو تجربه کنید ؟

:09:

Curious
2010-May-21, 12:42
دوست عزیز!جرف شمادرست است امانمی دانم چراآن رااینجاکه خبری ازاین بحث هانیست می گوییداگرمنظورتان بحث من بازهراخانوم بودکه فقط یک سوتفاهم ساده بودکه برطرف شددرحالیکه دربسیاری ازتاپیک هابعضی هاباالفاظ زشتی یکدیگرراخطاب می کنندمنشااین حرفهاهم این است که دوستان تابانظرمخالفشان روبرومی شوندجبهه گیری می کنندوفکرمی کنندطرف مقابل داردبه عقایدش توهین می کندپس باتندی جواب می دهد

samiira
2010-May-21, 20:50

چون بخشی از وظیفه دینیمه و اینکه نماز آرامش بهم میده آرامشی که با چیزی بدست نمیارم.
عربی میخونم چون آواش دلنشین تر هست..

Amin
2010-May-24, 16:54
من به شخصه برای این نماز می خونم که بهش نیاز دارم .
احساس میکنم با خدا راحت تر می تونم صحبت کنم و به خدا نزدیک تر میشم .واقعا زیبا ترین عبادت نمازه /
اما من همیشه شنیدم که دوستان میگن خیلی از کارها و عبادت ها که انجاممیدیم کور کورانس !! خوب همین حرف هم دیگه خیلی تکراری شده و هر کس با زدن این حرف باری را از دوش خودش بر می داره بدون اینکه تحقیق کنه و متوجه بشه ایا واقعا کورکورانس اگر این طوره که شخص دیگه نماز نخونه و به دیگران هم با دلیل و مدرک بگه که نماز نخونن /
از طرفی نماز علاوه بر یاد خدا برای وحدت بین مسلمانان هم هست برای همین یک قبله داریم و با یک زیبان نماز میخوانیم و کلام نماز در عین پر معنایی بسیار ساده هستند و یاد گیری ان چندان کار سختی نیست .الله اکبر ( خدا بزرگ است ) .
از طرفی این طور نیست که نماز کاملا عربی باشه شما در قنوت می توانید فارسی با خدای خود صحبت کنید .

Amin
2010-May-24, 16:59
و این را هم اضافه کنم نماز تنها گفتن کلمات نیست .نماز یعنی پاک بودن نماز یعنی دوری از گناه و معصیت .نماز یعنی دروغ نگفتن یعنی تهمت نزدن یعنی ...............
برای همین نماز خوانهای واقعی کم هستند .من مطلبی شنیدم که می گه 2 رکعت از نماز شما صحیح باشه وارد بهشت می شید !!
اما من به شخصه در مورد خودم بگم که تا همین الان بعید می دونم ..........
ای بابا خدا از گناهانمون بگذره /

gholi10
2010-May-26, 10:21
سلام

اینکه اون دنیا همه به زبان عربی حرف می زنند غلطه. در قرآن اومده که در قیامت همه سر ها آشکار میشه، پس نگران زبان در اون دنیا نباشید

اینکه اگه دو رکعت نمازتون قبول بشه میرید بهشت هم غلطه. در قرآن اومده در مقاب لذره ذره خوبی ها و بدی ها مسئولیم. پس این حرف ها کلا بی پایه است و اون دنیا احکام و تشویق ها و محاکمه فله ای نداریم

زبان عربی چیز شاخص و خاصی نیست. قرآن به هر زبونی نازل میشد یه ملتی بودن که زبان دیگه ای داشته باشن و .... حالا به هر دلیلی قرآن عربیه. برای حفظ وحدت در جماعات نماز به زبان واحد خونده میشه. برای نماز خوندن در فرادا و در خلوت خود و خدا هیچ دلیل محکمی برای عربی خوندن وجود نداره و فقط بحث عادت هست و تحجر
شما تحقیق کنید و به یقیق برسید و به همون یقین عمل کنید. این شما هستید که باید به خدا جواب پس بدید نه مرجع یا معلم یا پدر و مادر شما

در قرآن اومده که تنها اون مقدار از نماز شما پذیرفته میشه که بدونید چی دارید میگید. یعنی منی که یه دفه بخودم میام و می بینم رکعت دومم نماز درست نخوندم حتی اگه استاد زبان عربی یا فارسی باشم

انسان در کل دوره ای که سالم و عاقل و بالغه تکلیف داره. یعنی منی که امروز عاقل و سالم از خواب پا شدم برای همین امروزم یه نماز صبح به گردنم بوده. ظهر همین طور و .....

Archi Mehr
2010-May-26, 13:04
درست از ابتدایی تا الان سره هر زنگه قرآن و دینی و دین و زندگی کله وقته کلاسمووون سره اینکه چرا نمازو فارسی نخونیم به جر و بحث با معلم ها میگذشت.....

نمیدونم چی شد ولی نتیجه این شد که واسه اتحاده مسلموناس.....

بخاطره همین اتحاد هم هست که همه(بجز سننی ها) رووویه مهری از جنسه خاک سجده میکنیم....

Archi Mehr
2010-May-26, 13:08
دعای عهد و نماز واقعا به من آرامش میده.....

مخصوصا نماز شب که آرامشی وصف ناپذیر میاره.....

fanous
2010-Jun-28, 17:37
و این را هم اضافه کنم نماز تنها گفتن کلمات نیست .نماز یعنی پاک بودن نماز یعنی دوری از گناه و معصیت .نماز یعنی دروغ نگفتن یعنی تهمت نزدن یعنی ...............
برای همین نماز خوانهای واقعی کم هستند .من مطلبی شنیدم که می گه 2 رکعت از نماز شما صحیح باشه وارد بهشت می شید !!
اما من به شخصه در مورد خودم بگم که تا همین الان بعید می دونم ..........
ای بابا خدا از گناهانمون بگذره /

بهتره از اين احاديث استفاده نكنم تا تمام موجوديت و تمام ارزش خوب بودن رو زير سئوال نبريم

اين حرف كه اگر دو ركعت نماز با تمام خضوع و خشوع و حضو قلب باشه به بهشت مي رويم مثل اون حرفي مي مونه كه اگر اشكي براي ابا عبدلله بريزيم وارد بهشت مي شويم...
اين موضواعت كه با اصل دين ما ادغام شده باعث شده كه همه چيز رنگ اصلي خودش رو از دست بده حتي نماز...

Curious
2010-Jun-29, 11:05
بخاطره همین اتحاد هم هست که همه(بجز سننی ها) رووویه مهری از جنسه خاک سجده میکنیم....
البته شمابه گونه ای صحبت از همه به غیرازسنی ها می کنیدکه ناخودآگاه این احساس به آدم دست می دهدکه سنی هاعده قلیلی هستند درحالیکه سنی ها90 درصدجمعیت مسلمانان راتشکیل می دهندوتعدادشان یک میلیاردنفراست!!

Curious
2010-Jun-29, 11:29
بهتره از اين احاديث استفاده نكنم تا تمام موجوديت و تمام ارزش خوب بودن رو زير سئوال نبريم

اين حرف كه اگر دو ركعت نماز با تمام خضوع و خشوع و حضو قلب باشه به بهشت مي رويم مثل اون حرفي مي مونه كه اگر اشكي براي ابا عبدلله بريزيم وارد بهشت مي شويم...
اين موضواعت كه با اصل دين ما ادغام شده باعث شده كه همه چيز رنگ اصلي خودش رو از دست بده حتي نماز...

حقیقت این است که بایدحدیثی رابه طورکامل ازکتاب مربوطه نقل کردودرصحت ودرستی آن بایدتردیدی وجودنداشته باشه امامن بعیدنمی دانم که این حدیث درست باشد چراکه ماهمچنین روایات زیادی داریم که نمازبدون حضورقلب موردقبول نیست یانمازکسی که مال حرام می خوردیانمازشخص غیبت کننده منظورم این است که بااین احادیث شمابرای اینکه دورکعت نمازتان درست باشدبایدخصوصیات اخلاقی منحصربفردی داشته باشیدکه داشتن جمیع این خصوصیات شمارابه بهشت می رساند!
درمورداشک برای اباعبدالله من به شماتوصیه می کنم که هرگزبه خودتان فشارنیاوریدتااشکی سرازیرشود!چراکه کم حدیث نداریم که اگربرحضرت محمد(ص) صلوات بفرستیدگناهانتان اگربه اندازه ریگ های بیابان ستاره های آسمان و...باشدهمه بخشیده می شود!

Mercy
2010-Jun-29, 11:42
منم نمار رو صرفآ برای آرامش و برقراری ارتباط قلبی با خدا میخونم .

البته هر نماز خونی نماز خون نیست .

نماز انسان رو از بسیاری گناهان دور نگه میداره البته اگر با حضور قلب خونده شه .

روزی سه بار نماز میخونیم و این سه بار نماز خوندن در وقتهای مختلف باعث میشه زندگی رو فقط در مادیات نبینیم و بدونیم معنویاتی هم هست خدایی هم هست که در وقت مشکلات به یاریت میاد و در هنگام شادیهایت باعث میشه از اونها لذت ببری ...

سين دخت
2010-Jun-29, 16:36
نماز شايد يه بهونست براي اينكه بفهميم چقدر با خدايي كه تولحظه هامون بهش مي گيم دوستت داريم صادقيم
شايد يه بهونست تا بفهميم چقدر بنده مخلصش شديم كه ديگه طاعت غير و نمي كنيم سرمونو رو خاك هر كس و ناكسي نميذاريم كه تو جمله جمله ي نمازمون باهاش حرف مي زنيم كه خدايي كه منو آفريدي تو اون خدايي هستي كه رحمتت شامل هر كسي مي شه حتي اوني كه نشناخته ترو. به راه خودت هدايتمون كن كه اگه اين طور نشه جز غضب شدگانيم كه خدايا فقط تويي كه مي توني ببخشي وهدايت كني چون تو تنها خداي مايي...
حالا همون بنده كه تو مقام بلند صحبت كردن با خدا رسيده بود وقتي پاشو مي ذاره تو عرصه امتحان چقدر سربلنده ؟؟؟
نماز يعني اينكه بتوني سربلند باشي.....
بايد نماز خونده بشه و بايد درست خونده بشه و بايد همه سر بلند باشن
تو دين خدا اجبارنيست اما تو حرفشم ترديدي نيست. ترديدي نيست كه عاشقانه حرفاشو گفته كه عاشانه خير بندشو مي خواد و لغزش بنده ي خودشو واقعا دوست نداره
خدا عاشقانه دوستمون داره
بنده مخلصش محمد كه سلام و درود خدا بر او و بر خاندان پاكش بزرگترين دليليه كه خدا هممونو عاشقانه دوست داره
نماز شايد يعني اينكه اعتماد كنيم به عشق خدا و ياد بگيريم چطور پروانه شدن و سوخته شدن در ديار عشق رو
خدا اولين بار نماز رو به حضرت محمد ياد داد
شايد برا همينه كه نماز به عربي بايد خونده بشه...............

mosi1366
2010-Jun-29, 17:11
من تا 4.5 سال پیش خیلی نماز خوندنو جدی نمیگرفتم یا نمیخوندم یا سرسری میگرفتم اما الان با خوندنش احساس آرامش عجیبی بهم دست میده واقعا احساس میکنم یه پشتوانه قوی دارم

ترنم بهار
2010-Jun-29, 22:19
من میگم نماز یه نیازه چون همیشه حس می کنم به آرامشی که بعد از نماز و راز و نیاز با خدا بهم دست میده واقعا نیاز دارم...........

درد دل با خدا سر سجاده نماز آنقدر سبکم میکنه که می تونم بگم بهترین حسه

K H A T E R E H
2010-Jul-02, 15:32
سلام-;{@
بهترین تعریفی که همیشه از نماز توی ذهنم هست و باعث میشه هیچوقت نماز برام تکراری و خسته کننده نشه اینه :
نماز قشنگترین راه برای جبران همه گناه ها و یا اشتباهاتیه که ما در طول روز مرتکب میشیم. به نظر من اینکه آدم میتونه فقط با چندتا سجده عاشقونه به خدا ثابت کنه که با تمام وجود دوستش داره و حتی از کوچکترین اشتباهاتش هم پشیمونه ،زیباترین دلیل نمازه.
نماز فقط یه فرصته برای همیشه پاک بودن، برای همیشه عاشق بودن.
راستش نمیدونم چرا نماز رو به عربی میخونیم اما من خودم همیشه وقتایی که دلیل بعضی از گفته های خدا رو متوجه نمیشم، یه گوشه ذهنم مینویسم : خدایا به حرفت گوش میدم، فقط به خاطر تو...
اینجوری دلیل خیلی از چراهام رو پیدا میکنم:
فقط به خاطر خدا...

VAHID
2010-Jul-02, 15:56
سلام به همه دوستان...
تو تمام نوشته های دوستان تعریفی که از نماز درک کردم یه حس زیبا و قشنگ برای یه تشکر از خالق و ایجاد یه حس ارامش تو روح خودمون...
روز اول که این تایپیک رو زدم میخواستم حس بقیه رو بدونم...
هیچکس نگفت به خاطر ترس از خدا یا ترس از جهنم نماز میخونم...
پس حالا که همه با یه عشق نماز میخونن چرا نمیشه و کسی قبول نداره که تو راه رفتن و تو رانندگی هم میشه به زبون خودمون با خدایی که اینقدر دوسش دارین صحبت کنیم...

یکی از علاما میگفت""حواستان باشد! در قرائت ولا الضالين نمازتان اگر ضاد را زاء قرائت نماييد، نمازتان باطل مي‌شود!"
فکرش رو بکنین، اين همه سال در راه رفع تکليف، در پي رهايي از آتش دوزخ و به دست آوردن قصر و حور و ميوه‌هاي بهشتي نماز خوندین، و لاالض و لاالض کني و در آخر بفهمي همه سراب و نقشي بر آب بوده است، به خاطر يک زاي زنبوري.
نمیدونم اونایی که اونجری نماز میخونن درست میگن یا اینا؟؟؟؟؟؟
شما بگین کی راست میگه..

