PDA

مشاهده نسخه کامل : هواپیمای جنگنده بمب افکن ایرانی شفق نشانه ای از اقتدار ملی

f-4Punisher
2008-Jan-20, 16:29
در مورد هواپیمای جنگی شفق که توجه جهان هوانوردی را به خود معطوف ساخت و سایتها و مجله های مشهور صنعت هوانوردی در مورد آن دست به گمانه زنی پرداختند و آن را ستوده و نشانه ایی از پیشرفت صنایع هوایی ایران دانستند.
چنین میتوان گفت:

بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.

در مورد هواپیمای جنگی شفق که توجه جهان هوانوردی را به خود معطوف ساخت و سایتها و مجله های مشهور صنعت هوانوردی در مورد آن دست به گمانه زنی پرداختند و آن را ستوده و نشانه ایی از پیشرفت صنایع هوایی ایران دانستند. طراحی و ساخت این جنگنده ابتدا قرار بود با همکاری روسیه انجام شود اما با توجه به فشارها و تهدیدهای آمریکا، روسیه خود را از این برنامه کنار کشید و طرحان و کارشناسان ایرانی به ویژه دانشگاه صنعتی شریف برای رو کم کنی هم که شده با همت و تلاش خودشان کار طراحی را انجام داده و به مرحله ساخت اولین نمونه رسیدند.

در واقع همان گونه که سایت اینترنتی روسین دیفنس نوشته بود، ایران با طراحی و ساخت این جنگنده و نمایش آن همه را شگفت زده کرد. با ساخت این جنگنده صنایع هوایی ایران به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافته است. این سایت اینترنتی همچنین در مورد این هواپیما می نویسد شفق از موتور روسی RD-۳۳ کلیموف استفاده می کند و از کابین پیشرفته ایی مجهز به سامانه های نمایشگر رنگی ساخت روسیه استفاده می برد.

این نمایشگرها را می توان قابل مقایسه با نمایشگرهای چند کاره و رنگی مورد استفاده در هواپیمای جنگی F/A-۲۲ آمریکا دانست. این سایت شفق را با طرح هواپیمای MiG I-۲۰۰۰ روسیه قابل مقایسه دانسته است.

از ویژگیهای شفق میتوان به طراحی ویژه و آیرودینامیک تحسین برانگیز آن اشاره کرد. از شکل و شمایل هواپیما و همچنین ورودیهای هوای موتور آشکار است که طراحان تلاش بسیاری به خرج داده اند تا بازتابش راداری هواپیما را به کمترین حد ممکن برسانند تا امکان کشف و رهگیری آن دشوارتر باشد.

در واقع می توان شفق را اولین هواپیمای جنگی استیلث ایرانی به حساب آورد. نوع سازه به کار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه هوا و هوابه زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیمای توانمند می دهد.

احتمالا طراحان با آینده نگری امکان استفاده از موشکهای هدایت شونده روسی را مد نظر داشته اند. ایران گفتگوهایی را برای تولید موتور پیشرفته روسی به نام RD-۳۳ انجام داده است و گویا گفتگو هایی نیز در زمینه تولید تحت امتیاز نمایشگرهای چند منظوره ساخت روسیه در جریان است. این هواپیما که اولین نمونه آن سال قبل ساخته شد، قرار است که دو سال دیگر، با نقش نظامی یا آموزشی، وارد خدمت نیروی هوایی شود. به هر روی شفق گام تحسین برانگیزی در صنایع هوایی ایران به حساب آمده و طراحی و ساخت آن موجب افتخار و سربلندی ایرانیان است.

ببخشید این پست متاسفانه عكس نداره گیر ندین چرا عكیس نمیزارم شرمنده

منبع:http://www.kharkovhavafaza.blogfa.com/post-131.aspx

f-4Punisher
2008-Jan-20, 16:40
http://www.persianupload.com/uploads/b4280bbf1a.jpg

خوش استیله مگه نه؟

knopix
2008-Jan-20, 18:57
امیدوارم هر چه زودتر به تولید انبوه برسه

كاربر گرامی استفاده از شكلك ها بطوری كه حالت تمسخر اونهم درباره عزیزان ما در نیروی هوایی و وزارت دفاع باشه به هیچ عنوان پذیرفته نیست و همین جا به شما اخطار داده می شود

ویرایش شد : MOH-597

f-4Punisher
2008-Jan-20, 22:07
منم امیدوارم همه این را میخواهیم

aLi_AHW
2008-Jan-21, 09:14
انشاالله !

اگر واقعا خاصيت رادار گريزي داشته باشد واقعا معركه است .
به نظر شما حالت درب و كلا شيشه هاي استفاده شده در قسمت كابين كمي عجيب نيست ؟

f-4Punisher
2008-Jan-21, 16:21
سلام
آره منم به این فكر میكردم از عقب كابین خوبه ولی از جلو
یه كم عجیبه من به این فكر میكنم كه در ارتفاع پایین احتمال اینكه خلبان زده بشه زیاده
اینجور فكر نمیكنین؟

pashootan
2008-Jan-22, 18:26
در مورد رادار این هواپیما هم مطلب بنویسید.آیا این هواپیما توانایی شكست دادن اف 16 و میگ 29 را در یك نبرد هوایی دارد؟:-?

N I M A
2008-Jan-22, 20:17
تا اونجا كه میدونم چند ساله دارن رو رادار تو دانشگاها تحقیق میكنن مسلما رادار خوبی در نوع خودش خواهد داشت
اما اطلاعات دقیقتری ندارم و فكر نكنم در جایی هم نقل شده باشه

N I M A
2008-Jan-22, 20:19
شكل كابین هم به خلبان دید خوبی میده همونجور كه میبینین احتملا طراحی برای داگفایت نیست چون خلبان مكان امنی نداره اما برای استفاده به عنوان بمب افكن دید خوبی داره

N I M A
2008-Jan-22, 20:22
http://www.iranmilitaryforum.com/pictures/small%20icons/Shafagh.jpg
www.acig.org/artman/uploads/a07.jpg
http://www.acig.org/artman/uploads/a06.jpg
http://www.acig.org/artman/uploads/a08.jpg

JSF
2008-Jan-27, 17:49
دوستان شفق یک جت آموزشی تک موتورهء روسی بود که قرار بود با کمک روسیه در ایران ساخته بشود.
طراحی آن توسط میگ صورت گرفته ولی چند ماه پیش به علت همکاری نکردن روسها و قرار ندادن طرح این هواپیما پروژه به کلی منحل شد.

pashootan
2008-Jan-30, 19:49
آقا یعنی میگی فرماندهان نیروی هوایی ارتش و سپاه و وزیر دفاع میان این قدر راحت دروغ بگن؟ لابد یه چیزی هست كه میگن دیگه بابا! اما بهتره یكم دیگه صبر كنیم. انشاالله كه راسته و هواپیمای خوبیه!دلم لك زده برا یه هواپیمای درست و حسابی ایرانی!!!!!!!شما چطور؟

seyyedi
2008-Feb-03, 21:48
دوستان سلام
از کجا مطمئنی که ساخته نمیشه
آذرخش هم میگفتن ساخته نمیشه ولی ساخته شد

amir moslem
2008-Feb-03, 22:21
با سلام به نظر من براي شروع كار بزرگي است و اميدوارم كه يكروز در اينده نزديك شاهد پرواز يك جنگنده پيشرفته

ايراني باشيم به اميد خدا در ضمن ميخواستماز دوستان خواهش كنم اطلاعاتي در مورد mig 2000i بفرستند با تشكر فراوان:)http://www.daneshju.ir/forum/images/smilies/2007/icon_exclaim.gif
:!:

mehrdad_ka
2008-Feb-03, 23:48
انتظار نداشته باشید که یه هواپیمای از همه جهت عالی ساخته باشند ولی هر چی باشه با این همه تحریم و اذیت و آذار خیلی هم خوبه.
بالاخره اونها هم خودشون از یه جائی شروع کردند دیگه...نقطه شروع ما ایرانی ها هم اینه.

چقدر دور کابینش بازه ، این هواپیما به درد پروازهای نمایشی هم میخوره میدون دیدش خیلی وسیعه.

مشتوره چی
2008-Feb-04, 00:12
چقدر دور کابینش بازه ، این هواپیما به درد پروازهای نمایشی هم میخوره میدون دیدش خیلی وسیعه.

چون طرح یك هواپیمای آموزشیه.ماكزیمم سرعتش هم زیر 1 ماخ هست.

ايراني باشيم به اميد خدا در ضمن ميخواستماز دوستان خواهش كنم اطلاعاتي در مورد mig 2000i بفرستند با تشكر فراوان

اونطور كه من شنیدم این طرح در روسیه به طرح جت آموزشی یاک-130 باخته.

اطلاعات بیشتر در مورد یاك-130 :

http://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-130

foxbat
2008-Feb-04, 00:52
به نظرم اگه روی جت تزرو سرمایه گذاری كنند بهتره!!1

N I M A
2008-Feb-04, 17:10
شاید شفق تو یه مرحله ای از ساخت متوقف شه -كه بعید میدونم به همین راحتی ولش كنن- اما مطمئنا تحقیقات و كارای علمی برای رسیدن به جنگنده های پیشرفته رها نمیشه چون الان همه متفق القول به این باور رسیدیم كه تا خودمون نسازیمكسی بهمون نمیده و دستور مقام معظم رهبری هم همینه

seyyedi
2008-Feb-04, 21:19
شاید شفق تو یه مرحله ای از ساخت متوقف شه -كه بعید میدونم به همین راحتی ولش كنن- اما مطمئنا تحقیقات و كارای علمی برای رسیدن به جنگنده های پیشرفته رها نمیشه چون الان همه متفق القول به این باور رسیدیم كه تا خودمون نسازیمكسی بهمون نمیده و دستور مقام معظم رهبری هم همینه
دوستان سلام
موافقم
همین امروز هم خبر ساخت جنگنده نسل پنجم و پنهانکار از اخبار و به قول یک مقام آگاه شنیده شد که احتمال زیاد همین شفق باشه
ایران تا حالا هر چی گفته ساخته همین آذرخش رو همه میگفتن طرحه ولی ساخته شد

10101368
2008-Mar-13, 14:34
به نظر من چون پیشرانه شفق احتمالا RD33 موتور mig29 و ابتداییه پس نمیتونه رادار گریز باشه. در مورد رادرا شفق هم باید گفت که ظاهرا مهندسی معکو س رادار F14 یعنی AWG\9 هست

f-4Punisher
2008-Apr-22, 09:50
سلام خسته نباشین
ببخشین كه مدت خیلی زیادی نمیتونستم بیام
مشكل بزرگی برام پیش اومده.
میگ-29 های كه هستن تا اونجا كه من میدونم كمی تو رادارشون اشكالاتی وجود داره
ولی تو هواپیما های كه ما داریم میگ-29 با اف-18 آمریكا قابلیت مقایسه رو داره تنها اشكال در سیستم رادار میگ-29 هست
ممنون از همه دوستان

mehrdadcommando
2008-Apr-29, 17:43
شفق اولین ژرواز آزمایشیشم آنجام داده و قراره به تولید برسه نمی دونمه شما اخبر نگاه می كنید یا نه

JSF
2008-Apr-29, 23:20
دوست عزیز شفق اصلا ساخته نشد که پرواز آزمایشی هم انجام بدهد.
شفق طرح یک جت آموزشی پیشرفته بود که طرح آن با کمک میگ در اختیار ایران قرار گرفته بود به علت تحریمهای شدید و عدم تمایل روسیه در فروش جنگ افزار موتور و اویونیک مورد نیاز این هواپیما .میگ هم طرحهای تکمیلی این هواپیما را به ایران ارسال نکرد یک سال پیش طرح شفق توسط نیروی هوایی کنار گذاشته شد.
طرح میگ 2000 هم حتی در روسیه سالها پیش به علت برنده شدن طرح برتر یاک 130 کنار گذاشته شد.
یاحسین و شفق دو پروژهء جت آموزشی و جت آموزشی تهاجمی پیشرفته هستند که اولی به علت سقوط سومین پیش نمونه و دومی به علت عدم همکاری روسها در انتقال اطلاعات کنار گذاشته شدند.

achilles21j
2008-Jul-31, 01:12
ما که نفهمیدیم شفق می خواد تولید انبوه بشه یا نه.
یه سوال
اصلا شفقی تولید شده که بخواد به تولید انبوه برسه؟
دوستان اگه می تونن کمک کنن.
مچکرم

f-4Punisher
2008-Sep-06, 23:35
دوست عزیز شفق تولید شده فقط
1مدل آزمایشیش
3روز پیش روی باند پایگاه دوم شکاری یه هواپیمای شفق نشسته بود
که من برای اولین بار دیدمش
تا اونجا که من شنیدم میخواستن شفق رو به تولید انبوه برسونن
یحتمل ایرادهایی پیش اومده که
تا حالا صبر کردن و تولیدش نکردن................

blue angels
2008-Sep-07, 00:01
دوست عزیز شفق تولید شده فقط
1مدل آزمایشیش
3روز پیش روی باند پایگاه دوم شکاری یه هواپیمای شفق نشسته بود
که من برای اولین بار دیدمش
تا اونجا که من شنیدم میخواستن شفق رو به تولید انبوه برسونن
یحتمل ایرادهایی پیش اومده که
تا حالا صبر کردن و تولیدش نکردن................

مطمئنین!!!!آخه من شنیده بودم اون یه ماکت در ابعاد واقعی بوده یه نوع ماکت پیش تولیدی و اگر هم واقعی باشه فکر نکنم پروازی داشته باشه چون هیچ خبر گذاری از جنگنده با خلبان روی باند تصویری منتشر نکرده احیانن ممکن نیست شما تزرو رو روی باند دیده باشید؟؟؟؟

rasras111
2008-Sep-08, 15:46
عکسی از نمونه اصلی ندارید؟

N I M A
2008-Sep-08, 18:40
احیانن ممکن نیست شما تزرو رو روی باند دیده باشید؟؟؟؟
خیلی بعیده شفق با تذرو اشتباه بشه اما درباره ماکت بودن امکانش هست یه ماکت بدون اویونیک و موتور و .... صرفا برا رد گم کنی باشه

N I M A
2008-Sep-08, 18:41
http://static.twoday.net/shakib/images/Shafaq.jpg

cucu
2008-Sep-11, 11:50
F_14 d super tomcat آمریکا تمام هواپیماهای ایرانی از جمله شفق و صائقه را خواهد زد

f-4Punisher
2008-Sep-11, 18:09
مطمئنین!!!!آخه من شنیده بودم اون یه ماکت در ابعاد واقعی بوده یه نوع ماکت پیش تولیدی و اگر هم واقعی باشه فکر نکنم پروازی داشته باشه چون هیچ خبر گذاری از جنگنده با خلبان روی باند تصویری منتشر نکرده احیانن ممکن نیست شما تزرو رو روی باند دیده باشید؟؟؟؟
دوست عزیز من با چشمای خودم دیدم که شفق هست
فقط متاسفانه امکانات نبود نتونستم عکس بگیرم
چون وارد محوطه شیلتر ها شده بودیم موبایل ها و دوربین همه چیز رو گرفتن......
چیزایی هست
که نمیشه گفت اینجا
در ضمن 10 دقیقه بعد از فرودش رو باند مارو از محوطه دور کردن که
کلا از دید خارج شد
یه چیز هایی سری داشت یحتمل............
که دیگه زمان پرواز رو ندیدیم کی رفت....