رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 4 از مجموع 4

تاپیک: تيك عصبي

 1. #1
  فرمیسک
  مدیر سابق تالار روانشناسي
  تاریخ عضویت
  2009/08/17
  محل سکونت
  ******
  پست‌ها
  609
  2,099
  1,841
  دریافت
  6
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  10

  پیش فرض تيك عصبي

  «آيا تاکنون کودکاني را ديده ايد که پشت سرهم و به طور کنترل نشده اي چشمک مي زنند؟ يا بچه هايي که مرتباً شانه هاي خود را بالا مي اندازند. شايد هم احتمالاً کودکاني را ديده ايد که صداهايي به شکل غرغر کردن يا سينه صاف کردن در مي آورند.»
  شايد تا به حال اصطلاح « تيک » را در مورد بسياري از اختلالات حرکتي تکراري که در بچه ها ديده ايد، به کار برده باشيد و شايد در اطراف شما هم کودکاني باشند که به نظر شما تيک دارند.
  بسياري اين گونه حرکات را نشانه اي دال بر اضطراب و عصبي بودن کودک تفسير مي کنند و حتي عده اي نيز والدين اين کودکان را به دليل ايجاد محيطي ناآرام و متشنج در منزل که باعث اين اختلال در کودکشان شده است، شماتت مي کنند و چه بسا والديني که به همين دليل خود را مقصر مي دانند .
  اما به راستي تيک چيست؟ آيا تمام اختلالات حرکتي تکراري که در بچه ها ديده مي شود، تيک است؟
  «تيک ها» يکي از شايعترين مشکلات روان پزشکي کودک و نوجوان هستند. شيوع مجموع اختلالات تيک چندان مشخص نيست ولي تخمين زده مي شود که بين 25 -5 درصد کودکان سنين مدرسه نوعي از اختلال تيک را تجربه کرده باشند. تفاوت واضحي نيز در شيوع اين اختلال بين پسرها و دخترها ديده نشده است.
  طبق تعريف «تيک» به انقباضات عضلاني سريع و تکراري گفته مي شود که باعث ايجاد حرکات يا اصواتي مي شود و کودک نيز خود قدرت و توانايي کنترل اين انقباضات را ندارد.
  اين رفتارها ممکن است به دنبال مواجهه با محرکي خاص يا در پاسخ به يک تمايل قوي دروني در کودک ايجاد شوند.
  اين اختلال حتماً قبل از 18 سالگي شروع مي شود. البته معمولاً تيک هاي حرکتي تا سن 7 سالگي و تيک هاي صوتي تا 11 سالگي خود را نشان مي دهند.
  شايع ترين نواحي از بدن که تيک هاي حرکتي در آنها ديده مي شوند، عبارت اند از:
  سر و صورت و دست ها و بازوها و بيشترين حرکات به صورت چشمک زدن، شکلک در آوردن، چين دادن به پيشاني، بالا
  انداختن ابروها، پلک زدن زياد، چرخش سر، پرتاب کردن دست ها و بازوها، بالا انداختن شانه و نيز تکان دادن پا و ... است.
  تيک هاي صوتي نيز بيشتر به صورت اصواتي مثل سرفه کردن، صاف کردن گلو، غرغر کردن، بالا کشيدن بيني و... تظاهر مي کند.
  بعضي از تيک ها نيز پيچيده تر هستند و چندين گروه عضلاني يا صوتي را شامل مي شوند و به اشکالي مانند رفتارهاي نظافتي، بوييدن اشياء، تقليد حرکات و رفتار مشاهده شده، ادا و اطوارهاي زننده، تکرار کلمات، بددهني و استفاده از کلمات زشت و ... تظاهر مي يابند.
  همچنان که اشاره شد، تيک ها رفتارهايي غيرارادي هستند. هرچند برخي افراد قادرند تيک هاي خود براي چند دقيقه يا حتي چند ساعت سرکوب کنند، اکثراً مبتلايان از وجود تيک خود آگاهي ندارند يا قادر به مقاومت در برابر آن نيستند.
  تيک ها ممکن است در موقعيت هاي اضطراب آوري مثل سر جلسات امتحان تشديد شوند و در مقابل در موقعيت هاي آرامش بخش تخفيف يابند. اين حرکات يا اصوات اغلب - ولي نه هميشه - هنگام خواب از بين مي روند.
  نوع خاصي از اختلالات تيک موسوم به «اختلال توره» مي باشد که شامل بروز هر دو نوع تيک حرکتي و صوتي در يک کودک در دوره اي بيش از يک سال است. در اين اختلال معمولاً تيک هاي اوليه حرکتي در ناحيه صورت و گردن شروع مي شود و يا گذشت زمان به نواحي پايين تر بدن گسترش مي يابد و بعد از چند سال نيز تيک هاي صوتي ظاهر مي شوند. اين اختلال، اختلالي نادر است و بين بروز آن و اختلال نقص توجه/ بيش فعالي ADHD وسواس هاي فکري و عملي ارتباطاتي مشاهده شده است.
  نکته بسيار مهم در اختلالات تيک، افتراق آن از بعضي حرکات قالبي و تکراري کودکان مثل کوبيدن سر، تاب دادن بدن و يا ناخن جويدن است. در چنين حالاتي حرکات معمولاً ارادي است و باعث تسکين و آرامش کودک مي شوند، در حالي که تيک ها ماهيتي غيرارادي دارند و با ايجاد آرامش در کودک نيز همراه نيستند و حتي به درجاتي نيز باعث ايجاد تنش و اضطراب مي شوند.

  منبع: بانك مقالات روانشناسي
 2. 2
 3. #2
  فرمیسک
  مدیر سابق تالار روانشناسي
  تاریخ عضویت
  2009/08/17
  محل سکونت
  ******
  پست‌ها
  609
  2,099
  1,841
  دریافت
  6
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  10

  پیش فرض پاسخ: تيك عصبي

  آيا تا به حال با افرادي مواجه شده ايد که در صحبت کردن ، مدام از کلمات يا واژه هاي بيجا و تکراري استفاده کنند؟ يا درصحبت کردن خود با ديگران آيا متوجه اين موضوع هستيد که مرتب واژه اي را که به هيچ وجه نياز به گفتن آن نيست ، تکرا رمي کنيد؟
  به کار بردن مکرر واژه هايي مانند : چيز؛ مثلاً ؛ به قول معروف ، و واقع ، به اصطلاح و... را مي توان از جمله مواردي ذکر کرد که بارها در گفت وگوهاي افراد شنيده مي شود. به کار بردن تکراري واژه ها دربرخي موارد موجب واکنش هاي منفي افراد مي شود ؛ اما اغلب موارد ، طرف گفت وگو توجه چنداني به آن نمي کند .
  تکان دادن غير ارادي پا، بازي کردن و کندن موهاي سر و صورت و ... نيز از موارد " رفتاري " است که برخي افراد از خود نشان مي دهند.
  بسياري از والدين ومربيان تربيتي ، از پاره اي رفتارهاي " شکلک گونه " و يا تکيه کلامهاي تکراري و به اصطلاح تيک در فرزندشان شکايت دارند و از اين مسئله ابراز نگراني مي کنند. بايد گفت " تيک " نوعي پرش ناگهاني يا انقباض غيرارادي عصبي است که مي تواند به صورت مزمن يا زودگذر درکلام يا رفتار ظاهر شود.
  به طور کلي در هر دوشکل تيک کلامي و رفتاري ، با انواع ساده و مرکب آن روبرو هستيم که مشخصه ي اصلي آن تکراري ، کليشه اي و ناموزون بودن آن است.
  " تيک " ساده مدت کوتاهي به طول مي انجامد و به ندرت بيشتر از يک ثانيه تداوم مي يابد که در اغلب موارد بعد از چند هفته ياچند ماه خود به خود از بين مي رود.
  تيکهاي حرکتي درنوع ساده شامل : چشمک زدن ، حرکات پرتابي کردن ، بالا انداختن شانه و حرکتهاي شکلک گونه ي ناحيه ي صورت و رفتارهايي چون قيافه گرفتن ، رفتارهاي آرايشي ، خودزني ، گاز گرفتن خود ، بالاپريدن ، لمس کردن ، پا به زمين کوبيدن و يا بوييدن چيزي است.
  تيکهاي آوايي هم در نوع ساده آن مي تواند شامل : صاف کردن گلو، سرفه ، بالا کشيدن بيني ، خرناس و درنوع پيچيده شامل : بيان يک جمله يا يک تکيه کلام و يا يک ناسزا باشد.
  رفتار تيک گونه بيشتر در بين کودکان شايع است ، بررسي هاي انجام شده توسط انجمن روان شناسان آمريکا نشان مي دهد که تقريباً سيزده درصد از پسران و يازده درصد از دختران به اين عارضه دچار مي شوند.
  براين اساس کودکان در سنين هفت تا يازده سالگي بيشترين ميزان تيک را از خود نشان مي دهند و اين حالت ممکن است تا سنين ميانسالي ادامه پيدا کند.
  اگرچه هنوز عواملي از قبيل نژاد ، وضعيت اجتماعي و اقتصادي ، در بروز و تشديد تيک ثابت نشده است . ولي بعضي از محققين معتقدند اين اختلال در نژاد قفقازي و شرقي شايع تر است .
  در مواردي ديده شده که بعضي از مبتلايان ، داراي سابقه خانوادگي و يا فاميلي هستند، اين موضوع نشان دهنده آن است که احتمالاً يک عامل ژنتيک يا زيستي مي تواند در بروز آن دخيل باشد .
  عوامل محيطي ، عاطفي و هيجاني نيز از جمله مواردي شناخته شده اند که در تشديد تيک مؤثرند ، به اين شکل که افرادي که داراي تيک هستند ، در مواجهه با موقعيت هاي استرس زا و مشکلات اضطراب آور، پرش عصبي آنها تشديد شده و برعکس ، در مواقعي که محيط آرام است و ترس ، وحشت و نگراني وجود ندارد اين عمل به حداقل مي رسد.
  وظيفه اطرافيان درقبال رفتار با افرادِ داراي تيک ، بسيارمهم است . نبايد به اين حرکات اهميت داد ، به روي بچه آورد و يا دائماً به وي گوشزد کرد که چرا اين کار را انجام مي دهد. زيرا با آگاهي يافتن فرد از اين مشکل ، رفتارش روي آن متمرکز مي شود و درهمين موقع است که تيک وي ،افزايش مي يابد.
  از عوارض و پيامدهاي اين عمل مي توا ن به تحت الشعاع قراردادن وافت عملکرد شغلي و تحصيلي فرد ، کناره گيري از ديگران و پايين آمدن اعتماد به نفس ، به علت آگاهي ازنقص موجود در رفتار، شرم ، کمرويي ، خلق افسرده و اضطراب از قرار گرفتن در موقعيت هاي جمعي اشاره کرد .
  شرايط خانوادگي درايجاد و تشديد تيک بسيارحائز اهميت است و رفتار والدين با يکديگر روي کودک تأثير مستقيم مي گذارد. حتي درمواقعي که والدين با يکديگر قهر هستند ، اين سکوت سنگين بر روي فرزندان استرس شديدي وارد مي کند که در مواردي سبب افزايش تيک، شب ادراري و لکنت زبان فرزند مي شود.
  از سوي ديگر تغييرات ناگهاني محل زندگي ممکن است تا مدتي روي کودک تأثير بگذارد که اين مسئله ، زود گذر و موقتي است و اصلاً جاي نگراني وجود ندارد ، بنابراين براي جلوگيري از تشديد تيک ، والدين بايد از تنبيه، بازگو کردن مکرر و مسخره کردن ، اکيداً خودداري کنند.

  منبع : منبع: بانك مقالات روانشناسي
 4. 1
 5. #3
  فرمیسک
  مدیر سابق تالار روانشناسي
  تاریخ عضویت
  2009/08/17
  محل سکونت
  ******
  پست‌ها
  609
  2,099
  1,841
  دریافت
  6
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  10

  پیش فرض پاسخ: تيك عصبي

  تيک که بعضي ها به آن انقباض عادتي هم مي گويند عبارت است از حرکات ناگهاني وسريع غيرارادي و تکراري که شبيه انقباض وتکان يک عضله است. تيک ممکن است در يک يا چند دسته از عضلات يا در يک عضو ظاهر شود.اين حرکات ظا هرا به منظور خاصي صورت نمي گيرد ولي بي علت و بدون انگيزه هم نيست و در کودکان شاد، راضي، ايمن و متعادل از نظر رواني و عاطفي و هيجاني کمتر ديده مي شود. بين شدت تيک و شدت واکنشهاي عاطفي و هيجاني همواره رابطه نزديک وجود دارد و غالبا بر اثر استرس بدتر مي شوند. تيک مي تواند هر گروه از عضلات را در گير کند.
  تيک ها به سه دسته عمده تقسيم مي شوند:
  1-تيک گذراي دوران کودکي
  2- تيک هاي مزمن
  3- سندرم ژيل دلاتوره

  1 _تيک گذراي دوران کودکي
  شايعترين اختلال حرکتي در دوران کودکي است در پسرها شايعتر است و اغلب سابقه فاميلي در اين گونه بيماران مثبت است . اين تيک ها شامل : چشمک زدن يا حرکات صورت ؛ صداهاي گاه و بي گاه ناشي از پاک کردن گلو ( تک سرفه )
  اين اختلال براي هفته ها تا کمتر از يک سال باقي مي ماند و احتياج به دارو درماني ندارد. اين تيک ها معمولا در هنگام خواب از بين مي روند و در طي فعاليتهاي روزانه کاهش مي يابند و در واقع نوعي تخليه رواني است. اين نوع تيک ها معمولا در سروگردن ظاهر مي شوند.ميزان هوش در ايجاد تيک هيچ دخالتي ندارد . به کرات ديده شده است که تيک همراه ساير علائم و مشکلات رواني مخصوصا بيقراري و خستگي زودرس، عضبانييت، ترس، اختلال خواب و اشتها، جويدن ناخن و حتي اگزماي کودکان بوده است.

  2 _اختلال تيک حرکتي مزمن
  اين اختلال در کودکان بروز مي کند و تا بزرگسالي باقي مي ماند .اين تيک بطور مشخص بيش از سه گروه از عضلات را بطور همزمان درگير ميکند و ممکن است در تمام دوره زندگي بروز کند.

  3_ سندرم ژيل دلاتوره
  حالتي است که در تمام طول زندگي وجود دارد و شيوع آن 1/2000 ميباشد و شروع آن از سن 2 تا 21 سالگي است.و ژن آن بصورت اتوزومال غالب به ارث مي رسد. و علاوه بر تيک ؛ اختلال وسواسي و اختلال پيش فعالي و کاهش توجه بصورت مکرر ديده ميشود. بطور کلي تيک حرکتي همراه حرکات متعدد رو به بالاو پايين در صورت، پلکها، گردن و شانه ها است همراهبا تيکهاي صوتي شامل صاف کردن گلو؛تو دماغي حرف زدن؛ حالت نيشکون گرفتن، بد دهني ، پّژواک گوئي، مکرر گوئي ، تقليد حرکات ديگران ، بيان صداها غير قابل کنترل است و مکررا ارتباطات اجتماعي بيمار را به خطر مي اندازد و پيش آگهي نهائي بيماري را اغلب ميتوان با ارزيابي شدت شکايات در دوره نو جواني بر آورد کرد.
  دارو درماني زماني بايستي در نظر گرفته شود که تيکهاي حرکتي يا صوتي بطور مشخصي در ارتباطات اجتماعي و تحصيلي کودک مداخله کند. در درمان تيک نبايد به نوع تيک اهميت داد بلکه بايد کودک را درمان کرد. وادار کردن کودک به اينکه جلو آينه بايستد و خود را در هنگام تيک تماشا کند يا روشهاي ديگري مانند ماساژ، معالجه با برق ، و نظاير آن مؤثر نيست.
  آرام و مساعد کردن اوضاع خانواده کودک ، رفع مشکلات درسي وتطبيق با مدرسه ، بخصوص اگر تيک در سنين دبستان و به علت مسائل درسي ظاهر شده باشد روش مؤ ثري است.

  انواع تيک بر حسب مدت پايداري:

  1-تيک هاي گذرا: کمتر از 12 ماه تداوم مي يابند (نيازي به درمان خاصي ندارند).
  2-تيک هاي مزمن: بيش از 12 ماه تداوم مي يابند (نياز به مراجعه به پزشک و درمان دارويي دارند).

  نکاتي درباره تيک ها:

  1-تيک ها با افزايش استرس، خستگي، هيجانات مثبت و منفي، و گرما، تشديد و افزايش مي يابند.
  2-هر چه بيشتر حواس فرد مبتلا به تيک معطوف شود، تيک نيز افزايش مي يابد.
  3-هنگامي که فرد کاملا غرق انجام فعاليتي گردد بطوري که تمام حواس خود را متمرکز آن فعاليت خاص ميکند،،تيک نيز کاهش يافته و يا کاملا ناپديد ميشود.
  4-تيک ها کاملا غير ارادي نيستند و فرد ميتواند براي مدت کوتاهي جلوي آنها را بگيرد.اما پس از مدتي ديگر مقابله با تيک غير ممکن گرديده و فرد ناچار به تسليم خواهد شد.تيک راهي است براي تخليه فشار ها و تنشهاي رواني و جسمي در فرد مبتلا،بنابراين سرکوب آن استرس زا ميباشد.
  5-معمولاً 25 درصد کودکان دچار تيک شده که در اين ميان سهم پسران 4 برابر دختران است.
  6-اغلب تيک ها با افزايش سن کودکان محو و برطرف ميشوند، اما در مواردي نيز ممکن است تيک در بزرگسالي نيز تداوم داشته باشد.

  درمان تيک

  براي درمان اين عارضه در درجه اول بايد محيط خانواده مورد بررسي قرار گيرد و به اطرافيان بايد اين موضوع را گوشزد کرد که انتظارت بيش از حد و فشار آوردن روي فرد براي ترک يا کاهش اين رفتارها نه تنها مفيد نيست ، بلکه نتيجه ي عکس مي دهد وباعث تشديد آن مي شود. لازم است والدين درجريان تربيت فرزندان خود، سن و ظرفيت آنها را به دقت در نظر بگيرند و از شيوه تربيتي مبتني برتشويق به جاي تنبيه استفاده کنند. يعني در مواقعي که کودک تيک ندارد به وي بيشتر توجه و نگاه کنند و بيشتر با او صبحت و يا او را مورد نوازش قرار دهند و برعکس در مواقعي که حالتهاي تيک را از خود نشان مي دهد، بي اعتنايي کنند و وانمود کنند که اين حرکات او را نمي بينند .
  وجود اين عارضه گاهي مواقع ازچند هفته تا چند ماه به طول مي انجامد ودر مواردي هم به چند سال مي رسد. از جهت ديگر امکان دارد حالت پرش " گونه " پيدا کند و ازنقطه اي به نقطه ديگر منتقل شود .
  پيشنهاد
  به افرادي که داراي اين عارضه هستند توصيه مي کنيم که با توجه به غير ارادي بودن اين رفتارها ، از متمرکز شدن روي آنها پرهيز کنند و درمواردي که تيک دوام پيدا کرد حتماً به روان شناس مراجعه نمايند ، تا در جريان مشاوره و درمان قرار گيرند واحياناً اگر روان درماني پاسخ نداد، به درمان دارويي بپردازند .

  منبع : بانك مقالات روانشناسي
 6. 1
 7. #4
  GOD send
  مدير سابق تالار بهداشت و سلامت
  تاریخ عضویت
  2009/04/21
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  1,388
  5,738
  4,721
  دریافت
  1
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  14

  اشاره آشنایی با تیک و پرش


  آشنایی با تیک و پرش

  تیک و پرش

  بیشتر تیک‌ها حرکات ساده‌ای مثل پرش سر، بالا انداختن شانه، چشمک زدن، جمع کردن بینی، و کلید شدن دندان است.
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، تیک گرچه در بزرگسالی دیده می‌شود، ولی بیشتر در کودکی و در حدود شش سالگی آغاز می‌گردد. در واقع، برخی پزشکان تخمین می‌زنند که ۱۰ درصد کودکان تیک دارند.
  اغلب وقتی بچه‌ به سن بلوغ نزدیک می‌شود تیک شدیدتر شده و در بزرگسالی به‌تدریج فروکش می‌کند. در بزرگسالان، تیک معمولاً کمتر از یک سال طول می‌کشد.
  در موارد نادر، تیک ممکن است طولانی شده و باعث حرکات پیچیده‌ای مثل پریدن، ضربه‌‌زدن با دست، یا دست‌زدن‌های بی‌وقفه شود.
  به‌علاوه، بعضی افراد تیک صوتی دارند و بی‌اختیار صدا در می‌آورند، سوت می‌زنند، با عبارات را تکرار می‌کنند. اینها علامت نشانگان تورت است که شدیدترین اختلال تیکی شکل است و معمولاً قبل از ۲۱ سالگی بروز می‌‌کند. مبتلایان به نشانگان تورت ناتوانی یادگیری و پرفعالیتی هم دارند. ۲ نفر از هر ۱۰۰۰۰ نفر گرفتار این ناراحتی می‌شوند.
  از علل نادر دیگر تیک بیماری تیروئید، شیزوفرنی، آسیب مغزی، و اعتیاد به داروهای محرک را می‌توان نام برد.
  محققان احتمال می‌دهند که تیک چیزی ارثی باشد، چون در خانوادهٔ ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان افراد دیگر دارای تیک هستند. شواهدی هم مبنی بر غیر طبیعی بودن ماده‌ای شیمیائی در مغز به نام دوپامین در مبتلایان به تیک وجود دارد.
  به هر حال، تا ۱۵ درصد کودکان تیک‌های موقتی دارند. این تیک‌های گذرا، که همیشه ارثی نیستند، در مواقع اضطراب یا تنش روانی تشدید می‌شوند.
  - درمان تیک و پرش
  بیشتر افراد مبتلا به تیک گذرا خود به خود خوب می‌شوند. تیک‌های گذرا اغلب ظرف یک سال از بین می‌روند و مثل نشانگان تورت جدی نیستند.
  داروهائی مثل هالوپریدول و پیموزید به کنترل نشانگان تورت کمک می‌کند، اما تعداد زیاد از پزشکان به خاطر عوارض جانبی این داروها، مثل خواب‌آلودگی، رعشه، و افسردگی، تمایل به تجویز آنها نشان نمی‌دهند. در واقع، پزشکان از این درمان‌ها خودداری می‌کنند، مگر این که فرد دیگر نتواند تیک را تحمل کند.
  ولی حتی وقتی دارو مصرف می‌شود، پزشکان روش‌های زیر را برای مقابله با تیک توصیه می‌کنند.
  یادداشت بردارید. وقتی اولین تیک را مشاهده کردید، دفتر یادداشتی برای آن تهیه کنید. این کار برای پاسخ دادن به سئوالات پزشک و تشخیص علت ارزشمند است. کی شروع شد؟ چقدر طول کشید؟ کدام قسمت بدن گرفتار شد؟
  ورزش کنید. به‌نظر می‌رسد تیک بسیاری از افراد با نادیده گرفتن و ورزش کردن کمتر شده یا از بین می‌رود.
  ورزش‌هائی مثل شنا، دو و پیاده‌روی بسیار مفید است، ولی باید لااقل سه بار در هفته و هر بار حداقل ۲۰ دقیقه باشد.
  مغز را تغذیه کنید. روش‌های کنترل تنش مثل یوگا و نفس عمیق به کاهش شدت تیک برخی مبتلایان کمک می‌کند.
  شیرینی نخورید. بعضی والدین بچه‌ها می‌گویند که کافئین و قند خالص تیک کودکانشان را شدیدتر می‌کند. چون این مواد برای بدن ضروری نیستند، از خوردن نوشابه‌های حاوی کافئین و قند خالص خودداری کنید.


  - چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
  - هرگونه تیکی که زندگی را مختل کند، دردناک باشد، یا بیش از سه ماه طول بکشد باید به پزشک نشان داده شود.
  آدم‌ها وقتی برای من وجود دارند که از پله‌ی خاصّی از شعور بالا رفته باشند.
  خوب و بدشان را با معیار معرفت می‌سنجم. دنبال خوب نمی‌گردم.
  آدم خوب یعنی آدم با شعور و آگاه.
  با چنین آدمی، هم در خیابان‌های نیویورک برخورده‌ام، و هم در کوچه‌های کاشان ... "

  سهراب سپهری
 8. 2
در حال نمایش 1 تا 4 از مجموع 4

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: