PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال آیا برای زنان جایز است که پاهای خودشان را نپوشانده و نشان دهند؟

Darya
2009-Sep-29, 19:01
سوال :آیا برای زنان جایز است که پاهای خودشان را نپوشانده و نشان دهند؟ لطفا در پاسخ به سؤال مذکور از قرآن و روایات موجود استفاده فرمائید.

فلسفه پوشاندن روى پا براى زن در برابر نامحرم چيزى غير از فلسفه پوشاندن ديگر قسمت هاى بدن نيست. به عبارت ديگر تمام بدن زن از جذابيت شديدى براى مرد برخوردار است و برهنه بودن آن لطمه شديدى به سلامت دينى و بهداشت معنوى بيننده وارد مى كند. ليكن در اين بين برخى امور استثنا شده است و در واقع بايد از علت موارد استثنا پرسيد. موارد استثنا صورت و دو دست تا مچ مى باشد و استثنا شدن آنها نوعى تسهيل براى زن است؛ زيرا پوشاندن آن موجب دشوارى افزون ترى است.

و به تعبير استاد مطهرى "مباح اقتضايى"است يعنى اقتضاى حرمت نگاه و وجوب پوشش را دارد، ولى شارع به جهت تسهيل چنين حكمى را صادر نكرده است. البته به فتواى فقها اين استثنا نيز در صورتى است كه مشتمل بر زينت نباشد.
[1]

حجاب در آیات و روایات:

حجاب و پوشش زن به حدی اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن مجید آن را مطرح کرده است. خداوند متعال در سورۀ نور در این باره می­فرماید: "به زنان مؤمن بگو که چشمان خود فرو ­گیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینت های خود را جز آن مقدار که پیداست، آشکار­ نکنند و مقنعه های خود را تا گریبان فرو گذارند و زینت های خود را آشکار نکنند، جز برای شوهر خود یا پدر خود و یا ... و نیز چنان پای بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده­ اند دانسته شود...".[2]

بسیاری معتقدند که صورت و دست ها از مچ به پایين (وجه و كفين) از حكم حجاب استثنا شده اند و در آيه هم قراینى بر اين استثنا وجود دارد؛ از جمله:

الف. استثنای زينت ظاهر در آيۀ فوق، خواه به معناى محل زينت باشد يا خود زينت، دليل روشنى است بر اين كه پوشاندن صورت و كفين لازم نيست.

ب. مفهوم دستور آيۀ فوق در مورد انداختن گوشۀ مقنعه [و روسری] به روى گريبان، که منظور، پوشانيدن تمام سر و گردن و سينه است و سخنى از پوشانيدن صورت در آن نيست، قرينۀ ديگرى بر اين مدعا است[3]. شواهد تاريخى نيز نشان مى‏دهد كه نقاب زدن بر صورت در صدر اسلام جنبۀ عمومى نداشته است.[4]

ائمۀ طاهرین (ع) نیز در روایات زیادی، در توضیح و تفسیر این آیۀ شریفه، مقدار لازم حجاب و پوشش واجب را بیان کرده­اند. فضیل یسار (یکی از یاران امام صادق) می­ گوید از آن حضرت سؤال کردم: آیا ذراعین (از مچ تا آرنج دست) زن، از زینتی که خداوند فرموده است نباید آن را برای غیر شوهران­ خود آشکار کنند، محسوب می­شود؟ حضرت فرمود: "بله و آنچه از بدن از خمار (روسری یا مقنعه) پایین تر است از زینت حساب می شود...".[5]

همچنین مسعدة بن زیاد از امام صادق (ع) نقل می کند که وقتی از حضرت در بارۀ زینتی که زن می تواند آشکار کند سؤال شد فرمود: "صورت و دو کف دست".[6]

البته باید به دو نکته توجه داشت:

1. از نظر اسلام، پیدا بودن صورت زن در صورتی اشکال ندارد که بدون آرایش یا همراه با آرایش­های خیلی جزئی که در عرف­ زینت به حساب نمی آید، باشد و مفسده ای را هم به همراه نداشته باشد.[7]

2. در مواردی که بیان می شود پوشیدن وجه و کفین لزومی ندارد، به این معنا نیست که نگاه و نظر به آن از طرف مرد اشکالی ندارد، چون ملازمه­ای بین آن دو نیست و آنچه در این جا بدان پرداختیم مسئلۀ اوّل است.[8] [9]

بر این اساس؛ اکثر مراجع محترم تقلید به وجوب پوشاندن رو و کف پا برای زنان در مقابل نامحرم، فتوا داده اند.[10] البته پوشاندن پا تا مچ در هنگام نماز برای زن لازم نیست.[11]

پاسخ مرتبط: سؤال 598 (سایت: 651).

--------------------------------------------------------------------------------

[1] با استفاده نرم افزار پرسمان.

[2] نور، 31، ترجمۀ آیتی.