K H A T E R E H
2010-Jul-02, 17:15
خوب کی گفته نمیشه؟
به نظر من که در همه حال حتی موقع راه رفتن،رانندگی، خوابیدن هم میشه با خدا حرف زد اما...
قبول دارید که عشق احترام میاره؟ و قشنگتترین شکل احترام هم تعظیم و به سجده افتادنه ...
عشق به خداست که آدم رو به سجده در میاره نه بایدها و نبایدها...
عاشق خدا بودن یعنی بتونیم بی هیچ غروری در برابرش سجده کنیم .
ما میتونیم در همه حال و به هر زبونی که دوست داریم با خدا صحبت کنیم ولی پس خود خدا چی؟
ما میگیم دوست داریم به زبون خودمون باهاش حرف بزنیم ، دوست داریم در هر حالی که بودیم باهاش دردودل کنیم، میگیم دوست داریم همیشه به حرفامون گوش بده ، باشه قبول همه اینا درست اما به نظر من قشنگتر از همه اینها اینه که گاهی وقتها هم بگیم خدایا هرچی که تو دوست داری...
اگر بدونیم که خدا عاشق شنیدن صدای بنده هاشه مخصوصا اگه سر نماز باشه،
اونوقت ترجیح نمیدیم که تمام حرفهامون رو نگه داریم برای سر نمازامون؟
اما در مورد حرفی که گفتید یکی از علما گفته،
والا راستش این سوال خود منم هست برای همین نمیدونم چی باید بگم امیدوارم با نظرات بقیه دوستان بتونیم براش جوابی پیدا کنیم اما به نظرم مهم اینه که نذاریم این گفته ها مارو با نماز و خدا غریبه کنه حتی اگر گفته های درستی باشن.
تلفظ اشتباه یک کلمه خیلی راحت معنی اون کلمه رو عوض میکنه اما مطمئن باشید که خدا یک عمر عبادت رو به خاطر یه تلفظ اشتباه که عمدا هم نبوده نقش بر اب نمیکنه،خدا خییلی مهربونتر از این حرفاست.
باور کنید که شعار نیست، به من ثابت شده.

life-death
2010-Jul-02, 17:21
با سلام
شرمنده که در بحثتون وارد می شم.
در باب این که چرا نماز می خونیم هر کسی می تونه دلیلی داشته باشه. گفته می شه نماز اوج عبادت و مناجات با خداست. و .... مننظر خودم را در جند قسمت می گم. امیدوارم دوستان به عنوان تعصب، تحمیل عقاید یا هر چیز دیگه ای که قبلا به من نسبت می دادن نگاه نکنن. این نظر شخصی است مانند بقیه نظرها.

1- نماز یک وظیفه دینی است که هر مسلمانی باید آن را انجام دهد. جدای اینکه عقیده ای به آن داشته باشیم یا نه باید خوانده شود.

2- نمازخواندن دارای شرایطی است که باید حتما رعایت شود. مثل گرفتن وضو، پاک بودن لباس ها و مکان، نحوه خوانده نمازو.... که در صورت عدم رعایت آن نماز باطل خواهد بود. درباره علت و فلسفه آن بحث نمی کنیم.
3- نماز خوندن ما مسلمان ها معمولا به یکی از 3 دلیل زیر است: 1- ترس از جهنم 2- وارد شدن به بهشت و استفاده از نعمات ان 3-عشق و علاقه به خدا و عدم توجه به بهشت و جهنم.

پس حالا که همه با یه عشق نماز میخونن چرا نمیشه و کسی قبول نداره که تو راه رفتن و تو رانندگی هم میشه به زبون خودمون با خدایی که اینقدر دوسش دارین صحبت کنیم...

یکی از علاما میگفت""حواستان باشد! در قرائت ولا الضالين نمازتان اگر ضاد را زاء قرائت نماييد، نمازتان باطل مي‌شود!"
فکرش رو بکنین، اين همه سال در راه رفع تکليف، در پي رهايي از آتش دوزخ و به دست آوردن قصر و حور و ميوه‌هاي بهشتي نماز خوندین، و لاالض و لاالض کني و در آخر بفهمي همه سراب و نقشي بر آب بوده است، به خاطر يک زاي زنبوري.
شما بگین کی راست میگه..

در جواب دوست خوبمون باید گفت که:
1- نماز اصول و قواعدی داره که باید رعایت بشه و این اصول را همان کسی گفته که گفته باید نمازخواند. حرفی نیست که علماء یا دیگران از خودشون در آورده باشن.
2- شما می تونید در راه رفتن یا حال خواب یا حر حالتی دیگه با خدا صحبت کنید که این خیلی خوبه و لذت بخشه چون داری در خلوت خودت با خدا رازو نیاز می کنی ولی این جای نماز را نمی گیره چون اون بحثش کاملا جداس. هر چیزی جای خودش.
3- شما می دونی اگه همین به ظاهر عوض کردن نحوه تلفظ لغات می تونه معنای نماز را عوض کنه. پس علت وجوب تلفظ صحیح کلمات در نماز بیان صحیح اونه. نمونه های زیادی در فارسی داریم کهحتی با تغییر یک فتحه یا کسره یک لغت خوب به بد تبدیل می شه. مثل گل و.... .
4- کسی که نماز می خونه و به فرض اشتباه می خونه نمی شه گفت قطعا می ره جهنم. مکنه مورد رحمت خداوند قرار بگیره. در ضمن کسی که با خلوص نماز می خونه فکر کنم مشکلی در ادا کردن لغات نباید داشته باشه.
5- من فکر می کنم همون باید از خداوند بخواهیم که فقط مورد رحمتش قرار بگیریم. اکثر ماها به نوعی گناهان زیادی داریم که اگه به حساب دو دوتا باشه، کارمون ساختس. خداوکیلی با خودمون روراست باشیم و گاهی اوقات بشینیم و فکر کنیم که چی کاره ایم؟؟ چی داریم ؟؟ چی دادیم و چی گرفتیم؟؟ برا خدا چه کردیم؟؟؟؟

saeed_jsn
2010-Jul-02, 18:16
تاکی به تمنای وصال تو یگانه، مقصود تویی، کعبه و بتخانه بهانه

VAHID
2010-Jul-02, 19:57
فکر میکنم دوباره داریم میرسیم به همون حرفهای کلیشه ای که این دستور خدا هست و باید این کار و کرد و نباید این کار و کرد..
من میگم نماز باید یه حسی ورای این حرفها باشه..
نمازی از سر شوق...نه از روی انجام وظیفه...و نمازی که از سر شوق و عشق به معبود باشه نه مکان خاصی میخواد نه زمان خاصی...

Narcisse
2010-Jul-02, 20:06
این بحثو خیلی وقته که میخونم، ولی نیومدم حرفی بزنم.
الان که میخوندم یاد یه خاطره افتادم ، یه نفر اومد پیش یه استادی و گفت که پسر من روزه میگیره، ولی طوریه که صبح بلند میشه صبحونه میخوره، بعدش تا شب چیزی نمی خوره. روزه اش ایراد داره ؟ این استاد عزیزم جواب داد که اون داره روزه می گیره، ولی روزه خودشه! نه روزه ای که خدا گفته.
وقتی عاشق یه نفری، وقتی دوستش داری، کاری که میکنی به خاطر اون میکنی، جوری هم کارو انجام میدی که اون دوست داره و اون خوشحال میشه.
حالا خدای من گفته زبان مادری تو هر چی هست، نماز منو باید اینجوری بخونی، خیلی از عبادت ها رو براش یه آدابی گذاشته، و گفته عبادت منو باید با این کارها و آداب انجام بدی، منم به رسم عاشقی و ادب باید بگم چشم.
و به خدائی خودش قسم بی حکمت نبوده، حالا من حکمتشو نمی دونم، قرار نیست بگم درست نیست.
یه عزیز دیگه حرف خوبی میزد ، میگفت تو این دوره زمونه عبادت ها (منظورش کارهای مستحبی بود) زیاد شده، ولی اطاعت ها کم!!!!! این کارا رو برای کی داریم انجام میدیم؟!

VAHID
2010-Jul-02, 20:12
این بحثو خیلی وقته که میخونم، ولی نیومدم حرفی بزنم.
الان که میخوندم یاد یه خاطره افتادم ، یه نفر اومد پیش یه استادی و گفت که پسر من روزه میگیره، ولی طوریه که صبح بلند میشه صبحونه میخوره، بعدش تا شب چیزی نمی خوره. روزه اش ایراد داره ؟ این استاد عزیزم جواب داد که اون داره روزه می گیره، ولی روزه خودشه! نه روزه ای که خدا گفته.
وقتی عاشق یه نفری، وقتی دوستش داری، کاری که میکنی به خاطر اون میکنی، جوری هم کارو انجام میدی که اون دوست داره و اون خوشحال میشه.
حالا خدای من گفته زبان مادری تو هر چی هست، نماز منو باید اینجوری بخونی، خیلی از عبادت ها رو براش یه آدابی گذاشته، و گفته عبادت منو باید با این کارها و آداب انجام بدی، منم به رسم عاشقی و ادب باید بگم چشم.
و به خدائی خودش قسم بی حکمت نبوده، حالا من حکمتشو نمی دونم، قرار نیست بگم درست نیست.
یه عزیز دیگه حرف خوبی میزد ، میگفت تو این دوره زمونه عبادت ها (منظورش کارهای مستحبی بود) زیاد شده، ولی اطاعت ها کم!!!!! این کارا رو برای کی داریم انجام میدیم؟!

خب حالا اگه پیامبر اسلام از ایران و فارسی زبانان به رسالت میرسید ایا باز هم زبان مورد علاقه خدا عربی بود؟؟؟
ایا بازهم میگفت که زبون مادریت هرچی هست بازم باید عربی منو صدا بزنی؟؟؟
منم جریان موسی و شبان رو میگم...حتما خوندینش؟

Narcisse
2010-Jul-02, 20:16
خب حالا اگه پیامبر اسلام از ایران و فارسی زبانان به رسالت میرسید ایا باز هم زبان مورد علاقه خدا عربی بود؟؟؟
ایا بازهم میگفت که زبون مادریت هرچی هست بازم باید عربی منو صدا بزنی؟؟؟

خدا گفته چون پیامبرم از عرب زبان ها به رسالت رسیده، زبان مورد علاقش عربیه ؟
شما فقط تو نماز که خدا رو صدا نمی زنین، غیر از نماز(نمازم چون خودش گفته) به هر زبون دیگه ای که دوست داشتین با خدا صحبت کنین.

منم جریان موسی و شبان رو میگم...حتما خوندینش؟

جریان موسی و شبان اصلا اینجا صدق نمیکنه. در واجبات دینی هیچ ترتیبی و آدابی مجوی نداریم.

خیلی از اعمال ما رو خدا کاملا آدابشو ذکر کرده، غیر اون باشه نظر خودمونه،کار خودمونه. اطاعتمون از خدا نیست.
و این اطاعت از خدا هم کاملا کار عقلانی هست.

سوالی که از امام صادق (ع) پرسیده شده که عقل چیست ؟ و پاسخ دادند : آنچه که به وسیله آن خدای رحمان عبادت شود و بهشت کسب شود. و در ادامش داره (مربوط به بحث ما نمیشه ، به خاطر این که روایتو ناقص نیارم میزارم) که گفتن پس انچه که در معاویه هست چیست؟ فرمودند : آن نکرا (شیطنت) است شبیه به عقل است و عقل نیست.

و یکی دیگه از روایات خلقت عقل داریم که زمانی که خدا عقل رو خلق کرد به او گفته شد : پیش بیا ، پس پیش امد. به او گفت برگرد پس بازگشت و تا سه بار این حرکت تکرار شد. این روایت جزو روایاتیه که نشون میده عقل موجودیتیست که مطیع محض خداست. دقت داشته باشید که فقط و فقط خدا. بی چون و چرا.

عقل می تونست بگه خدا یه بار اومدم باز گفتی برگرد باز چرا میگی بیا ، باز می گی برگرد. این چه کاریه ؟ چرا 3 بار تکرار کردی ؟

دریای آرام
2010-Jul-02, 23:18
نماز علاوه بر اینکه به آدم آرامش میده باعث دوری جستن از گناه هم میشه.من نماز میخونم چون دوست دارم با خدای خودم اونطوری که اون دوست داره صحبت کنم و وقتی نماز میخونم یه حس خیلی خوب دارم که قابل وصف نیست. بیشتر وقتها واقعا این احساس رو دارم که خدا خیلی بهم نزدیکه و تو خیلی از مشکلاتم کمکم میکنه.

اینکه نماز به زبان عربی هست خب همه میدونن که زبان عربی کاملترین زبان هست و اینکه اتحاد مسلمونها رو نشون میده که در هرجایی که هستن و هر زبانی و هر ملیتی که دارند در نماز خوندن یک زبان واحد دارن و به نظر من این خیلی زیباست.

VAHID
2010-Jul-03, 08:40
عقل موجودیتیست که مطیع محض خداست.
شما با این حرف دارین رسما اختیار انسان رو نقض میکنین..
اگه مطیع محض هستیم دیگه دلیلی برای عبادت و خوبی و بدی نخواهد بود...

همه میدونن که زبان عربی کاملترین زبان هست
کی گفته عربی کاملتربن زبان دنیاست؟؟
عربی از نظر سجع و ریتم یه زبان خیلی خوبه و اینو باید بدونیم هر زبانی زیبایی خودش رو داره و به نظر ما فارسی زیباترین زبان دنیاست...

Narcisse
2010-Jul-03, 14:58
خدا گفته چون پیامبرم از عرب زبان ها به رسالت رسیده، زبان مورد علاقش عربیه ؟

اینو که نگفتین ولی خب

اتفاقا به هیچ عنوان اختبار انسان نقض نمیشه
من گفتم عقل موجودیتیست که مطیع محض خداست، حالا اگه انسانی عاقله، و مطیع خالق خودشه، اختیارش نقض میشه ؟

چرا دلیلی برای عبادت و خوبی و بدی نباشه ؟ اتفاقا شعور و عقل فرد کاملا نشون داده میشه.

Mercy
2010-Jul-03, 15:38
عقل موجودیتیست که مطیع محض خداست.

فکر میکنم منظور ایشون اصل فطری بودن پرستشه .
چرا که بشر از زمان خلقتش در حال پرستش چیزهای مختلفی بوده تا اینکه پیامبرانی اومدن و نشون دادن که اصل پرستشه مختص ذات خداونده و همین قبول یا رد این حرف باعث شده مردم بر اساس اختیاری که دارن عمل کنن و راه شرک رو برن یا یکتا پرستی رو .

VAHID
2010-Jul-03, 16:40
اینو که نگفتین ولی خب

اتفاقا به هیچ عنوان اختبار انسان نقض نمیشه
من گفتم عقل موجودیتیست که مطیع محض خداست، حالا اگه انسانی عاقله، و مطیع خالق خودشه، اختیارش نقض میشه ؟

چرا دلیلی برای عبادت و خوبی و بدی نباشه ؟ اتفاقا شعور و عقل فرد کاملا نشون داده میشه.

در مورد زبان مورد علاقه خدا منظورم اینه که چون به ضعم شما خدا گفته فقط با زبان عربی با من در نماز حرف بزنید حتما این زبان مورد لطف پروردگار هستش و هیچ دلیل دیگه ای نمیتونه داشته باشه..

