PDA

مشاهده نسخه کامل : رشته فیزیك، گرایش ها، بازار کار و چند سوال

Jalaly
2007-Jun-25, 02:12
شاید برای خیلی ها مثل من كه علاقه به تحصیل در رشته فیزیك رو دارن این سوال باشه كه روش تحصیل در این رشته و نوع تدریس اون در دانشگاه های ایران به چه صورته امیدوارم مفید باشه

هدف
ماهیت :
گرایش‌های مقطع لیسانس
گرایش اتمی – مولکولی
فیزیک حالت جامد
گرایش هواشناسی
گرایش نجوم
آینده شغلی ، بازار کار، درآمد
نکات تکمیلی

هدف

در معرفی علم فیزیک دکتر پروین استاد فیزیک دانشگاه امیرکبیر می‌گوید: «فیزیک علم زندگی و اصلا علم حیات است» . و یا دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران معتقد است هر چیزی که در اطراف خویش می‌بینیم به فیزیک ربط پیدا می‌کند. همچنین پاسخ به بسیاری از سوالهایی را که همیشه ذهن بشر به آن مشغول بوده است به وسیله علم فیزیک می‌توان داد. مثل این که دنیا چگونه بوجود آمده است؟ از چه تشکیل شده و کوچکترین جزء آن چیست؟

در کل می‌توان گفت که جهان در بزرگترین مقیاس تا ریزترین مقیاس در ارتباط با علم فیزیک می‌باشد.

یکی دیگر از استادان دانشگاه نیز فیزیک را دانش کشف و استفاده عملی از قوانین و روابط حاکم بر پدیده‌های طبیعی می‌نامد که مبنای این دانش بر تجربه و آزمایش استوار است.

ماهیت :

رشته فیزیک در حد لیسانس عبارت است از فیزیک دبیرستانی به اضافه فیزیک قرن بیستم . از سوی دیگر می‌توان گفت که فیزیک در حد لیسانس مفاهیم فیزیکی دبیرستانی را عمیق‌تر کرده و طرز برخورد با مسائل فیزیکی را آموزش می‌دهد».

دکتر پروین نیز می‌گوید: «فیزیک دانشگاهی بر پایه کتاب فیزیک هالیدی و برخی کتب دیگر که به زمینه‌های فیزیک مدرن می‌پردازد، قرار گرفته است یعنی به نظر من اگر کسی مطالبی را که در فیزیک هالیدی نوشته شده است به درستی بفهمد باید به او لیسانس فیزیکش را بدهند».

گرایش‌های مقطع لیسانس

رشته فیزیک در دوره کارشناسی دارای 5 گرایش اتمی مولکولی ، هسته‌ای ، حالت جامد ، هواشناسی و نجوم است (البته فیزیک دارای گرایش دبیری نیز هست که ما در اینجا به بررسی آن نمی‌پردازیم چرا که گرایش دبیری به عنوان یک گرایش تخصصی در علم فیزیک مطرح نمی‌باشد) که تعداد واحدهای تخصصی هر یک از این گرایش‌ها در دوره کارشناسی بسیار محدود است و به همین دلیل گرایش‌های فوق در این دوره تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند.

برای اطلاع هرچه بیشتر به معرفی اجمالی هر یک از گرایشهای این دوره می‌پردازیم.

گرایش اتمی – مولکولی

فیزیک اتمی- مولکولی که مربوط به فیزیک جدید است از زمانی متولد شد که دانشمندان متوجه شدند کوچکترین جزء در طبیعت اتم نیست بلکه اتم از اجزای کوچکتری به نام الکترون‌ها و هسته تشکیل شده است. یعنی اتم از هسته‌ای تشکیل شده است که الکترون ‌هایی در اطراف آن می‌گردند.

دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران در ادامه سخنان خویش می‌گوید: «در این میان فیزیک اتمی به بررسی نقل و انتقال‌های الکترون‌های اطراف هسته می‌پردازد و خواص آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی ما در فیزیک اتمی کاری به این نداریم که هسته از چه تشکیل شده است بلکه هسته برایمان مرکزی با بار مثبت است و بیشتر توجه ما جلب الکترون‌های اطراف هسته می‌شود».

دکتر هوشنگ روحانی‌زاده استاد فیزیک دانشگاه تهران نیز در معرفی فیزیک اتمی می‌گوید: «اگر ما بپذیریم که در کل، علم فیزیک به دو بخش دنیای بزرگ و دنیای کوچک تقسیم می‌شود. دنیای بزرگ فیزیک ، مربوط به دنیای روزمره است و در آن حرکت اتومبیل‌ها، موشک، ماهواره و در کل تمام حرکاتی که می‌بینیم مورد بررسی قرار می‌گیرد، فیزیک اتمی به دنیای بی‌نهایت کوچک‌ها برمی‌گردد چرا که ما در فیزیک‌اتمی به بررسی ساختار ذره‌ای به نام اتم می‌پردازیم و این که اتم چگونه تشکیل شده و چه ویژگی‌هایی دارد؟»

گرایش فیزیک هسته‌ای

دکتر رهبر در معرفی فیزیک هسته‌ای می‌گوید: «در فیزیک هسته‌ای، خود هسته، مورد مطالعه قرار می‌گیرد یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی می‌کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکمفرما است و در نتیجه واکنش‌های انجام شده،‌ چقدر انرژی آزاد می‌گردد؟»

دکتر دویلو نیز در معرفی این گرایش می‌گوید: « انرژی هسته‌ای و رادیوایزوتوپ ‌ها مسائلی هستندکه در فیزیک هسته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد».

فیزیک حالت جامد

گرایش حالت جامد مربوط به سیستم‌های بس ذره‌ای مخصوصا جامدات است.

سامان مقیمی عراقی در ادامه می‌گوید: «ابتدایی‌ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات و خواص اپتیک ی ، مکانیک ی، الکتریکی و صوتی امواج ی است که در آن منتشر می‌شود که این بررسی منجر به پدیده‌های مختلفی مثل ابر رسانایی، نیم رسانایی و یا پخش و انتقال گرما می‌گردد.»

دکتر پروین نیز می‌گوید: «مطالعه دانش مربوط به کریستال‌ها و ویژگی‌های فیزیکی آنها به گرایش حالت جامد بر می‌گردد.»

گرایش هواشناسی

دو گرایش نجوم هواشناسی بسیار محدودتر از سه گرایش اتمی – مولکولی، هسته‌ای و حالت جامد ارائه می‌شود. برای مثال در سال تحصیل 79-78 گرایش هواشناسی تنها در دانشگاه هرمزگان ارائه شده و گرایش نجوم اصلا ارائه نشده است.

اما در معرفی این گرایش سامان مقیمی عراقی می‌گوید:

«گرایش هواشناسی ، اطلاعات پایه‌ای و متنوعی درباره انواع پدیده‌های جوی و برخورد علمی با آنها ارائه می‌دهد و همچنین با مطالعه دینامیک وضعیت هوا می‌توان بررسی کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده و چه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است؟»

گرایش نجوم

سه بخش اصلی این گرایش را نجوم رصدی، اخترشناسی و کیهان‌شناسی تشکیل می‌دهد.

سامان مقیمی عراقی در ادامه می‌گوید: «در بخش نجوم که جنبه مشاهداتی دارد، پدیده‌های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می‌سنجد.

در اخترشناسی جنبه نظری دارد وضعیت ستارگان مورد مطالعه قرار می‌گیرد یعنی بررسی می‌شود که هر ستاره در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه اتفاقاتی برایش رخ می‌دهد؟

بخش کیهان‌شناسی با این که زیاد جنبه نجومی ندارد اما به هرحال پیشرفتش را مدیون علم نجوم است. به این معنی که مدل‌های مختلف کیهان‌شناسی باید با داده‌های رصدی مطابقت کند.» گفتنی است که این کیهان‌شناسی به صورت کلاسیک به چگونگی ایجاد جهان و تشکیل ساختارهای کهکشانی مانند خوشه‌ها و ابر خوشه‌ها می‌پردازد.

امروزه اگر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید پژوهش کند و چیزهای جدیدی بسازد. اگر بخواهد پژوهش کند باید به آزمایشگاهها برود و اگر بخواهد در آزمایشگاهها کار کند،‌ احتیاج به تیم علمی دارد و در یک تیم علمی نیز همیشه متخصصان شاخه‌های مختلف فیزیک حضور دارند چون هر کاری که بخواهیم انجام بدهیم باید بنیان فیزیکی داشته باشد.

دکتر پروین در ادامه می گوید: «برای مثال اگر بخواهیم یک دستگاه الکتریکی بسازیم اول باید بدانیم چه قوانین فیزیکی بر آن حاکم است و بعد از شناخت آن قوانین، می‌توان دستگاه مورد نظر را با استفاده از فن و هنر ساخت.

«اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.»

آقای صحبت‌زاده دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیک می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد کارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای ، مراکز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشکی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت کنند.»

داریوش شیرازی فارغ‌التحصیل این رشته نیز می‌گوید: «اگر کسی به امید به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب، واردرشته فیزیک بشود، باید بداند که در انتها فقط یک مدرک لیسانس به دست خواهد آورد. برای این که رشته‌های علوم پایه و از جمله فیزیک در جامعه ما موقعیت کاری مناسبی ندارند و در نهایت اگر شانس داشته باشند جذب کلاسهای تقویتی و خصوصی می‌شوند.»

البته این در مورد دانشجویانی صدق می‌کند که رشته فیزیک انتخاب چهل یا سی به بعد آنها بوده است و در واقع به امید این که فقط در دانشگاه پذیرفته شوند این رشته را انتخاب کرده‌اند وگرنه دانشجویانی که با علاقه و دقت و تامل بسیار این رشته را انتخاب کرده‌اند حتی به صورت خصوصی نیز در این رشته فعالیت می‌کند. برای مثال یکی از فارغ‌التحصیلان این رشته کارگاهی برای ساخت وسایل اپتیکی دایر کرده است و یا تعدادی از فارغ‌التحصیلان با شرکت ایران خودرو برای بعضی از پروژه‌های این شرکت قرارداد بسته‌اند چون دانشجویان این رشته یاد می‌گیرند با مسائلی که در پیش رویشان قرار می‌گیرد براحتی برخورد کرده و مدل‌ ساده‌ای برای حل مسائل ارائه بدهند.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:

اسماعیلیان دانشجوی دکتری فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: «فیزیک منهای ریاضی یعنی صفر به همین دلیل دانشجویان این رشته باید از نظر ریاضیات در سطح بسیار بالایی باشند.»

سامان مقیمی عراقی نیز معتقد است که دانشجوی این رشته باید به فیزیک علاقه‌مند باشد به این معنی که از آنچه یاد گرفته است بتواند در زندگی روزمره خویش استفاده کند.

برای مثال با توجه به معلومات فیزیک دبیرستانی خود بررسی کند که آبی که از شیر آب می‌ریزد چرا به تدریج باریک می‌شود و سطح مقطع آن در این هنگام به چه حدی می‌رسد؟

بی‌شک عواملی که باعث شد نیوتن با افتادن سیب پی به قانون جاذبه ببرد، کنجکاوی مفرط، صبر و بردباری، مطالعه و آزمایش‌های مستمر و قدرت تحلیلی همراه با تفکر فراوان بود که با مشاهده پدیده‌های تکراری و عادی زندگی روزمره قوانینی را کشف کرد.

دکتر منیژه رهبر در این باره می‌گوید: «برخلاف رشته‌های مهندسی که با اتفاقات علمی کار دارند در رشته‌های علوم پایه از جمله فیزیک به چگونگی پیش‌آمدهای علمی توجه می‌کنند و در واقع به دنبال یافتن دلایل و چرایی هر پدیده یا اتفاق هستند و به همین دلیل بچه‌هایی که مستعد،‌ باهوش و کنجکاو هستند، می‌توانند در این رشته موفق گردند.

اما متاسفانه چون در دبیرستان فیزیک بخوبی آموزش داده نمی‌شود و دانش‌آموزان تنها به حفظ فرمول‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند بین آنچه خوانده‌اند و آنچه در دنیای خارج وجود دارد، ارتباط برقرار کنند و در نتیجه کنجکاوی آنها تحریک نمی‌شود و تعداد اندکی از دانش‌آموزان با استعداد به رشته فیزیک علاقه‌مند شده و این رشته را انتخاب می‌کنند.»

مهم این است که دانشجوی فیزیک از آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد به راحتی نگذرد.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:

امروزه اگر ما به فکر پیشرفت و ساخت وسایل صنایع مختلف کشورمان از نظامی گرفته تا پزشکی نباشیم باید این صنایع را به صورت آماده از کشورهای دیگر بخریم که این کار احتیاج به سرمایه‌ای گزاف دارد و باعث وابستگی کشور ما به کشورهای صنعتی می‌گردد»

دکتر رهبر نیز در همین زمینه می‌گوید: «ما در ایران صنایع چندانی نداریم و صنایع موجود نیز بیشتر مونتاژ بوده و ابتکاری نیست اما اگر روزی بخواهیم صنایع پیشرفته‌ای داشته باشیم باید خواص مواد را بدانیم تا متوجه شویم که چطور می‌توان از آنها استفاده بهتری بکنیم و وضعیت آن را بهبود ببخشیم و چنین پیشرفتی تنها با توسعه و پیشرفت علم فیزیک امکان‌پذیر است چرا که متخصصان فیزیک می‌توانند موجب بهبود کیفیت محصولات گشته و یا وسایل جدید طراحی بکند. یعنی ما به جای این که مواد خام خود را خیلی ارزان صادر کنیم به یاری دانش فیزیک آنها را به محصولات ساخته تبدیل بکنیم چرا که این محصولات ارزش افزوده بسیار زیادی دارد.

کار ی کشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن انجام داد. چون این کشور به یاری صنایع نیمه ‌رسانا، ترانزیستور و الکترونیک پیشرفت کرده است،‌صنایعی که علم زیربنایی آنها فیزیک می‌باشد.»

نکات تکمیلی

دکتر هادی دویلو استاد مهندسی هسته‌ای دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌گوید: «بیشتر واحدهای درسی دانشجویان گرایش‌های مختلف رشته فیزیک، در دوره لیسانس مشترک چرا که دانشجویان فیزیک تنها در سال آخر تحصیلی اقدام به انتخاب گرایش خود می‌کنند و هر گرایش نیز تنها 9 واحد تخصصی یعنی سه درس تدریس می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان بین یک لیسانس گرایش فیزیک حالت جامد یا هسته ‌ای و یا سایر گرایشهای تفاوتی قائل شد یعنی یک لیسانس فیزیک در هیچ‌یک از گرایشها متخصص نمی‌شود».

دکتر عراقی استاد فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر همین امر می‌گوید: «هر دانشجوی فیزیک در دوره کارشناسی باید 130 واحد بگذراند که دروس تخصصی هر یک از گرایشها فقط 9 واحد از این 130 واحد است و بدون شک 9 واحد نمی‌تواند تغییری در دیدگاه دانشجویان ایجاد کند و هر دانشجو فقط شناختی جزئی نسبت به گرایش مورد نظر خود پیدا می‌کند. تازه، گاه همین 9 واحد نیز به گونه‌ای مشترک اما در دروسی مختلف در هر یک از گرایشها تدریس می‌شود یعنی کتابها یا واحدهای درسی هر گرایش، متفاوت است اما در کل همه به اطلاعات یکسانی دست پیدا می‌کنند. در نتیجه یک لیسانسه فیزیک، یک کارشناس فیزیک به معنای عام آن است و کارشناس یا متخصص در یکی از گرایشهای فوق به شمار نمی‌آید

RM
2007-Jun-25, 16:07
ممنون .موضوع خوبی انتخاب کردید.
خوب این خیلی خوبه که شما در مورد رشته مورد علاقتون تحقیق و بررسی می کنین . چون انتخاب آگاهانه بهترین انتخابه .
لازم دونستم به عنوان کسی که در این رشته فارغ التحصیل شدم و از نزدیک با فواید و معایبش آشنا شدم در مورد این رشته تذکراتی بدم .
عمده بحث های متن(غیر از یکی دو قسمتش که در ادامه عرض میکنم ) ارائه شده منطقی و اصولی هستن . ولی باید یه چیزای دیگه رو هم در نظر داشت .

در معرفی علم فیزیک دکتر پروین استاد فیزیک دانشگاه امیرکبیر می‌گوید: «فیزیک علم زندگی و اصلا علم حیات است» . و یا دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران معتقد است هر چیزی که در اطراف خویش می‌بینیم به فیزیک ربط پیدا می‌کند. همچنین پاسخ به بسیاری از سوالهایی را که همیشه ذهن بشر به آن مشغول بوده است به وسیله علم فیزیک می‌توان داد. مثل این که دنیا چگونه بوجود آمده است؟ از چه تشکیل شده و کوچکترین جزء آن چیست؟

در کل می‌توان گفت که جهان در بزرگترین مقیاس تا ریزترین مقیاس در ارتباط با علم فیزیک می‌باشد.

یکی دیگر از استادان دانشگاه نیز فیزیک را دانش کشف و استفاده عملی از قوانین و روابط حاکم بر پدیده‌های طبیعی می‌نامد که مبنای این دانش بر تجربه و آزمایش استوار است

امروزه اگر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید پژوهش کند و چیزهای جدیدی بسازد. اگر بخواهد پژوهش کند باید به آزمایشگاهها برود و اگر بخواهد در آزمایشگاهها کار کند،‌ احتیاج به تیم علمی دارد و در یک تیم علمی نیز همیشه متخصصان شاخه‌های مختلف فیزیک حضور دارند چون هر کاری که بخواهیم انجام بدهیم باید بنیان فیزیکی داشته باشد.

دکتر پروین در ادامه می گوید: «برای مثال اگر بخواهیم یک دستگاه الکتریکی بسازیم اول باید بدانیم چه قوانین فیزیکی بر آن حاکم است و بعد از شناخت آن قوانین، می‌توان دستگاه مورد نظر را با استفاده از فن و هنر ساخت

امروزه اگر ما به فکر پیشرفت و ساخت وسایل صنایع مختلف کشورمان از نظامی گرفته تا پزشکی نباشیم باید این صنایع را به صورت آماده از کشورهای دیگر بخریم که این کار احتیاج به سرمایه‌ای گزاف دارد و باعث وابستگی کشور ما به کشورهای صنعتی می‌گردد»

دکتر رهبر نیز در همین زمینه می‌گوید: «ما در ایران صنایع چندانی نداریم و صنایع موجود نیز بیشتر مونتاژ بوده و ابتکاری نیست اما اگر روزی بخواهیم صنایع پیشرفته‌ای داشته باشیم باید خواص مواد را بدانیم تا متوجه شویم که چطور می‌توان از آنها استفاده بهتری بکنیم و وضعیت آن را بهبود ببخشیم و چنین پیشرفتی تنها با توسعه و پیشرفت علم فیزیک امکان‌پذیر است چرا که متخصصان فیزیک می‌توانند موجب بهبود کیفیت محصولات گشته و یا وسایل جدید طراحی بکند. یعنی ما به جای این که مواد خام خود را خیلی ارزان صادر کنیم به یاری دانش فیزیک آنها را به محصولات ساخته تبدیل بکنیم چرا که این محصولات ارزش افزوده بسیار زیادی دارد.

کار ی کشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن انجام داد. چون این کشور به یاری صنایع نیمه ‌رسانا، ترانزیستور و الکترونیک پیشرفت کرده است،‌صنایعی که علم زیربنایی آنها فیزیک می‌باشد.
خوب من این قسمت ها رو کاملا قبول دارم تو یه قسمت از تاپیک گفتگوی شبانه (http://www.daneshju.ir/forum/f305/t12605-121.html) هم درست به همین موضوع اشاره کردم .

اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.»

این کذب محض هست که شفاها از این حرفا زیاد زده میشه ولی در عمل و واقعیت این طور نیست . تمامی شرکت هایی که گفته شد فقط گرایش به جذب مهندس از نوع برق و .. دارند تا فیزیک این موضوع رو به عینه دیدم بعد از فارغ التحصیل شدن اگر به هر اداره برق ومخابراتی یا امثالهم مراجعه کنی با این پاسخ روبرو میشی که ما بیشتر مایلیم مهندس برق یا الکترونیک استخدام کنیم و پذیرش فیزیک نداریم این حرف رو بارها و بارها من شنیدم .
من دفترچه انتخاب رشته رو که از زمان کنکورم باقی مونده هر از گاهی نگاه میکنم که توش نوشته فارغ التحصیلان رشته فیزیک در ادارات برق ، مخابرات ، هواشناسی ، صدا و سیما ، پست ، نیروگاه ها میتونن استخدام و جذب به کار شن ولی در واقع این طور نیست .

البته بگم من این رشته رو از رو علاقه انتخابش کردم هنوزم که هنوزه و با این که خیلی تو این رشته سختی کشیدم بازم به این رشته علاقه دارم . چون واقعا عاشق رشته ام هستم . فیزیک رشته ای هست که رفتار پدیده های محیط پیرامونمون رو برامون تشریح میکنه ، قانوناشو بدست میاره و در نهایت به ما کمک میکونه که هم درک بهتری از محیط پیرامونمون به دست بیاریم هم از قوانینش استفاده کرده و محیط پیرامون رو در جهت رفاه و استفاده خودمون سوق بدیم . ولی بازار کار چندانی نداره (البته اونایی که دانشجوی تهران باشن شانس بیشتری دارن ) من حرف آقای شیرازی رو قبول دارم که گفتن بازار کار چندانی نداره ولی نمیفهمم نویسنده چه جوری تونسته بین نبودن بازار کارمناسب و عدم علاقه ارتباط بده ایشون کسی رو مثال میزنن که کارگاه زدن و اون رو نشونه علاقمند بودن به رشته میدونن ولی چند نفر هستن که بعد از فارغ التحصیل شدن پول زدن کارگاه یا شرکت دارن و اگه کسی این پول را داره و میتونه کارگاه بزنه و کسی این بودجه رو برا زدن کارگاه نداره .آیا این موضوع میتونه دلالت بر علاقه یکی به رشتش و عدم علاقه دیگری به رشته ای که خونده و انتخاب رشته از سر اکراه و اجبار اون داشته باشه ؟

من پارسال برا دوستم که دنبال کار میگشتیم .رشتش فیزیک بود . یه آگهی دیدیم .آگهی مربوط به یک شرکت کالیبراسیون بود که به گفته خودشون تنها شرکت کالیبراسیون منطقمون بود . رفتیم شرکت شرایط و مزایا و.. اینطوری بود :
ساعات کار از 8 صبح تا 3 بعد از ظهر(گفتن کار زیاد باشه تا 7 عصر هم امکانش هست که باشید )
کل مرخصی در سال یک هفته اونم نه به صورت پشت سر هم
محل کار :رجوع به کارخانه های اطراف شهرهای مختلف منطقه
این کار شامل قانون کار نمیشه و استخدام قراردادی یا پیمانی یا رسمی نیست .
شرکت کارکنان را بیمه نمیکند .
حقوق دریافتی در ماه 75 هزار تومان
....

البته برا کار دوستم به مخابرات و برق و اداره استاندارد هم مراجعه کردیم ولی همونطور که گفتم گفتند که جذب فیزیک نداریم از سال فلان به اینور مهندس جذب می کنیم .(داریم بر خلاف جهتی که همه حرکت میکنن میریم)

البته آدم که فقط و فقط به خاطر بازار کار رشته انتخاب نمیکنه این بستگی به نظر شخصی افراد داره .
اگر به این رشته علاقه زیادی دارین این رشته رو انتخاب کنید چون به نظر من موضوعات مورد بحثش خیلی جذاب هست ولی رو آینده کاریش تضمین چندانی وجود نداره .
البته در تاپیک گفتگوی شبانه هم گفتم فیزیک رشته ای هست که هر کشوری برا این که بتونه مستقل باشه و از حالت مونتاژ کننده در بیاد باید از نظر این رشته در سطح بالایی از علم و عمل باشه ولی تحقق این امر وابسته به اگر هایی (مثل اگرهای به کار برده شده در متن )است ومعلوم نیست کی محقق بشه الان ، 10 سال دیگه و یا به احتمال قوی در زمان نوادگان ماها .(البته بازم میگم دانشجوی تهران باشید شرایط فرق میکنه )

H A M E D
2007-Jun-25, 16:38
نقل قول:
اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.»

این کذب محض هست که شفاها از این حرفا زیاد زده میشه ولی در عمل و واقعیت این طور نیست . تمامی شرکت هایی که گفته شد فقط گرایش به جذب مهندس از نوع برق و .. دارند تا فیزیک این موضوع رو به عینه دیدم بعد از فارغ التحصیل شدن اگر به هر اداره برق ومخابراتی یا امثالهم مراجعه کنی با این پاسخ روبرو میشی که ما بیشتر مایلیم مهندس برق یا الکترونیک استخدام کنیم و پذیرش فیزیک نداریم این حرف رو بارها و بارها من شنیدم .

سلام
منم به عنوان یه مهندس الکترونیک این با این حرف خانوم Rm کاملا موافقم و خودم بارها با این موضوع برخورد کردم.
بزرگمهر
2007-Jun-25, 19:53
دوستان من دانشجو عمران هستم اما درسم كه تموم شد به امیدخدا میخواهم در رشته فیزیك برای فوق لیسانس شركت كنم می خواستم دراین مورد نظر تون بیان كنید.باسپاس.

RM
2007-Jun-25, 19:59
خوب من چند تا سوال ازتون دارم ؟
قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا رو هم دارید یا تا مقطع فوق لیسانس میخواهید بخونید ؟
وآیا به این رشته علاقه دارین؟ به مباحث فیزیکی چقدر آشنایی دارید؟

H A M E D
2007-Jun-25, 20:28
سلام
من نظرم اینه که اگه می خواین فقط تا مقطع فوق ادامه بدین همون عمران رو بخونین
مطمئنا بهتره
بزرگمهر
2007-Jun-25, 22:58
راستش من به فیزك مدرن خیلی زیاد علاقه دارم .بامباحث تاحدی راضی كنند اشنایی دارم اما نه خیلی زیاد واگر خدا یاری كند بله قصد ادامه تحصیل تا مقطع دكترا دارم.سپاس ازتوجه شما دوستان.

RM
2007-Jun-25, 23:47
خوب با این توضیحات و برا ادامه تا سطح دکترا ارزششو داره که ادامه بدید.
توجه کنید که این رشته کمی سخت هست و باید زحمت زیادی برای قبول شدن بکشید . البته با کمی علاقه و کمی بیشتر پشتکار میتونید در این رشته موفق باشید .در کل به نظر من در این رشته ادامه بدید و بازم تاکید میکنم که همت زیادی داشته باشین و اوایل کار اگه مطالب رو خوب درک نکردید دلسرد نشید .
درصد قبولی در ارشد فیزیک حدود 15 درصد هست . منبع سوالات هم ایناست اگه با خوندن اینا مشکلی نداشتید این رشته رو حتما ادامه بدید .
زبان تخصصی
فیزیک هالیدی(البته 2 جلدش)
مکانیک تحلیلی 1 و2
الکترومغناطیس 1و2
فیزیک جدید(فیزیک نوین) و فیزیک کوانتومی 1و2

اسم دقیق کتابا و نویسنده هاش رو هم لازم داشتید بگید .مینویسم براتون.

Jalaly
2007-Jun-26, 01:30
این كه گفتین یه قسمت مطلبم اشتباهه این نشون میده مطلبمو خوندین از این بابت ممنونم
ولی من خودم چون علاقه زیادی به این رشته دارم گفتم این مطلبو بذارم تا از طریق شماها بفهمم چقدر صحت داره
كه خوب خوشبختانه بیشتر جاهاش صحیحه
ولی اینكه تو اداراه هایی مثل برق و امثال اینها از این رشته استفاده نمیكنن خوب حتما اطلاعات زیادی از رشته ندارن متاسفانه اكثر آدما فكر میكنن یه فارغ التحصیل رشته فیزیك فقط به درد تدریس می خوره ولی ما چه جوری باید به مردم بفهمونیم كه اینجوریا كه فكر میكنن نیست خودش كلی زمان میبره

RM
2007-Jun-26, 01:57
این كه گفتین یه قسمت مطلبم اشتباهه این نشون میده مطلبمو خوندین از این بابت ممنونم

خواهش میکنم انجام وظیفه هست . تمام سعی ماها بر اینه که با بررسی تمامی پست ها تا اونجا که میتونم دوستان رو به نحو احسن راهنماییی کنیم .

ولی من خودم چون علاقه زیادی به این رشته دارم گفتم این مطلبو بذارم تا از طریق شماها بفهمم چقدر صحت داره
كه خوب خوشبختانه بیشتر جاهاش صحیحه
خوب خوشحالم به جواب مناسبی در زمینه سوالی که در ذهنتون بود رسیدید .

ولی اینكه تو اداراه هایی مثل برق و امثال اینها از این رشته استفاده نمیكنن خوب حتما اطلاعات زیادی از رشته ندارن متاسفانه اكثر آدما فكر میكنن یه فارغ التحصیل رشته فیزیك فقط به درد تدریس می خوره ولی ما چه جوری باید به مردم بفهمونیم كه اینجوریا كه فكر میكنن نیست خودش كلی زمان میبره

اتفاقا اونروز که با یکی از استادام در این مورد صحبت میکردیم . استاد میگفت اتفاقا یک سال مدیر مخابرات یه شهری عوض شد ایشون به نسبت معینی از فیزیک و برق رو استخدام کردن و در عرض یک سال دیدن که چقدر بازده کار افزایش پیدا کرده ولی باز مدیر اونجا عوض شد و اوضاع به حالت اول برگشت . خلاصه به قول شما این فرهنگ سازی زمان میبره .ا

RM
2007-Jun-26, 02:07
راستی یادم رفت بگم تعداد واحدهای اخذ شده برا لیسانس 136 واحد هست .

Jalaly
2007-Jun-28, 01:55
خانم Rm خوب شما كه لیسانس فیزیك دارین میشه بپرسم كه آیا الان مشغول كاری هستید یا نه اگه آره آیا این كار به رشته ی تحصیلیتون میخوره؟
این كه گفتین پیدا كردن كار سخته تو این رشته یه كم نگرانم كرد اخه توی مقاله ارسالی من در مورد بازار كار تقریبا اینو میرسون كه فارغ التحصیل رشته فیزیك در خیلی زمینه ها به درد كار میخوره
چون من اول بخاطر علاقم میخوام این رشته رو بخونم بعدش هم به خاطر كار اگه قرار باشه كار برای این رشته نباشه یا كم باشه پس تكلیف ما چی میشه؟

RM
2007-Jun-28, 15:56
سلام
خدمت شما بهناز جان عرض كنم كه من پارسال فارغ التحصيل شدم و يك سال تمام هر چي بيشتر دنبال كار گشتم كمتر موفق شدم يك سال بيكار بودم الان مدت كمي هست كه بصورت پاره وقت كار ميكنم . تدريس نرم افزاري مي كنم برا يه شركت خصوصي تو شهر حودم كه مطمئنا اين شغل دائمم نخواهد بود.(تدريس فيزيك برا دبيرستان)
در مورد اشتغال هدفم ترسوندن شما نبود ميخوام زياد به نوشته ها و گفته ها استناد نكنيد .ميدونيد حقيقت اينه كه نه تنها در اين رشته بلكه كلا وضعيت استخدام و اشتغال به كار در كشورمون متاسفانه وضع اسفناكي داره .واين در مورد تمامي رشته ها صادق هست .ولي در اين بين رشته هايي مثل فيزيك كه نقش و اهميتشون تو جامعه ما جا نيافتاده در اين گير و دار ضربه بيشتري ميبينن .
ولي در كل شما اگه از بند پ ميتونيد استفاده كنيد اصلا نگران كار نباشيد
من يه مثالي بزنم براتون من كه رفتم واسه تصفيه يكي از بچه ها ي سال بالاييمون رو ديدم كه همزمان با ما فارغ التحصيل شده بود 5 ساله تموم كرد فيزيك رو با معدل آنچناني .موقع دانشجويي هم هر كاري كردند ايشون جز درس خوندن . ولي هنوز تصفيه نكرده ميگفت يكي از آشنايانش در يك مكان(مركز تحقيقات يه جاي توپ كه اسمشو نميگم)كار واسش جور كرده حالا ميگفت دو جا كار پيدا كردم نميدونم كدومشو برم .(شما فرض كنيد تو مركز تحقيقات چه تحقيقاتي بكنند ايشون)
حالا يه نكته خنده دار هم از كار پيدا كردن خودم بگم براتون يه آگهي بود تو اهواز كارشناس فيزيك استخدام ميكرد من 5 ، 6روز مدام زنگ زدم مسئول مربوطه نبود آخرش ديگه منشي ذله شد از دست من برگشت با خنده گفت ميخوايد وصل كنم مهدكودك با بجه شون صحبت كنيد .منم كه از رو نرفتم باز زنگ زدم و زدم تا طرفو پيداش كردم .تمام سوالات در مورد مدرك و توانمندي ها و ... رو پرسيد همه رو داشتم بعد برگشت پرسيد مدركتون رو سال چند گرفتي گفتم 85 برگشت گفت آهان اين ديگه نشد بايد مدرك شما قبل از سال 80 باشه هر چند كه سابقه كار هم نخوايم .
نميدونم ملت برا سهميه بندي بنزين اين همه ناراحت ميشن .كار و اشتغال خيلي وقته سهميه بندي شده كسي محل نميگذاره .

در نتيجه زياد نگران نباشيد .;-)
من يه پيشنهاد دارم براتون كه فكر ميكنم خيلي كمكتون كنه .شما الان كه تعطيلات هست و وقت استراحت. فكر كنيد الان از رشته فيزيك فارغ التحصيل شديد و ميخواهيد دنبال كار بگرديد بريد از كارگزيني ادارات پرس و جو كنيد .بگيد ليسانس اين رشته هستيد بپرسيد كه آيا اداره شما اين رشته رو جذب ميكنه (اگه سنتون نمياد كه فارغ التحصيل باشد يكي بزرگتر از خودتون رو همراه ببريد ) يا از روزنامه هاي استخدام نظير بازار كار و امثال اون دنبال كار بگرديد .با اساتيدي كه در جريان بازار و صنعت هستند مشورت كنيد بگيد ميخوايد انتخاب رشته كنيد ببينيد اوناميگن كجاها استخدام هست برا فيزيك به اونجاها مراجعه كنيد .اوضاع و احوال دستتون مياد و به يه نتيجه اي ميرسيد واين نتيجه كمكتون ميكنه تا بهتر تصميم بگيريد .
:!:
امیدوارم كه تونسته باشم كمكی كنم .

H A M E D
2007-Jun-28, 22:43
سلام
ممنون از توضیحات مدیر عزیز
در مورد چیزهایی که در مورد بازار کار رشته ها گفته می شه زیاد نباید مطمئن بهشون بود
اگه به این نوشته ها در مورد رشته های دیگه نگاه کنین چیزهای خنده داری رو می بینین
مثلا در مورد یه رشته ی خاص که من اسمشو نمی برم و هر بچه ابتدایی ای هم می دونه که واسه اون رشته کار نیست آنچنان با آب و تاب توضیح داده شده که آدم فکر می کنه اگه مدرکشو بگیره تو هوا می زننش در حالی که اصلا اینطور نیست!
در مورد رشته های الکترونیک و مکانیک و در کل فنی مهندسی پیدا کردن کار خیلی راحت تره! همین امشب پدرم در مورد جذب مهندس و تکنیسین برق و الکترونیک و کامپیوتر توی شرکتشون داشت صحبت می کرد.
rafiei8539006
2008-Feb-04, 04:33
سلام اگه می خواهید فیزیک بخونید خدا بیامرزتتون؟!!
من دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک هستم . در ایران با این امکانات و دسترسی به منابع مهم فیزیک و آزمایشگاههای پیشرفته!!! باید فاتحه آموزش و پیشرفت و.....را در فیزیک خوند .ما همون بدونیم چه جوری غسل می کنند و اونو آموزش بدیم و بتونیم چند تا راه دیگه برا اینکار پیدا کنیم پیشرفت کردیم. این جنبش نرم افزاری وچشم انداز 20 ساله و.... چیزی جز کشک نیست. دو تا جمله براتون راجع به فیزیک می نویسم یکی از دکتر حسابی: ((فیزیک همان ریاضی است با اعمال شاقه. )) دومی از استاد خودم پروفسور رجبی:((فیزیک یعنی زندگی))
راستی من pdfچند تا از کتب کمیاب فیزیک حالت جامد (مثل اشکرافت) و ذرات بنیادی رو دارم اگه بدردتون می خوره بهم mail بزنید.

rafiei8539006
2008-Feb-04, 04:40
من دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک هستم . در ایران با این امکانات و دسترسی به منابع مهم فیزیک و آزمایشگاههای پیشرفته!!! باید فاتحه آموزش و پیشرفت و.....را در فیزیک خوند .ما همون بدونیم چه جوری غسل می کنند و اونو آموزش بدیم و بتونیم چند تا راه دیگه برا اینکار پیدا کنیم پیشرفت کردیم. این جنبش نرم افزاری وچشم انداز 20 ساله و.... چیزی جز کشک نیست. دو تا جمله براتون راجع به فیزیک می نویسم یکی از دکتر حسابی: ((فیزیک همان ریاضی است با اعمال شاقه. )) دومی از استاد خودم پروفسور رجبی:((فیزیک یعنی زندگی))
راستی من pdfچند تا از کتب کمیاب فیزیک حالت جامد (مثل اشکرافت) و ذرات بنیادی رو دارم اگه بدردتون می خوره بهم mail بزنید.

rafiei8539006
2008-Feb-04, 04:45

rafiei8539006
2008-Feb-04, 04:54

rafiei8539006
2008-Feb-04, 05:06
من دا نشجوی کارشناسی ارشد فیزیک حالت جامدم .
سراغ فیزیک نرید که دردسره مگه اینکه واقعا علاقه داشته باشید چون سخته و در ایران هم کسی به علم اهمیت نمی ده . علم بهتر است یا ثروت؟ هیچکدام :حوزه علمیه چون اگه بری اونجا هم علم خواهی داشت !!! و هم ثروت .
دکتر حسابی:((فیزیک همان ریاضی است با اعمال شاقه))
پروفسور رجبی:(( فیزیک علم کائنات است.)) ((فیزیک یعنی زندگی))
این پروفسور رجبی استاد خودمه.
اگه کسی کتابهای کمیاب کارشناسی ارشد و کارشناسی رو می خواد من pdf چند تاشونو دارم بهم mail بزنید.:-?:-?

rafiei8539006
2008-Feb-04, 05:25
اگه قصد ادامه تحصیل در رشته فیزیک ر و دارید .فکر کنم نمی تونید چون فقط فارغالتحصیلان علوم پایه می تونن در همه رشته ها شرکت کنند و برای بقیه محدودیت هست برای اطمینان می تونید دفترچه آزمون رو یه نگاهی بندازید در ارشد فیزیک 17 گرایش مختلف است . موارد امتحانی عموما بصورت زیر است:
زبان عمومی و تخصصی
مکانیک تحلیلی (سایمون)
مکانیک کوانتومی (گاسیورووچ)
الکترومغناطیس(میلفورد).
() نام نویسنده است.
اکه هر درس رو حدود 30 تا 35 در صد بزنید احتمالا روزانه قبولید.