[3] توضيح: در شأن نزول این آیه گفته اند که عرب ها در آن زمان روسرى و مقنعه‏اى مى‏پوشيدند كه دنبالۀ آن را روى شانه‏ها و پشت سر مى‏انداختند، به طورى كه مقنعه پشت گوش آنها قرار مى‏گرفت و تنها سر و پشت گردن را مى‏پوشاند، ولى قسمت زير گلو و كمى از سينه كه بالاى گريبان قرار داشت، نمايان بود. اسلام اين وضع را اصلاح كرد و دستور داد دنبالۀ مقنعه را از پشت گوش يا پشت سر جلو آورده و به روى گريبان و سينه بيندازند. نتيجه آن بود كه تنها گردى صورت باقى مى‏ماند و بقيۀ بدن پوشانده مى‏شد.

[4] تفسير نمونه، ج 14، ص 450 ، 451.

[5] "عَنِ الْفُضَيْلِ بْنِ يَسَارٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الذِّرَاعَيْنِ مِنَ الْمَرْأَةِ أَ هُمَا مِنَ‏ الزِّينَةِ الَّتِي قَالَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ قَالَ: نَعَمْ وَ مَا دُونَ الْخِمَارِ مِنَ الزِّينَةِ وَ مَا دُونَ السِّوَارَيْنِ، اصول کافی، ج 5 ، ص 521، باب یحل النظر الیه من المرأة.

[6] "عَبْدُ اللَّهِ بْنُ جَعْفَرٍ فِي قُرْبِ الْإِسْنَادِ عَنْ هَارُونَ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ مَسْعَدَةَ بْنِ زِيَادٍ قَالَ: سَمِعْتُ جَعْفَراً وَ سُئِلَ عَمَّا تُظْهِرُ الْمَرْأَةُ مِنْ زِينَتِهَا قَالَ: الْوَجْهَ وَ الْكَفَّيْن"، وسائل الشیعة، ج 20، ح 25429، ص 203، باب یحل النظر الیه من المرأة بغیر التلذذ.

[7] نک: استفتائات امام خمینی، ج 3، ص 256، سؤال 33و34؛ توضيح المسائل (المحشى للإمام الخميني)، ج‏2، ص 929؛ نمایه: زن و آشکار کردن آرایش، سؤال 598 (سایت: 651) (http://farsi.islamquest.net/QuestionArchive/651.ASPX) (شرح بيشتر در زمينۀ بحث فقهى و روائى اين مسئله، در مباحث نكاح در فقه آمده است).

[8] برای آگاهی بیشتر، نک: مسئلۀ حجاب، مطهری، مرتضی، ص 164- 235.

[9] با استفاده از سوال 495 (سایت: 536). (http://farsi.islamquest.net/QuestionArchive/536.ASPX)

[10] نک: رساله دانشجویی،ص 188،پرسش 271، فقط آیت الله مکارم شیرازی پوشاندن کف و روی پا را - به فتوا- واجب نمی دانند.

[11] توضیح المسائل ( المحشی)، ج1، ص 442، م 789

منبع:http://farsi.islamquest.net

ArasH
2009-Sep-29, 19:13
ببخشید، یعنی دیدن پای طرف مقابل حرامه؟
در حد این عکس مثلا -->
http://www.superherodesigns.com/journal/cindy_feet2.jpg

یا این حتی -->
http://www.img98.com/images/w4i4l7m3b6dt2x0qn3e.jpg

Darya
2009-Sep-29, 20:01
سؤال: آيا نمايان بودن كف پا، روي پا، قوزك پا و يا پاشنه پا از مردان نامحرم شرعاً جايز است.
جواب: جايز نيست.
امام، اراكى، فاضل، گلپايگاني و مكارم: عروه، (ستر و ساتر)، با استفاده از قبل از مسئله 1 و مسئله 5.
امام: استفتاء از كتاب احكام ازدواج، ص‏185.
اراكى، تبريزى، خامنه اي و گلپايگانى: استفتاء.
بهجت: توضيح المسائل، با استفاده از مسئله 1937.
سيستانى: توضيح المسائل، با استفاده از مسئله 2444 و منهاج الصالحين، (نكاح)، مسئله 18.
فاضل: با استفاده از توضيح المسائل مسئله 2503.
در نتيجه: خانمها نمي توانند با پاي بدون جوراب در مقابل نامحرم رفت وآمد كنند و يا با اين وضع براي خريد چيزي به مغازه نزديك منزل بروند و يا اگر نامحرم در خانه است بدون جوراب در مقابل او ظاهر شوند اگر چه نامحرم برادر شوهر، شوهر خواهر، و يا هر نامحرم ديگري باشد.
باسلام آرش گرامي حكم شرعي مساله ي فوق وفتواي مراجع به صورت فوق است
كه درپست بالا هم به صورت زير بيان شده
بر این اساس؛ اکثر مراجع محترم تقلید به وجوب پوشاندن رو و کف پا برای زنان در مقابل نامحرم، فتوا داده اند.[10] البته پوشاندن پا تا مچ در هنگام نماز برای زن لازم نیست.[11]

ArasH
2009-Sep-29, 20:04
سؤال: آيا نمايان بودن كف پا، روي پا، قوزك پا و يا پاشنه پا از مردان نامحرم شرعاً جايز است.
جواب: جايز نيست.
امام، اراكى، فاضل، گلپايگاني و مكارم: عروه، (ستر و ساتر)، با استفاده از قبل از مسئله 1 و مسئله 5.
امام: استفتاء از كتاب احكام ازدواج، ص‏185.
اراكى، تبريزى، خامنه اي و گلپايگانى: استفتاء.
بهجت: توضيح المسائل، با استفاده از مسئله 1937.
سيستانى: توضيح المسائل، با استفاده از مسئله 2444 و منهاج الصالحين، (نكاح)، مسئله 18.
فاضل: با استفاده از توضيح المسائل مسئله 2503.
در نتيجه: خانمها نمي توانند با پاي بدون جوراب در مقابل نامحرم رفت وآمد كنند و يا با اين وضع براي خريد چيزي به مغازه نزديك منزل بروند و يا اگر نامحرم در خانه است بدون جوراب در مقابل او ظاهر شوند اگر چه نامحرم برادر شوهر، شوهر خواهر، و يا هر نامحرم ديگري باشد.
باسلام آرش گرامي حكم شرعي مساله ي فوق وفتواي مراجع به صورت فوق است
كه درپست بالا هم به صورت زير بيان شده

خیلی خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید برای جوابگویی.
البته به نظرم اون کسی که با دیدن مچ پای جنس مقابل تحریک بشه دیگه باید رسما داغون باشه.
بازم تشکر میکنم ازتون.
خسته نباشید :02: y:1

Baran
2009-Sep-29, 20:14
سلام
من یه سوال داشتم، البته شاید جاش تو این تاپیک نباشه اگه اشتباهی بود پیشاپیش معذرت.
حالا اگه یه خانومی بر فرض پاهاش معلوم بود و یه آقایی هم چشاش افتاد و ایشون یکم هم مشکل داشتن و با دیدن پای طرف!!! تحریک شدن، حالا گناه از طرف کدوم بوده؟؟ خانومی که پاش معلوم بوده یا آقایی که زیادی توجه کرده؟؟ این وسط کناه کی بیشتره؟؟؟

Narcisse
2009-Sep-29, 20:20
سلام
من یه سوال داشتم، البته شاید جاش تو این تاپیک نباشه اگه اشتباهی بود پیشاپیش معذرت.
حالا اگه یه خانومی بر فرض پاهاش معلوم بود و یه آقایی هم چشاش افتاد و ایشون یکم هم مشکل داشتن و با دیدن پای طرف!!! تحریک شدن، حالا گناه از طرف کدوم بوده؟؟ خانومی که پاش معلوم بوده یا آقایی که زیادی توجه کرده؟؟ این وسط کناه کی بیشتره؟؟؟

هر دو نفر
چون به زن گفته شده بپوشونه، به مرد هم گفته شده نگاه نکنه.
آیه حجاب که تو قران اومده، بعد از این که به زن در مورد حفظ حجابش دستور داده، به مردها هم به فروپوشاندن چشماشون دستور داده.البته اگه زن می پوشوند، مرد هم نمیدید دیگه! اینم هستاااااا.

ArasH
2009-Sep-29, 20:23
سلام

اولا که اعوذ به الله من شیطان رجیم .
به نظر بنده تقصیر اون آقاست...چون مچ پا تقریبا نزدیک به زمینه...طرف مجبور نیست ببینه، اون 4 تا دونه انگشت که دیدشو مختل نکردن y:30

Darya
2009-Sep-29, 20:37
بسم تعالي
با سلام
به نظر من گناه زن بيشتره چون اگه مي پوشوند مردم نمي ديد اونم تو گناه نمي افتاد;-)
البته هر دو گناهكارندوبه اندازه ي گناه خودشون مجازات خواهند شد هم زن هم مرد.

aLi_AHW
2009-Sep-29, 21:22
به نظر بنده تقصیر اون آقاست...چون مچ پا تقریبا نزدیک به زمینه...طرف مجبور نیست ببینه، اون 4 تا دونه انگشت که دیدشو مختل نکردن y:30

خب گاهی اوقات بعضی خانمها چهره رو خیلی آرایش میکنند بعضی مردان هم خیلی چشمشون رو میخوان درویش کنن ، پائین رو نگاه میکنند . اونوقت مچه رو میبینند و غرق در گناه میشوند .

....................

جدای از شوخی . از نظر من . زن مسلمان ، یا باید تمام قسمتهایی که در اسلام به او امر شده را بپوشاند ، یا اگر این کار را نمیکند مسلمان نیست .

Darya
2009-Sep-29, 22:03
با سلام مجدد حضور دوستان
راستشو بخواين بعد ديدن تصويري كه برادر خوبم قرار دادن خيلي فكر كردم به نظر من هيچ جاي اين تصوير باعث ايجاد لذت تو جنس مخالف نميشد تا اينكه چند دقيقه يپيش فكري به ذهنم رسيد در حقيقت تفاوتي كه در اين تصوير وجود داره اينه كه اين خانوم پوشش تقريبا" غرب مابانه است
حال آنكه ما اگر با پوشش اسلامي خانومي رو با پاهاي برهنه تصور كنيم خواهيم ديد كه اين حكم شرعي حكمي به جاست.
فرض كنيد يك خانومي چادر به سر كرده باشه ولي با پاهاي برهنه يا روپوش شلوار مقنعه ولي پاها برهنه .
برهنگي پاها يك جور باعث جلب توجه ميشه وباعث ميشه هر كسي از كنار اون خانوم رد ميشه برگرده يك دور نگاهش كنه كه اين نگاه مي تونه مقدمه اي باشه براي گناهان كبيره.
با اين توضيح تقريبا" خودم قانع شدم كه چرا همچين حكم شرعي رو قرار دادن اميدوارم ساير دوستان نيز قانع بشن باتز اگر موردي بود بنده در خدمتم

احمد کاظمی
2009-Sep-29, 22:23

سلام منم یه چیزی بگم بد نیست
اخه با این وضعی که دخترای امروزه درست کردن اگه روبروتو نگاه کنی که افتضاحه
پایین هم که که ماشا الله تا نرسیده به زانو زدن بالا انگار میخوان برن برنج بکارن یا گل لگد کنن
حالا شما بگو کجا رو نگاه کنن ؟

FARyad
2009-Sep-29, 22:40
ببخشید، یعنی دیدن پای طرف مقابل حرامه؟
l

یا این حتی -->
http://www.img98.com/images/w4i4l7m3b6dt2x0qn3e.jpg

خدا نکشت آرش مردم از خنده y:15y:15y:15

ولی به نظر من پا اصلا جذابیت نداره....((: خیلی هم زشته اونم از مچ به پایینd:

amirr13
2009-Sep-29, 22:42
چرا همه ی نگاه ها به خانوما ختم میشه؟
جای دیگه واسه دیدن نیست؟
مجبور نیستین سرتونو پایین بگیرین و اینور اونورو نگاه کنین
مگه همه بیحجابن؟اگه همه بر عکس انتظار شما هستند اونوقت یه نگاه به خودتون بندازین که چرا برعکس همه اید!!

والله ما هم تو خیابون قدم میزنیم
نه تحریک میشیم نه کف پای کسی رو میبینیم نه از آرایش کسی گله میکنیم
یادمونم نمیاد کسایی که دیدیم چه شکلی بودن و درجه جهنم یا بهشتشون رو چند بود!!!
شاید بهتره بجای درپوش گذاشتن روی چشم یا درپوش گذاشتن روی زنها یکم نگاهمون رو تغییر بدیم که کسی مجبور نشه کف پاشم بپوشونه!!
اگه بحثو به انحراف کشیدم عذر میخوام ولی دیگه نتونستم تحمل کنم
دوستان هرگونه اعتراضی یا بحثی در مورد پست من هست لطفا اینجا ادامه ندید که نظم تاپیک بهم نخوره
پیام عمومی من میزبان هر نظری هست
ممنون

FARyad
2009-Sep-29, 22:51
یک چیز دیگه پس اون کاروانهای پیاده ای که از شهر ها و روستاهای دیگه میان مشد چی؟؟ من که دیدم پا برهنه هم بودن ... ولی پاهای که آبله زده و زخمی بودن ... آیا اینها هم گناه کردن؟؟ به نظرم خانومها یه کیسه گونی بکشن به خودشون و بیان بیرون تا مردها تحریک نشن!!!

Baran
2009-Sep-29, 22:57
کاش می شد به جای اینکه دقت کنیم ببنیم طرف زن یا مرد به آدم بودنش بیشتر دقت می کردیم، اونوقت دیگه به مچ پا هم نمی رسیدیم

پس جواب سوال من می شه اینکه هر دو گناهکارن بصورت برابر، متشکرم که جوابمو دادین نارسیس جان چون جایی من شنیده بودم که بخشی از گناه اون آقای مشکل دار هم به پای خانومه نوشته می شه چون اون باعث به گناه افتادن اون آقا (که خودش مشکل داشته) شده، بازم ممنون از جوابتون

aLi_AHW
2009-Sep-29, 23:01
یک چیز دیگه پس اون کاروانهای پیاده ای که از شهر ها و روستاهای دیگه میان مشد چی؟؟ من که دیدم پا برهنه هم بودن ... ولی پاهای که آبله زده و زخمی بودن ... آیا اینها هم گناه کردن؟؟ به نظرم خانومها یه کیسه گونی بکشن به خودشون و بیان بیرون تا مردها تحریک نشن!!!

بعضی عشایر بختیاری و ترک که لیلاق و قشلاق میروند گاهی اوقات اصلا حجاب اسلامی را هم رعایت نمیکنند ، در اکثر موارد نماز و روزه هم نمیگیرند . زندگیشان آنقدر با بدبختی و سختی همراه است که فقط خدا دردشان را میداند .

Narcisse
2009-Sep-30, 14:19
کاش می شد به جای اینکه دقت کنیم ببنیم طرف زن یا مرد به آدم بودنش بیشتر دقت می کردیم، اونوقت دیگه به مچ پا هم نمی رسیدیم

پس جواب سوال من می شه اینکه هر دو گناهکارن بصورت برابر، متشکرم که جوابمو دادین نارسیس جان چون جایی من شنیده بودم که بخشی از گناه اون آقای مشکل دار هم به پای خانومه نوشته می شه چون اون باعث به گناه افتادن اون آقا (که خودش مشکل داشته) شده، بازم ممنون از جوابتون

هر دو نفر
چون به زن گفته شده بپوشونه، به مرد هم گفته شده نگاه نکنه.
آیه حجاب که تو قران اومده، بعد از این که به زن در مورد حفظ حجابش دستور داده، به مردها هم به فروپوشاندن چشماشون دستور داده.البته اگه زن می پوشوند، مرد هم نمیدید دیگه! اینم هستاااااا.

خب منم که گفتم خانمی، اگه اون خانم می پوشوند که دیگه آقاهه نمیدید. پس اول خانم مقصر بوده.

کاظم سبزواری
2009-Sep-30, 22:51
با سلام
ممنون از مطالب دريا خانوم گرامي

من يه سوال دارم
اگر زني بداند (يعني مطمئن باشد)که اگر مرد نامحرمي به صورت او نگاه کند به گناه می افتد
وظیفه آن زن چیست ؟؟
متشکر

Darya
2009-Oct-01, 13:08
بسمه تعالي با سلام حضور برادر بزرگوار جناب سبزواري
مسئله: بر زنان واجب است تمام بدن خود را به استثنای وجه و کفین از نامحرم بپوشانند مشروط به آنکه: 1. وجه و کفین آنها زینت نداشته باشد. 2. کسی به قصد لذّت و ریبه به وجه و کفین آنها نگاه نکند.
امام خميني، اراکی و مکارم شيرازي،بهجت، تبریزى، خامنه اى، فاضل، سیستانی و گلپایگانى
در حقيقت برادر گرامي حجاب براي مصونيت زن است نه محدوديت او وحالا اگر صورت او به گونه اي باشد كه با نمايان بودن آن مصونيت آن خانوم از بين برود پوشيدن آن هم طبق نظر مراجع لازم است.البته قبل از انكه برآن زن لازم باشد كه صورت خود را بپوشاند بر مرد واجب است كه به چهره ي اون خانوم زماني كه فكر مي كند به گناه مي افتد نگاه نكند.
آيه اي كه در مورد پوشش زن است آيه ي31 سوره ي نور است كه مي گويدبگو به زنان....وزينت خود را آشكار نكنند مگر آنچه آشكار باشد....
وعلما مراد از اين قسمت ايه را كه مي گويد مگر آنچه اشكار باشد را گردي صورت ودستها مي دانند .كه دو حالت فوق را كه در بالا با شماره هاي يك ودو تفكيك شدند از اين حكم استثنا نمودند.
باز اگر قانع كننده نبود بنده در خدمتم تا بيشتر تحقيق كنم وجواب قانع كننده اي قرار بدم.
يا حق

rafiei8539006
2009-Oct-02, 03:31
سوال :آیا برای زنان جایز است که پاهای خودشان را نپوشانده و نشان دهند؟ لطفا در پاسخ به سؤال مذکور از قرآن و روایات موجود استفاده فرمائید.
[SIZE="3"]
فلسفه پوشاندن روى پا براى زن در برابر نامحرم چيزى غير از فلسفه پوشاندن ديگر قسمت هاى بدن نيست. به عبارت ديگر تمام بدن زن از جذابيت شديدى براى مرد برخوردار است و برهنه بودن آن لطمه شديدى به سلامت دينى و بهداشت معنوى بيننده وارد مى كند. ليكن در اين بين برخى امور استثنا شده است و در واقع بايد از علت موارد استثنا پرسيد. موارد استثنا صورت و دو دست تا مچ مى باشد و استثنا شدن آنها نوعى تسهيل براى زن است؛ زيرا پوشاندن آن موجب دشوارى افزون ترى است.

منبع:http://farsi.islamquest.net

خدايا ما مرداي بي همه چيز پست رو كه با ديدن مچ پاي خانمها تحريك مي شيم چرا آفريدي؟
خدايا چرا زنان رو انقده جذاب آفريدي( البته فقط ايرانياشونو) كه مردا(اونم فقط ايرانيا) با ديدن مچ پا و كف دست و شنيدن صدا و .... از خود بي خود مي شن.
خدايا نمي تونستي به جاي اينهمه جذابيت توي زنان و به جاي اينهمه شهوت توي مردان يه كم عقل بيشتر به ما بدي تا به جاي پرداختن به اين چيزا بريم عمرمون رو صرف كسب علم و خدمت به مردم و زندگي بهتر و تقرب بيشتر به تو بكنيم ؟ نه واقعاً نمي تونستي ؟جان من؟
خدايا نمي تونستي يه كم تقواي خارجي به ما بدي تا ما هم مثل مرداي خارجي بي توجه به ظاهر خانمها از كنارشون رد بشيم؟
خدايا اگه ما ايرانيا اينقده بي جنبه و گناهكاريم چرا زودتر امام زمان و نمي فرستي تا دخل ما رو بياره؟؟
خدايا چرا منو مرد آفريدي؟ حيوان؟ بي شعور؟تا اينهمه بهم توهين كنند و نفهمم؟
خدايا با اين احكام به نظرت زن بيشتر يه كالاي تجاري لوكس؟؟؟!!! نيست كه ديدن هر كجاش جذابيت بسياري براي من مرد مصرف گراي بيشعور رو داره؟
خدا پس كي ظهور مي كني؟( آخه قراره اينا امام زمانتو بكشن كار كار خودته از كس ديگه بر نمياد!!!)
خدايا ببين چقدر از طرز تفكر اين آدمات ناراحتم كه دارم دري وري مي نويسم!!!
خــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــدااااا ااااااااااااااااااااااااا اااااا

J A V A D
2009-Oct-02, 11:12
ببین این جور حرف زدن هم درست نیست... ما مرد ها رو با خودت یک نکن دوست عزیز.... اگه تو اینجوری هستی دلیل بر این نیست که من و دوستان دیگه اینجوری باشیم.
اگر شما هم از همون لحضه اول و همون دوران ابتدایی زنان و مردان که بسیار راحت در لباس پوشیدن هستند و نیمه عریان هستند این برای شما هم عادی میشد... تو میگی خارجی ... اون واسش عادی چون از همون اول دیده و بعضی از کارا واسش یه عمل عادی و روزمره هستش .... پس ما رو با اونا مقایشه نکن
اونا یه کارایه دیگه ای میکنند که 100 برابر بدتر اینه که ما به پای نا محرم نگاه کنیم...
...
در مورد این قضیه هم بگم که زنها باید خودشونو بپوشونند...
چرا ؟ واقعا چرا ؟زن (بیشترشون)میخواد بره بیرون ..کلی آرایش میکنه لباس خوب میپوشه ، عطر میزنه... میره خودشو به 1000 تا نامحرم نشون میده ...حالا که میاد خونه میره همه رو در میاره و اون لباس همیشگی رو میپوشه و بوی صد تا غدا رو میده ...
اسلام میگه باید خودتو واسه شوهر آرایش کنی ..جلوی شوهر لباس زیبا بپوشی .... واسه شوهرت ناز کنی ...
فکر میکنید یکی از دلیل اینکه مردا میرن دنبال یه زنه دیگه چیه....همینه...

در کل نمیخواستم پست بدم...چون کلا تو انجمن کم حرفم .... فقط خواستم این دوستمون و این سوال بی جواب نمونه

Darya
2009-Oct-02, 19:07
خدايا ما مرداي بي همه چيز پست رو كه با ديدن مچ پاي خانمها تحريك مي شيم چرا آفريدي؟

بسمه تعالي و با سلام حضور دوست عزيزمان وتشكر از جناب جواد بابت پاسخشان به اين پست
جناب همانطور كه در چندين پست پيش هم گفتم به نظر من علت اينكه حكم بر پوشاندن پا داده شده اين است كه با حجابي كه در مملكت اسلاميست چه چادر و چه مانتو ومقنعه وقتي كسي پاهايش برهنه باشد اين برهنگي در كنار اين نوع پوشش به چشم مي زند وتوجه هر گذرنده اي رو به خودش جلب مي كنه كه برميگرده به طرف يك نگاهي ميندازه.كه نگاه به اون فرد تاكيد
مي كنم نگاه به اون فرد نه نگاه به پاهاي برهنه اون فرد مي تونه مقدمه ي بي بندوباري اجتماعي وهزار مدل گناه باشه.
يك مثال خانوم چادري پا برنه رو توذهنتون مجسم كنيد تا متوجه بشين چي گفتم .آيا نا خود آگاه برنمي گردين نگاهش كنين؟

خدايا چرا زنان رو انقده جذاب آفريدي( البته فقط ايرانياشونو) كه مردا(اونم فقط ايرانيا) با ديدن مچ پا و كف دست و شنيدن صدا و .... از خود بي خود مي شن.
در اين مورد هم جناب جاهايي كه شما نام مي برين بهتره بي بند وباري هاي اخلاقي رو با اينجا هم يك مقايسه اي بكنين.اونا اصلا" شكل زندگيشون با ما وامثال ما فرق داره تو خارج ازديار ما ديگه خونواده معني خونواده نداره.خونواده جايي نيست كه هم پدر توش باشه هم مادر اونجا ديگه زوجين تمايل به زندگي هاي تكي دارنيك مقايسه بكنين تفاوت ها رو متوجه ميشين

خدايا نمي تونستي به جاي اينهمه جذابيت توي زنان و به جاي اينهمه شهوت توي مردان يه كم عقل بيشتر به ما بدي تا به جاي پرداختن به اين چيزا بريم عمرمون رو صرف كسب علم و خدمت به مردم و زندگي بهتر و تقرب بيشتر به تو بكنيم ؟ نه واقعاً نمي تونستي ؟جان من؟
دوست عزيز جذابيت وهرچيز ديگه اي كه تو وجود زن ومرد قرار داده شده لازمه ي تناوب نسل انسانيه.اگه دقت كني اسلام با قرار دادن اين احكام قصد داره اين جور مسائل رو فقط به محيط خونواده محدود كنه ودر محيط اجتماعي با قرار دادن حجاب براي هر دو جنس زمينه ها رو براي خدمت به مردم وتقرب به خودش رو فراهم كنه.

خدايا چرا منو مرد آفريدي؟ حيوان؟ بي شعور؟تا اينهمه بهم توهين كنند و نفهمم؟
خدايا با اين احكام به نظرت زن بيشتر يه كالاي تجاري لوكس؟؟؟!!! نيست كه ديدن هر كجاش جذابيت بسياري براي من مرد مصرف گراي بيشعور رو داره؟

دوست گرامي زن اون جايي كالاي لوكسه كه ازش براي تبليغ ماشين استفاده ميشه
مرد اونجايي پسته كه زن رو وسيله اي قرار ميدن براي كشيدن اون به ست خريد اون وسيله.

خدايا اگه ما ايرانيا اينقده بي جنبه و گناهكاريم چرا زودتر امام زمان و نمي فرستي تا دخل ما رو بياره؟؟

خدا پس كي ظهور مي كني؟( آخه قراره اينا امام زمانتو بكشن كار كار خودته از كس ديگه بر نمياد!!!)
خدايا ببين چقدر از طرز تفكر اين آدمات ناراحتم كه دارم دري وري مي نويسم!!!
خــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــدااااا ااااااااااااااااااااااااا اااااا
خدامن گله اي ازت ندارم دربرابر اين همه گله ودعا فقط يك دعاي كوچولو دارم
خدايا ازت مي خوام ديگه مثل گذشته هام روشن فكر نباشم
آخه ما ايرانيا عادت داريم روشن فكر بودن رو تو زير سوال بودن عقايد اعتقادات خودمون بينيم .

خدايا نمي تونستي يه كم تقواي خارجي به ما بدي تا ما هم مثل مرداي خارجي بي توجه به ظاهر خانمها از كنارشون رد بشيم؟
خدايا اي كاش يك خورده از اعتماد به نفس اين خارجيا به من ايراني مسلمان مي دادي كه به جاي اينكه اعتقادات خودم رو زير سوال ببرم بيشتر رو فلسفه ي گذاشتن احكامت فكر مي كردم به نظرم اين شكلي بهتر ميشد راه تقربت رو پيمود .خدايا چي ميشه يكبار به حرف ما گوش كني مردم اين همه خواسته وتقاضا دارن من يك دعاي كوچيك دارم

کاظم سبزواری
2009-Oct-03, 01:28
سلام

بسیار ممنون دریا خانوم
کافی بود مفهوم رسانده شد.

والا وقتی من با بعضی افراد هم صحبت می شوم میگویند این ها قدیمی شده است کی به صورت نگا می کند؟؟ کی به مچ پا نگاه می کند و...

ولی خود من فیلم حضرت یوسف را نتونستم ببینم (فقط 4 قسمت آخر آن را دیدم) به چه دلیل
چون در موقعیتی بودم که افرادی که در آن محل حاضر بودند حرف هایی می زندند که من خجالت می کشیدم و نمی توانستم در آنجا حاضر باشم
اینها همان افرادی بودند که میگفتند بابا این ها قدیمی شده است ما که دلمون صاف است
ولی موقع فیلم نگاه کردن می شد حرکاتی رو در ذهن خودشان مجسم می کردند و بیان می کردند!!!

ما بعضی مواقع بهانه میاوریم
باید حقیقت رو قبول کنیم گرچه خودمان عمل نکنیم.

خداوند انشالله همه ما رو به راه راست هدایت بفرماید
یا علی

rafiei8539006
2009-Oct-03, 02:47
ببین این جور حرف زدن هم درست نیست... ما مرد ها رو با خودت یک نکن دوست عزیز.... اگه تو اینجوری هستی دلیل بر این نیست که من و دوستان دیگه اینجوری باشیم.
ا
اونا یه کارایه دیگه ای میکنند که 100 برابر بدتر اینه که ما به پای نا محرم نگاه کنیم...
...
در مورد این قضیه هم بگم که زنها باید خودشونو بپوشونند...
چ
فکر میکنید یکی از دلیل اینکه مردا میرن دنبال یه زنه دیگه چیه....همینه...

در کل نمیخواستم پست بدم...چون کلا تو انجمن کم حرفم .... فقط خواستم این دوستمون و این سوال بی جواب نمونه
درود دوست عزيز
نخست: من جسارت نمي كنم به شما آقاي محترمي كه با بنده فرق داري( مسلماً IQ شما از من بالاتره كه دقيقاً فهميدي چي ميخوام بگم!!!!)
ديگر:بله ما هم يه كارايي مي كنيم كه صد برابر بدتر از كاراي اوناست كه صد برابر بدتر از نگاه كردن به پاي نامحرمه(اين عجب كار بديه ها!!؟؟)
افزون: يكي از دلايلي كه مردا ميرن دنبال زنهاي ديگه اينه كه مچ پاي اونا قشنگ تره!!؟؟؟)
آخر:خيلي ممنون كه بنده رو بي جواب نذاشتيد. لطف كرديدولي خوشحال مي شم اگر يك بار ديگه بخونيد من چي نوشتم. و همچنين من به هيچ وجه مخالف حجاب و پوشيده بودن چه در مورد آقايون و چه خانمها نبوده و نيستم من حرفم اينه كه مردها اينقدر حقير نيستن كه با ديدن مچ پاي زنها به انحراف كشيده بشن و اصولاً ما مي تونيم به جاي صرف وقت روي اين مسائل .... به كارهاي ديگه اي بپردازيم.

soheilspeedart
2009-Oct-03, 11:24
هر کسی یه آستانه تحریک داره، به نظر شما شایسته س کسی دیرتر از شما تحریک می شه، سایرین رو «حقیر» خطاب کنه؟!!!
انسان به مرور زمان در مواجه به مسائل مختلف، کم کم، دنبال محرک های قوی تر می گرده، ولی همیشه از کم شروع می شه!!! دقیقا مثل گناه! کسی که گناهان صغیره و کوچک شمرد و دچار گناه کبیره شد و بهش اصرار ورزید، خوب معلومه که خدا رو بنده نیست!

کسی که به این مسائل جزئی توجه نکنه، روزی رو خواهد دید که از قصد دنبال چیزی می گرده که تحریکش کنه و اون محرک هم متاسفانه می تونه تا جایی پیش بره که حتی زنا باشه!!!!

نمونه های ایرانی ش کم نیست، خارجی ش هم که الا ماشالله (همونایی که شما داری سنگش رو به سینه می زنی)، شما توی نت یه سرچی بکن!!! تازه مگه چند درصد از اینا، فیلم و عکس تهیه می کنن، شما دیگه تا ته ماجرا رو بخون دیگه!
هیچکدوم از اینایی که توی این فیلم ها هستن هم، آدمای همچین خلاف سنگینی نیستن، اونا هم مثل بقیه آدما که این نکات کوچیک رو مسخره می کردن ولی حالا خودشون در حال... اینا همون هایی هستن که دیگران رو متهم به وقت تلف کردن می کنن!!!

نمی دونم چیز به این واضحی، این همه طول و تفصیل داره؟!

هیواا
2009-Oct-03, 12:44
سلام.من یه چیزی میگم شما فکربدنکنیداd:من باتمام احترامی که برای علما قائلم اما نمیتونم به این احکامی که گفتن وحتی ا اصلا لزوم مرخع تقلید در عصر حاضر معتقد باشم.چون الان در عصر ارتباطات هستیم همه به نحوی میتونن با توجه به آگاهی هایی که در همین ارتباط بوجود میاد وشرایط رو میبینن بایک سنجش عقلی خودشون به جواب سوالات برسن البته در حوزه بسیاری از مسائل دینی. حالا چه لزومی داره که به فتوای علما که مربو ط به چندین سال قبل هست مراجعه کنند؟فکرنمیکنید که این مسئله مثل اینه که در اصولی ترین مبادی اعتقادی که قراره من اونا رو بپذیرم وبهش عمل کنم شخص دیگری پذیرفته وحالا بمن میگه عمل کن.و قصه هایی از این دست که باعث شده دین تقلیدی بمونه؟ وحتی اهمیت اندیشه که در دین اینقدر بهش تاکید شده نامحسوس بوسیله خود مذهبیون زیرپا گذاشته میشه؟ راستی بد نیست اگه بگم اثبات شده که فکرکردن بیشترین انرزی الکترو مغناطیسی رو تولید میکنه. من معتقدم هیچ چیز مطلق نیست.البته این توجیه نمیکنه رفتارهای غیر دینی وغیر انسانی رو.اصلا میدنید چیه؟دل من ازجای دیگه پره.به دوستان پیشنهاد میکنم کتاب خاطرات همفرو بخونید.

Darya
2009-Oct-03, 21:06
بسمه تعالي وبا سلام حضور يكايك دوستان
با تشكر از همه ي عزيزاني كه در بحث شركت نمودند .اگر شبهه يا مساله اي در اين مورد باقي مونده تا 13 مهر فرصت داريد كه مطرح كنيد وما از نظرات شما دوستان گرامي بهره مند گرديم وبعد از تاريخ 14 مهر اين تاپيك براي اينكه از مسير اصلي بحث خارج نگردد قفل خواهد شد.
دوست عزيز هيواا گرامي در مورد سخنان شما بايد بگويم عقل بشري متاسفانه محدود است ودر هر بازه ي زماني توانايي فهميدن مساله وصدور بهترين راه حل براي آن را ندارد .
البته من منكر اين نيستم كه بايد تقليد كور كورانه را كنار گذاشت وبا آگاهي وشعور كافي به حكمي عمل نمود
چرا كه خدا مي گويد از آنچه بدان علمي نداري پيروي مكن.
ولي اين مساله منافاتي با تقليد ندارد يك عده تحصيل اين علوم را مي كنند تا با دليل ومنطق به من و شما بگويند در چه موقعيتي چگونه بايد عمل نمودتا هم خود راه سعادت را بپيماييم وهم مراتب جلب رضايت خدا را بدست آوريم.
يا حق