درمورد نقض اختیار وقتی هر چیز مطیع محض باشه یعنی عملا حق انتخابی وجود نداره که میدونیم اینگونه نیست..
هرگز خدا از هیچ کس اینچنین اطاعت محضی و بی درکی رو نمیخواد..
و میگم اگه اختیار نباشه دلیلی برای عبادت و خوبی و بدی وجود نداره...

Narcisse
2010-Jul-03, 20:18
در مورد زبان مورد علاقه خدا منظورم اینه که چون به ضعم شما خدا گفته فقط با زبان عربی با من در نماز حرف بزنید حتما این زبان مورد لطف پروردگار هستش و هیچ دلیل دیگه ای نمیتونه داشته باشه..

من همچین نظری رو ندارم. و گفتم که حکمت خیلی کارهای خدا رو نمیدونیم. حالا علاقه است یا هر چیز دیگه ، من نمی دونم :01:

درمورد نقض اختیار وقتی هر چیز مطیع محض باشه یعنی عملا حق انتخابی وجود نداره که میدونیم اینگونه نیست..
هرگز خدا از هیچ کس اینچنین اطاعت محضی و بی درکی رو نمیخواد..
و میگم اگه اختیار نباشه دلیلی برای عبادت و خوبی و بدی وجود نداره...

انسان کاملا از روی اختیار کارهاشو انجام میده، با اختیار میخواد خدا رو عبادت کنه، خدا هم میگه اگه میخوای منو عبادت کنی من همچین عبادتی رو میخوام.

راستش اصلا به نظر من با اختیار انسان کوچکترین منافاتی نداره.

روش های دیگه صحبت کردن با خدا هم هست، در مورد نماز خدا گفته شرایطش همینه. و یا هر عبادت دیگه ای که آداب خاص خودش رو داره، و هر کار دیگه ای که غیر اون یا به روشی که خودمون بخوایم انجام بدیم نماز خودمونه، نه نمازی که برای خدا خونده میشه.

فکر میکنم در این مورد حرفامونو کامل زدیم و هر چی بیشتر بحث بشه بیشتر تکرار حرفامون باشه.

شاد و پیروز باشید.

delnavaz
2010-Aug-22, 22:15
دوست عزیز ما نماز رو عربی میخونیم چون زبان واحد دین ماست مثل این که رو به قبله می ایسیم حتما می دونید که هیچ وقت یک متن ترجمه شده نمی تونه مثل اصل اون متن باشه وقتی ما زبان قران رو ترجمه می کنیم فقط یه معنای ظاهری رو می بینیم در صورتی که می دونیم باطن قران خیلی وسیع تراز اینها است .
اما اینکه چرا نماز می خونیم از نظر ظاهری نماز می خونیم چون تو نماز خیلی چیزها رو یاد میگیریم مثلا یاد می گیریم که ترتیب و نظم داشته باشیم یاد میگیریم که چطور حجاب داشته باشیم یاد می گیریم که مال حرام و غصبی نداشته باشیم طهارت و پاکی رو یاد میگیریم . نماز انسان رو از فحشا و منکرات باز می دارد . نماز ستون دین ماست نماز آرامشی برای روح ماست .

H.a.m.e.d
2010-Aug-22, 23:02
با این همه بدهی که تو زندگیم به خدا دارم وقتی نماز می خونم احساس می کنم حداقل بخش کوچکی از این خوبی ها رو جبران کردم.
وقتی کسی کوچکترین کمکی تو زندگی بهم می کنه نمی تونم بی تفاوت از کنارش رد بشم و سعی می کنم در حد توانم ازش تشکر و براش جبران کنم.
حالا خدایی که همه زندگیم و هر چه دارم و هر چه ندارم از اونه، خدایی که بی اراده او حتی یه نفس نمی تونم بکشم، مگه می تونم بی تفاوت از کنارش بگذرم؟ چطور می تونم؟ نماز خوندن کمترین کاریه که می تونم بکنم. نماز می خونم تا خدا رو عبادت کنم، خدایی که بیش از هر چیز دوست داره با نماز خوندن باهاش عبادت کنن. خدا این طور عبادت کردنو بیشتر دوست داره و بر بنده هاش واجب کرده، پس منم نمازمو به این شکل و عربی می خونم.
ضمنا فارسی زیباترین زبان دنیا شاید باشه اما مسلما عربی کاملترینشه.

سيد تنها
2010-Aug-23, 17:48
ما نماز مي خوانيم زيرا نياز به ارتباط با خدا داريم چون جزو واجبات است ابرازبندگي فقط باي خداست نماز معراج انسان است

M @ R Y @ M
2010-Aug-28, 20:25
چرا نماز می خوانیم ؟
همانطور كه در قرآن هم آمده نماز نوعی تشكر از خداست. خدا نعمتهای زیادی به ما داده، كه دادن نعمتها از طرف اوست و نگه داشتن این نعمتها از طرف ماست.
چرا عربی ؟
علتهای خیلی زیادی دارد كه مهمترین آنها از این قرار است:1- ایجاد یك زبان بین المللی.2- ایجاد وحدت.3- اگر قرار بود هركس به زبان و لهجه خودش نماز بخواند هزاران نوع نماز ایجاد می شد.4- وقتی اثر نفیسی به زبان دیگری ترجمه می شود لطایف ونكات ادبی آن از بین می رود.
5- هیچ كلامی نمی تواند جایگزین كلام خدا گردد چون در عین قصار و كوتاهی ، معانی وسیع وعمیقی دارد .

delnavaz
2011-Jan-02, 21:07
سلام دوستان
همه می دونن که نماز فقط ظاهری نیست نماز باطنی هم داره
و هر عملی در نماز فلسفه خودشو داره . اما همیشه این رو به خاطر می سپرم که خدا هیچ احتیاجی به نماز ما نداره تو این گفتگو دو طرفه تمام سود نصیب ما می شه من به این یقین دارم

foad65
2011-Jan-03, 20:56
اونایی که میگن اگر هدف ارتباط و آرامش است پس میتوانیم بجای نمازخواندن بشینیم و با خدا صحبت کنیم!باید بدانند ما قراره خدایی رو که دوست داریم از خودمان راضی و خوشنود نماییم پس باید ببینیم که خداوند چگونه دوست دارد که با او ارتباط داشته باشیم تا از ما خوشنود گردد نه اینکه ما چگونه دوست داریم یا راحت تریم.هرچیزی آداب خاص خودش رو داره و خداوند دوست داره وضو بگیریم بعد با اون نمازی که مد نظره ارتباط برقرار بشه.

maryam25
2011-Jan-03, 22:02
سلام سوالت جابه
واقعا چرا نماز می خونیم؟؟؟؟
شاید چون مسلمنیونیم
شاید یه رابطه
ولی گاهی یه نیازه

M I N A
2011-Jan-04, 15:22
نماز یعنی عهد یعنی توکل یعنی فروتنی یعنی افتادگی در برابر محبوب واوج گرفتن در هوای او...
نماز یعنی خدایا من تورو احساس میکنم تو هم من رو ببین...

Isis
2011-Jan-04, 21:15
من نماز نمي خونم. ولي مي خواستم بگم اينايي كه مي خونن چرا مي خونن: چون پدر مادرشون مي خونن

ksaadat87
2011-Jan-04, 22:57
سلام من نماز میخونم: چون حس اینکه دارم با قدرتمندترین هستی حرف میزنم ارومم میکنه
چون فهمیدم و باور کردم که وقتی نماز میخونم از خیلی از گناها دور میشم
من میتونم در حالت عادی هم با خدام حرف بزنم و درد دل کنم ولی نظرم اینه که هیچ حالتی از حرف زدنام به پای نماز نمیرسه
به زبان عربی میخونمش چون نشون دهنده وحدت مسلموناست،مثل یه زبون واحد و بعدش هم از نظر من زبان عربی اهنگین و دلنشینه

یه حرف با اونی که نماز نمیخونه: خداوکیلی شده تا حالا نماز بخونی و ضرر کنی؟ اونی که میاد در گوشت هی میگه که حالا چرا عربی و فارسی نه؟اصلا چرا نماز و مگه نمیشه همین جوری با خدا حرف زد؟ کسی بجز شیطون نیست ابجی و داداشای گلم.

smahdih
2011-Jan-04, 23:50
اکثرمون نمازو واسه آرامش داریم میخونیم ، مثه اینه که غم به آدم هجوم میاره و ما با خوندن نماز آرامشو به خودمون بر میگردونیم، چرا کسی نگفت که من وقتی آرومم نماز میخونم یا وقتی سرخوشم ؟

اونایی که واسه آرامش میخونن فک نمیکنید که چون راه دیگه ای بلد نیستن نماز میخونن ، از همون بچگی کردن تو مخش که نماز واسه آرامش و شکر از خداست ، خب این رفته تو ضمیر ناخوداگاه طرف بدون اینکه واقعا یه لحظه به خود نماز فک کنه اونو بجا میاره، اگه بهتون یه راه دیگه یاد بدن که شما با این راهم میتونین خودتونو آروم کنید بازم واسه کسب آرامش نماز میخونید یا ایندفعه واسه آرامشی که دارین میخونین ؟

حالا اگه نماز نخونیم چی میشه، مگه خدا رو فقط باید تو لحظه هایی که نماز میخونیم بیاد بیاریم
یا فقط موقع نماز به خودمون بیایم که خدایا منو ببخش واسه گناهانی که کردم، مگه غیر از پندار نیک ، گفتار نیک ، کردار نیکه ؟، نمیشه خدا رو تو پندارمون یا گفتارمون یا خودمون پیدا کنیم ؟

ksaadat87
2011-Jan-06, 15:59
اکثرمون نمازو واسه آرامش داریم میخونیم ، مثه اینه که غم به آدم هجوم میاره و ما با خوندن نماز آرامشو به خودمون بر میگردونیم، چرا کسی نگفت که من وقتی آرومم نماز میخونم یا وقتی سرخوشم ؟

اونایی که واسه آرامش میخونن فک نمیکنید که چون راه دیگه ای بلد نیستن نماز میخونن ، از همون بچگی کردن تو مخش که نماز واسه آرامش و شکر از خداست ، خب این رفته تو ضمیر ناخوداگاه طرف بدون اینکه واقعا یه لحظه به خود نماز فک کنه اونو بجا میاره، اگه بهتون یه راه دیگه یاد بدن که شما با این راهم میتونین خودتونو آروم کنید بازم واسه کسب آرامش نماز میخونید یا ایندفعه واسه آرامشی که دارین میخونین ؟

حالا اگه نماز نخونیم چی میشه، مگه خدا رو فقط باید تو لحظه هایی که نماز میخونیم بیاد بیاریم
یا فقط موقع نماز به خودمون بیایم که خدایا منو ببخش واسه گناهانی که کردم، مگه غیر از پندار نیک ، گفتار نیک ، کردار نیکه ؟، نمیشه خدا رو تو پندارمون یا گفتارمون یا خودمون پیدا کنیم ؟

سلام من و بقیه گفتیم وقتی ارومیم نماز نمیخونیم؟ شما درست میگین راه واسه اروم شدن زیاده واسه حرف زدن با خدا و بیاد خدا بودن هم زیاده ولی من به شخصه اگه بخوام یه مقایسه بین نماز و بقیه ی حالت ها داشته باشم به نماز نمره 100میدم و به بقیه زیر 100،این از روی تعصب بیجا نیست از روی فرهنگ خانوادگیم نیست،از روی تجربه چند سالمه بین سالهایی که نماز خوندم و سالهایی که نخوندم...

delnavaz
2011-Jan-06, 19:17
سلام به همه دوستان...
تو تمام نوشته های دوستان تعریفی که از نماز درک کردم یه حس زیبا و قشنگ برای یه تشکر از خالق و ایجاد یه حس ارامش تو روح خودمون...
روز اول که این تایپیک رو زدم میخواستم حس بقیه رو بدونم...

شما بگین کی راست میگه..

چون معنی عوض می شه اگه قرار باشه هرکس هر جور که دلش می خواد بخونه که چرا ما این همه بحث می کنیم رو عربی و فارسی بودن رو قبله و وضو .... پس باید احکامش هم رعایت باشه .

ahmad.reza
2011-Feb-13, 01:25
یه جایی دیگه داره بحث میشه خدا را قبول دارید یا نه بعد همون دوستانی که خدا را رد می کنند میان اینجا در مورده عبادتش هم نظر میدن..جالبه...
به نظر من اگه بعد از نماز با زبون خودت با خدا صحبت نکنی اون نماز هیچ فایده ای نداره...
دوستانی هم که میگن زبان شیوای عربی ..نمیدونم آهنگین خلاصه از این حرفا یه جواریی وارد فاز ریا شدند...

عصر ایمان
2011-Feb-13, 10:01
سلام به همه دوستان
مطالب زیاد و متنوعی در این تاپیک درج شده و این به این معناست که موضوع «نماز» برای دوستان اهمیت داره! حالا چه موافق و چه مخالف!
اما به نظرم چند بحث با هم مطرح شده و پراکندگی موضوع پیش آمده:

یکی اینکه: چرا نماز می خوانیم؟ فلسفه نماز چیست؟
دوم اینکه: مگر نماز برای یاد خدا نیست، پس چه لزومی دارد که قالب نماز را رعایت کنیم؟ خدا را در ذهنمان یاد کنیم، کافی است.
سوم اینکه: چرا نماز را به عربی می خوانیم؟ چرا به فارسی نخوانیم؟

در ادامه ان شاء الله مطالبی در این باره عرض خواهم کرد.

CYRUS88
2011-Feb-13, 12:31
نماز رو واسه خدا که نمی خونی واسه خودت می خونی این رو هیچ وقت فراموش نکنید که خدا به عبادت کردن ما نیاز نداره این مایم که به اون نیاز داریم ......حالا دوست داری عشقی می خونی ...یا کلا نخون یا گه می خونی از ته قلبت بخون با عشق به خدا که اگه باشه ادامه پیدا می کنه ........نه فقط برای پر کردن وقتت که اصلا ارزش نداره...

sama-sama
2011-Feb-13, 18:02
زبان عربی جدا از اهنگین بودن ان ، به دلیل دستور زبان خاصی که دارد برای قران و خب نماز انتخاب شده.
اینکه گفته میشود در زمان معینی با حالت خاصی (وضو ،طهارت ،...) باشه هم خودش یک فلسفه ای دارد و هم ایجاد یک اتحاد میکند و صد البته مانع تحریف و تغییر ان میشود .
یک تیم فوتبال لباسهای یکسانی می پوشند حتی علاقه مندان به ان تیم هم همان رنگ را به تن میکنند ان وقت چه طور برای ما سخت است نماز را به عربی و با قواعد خودش بخوانیم .!!!

تازه اگر به هنگام نماز به قصد ، تلفظ حروف را عوض نکنیم و سعی کنیم درست تلفظ کنیم حال اگر هم یه زمانی ناخواسته اشتباه تلفظ کنیم خدا می پذیرد ;-).

ahmad.reza
2011-Feb-14, 01:31
زبان عربی جدا از اهنگین بودن ان ، به دلیل دستور زبان خاصی که دارد برای قران و خب نماز انتخاب شده.
اینکه گفته میشود در زمان معینی با حالت خاصی (وضو ،طهارت ،...) باشه هم خودش یک فلسفه ای دارد و هم ایجاد یک اتحاد میکند و صد البته مانع تحریف و تغییر ان میشود .
یک تیم فوتبال لباسهای یکسانی می پوشند حتی علاقه مندان به ان تیم هم همان رنگ را به تن میکنند ان وقت چه طور برای ما سخت است نماز را به عربی و با قواعد خودش بخوانیم .!!!

تازه اگر به هنگام نماز به قصد ، تلفظ حروف را عوض نکنیم و سعی کنیم درست تلفظ کنیم حال اگر هم یه زمانی ناخواسته اشتباه تلفظ کنیم خدا می پذیرد ;-).

آخه این شد منطق این شد فلسفه...!!!!
این که شد حرف بالا منبری...شما تعریفت از ریا چیه؟....قصد توهین نیست ولی خیلی ها ناخواسته واردش میشن...
این آهنگین بودن زبان عربی که بعضی از دوستان به طور مکرر به کار میبرن یه کم رو مخ...

CYRUS88
2011-Feb-14, 10:03
بالا منبری چیه داداش .... اگه مسیحی بودی حتما می گفتی انجیل رو که عیسی به ازن خدا نوشته یارنش حرفای عیسا رو پس از عروجش نوشتن پس کلا چرا می گیم حرف خداست یا چرا اصلا باید بخونیمش...زبون قرآنو که نمی شه عوض کرد...خوبه چیزی که می خوای سر نماز بگی رو بدونی اما نباید عوضش کنی..ترجمش رو یاد بگیر ..این خوبه...اما در کل هر چیزی تو دنیا یه قانونی داره قانون نمازم اینه

ahmad.reza
2011-Feb-14, 10:10
بالا منبری چیه داداش .... اگه مسیحی بودی حتما می گفتی انجیل رو که عیسی به ازن خدا نوشته یارنش حرفای عیسا رو پس از عروجش نوشتن پس کلا چرا می گیم حرف خداست یا چرا اصلا باید بخونیمش...زبون قرآنو که نمی شه عوض کرد...خوبه چیزی که می خوای سر نماز بگی رو بدونی اما نباید عوضش کنی..ترجمش رو یاد بگیر ..این خوبه...اما در کل هر چیزی تو دنیا یه قانونی داره قانون نمازم اینه

من نگفتم چرا قران عربیه یا انجیل لاتین....لازم هم نیست زبان قران عوض کنیم ولی معنی اونو که دیگه میشه خوند..بعد ببخشید کی گفته این قانون من در آورودی یه قانونه؟...تو همه قانون ها یه چیزی با اسم منطق باید باشه.

sama-sama
2011-Feb-14, 10:23
آخه این شد منطق این شد فلسفه...!!!!
این که شد حرف بالا منبری...شما تعریفت از ریا چیه؟....قصد توهین نیست ولی خیلی ها ناخواسته واردش میشن...
این آهنگین بودن زبان عربی که بعضی از دوستان به طور مکرر به کار میبرن یه کم رو مخ...

دوست عزیز بحث من وارد فلسفه ان نشد.

زبان عربی تنها زبانی که در باگذشت 15 قرن هم چنان سلیس و قابل فهم است این زبان را با زبان سانسکریت و حتی زبان دری ... مقایسه کنید! چقدر مفاهیم با گذشت زمان فرق کرده !! حتی درکش هم سخت شده ، یا در زبان لاتین که در 500 یا 600 سال پیش بود الان مردمانش به راحتی انرا نمی توانند درک کنند چرا ؟ چون اصطلاحات و مفاعیم تغییر کرده . اما زبان عربی این گونه نبوده . پس یک راه حل برای عدم تغییر مفاههم ، استفاده از یک قالب ثابت میبود که زبان عربی این قالب را داشت .

در ضمن اگر قرار بود به فارسی بخوانیم در همان ابتدا به مشکل بر میخوردیم
بگويد بسم الله الرحمن الرحيم را چگونه ترجمه میکردید. به نام خداوند بخشنده مهربان. اما ترجمه درست بسم الله چنين نیست . در مورد «بسم» ترجمه «به نام» عيبي ندارد. اما «الله» قابل ترجمه نيست؛ زيرا اسم علم (خاص) خدا است و اسم خاص را نمي توان ترجمه كرد؛ از این دست ایرادات زیاد است .

دوم در مورد اهنگین بودن ان که شما گویا به ان حساس شدین

ساخت افعال و اسماء در زبان عربی ایجاد وزن و قافیه ای در هر ایه می کنند که سبب اهنگین و ریتمیک شدن ان می گردد و همین عامل در صدر اسلام یکی از دلایل گرایش مردم عرب به دین بود و همین سبب ترویج ان در ابتدا شد .

ساواري در مقدمه ترجمه قرآن به زبان فرانسوي مي نويسد:
«قرآن داراي تأثيري خاص و جاذبه اي ويژه است كه مانند آن ، براي هيچ يك از كتاب ها نيست.»

cyrus7
2011-Feb-14, 11:21
حالا یعنی کلا نمی شه نماز رو به زبون دیگه خوند فقط به این دلیل که زبانهای دیگه پیشرف و تقییر داشتن؟؟ اینکه نشد منطق

ahmad.reza
2011-Feb-14, 12:19
دوست عزیز بحث من وارد فلسفه ان نشد.

زبان عربی تنها زبانی که در باگذشت 15 قرن هم چنان سلیس و قابل فهم است این زبان را با زبان سانسکریت و حتی زبان دری ... مقایسه کنید! چقدر مفاهیم با گذشت زمان فرق کرده !! حتی درکش هم سخت شده ، یا در زبان لاتین که در 500 یا 600 سال پیش بود الان مردمانش به راحتی انرا نمی توانند درک کنند چرا ؟ چون اصطلاحات و مفاعیم تغییر کرده . اما زبان عربی این گونه نبوده . پس یک راه حل برای عدم تغییر مفاههم ، استفاده از یک قالب ثابت میبود که زبان عربی این قالب را داشت .

در ضمن اگر قرار بود به فارسی بخوانیم در همان ابتدا به مشکل بر میخوردیم
بگويد بسم الله الرحمن الرحيم را چگونه ترجمه میکردید. به نام خداوند بخشنده مهربان. اما ترجمه درست بسم الله چنين نیست . در مورد «بسم» ترجمه «به نام» عيبي ندارد. اما «الله» قابل ترجمه نيست؛ زيرا اسم علم (خاص) خدا است و اسم خاص را نمي توان ترجمه كرد؛ از این دست ایرادات زیاد است .

دوم در مورد اهنگین بودن ان که شما گویا به ان حساس شدین

ساخت افعال و اسماء در زبان عربی ایجاد وزن و قافیه ای در هر ایه می کنند که سبب اهنگین و ریتمیک شدن ان می گردد و همین عامل در صدر اسلام یکی از دلایل گرایش مردم عرب به دین بود و همین سبب ترویج ان در ابتدا شد .

ساواري در مقدمه ترجمه قرآن به زبان فرانسوي مي نويسد:
«قرآن داراي تأثيري خاص و جاذبه اي ويژه است كه مانند آن ، براي هيچ يك از كتاب ها نيست.»

من دقیقا برای همین گفتم که این منطق نیست...بهتره همه حرفها با منطق باشه تا بشه باور کرد...
چرا به مشکل بر میخوریم؟ کی گفته؟....مثلا اگه گفتی به نام خدا بخشنده....اون قران دیگه درست نیست....
چیزی که با منطق سازگار نیست همینه...
شما شعر موسی و شعبان را خوندی....؟!!!
اون آهنگین بودن زبان عربی ارزونی خودشون...برای ایرانی هیچ زبونی غیر از فارسی شیواتر و کامل تر نیست.

ahmad.reza
2011-Feb-14, 12:27
زبان فارسی بر خلاف نظر کسانی که در این چهل پنجاه سال اخیر گفته‌اند و نوشته‌اند، زبان بسیار آماده‌ای است برای بیان خرد، منطق و فلسفه....

بهرام رادان
2011-Feb-14, 12:41
کدام منطق فلسفه شما که همش دنبال دلیلای بی دلیلی

xlsaltolx
2011-Feb-14, 12:53
من دقیقا برای همین گفتم که این منطق نیست...بهتره همه حرفها با منطق باشه تا بشه باور کرد...
چرا به مشکل بر میخوریم؟ کی گفته؟....مثلا اگه گفتی به نام خدا بخشنده....اون قران دیگه درست نیست....
اون آهنگین بودن زبان عربی ارزونی خودشون...برای ایرانی هیچ زبونی غیر از فارسی شیواتر و کامل تر نیست.

عرض ارادت

مثلا اگه گفتی به نام خدا بخشنده....اون قران دیگه درست نیست
قرآن درسته ولی معنیش دیگه اون نیست
یکی از دوستان همین بسم الله الرحمن الرحیم رو مثال زده بودن,هنوز هم معنای واقعی رحیم رو نمیشه به زبان فارسی بیان کرد.
شما هر جوری دوس دارید میتونید با خدا حرف بزنید ولی اون چیزی که قرآن و سنت به ما میگه اینه که نماز باید به عربی خوانده بشه تا حق مطلب ادا بشه.
علاوه بر تمام حسنات و خوبیهای عربی خواندن نماز بحث تعبدی بودن اون نیز مطرحه.
من نماز رو علاوه بر اینکه بهش نیاز دارم برای این میخونم که واجبه.
اگه واجب میدونمش پس باید به اصولش هم پای بند باشم.

من هم شعر موسی و شبان را خوندم.
این مسئله به نماز ربطی نداره
عرض کردم ما میتونیم با هر نوا و لحنی که دوست داریم با خدا مناجات کنیم اما در واجباتمون باید به اصولش پایبند باشیم.

ممنون از این که حوصله کردید و خوندید.

CYRUS88
2011-Feb-14, 19:33
حرف درست راست ... نمیشه که هرچیزی به میل خواست ما انسانهای دمدمی مزاج باشه

آریامهر
2011-Feb-14, 19:47

درود.
بنده کاری با فلسفه ی نماز (که چرا حتما باید به شکل خاصی خونده بشه) ندارم ،
اما خب انسان ها باید همیشه شکر گزار پروردگار خود باشه و انو بابت نعمت هایی که در اختیارمون قرار داده شکر کنیم... حالا به هر طریقی، نماز، ساعاتی رو وقف سپاسگذاری و... اینو میخوام بگم که به هر طریقی که خدا رو یاد میکنیم باید از خلوص نیت و از روی عشق باشه نه اینکه از روی اجبار و برداشتن باری از دوش!!!
به قول اخوان ثالث:
خدای ساده لوحان را نماز و روزه بفریبد
ولیکن من برای خود خدای دیگری دارم
ریا و رشوه نفریبد اهورای مرا، آری
خدای زیرک بی اعتنای دیگری دارم
بدرود.

sama-sama
2011-Feb-14, 19:53
حالا یعنی کلا نمی شه نماز رو به زبون دیگه خوند فقط به این دلیل که زبانهای دیگه پیشرف و تقییر داشتن؟؟ اینکه نشد منطق

نه این تنها دلیل نیست . یکی دیگر از مشکلات اینکه هر کسی نماز را به زبان خودش بخواند اینکه مثلا در کشور ما همه که فارسی زبان نیستند یا همه از یک سطح تحصیل و اموزش برخوردار نیستند شما میگید همه به زبان فارسی بخوانند یکی پیدا میشه میگوید :مگه زبان ترکی یا کردی یا هرچی ....چه عیبی داره ویا یکی میگه من دوست دارم به زبون محلی بگم و تا انتها ...

خب بعد تصور کنید این ایده را به تمام دنیا نسبت دهیم و انوقت هنگام حج ان همه مسلمان ، هندی و ژاپنی و....با ان همه فرهنگ و ان همه قومیت ... هنگام نماز جماعت چه خواهند کرد!!!
جدا از اینکه این شکوه و یکپارچگی نماز و اداب ان فقط با داشتن یک زبان واحد میسر است
در کدام آئین می توانید شکوهی به بزرگی مراسم حج پیدا کنید؟و ان یکی شدن و برابری را در یک جا بببینید ؟؟ همه مسلمانان فقط به یک زبان و هم اوا به دور خانه خدا میگردند
واقعا با شکوه نیست نماد یکی شدن نشانه از یک قدرت نیست ؟؟؟؟

چرا مگه قوانینی یا بهتره بگم اداب نماز خارج از منطق است !! منظورتان را واضح تر بفرمایید اینکه گفته شده پاک و با خلوص نیت باشید منطقی نیست .؟ منطق نداشتن ان در چیه؟؟

زبان فارسی بر خلاف نظر کسانی که در این چهل پنجاه سال اخیر گفته‌اند و نوشته‌اند، زبان بسیار آماده‌ای است برای بیان خرد، منطق و فلسفه....

بله شما فارسی را برتر میدانید . ولی همین کشور ما قومیت های مختلفی دارد که همگی انها نمی توانند فارسی صحبت کنند و به زبان محلی خود صحبت میکنند برای انها چه نظری میدهید ایا می تواننید راهی را که اسلام برای ترویج در این مدت طولانی پشت سر گذاشته را برای ترویج زبان فارسی در مدت کوتاه تر طی کنید ؟؟؟؟

CYRUS88
2011-Feb-15, 09:46
اصلا فراموش کردید .... ما میتونیم تو عربی یه چیزی بگیم با یه معنی و مفهوم مشخص با تفصیر درست...چیزی که تو فارسی کمتر دیده می شه ...مثلا یکی می گه روز پنج شنبه...خوب صد در صد منظورش روز نیس.منظورش فقط پنج شنبست ...اما خدا می گه روز قیامت منظورش دقیقا روز قیامته .((من این رو توی برنامه شنیدم .دیدم حیفه به بقیه هم نگم))

ahmad.reza
2011-Feb-15, 12:44
عرض ارادت

قرآن درسته ولی معنیش دیگه اون نیست
یکی از دوستان همین بسم الله الرحمن الرحیم رو مثال زده بودن,هنوز هم معنای واقعی رحیم رو نمیشه به زبان فارسی بیان کرد.
شما هر جوری دوس دارید میتونید با خدا حرف بزنید ولی اون چیزی که قرآن و سنت به ما میگه اینه که نماز باید به عربی خوانده بشه تا حق مطلب ادا بشه.
علاوه بر تمام حسنات و خوبیهای عربی خواندن نماز بحث تعبدی بودن اون نیز مطرحه.
من نماز رو علاوه بر اینکه بهش نیاز دارم برای این میخونم که واجبه.
اگه واجب میدونمش پس باید به اصولش هم پای بند باشم.

من هم شعر موسی و شبان را خوندم.
این مسئله به نماز ربطی نداره
عرض کردم ما میتونیم با هر نوا و لحنی که دوست داریم با خدا مناجات کنیم اما در واجباتمون باید به اصولش پایبند باشیم.

ممنون از این که حوصله کردید و خوندید.
y:1y:1

درود
خوب این که منو قانع نمی کنه متاسفانه...((نمیشه بیان کرد)) مصداق بارز تظاهره
من چیزی به اسم سنت اسلامی نمیشناسم....دین چرا ولی سنت نه...(این یه نظر شخصیه)
من هم به اصول نماز پایبندم...نگفتم قبول ندارم فقط گفتم اگه بعدش با زبون خودت با خدا حرف نزنی اون نماز هیچ فایده نداره همین....فکر نمی کنم که این خلاف اصول و قوانین باشه

بستگی داره از چه دید نگاهش کنی....

ahmad.reza
2011-Feb-15, 13:31
نه این تنها دلیل نیست . یکی دیگر از مشکلات اینکه هر کسی نماز را به زبان خودش بخواند اینکه مثلا در کشور ما همه که فارسی زبان نیستند یا همه از یک سطح تحصیل و اموزش برخوردار نیستند شما میگید همه به زبان فارسی بخوانند یکی پیدا میشه میگوید :مگه زبان ترکی یا کردی یا هرچی ....چه عیبی داره ویا یکی میگه من دوست دارم به زبون محلی بگم و تا انتها ...
خب بعد تصور کنید این ایده را به تمام دنیا نسبت دهیم و انوقت هنگام حج ان همه مسلمان ، هندی و ژاپنی و....با ان همه فرهنگ و ان همه قومیت ... هنگام نماز جماعت چه خواهند کرد!!!
جدا از اینکه این شکوه و یکپارچگی نماز و اداب ان فقط با داشتن یک زبان واحد میسر است
در کدام آئین می توانید شکوهی به بزرگی مراسم حج پیدا کنید؟و ان یکی شدن و برابری را در یک جا بببینید ؟؟ همه مسلمانان فقط به یک زبان و هم اوا به دور خانه خدا میگردند
واقعا با شکوه نیست نماد یکی شدن نشانه از یک قدرت نیست ؟؟؟؟

چرا مگه قوانینی یا بهتره بگم اداب نماز خارج از منطق است !! منظورتان را واضح تر بفرمایید اینکه گفته شده پاک و با خلوص نیت باشید منطقی نیست .؟ منطق نداشتن ان در چیه؟؟

بله شما فارسی را برتر میدانید . ولی همین کشور ما قومیت های مختلفی دارد که همگی انها نمی توانند فارسی صحبت کنند و به زبان محلی خود صحبت میکنند برای انها چه نظری میدهید ایا می تواننید راهی را که اسلام برای ترویج در این مدت طولانی پشت سر گذاشته را برای ترویج زبان فارسی در مدت کوتاه تر طی کنید ؟؟؟؟

خداوند در سوره ابراهیم آیه 4 فرموده است که:
ما هیچ پیامبرى را جز به زبان قومش نفرستادیم تا [حقایق را] براى آنان بیان کند پس خدا هر که را بخواهد بى‏راه مى‏گذارد و هر که را بخواهد هدایت مى‏کند و اوست ارجمند حکیم (4)
حال این نکته به ذهن من خطور می کند که براستی چه کسی نادان تر و جاهلتر است: ما (مردمان ایران زمین) یا اعراب جاهلی آن زمان؟ چرا که آنها از خود پرسیده اند و انتظار داشته اند که ما که عربیم باید قرآن به زبان خودمان باشد و این سخن از نظر عقل و منطق کاملا پذیرفته شده است ولی ما نه تنها این فکر به ذهنمان نیامده بلکه عربی را زبانی مقدس، زبان علم و یا زبانی می دانیم که گنجایش سخنان خدا را دارد.
به راستی آنانی که چنین عقیده ها و پندارهایی دارند از همه نادان ترند. برای نمونه می گویند زبان عربی آنقدر محکم و قوی است که تنها زبانی است که می تواند لپ مطلب خداوند را برساند. والا این سخن خودش کفر است چرا که برای خداوند اندازه و کرانه ای قرار می دهند و کمی با خود فکر نمی کنند که بابا یکی از بزرگترین سخنان اسلام این است:
الله اکبر: یعنی خداوند بزرگتر است
یعنی خداوند اندازه ای ندارد خدا از هز چه فکر و اندیشه بکنیم بزرگتر است. سخنان خداوند نیز همین گونه است. هیچ زبانی توانایی سخنان خداوند را ندارد و برازنده خداوند نیست. این زبان ماست که خدا برای ما به زبان ما چیزی را توسط فرشته ای می فرستد.
از نظر من زبان تنها چیزی برای گفتگو میان انسانها است هر کسی در هر منطقه ای که زندگی می کرده است به زبان همان شهر خود سخن می گوید و دوست دارد سخن بگوید. چیزی کاملا طبیعی است. اون ترک یا کرد یا لر یا عرب هم میتونه تو کشور ما فارسی حرف بزنه پس دیدی شد یه واحد......
در ضمن ببین الان خیلی از کشورها به‌ویژه در دنیای کنونی زبان خود را وسیله‌ی گسترش نفوذ خودشان قرار می‌دهند. از جمله‌ی این‌ها، کشورهایی هستند که زبان را وسیله‌ای می‌دانند برای این‌که فرهنگ خودشان را مستولی کنند. البته در صدر اینها کشورهای استعمارگر انگلیس و آمریکا هستند حالا کاری نداریم چون این قضیه ربطی به بحث ما نداره...
.«مژده باد به آن بندگانی که به سخن [سخنان] گوش میدهند و بهترین آنرا پیروی می کنند. اینانند که خدا ایشان را هدایت نموده و اینان همان خردمندانند.» (سوره زمر: بخشی از آیه های 17 و 18)

لازم این نکته را هم بگم که دین اسلام...زبان عرب را ایران و ایرانی کاملش کرد....برید تاریخ کشورتون را بخونید
در ضمن من چیزی در حال حاضر به اسم اتحاد بین مسلمانان علی الخصوص شیعه و سنی نمیبینم...متاسفانه

عصر ایمان
2011-Feb-16, 18:36
سلام به همه دوستان
مطالب زیاد و متنوعی در این تاپیک درج شده و این به این معناست که موضوع «نماز» برای دوستان اهمیت داره! حالا چه موافق و چه مخالف!
اما به نظرم چند بحث با هم مطرح شده و پراکندگی موضوع پیش آمده:

یکی اینکه: چرا نماز می خوانیم؟ فلسفه نماز چیست؟ نماز خواندن چه آثاری به همراه دارد؟
دوم اینکه: مگر نماز برای یاد خدا نیست، پس چه لزومی دارد که قالب نماز را رعایت کنیم؟ خدا را در ذهنمان یاد کنیم، کافی است.
سوم اینکه: چرا نماز را به عربی می خوانیم؟ چرا به فارسی نخوانیم؟
در ادامه ان شاء الله مطالبی در این باره عرض خواهم کرد.

پاسخ پرسش اول: (فلسفه و آثار نماز)

نماز و نه هيچ عبادت ديگرى، براى خداوند سودى به همراه ندارد و اگر هيچ كس در تمامى هستى سر بر آستان او نسايد، بر دامن كبريايى او گردى نمى‏نشيند. ولى غفلت انسان از خداوند، زمينه سقوط وى به پست‏ترين درجات را فراهم مى‏كند. حال آن كه ياد خداوند او را بر طريق مستقيم نگاه مى‏دارد و در طوفان حوادث زندگى و فراز و نشيب آن دست او را مى‏گيرد.
اگر بخواهيم نقش نماز را در طول زندگى به چيزى تشبيه كنيم، بايد بگوييم: نماز همانند چراغ‏هايى نورانى در مسيرى تاريك و ظلمانى و پيچ در پيچ است كه انسان را به پيمودن راه اصلى و منحرف نگشتن و اسير غول بيابان نشدن دعوت مى‏كند. اين چراغ‏ها بايد همواره روشن باشد وگرنه آدمى ممكن است در مرحله‏اى به بيغوله‏اى بيفتد و چه بسا بازگشت از آن ميسر نباشد. فلسفه اصلى نماز و ديگر عبادات همين است. بدون نماز و عبادت انسان تربيت نمى‏شود و توان لازم را براى پيمودن راه كمال نمى‏يابد.

از جمله آثار نماز:
1) ياد خدا؛
وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري (طه/14)
و نماز را براى ياد من بپادار

انسان دشمنان درونی و بیرونی زیادی دارد که خواهان انحراف او از جاده سعادتند: هوی و هوس، شیاطین جن و انس و ... (نازعات/40 و فاطر/6 و انعام/112). اینان سعادت او را تهدید نموده و غفلتش را کمین کرده اند.
از سوی دیگر، مشغله های زیاد روزمره زندگی و تأمین معاش و مایحتاج زندگی، زمینه غفلت را در انسان فراهم می کند و دشمنان نامبرده ضربه کاری را در همین لحظه غفلت جستجو می کنند.

بنابر اين لازم است که هر چند ساعت يك بار، با خواندن نماز خداى سبحان را ياد کنیم و متذكر وجود لايتناهاى او شویم؛ اینکه بدانیم که هستیم و از کجا آمده ایم و در اینجا چه تکلیفی داریم و به کجا خواهیم رفت! اینها آموزه هایی است که با خواندن نمازهای پنجگانه همواره دوره می شود و زمینه غفلت را از بین می برد.

قرآن کریم از بندگانی که در کنار تلاش و کوشش زندگی، همواره به یاد خدا هستند تجلیل نموده و آنها را می ستاید:
رِجالٌ لا تُلْهيهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاةِ وَ إيتاءِ الزَّكاةِ يَخافُونَ يَوْماً تَتَقَلَّبُ فيهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصارُ (نور/37)
مردانى كه نه تجارت و نه معامله ‏اى آنان را از ياد خدا و برپاداشتن نماز و اداى زكات غافل نمى‏كند آنها از روزى مى ‏ترسند كه در آن، دلها و چشمها زير و رو مى ‏شود.

2) ترک گناه؛
وقتى انسان با نماز، به یاد خدا بود و خدا را مراقب خويش ديد، قهراً در کارهایش خطهای قرمز بندگی را مراعات نموده و از انجام گناه شرم و حيا مى ‏كند. بنابر اين يكى از فلسفه های تشریع نماز و آثار نماز، دوری از فحشا و منكرات و گناهان است:
وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَر (عنکبوت/45)
و نماز را برپا دار، كه نماز (انسان را) از زشتيها و گناه باز مى ‏دارد

3) خشوع و خضوع در پيشگاه مقام ربوبيت:
به طور مؤدب ايستادن، ركوع كردن، جبين به خاك ساييدن، سجده و... همه نشانه‏ هاى خضوع است و اين حقى است از خداى سبحان بر بندگان خود.

امام على(ع) مى‏ فرمايد: «ومن تعفير عتاق الوجوه بالتراب تواضعا ؛ خداى سبحان نماز را مقرر داشت تا پيشانى از روى تواضع به خاك ماليده شود» ، (نهج‏ البلاغه). حضرت فاطمه(س) نيز مى‏ فرمايد: «جعل اللّه‏ الصلاة تنزيها لكم من الكبر؛ خداوند نماز را مقرّر داشت تا دامن انسان را از كبر و منيّت پاك گرداند».

روشن است که همين خشوع و خضوع، به تدريج در روح و جان بنده خاشع و خاضع پروردگار اثر گذاشته و غرور و نخوت از روح و روان او پاک گردد و در برابر سایر بندگان مطیع پروردگار سبحان، متواضع باشد.

وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً (فرقان/63)
بندگان (خاص خداوند) رحمان، كسانى هستند كه با آرامش و بى‏ تكبّر بر زمين راه مى‏ روند و هنگامى كه جاهلان آنها را مخاطب سازند (و سخنان نابخردانه گويند)، به آنها سلام مى ‏گويند (و با بى‏ اعتنايى و بزرگوارى مى‏ گذرند).

4) تشکر از خدا:
نماز تشکر از خداوند است. او را بخاطر نعمتهای بی شماری که به ما داده با خواندن نماز، سپاس می گوییم و از نعمتش در راه صحیح بهره می بریم.

5) نمازهای جماعت و پیوند های محکم اجتماعی:
راز ديگرى كه در نماز نهفته است تشكيل جماعت ‏هاست. نماز جماعت، عملاً موجب همبستگى مسلمانان و احساس روح يك ‏رنگى در بين آنان است؛ چرا كه همه آنان به يك شكل و به سمت يك قبله نماز مى‏گذارند و اين موضوع، پيامدهاى ارزنده‏اى خواهد داشت.

ويل دورانت مى ‏نويسد: بر هيچ انسان منصفى پوشيده نيست كه شركت مسلمان ‏ها در نمازهاى جماعت روزانه چه اثر خوبى در وحدت و تشكّل آنها دارد. با كمى دقت مى‏ توان دريافت كه در سايه همين جماعت ‏ها و جمعه ‏هاست كه انسجام و اتحادى در اقشار مختلف ايجاد مى‏ شود و در سايه آن بركات و ارزش‏ هايى وجود دارد. از كارهاى عمرانى يك منطقه گرفته تا راه حل ساير مشكلات افراد و جامعه.

اینها اشارات کوتاهی بود از آثار بسیار نماز.

عصر ایمان
2011-Feb-16, 18:58
پاسخ پرسش دوم (مگر نماز برای یاد خدا نیست، پس چه لزومی دارد که قالب نماز را رعایت کنیم؟ خدا را در ذهنمان یاد کنیم، کافی است) :

از پاسخ قبلی جواب این پرسش هم تا حدودی روشن می شود و آن اینکه آثار پیش گفته بر قالب نماز مترتب است و در یاد ذهنی خداوند و رها کردن قالب نماز، این آثار شکل نمی گیرد. اینکه ما بنشینیم و در ذهنمان تصور کنیم خدایی هست و نعمتی به ما داده و ما باید قدر دان او باشیم، این حالت تا چه اندازه انسانی که زرق و برق دنیا دائم به او چشمک می زند را نگه می دارد؟ چه مقدار می تواند او را از گناه دور نماید؟ چنین عبادت ذهنی (!) چه آموزه عقلی و معنوی و چه تمرین روحی برای او به دنبال دارد؟ وَ وَ وَ ...

می بینید که می توان دهها پرسش (و در واقع ایراد) به این روش وارد نمود! پرسشهایی که پاسخ قانع کننده ای به دنبال ندارد و روح بلند انسان تشنه معرفت و عرفان را سیراب نمی کند.

بله، کمال روحی، آرامش معنوی، ناز و نیاز با معبود و لبریز شدن از شراب طهور متصل به منبع لایزال الهی تنها در سایه سار نماز و عبادت عاشقانه و عارفانه در قالب آن شکل می گیرد.

نماز از جمله عبادات عملى در بينش توحيدى اسلام است كه فلسفه آن را تنها در پرتو آن بينش، مى ‏توان نظاره كرد. بديهى است تا زمانى كه ابعاد مختلف اين بينش، به درستى شناخته نشود، جايگاه نماز و هم‏چنين ديگر برنامه ‏هاى عملى آن، روشن نخواهد شد.

--------------------------------------

افزونه ای بر این مطلب:
در بينش اسلام و اديان توحيدى، انسان و مجموعه هستى، آفريده‏ هاى خداوند در مسير حركت به سوى او و معرفت مبدأ خويشند.

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ (بقره/156)
«ما از آنِ خدائيم و به سوى او بازمى ‏گرديم!»
كُلٌّ إِلَيْنا راجِعُونَ (انبیا/93)
همگى بسوى ما بازمى ‏گردند!

در اين ديدگاه، هيچ غايتى جز معرفت خداوند براى انسان متصوّر نيست و كمال انسان، تنها در اين محدوده رقم مى ‏خورد و تمامى جاذبه‏ هاى ديگر، جملگى براى به حركت درآوردن آدمى و فراخوان وى به معرفت خداوند هستند.

در اين مسير است كه «عبادت» جايگاه خود را پيدا مى‏ كند؛ آن هم به صورت عبادتى موزون و حساب شده كه بايد به صورت خاصى به جاى آورده شود. بدون اين عبادت، سرّ حيات بى‏ رنگ خواهد شد و انسان در بيغوله جاذبه ‏هاى ديگر، راه اصلى را به فراموشى خواهد سپرد.

نمازهاى پنج گانه در تمامى عمر، همانند تابلوها و چراغ‏ هايى است كه در مسيرى سخت، طولانى و پرحادثه، انسان را به تبعيت از خود فرا مى‏ خواند تا او را از پرتگاه ‏هاى سقوط و گزند حوادث سنگين، باز دارد. بدون نماز، آدمى در مسير زندگى، گوهر عبوديت خويش را در برابر ذات لايزال احديت به فراموشى خواهد سپرد و در نتيجه از كمال خويش باز خواهد ماند. از همين رو، تمامى پيامبران الهى و كتاب ‏هاى آسمانى، آدمى را به نماز دعوت كرده ‏اند.

عصر ایمان
2011-Feb-16, 19:07
پاسخ پرسش سوم (چرا نماز را به عربی بخوانیم؟)
در نقل زیر پاسخ این پرسش از یک زوایه با بیانی شیرین بررسی شده؛

خاطره ای شیرین درباره عربی خواندن نماز

آقاى دکتر محمد جواد شریعت که با جمعى از دانشجویان با عالم بزرگوار مرحوم حاج آقا رحیم ارباب اصفهانى دیدار کرده بودند، خاطره آن ملاقات را چنین بازگو می کند:

سال هزار و سیصد و سى و دو شمسى بود. من و عده‏اى از جوانان پر شور آن روزگار، پس از تبادل نظر و بحث و مشاجره، به این نتیجه رسیده بودیم که چه دلیلى دارد نماز را به عربى بخوانیم؟ چرا نماز را به زبان فارسى نخوانیم؟ عاقبت تصمیم گرفتیم نماز را به فارسى بخوانیم و همین کار را هم کردیم.

والدین کم کم از این موضوع آگاهى یافتند و به فکر چاره افتادند. آن‏ها، پس از تبادل نظر با یکدیگر، تصمیم گرفتند با نصیحت ما را از این کار باز دارند و اگر مؤثر نبود، راهى دیگر برگزینند. چون پند دادن آن‏ها مؤثر نیفتاد ما را نزد یکى از روحانیان آن زمان بردند. آن روحانى وقتى فهمید ما به زبان فارسى نماز مى‏خوانیم، به شیوه‏اى اهانت‏آمیز نجس و کافرمان خواند. این عمل او ما را در کارمان راسخ‏تر و مصرتر ساخت. عاقبت یکى از پدران، والدین دیگر افراد را به این فکر انداخت که ما را به محضر حضرت آیت اللّه حاج آقا رحیم ارباب ببرند و این فکر مورد تأیید قرار گرفت. آن‏ها نزد حضرت ارباب شتافتند و موضوع را با وى در میان نهادند. او دستور داد در وقتى معیّن ما را خدمتش رهنمون شوند.
در روز موعود ما را که تقریباً پانزده نفر بودیم، به محضر مبارک ایشان بردند. در همان لحظه اول، چهره نورانى و خندان وى ما را مجذوب ساخت آن بزرگمرد را غیر از دیگران یافتیم و دانستیم که با شخصیتى استثنایى روبه رو هستیم. آقا در آغاز از ما پذیرایى نمودند، سپس به والدین فرمود: شما که به فارسى نماز نمى‏خوانید، فعلا تشریف ببرید و ما را با فرزندانتان تنها بگذارید.

وقتى آن‏ها رفتند، به ما فرمود: بهتر است شما یکى یکى خودتان را معرفى کنید و بگویید در چه سطح تحصیلى و چه رشته‏اى درس مى‏خوانید. آنگاه، به تناسب رشته و کلاس ما، پرسش‏هاى علمى مطرح کرد و از درس‏هایى مانند جبر و مثلثات و فیزیک و شیمى و علوم طبیعى مسائلى پرسید که پاسخ اغلب آن‏ها از توان ما بیرون بود. هر کس از عهده پاسخ بر نمى‏آمد، با اظهار لطف وى و پاسخ درست پرسش رو به رو مى‏شد.

پس از آن که همه ما را خلع سلاح کرد، فرمود: والدین شما نگران شده‏اند که شما نمازتان را به فارسى مى‏خوانید، آن‏ها نمى‏دانند من کسانى را مى‏شناسم که - نعوذبالله- اصلًا نماز نمى‏خوانند. شما جوانان پاک اعتقادى هستید که هم اهل دین هستید و هم اهل همت. من در جوانى مى‏خواستم مثل شما نماز را به فارسى بخوانم ولى مشکلاتى پیش آمد که نتوانستم. اکنون شما به خواسته دوران جوانى‏ام جامه عمل پوشانیده‏اید، آفرین به همت شما. در آن روزگار، نخستین مشکل من ترجمه صحیح سوره حمد بود که لابد شما آن را حلّ کرده‏اید. اکنون یکى از شما که از دیگران مسلط تر است، بگوید بسم اللّه الرحمن الرحیم را چگونه ترجمه کرده است.
یکى از ما به عادت دانش‏آموزان دستش را بالا گرفت و براى پاسخ دادن داوطلب شد. آقا با لبخند فرمود: خوب شد طرف مباحثه ما یک نفر است زیرا من از عهده پانزده جوان نیرومند بر نمى‏آمدم. بعد به آن جوان فرمود: خوب بفرمایید بسم اللّه را چگونه ترجمه کردید؟

آن جوان گفت: طبق عادت جارى به نام خداوند بخشنده مهربان.

ایشان لبخند زد و فرمود: گمان نکنم ترجمه درست بسم اللّه چنین باشد. در مورد «بسم» ترجمه «به نام» عیبى ندارد. اما «اللّه» قابل ترجمه نیست زیرا اسم علم (خاص) خدا است و اسم خاص را نمى‏توان ترجمه کرد مثلًا اگر اسم کسى «حسن» باشد، نمى‏توان به آن گفت «زیبا». ترجمه «حسن» زیبااست امّا اگر به آقاى حسن بگوییم آقاى زیبا، خوشش نمى‏آید. کلمه اللّه اسم خاصى است که مسلمانان بر ذات خداوند متعال اطلاق مى‏کنند. نمى‏توان «اللّه» را ترجمه کرد، باید همان را به کار برد. خوب «رحمن» را چگونه ترجمه کرده‏اید؟

رفیق ما پاسخ داد: بخشنده.

ایشان فرمود: این ترجمه بد نیست، ولى کامل نیست زیرا «رحمن» یکى از صفات خدا است که شمول رحمت و بخشندگى او را مى‏رساند و این شمول در کلمه بخشنده نیست «رحمن» یعنى خدایى که در این دنیا هم بر مؤمن و هم بر کافر رحم مى‏کند و همه را در کنف لطف و بخشندگى خود قرار مى‏دهد و نعمت رزق و سلامت جسم و مانند آن عطا مى‏فرماید. در هر حال، ترجمه بخشنده براى «رحمن» در حد کمال ترجمه نیست. خوب، رحیم را چطور ترجمه کرده‏اید؟

رفیق ما جواب داد: «مهربان».

حضرت آیت اللّه ارباب فرمود: اگر مقصودتان از رحیم من بودم- چون نام وى رحیم بود- بدم نمى‏آمد «مهربان» ترجمه کنید امّا چون رحیم کلمه‏اى قرآنى و نام پروردگار است، باید درست معنا شود. اگر آن را «بخشاینده» ترجمه کرده بودید، راهى به دهى مى‏برد زیرا رحیم یعنى خدایى که در آن دنیا گناهان مؤمنان را عفو مى‏کند. پس آنچه در ترجمه «بسم الله» آورده‏اید، بد نیست ولى کامل نیست و اشتباهاتى دارد. من هم در دوران جوانى چنین قصدى داشتم امّا به همین مشکلات برخوردم و از خواندن نماز فارسى منصرف شدم. تازه این فقط آیه اول سوره حمد بود، اگر به دیگر آیات بپردازیم، موضوع خیلى پیچیده‏تر مى‏شود. امّا من معتقدم شما اگر باز هم بر این امر اصرار دارید، دست از نماز خواندن به فارسى برندارید زیرا خواندنش از نخواندن نماز به طور کلى بهتر است.
در این‏جا، همگى شرمنده و منفعل و شکست خورده از وى عذرخواهى کردیم و قول دادیم، ضمن خواندن نماز به عربى، نمازهاى گذشته را اعاده کنیم.

ایشان فرمود: من نگفتم به عربى نماز بخوانید، هر طور دلتان مى‏خواهد بخوانید. من فقط مشکلات این کار را براى شما شرح دادم.

ما همه عاجزانه از وى طلب بخشایش و از کار خود اظهار پیشمانى کردیم. حضرت آیت اللّه ارباب، با تعارف میوه و شیرینى، مجلس را به پایان برد. ما همگى دست مبارکش را بوسیدیم و در حالى که ما را بدرقه مى‏کرد، خدا حافظى کردیم. بعد نمازها را اعاده کردیم و از کار جاهلانه خود دست برداشتیم.
بنده از آن به بعد گاه به حضور آن جناب مى‏رسیدم و از خرمن علم و فضیلت وى خوشه‏ها بر مى‏چیدم. وقتى در دوره دکتراى زبان و ادبیات فارسى دانشگاه تهران به تحصیل مشغول بودم، گاه نامه‏ها و پیغام‏هاى استاد فقید مرحوم بدیع الزمان فروزانفر را براى وى مى‏بردم و پاسخ‏هاى کتبى و شفاهى حضرت آیت اللّه را به آن استاد فقید مى‏رساندم و این افتخارى براى بنده بود. گاه ورقه‏هاى استفتایى که به محضر آن حضرت رسیده بود، روى هم انباشته مى‏شد. آن جناب دستور مى‏داد آن‏ها را بخوانم و پاسخ را طبق نظر وى بنویسم. پس از خواندن پاسخ، اگر اشتباهى نداشت، آن را مهر مى‏کرد. در این مرحله با بزرگوارى‏هاى بسیار آن حضرت رو به رو بودم که اکنون مجال بیان آن‏ها نیست. خدایش بیامرزد و در دریاى رحمت خویش غرقه سازد. «انّه کریمٌ رحیم»

bogeybooy
2011-Feb-16, 19:20
چرا نماز می خونیم : تصور کن تو کامبیوتر هستی روحت هم یه آنتی ویروس
نماز هم رو آپدیت آنتی ویروس بدون

چرا عربی : جواب رو با یه حدیث از امام صادق علیه السلام میدم

امام صادق فرمود : اگه حیوانی برتر از گوسفند بود خداوند اونو قربانی اسماعیل می کرد

حالا نماز رو قربانی تصور کن اسماعیل رو خدا

امیدوارم تا حدی تونستم جواب رو بدم

CYRUS88
2011-Feb-16, 20:20
به زبان ساده تر باید گفت....تو بخون ....کارنداشته باش چرا عربی..... اصلا چند عری زبان قرآنه...

Ali Miller
2011-Feb-16, 22:56
نماز میخونیم چون باعث میشه از کارهای بیهوده جلوگیری کنیم.
بعدشم واقعا ارامش دهنه است.d:

Totenkopf
2011-Feb-16, 23:04
من نماز نمی خونم.
کاری هم ندارم روی من برچسب کافر یا هرچی دیگه بزنن
هرکی نماز می خونه برای خودش می خونه و هرکی نمی خونه اون هم برای خودش نمی خونه
چند قرنه داریم سر بحث خوندن نماز درجا می زنیم می گیم چرا عربی؟چرا فارسی؟
40 میلیون ادمیم از هرکی بپرسیم خودش رو جان فدای اسلام می دونه ولی هنوز نتونستیم 1.5 میلیون بچه بی سرپرست رو سروسامون بدیم , اون ور دنیا , تو دنیا نامسلمون ها یک نفر مثل بیل گیتس میاد 40 میلیون بی سرپرست رو سروسامون میده ولی ما 40 میلیون 1.5 میلیون بی سرپرست رو نمی تونیم سرو سامون بدیم
هنوز میگیم عربی یا فارسی اسممون هم مسلمونه

می گیم علی یتیم نواز بود ولی نمی گیم اون یتیم ها الان کجان؟؟

ahmad.reza
2011-Feb-16, 23:17
من نماز نمی خونم.
کاری هم ندارم روی من برچسب کافر یا هرچی دیگه بزنن
هرکی نماز می خونه برای خودش می خونه و هرکی نمی خونه اون هم برای خودش نمی خونه
چند قرنه داریم سر بحث خوندن نماز درجا می زنیم می گیم چرا عربی؟چرا فارسی؟
40 میلیون ادمیم از هرکی بپرسیم خودش رو جان فدای اسلام می دونه ولی هنوز نتونستیم 1.5 میلیون بچه بی سرپرست رو سروسامون بدیم , اون ور دنیا , تو دنیا نامسلمون ها یک نفر مثل بیل گیتس میاد 40 میلیون بی سرپرست رو سروسامون میده ولی ما 40 میلیون 1.5 میلیون بی سرپرست رو نمی تونیم سرو سامون بدیم
هنوز میگیم عربی یا فارسی اسممون هم مسلمونه

می گیم علی یتیم نواز بود ولی نمی گیم اون یتیم ها الان کجان؟؟

نمیشه گفت هرکی نماز می خونه برای خودش می خونه...نه این که خدا نیازی به نماز خوندن ما داشته باشه نه ولی این جزء ارکان دین ماست...
مثل اینه که بگی یه مسیحی برای خودش میره کلیسا...برای خودش عبادت میکنه...با منطق جور درنمیاد...این یه بحث فلسفی البته.
به نظر من ریشه تموم این جهل و نادانی ها تو بیسوادی و بی اطلاع بودن مردم کشورمونه که همه چیزو چشم بسته قبول کردند....

Totenkopf
2011-Feb-16, 23:29
نمیشه گفت هرکی نماز می خونه برای خودش می خونه...نه این که خدا نیازی به نماز خوندن ما داشته باشه نه ولی این جزء ارکان دین ماست...
مثل اینه که بگی یه مسیحی برای خودش میره کلیسا...برای خودش عبادت میکنه...با منطق جور درنمیاد...این یه بحث فلسفی البته.
به نظر من ریشه تموم این جهل و نادانی ها تو بیسوادی و بی اطلاع بودن مردم کشورمونه که همه چیزو چشم بسته قبول کردند....

حرف شما بسیار درست است
نماز جز ارکان دین ماست
جواب قسمت اول حرفتون رو با قسمت دوم حرفتون می گم:ریشه در جهل ونادانی داره
همین احکام ما رو مقید بخوندن نماز بصورت بی معنی می کنه بطوری که اگر غیر از این بود شاید هیج جور و ستمی از برادر مسلمونت نمی دیدی شاید هیچ کلاهی سرت نمی زاشتن

همین میشد مدینه فاضله ای که از بچگی تو مخمون فرو می کردند که در زمان حکومت حضرت علی بود ولی نیست می دونی چرا؟
چون همه ما فقط بلدیم بگیم با نماز به ارمش روحی می رسم نمی دونیم که من نا نماز خون هم به ارمش روحی می رسم و فرقی برام نمی کنه که نماز بخونم یا نخونم چون خودم رو می شناسم!!!! دقیقا" خودمون رو نمی شناسیم ولی می گیم یکی از ارکان مهم دینومنه

ahmad.reza
2011-Feb-16, 23:48
حرف شما بسیار درست است
نماز جز ارکان دین ماست
جواب قسمت اول حرفتون رو با قسمت دوم حرفتون می گم:ریشه در جهل ونادانی داره
همین احکام ما رو مقید بخوندن نماز بصورت بی معنی می کنه بطوری که اگر غیر از این بود شاید هیج جور و ستمی از برادر مسلمونت نمی دیدی شاید هیچ کلاهی سرت نمی زاشتن

همین میشد مدینه فاضله ای که از بچگی تو مخمون فرو می کردند که در زمان حکومت حضرت علی بود ولی نیست می دونی چرا؟
چون همه ما فقط بلدیم بگیم با نماز به ارمش روحی می رسم نمی دونیم که من نا نماز خون هم به ارمش روحی می رسم و فرقی برام نمی کنه که نماز بخونم یا نخونم چون خودم رو می شناسم!!!! دقیقا" خودمون رو نمی شناسیم ولی می گیم یکی از ارکان مهم دینومنه

ببین نمیشه با پاک کردن صورت مساله مساله را حذف کرد....
منظورم اینه که نمیشه با خودت بگی چون چیزی از نماز نمی فهمم پس نمی خونم بستگی داره تو چه جوری دینت را شناخته باشی اصلا دنبالش رفتی بشناسی(این خیلی مهمه)
این بحث البته اگه ادامه پیدا کنه سیاسی میشه و نمیشه ادامه داد
در مورد اون رسیدن به آرامش روحی با نماز یا بدون نماز من هم تا حدودی با شما موافقم...یعنی من دلیلی نمیبینم اگه کسی نماز نمی خونه پس آرامش روحی هم نداره..این درست نیست.

sadan
2011-Feb-17, 03:46
من نماز می خوندم، اما یه مدت دیگه نمی تونم بخونم! اصلا وقتی فکر می کنم من چرا باید نماز بخونم، جوابی واسش ندارم. وقتی فکر می کنم که چطور شد که من بدون هیج انتخابی مسلمان شدم؟ هیچ جوابی ندارم. ما مسلمان زاده ایم ، ولی اگه حق انتخاب داشتیم، آیا اسلامو انتخاب می کردیم؟ من اعتقاد دارم که اول باید فهمید بعد اعتقادو ایمان آورد ! در ضمن اگه ما با خدا فارسی حرف بزنیم، خوب خارجیام باید با زبان خودشون نماز بخونن، که این میشه هر دمبیل!یک زبان واحد،حالا عربی چرا؟ شاید برا اینکه عربا یکم به آدمیت بیشتر توجه کنن، با توجه به کشتن بیشتر امامان و انبیا بدست عربها!

CYRUS88
2011-Feb-17, 16:44
اصلا مثل اینکه بعضی ها هی یه چیز کوچیک رو یادشون می ره...دلیل نماز خوندن سادس یه بار هم گفتم...دیگران هم گفتن..اما شما که نمی خوای بخونی دیگه نمی شه چیزی گفت...از قدیم گفتن آدم خواب رو می شه بیدار کرد اما آدمی که خودش رو به خواب زده رو نه....

bogeybooy
2011-Feb-17, 20:29
من نماز می خوندم، اما یه مدت دیگه نمی تونم بخونم! اصلا وقتی فکر می کنم من چرا باید نماز بخونم، جوابی واسش ندارم. وقتی فکر می کنم که چطور شد که من بدون هیج انتخابی مسلمان شدم؟ هیچ جوابی ندارم. ما مسلمان زاده ایم ، ولی اگه حق انتخاب داشتیم، آیا اسلامو انتخاب می کردیم؟ من اعتقاد دارم که اول باید فهمید بعد اعتقادو ایمان آورد ! در ضمن اگه ما با خدا فارسی حرف بزنیم، خوب خارجیام باید با زبان خودشون نماز بخونن، که این میشه هر دمبیل!یک زبان واحد،حالا عربی چرا؟ شاید برا اینکه عربا یکم به آدمیت بیشتر توجه کنن، با توجه به کشتن بیشتر امامان و انبیا بدست عربها!

دوست عزیز هر دینی از خداست (لا اکراه فی الدین : در دین هیج اجباری نیست )
چه مسیحی باشی چه یهودی چه اسلام چه زرتشتی
مهم اینه که به اصول دینت عمل کنی

حالا عربی چرا

شاید جوابت درست باشه اما من بهش اعتقاد ندارم و حرف خدا رو قبول می کنم ( انا انزلنا قرانا عربیا لعلکم تعقلون )
نماز هم از قران هست یعنی تو نماز قران می خونی ایا میشه قران رو فارسی خوند

چرا باید نماز بخونم

فکر کنم مجبور نیستی نماز بخونی
چون اسلام فقط به نماز خوندن نیست اما اگه میخواهی دینتو حفظ کنی بهترین چیز نماز خوندنه

ahmad.reza
2011-Feb-19, 21:49
اصلا مثل اینکه بعضی ها هی یه چیز کوچیک رو یادشون می ره...دلیل نماز خوندن سادس یه بار هم گفتم...دیگران هم گفتن..اما شما که نمی خوای بخونی دیگه نمی شه چیزی گفت...از قدیم گفتن آدم خواب رو می شه بیدار کرد اما آدمی که خودش رو به خواب زده رو نه....

ببین دوست عزیز نظر شما کاملا برای ما ارزشمنده....اما سعی نکنید نظرتون را تحمیل کنید...
شاید کسی اصلا با عقیده شما موافق نباشه...بهتره با منطق حرف بزنیم و دوستانه البته...
ممنون-;{@

m4mirzai
2011-Sep-20, 23:39
من نماز میخونم اما دوست داشتم فارسی بگم .. هرچی که به زبونم میاد ... هر دفعه یه چیز جدید بهش بگم ... سرنمازام گریه کنم سبک شم .... اینا رو دوست دارم نه اینکه هر روز یه جمله تکراری-;{@

ali_KM
2011-Sep-21, 01:26
سلام بچه ها
داستان دین و نماز و .... من سر دراز داره. اگر خواستید براتون تعریف میکنم.

یک سری حقایق هست که باید قبول کنیم:
1-بیشتر ما مسلمون به دنیا اومدیم چون پدر مادرمون مسلمان بودند مسلمان شدیم(هیچ تفاوتی در این زمینه با بت پرست ها نداریم! ! !) کمتر کسی از ما ها هم دنبالش رفتیم چهار تا کتاب باز کردیم بخونیم تحقیق کنیم و...

2-بحث سر خوندن نماز: اگر بگم نصف ملت کم نگقتم میان نماز میخونند اما فقط جمله عربی را از حفظ میگند حالا تلفظ و درست خوندش بماند کم نگفتم تازه یک سری ها هم داریم که اصلا فقط خم راست میشند! ! !

3-زبان عربی: بله خداوند دانای مطلق پس همه زبان ها را بلده هیچ فرقی هم براش نمی کنه شما با چه زبانی باهاش صحبت کنید به قولی هرآنچه از دل براید نکوست. ولی خب هزار تا هم میشه سند و برهان جمع کرد که چرا عربی بخونیم بهتره. که فکر کنم دوستان گفتند

4-یک سری عقاید خرافاتی داریم که به دلیل جاهلیت وارد دینمون شده و همین ها هم باعث مشکلات فراوانی شده باز خوبه الان تقریبا داریم میریم به این سمت که بیشتر فکر کنیم روی این عقاید : دو تا مثال می زنم که حرفم کامل بشه: اولی دخیل بستن: آقا الان شما ببینید کار را به کجا کشوندن قفل می بنند زنجیر میبنند نخ می بنند کاغذ می نویسند و... تو اماکن مذهبی. حالا این ها که خوبه! یک صحنه ای را ما تو مسجد شیعیان دیدیم یعنی o-: شدیم! ! این مسجد جایی که معمولا بیشتر ایرانی ها میرن ،گرفته بودند برگ های درخت مسجد گره زده بودند! ! ! درخت بدبخت داشت خشک میشد عکسش هم دارم! ! ! !o-: هرچی هم به مسئولش گفتیم به داد این درخت برسید گوش نکرد! ! ! یا یک مثال دیگه اش که واقعا من را میرنجونه: طرف میاد تو اماکن مذهبی از دم درش شروع میکنه به بوسیدن و لیس زدن سر و صورت و دست و پا همه جا را می ماله به در و دیوار .... خودش که هیچی بیچاره بچه ها را هم مجبور میکنند! ! ! !....

اما وظیفه ما چیه:
شما آقا یا خانمی که به فکر افتادی خیلی جای شکر داره اما به جای اینکه نماز خوندن و مسلمانی را به بهانه های مختلف ببوسی بزاری کنار اگر واقعا دنبال حقیقت هستی برو تحقیق کن کتاب بخون چهارتا مطلب از این ور و اون دربیار یکم دیدت را باز کن. اگر هم نه دنبال بهونه ای تا دلت بخواد بهونه است .....

از کسی هم که این تاپیک را زده تشکر میکنم شاید چند نفر از دانشجو ها را به فکر فرو ببره.
شرمنده طولانی شد.

توحید صمدی
2011-Sep-21, 07:54
سلام

اما نماز، درباره نماز نيز از رسول خدا نقل شده است كه فرمودند: «ما من صلوة يحضر وقتها الا نادى ملك بين يدى الناس: ايها الناس قوموا الى نيرانكم التي اوقدتموها على ظهوركم فاطفئوها بصلاتكم‏» . (4) هيچ نمازى نيست مگر آن كه در وقت نماز فرشته‏اى به مردم مى‏گويد اى مردم برخيزيد آن آتش‏هايى كه با دست‏خود بر پشت‏خود روشن كرده‏ايد با نماز خاموش كنيد .

m4mirzai
2013-Jan-28, 20:40
:12:::K:k:d:s;^%:

faezoon
2013-Jan-28, 21:38
اولا تاپیک خیلی جالبی گذاشتید.
من در یک خانواده مذهبی متولد شدم و نماز رو جلوتر از وقتش شروع کردم البته اجباری روم نبود ولی یه جور حس بزرگی به من میداد چون داشتم مثه بزرگترام رفتار میکردم .البته خانواده و اطرافیان خیلی چیزا راجع به دین و نماز به من میگفتن و حتی میشنیدم که بعضیا به پدر و مادرم میگن که نذار زودتر شروع کنه بعدا یهو زده میشه و....... ولی من که احساس بزرگی میکردم به حرف هیچکس گوش نمیدادم حتی یه سری مستحباته بعدش رو هم اجرا میکردم
خلاصه اینکه این ماجرا ادامه پیدا کرد تا وقتی که من حدودا 13 ساله شدم دیگه نماز رو به طور کلی گذاشتم کنار و چون خانواده مذهبی هم دارم حتی بعضی وقتا که جلوی اونا بودم ادای نماز رو در میاوردم (البته نه اینکه اونا زورم کنن نه ولی من این کارو ترجیح میدادم) سره تون رو درد نیارم مدتی بر این منوال گذشت و گذشت تا اینکه احساس یه کمبود شدید تو زندگیم کردم رفتم و از تورات و انجیل شروع کردم تا به قرآن رسیدم (خلاصه میکنم تا به موضوع اصلیه نماز برسم) بعد از اینکه وجود خدا رو باور کردم و یه جورایی دلم به خدا رسید عاشقش شدم (مراحل عاشقی رو هم نمیگم که طولانی میشه)
اگه عشق زمینی داشته باشی میدونی که عاشق لحظه ای و حتی صدم ثانیه ای ناراحتیه معشوقش رو نمیخواد وهر چی بگه بدون چون و چرا قبول میکنه چون اونقدر خوبی در معشوق دیده که عقل و دلش رو باخته......
خلاصه گرچه من عاشق خوبی نیستم ولی ایمان دارم اونی که با نام خدا میخونمش اونقدر خوبه که عقل و دله منو برده و تک تک سلولای وجودم طالبش هستن و چون از روی عادت نیست پس ایشالله تداوم خواهد داشت.........:20:

S o g a n d
2013-Jan-28, 22:37
اولا تاپیک خیلی جالبی گذاشتید.
من در یک خانواده مذهبی متولد شدم و نماز رو جلوتر از وقتش شروع کردم البته اجباری روم نبود ولی یه جور حس بزرگی به من میداد چون داشتم مثه بزرگترام رفتار میکردم .البته خانواده و اطرافیان خیلی چیزا راجع به دین و نماز به من میگفتن و حتی میشنیدم که بعضیا به پدر و مادرم میگن که نذار زودتر شروع کنه بعدا یهو زده میشه و....... ولی من که احساس بزرگی میکردم به حرف هیچکس گوش نمیدادم حتی یه سری مستحباته بعدش رو هم اجرا میکردم
خلاصه اینکه این ماجرا ادامه پیدا کرد تا وقتی که من حدودا 13 ساله شدم دیگه نماز رو به طور کلی گذاشتم کنار و چون خانواده مذهبی هم دارم حتی بعضی وقتا که جلوی اونا بودم ادای نماز رو در میاوردم (البته نه اینکه اونا زورم کنن نه ولی من این کارو ترجیح میدادم) سره تون رو درد نیارم مدتی بر این منوال گذشت و گذشت تا اینکه احساس یه کمبود شدید تو زندگیم کردم رفتم و از تورات و انجیل شروع کردم تا به قرآن رسیدم (خلاصه میکنم تا به موضوع اصلیه نماز برسم) بعد از اینکه وجود خدا رو باور کردم و یه جورایی دلم به خدا رسید عاشقش شدم (مراحل عاشقی رو هم نمیگم که طولانی میشه)
اگه عشق زمینی داشته باشی میدونی که عاشق لحظه ای و حتی صدم ثانیه ای ناراحتیه معشوقش رو نمیخواد وهر چی بگه بدون چون و چرا قبول میکنه چون اونقدر خوبی در معشوق دیده که عقل و دلش رو باخته......
خلاصه گرچه من عاشق خوبی نیستم ولی ایمان دارم اونی که با نام خدا میخونمش اونقدر خوبه که عقل و دله منو برده و تک تک سلولای وجودم طالبش هستن و چون از روی عادت نیست پس ایشالله تداوم خواهد داشت.........:20:

دوست عزیز شما خواستی و رفتی دنبالش . و قشنگی یک عمل به اینه که خودت بخوای نه اینکه بهت تحمیل بشه. این مسئله برای خیلیها هنوز جا نیفتاده!!!
مشکل خیلی از دوستای ما اینه که اصلاً نمیدونن تکلیفشون چیه. یا اصلاً چرا باید نماز بخونن و اینکه به چه زبانی بخونن؟؟؟
این مسئله خیلی تأمل برانگیزه و اساتید معارف دانشگاهها باید یه تکونی به خودشون بدن.!
چرا یک دانشجو باید اطلاعات دینیش اینقدر ضعیف باشه؟
تقصیر این عزیزان نیست ... آموزش ما اشکال داره

S o g a n d
2013-Jan-28, 22:54
خواندن نماز به صورت عربي و با همان الفاظ و کلماتي که پيامبر و ديگر مسلمانان صدر اسلام ميخواندند، دلائل مختلفي دارد که به برخي از آنها اشاره ميکنيم.

اول: تعبدي و توقيفي بودن خواندن نماز به لفظ عربي، به اين معنا که شريعت اسلام دستور به عربي خواندن نماز داده است.
با توجه به اين که روح عبادت بر تسليم و تعبد است ، انساني که ميخواهد عبادت خدا کند، کاري را انجام ميدهد که خداوند خواسته است. طبق آيات و روايات و سيره پيامبر اين واجب و تکليف ديني به اين شکل واجب شده است، اگر چه انسان ميتواند در غير نماز با هر زباني با خداوند سخن گويد.

دوم: جهت ايجاد زباني مشترک ميان همه پيروان اسلام و در واقع فراهم سازي وحدت و پيوند بين المللي ديني .

سوم: قرائت و اذکاري که در نماز است ، به صورت دقيق در هيچ زباني ترجمه ندارد. يعني نميتوان همان مفاهيمي که در اذکار نماز است ، به صورت دقيق ترجمه کرد و آن را بيان نمود. چه بسا برخي از کلمات يا جملات معاني بسياري در خود جاي داده که با يک يا چند جمله نتوان همه آنها را بيان نمود.(1)
به عنوان مثال از سوره حمد نام مي‏بريم که هيچ ترجمه‏اي که بتواند تمام مفاهيم آن را به زبان ديگر بيان کند، نيست. حتي تنها کلمه الله، هيچ معادلي در زبان ديگر ندارد. (اگر چه در قالب جمله اي بتوان ترجمه کرد). کلمه خدا در زبان فارسي نيز معادل معناي الله نيست.

در ضمن تجربه زندگي انسانها نشان داده آن جا که دستها ي انساني در کارهاي مختلف دخالت کرده است، آن را به صورتهاي مختلف در آورده که گاهي با اصل و حقيقت خود فاصله بسيار دارد. در مورد احکام و تکاليف ديني نيز ما اين مسئله را در اديان ديگر مشاهده ميکنيم که دست بردن انسانها در احکام و دستورهاي ديني آن ها را به چه وضعي در آورده و گاهي آن را به صورت کلي پاک کرده و از بين برده است.

در مورد نماز و عبادت نيز امروزه در اديان ديگر چيزي نميبينيم که خواسته الهي باشد تا پيروان آن اديان خود را موظف به انجام آن بدانند . به همين خاطر آن ارتباط دائمي و هميشگي که مسلمانان با خدا دارند، در اديان ديگر مشاهده نميکنيم.
اگر چه با توجه به اسبابي که ذکر کرديم. نماز بايد به زبان عربي خوانده شود، اما اين بدان معني نيست که انسان نتواند به هيچ زبان ديگري با خداوند سخن بگويد.
انسان ميتواند با هر زباني که خواست ، در غير نماز با خدا سخن گفته و با او راز و نياز کند . دردها و نيازهاي خود را با او در ميان گذارد و دعا بخواند. حتي در قنوت نماز که قسمت خواستن حاجتها است، به فتواي اکثر مراجع انسان ميتواند به فارسي يا هر زبان ديگر با او سخن گويد.
شايد يکي از رموز خواندن نماز به زبان عربي و با ديگر شرايط و آداب ، حفظ نماز بعد از قرنها است ، در حالي که در اديان ديگر ما اثري از آن نميبينيم . چه بسا اگر به همان صورت که پيامبران گفته بودند، عمل ميکردند و به خواست خود با آن برخورد نميکردند، آنها نيز نيايشي به عنوان نماز ميداشتند.

هشام بن حکم از امام صادق(ع) پرسيد: چرا نماز واجب شد، در حالي که هم وقت ميگيرد و هم انسان را به زحمت مياندازد؟ امام فرمود:
«پيامبراني آمدند و مردم را به آيين خود دعوت نمودند. عده اي هم دين آنان را پذيرفتند، امّا با مرگ آن پيامبران، نام و دين و ياد آنها از ميان رفت. خداوند اراده فرمود که اسلام و نام پيامبر (ص) زنده بماند و اين از طريق نماز امکان پذير است»؛(2) يعني علاوه بر آن که نماز عبادت پروردگار است، موجب طراوت مکتب و احياي دين هم هست.
در مسائل عبادي بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که خواست و اراده ما در آن نقشي ندارد، بلکه بايد آن‏ها را طبق دستور شرع انجام دهيم تا مقصود و هدف و مصالحي که شارع (خداوند) در نظر دارد و ما از آن بي خبريم، حاصل گردد. همان گونه که در اصل نماز تعبّد و تسليم وجود دارد، در اجزا و شرايط مختلف و از جمله عربي خواندن، اين نکته مهم نهفته است.

اميرمومنان (ع) در روايتي پس از بيان اينکه معناي اسلام، تسليم شدن در مقابل پروردگار است که نشان تسليم در عمل آشکار ميشود، ميفرمايد: مومن، بناي دين خود را بر اساس رأي و نظر شخصي نميگذارد، بلکه بر آنچه از پروردگارش رسيده بنيان مينهد.(3)

نماز رابطه بنده با خدا و اظهار عبوديت و شکرگذاري در مقابل نعمتهاي او است . طبيعي است که بنده آن را به جا ميآورد که خواسته خداوند و معبود اوست . اصولا هدف اصلي از خلقت انسان بندگي است. نماز بهترين شيوه اظهار بندگي است .اگر قرار باشد که هر انساني طبق خواسته خود عمل نمايد، نه آن چيزي که خداوند از او خواسته، اين ديگر بندگي خداوند نميشود، بلکه بندگي خود و عمل طبق خواسته خود است.

اما فلسفه عربي بودن قرآن:
نزول قرآن به زبان عربي با توجه به مخاطبان نخستين و پيامبر (که عرب زبانند) طبيعي است. زيرا هر سخنور و دانشمندي مطالب خويش را با زبان مخاطبان خود بيان مي‏کند يا مي‏نويسد، مگر آن که پيمودن چنين مسيري طبيعي به دلايلي، غير ممکن باشد يا در پيش گرفتن رويه‏اي ديگر ضروري به نظر برسد.
خداوند در ارسال پيامبران و ابلاغ پيام‏هاي خويش همين رويه را تأييد کرده و به کار گرفته است:
«و ما أرسلنا مِن رسول إلاّ بلسان قومه ليبين لهم فيضلّ اللَّه مَن يشاء و يهدي مَن يشاء و هو العزيز الحکيم؛
ما هر فرستاده‏اي را با زبان مردمش فرستاديم تا بتواند حقايق را براي آنان به روشني بيان کند. پس خداوند هر کس را بخواهد، گمراه و هر کس را بخواهد، هدايت مي‏کند و او شکست‏ناپذير و فرزانه است».(4)
رسولان الهي هم پيام را با زبان قوم و مخاطبان خويش مي‏آورند و هم معارف را متناسب با سطح فرهنگي و علمي آنان بيان مي‏کنند. بنابراين اگر قرآن به زباني غير از زبان عربي بود، جاي آن داشت که از حکمت نزول قرآن به آن زبان سؤال شود که چرا با اين که مخاطبان عرب بودند ، قرآن به زبان ديگري که مردم آن زمان نمي‏فهميدند نازل شد. پس نزول قرآن به زبان عربي در درجه اوّل امري طبيعي است.

دوم: قرآن که به زبان عربي نازل شد، جلوي بهانه‏گيري‏هاي اعراب آن زمان را گرفت، چون اگر قرآن به زبان غير عربي بر آنان نازل مي‏شد، بهانه آن ها اين بود که اين کتاب براي ما قابل فهم نيست. در سوره فصلت مي‏فرمايد: « اگر آن کتاب را به زبان عجمي قرار مي‏داديم مي‏گفتند. چرا آياتش براي ما قابل فهم نيست».(5)
سوم: ملت اعراب دست کم اعراب معاصر زمان پيامبر با توجه به تعصبات قومي، نزول قرآن را از سوي فردي غير عرب نمي‏پذيرفتند . اگر پيامبر ايراني بود و قرآن او به زبان فارسي بود، اعراب زير پذيرش آن نمي‏رفتند.
در سوره شعرا فرموده است: «و لو نزلنا علي بعض الاعجمين فقرأه عليهم ما کانوا به مؤمنين؛
اگر قرآن را بر شخصي غير عرب نازل مي‏کرديم. اعراب آن را نمي‏پذيرفتند».(6)

چهارم: زبان عربي، زباني است كه توان تحمل بار معاني قرآن را دارد.(7) مي توان گفت مهم ترين دليل و اصلي ترين دليل اين دليل چهارم است. به اعتراف زبان شناسان زبان عربي غني ترين زباني است كه مي تواند معاني گوناگون و عميق را در عبارات رسا و شيوا تحمل كند. نزول قرآن به اين زبان باعث جاودانگي اين زبان شد . جاودانگي زبان عربي در خدمت جاودانگي الفاظ و معاني بلند قرآن كريم گشت.

دلايل ديگري نيز در تفاسير ذکر شده است که جهت اطلاع بيش تر ميتوانيد مراجعه فرماييد به :
الف- ترجمه الميزان، ج11، ص 102 و ج 17، ص 545.
ب- تفسير نمونه، ج9، ص300 و ج 21، ص8 .

اما اينکه قرآن را فقط بايد به زبان عربي بخوانيم ، چنين دستوري وارد نشده است ، اگر چه بر خواندن آيات قرآن به زبان وحي در روايات به دلايل خاصي مانند محفوظ ماندن کلمات وحي ، انس مردم با زبان قرآن و داشتن وحدت زبان و...سفارش شده است.

خواندن قرآن به زبان فارسي به اين معنا كه انسان ترجمه آن را بخواند ، نه تنها اشكال ندارد. بلكه چه بسا در موادي ترجيح دارد. اينكه انسان معناي آيات قرآن را به خوبي درك كند تا بتواند هر چه بهتر و بيش تر از آن براي بهتر زيستن بهره گيرد ،بسيار شايسته و ارزشمند است.

اصولاً هدف اساسي نزول آيات براي همين است . اگر به قرائت قرآن نيز تاكيد شده ، براي رسيدن به فهم آيات قرآن و به كار گيري آن در زندگي است.
__________________________________________________ __________________________________________________ ____________________________________

پي‏ نوشت‏ها:
1. استاد محمدتقي مصباح يزدي، قرآن‏شناسي، ص 102 - 92، با اقتباس و تلخيص، چاپ مؤسسه آموزش و پژوهشي امام خميني، 1380 هـ. ش.
2. غلامعلي نعيم آبادي، نماز زيباترين الگوي پرستش، ص 35، به نقل از علل الشرايع، ج 2، ص 10.
3. سفينه البحار، ج4، ص233، ماده سلم.
4. ابراهيم (14) آيه 4.
5. فصلت (41) آيه44
6. شعراء (26) آيه 198و199.
7. قرآن‏شناسي، ص 102 - 92.

faezoon
2013-Jan-29, 01:04
کوتاهی آموزشی که بسیار است
ولی میگم بحث در مورد مسائل دینی و احکام و ......تا زمانی که پایه اعتقادی به خدا مشکل داره و سسته به جایی نمیرسه
بهتره بپرسیم کیا خدارو قبول دارن چه طور چگونه و چرا؟؟؟؟؟بقیه مشکلا خودش حل میشه