TrueBlue
2008-Feb-11, 00:09
سلام به همگی :!:

از اونجایی که خودم دنبال اینم که فیزیک و گرایش ها و بازار کار فیزیک رو بیشتر بشناسم این تاپیک رو زدم تا شما هم کمک کنید و هر اطلاعاتی دارید اینجا جمع کنیم
من خودم فیزیک نجومی رو دوس دارم و امسال هم تو دفترچه ارشد دیدم تهران مرکز این رشته رو داره.دانشگاه های سراسری رو نمی دونم.اگه کسی می دونه لطف کنه خبر بده

یه متنی در مورد فیزیک و گرایش های فیزیکی هست که نمی دونم کی نوشته ولی باور کنید صدها سایت هست که همین یه متنو کپی می کنن و می ذارن. فکر کنم یه بار هم تو این سایت دیدم.
هر چی درمورد رشته فیزیک سرچ کردم همون یه متنو پیدا کردم.
اینه که گفتم خودم برم دنبالش بگردم ببینم چه چیزی جدیدی پیدا میشه.من ترم اولم.ولی مسلما دوستان دیگری هم اینجا هستن که فیزیک می خونن و اطلاعاتشون از من بیشتره

بیشتر می خوام در مورد بازار کار این رشته بدونم. و تجربیاتی که بچه های فیزیک داشتن.اولین کار تدریسه.اما چون خودمم اصلا تدریس رو دوس ندارم دنبال اینم که ببینم دیگه چه جاهایی می شه مشغول شد

خب برای شروع اون متن رو می ذارم. (تو پست بعدی )

منتظر نظرات و اطلاعات شما هستم

TrueBlue
2008-Feb-11, 00:15
موضوع این رشته تحصیلی:

فیزیک علم زندگی است ومی توان گفت جهان در بزرگترین مقیاس تا ریزترین مقیاس در ارتباط با علم فیزیک می باشد اما آنچه در رشته فیزیک در حد لیسانس آموزش داده می شود عبارت است از فیزیک دبیرستانی به اضافه فیزیک قرن بیستم از سوی دیگر می توان گفت که فیزیک در حد لیسانس مفاهیم فیزیک دبیرستانی را عمیق تر کرده و طرز برخورد با مسائل فیزیکی را آموزش می دهد.

این رشته در دوره کارشناسی دارای پنج گرایش اتمی - مولکولی ، هسته ای، حالت جامد ، هواشناسی و نجوم است که تعداد واحدهای تخصصی هر یک از این گرایش ها در دوره کارشناسی بسیار محدود است و به همین دلیل گرایش های فوق در این دوره تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند.

درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک بین گرایش های مختلف فیزیک:
ریاضی عمومی ، معادلات دیفرانسیل ، فیزیک پایه ، شیمی عمومی ، مبانی کامپیوتر وبرنامه سازی ،فیزیک جدید، مکانیک تحلیلی ،ترمودینامیک ومکانیک آماری ،ریاضی فیزیک، الکترومغناطیس ، مکانیک کوانتومی ، اپتیک

گرایش اتمی – مولکولی :

فیزیک اتمی- مولکولی که مربوط به فیزیک جدید است از زمانی متولد شد که دانشمندان متوجه شدند کوچکترین جزء در طبیعت اتم نیست بلکه اتم از اجزای کوچکتری به نام الکترون‌ها و هسته تشکیل شده است. یعنی اتم از هسته‌ای تشکیل شده است که الکترون ‌هایی در اطراف آن می‌گردند.

دکتر هوشنگ روحانی‌زاده استاد فیزیک دانشگاه تهران نیز در معرفی فیزیک اتمی می‌گوید: «اگر ما بپذیریم که در کل، علم فیزیک به دو بخش دنیای بزرگ و دنیای کوچک تقسیم می‌شود. دنیای بزرگ فیزیک ، مربوط به دنیای روزمره است و در آن حرکت اتومبیل‌ها، موشک، ماهواره و در کل تمام حرکاتی که می‌بینیم مورد بررسی قرار می‌گیرد، فیزیک اتمی به دنیای بی‌نهایت کوچک‌ها برمی‌گردد چرا که ما در فیزیک‌اتمی به بررسی ساختار ذره‌ای به نام اتم می‌پردازیم و این که اتم چگونه تشکیل شده و چه ویژگی‌هایی دارد؟»

دروس تخصصی گرایش اتمی :
اپتیک کاربردی ، اسپکتروسکپی، روش های تجربی درفیزیک اتمی، کاربردهای لیزر، تکنیک خلاء .

گرایش فیزیک هسته ای :

در فیزیک هسته ای ،خود هسته، مورد مطالعه قرار می گیرد یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی می کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکمفرما است ودر نتیجه ی واکنش های انجام شده ، چقدر انرژی آزاد می گردد؟

دروس تخصصی گرایش هسته ای:
فیزیک هسته ای،فیزیک راکتور، آشکارسازها و سیستمها ، اندازه گیری هسته ای، شتاب دهنده های ذرات، رادیوایزوتوپ وکاربرد آن، شیمی هسته ای، حفاظت در برابر پرتوها.

گرایش فیزیک حالت جامد:

گرایش حالت جامد مربوط به سیستم های بس ذره ای مخصوصا جامدات است . ابتدایی ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات وخواص اپتیکی، مکانیکی، الکتریکی وصوتی امواجی است که در آن منتشر می شود که این بررسی منجربه پدیده های مختلفی مثل ابر رسانایی، نیمه رسانایی یا پخش وانتقال گرما می گردد.

دروس تخصصی گرایش فیزیک حالت جامد:
فیزیک حالت جامد ، فیزیک لایه های نازک، فیزیک قطعات نیمه رسانا، ابر رسانایی وکاربرد آن، بلور شناسی، الکترونیک، رشد بلور وتکنولوژی نیمه رسانا

گرایش هواشناسی:

گرایش هواشناسی، ااطلاعات پایه ای ومتنوعی درباره انواع پدیده های جوی و برخورد علمی با آنها را ارائه می دهد و همچنین با مطالعه دینامیک وضعیت هوا می توان بررسی کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده وچه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است؟

دروس تخصصی گرایش هواشناسی:
هواشناسی سینوپتیکی،هواشناسی دینامیکی،هواشناسی فیزیکی، آمار در هواشناسی

گرایش نجوم (این گرایش تا کنون در دانشگاه های کشور ارائه نشده است): البته این داخل پرانتزیه برای قبله.امسال دیدم که تهران مرکز این رشته رو داره

سه بخش اصلی این گریش را نجوم رصدی ، اختر شناسی و کیهان شناسی تشکیل می دهد. در بخش نجوم که جنبه مشاهداتی دارد ، پدیده های مختلف نجومی را رصد وثبت کرده و سپس از آن ها عکس گرفته وطیف آن ها را می سنجند.
در اختر شناسی که جنبه نظری دارد وضعیت ستارگان مورد مطالعه قرار می گیرد یعنی بررسی می شود که هر ستاره درچه مرحله ای قرار دارد و چه اتفاقاتی برایش رخ می دهد؟ کیهان شناسی نیز به صورت کلاسیک به چگونگی ایجاد جهان و تشکیل ساختارهای کهکشانی مانند خوشه ها و ابر خوشه ها می پردازد.

دکتر پروین در ادامه می گوید: «برای مثال اگر بخواهیم یک دستگاه الکتریکی بسازیم اول باید بدانیم چه قوانین فیزیکی بر آن حاکم است و بعد از شناخت آن قوانین، می‌توان دستگاه مورد نظر را با استفاده از فن و هنر ساخت.

«اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.»

آقای صحبت‌زاده دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیک می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد کارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای ، مراکز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشکی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت کنند.»

داریوش شیرازی فارغ‌التحصیل این رشته نیز می‌گوید: «اگر کسی به امید به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب، واردرشته فیزیک بشود، باید بداند که در انتها فقط یک مدرک لیسانس به دست خواهد آورد. برای این که رشته‌های علوم پایه و از جمله فیزیک در جامعه ما موقعیت کاری مناسبی ندارند و در نهایت اگر شانس داشته باشند جذب کلاسهای تقویتی و خصوصی می‌شوند.»

البته این در مورد دانشجویانی صدق می‌کند که رشته فیزیک انتخاب چهل یا سی به بعد آنها بوده است و در واقع به امید این که فقط در دانشگاه پذیرفته شوند این رشته را انتخاب کرده‌اند وگرنه دانشجویانی که با علاقه و دقت و تامل بسیار این رشته را انتخاب کرده‌اند حتی به صورت خصوصی نیز در این رشته فعالیت می‌کند. برای مثال یکی از فارغ‌التحصیلان این رشته کارگاهی برای ساخت وسایل اپتیکی دایر کرده است و یا تعدادی از فارغ‌التحصیلان با شرکت ایران خودرو برای بعضی از پروژه‌های این شرکت قرارداد بسته‌اند چون دانشجویان این رشته یاد می‌گیرند با مسائلی که در پیش رویشان قرار می‌گیرد براحتی برخورد کرده و مدل‌ ساده‌ای برای حل مسائل ارائه بدهند.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:

اسماعیلیان دانشجوی دکتری فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: «فیزیک منهای ریاضی یعنی صفر به همین دلیل دانشجویان این رشته باید از نظر ریاضیات در سطح بسیار بالایی باشند.»

سامان مقیمی عراقی نیز معتقد است که دانشجوی این رشته باید به فیزیک علاقه‌مند باشد به این معنی که از آنچه یاد گرفته است بتواند در زندگی روزمره خویش استفاده کند.

برای مثال با توجه به معلومات فیزیک دبیرستانی خود بررسی کند که آبی که از شیر آب می‌ریزد چرا به تدریج باریک می‌شود و سطح مقطع آن در این هنگام به چه حدی می‌رسد؟

بی‌شک عواملی که باعث شد نیوتن با افتادن سیب پی به قانون جاذبه ببرد، کنجکاوی مفرط، صبر و بردباری، مطالعه و آزمایش‌های مستمر و قدرت تحلیلی همراه با تفکر فراوان بود که با مشاهده پدیده‌های تکراری و عادی زندگی روزمره قوانینی را کشف کرد.

دکتر منیژه رهبر در این باره می‌گوید: «برخلاف رشته‌های مهندسی که با اتفاقات علمی کار دارند در رشته‌های علوم پایه از /جمله فیزیک به چگونگی پیش‌آمدهای علمی توجه می‌کنند و در واقع به دنبال یافتن دلایل و چرایی هر پدیده یا اتفاق هستند و به همین دلیل بچه‌هایی که مستعد،‌ باهوش و کنجکاو هستند، می‌توانند در این رشته موفق گردند.

اما متاسفانه چون در دبیرستان فیزیک بخوبی آموزش داده نمی‌شود و دانش‌آموزان تنها به حفظ فرمول‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند بین آنچه خوانده‌اند و آنچه در دنیای خارج وجود دارد، ارتباط برقرار کنند و در نتیجه کنجکاوی آنها تحریک نمی‌شود و تعداد اندکی از دانش‌آموزان با استعداد به رشته فیزیک علاقه‌مند شده و این رشته را انتخاب می‌کنند.»

مهم این است که دانشجوی فیزیک از آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد به راحتی نگذرد.

کاری که کشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن انجام داد. چون این کشور به یاری صنایع نیمه ‌رسانا، ترانزیستور و الکترونیک پیشرفت کرده است،‌صنایعی که علم زیربنایی آنها فیزیک می‌باشد.»

نکات تکمیلی :

دکتر هادی دویلو استاد مهندسی هسته‌ای دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌گوید: «بیشتر واحدهای درسی دانشجویان گرایش‌های مختلف رشته فیزیک، در دوره لیسانس مشترک چرا که دانشجویان فیزیک تنها در سال آخر تحصیلی اقدام به انتخاب گرایش خود می‌کنند و هر گرایش نیز تنها 9 واحد تخصصی یعنی سه درس تدریس می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان بین یک لیسانس گرایش فیزیک حالت جامد یا هسته ‌ای و یا سایر گرایشهای تفاوتی قائل شد یعنی یک لیسانس فیزیک در هیچ‌یک از گرایشها متخصص نمی‌شود».

دکتر عراقی استاد فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر همین امر می‌گوید: «هر دانشجوی فیزیک در دوره کارشناسی باید 130 واحد بگذراند که دروس تخصصی هر یک از گرایشها فقط 9 واحد از این 130 واحد است و بدون شک 9 واحد نمی‌تواند تغییری در دیدگاه دانشجویان ایجاد کند و هر دانشجو فقط شناختی جزئی نسبت به گرایش مورد نظر خود پیدا می‌کند. تازه، گاه همین 9 واحد نیز به گونه‌ای مشترک اما در دروسی مختلف در هر یک از گرایشها تدریس می‌شود یعنی کتابها یا واحدهای درسی هر گرایش، متفاوت است اما در کل همه به اطلاعات یکسانی دست پیدا می‌کنند. در نتیجه یک لیسانسه فیزیک، یک کارشناس فیزیک به معنای عام آن است و کارشناس یا متخصص در یکی از گرایشهای فوق به شمار نمی‌آید

خب حالا من می خوام بدونم یه کارشناس فیزیک واقعا می تونه اینجاهایی که گفته شده شغلی داشته باشه یا اینا فقط حرفه؟

دانشجوهایی فیزیک این سایت الان چه شغلی دارن؟

Galaxy
2008-Feb-11, 21:14
گرایشها ی نجو م رو در حد كارشناسی نمی دونم ولی دكتری و ارشد تو ایران هست . تا اونجا كه من اطلاعات دارم گرایش كیهان شناسی در دانشگاه شریف تدریس می شه.
در مورد كار كه پیدا كردن كار مربوط با رشته تحصیلی در مورد اكثر رشته ها سخته و با زحمت فراوان ممكنه كسی بتونه در رشته تحصیلی خودش كار پیدا كنه .
گرایش خود من حالت جامده .الانم كه دانشجو هستم و مشغول یه كاری هستم كه به رشته ام ربطی نداره .حالا بعد از فارغ التحصیلی نمیدونم كه می تونم كار مربوط به رشته ام رو پیدا كنم یا نه.
خدا خودش به هممون كمك كنه.............

TrueBlue
2008-Feb-12, 01:09
خیلی ممنون از جوابتون.بچه ها دانشجوی فیزیک زیاد داریما.این تاپیک رو دریابید.

گرایش نجوم تو کارشناسی امسال اومده.اونم مراغه.البته این آزاده. سراسری رو نمی دونم.ولی واقعا عجب چیزی میشه.دانشجوها فقط بین راه دانشگاه و رصدخونه مراغه هستن .حالا چی میشد تو تهران هم یه جایی کارشناسی گرایش نجوم می ذاشت؟

راستی یه سوال از بچه های تهران مرکز.کسی نمی تونه در مورد فیزیک نجومی ارشد یه ذره اطلاعات بده؟ که اصلا کدوم گرایششه؟نجوم رصدی؟ یا مثلا اینکه چی تدریس می کنن دقیق؟
وااااااای.عجب رشته ای

rafiei8539006
2008-Feb-12, 03:46
در مورد گرایشات ارشد و دکترا باید بگم خیلی متنوع هستش : ژئو فیزیک،فیزیک پزشکی، ذرات بنیادی،حالت جامد، ماده چگال ، اختر فیزیک( زنجان داره اگه دوست داری) فیزیک هسته ای ، لیزر، نانو فیزیک( اینو فکر کنم فقط کرمان داره) فیزیک دریا ،هواشناسی ، فیزیک پلاسما و.....
بازار کار که الان در هیچ رشته ای خوب نیست و باید پارتی داشته باشی . ولی تو اینا از همه پر کارتر حالت جامده.
من چند روز پیش تو دانشکدمون یه اطلاعیه دعوت به همکاری از فارغ التحصیلان فیزیک مال یه شرکت تو استان گلستان دیدم که چون رفقای خودم تو الویت هستن ، از گفتن اسم و آدرس و تلفنش معذورم
راستی من خودم کشته مرده نجومم رصد هم میریم با دانشگاه یا خودمون (بچه ها با هم) پایه هم هستم هر کی خواست بره ما هم میایم ...... خبر بدین. ما احتمالا (بسته به شرایط جوی) اواخر اسفند یه رصد می ریم هر کی میاد Mail یزنه.

84218928
2008-Feb-13, 16:02
با سلام.من یكی از دانشجویان سال سوم فیزیك هستم.اولش خیلی به رشته ام علاقه داشتم ولی از بس كه شنیدم تو این رشته كار نیست و رشته های علوم پایه به درد نمی خورند دیگه خسته شدم واحساس می كنم كه علاقه ام را از دست دادم و دیگه مثل سابق علاقه ایی به خوندن درسهامو هم ندارم.واقعا دیگه نمیدونم چی كار كنم خواهش میكنم یكی به دادم برسه و بگه كه من چه كار باید كنم؟

84218928
2008-Feb-13, 16:13
06با سلام.من یكی از دانشجویان سال سوم فیزیك هستم.اولش خیلی به رشته ام علاقه داشتم ولی از بس كه شنیدم تو این رشته كار نیست و رشته های علوم پایه به درد نمی خورند دیگه خسته شدم واحساس می كنم كه علاقه ام را از دست دادم و دیگه مثل سابق علاقه ایی به خوندن درسهامو هم ندارم.واقعا دیگه نمیدونم چی كار كنم خواهش میكنم یكی به دادم برسه و بگه كه من چه كار باید كنم؟[/quote]
:

84218928
2008-Feb-13, 16:21
[با سلام.من یكی از دانشجویان سال سوم فیزیك هستم.اولش خیلی به رشته ام علاقه داشتم ولی از بس كه شنیدم تو این رشته كار نیست و رشته های علوم پایه به درد نمی خورند دیگه خسته شدم واحساس می كنم كه علاقه ام را از دست دادم و دیگه مثل سابق علاقه ایی به خوندن درسهامو هم ندارم.واقعا دیگه نمیدونم چی كار كنم خواهش میكنم یكی به دادم برسه و بگه كه من چه كار باید كنم؟[][/color]

rafiei8539006
2008-Feb-15, 02:05
درود بر تو
حیفه بخون .البته اگه واقعا 3 ساله که داری می خونی!!!!!!!!!!!!!!!!
اینم بگم که آدم درس نمی خونه که با هاش کار کنه! فیزیک بخون تا لذت ببری من که خودم شخصا خیلی با فیزیک حال می کنم. نگران کار هم نباش الان همه بی کارن. فقط یه بخش کمی دارن کار می کنن . بقیه فقط سرکارن.

بدرود

edwardfurlon
2008-Feb-15, 02:57
مسلما برای مقطع کارشناسی کار وجود نداره(علوم پایه و ریاضی) ولی کسی که تا آخرش بره هم علاقش رو حفظ کرده هم کار و موقعیت اجتماعی خوب و....
پس مثل من فعلا رو از دوران دانشجویی لذت ببر .دغدغه ی ارش و نبود کار و ...بزار برای وقتی اومد!

rafiei8539006
2008-Feb-17, 02:31
البته این رفیقمون که میگه مسلما برا کارشناسی کار وجود نداره بسی اشتباه می کنه چون من هم خودم و هم خیلی دیگه از دوستام با مدرک کارشناسی کار پیدا کردیمو الان هم مشغولیم """ سخته ولی ممکنه"""

TrueBlue
2008-Jul-08, 22:28
خب می خوام این تاپیک رو ادامه بدیم
میشه باز هم دوستان بیان و توضیح بدن
من از همه می شنوم که فیزیک کار نداره
پس اینهمه دانشجوی فیزیک بی کارن؟
این همه آدم؟
تو تمام کشور؟
می دونید چند نفر میشیم؟
خب نمیشه که
من از کسی شنیدم که توی کارخونه ها هم میشه برای بچه های فیزیک کار پیدا کرد
ولی دقیقا نمی دونم چی
خوشحال میشم کمک کنید

Galaxy
2008-Jul-09, 00:09
سارا جون اگه جایی کاری پیدا کردی خبر بده همگی باهم میایم;-)

بچه ها منم مشتاق شدم بدونم چه کارخانه هایی این کارو می کنن..............اگه کسی اطلاعات داشت بذاره.
من تا اونجا که شنیدم بچه های فیزیک حالت جامد می تونن در صنعت مخابرات فعالیت داشته باشن.

یکی از استادهای من میگفت : الان زیرشاخه نانو از همه بهتره.

Ghazaleh
2008-Jul-09, 06:59
سلام
خدمت شما عرض كنم اينكه در مقطع ليسانس چه گرايشی باشيم، فرقی نميكنه.
من اين مقاله رو 4 سال پيش خوندم، اين قسمتش:آقای صحبت‌زاده دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیک می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد کارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای ، مراکز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشکی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت کنند.» 99.99% اعتبار نداره.
سال آخر كه بودم رو برد دانشگاه ، آگهی زده بودن كه صدا وسيما كارشناس فيزيك ميگيره (در قسمت ماهواره ها) معدل 17.5 به بالا والبته شرايط ديگه.كه خوب معدل من خوب بود اما نه به اين حد.
چند تا مدرسه غير انتفاعی هم رفتم كه همگی گزينش شرط اولشون بود، وسوال من اين كه بالاخره بايد از يه جايی شروع كرد كه گزينش گرفت يا نه؟!!
همون موقم كه درسم تازه تموم شده بود، يه كارخونه ای مسئول كنترل كيفيت ميخواست كه من به دليل دوری راه ترجيح دادم نرم.
بنابراين كار هست اما به 1- شرايط زندگی هر كس بستگی داره 2- به نوع گرايش در مقطع ليسانس فيزيك بستگی نداره.
تو مملكتی كه كرانچِی ظرف يه ماه، قيمتش از 250 ميره به 400 و بستش هم كوچكتر ميشه پس نبايد توقع داشت خيلی زود كارپيدا كرد;-) اين جمله آخر چه ربطی داشت به موضوع!! الله اعلم.

Narcisse
2008-Jul-09, 11:08
چند تا مدرسه غير انتفاعی هم رفتم كه همگی گزينش شرط اولشون بود، وسوال من اين كه بالاخره بايد از يه جايی شروع كرد كه گزينش گرفت يا نه؟!!
همون موقم كه درسم تازه تموم شده بود، يه كارخونه ای مسئول كنترل كيفيت ميخواست كه من به دليل دوری راه ترجيح دادم نرم.
بنابراين كار هست اما به 1- شرايط زندگی هر كس بستگی داره 2- به نوع گرايش در مقطع ليسانس فيزيك بستگی نداره.
تو مملكتی كه كرانچِی ظرف يه ماه، قيمتش از 250 ميره به 400 و بستش هم كوچكتر ميشه پس نبايد توقع داشت خيلی زود كارپيدا كرد;-) اين جمله آخر چه ربطی داشت به موضوع!! الله اعلم.

در مورد گزینش فقط یه دور رو شما می گذرونین .
مسئل کنترل کیفیت تنها شغلیه که سابقه کاری نمی خواد ولی باید شرایط کاریش رو هم قبول کنین .
غزاله جون آمار همه قیمت ها رو داری ؟!;-)

TrueBlue
2008-Jul-09, 12:22
ببخشید یه سوال
همین کنترل کیفیت دقیقا چه کاری میشه؟

به نظرم بدک نیست
حقوقش چقدره؟
منو نگاه!کار نیست راجع به حقوق حرف می زنم
ولی جدی.من عاشق کارخونه م .هر جا باشه هم می رم
بود خبر کنید;-)

Narcisse
2008-Jul-09, 13:17
کنترل کیفیت تا اونجایی که من میدونم کارخونه خاصی حتما نباید باشه ، نظارت بر روی کیفیت محصولات تولید شده .
بعد از استخدام میرین اداره استاندارد ، یه دوره می بینین مربوط به همون کارتون و بعد کارتون رو شروع می کنین .
بخاری و قطعات یدکی و ......................بخاری رو گفتم چون یکی از دوستام تو کارخونه ای که کار می کنه مربوط به همین چیزاست .;-)
حقوقش هم اگر جایی که کار می کنین زیر نظر اداره کار باشه همون حقوق پایه هست ولی در غیر این صورت هر چی دلشون بخواد که معمولا کسانی رو استخدام می کنن که تو فرم استخدامی کمترین حقوق رو با بالاترین ساعت کاری زده باشن .

TrueBlue
2008-Jul-09, 19:49
کمترین حقوق با بالاترین ساعت کاری

ای ول چه جالب.دیگه چی؟
بچه ها ناامیدم نکنید دیگه
یعنی برم برا کنکور بخونم
آخه می دونید من مشکلم چیه
(بذارید یه کم درد دل کنم)
من تو کامپیوتر بر اساس گفته ی خیلی از آشنایان و استادام می تونستم خوب پیشرفت کنم اما دیدم که نجوم رو بیشتر دوس دارم و اومدم فیزیک
حالا کارشناسی رو هیچی
داشتم به این فکر می کردم که به فرض من ارشد نجوم بخونم
از اون آدمایی هم نیستم که بخوام بشینم خونه.دوس دارم خودم کار کنم.(خیلی)
حالا هی می گم با این وضع مگه کار پیدا میشه؟یا مثلا من نجوم بخونم خب بعد چی می شه
میشه کمک کنید؟
کسی رو نمی شناسید دانشجوی نجوم باشه؟

Ghazaleh
2008-Jul-11, 01:20
نارسيس جان درست فرمودن.
شما مي ايستين پای يه دستگاه مثلاً، و بايد مواظب باشين مواد از يه حدی بيشتر نشن كه فرضاً اگر در كارخونه ی پودر سازِی باشين، مواد از يه حدی اگه بيشتر شه ديگه پودر شما اون كيفيتی كه بايد نخواهد داشت.
چيزی در مملكت ما براساس قانون كار نيست تا جايی كه من ميدونم.
سال گذشته كه من رفتم حقوقش 150 تومان بود البته سابقه ی كار هم نمی خواست خب.
تو روزنامه نگاه كنی معمولاً ميخوان.
هر رشته ای كه آدم بش علاقه داشته باشه حتماً به جاهای خوبی ميرسه درونش.

MEMOLI
2008-Jul-11, 11:11
بچه ها ناامیدم نکنید دیگه

بخاطر همين من چيزي نميگم...

نظارت بر روی کیفیت محصولات تولید شده .

اين كه بيشتر مربوط به شيمي ميشه نه فيزيك!

TrueBlue
2008-Jul-11, 13:28
همین نگفتن که بدتره
ولی من ناامید نمیشم :icon_cool:

TrueBlue
2008-Jul-11, 19:59
دوستان عزیز
دیگه کسی نطری نداره؟

Narcisse
2008-Jul-11, 21:12
دوستان عزیز
دیگه کسی نطری نداره؟

عزیز در این مورد دیگه چی می خوای بدونی ؟

اين كه بيشتر مربوط به شيمي ميشه نه فيزيك!

مختص شیمی نیست .
برای نظارت بر روی کیفیت قطعات یدکی و یا کارخونه هایی که مرتبطن که کارشناس شیمی استخدام نمی کنن. بلکه همه جا فیزیک استخدام می کنن.

TrueBlue
2008-Jul-11, 22:07
گفتم شاید یکی اومد گفت من تو ناسا هستم شما هم بیایید
یا از بچه های انرژی اتمی اومدن دعوتم!
در هر حال اگه خبری داشتید حتما اینجا اطلاع بدین
ممنون بچه ها از همگی
منم هفته ای یه بار اینجا پست می دم ببینم کس دیگه ای نظری داره یا نه
همگی موفق باشید :!:

parce
2008-Jul-12, 03:34
با دروود
یک کمک می خواستم از دوستان با اطلاع از وضعیت بازار کارو درامد-درآمدش خیلی برام مهمه-
1-من حدود 1 ساله لیسانس فیزیکم و در به در دنبال کار به ندرت آگهی های محدود در رابطه با استخدام لیسانس فیزیک پیدا کردم "البته با تلاش زیاد"!!! ولی با توجه به نفرات مورد نیازشون که اغلب 1 یا 2 نفر بودن 1ساله که بیکار می خورم و میخوابم و وبگردی می کنم!!
2-امسال در کنکور کارشناسی ارشد فیزیک احتمال قبولی ام در رشته های شبانه بسیار بالاست و با کمی اقبال روزانه.ودر رشته مدیریت بازرگانی هم در دانشگاه آزاد شرکت کردم و مطمئنم قبول می شوم . حال با توجه به دشواری فوق فیزیک و آسانی درس مدیریت اونم آزاد:
a: با توجه به نوع بازارکار در 2 رشته "فارغ از عشق و علاقه به فیزیک که لااقل منو 1ساله به این روز انداخته!!" کدام را ترجیح میدهد مدیریت بازرگانی یا فیزیک؟؟؟؟؟؟؟ محبت کنید بدون تعصب کمکم کنید / b:امکان تحصیل همزمان وجود دارد چگونه؟
خواهش می کنم در صورت امکان راهنمایی ام کنید . سپاسگزار شما دوستان.

در صورت امکان راهنمایتون رو به prs63@yahoo.com ایمیل کنید . بسیار بسیار سپاسگزار خواهم بود.

A.L.I.
2008-Jul-12, 20:40
سلام در مورد درخواست TrueBlue و Narcissi عزیز من لینک این تاپیک را برای یکی از دوستانم که در زمینه مدیریت بازرگانی صاحب نظر هستند میفرستم و جوابشون رو میگیرم. شاید هم خودشون اومدند و توضیح بدهند.

TrueBlue عزیز نگران نباشید فقط تواناییهای علمیتون رو بالاتر ببرید کار به سراغ شما میاد. بازم من پیگیری میکنم

Ashkan 261
2008-Jul-12, 22:51
سلام

فیزیک آخرت رشته هاست ، دیوونشم ، میمیرم براش

مگه میشه ؟؟ مگه میشه آدمی که فیزیک میخونه بیکار باشه؟؟؟؟؟؟ محاله

مادر همه رشته های مهندسی همین فیزیک خودمونه برای کارکردن یه خورده خلاقیت داشته باشیا غم نداری

وقتی یه نفر بخونه و تا مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بره دیگه غم نداره اولین کاری هم که هست معلم فیزیک

دومیش ایجاد آزمایشگاه فیزیکه سومیش استاد دانشگاهه چهارمیش غیر غابل کنترل میشه انیشتین

Reza Ahmadian
2008-Jul-13, 08:25
با سلام به دوستان عزیز
در مورد رشته فیزیک من زیاد اطلاعی ندارم ولی همونطور که یکی از دوستان گفتن ادامه تحصیل بهترن راه و مطمئن ترین راه برای ایجاد درآمدزایی هست.
در مورد رشته مدیریت که تخصص خودم هست باید بگم که درسته این رشته به سابقه کار نیاز داره ولی آیندش روشنه و همینطور بازاره کارش از همه رشته ها بیشتره مخصوصا مدیریت بازرگانی و Mba.
در مورد سابقه کار اینو در نظر داشته باشید که هیچ وقت یک کسی که زحمت کشیده و اساس کار و سرمایه ای رو بند کرده به یک آدمه تازه کار اعتماد نداره و شخص تازه کار هم تجربه ای نداره تا در محیط پرتلاطم و غیرقابل پیش بینی بتونه از پس مشکلات بربیاد.پس باید یک دوره یا چند سال به کسب تجربه بپردازه بعد انتظار کار و پیشنهادات خوب رو داشته باشه.
البته نهایت خوب تلاش کردن و درس خوندن هم استاد دانشگاه هست که اگر ثابت کنید اطلاعاتتوت در زمینه رشتتون بالاست در همه جا موفق می شید.
هیچ وقت فراموش نکنید :
نابرده رنج ، گنجی رو بدست نمیاره.

توصیه می کنم دو کتاب لینک زیر رو که خودم تهیه کردم دانلود کنید و ببنید که هیچ چیز و رسیدن به هیچ مکانی غیر ممکن نیست حتی ناسا که یکی از اعضای هیات مدیره اون ایرانیه.

http://www.daneshju.ir/forum/f501/t35534.html

mountane
2008-Oct-05, 12:42
سلام
توي مقطع كارشناسي نميدونم گرايش نجوم هست يا نه اما براي كارشناسي ارشد اكثر دانشگاهها اين گرايش رو گذاشتن.ولي مسيله اي كه هست اينه كه اين گرايش علي رغم همه زيبايياش متاسفانه توي ابران كارايي چند اني نداره چون ما اصلاامكانات كافي براي اين رشته رو نداريم رشته نجوم ابزار ميخواد.واقعا نجومي كه توي ايران داره كار ميشه در مقايسه با كشورهاي پيشرفته نجوم اماتوري هست.بيشتر كارهاي تحقيقاتي كه انجام ميشه در حد تئوريه.ولي با اين وجود ميدونم كه نجوم دانشگاه شيراز خيلي قوي هست. گرايش خود منم حالت جامده
موفق باشي

Cosmologist
2008-Nov-01, 23:56
درود فراوان .

کسی که رشته فیزیک می خواند در درجه اول می باید عاشق فیزیک باشد
در غیر این صورت سخت ترین رشته دانشگاهی همین فیزیک است !

نکته بعدی در مورد بازار کار این رشته است که متاسفانه در ایران خیلی مناسب و جالب نیست !

در کشور های در حال توسعه و توسعه یافته بیشترین توجهات به رشته های علوم پایه بوده و برای دانشجویان این رشته ارج و قرب زیادی قائل هستند .
انشا الله کشور ما نیز به این مرحله برسد .

اگر از من بپرسید بهترین گرایش فیزیک کدام است می گویم گرایش حالت جامد

گرایش خود من در مقطع لیسانس و فوق لیسانس همین حالت جامد بوده .

اگر بتوانید پایان نامه خود را در این گرایش ، به نانو ربط دهید ، بازرا کار آن بهتر خواهد بود و همایت های بیشتری نیز ممکن است به شما تعلق گیرد .

به امید موفقیت بیشتر .

در پناه حق باشید :!:

rain20
2009-Apr-15, 11:24
سلام
من دانشجوی ترم چهار ارشد تو رشته ی فیزیک گرایش اختر فیزیک و کیهانشناسی هستم. تقریبا میشه گفت که همه ی دانشگاه ها این گرایشو دارن و دکتری رو هم میشه ادامه داد.
کلا فیزیک بازار کار خوبی نداره وتقریبا اشباع شده س، البته گرایشهایی مثل فیزیک پزشکی و جامد تجربی یه مقدار بهترن.
کارخانه های که در بخش کنترل کیفیت فیزیکی میگیرن معمولا کارخانه هایی هستن که در اونا قطعات پلاستیکی ساخته میشن. البته با شرایط از صبح تا 7و8 بعدازظهر با حقوق نه چندان جالب(که البته به کارخونه وچیزی که میسازه بستگی داره)

HOSEIN
2009-Apr-15, 19:08
البته با داشتن اطلاعاتی از سیستم ایزو 9001 شامل مستندات و اجرائیات . اونوقت اون حقوقی که فرمودید چند برابر میشه.

m.rahimi.d
2009-Apr-23, 14:44
سلام
تو دانشگاه ما که سخت گیرترین دانشگاهه البته نه از نظر من از نظر از همه که شهره شده همه به فکر تغییر رشتند . من یعنی دوستدار سختر ین رشته البته اونم نه از نظر فقط من با جدیت فیزیک و ادامه می دم و هر روز می شنوم آخر فیزیک معلمی که اونم جدیدا معلم نمی گیرند حالا من چه احساسی باید داشته با شم می تونید یکم جزیی تر من راهنمایی کنید

MEMOLI
2009-Apr-23, 17:26
تو دانشگاه ما که سخت گیرترین دانشگاهه البته نه از نظر من از نظر از همه که شهره شده همه به فکر تغییر رشتند

سلام..

نکنه شما هم کرج میخونید؟

ehsan82
2009-Nov-01, 01:39
سلام
خدمت شما عرض كنم اينكه در مقطع ليسانس چه گرايشی باشيم، فرقی نميكنه.
من اين مقاله رو 4 سال پيش خوندم، اين قسمتش:آقای صحبت‌زاده دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیک می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد کارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای ، مراکز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشکی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت کنند.» 99.99% اعتبار نداره.
سال آخر كه بودم رو برد دانشگاه ، آگهی زده بودن كه صدا وسيما كارشناس فيزيك ميگيره (در قسمت ماهواره ها) معدل 17.5 به بالا والبته شرايط ديگه.كه خوب معدل من خوب بود اما نه به اين حد.

من این مقاله رو سال[78 يک هفته قبل از اعلام نتایج کنکور تو پيک سنجش خوندم و آرزو کردم فيزیک قبول شم که شدم اونم انتخاب 41. وقتی من فوق گرفتم بازار سال 84 بازار فوق يه ذره خوب بود اما الان phd هم فکر نکنم خوب باشه

ehsan82
2009-Nov-01, 01:44
غزاله خانم
من این مقاله رو سال78 يک هفته قبل از اعلام نتایج کنکور تو پيک سنجش خوندم و آرزو کردم فيزیک قبول شم که شدم اونم انتخاب 41. وقتی من فوق گرفتم سال 84 بازار کار فوق يه ذره خوب بود اما الان phd هم فکر نکنم خوب باشه

mashdy
2010-Mar-02, 11:32
سلام من تازه واردم . فیزیک هسته ای بهتره یا حالت جامد؟ شغل برای کدوم بیشتره؟
مرسی..........

godfatheramin
2010-Apr-07, 18:18
من می خواستم رشته دومم تو پیام نور رو فیزیک انتخاب کنم هدف هم رفتن به خارج بود تو خارجم انقدر سطح پایین می گیرنش؟

ساراخانم
2011-Mar-21, 12:36
سلام!
فیزیک نجوم در دانشگاه های سراسری وجود داره شاید شما دقت نکرده اید!الان دانشگاه تهران -مشهد-زنجان -تبریز و حتی بیرجند هم در مقطع ارشد دارن.من خودم فارغ التحصیل نجوم در دانشگاه فردوسی مشهد هستم ورودی 85!حتی دکترا هم دارن.البته فردوسی مشهد امسال دانشجو نمی گیره.

ساراخانم
2011-Mar-23, 00:56
سلام!
سال نو مبارک!
من دبیری خوندم.ولی فوق رو در دانشگاه فردوسی رشته اختر فیزیک رصدی تموم کردم.در تعجبم که خبر ندارید.دانشگاههای دولتی رشته نجوم دارن!شوکه شدم!دانشجوهای قبلی این دانشگاه سابقه تدریس در دانشگاههای دیگه رو هم دارن!به عبارتی استاد هستند.عضو هیئت علمی اند نه پیمانی!دکترای رشته نجوم در دانشگاههای تهران-تبریز-کرمان-شریف-مازندران-بهشتی- امیرکبیر-زنجان-تربیت مدرس-شیرازامسال دانشجو میگیره.فردوسی الان استاداش بازنشسته شدن وسرشون شلوغه استاد نجوم ندارن امسال نه ارشد ونهدکترا نمی گیرن!حیف شد.درسهایی که ما فردوسی خوندیم:
فیزیک محاسباتی-الکترو دینامیک-نجوم فیزیکی-نجوم رصدی-موضوعات ویژه-دینامیک شاره ها-مکانیک کلاسیک-نسبیت عام-سمینار وپایان نامه (البته دانشگاههای دیگه کوانتوم ومکانیک آماری رو دارن ).

jjzzll
2011-Dec-27, 23:35
برای اطلاع از آخرین آگهی های استخدام در رشته فیزیک به وبلاگ زیر مراجعه کنید:
http://physics-iran.blogfa.com

liveness
2011-Dec-27, 23:59
فکر کنم حالت جامد وضعیتش از بقیه بهتر باشه. چون میتونن در زمینه قطعات نیمه رسانا و سیلیکونی فعالیت داشته باشن. البته حداقل باید ارشد داشته باشن یا دکترا.

ingenious
2012-Jun-18, 15:36
فیزیک فیزیک (به زبان یونانی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%A7% D9%86%DB%8C) φύσις، طبیعت (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA) و φυσικῆ، دانش طبیعت) علم مطالعهٔ خواص طبیعت است. این علم از مفاهیمی مانند انرژی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C)، نیرو (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88)، جرم (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%B1%D9%85) و بار (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A8%D8%A7%D8%B1_%28%D9%81%DB%8C %D8%B2%DB%8C%DA%A9%29&action=edit&redlink=1) استفاده می‌کند. یکی از کارهای اصلی این علم اندازه‌گیری کمیتهای مختلف و پیدا کردن روابط بین این کمیت‌ها است. برای همین فیزیک را علم اندازه‌گیری نیز خوانده‌اند.
امروزه فیزیکدان‌ها (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%86) سامانه‌های (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87) بسیاری را بررسی می‌کنند: از ساختارهای بسیار بزرگ مانند کهکشان‌ها (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%87%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%86) گرفته تا ذرات بی‌نهایت ریز و حتی سیستم‌های اقتصادی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)، زیستی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D8%B4%D9%86%D8%A 7%D8%B3%DB%8C)، محیطی و مانند آن‌ها.
نظریه‌ها و مفاهیم هدف اصلی علم فیزیک توصیف تمام پدیده‌های طبیعی قابل مشاهده برای بشر توسط مدل‌های ریاضی (به اصطلاح کمی کردن طبیعت)است. تا قبل از قرن بیستم، با دسته بندی پدیده‌های قابل مشاهده تا آن روز، فرض بر این بود که طبیعت از ذرات مادی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87_%28%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB% 8C%DA%A9%29) تشکیل شده است و تمام پدیده‌ها به واسطهٔ دو نوع برهمکنش (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%B1%D9%87%D9%85%DA%A9%D9%86%D8%B4) بین ذرات (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B0%D8%B1%D9%87) (برهمکنش‌های گرانشی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4) و الکترومغناطیسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%BA%D 9%86%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D8%B3)) رخ می دهند. برای توصیف این پدیده‌ها نظریه‌های (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87) زیر به تدریج شکل گرفته و تکامل یافتند:
۱-مکانیک کلاسیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%84% D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9) (توصیف رفتار اجسامی که اندازه ای معمولی دارند و با سرعتی معمولی در حال حرکتند)
۲-الکترومغناطیس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%BA%D 9%86%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D8%B3)(توصیف رفتار مواد و اجسام دارای بار الکتریکی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%D8%B1_%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1% DB%8C%DA%A9%DB%8C))
۳-ترمودینامیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D9%85%D9%88%D8%AF%DB%8C%D9%86%D8%A7%D 9%85%DB%8C%DA%A9) و مکانیک آماری (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9_%D8%A2%D9%85% D8%A7%D8%B1%DB%8C) (توصیف پدیده‌های (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87) مرتبط با گرما (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7) بر حسب کمیت‌های (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA) ماکروسکوپی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8% B3%DA%A9%D9%88%D9%BE%DB%8C&action=edit&redlink=1) و یا میکروسکوپی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8% B3%DA%A9%D9%88%D9%BE%DB%8C&action=edit&redlink=1))
به مجموع این نظریه‌ها فیزیک کلاسیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%84%D8%A7% D8%B3%DB%8C%DA%A9) گفته می‌شود.
در ابتدای قرن بیستم (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B1%D9%86_%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85) پدیده‌هایی مشاهده شدند که توسط این نظریه‌ها قابل توصیف نبودند. بعد از پیشرفتهای بسیار بنیادی در ربع اول قرن بیستم نظریه‌های فیزیکی با نظریه‌های کاملتری که این پدیده‌ها را نیز توصیف می‌کردند جایگزین گشتند. مهم‌ترین تغییر تشکیل دو دینامیک متفاوت برای اجسام ریز و اجسام بزرگ است. چون دینامیک اجسام بزرگ از لحاظ فلسفی به دینامیک قبلی نزدیکی زیادی دارد( بر خلاف دینامیک اجسام ریز که فلسفه‌ای کاملاً متفاوت با آن دو دارد) نظریه‌ها به دو دسته استفاده کننده از دینامیک بزرگ (اصطلاحاً کلاسیک) و کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%88% D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C) تقسیم شدند.نظریه‌های فیزیک مدرن (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9 %85%D8%AF%D8%B1%D9%86&action=edit&redlink=1) عبارت اند از:
۱-نسبیت عام (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B3%D8%A8%DB%8C%D8%AA_%D8%B9%D8%A7%D9%85) (برهمکنش گرانشی و دینامیک اجسام بزرگ)
۲-مکانیک کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%88% D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%85%DB%8C) (دینامیک اجسام ریز)
۳-مکانیک آماری (حرکت آماری ذرات بر پایه دینامیک کوانتمی)
۴- الکترودینامیک کلاسیک (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9% 88%D8%AF%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9_%DA%A 9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9&action=edit&redlink=1) (برهمکنش الکترومغناطیسی و نسبیت خاص (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B3%D8%A8%DB%8C%D8%AA_%D8%AE%D8%A7%D8%B5) )
بعدها با پیدا شدن دو برهمکنش دیگر (برهمکنش هسته‌ای قوی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D8%B3%D8%AA% D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C_%D9%82%D9%88%DB%8C) و برهمکنش هسته‌ای ضعیف (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D8%B3%D8%AA% D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C_%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D9%8 1)) برای فرمولبندی آنها هم اقدام شد و از نسبیت خاص برای تمام نظریه‌ها استفاده شد و کل نظریه‌ها عبارت شدند از :
۱- نسبیت عام
۲-مکانیک آماری
۳- الکترودینامیک کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%AF%DB%8C%D 9%86%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9 %86%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C) QED (برهمکنش الکترومغناطیسی و دینامیک کوانتمی)
۴-کرومودینامیک کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D9%88%D8%AF%DB%8C%D9%86%D 8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9%86%D8 %AA%D9%88%D9%85%DB%8C) QCD (برهمکنش هسته‌ای قوی و دینامیک کوانتمی)
۵-نظریه ضعیف کوانتمی (برهمکنش هسته‌ای ضعیف و دینامیک کوانتمی بعداً با تلفیق با الکترودینامیک نظریه الکترو ضعیف (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9% 88_%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D9%81&action=edit&redlink=1) کوانتمی را ساخت)
تمام این نظریه‌ها به جز نسبیت عام از دینامیک کوانتمی استفاده می‌کنند. به مجموعه‌ای ازQED وQCD ونظریه ضعیف اصطلاحآ مدل استاندارد ذرات بنیادی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AF%D9%84_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86% D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%28%D8%B0%D8%B1%D8%A7%D8%A A_%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DB%8C%29) گفته می‌شود.
امروزه بسیاری از فیزیکدانان به دنبال متحد کردن چهار برهمکنش (نظریه وحدت بزرگ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D9%88%D8%AD%D8%AF% D8%AA_%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF)) می‌باشند که مشکل اصلی وارد کردن گرانش و استفاده از دینامیک کوانتمی برای گرانش می‌باشد. نظریه‌های گرانش کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4_%DA %A9%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1) و به خصوص نظریه ریسمان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D8%B1%DB%8C%D8%B3% D9%85%D8%A7%D9%86) از نمونه‌های این تلاشها است. همچنین بیشتر نظریه‌های جدید از مفهومی به نام میدان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86_%28%D9%81%DB%8C%D8% B2%DB%8C%DA%A9%29) استفاده می‌کنند که به نظریه‌های میدان مشهور هستند.
گرایش‌های گوناگون فیزیک جدول زیر بسیاری از زمینه‌ها و زیرزمینه‌های فیزیک به همراه نظریه‌های مربوط و مفاهیم به کار رفته در آنها را در بر می‌گیرد.

زمینهزیرزمینه‌هانظریه‌ها ی اصلیمفاهیم

اخترفیزیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D A%A9)
کیهان‌شناسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%DB%8C%D9%87%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D8%B4%D9%8 6%D8%A7%D8%B3%DB%8C)، گرانش (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4)، اخترشناسی انرژی-بالا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%B0%D8%B1%D9%87% E2%80%8C%D8%A7%DB%8C)، اخترشناسی سیاره‌ای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D8%B4%D9%8 6%D8%A7%D8%B3%DB%8C)، فیزیک پلاسما (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%BE%D9%84%D8%A7% D8%B3%D9%85%D8%A7)، فیزیک فضا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%81%D8%B6%D8%A7) ، اختر فیزیک ستاره‌ای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1_%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C% DA%A9_%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87)
مهبانگ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%AF)، تورم کیهانی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85_%DA%A9%DB%8C%D9%87%D8%A7% D9%86%DB%8C)، نسبیت عام (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B3%D8%A8%DB%8C%D8%AA_%D8%B9%D8%A7%D9%85) ، قانون گرانش عمومی نیوتن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86_%DA%AF%D8%B1%D8%A7% D9%86%D8%B4_%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C_%D9%86% DB%8C%D9%88%D8%AA%D9%86)
سیاهچاله (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87%DA%86%D8%A7%D9%84%D9%87) تابش زمینه کیهانی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B4_%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86% D9%87_%DA%A9%DB%8C%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C)، ریسمان کیهانی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9% 86_%DA%A9%DB%8C%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C&action=edit&redlink=1)، کیهان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%DB%8C%D9%87%D8%A7%D9%86)، انرژی تاریک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C_%D8%AA%D8%A7%D8%B1% DB%8C%DA%A9)، ماده تاریک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C% DA%A9)، کهکشان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%87%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%86)، گرانش (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4)، موج گرانشی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D9%88%D8%AC_%DA%AF%D8%B1%D8 %A7%D9%86%D8%B4%DB%8C&action=edit&redlink=1)، تکینگی گرانشی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%AA%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF%DB% 8C_%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4%DB%8C&action=edit&redlink=1)، سیاره (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87)، منظومه شمسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%86%D8%B8%D9%88%D9%85%D9%87_%D8%B4%D9%85% D8%B3%DB%8C)، ستاره (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87)، ابرنواختر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D 8%B1)، عالم (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%A7%D9%84%D9%85)

فیزیک اتمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%A7%D8%AA%D9%85% DB%8C)، مولکولی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D9%84%DA%A9%D9%88%D9%84) و اُپتیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA)
فیزیک اتمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%A7%D8%AA%D9%85% DB%8C)، فیزیک مولکولی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%85%D9%88%D9%84% DA%A9%D9%88%D9%84%DB%8C)، اختر فیزیک اتمی و مولکولی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1_%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C% DA%A9_%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C_%D9%88_%D9%85%D9%88 %D9%84%DA%A9%D9%88%D9%84%DB%8C)، فیزیک شیمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%B4%DB%8C%D9%85% DB%8C)، اُپتیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA) فوتونیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%88%D8%AA%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9)
اُپتیک کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA_% DA%A9%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%85%DB%8C)، شیمی کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C_%DA%A9%D9 %88%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1)، علم اطلاعات کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B9%D9%84%D9%85_%D8%A7%D8%B7%D9 %84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA_%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9% 86%D8%AA%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1)
فوتون (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%88%D8%AA%D9%88%D9%86)، اتم (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AA%D9%85)، مولکول (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D9%84%DA%A9%D9%88%D9%84)، پراش (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D8%B4)، نور (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D8%B1)، موج الکترومغناطیسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D8%AC_%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1% D9%88%D9%85%D8%BA%D9%86%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D8%B3%DB %8C)، لیزر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1)، قطبش (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B7%D8%A8%D8%B4)، خط طیفی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%AE%D8%B7_%D8%B7%DB%8C%D9%81%DB %8C&action=edit&redlink=1)، اثر کازیمیر (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D8%AB%D8%B1_%DA%A9%D8%A7%D8 %B2%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%B1&action=edit&redlink=1)

فیزیک ذرات (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%B0%D8%B1%D8%A7% D8%AA)
فیزیک هسته‌ای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%87%D8%B3%D8%AA% D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C)، اخترفیزیک هسته‌ای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D A%A9_%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C )، اخترفیزیک ذره‌ای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D A%A9_%D8%B0%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C)، پدیدارشناسی فیزیک ذره‌ای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D 8%A7%D8%B3%DB%8C_%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D 8%B0%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C)
مدل استاندارد (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AF%D9%84_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86% D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%28%D8%B0%D8%B1%D8%A7%D8%A A_%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DB%8C%29)، نظریه کوانتمی میدان (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%DA %A9%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%85%DB%8C_%D9%85%DB% 8C%D8%AF%D8%A7%D9%86&action=edit&redlink=1)، الکترودینامیک کوانتومی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%AF%DB%8C%D 9%86%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9 %86%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C)، کرومودینامیک کوانتومی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D9%88%D8%AF%DB%8C%D9%86%D 8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9%86%D8 %AA%D9%88%D9%85%DB%8C)، نظریه الکتروضعیف (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D8 %A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8 C%D9%81&action=edit&redlink=1)، نظریه میدان موثر (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D9 %85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86_%D9%85%D9%88%D8%AB%D8% B1&action=edit&redlink=1)، نظریه میدان شبکه (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D9 %85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86_%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9% 87&action=edit&redlink=1)، نظریه پیمانه‌ای شبکه (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D9 %BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D B%8C_%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87&action=edit&redlink=1)، نظریه پیمانه‌ای (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D9 %BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D B%8C&action=edit&redlink=1)، ابرتقارن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B1%D9%86) نظریه وحدت بزرگ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D9%88%D8%AD%D8%AF% D8%AA_%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF)، نظریه ریسمان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D8%B1%DB%8C%D8%B3% D9%85%D8%A7%D9%86)، نظریه ابرریسمان (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D8 %A7%D8%A8%D8%B1%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%8 6&action=edit&redlink=1)، نظریه-م (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%85)
نیروهای پایه در فیزیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D9%BE% D8%A7%DB%8C%D9%87_%D8%AF%D8%B1_%D9%81%DB%8C%D8%B2% DB%8C%DA%A9) (گرانشی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%A7%D8%B0%D8%A8%D9%87)، الکترومغناطیسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%BA%D 9%86%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D8%B3)، ضعیف (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D8%B3%D8%AA% D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C_%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D9%8 1) و قوی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D8%B3%D8%AA% D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C_%D9%82%D9%88%DB%8C))، ذرات بنیادی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B0%D8%B1%D8%A7%D8%AA_%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7% D8%AF%DB%8C)، اسپین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D9%86)، ضدماده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B6%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87)، شکست تقارن خودبخود (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA_%D8%AA%D9 %82%D8%A7%D8%B1%D9%86_%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%A8%D8% AE%D9%88%D8%AF&action=edit&redlink=1)، نوسان نوترینو (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%86_%D9 %86%D9%88%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%D9%88&action=edit&redlink=1)، مکانیسم الاکلنگی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8% B3%D9%85_%D8%A7%D9%84%D8%A7%DA%A9%D9%84%D9%86%DA%A F%DB%8C&action=edit&redlink=1)، پوسته (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D9%87)، ریسمان (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9% 86&action=edit&redlink=1)، گرانش کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4_%DA %A9%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1)، نظریه همه چیز (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D9%87%D9%85%D9%87_ %DA%86%DB%8C%D8%B2)، انرژی خلاء (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C_%D8 %AE%D9%84%D8%A7%D8%A1&action=edit&redlink=1)

فیزیک ماده چگال (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%85%D8%A7%D8%AF% D9%87_%DA%86%DA%AF%D8%A7%D9%84)
فیزیک حالت جامد (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%AD%D8%A7%D9%84% D8%AA_%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%AF)، فیزیک فشاربالا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%81%D8%B4%D8%A7% D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7)، فیزیک دما پایین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D B%8C)، فیزیک سطح (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%D9%85_%D8%B3%D8%B7%D8%AD)، نانو اندازه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C_%D9%86%D8%A7% D9%86%D9%88)، فیزیک پلیمر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%BE%D9%84%DB%8C% D9%85%D8%B1)
نظریه بی‌سی‌اس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D8%A8%DB%8C%E2%80% 8C%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3)، موج بلوخ (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D9%88%D8%AC_%D8%A8%D9%84%D9 %88%D8%AE&action=edit&redlink=1)، گاز فرمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DA%AF%D8%A7%D8%B2_%D9%81%D8%B1%D9 %85%DB%8C&action=edit&redlink=1)، مایع فرمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B9_%D9%81%D8 %B1%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1)، نظریه بس ذره‌ای (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D8 %A8%D8%B3_%D8%B0%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C&action=edit&redlink=1)
حالت‌های ماده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AD%D8%A7%D9%84%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8 C_%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87) (گاز (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%A7%D8%B2)، مایع (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B9)، جامد (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%AF)، چگالش بوز-اینشتین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%86%DA%AF%D8%A7%D9%84%D8%B4_%D8%A8%D9%88%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D9%86)، ابررسانایی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%A7%D B%8C%DB%8C)، ابرشاره (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%87))، رسانایی الکتریکی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7% D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C)، مغناطیس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%BA%D9%86%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D8%B3)، خودسامان‌دهی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%E 2%80%8C%D8%AF%D9%87%DB%8C)، اسپین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D9%86)

فیزیک کاربردی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D8%A7%D8%B1% D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C)
فیزیک شتاب‌دهنده‌ها (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%B4%D8%AA%D8%A7% D8%A8%E2%80%8C%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%80 %8C%D9%87%D8%A7)، صوت شناسی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B9%D9%84%D9%85_%D8%A2%D9%88%D8 %A7%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF&action=edit&redlink=1)، زیست‌فیزیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D9%81%DB%8C%D8%B 2%DB%8C%DA%A9)، فیزیک شیمی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%B4%DB%8C%D9%85% DB%8C)، فیزیک مکاتبه (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9 %85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%A8%D9%87&action=edit&redlink=1)، اکونوفیزیک (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%DA%A9%D9%88%D9%86%D9%88%D9% 81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9&action=edit&redlink=1)، مهندسی فیزیک (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB% 8C_%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9&action=edit&redlink=1)، دینامیک سیالات (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9_%D8%B3% DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA)، ژئوفیزیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%98%D8%A6%D9%88%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9) مهندسی و علم مواد (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%88_%D8%B9 %D9%84%D9%85_%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF)، فیزیک پزشکی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%BE%D8%B2%D8%B4% DA%A9%DB%8C)، نانوتکنولوژی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D 9%84%D9%88%DA%98%DB%8C)، اُپتیک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA) شمی فیزیکی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B4%D9%85%DB%8C_%D9%81%DB%8C%D8 %B2%DB%8C%DA%A9%DB%8C&action=edit&redlink=1)، فیزیک شمارش (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8 %B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B4&action=edit&redlink=1)، فیزیک پلاسما (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D9%BE%D9%84%D8%A7% D8%B3%D9%85%D8%A7)، دستگاه‌های حالت جامد (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9_%D8%AD%D8%A7%D9%84% D8%AA_%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%AF)، شیمی کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C_%DA%A9%D9 %88%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1)، الکترونیک کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9% 88%D9%86%DB%8C%DA%A9_%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A A%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1)، علم اطلاعات کوانتمی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B9%D9%84%D9%85_%D8%A7%D8%B7%D9 %84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA_%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9% 86%D8%AA%D9%85%DB%8C&action=edit&redlink=1)، دینامیک حامل (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%AF%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%DB% 8C%DA%A9_%D8%AD%D8%A7%D9%85%D9%84&action=edit&redlink=1)

منابع

ورنر هایزنبرگ، "بازتعبیر کوانتمی رابطه‌های سینماتیکی و مکانیکی " ترجمه احمد شریعتی، مجله گاما، شماره ۲، ۱۳۸۳، ص۲۵

ریچارد فاینمن، "قانون گرانش نمونه‌ای از قوانین فیزیکی" ترجمه رضا بهاری، مجله فیزیک، جلد۲، شماره ۳،۱۳۶۳، ص ۲۲۲

آلبرت اینشتین، "تأثیر ماکسول بر ساخت مفهوم واقعیت فیزیکی" ترجمه محمدرضاکلاهچی، مجله فیزیک، سال ۲۲، شماره ۳و۴، ۱۳۸۳، ص۱۲۲

پل دیراک، "دربایستهای نظریه فیزیکی بنیادی" ترجمه محی‌الدین شیخ‌الاسلامی، مجله فیزیک، جلد ۲، شماره ۲، ۱۳۶۳، ص۷۳

جرج گاموف، "سرگذشت فیزیک"، رضا اقصی، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۷۹

Brian Greene, The Elegant Universe, Vintage, 2000

W.Heisenberg , The Physicist's Conception Of Nature, Greenwood Press, p 25

Griffiths, David J. Introduction to Elementary Particles 1987

salman.sh1370
2012-Aug-11, 15:16
سلام بر همه جوانهای عزیز من تاز عضو شدم

salman.sh1370
2012-Aug-11, 15:22
سلام من زیاد دلباخته رشته ام نیستم اما دوسش دارم و از موقعیت شغلی اش خبری ندارم بدم نمی اید که بدانم اینده اش چگونه است اگر اطلاعاتی دارید در اختیار من بگذارید لطف می کنید

salman.sh1370
2012-Aug-11, 15:27
سلام من  زیاد دلباخته رشته ام نیستم اما دوسش دارم و از موقعیت شغلی اش خبری ندارم  بدم نمی اید که بدانم اینده اش چگونه است اگر اطلاعاتی دارید در اختیار من بگذارید لطف می کنید

ingenious
2012-Aug-11, 16:04
سلام
باید واقع گرایانه به قضیه نگاه کنیم که در کشور ما علوم پایه و اونم در مقطع کارشناسی شرایط شغلی مناسبی نداره ولی شما میتونین با تعیین گرایش مناسب و البته تلاش خودتون و ادامه تحصیل تا دکترا شغل مناسبی پیدا کنین .برای همه آرزوی موفقیت میکنم.

salman.sh1370
2012-Aug-13, 13:47
سلام بر تمام عزیزان من تازه عضو شدم

N O D E T
2012-Nov-27, 15:06
بازار کار گرايش هاي ذکر شده با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد در آن گرايش، به ترتيب اولويت به شرح ذيل است؛

اتمي و مولكولي: آزمايشگاه هاي ليزر و آزمايشگاه هاي تحقيقاتي پلاسما– مخابرات- وزارت دفاع- در بخش اتوماسيون صنعتي شركت هاي توليدي- شركت هاي الكترونيك (برق) دربخش آزمايشگاهي– تدريس در زمينه دروس پايه فيزيك در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي
حالت جامد: مراكز آزمايشگاهي مربوط به رساناها، نيم رسانا ها– در زمينه فناوري نانو- وزارت دفاع- در بخش اتوماسيون صنعتي شركت هاي توليدي- تدريس در زمينه دروس پايه فيزيك در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي
هسته اي : سازمان انرژي اتمي ايران – آزمايشگاه هاي هسته اي – بخش هاي راديو گرافي و حفاظت در برابر پرتوها – نيروگاه هاي اتمي – تدريس در زمينه دروس پايه فيزيك در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي
ذرات بنيادي: مراكز تحقيقاتي ذرات بنيادي- تدريس دروس پايه و درس فيزيك در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي
فيزيك نظري: تدريس در زمينه دروس پايه و نظري در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي
نجوم و اختر فيزيك: رصدخانه ها و مراكز نجوم و اختر فيزيك – تدريس در دروس پايه و دروس مربوط به نجوم و اختر فيزيك در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي.
گرانش: مراكز تحقيقاتي مربوطه - تدريس در زمينه دروس پايه در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي
نانو: كليه مراكز توليدي در زمينه فناوري نانو – آزمايشگاه هاي تحقيقاتي نانو فيزيك و نانو لوله هاي كربني –كليه مراكز و شركت ها كه از فناوري نانو در زمينه توليدات بهينه استفاده مي كنند. تدريس دروس پايه دانشگاه ها

آموزش فيزيك : تدريس در دروس پايه فيزيك در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي ( مربوط به دبيران آموزش و پرورش است)

http://oxin.ir/oxin_site_test/dakheli.php?field=25

sana.h
2013-Jan-23, 13:58
راجع به گرایش فیزیک پزشکی کسی اطلاع دارهه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟(-B

N O D E T
2013-Apr-28, 15:59
بازار کار گرایش های فیزیک (http://www.daneshju.ir/forum/f365/t175174.html)