رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6
 1. #1
  GOD send
  مدير سابق تالار بهداشت و سلامت
  تاریخ عضویت
  2009/04/21
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  1,388
  5,738
  4,721
  دریافت
  1
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  14

  سوال بهداشت و محیط زیست

  بهداشت و محیط زیست


  برای همگی ما نیاز اساسی به شرایطی ایمن، که در آن آب سالم، غذا و سرپناه کافی مهیا باشد و افراد مختلف بتوانند در صلح و آرامش در کنار هم زندگی کنند، یکسان است. چندین سال از اجلاس زمین گذشته است و در این مدت گامهای جدیدی در سطح ملی و جهانی برداشته شده که ضرورت اقدامات موثرتر در حوزه بهداشت و محیط را آشکار کرده است.  برای همگی ما نیاز اساسی به شرایطی ایمن، که در آن آب سالم، غذا و سرپناه کافی مهیا باشد و افراد مختلف بتوانند در صلح و آرامش در کنار هم زندگی کنند، یکسان است. چندین سال از اجلاس زمین گذشته است و در این مدت گامهای جدیدی در سطح ملی و جهانی برداشته شده که ضرورت اقدامات موثرتر در حوزه بهداشت و محیط را آشکار کرده است. بنابراین،زمان تجزیه و تحلیل در مورد اینکه چگونه ما به عنوان جامعه انسانی با این نیازها برخورد کنیم،چگونه توسعه میتواند منابعی برای بهداشت فراهم کند ونیزچگونه چنین توسعه ای میتواند تهدیدی برای سلامتی یا کاهش منابع طبیعی باشد فرا رسیده است.
  این نوشتار بر سلامت دختران و پسران، زنان و مردانی که بسیاری از آنان برای ابقاء و زندگی در شرایط محیطی نامساعد مبارزه میکنند متمرکز است. هر روز جهان ناچار به پذیرش انسانهای بیشتری است. به طور متوسط در هر ثانیه سه نفر به جمعیت جهان افزوده میشود که بالغ بر حدود ۹۰ میلیون انسان در سال میباشد.
  رشد جمعیت،خود باعث ایجاد مشکلاتی در تهیه آب، غذا و سرپناه مورد نیاز برای سلامتی میشود به خصوص اینکه غالباً رشد جمعیت در کشورهای در حال توسعه یعنی جایی که دسترسی به منابع، ناکافی است رخ می دهد. علاوه بر این مصرف نامتعادل در اکثر کشورهای ثروتمند، باعث تحلیل رفتن سریع منابع تجدیدناپذیر جهان میشود. بنابراین محیط زیست حامی زندگی، بطور فزاینده ای تحت فشارهای ناشی از تغییرات آب و هوا، از دست رفتن تنوع موجودات زنده، جنگل زدایی و بیابانی شدن قراردارد.
  در هر کشوری، فقرا و محرومان بدترین شرایط بهداشتی را تجربه میکنند و این بی عدالتی ها باید به جوامع و حکومت ها در سطح ملی و محلی ربط داده شوند.
  متخصصین بهداشتی باید برنامه ها و منابع کافی همبستگی نیروها در بخش محیطی و ایجاد باورهای سلامت و محیط بـه عنوان اساس اولیه در بـرنامه های توسعه پایدار تاکید کنند. در مقیاس وسیع‌تر، شرکت گسترده تمامی بخشهای جامعه باید تضمین شود. البته این در صورتی است که بخواهیم راه حل ها و راهکارهایی که سبب ایجاد و بهبود پایداری وضعیت سلامتی می‌شود ، قاعده‌مند گردد. در گام بعدی، برای تامین منافع بیشتر، باید بر نیازهای جاری و آتی مردم به خصوص افراد فقیر و آسیب پذیر تمرکز شود.  آلودگی هوا و خطرات احتمالی بر سلامت:

  ذرات هوای آلوده خاص:

  درسالهای اخیر مطالعات بسیاری در زمینه اثرات هوای آلوده بر سلامت انسانها در شهرهای کشورهای توسعه یافته انجام شده است. این مطالعات در ارتباط مشاهده شده بین تغییرات حاصله در سطوح ذرات معلق در هوا و تغییرات به دست آمده در میزان مرگ و میر، استمرار قابل توجهی را نشان می دهد. امید می‌رود مطالعات آینده، تفاوتهای هوای محیط بسته و هوای محیط باز را روشن کند و در کشورهای در حال توسعه نیز تعمیم یابد.


  - مرگ و میر برآورده شده حدود ۳-۷/۲ میلیون نفر ناشی از آلودگی هوا دربرگیرنده آمار قابل توجه حدود ۶% از ۵۰ میلیون مرگ و میر جهانی در طول سال است. به عبارت دیگر رقم تخمینی سالیانه مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بین ۶- ۴/۱ میلیون نفر است. بسیاری از این مرگ ومیرها ناشی از عفونت حاد تنفسی (ARL) در کودکان میباشد. بیماری های قلبی عروقی، سرطان ریه و بیماری های حاد تنفسی در بزرگسالان نیز در این گونه مرگ و میرها دخالت دارند.

  - استعمال دخانیات بطور عمده‌ای علت عمده تهدید سلامت انسانها به شمار می‌آید و دامنه نگرانیها درباره افراد غیر فعال نیز در حال افزایش است.(مثلاً قرار گرفتن افراد در محیطی که سیگار دود میشود) ETS بخشی از دود سیگار است که در هوای محیط اطراف پخش شده و بطور مستقیم (دود پخش شـده در یـک سطح ازهوا) ویا توسط بازدم فرد سیگاری و از حلق وی خارج میشود. بیش از ۴۰۰۰ جزء در دود سیگار شناسایی شده‌اند که بسیاری از آنها سرطان زا میباشند و بسیاری از انواع آنها نیز سمی تلقی میگردند. برخی از این مواد که از نقطه نظر سلامت حائز اهمیت هستند شامل SMP ،CO، نیکوتین، نیتروآمینز، بنزن، فرمالدئیدها و بنزو [a] پرین است.


  - احتمال خطرات مواد زائد جامد بر سلامت

  مواد زائد به طور مستقیم یا غیر مستقیم و در چندین مرحله از چرخه زباله، در تماس با انسان قرار دارند. بنابراین گروههای در معرض خطر وسیع و متعدد بوده و شامل گروههای ذیل میباشند:


  ۱) جمعیت مناطقی که تحت پوشش جمع آوری و دفع بهداشتی زباله نیستند مخصوصاً کودکان زیر ۶ سال.

  ۲) كارگرانی که با زباله ها سرو کار دارند.

  ۳) کارگران شاغل در تاسیسات و محل هایی که مواد سمی و عفونی در آنها تولید میشود.

  ۴) افرادی که در حوالی تاسیسات دفع مواد زائد جامد زندگی میکنند.


  - جمعیتی که آب شرب آنها به علت تخلیه زباله ها یا نشت شیرابه ها در محل دفن زباله آلوده شده است.

  علاوه برمواردی که در بالا ذکر شد تخلیه زباله های خطرناک صنعتی که با زباله های خانگی مخلوط میگردند مردم را در معرض خطرات ناشی از مواد شیمیایی وسمی قرار میدهد.
  تخلیه مستقیم مواد زائد جامد تصفیه نشده در رودخانه ها، دریاچه ها و یا دریاها میتواند منجر به انباشته شدن مواد سمی در چرخه غذایی حیوانات و انسان به دلیل جذب آنها به وسیله گیاهان و حیوانات شود. بطور حتم افرادی که با مواد زائد سروکار دارند سلامتشان به مخاطره میافتد که این امر به طور بالقوه منجر به بروز بیماری های عفونی و مزمن و حوادث مختلف میشود.
  دفع و تخلیه زباله های بیمارستانی توجه خاصی را می‌طلبد زیرا عدم رعایت موارد ضروری در این خصوص، به طور عمده سلامت افراد را به خطر میاندازد و بهترین مستند این موضوع ابتلا به عفونتهای ویروسی نظیر هپاتیت ها B و C از طریق جراحتهای ناشی از سوزنها و سرنگ مصرف شده و دور ریخته شده میباشد. اغلب اوقات، زباله های عفونی بیمارستانها و سایر مراکز بهداشتی ـ درمانی، آزمایشگاههای پزشکی و مراکز تحقیقاتی و مراکز درمانی کوچک پراکنده، به همراه زباله های معمولی تخلیه و دفع میشوند. مردمی که در معرض بیشترین میزان خطر هستند عبارتند از : افرادی که در مراکز بهداشتی درمانی کار میکنند، کسانی که با زباله ها سرو کار دارند و اشخاصی که مسئولیت حفظ و اداره امور مربوط به خدمات بیمارستان را عهده‌دار می‌باشند.


  خطرات احتمالی بهداشتی ناشی از دفع نامناسب فضولات انسانی

  فضولات انسانی شامل ادرار و مدفوع میباشد. ادرار نسبتاً ماده بی خطری است مگر اینکه با شیوع " شیستو زومیازیس" که در کشورهای گرمسیری اتفاق می افتد در ارتباط باشد. اما مدفوع انسان در هر کجا که باشد و به دلیل وجود عامل میکروبی در آن سلامت انسان را به خطر می اندازد. میکروبها از طریق آلوده کردن آب آشامیدنی و مواد غذایی از طریق دستهای آلوده و به صورت عفونتهای کرم هلینینتیک مستقیماً از طریق پوست وارد بدن انسان میشوند. جذب میکروبهای مدفوعی ممکن است موجب بیماری اسهالی وبا، عفونتهای روده ای و یا تیفویید شود. اگر یک میکروب خطرناک مانند vibno chloreae به دلیل فقدان بهسازی مناسب منابع آب غیربهداشتی و مواد غذایی ناسالم در جامعه‌ای زمینه ورود پیدا نماید،ممکن است اپیدمی به وقوع بپیوندد چنانکه سال گذشته در برخی از استانهای کشور، بیماری وبا شیوع یافت.


  آلودگی آب شیرین :


  تخلیه فاضلاب تصفیه نشده به داخل رودخانه ها و دریاچه ها، رها کردن زباله های صنعتی و پسابهای خروجی زمینهای کشاورزی كه مملو از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌های شیمیایی هستند یا از منابع عمده آلودگی آبهای شیرین به شمار می‌آیند. همچنین توسعه صنعتی، رشد تصاعدی جمعیت انسان و افزایش تقاضا برای سکونت و نیزتوسعه بی‌رویه استفاده از مواد آلی مصنوعی، پیامدهای منفی جدی بر سفره های آب شیرین بدنبال دارد. هم اینک بسیاری از منابع آبهای سطحی و زیرزمینی به مواد سمی، فلزات سنگین وآلاینده‌های آلی پایدار آلوده شده اند و حیات محیط آبی آنها بشدت مورد تهدید واقع شده است.
  اگر آب آلوده برای مصارفی مانند آشامیدن، استحمام یا شست و شو، تهیه غذا یا آبیاری مواد محصولات خوراکی مورد استفاده قرار گیرد، بشدت سلامت افراد را به خطر می اندازد. موارد ابتلا به بیماری های منتقله از آب عمدتاً در کشورهای توسعه یافته کاهش پیدا کرده است، اما شیوع وبا و بیماریهای اسهالی در سطوح منطقه ای همچنان در بسیاری از نقاط دیگر جهان رواج دارد. علاوه بر آن فرآیند سریع صنعتی شدن در شهرهای کشورهای در حال توسعه نظیر ایران وفعالیت گسترده در بخش کشاورزی، ابعاد وسیع تری از آلودگی آب، در قالب آلودگی شیمیایی را موجب شده است جمعیت های شهری، بویژه در کلان شهرهای کشورهای در حال توسعه هم اکنون در معرض خطرات ناشی از مواد شیمیایی و عوامل عفونی موجود در آبهای سطحی و زیرزمینی قرار دارند.  نتیجه گیری :


  محیط زیست دردنیای امروز، امری تفكیك ناپذیر از همه حوزه های فعالیت انسانی،اعم از سیاست، اقتصاد، امنیت، فرهنگ و ... است. تاثیرات زیست محیطی به سبب محدودیت منابع در جهان و غیرقابل تجدید بودن بسیاری از آنها،دیگر محدود به داخل مرزهای كشور نمی باشدو دولتها نمی‌توانند به آزادی گذشته و مستقلاً درخصوص بهره برداری از منابع داخل مرزهای خود تصمیم‌گیری نمایند چرا كه آثار و طبعات این تصمیم‌گیریها به دیگر مردم جهان نیز باز خواهد گشت!
  تنوع ژنتیكی و تنوع زیستی و حداكثر برخورداری از آنها،كلید توسعه كشورها در آینده خواهد بود درحالی كه بسیاری از كشورهای توسعه یافته و پیشرفته نظیر ژاپن، آلمان، آمریكا و... برای تامین مواد اولیه صنایع خود نیازمند به منابع طبیعی و مواد معدنی موجود در دیگر كشورها هستند، بدون توجه به نیازهای تكنولوژیكی و فنی این كشورها در حفظ و بهره برداری اصولی منابع خود ، سعی در بهره برداری حداكثری از این منابع با كمترین قیمت را دارند . سرقت ژنتیكی از گونه‌های منحصر بفرد گیاهی و جانوری كشورهای دیگر و انتقال آنها به كشورهای پیشرفته و ایجاد بانكهای ژنتیكی امری است متداول كه بـا توجه بـه عدم آگاهی كافی مسئولین كشورهای درحال توسعه،از اهمیت وجایگاه این سرمایه‌های طبیعی ، تقریباً براحتی و بدون بروز محدودیت‌های خاصی صورت می‌پذیرد.

  درجهان آینده پیش‌رو، به یقین،برخورداری از ذخایر ژنتیكی گسترده‌تر و تنوع زیستی كه براساس اصل توسعه پایدار زمینه ساز و تضمین كننده رشد اقتصادی كشورهاست، كاربردی مهمتر از تسلیحات جنگی وحتی سلاحهای اتمی و دیگر فن‌آوریهای چشمگیر امروز جهان در تقابل بین دولتها خواهد داشت.

  امنیت جهانی و طبیعتاً امنیت ملی كشورها مقوله‌ای است كه دیگر نمی‌توان حصول آن را بدون توجه به مسائل زیست محیطی تصور نمود و دراین راستا مسلماً كشورهایی ازامنیت بالاتر برخوردارند كه مشكلات زیست محیطی كمتری داشته و از حوزه مناقشات زیست محیطی منطقه‌ای و جهانی حداكثر فاصله ممكن را احراز نمایند.

  كشور ایران ، یكی از غنی‌ترین نقاط جهان از حیث تنوع زیستی و اقلیمی و برخورداری از منابع طبیعی و معدنی در جهان بشمار می‌آید و مدیریت صحیح منابع تجدیدپذیر و بهره برداری خردمندانه از این منابع و نیز منابع غیر قابل تجدید كشور اساسی‌ترین اصل در تبدیل ایران به یكی از قدرتهای اقتصادی و سیاسی در عرصه بین‌الملل در آینده نه چندان دور خواهد بود.به امید آن روز ...


  سازمان حفاظت محیط زیست ایران
  آدم‌ها وقتی برای من وجود دارند که از پله‌ی خاصّی از شعور بالا رفته باشند.
  خوب و بدشان را با معیار معرفت می‌سنجم. دنبال خوب نمی‌گردم.
  آدم خوب یعنی آدم با شعور و آگاه.
  با چنین آدمی، هم در خیابان‌های نیویورک برخورده‌ام، و هم در کوچه‌های کاشان ... "

  سهراب سپهری
 2. 2
 3. #2
  شخصیی
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2010/08/21
  محل سکونت
  babol
  پست‌ها
  1
  0
  2
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: بهداشت و محیط زیست

  salam.age emkanesh has mikhastam tkhasoston ro dar zamine behdasht bedonam mer30
 4. 2
 5. #3
  GOD send
  مدير سابق تالار بهداشت و سلامت
  تاریخ عضویت
  2009/04/21
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  1,388
  5,738
  4,721
  دریافت
  1
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  14

  پیش فرض پاسخ: بهداشت و محیط زیست

  سلام تخصصی درکار نیست ... کاردان بهداشت عمومی بیش نمیباشم
  آدم‌ها وقتی برای من وجود دارند که از پله‌ی خاصّی از شعور بالا رفته باشند.
  خوب و بدشان را با معیار معرفت می‌سنجم. دنبال خوب نمی‌گردم.
  آدم خوب یعنی آدم با شعور و آگاه.
  با چنین آدمی، هم در خیابان‌های نیویورک برخورده‌ام، و هم در کوچه‌های کاشان ... "

  سهراب سپهری
 6. 2
 7. #4
  nasirii
  مدیر سابق بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  2009/07/28
  پست‌ها
  2,204
  2,783
  4,063
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  36
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بهداشت و محیط زیست

  باران اسیدی
  یکی از جدی‌ترین مشکلات زیست محیطی که امروزه بسیاری از مناطق دنیا با آن روبه‌رو هستند، باران اسیدی است. این واژه انواع پدیده‌ها ، از جمله مه اسیدی و برف اسیدی که تمام آنها با نزول مقدار قابل ملاحظه اسید از آسمان مطابقت دارد را می‌پوشاند. باران اسیدی دارای انواع نتایج زیان‌بار بوم شناختی است وجود اسید در هوا نیز احتمالا بر روی سلامتی انسان اثر دارد. پدیده باران اسیدی در سالهای آخر دهه 1800 در بریتانیا کشف شد، اما پس از آن تا دهه 1960 به دست فراموشی سپرده شد. باران اسیدی به نزولات جوی که قدرت اسیدی آن بطور قابل توجهی بیش از باران طبیعی (یعنی آلوده نشده)، که خود به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربونیک بطور ملایم اسیدی است، باشد، اطلاق می‌شود.

  (CO2 (g) + H2O (aq) ↔ H2CO3(aq

  از تفکیک جزئی H2CO3 پروتون آزاد می‌شود و PH سیستم را کم می‌کند.از اینرو PH باران طبیعی که آلوده نشده، از این منبع بخصوص حدود 5.6 است. تنها بارانی که قدرت اسیدی آن به مقدار قابل ملاحظه‌ای بیشتر از این باشد، یعنی PH آن کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می‌شود. دو اسید عمده در باران اسیدی ، HNO3 و H2SO4 است. بطور کلی ، محل نزول باران اسیدی در مسیر باد دورتر از منبع آلاینده‌های نوع اول ، یعنی SO2 و نیتروژن اکسیدها است. باران اسیدی به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده‌های نوع اول را دربردارند، بوجود می‌آیند. از اینرو باران اسیدی یک مشکل آلودگی است که به علت حمل دور برد آلاینده‌های هوا ، حدود و مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.
  دنيا محل انتخاب هاست تو انتخاب كن تا من بگويم كه تو كيستي]

 8. 2
 9. #5
  nasirii
  مدیر سابق بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  2009/07/28
  پست‌ها
  2,204
  2,783
  4,063
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  36
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بهداشت و محیط زیست  آلودگی آبها

  آب ، تصفیه آن و جلوگیری از آلودگی و به هدر رفتن آن از مسائل بسیار مهم زمان ما به حساب می‌آید. آلودگی آبها ، معضل بزرگ زیست محیطی محسوب می‌شود که به علت پیشرفت صنایع و تکنولوژی ، هر روزه با پیشرفت روز افزون آن مواجهیم.
  فلزهای سنگین و شیمی خاک
  بسیاری از فلزهای سنگین برای انسان سمی هستند و چهار فلز جیوه (Hg) ، سرب (pb) ، کادمیم (Cd) و آرسنیک (As) فلزهایی هستند که بعلت کاربرد گسترده ، سمیت و توزیع وسیع آنها بیشترین خطر را از نظر زیست محیطی دارند. البته هیچ یک از این عنصرها هنوز به آن اندازه در محیط زیست پخش نشده که یک خطر گسترده بشمار آید. به هر حال ، هر یک از آنها در بعضی از محلات در سالهای اخیر در سطوحی سمی یافت می‌شود. این فلزها بطور عمده از مکانی به مکان دیگر از طریق هوا منتقل می‌شوند و این انتقال معمولا به صورت گونه‌هایی که روی ماده ذره ‌مانند معلق ، جذب سطحی شده یا در آن جذب شده است، صورت می‌گیرد.
  تولید انرژی و آثار محیطی آن
  بسیاری از مسائل زیست محیطی ، نتیجه غیر مستقیم تولید و مصرف انرژی ، بویژه زغال سنگ و بنزین است. ذخایر زغال سنگ در دنیا از مجموع نفت ، گاز طبیعی و اورانیوم خیلی بیشتر است. از اینرو مصرف زغال سنگ برای تولید انرژی صنعتی نه تنها ادامه خواهد یافت، بلکه احتمالا به مقدار زیادی بویژه در کشورهای در حال توسعه مانند چین و هندوستان که ذخایر زیادی از این ماده دارند، افزایش می‌یابد. از سوزاندن زغال سنگ مقدار زیادی SO2 و CO2 که آلاینده هستند تولید می‌شود. بحث انرژی هسته‌ای و سایر منابع انرژی نیز جای خود دارد.
  دنيا محل انتخاب هاست تو انتخاب كن تا من بگويم كه تو كيستي]

 10. 3
 11. #6
  nasirii
  مدیر سابق بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  2009/07/28
  پست‌ها
  2,204
  2,783
  4,063
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  36
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بهداشت و محیط زیست

  بهداشت محيط
  عبارت است از كنترل عواملي از محيط زندگي كه به نحوي در رفاه و سلامت جسمي، رواني و اجتماعي انسان تأثير دارند و يا خواهند داشت.
  بطور كلي عوامل محيطي تأثيرگذار در زندگي انسان شامل: آب آشاميدني، هوا، خاك، مواد غذايي، جمع‌آوري و دفع مناسب زباله و فاضلاب و ... مي‌باشد.

  آب آشاميدني:
  آب مايه حيات است. زندگي تمام جانداران به آب وابسته است، تمام فعاليتهاي انسان هم به آب نياز دارد.
  بيشترين مصرف آب در سه بخش كشاورزي، صنعت و مصارف خانگي است.
  مقدار آب توليد شده در طبيعت تقريباً ثابت است ولي به دليل افزايش بي‌رويه جمعيت و مصرف نادرست از منابع آب، در آينده‌اي نزديك با بحران آب مواجه خواهيم شد. در بسياري از كشورها، يكي از علل جنگ و جدال دسترسي به آبها و رودخانه‌هاست.
  آب به دو صورت آبهاي سطحي و زيرزميني وجود دارد. آن بخش از آب برف و باران كه روي زمين جاري مي‌شود و به صورت نهرها، رودخانه‌ها، تالابها و درياها ديده مي‌شود آب سطحي ناميده مي‌شود و بخشي ديگر هم در زمين نفوذ مي‌كند و آبهاي زيرزميني را به وجود مي‌آورد و ما به وسيله چشمه، قنات و حفر چاه به آنها دسترسي پيدا مي‌كنيم.

  ويژگي‌هاي آب سالم:
  1- صاف و زلال باشد.
  2- عاري از عوامل زنده بيماري‌زا باشد.
  3- عاري از مواد شيميايي زيان‌آور باشد.
  4- بدون رنگ، طعم و بو باشد.

  مصارف خانگي آب:
  با مراجعه به كارشناسان بهداشت محيط كه در مراكز بهداشتي درماني مستقر شده‌اند مي‌توان از قابل شرب بودن آب مصرفي خانوار بخصوص در روستاهايي كه به شبكه عمومي و منابع بهسازي شده دسترسي ندارند، اطمينان حاصل كرد و در صورت عدم دسترسي به آب آشاميدني بهداشتي مي‌توان از كلر مادر 1% استفاده نمود. روش تهيه و مصرف كلر 1% را از طريق مراكز بهداشتي درماني يا خانه‌هاي بهداشت مي‌توان جويا شد.

  زباله (مواد زائد جامد):
  زباله: عبارت است از مواد به ظاهر غيرقابل استفاده‌اي كه ضمن فعاليتهاي انسان بوجود مي‌آيد وشامل زباله‌هاي خانگي، صنعتي و كشاورزي مي‌شود. زباله خانگي شامل پس‌مانده مواد خوراكي، كاغذ، مقوا، شيشه، فلزات، پلاستيك و ... است. هر انسان روزانه به طور متوسط يك كيلوگرم زباله توليد مي‌كند و يكي از مشكلات مهم جوامع، چگونگي دفع اين زباله‌ها است و مناسبترين راهكار دفع زباله بازيافت مي‌باشد.

  بازيافت چيست؟
  بازيافت به معني استفاده از مواد مصرف شده براي توليد و ساخت مجدد همان كالا يا كالاي قابل استفاده ديگر است، مثل ساخت كاغذ تازه از كاغذهاي باطله و غيرقابل استفاده.
  بازيافت زباله‌ها سه فايد مهم براي محيط زيست دارد:
  1- با انجام بازيافت، در مصرف منابع طبيعي صرفه‌جويي مي‌گردد، زيرا به جاي استفاده از مواد خام براي توليد محصولات نو، از مواد بازيافتي استفاده مي‌شود.
  2- بازيافت زباله موجب صرفه‌جويي در مصرف انرژي مي‌شود. انرژي لازم براي بازيافت زباله خيلي كمتر از انرژي مورد نياز براي توليد محصولات جديد از مواد خام است. براي مثال ساختن آلومينيوم از آلومينيوم بازيافت شده 90 درصد انري كمتر از ساختن آن از سنگ معدن نياز دارد.
  3- با بازيافت، فضاي كمتري براي دفن زباله‌ها لازم است.  چه مواردي را و چگونه مي‌توان بازيافت كرد؟
  در گام اول براي بازيافت زباله‌ها بايد مواد قابل تجزيه مثل پسماندهاي مواد غذايي را از ساير زباله‌ها جدا كرده و سعي شود فقط اين مواد را در كيسه زباله ريخته و به رفتگران تحويل داد. اين مواد را به نوعي كود به نام كمپوست تبديل مي‌كنند كه براي اصلاح خاك و جبران مواد غذايي از دست رفته خاك بسيار مفيد است. در گام دوم بايد مواد قابل بازيافت را از زباله‌ها جدا كرد. شيشه، كاغذ، پلاستيك و انواع فلزات از بهترين مواد براي بازيافت هستند.

  مواد غذايي:
  براي تهيه غذاي سالم لازم است از آغاز تا پايان كار دقت و نظارت بهداشتي كافي وجود داشته باشد از جمله:
  الف- بهداشت فردي و كنترل سلامت افراد موثر در فرآيند توليد و عرضه مواد غذايي:
  معاينات ادواري، بررسي بهداشت فردي (سالم بودن فرد، نداشتن بيماري واگيردار، نظافت شخصي، لباس كار و ...) آزمايش مدفوع از نظر وجود تخم انگل، لارو كيست انگل‌ها و كشف مدفوع به منظور كشف ناقلين به ظاهر سالم.

  ب- بهداشت محيط در محل تهيه، توليد، توزيع و نگهداري مواد غذايي:
  رعايت بهداشتي محيط در محل تهيه، توليد، توزيع و نگهداري مواد غذايي مساله بسيار مهمي در تامين سلامت غذا است و اصول آن عبارت است از:
  1- تهيه آب سالم و كافي.
  2- دفع صحيح زباله و مواد دفعي.
  3- مبارزه با حشرات و جوندگان.
  4- پيشگيري از ورود گرد و غبار و مواد خارجي.

  ج- رعايت بهداشت از ابتداي تهيه تا لحظه مصرف:
  منظور از اين عنوان، كنترل مواد غذايي در هنگام تهيه، وسايل حمل نقل، نگهداري، دستگاه هاي سرمازا در موارد ضرورت، بهداشت ابزار و وسايل كار هنگام نگهداري و طبخ مواد غذايي، عرضه و فروش، آماده كردن براي مصرف و حتي هنگام مصرف است. اكتفا كردن به محصول نهايي بدون توجه به مراحل تهيه و توليد مواد غذايي كافي نيست.

  ضوابط بهداشتي در ارتباط با مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي
  v متصديان و كارگران بايد داراي كارت معاينه پزشكي و گواهينامه بهداشت عمومي بوده و آن را در معرض ديد مشتريان نصب نمايند. متصديان و كارگران ملزم به پوشيدن روپوش، كلاه سفيد و استفاده از دستكش در حين كار مي‌باشند.
  v ساختمان (كف، ديوار و سقف) مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي و اماكن عمومي بايد بهسازي بوده و از مصالح مناسب استفاده شود.
  v وجود شير آب و كاسه دستشويي همراه با صابون مايع الزامي مي‌باشد.
  v استفاده از ظروف مسي و چوبي در تهيه و نگهداري مواد غذايي ممنوع مي‌باشد و بهتر است از ظروف استيل استفاده شود.
  v لازم است در پايان فرآيند تهيه مواد غذايي ابزار و وسايل كار بدقت شستشو و ضدعفوني شوند و در محل مناسب (قفسه مجهز به آبچكان) و بدون استفاده از پارچه و حوله و امثال آنها خشك و در قفسه مخصوص ظروف نگهداري شوند.
  v جعبه‌هاي مقوايي و پاكتهاي كاغذي و كيسه‌هاي پلاستيكي كه براي بسته بندي مواد غذايي استفاده مي‌شوند بايد از جنس سالم و بهداشتي و كاملاً تميز بوده و از نوع بازيافتي نباشند.
  v براي حمل و نقل مواد غذايي فاسدشدني (گوشت، دام، طيور، شير، محصولات لبني و ....) بايد منحصراً از وسايل نقليه مخصوص و مجهز به سردخانه سالم مناسب استفاده شود.
  v استعمال دخانيات توسط متصديان و كارگران در حين كار ممنوع است.

  توصيه‌هاي بهداشتي
  v دستهاي آلوده يكي از مهمترين راههاي انتقال آلودگي به داخل بدن مي‌باشد پس هميشه دستهاي خود را قبل از خوردن غذا و بعد از رفتن به توالت با آب و صابون بشوييد.
  v قبل از مصرف آب از سالم بودن آن اطيمنان حاصل كنيد.
  v حتي‌الامكان از توليد زباله اضافي خودداري نماييد.
  v از ريختن زباله و فاضلاب در معابر عمومي و رودخانه‌ها اجتناب ورزيد.
  v مواد غذايي‌تان ار از فروشگاههاي معتبر خريداري نموده و از خريد مواد غذايي از فروشندگان دوره‌گرد خودداري نماييد.
  v براي پيشگيري از بيماري آنفلوانزاي پرندگان از گوشت طيور بسته‌بندي شده بهداشتي استفاده كنيد.
  v در هنگام خريد، عمدتاً مواد غذايي بسته‌بندي شده تهيه نموده و به پروانه ساخت، تاريخ توليد، تاريخ انقضاء مصرف و شرايط نگهداري آن توجه نماييد.
  v از روغن‌هاي مايع گياهي استفاده نماييد و از مصرف روغن‌هاي جامد و روغن حيواني پرهيز كنيد.
  v استفاده چندباره از روغن‌ها موجب ايجاد تركيبات سرطانزا در آن شده و خطرناك مي‌باشد.
  v از نمك‌هاي تصفيه شده و يددار استفاده نماييد.
  v از تماس مواد غذايي پخته شده با مواد غذايي خام در يخچال جلوگيري كنيد.
  v دماي مناسب يخچال 2 الي 8 درجه سانتيگراد و دماي ايده آل فريزر 15 الي 18 درجه زير صفر مي‌باشد.  دنيا محل انتخاب هاست تو انتخاب كن تا من بگويم كه تو كيستي]

 12. 2
در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: