PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث به نظر شما کدام رشته های تحصیلی بیشترین تعداد فارع التحصیل بیکار را شامل می شوند ؟؟

Amin
2011-Jul-08, 22:49
از دوستانی که دراین رابطه اطلاعاتی دارند یا دوست دارند در بحث ما شرکت کنند خواهش میکنم نظرات خودشون را بگن .
در این رابطه چند وقت پیشا خبری دیدم که برای شما می ذارم .

رشته‌‌های دارای بیشترین فارغ‌ التحصیل بیکار/ شناسایی شاغلان غیرمرتبط رشته‌های روانشناسی، علوم اجتماعی و حقوق به گفته دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی آموزش عالی از جمله رشته‌هایی در آموزش عالی کشور هستند که بیشترین فارغ التحصیلان بیکار را دارند. سعید قدیمی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: رشته‌هایی که ظرفیت فارغ التحصیلان بیکار در آنها زیاد است را شناسایی می‌کنیم البته عمدتاً این وضعیت در رشته‌های علوم انسانی مشاهده می‌شود رشته‌های روانشناسی، علوم اجتماعی و حقوق جزو این رشته‌ها هستند.
دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی آموزش عالی از کسب آمار دقیق از مرکز آمار ایران درباره تعداد فارغ التحصیلان بیکار خبر داد و گفت: در صدد هستیم آمار دقیق‌تری از مرکز آمار ایران درباره تعداد فارغ التحصیلان بیکار و یا افرادی که در رشته تحصیلی‌شان شاغل به کار نیستند کسب کنیم.
قدیمی خاطرنشان کرد: اطلاع از آمار دقیق فارغ التحصیلان بیکار یا افرادی که در عرصه‌ای متفاوت با رشته تحصیلی‌شان در حال فعالیت هستند می‌تواند داده مناسبی برای شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی باشد تا بتوانیم بر اساس آن برای توسعه رشته‌های جدید دانشگاهی برنامه‌ریزی کنیم.
وی افزود: اگر بتوانیم رشته‌های دانشگاهی کارآمد و پاسخگوی نیاز جامعه را طراحی و راه اندازی کنیم حتما می‌توانیم ظرفیت‌های مازاد را به این سمت سوق دهیم.

Helen
2011-Jul-08, 23:39
ممنون اما بد نبود رشته مدیریت را در اولویت بیکاران فرار میداد

Amin
2011-Jul-08, 23:44
من فکر می کنم مهندسی کشاورزی هم خیلی از فارغ التحصیلاش بیکار هستند

Helen
2011-Jul-08, 23:48
بله دقیقا درست اشاره کردید این دو در استان من که فراوانند -;{@

elahe abi
2011-Jul-08, 23:51
من فکر می کنم وضعیت کاری رشته های علوم پایه توی ایران از همه ی رشته ها بدتره...

مخصوصا زیست شناسی. ببینین هر رشته ای یک بازار کار داره و می دونی مثلا می تونی بعد از لیسانس یا فوق لیسانس یه جایی استخدام بشی. ولی در مورد زیست شناسی اصلا این طور تعریف شده نیست و کسی که دکتری هم داره فقط می تونه به تدریس توی دانشگاه فکر کنه . ارشد و کارشناسی که اصلا امیدی به پیدا کردن کار ندارن و تنها راه حلشون خود اشتغالی هست...

Amin
2011-Jul-08, 23:58
جالبه که علوم پایه در کشورهای خارجی بسیار حائز اهمیت هستند .
---

واقعا خیلی از رشته ها هستند که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی امیدی به پیدا کردن کار ندارند .

elahe abi
2011-Jul-09, 00:07
---

واقعا خیلی از رشته ها هستند که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی امیدی به پیدا کردن کار ندارند .

دقیقا همینه!!!!! متاسفانه این رشته ها اینجا منزوی هستن در حالی که زیر بنای بقیه ی علومن. باید تولید علم کنن برای بقیه ی رشته ها..
=-=-=-=-=-

Black Hawk
2011-Jul-09, 00:08
متاسفانه رشته های دیگه ای مثل آمار و علوم پایه های محض رو هم اضافه میشه کرد البته زبانهای خارجی رو هم بهتره از یاد نبریم بچه های زیادی رشته های زبان تخصصی غیر انگلیسی میخونن که اصلا معلوم نیست بعد فارغ التحصیلی تکلیفشون چیه

سعدون
2011-Jul-09, 00:31
رشته های علوم پایه را به جرات می توان مهمترین رشته های دانشگاهی دانست ولی حیف!
این همه علم تئوری یاد می گیرند ولی کجا می توان این علم را شکوفا کرد و به صنعت و تکنولوژی تزریق کرد
البته رشته من میان رشته ای هست!(بین علوم پایه و فنی مهندسی)

M I N A
2011-Jul-09, 00:44
---

کاملا ً با شما موافقم، رشته های علوم پایه با اینکه زیربنا و پایه ی سایر رشته ها هستند اما از لحاظ بازار کار وضعیت خوبی ندارند، شاید اطلاعات کافی در زمینه ی این رشته ها منعکس نمیشه:01:

shazdepesar
2011-Jul-09, 01:31
من فکر می کنم وضعیت کاری رشته های علوم پایه توی ایران از همه ی رشته ها بدتره...

مخصوصا زیست شناسی. ببینین هر رشته ای یک بازار کار داره و می دونی مثلا می تونی بعد از لیسانس یا فوق لیسانس یه جایی استخدام بشی. ولی در مورد زیست شناسی اصلا این طور تعریف شده نیست و کسی که دکتری هم داره فقط می تونه به تدریس توی دانشگاه فکر کنه . ارشد و کارشناسی که اصلا امیدی به پیدا کردن کار ندارن و تنها راه حلشون خود اشتغالی هست...

کاملا موافقم

نمونش خود من که کارشناسی زیست شناسی عمومی دارم اما نشستم دو دوتا چهار تا کردم دیدم اگه بخوام ادامه بدم باید از زندگیم بگذرم و فایده نداره.آخرشم باید برم دنبال شغل آزاد اینه که به همین کارشناسی بسنده کردم.

Mehrdad
2011-Jul-09, 01:55
به نظر من هر رشته ای اگر کسی توش نخبه باشه بیکار نمیمونه و از اونطرف مهندسی عمران رو هم اضافه کنین... هر چند که شغل تعریف شده دارن.... اما خیلییییییییییییییییییییی زیادن و کاملا اشباع شده

elahe abi
2011-Jul-09, 18:06
به نظر من هر رشته ای اگر کسی توش نخبه باشه بیکار نمیمونه و از اونطرف مهندسی عمران رو هم اضافه کنین... هر چند که شغل تعریف شده دارن.... اما خیلییییییییییییییییییییی زیادن و کاملا اشباع شده

بحث اشباع شدن برای بیشتر رشته وجود داره. گرفتن دانشجو توی چند سال اخیر اینقدر بی حساب و کتاب بوده که این وضع توی همه ی رشته ها دیده بشه.

Physicdan
2011-Nov-29, 11:23
سلام دوستان
به نظر شما استخدام بعنوان استاد در دانشگاه برای رشته های علوم پایه مثل فیزیک و ریاضی راحت تره یا برای رشته های فنی مهندسی مثل برق و مکانیک و مواد و ...؟؟
درواقع کسی که هدفش ادامه تحصیل هست و میخواد این شغل رو انتخاب کنه کدوم یکی از این رشته ها براش مناسبتره؟؟
متشکرم