رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.در حال نمایش 1 تا 3 از مجموع 3

تاپیک: هماتوکریت

 1. #1
  ستایش
  همكار سابق روابط عمومي
  تاریخ عضویت
  2009/05/17
  محل سکونت
  ایران
  پست‌ها
  85
  451
  303
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  9

  پیش فرض هماتوکریت

  هماتوکریت (PCV) packed cell volume

  هدف: تعیین حجم گلبولهای قرمز در حجم معینی از خون که معمولا به درصد بیان می شود.
  اندازه گیری هماتوکریت به روش میکرو هماتوکریت متد انتخابی است و در اکثر آزمایشگاهها از این روش استفاده می شود و ساده ترین روش تشخیص کم خونی ها محسوب میگردد.
  وسائل و مواد مورد نیاز :
  1- پنبه الکل 2- لانست استریل 3- لوله مویینه هماتوکریت (هپارینه)
  4- موم مخصوص 5- خط کش میکرو هماتوکریت 6- یانتریفوز هماتوکریت (1500-1200 RPM)

  روش کار:
  بعد از استریل کردن و لانست زدن دست تا سه چهارم لوله هماتوکریت را پر از خون میکنیم . یک طرف لوله را به وسیله خمیر مخصوص مسدود میکنیم و آن را در یکی از شیار های شعاعی دستگاه سانتریفوز به نخوی قرار می دهیم که انتهای مشدود شده لئله هماتوکریت به طرف خارج باشد ،ضمنا شماره شیار شعاعی باید یادداشت شود. حال صفحه سانتریفوز را گذاشته ،پیچ ان را بسته و در سانتریفوژ را می بندیم و به مدت 5 دقیقه لوله های همانوکریت را سانتریفوژ می کنیم.
  بعد از متوقف شدن سانتریفوژ لوله هماتوکریت را که دو قسمت گلبول های قرمز و پلاسما دیده میشود بر داشته و با استفاده از خط شک میکرو هماتوکریت نتیجه راتعیین میکنیم (گلبول های سفید و پلاکت ها وزن مخصوص کمتری نسبت به گلبول های قرمز و لایه نازکی را در بالای سطح گلبول های قرمز تشکیل می دهند.)

  روش خواندن توسط خط کش :
  لوله هما توکریت را در شیار خط کش قرار داده و انتهای پایینی ستون گلوبل های قرمز را با خط صفرتنظیم میکنیم و سپس با حرکت قسمت شیار دار ،سطح بالای پلاشما را با خط 100 تنظیم میکنیم و آنگاه خط سفید نتحرک میانی را با سطح بالای گلبول های قرنز تنظیم و درصد حجم گلبول های قرمز را از رئی ستون مدرج میخوانیم .

  مقادیر نرمال : مردان : 52- 42 درصد
  زنان : 47-37 درصد
  نوزادان : 62-52 درصد

  باید دانست که ارزش های نرمال هماتوکریت بر حسب سن ،جنس ،و محل زندگی افراد فرق می کند.
 2. 3
 3. #2
  Stellar
  مدیر سابق تالار علوم بالینی و درمانی
  تاریخ عضویت
  2009/05/28
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  2,347
  23,157
  5,461
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  38
  قدرت امتیاز دهی
  38

  دانلود پاسخ: هماتوکریت


  به نسبت درصد گویچه‌های قرمز در خون، هماتوکریت (Hematocrit) یا خون‌بهر گفته می‌شود.
  مثلا هر‌گاه هماتوکریت شخص ۴۰ باشد منظور آن است که ۴۰ درصد حجم خون را گویچه‌ها و باقیمانده آن را پلاسما تشکیل می‌دهد. هماتوکریت مردان طبیعی بطور متوسط ۴۲ و هماتوکریت زنان طبیعی متوسط ۳۸ است.
  افزایش هماتوکریت همراه با ازیاد چسبندگی خون بوده و می‌تواند به ایجاد ترومبوز عروقی منجر شود.
  این منم پروردگار مهربانت....خالقت...اینک صدایم کن مرا...با قطره اشکی

  به پیش آور دو دست خالی خود را........با زبان بسته ات کاری ندارم

  لیک غوغای دل بشکسته ات را من شنیدم

  غریب این زمین خاکی ام........آیا عزیزم حاجتی داری؟

  به نجوایی صدایم کن..بدان آغوش من باز است..بگو جز من کس دیگر نمیفهمد
 4. #3
  Stellar
  مدیر سابق تالار علوم بالینی و درمانی
  تاریخ عضویت
  2009/05/28
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  2,347
  23,157
  5,461
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  38
  قدرت امتیاز دهی
  38

  دانلود اثر هماتوکریت بر ویسکوزیته خون

  اثر هماتوکریت بر ویسکوزیته خون  دید کلی

  ویسکوزیته خون طبیعی حدود صد برابر ویسکوزیته آب است. و هر چقدر ویسکوزیته زیاد باشد میزان جریان خون کمتر خواهد بود چه عاملی خون را تا این حد لزج و چسبنده می‌سازد؟ این عامل بطور عمده تعداد زیاد گویچه‌های سرخ است که به حال تعلیق در خون قرار گرفته‌اند و هر یک از آنها کشش اصطکاکی بر روی گویچه‌های مجاور و نیز بر روی جدار رگ خونی اعمال می‌کنند.  هماتوکریت (Hematocrit)

  هماتوکریت خون عبارت از نسبت درصد گویچه‌ها در خون است. مثلا هر گاه هماتوکریت شخص 40 باشد منظور آن است که 40 درصد حجم خون را گویچه‌ها و باقیمانده آن را پلاسما تشکیل می‌دهد. هماتوکریت مردان طبیعی بطور متوسط 42 و هماتوکریت زنان طبیعی متوسط 38 است.

  این مقادیر بسته به اینکه شخص مبتلا به
  کم خونی یا آنمی باشد یا نباشد و همچنین بسته به میزان فعالیت بدنی و ارتفاعی که شخص در آن زندگی می‌کند تغییرات عظیمی دارند. هماتوکریت خون بوسیله سانتریفوژ کردن خون در یک لوله مدرج تعیین می‌شود. درجات لوله ، خواندن مستقیم نسبت درصد گویچه‌ها را میسر می‌سازد.

  هماتوکریت در شخص طبیعی و در بیماران مبتلا به آنمی و پلی سیتمی

  هرچه نسبت درصد گویچه‌ها یعنی هماتوکریت بیشتر باشد اصطکاک بیشتری بین لایه‌های مجاور خون بوجود می‌آید و این اصطکاک است که مقدار ویسکوزیته خون را تعیین می‌کند بنابراین ویسکوزیته خون بالا رفتن هماتوکریت بطور شدیدی افزایش می‌یابد. هر گاه ویسکوزیته خون کامل با هماتوکریتی طبیعی را حدود 3 در نظر بگیریم این بدان معنی است که فشاری به میزان 3 برابر فشاری که برای راندن آب در یک لوله لازم است برای راندن خون از همان لوله لازم است.

  هنگامی که هماتوکریت غالبا در
  پلی سیتمی تا 60 یا 70 بالا می‌رود ویسکوزیته خون می‌تواند تا ده برابر ویسکوزیته آب افزایش یابد و این حال جریان آن در رگها فوق‌العاده کاهش می‌یابد. فاکتور دیگری که بر روی ویسکوزیته تاثیر می‌کند غلظت و نوع پروتئینهای موجود در پلاسما است. اما این آثار آنقدر اهمیت کمتری از هماتوکریت دارند که در بیشتر مطالعات همودینامیک برای آنها اهمیتی قائل نمی‌شوند و ویسکوزیته پلاسمای خون حدود 1.5 برابر ویسکوزیته آب است.

  ویسکوزیته خون در رگهای کوچک


  چون قسمت اعظم مقاومت در دستگاه گردش خون در رگهای خونی بسیار کوچک ایجاد می‌شود موضوعی که دانستن آن مخصوصا مهم است آن است که ویسکوزیته خون چگونه بر روی عبور خون از این رگهای کوچک تاثیر می‌کند. لااقل سه عامل اضافی دیگر به غیر از هماتوکریت و پرتئینهای پلاسما بر روی ویسکوزیته خون در این رگها تاثیر دارند.


  1. جریان خون در رگهای بسیار کوچک اثر ویسکوزیته بسیار کمتری از رگهای بزرگ نشان می‌دهد این اثر که اثر فارئوس- لینوکریست Fahraeus- Lindgvist نامیده می‌شود هنگامی شروع به ظاهرشدن می‌کند که قطر رگ از حدود 1.5 میلیمتر کمتر می‌شود. در لوله‌هایی به کوچکی مویرگها ویسکوزیته خون کامل نصف ویسکوزیته رگهای بزرگ است.

   این اثر ناشی از ردیف شدن گویچه‌های سرخ در هنگام عبور از این رگها است یعنی گویچه‌های سرخ به جای اینکه بطور نامنظم حرکت کنند در یک صف قرار گرفته و به صورت یک رشته واحد از رگ عبور می‌کنند و به این ترتیب مقاومت ویسکوزیته‌ای را که داخل خون ایجاد می‌شود حذف می‌کنند.
  2. ویسکوزیته خون با کم شدن سرعت جریان آن به مقدار عظیمی افزایش می‌یابد. چون سرعت جریان خون در رگهای کوچک فوق‌العاده ناچیز و غالبا کمتر از یک میلیمتر در ثانیه است ویسکوزیته خون می‌تواند بر اثر این عامل به تنهایی تا ده برابر زیاد شود. این اثر قسمتی ناشی از چسبیدگی گویچه‌های سرخ دارای حرکت آهسته به یکدیگر و همچنین به جدار رگ است.
  3. گویچه‌ها همچنین غالبا در محلهای تنگی در رگهای خونی کوچک گیر می‌کنند و این موضوع مخصوصا در مویرگها در نقاطی که هستند سلولهای آندوتلیال به درون مجرای مویرگ برآمدگی پیدا می‌کند اتفاق می‌افتد. در این حال به جریان خون می‌تواند بطور کامل برای جزئی از یک ثانیه ، یا زمانهای بسیار طولانی تر مسدود شود و به این ترتیب بطور ظاهری یک افزایش شدید در ویسکوزیته ایجاد کند.
  به علت این اثرات خاص که در رگهای بسیار کوچک دستگاه گردش خون ایجاد می‌شوند، بدست آوردن یک رابطه ریاضی دقیق برای توصیف روش تاثیر هماتوکریت بر روی ویسکوزیته در رگهای بسیار کوچک که محلی از سیستم گردش خون هستند و ویسکوزیته مهمترین نقش خود را در آنجا بازی می‌کند امکانپذیر نبوده است. چون بعضی از این اثرات تمایل دارند که ویسکوزیته را کاهش داده و سایر اثرات تمایل دارند که ویسکوزیته را افزایش دهند. معمولا چنین فرض می‌شود که اثرات کلی ویسکوزیته در رگهای کوچک تقریبا با اثرات کلی ویسکوزیته که در رگهای بزرگ ایجاد می‌شوند معادل است.  اثر فشار بر میزان جریان خون بافتی


  معمولا انتظار داریم که افزایش فشار شریانی باعث افزایش متناسبی در میزان جریان خون از بافتهای مختلف بدن خواهد شد. اما باید دانست که اثر فشار بر روی میزان جریان خون بسیار بیشتر از حد انتظار است. دلیل این امر آن است که افزایش فشار شریانی نه فقط نیروی جلو برنده خون در رگها را افزایش می‌دهد بلکه همزمان با آن رگها را نیز گشاد می‌کند که مقاومت آنها را کاهش می‌دهد.

  به این ترتیب افزایش فشار میزان جریان خون را از دو راه مختلف زیاد می‌کند و بیشتر بافتها میزان جریان خون در فشار شریانی 100 میلیمتر جیوه معمولا حدود 4 تا 6 برابر میزان جریان خون در فشار 50 میلیمتر جیوه است. مهار تحریک اعصاب سمپاتیک ، رگها را شدیدا گشاد کرده و می‌تواند جریان خون را تا 2 برابر یا بیشتر افزایش دهد. برعکس تحریک شدید سمپاتیک می‌تواند رگها را به حدی تنگ کند که جریان خون می‌تواند برای دوره‌های کوتاه با وجود فشار شریانی بالا حتی به صفر کاهش یابد.
  این منم پروردگار مهربانت....خالقت...اینک صدایم کن مرا...با قطره اشکی

  به پیش آور دو دست خالی خود را........با زبان بسته ات کاری ندارم

  لیک غوغای دل بشکسته ات را من شنیدم

  غریب این زمین خاکی ام........آیا عزیزم حاجتی داری؟

  به نجوایی صدایم کن..بدان آغوش من باز است..بگو جز من کس دیگر نمیفهمد
در حال نمایش 1 تا 3 از مجموع 3

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: