رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 3 از مجموع 3
 1. #1
  H A M E D
  مدیر ارشد سابق سایت
  تاریخ عضویت
  2006/01/01
  پست‌ها
  4,319
  391
  3,983
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  23

  لبخند انحنای‌ ستون‌ فقرات‌ (اسکولیوز)

  اسکولیوز

  --------------------------------------------------------------------------------

  شرح بیماری

  اسکولیوز (انحنای‌ ستون‌ فقرات‌) خمیدگی‌ بدون‌ درد ستون فقرات که‌ گاهی‌ حالت‌ پیشرونده‌ داشته‌ و باعث‌ تغییر شک‌ قفسه‌ سینه‌ و پشت‌ می‌شود. این‌ عارضه‌ می‌تواند مهره‌های‌ قفسه‌ سینه‌ای‌ (میانی‌) یا مهره‌های‌ کمری‌ (پایینی‌) ستون‌ فقرات‌ را درگیر سازد. این‌ عارضه‌ بیشترین‌ شیوع‌ را در نوجوانان‌ داشته‌ و در دختران‌ شایعتر از پسران‌ است‌.


  علایم‌ شایع‌


  مراحل‌ اولیه‌:
  در مراحل‌ اولیه‌ علایم‌ واضحی‌ وجود ندارد و اسکولیوز توسط‌ پزشک‌ یا مسؤول‌ بهداشت‌ مدرسه‌ در طی‌ معاینات‌ معمول‌ کشف‌ می‌گردد.


  مراحل‌ پیشرفته‌:
  انحنای‌ قابل‌ مشاهده‌ قسمت‌ بالای‌ تنه‌. ستون‌ فقرات‌ به‌ شکل‌ S یا کمان‌ درمی‌ آید.
  شانه‌ها غیرهم‌تراز شده‌ و مدور می‌گردند.
  فرورفتگی‌ قفسه‌ سینه‌
  حرکت‌ موجی‌ پشت‌
  به‌ جلو کشیده‌ شدن‌ یک‌ طرف‌ لگن
  درد پشت‌


  علل‌


  معمولاً ناشناخته‌ است‌. اسکولیوز گاهی‌ نتیجه‌ موارد زیر است‌:
  بیماری‌های‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌، نظیر فلج اطفال یا دیستروفی عضلانی
  نقایص‌ مادرزادی‌ ستون فقرات
  نابرابری‌ طول‌ پاها


  عوامل تشدید کننده بیماری

  سابقه‌ خانوادگی‌ اسکولیوز


  پیشگیری‌

  در حال‌ حاضر قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌.


  عواقب‌ موردانتظار

  اسکولیوز اگر زود تشخیص‌ داده‌ شود معمولاً به‌طور کامل‌ قابل‌ اصلاح‌ است‌. اغلب‌ ممکن‌ است‌ به‌ یک‌ بریس‌ پشت‌ که‌ روزها بیمار آن‌ را می‌بندد، برای‌ سالیان‌ دراز نیاز باشد.


  عوارض‌ احتمالی‌


  تغییر شکل‌ شدید ستون فقرات و دنده‌ها
  اختلال‌ در فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ اجتماعی‌ بیمار
  اختلال‌ تنفس‌
  عفونت ریه
  نارسایی احتقانی قلب


  درمان  اصول‌ کلی‌


  تشخیص‌ اسکولیوز براساس‌ معاینه‌ فیزیکی‌ و رادیوگرافی ستون‌ فقرات‌ مطرح‌ می‌گردد.
  بسیاری‌ از موارد اسکولیوز خفیف‌ بوده‌ و درمان‌ چندانی‌ جز درمان‌ فیزیکی‌ به‌منظور تقویت‌ عضلات‌ پشت‌ و اصلاح‌ وضعیت‌ فیزیکی‌ ظاهری‌ بدن‌ نیاز ندارند.
  در مورد کودکانی‌ که‌ به‌ درمان‌ بیشتری‌ نیازمندند معمولاً استفاده‌ از بریس‌ طبی‌ پشت‌ (گاهی‌ برای‌ چندین‌ سال‌) توصیه‌ می‌شود. انواع‌ جدیدتر بریس‌ پس‌ از پوشیده‌ شدن‌ کمتر در ظاهر قابل‌ مشاهده‌ بوده‌ و این‌ امکان‌ را فراهم‌ می‌آورند که‌ فرد مانند افراد عادی‌ لباس‌ بپوشد.
  در مورد بزرگسالان‌ نیازمند درمان‌، ورزش‌هایی‌ به‌منظور تقویت‌ عضلات‌ پشت‌ توصیه‌ می‌گردد (ورزش‌ انحنای‌ ستون‌ فقرات‌ را اصلاح‌ نمی‌کند). از آنجا که‌ در بزرگسالان‌ رشد ستون‌ فقرات‌ متوقف‌ شده‌ است‌، استفاده‌ از بریس‌ پشت‌ مؤثر نیست‌.
  جراحی‌ برای‌ اصلاح‌ تغییر شکل‌ (تنها در موارد شدید) توصیه‌ می‌گردد.
  اگر طول‌ دوپا نابرابر باشد، کفش‌ مخصوص‌ برای‌ پای‌ کوتاهتر ممکن‌ است‌ تجویز شود.


  داروها

  داروها در تصحیح‌ این‌ اختلال‌ نقش‌ ندارند. برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌ ناشی‌ از عدم‌ تعادل‌ عضلات‌ یا عوارض‌ اسکولیوز می‌توان‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر آسپیرین یا استامینوفن استفاده‌ کرد.


  فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

  نرمش‌های‌ اختصاصی‌ ممکن‌ است‌ بخشی‌ از درمان‌ باشد. اگر استفاده‌ از بریس ضروری‌ باشد، شرکت‌ کردن‌ بیمار در فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ ورزشی‌ محدود می‌گردد. برخی‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری ها نظیر شنا و اسب‌سواری‌ ممکن‌ است‌ توصیه‌ شوند چون‌ این‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری ها باعث‌ تقویت‌ عضلات‌ پشت‌ می‌گردند.


  رژیم‌ غذایی‌

  رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌.


  درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

  شک‌ به‌ پیدایش‌ اسکولیوز در کودک‌.


  منبع: www.irteb.com


  تا که بودیم نبودیم کسی
  کشت ما را غم بی همنفسی
  تا که رفتیم همه یار شدند
  خفته ایم و همه بیدارشدند
  قدر آینه بدانیم چون هست
  نه در آن وقت که اقبال شکست


  سلام دوران خوش سربازی
 2. 3
 3. #2
  ghaasedaak
  کاربر افتخاری تالار روانشناسی
  تاریخ عضویت
  2010/07/10
  محل سکونت
  بی سرزمین تر از باد
  پست‌ها
  121
  342
  401
  دریافت
  2
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  8

  مخالفت اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات و چگونگی درمان آن

  اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات و چگونگی درمان آن

  اسکولیوز (انحنای‌ ستون‌ فقرات‌)  اسکولیوز (انحنای‌ ستون‌ فقرات‌) خمیدگی‌ بدون‌ درد ستون فقرات که‌ گاهی‌ حالت‌ پیشرونده‌ داشته‌ و باعث‌ تغییر شک‌ قفسه‌ سینه‌ و پشت‌ می‌شود. این‌ عارضه‌ می‌تواند مهره‌های‌ قفسه‌ سینه‌ای‌ (میانی‌) یا مهره‌های‌ کمری‌ (پایینی‌) ستون‌ فقرات‌ را درگیر سازد. این‌ عارضه‌ بیشترین‌ شیوع‌ را در نوجوانان‌ داشته‌ و در دختران‌ شایعتر از پسران‌ است‌.

  در مراحل‌ اولیه‌ علایم‌ واضحی‌ وجود ندارد و اسکولیوز توسط‌ پزشک‌ یا مسؤول‌ بهداشت‌ مدرسه‌ در طی‌ معاینات‌ معمول‌ کشف میشود‌

  مراحل‌ پیشرفته‌:
  انحنای‌ قابل‌ مشاهده‌ قسمت‌ بالای‌ تنه‌. ستون‌ فقرات‌ به‌ شکل‌ S یا کمان‌ درمی‌ آید.
  شانه‌ها غیرهم‌تراز شده‌ و مدور می‌گردند.
  فرورفتگی‌ قفسه‌ سینه‌
  حرکت‌ موجی‌ پشت‌
  به‌ جلو کشیده‌ شدن‌ یک‌ طرف‌ لگن
  درد پشت‌

  بیماری اسکولیوز شاید برای خیلی از مردم چندان نام آشنایی نباشد، ولی کسانی که به این بیماری مبتلا شده باشند، درد و عذاب ناشی از آن را به خوبی درک می‌کنند. اسکولیوز، یک ناراحتی مربوط به ستون فقرات است که عمدتا کودکان را درگیر می‌کند. از هر هزار نفر کودک آمریکایی ۳ تا ۵ نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند که شیوع نسبتا بالایی است.

  تعریف‌اسکولیوز عبارت است از قوس جانبی ستون فقرات. این تعریف شاید کمی نامفهوم باشد. برای درک بهتر این بیماری بد نیست برخی مسایل روشن‌تر از روز را توضیح دهیم. اگر از پشت به ستون فقرات نگاه کنید می‌بینید که صاف و مستقیم به سمت بالا رفته است.

  اگر هم از پهلو به ستون فقرات نگاه کنید، دو قوس بزرگ را خواهید دید. تحدب قوس پایینی یا قوس کمری به سمت شکم و تحدب قوس فوقانی به سمت پشت قرار گرفته‌اند. درحالی‌که در اسکولیوز اگر از پشت به ستون فقرات نگاه کنیم، ستون فقرات به‌جای اینکه مسیری مستقیم را به سمت بالا طی کند، به سمت راست یا چپ زاویه پیدا کرده است. البته تشخیص این زاویه کار دشواری است و دید یک پزشک متخصص را طلب می‌‌کند.

  اسکولیوز عمدتا در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود و در بزرگسالان نادر است. البته گاهی این بیماری مزمن و خاموش در بزرگسالی تشخیص داده می‌شود ولی منشاء ایجاد بیماری در همان کودکی بوده است

  اسکولیوز در مراحل ابتدایی معمولا بدون درد است و به همین دلیل تشخیص آن برای بیمار دشوار خواهد بود. در نتیجه اهمیت معاینات منظم برای اطفال و بزرگسالان برای تشخیص بیماری واضح است.> این بیمار ی می‌تواند از حالت خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد که در موارد خفیف فقط معاینات پیگیرانه کفایت می‌کند ولی در موارد شدید تنها راه درمان جراحی است.


  در این بیماری یک شانه می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر از شانه دیگر قرار گیرد، همچنین ممکن است استخوان کتف به سمت عقب برآمده شود. لگن از حالت موازی خارج شده و یک سمت بالاتر از سمت دیگر قرار می‌گیرد. بدن نیز اصولا به یک سمت تمایل دارد.

  علت اسکولیوز چیست ؟
  علت ایجاد بیماری اسکولیوز شناخته شده نیست. برخی محققان، به امکان ارتباط بین استفاده نادرست از کوله‌پشتی و ایجاد اسکولیوز اشاره کرده‌اند ولی هیچ مدرک علمی مستندی برای تایید این ارتباط وجود ندارد. دکتر صادقی می‌گوید: <از دید علت‌شناختی، اسکولیوز را به دو گروه عمده تقسیم می‌کنند. درصد عمده‌ای از این بیماری بدون علت یا ایدئوپاتیک است و درصد کمی هم می‌تواند به‌دلیل اختلالات سیستم عصبی یا برخی اختلالات عضلانی ایجاد شود. تومورهای نخاعی، اشکال پیشرفته بیماری دوشن و بیماری فلج اطفال می‌توانند منجر به اسکولیوز شوند.

  این بیماری در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می‌تواند عوارض بسیار بدی را به‌دنبال خود داشته باشد.

  در عین حال این بیماری می‌تواند به‌طور وراثتی از والدین به کودکان انتقال یابد، ولی محققان هنوز ژن یا ژن‌های مرتبط با این بیماری را کشف نکرده‌اند.
  حدود ۸۰ درصد موارد اسکولیوز بدون علامت بوده و قبل یا در طی دوران بلوغ ظاهر می‌شوند. دختران بیشتر از پسرها به این بیماری مبتلا شده و شدت این بیماری در دختران بیشتر است. هرچه کودک در سنین پایین‌تر به این بیماری مبتلا شود، احتمال پیشرفت و وخیم‌تر شدن بیماری بیشتر خواهد بود. در عین حال هرچه زاویه انحراف ستون فقرات بیشتر باشد، وضعیت بیماری بدتر خواهد بود و آخر اینکه اگر این انحراف ستون فقرات در ناحیه فوقانی ستون فقرات باشد خطر پیشرفت بیماری بیشتر خواهد بود

  این بیماری بدون درد پیشرفت می‌کند و امکان دارد به‌خاطر عدم تشخیص به موقع، یک قوس ۱۰ درجه به قوسی ۵۰ تا ۶۰ درجه تبدیل شود و آنگاه فقط باید از درمان‌های تهاجمی و خطرناک کمک گرفت. متاسفانه بی‌توجهی کودکان و والدین به انحنای ستون فقرات می‌تواند باعث پیشرفت آرام بیماری شود. این بیماری می‌تواند باعث مشکلات خطرناکی نظیر دردهای شدید کمر، مشکلات تنفسی، دفورمیتی‌های اسکلتی و صدمات قلب و ریه‌ شود.

  حال این سوال مطرح می‌شود که اگر اسکولیوز بدون درد است، پس چرا باعث کمردردهای مزمن می‌شود؟ دکتر صادقی می‌گوید: <فرض کنید اسکولیوزکسی در ۱۵ سالگی تشخیص داده شود. در صورت عدم درمان، مثلا در سن ۵۰ سالگی، مشکلات جانبی دیگری آغاز می‌شود. بنابراین در درازمدت در این فرد عوارضی مثل درد پدیدار می‌شوند. اکثر عوارض بیماری مربوط به اسکولیوز درازمدت درمان نشده هستند.

  درمان‌ دردهای ستون فقرات در افراد مبتلا به اسکولیوز به مراتب دشوارتر است.

  تشخیص دیرهنگام،جراحی خطرناک
  برای تشخیص بیماری معاینه فیزیکی و رادیوگرافیک بیماری لازم است. اگر قوس ستون فقرات بیشتر از ۱۰ درجه باشد، بیمار مبتلا به اسکولیوز است. برای تشخیص قطعی بیماری، رادیوگرافی الزامی است.

  این رادیوگرافی باید حتما به‌صورت ایستاده تهیه شود تا امکان اندازه‌گیری قوس ستون فقرات به‌طور صحیح امکان‌پذیر باشد.> درمان بیماری اسکولیوز ارتباط تام و تمامی با تشخیص زودرس آن دارد.

  پزشکان برای بیمارانی با زاویه کمتر از ۲۰ درجه صرفا معاینات پیگیرانه را پیشنهاد می‌کنند. بیمارانی که در حال رشد هستند هر ۳ تا ۶ ماه باید معاینه شوند و پزشک هرگونه تغییر و تشدید زاویه انحراف ستون فقرات را بررسی می‌‌کند. اگر قوس شدیدتر، شود یا از ابتدا بیشتر از ۲۰ درجه باشد باید از بریس‌های ارتوپدی یا در موارد شدیدتر از جراحی کمک گرفت. اگر قوس انحرافی ستون فقرات بین ۲۵ تا ۴۰ درجه باشد و بیمار، کودک در حال رشد باشد، پزشک استفاده از بریس را تجویز می‌کند

  توجه کنید که این بریس‌ها بیماری را درمان نمی‌کنند بلکه از تشدید قوس جلوگیری می‌کنند. این درمان فقط در سنین رشد تجویز می‌شود و اگر بعد از خاتمه سن رشد میزان قوس افزایش نیافته بود، بیمار می‌تواند از این بریس‌ها در ادامه زندگی خود استفاده کند و معمولا محدودیتی برای انجام فعالیت‌های عادی وجود ندارد. اما اگر به‌هر دلیلی درمان بی‌نتیجه بود و قوس به درجه ۴۰ تا ۵۰ رسید یا از ابتدا در همان درجه قرار داشت، تنها راه درمان جراحی ستون مهره‌هاست.

  متاسفانه جراحی تصحیح اسکولیوز یکی از خطرناک‌ترین و پر‌عارضه‌ترین انواع جراحی‌ها در کودکان محسوب می‌شود. روش‌های درمانی دیگری هم نظیر تحریکات الکتریکی عضلات، روش‌های کایروپرکتیک و ورزش‌ برای درمان این بیماری پیشنهاد شده است که هیچ مدرک علمی دال بر مفید بودن آنها وجود ندارد

  هیچ منبعی مفید بودن این روش‌ها را تایید نکرده است ولی معمولا متخصصان برای بهبود شرایط بدنی و روحی بیمار در مجموع، ورزش را تجویز می‌کنند. دقت کنید که این ورزش برای درمان اسکولیوز نیست بلکه صرفا برای تقویت بدن بیمار است.


  چندین عامل در بروز این وضعیت مؤثر است.

  ۱٫ بد قرار گرفتن وضعیت بدن بخصوص در هنگام نشستن که غالباً با سعی و کوشش در قرار دادن بدن در وضعیت صحیح اصلاح می شود. قوز کمر و طرق مقابله با آن
  ۲٫ ضعف عضلات در بیماری های عضلانی بدن

  ۳٫ قوز که در مواردی مانند در رفتگی لگن و خمیدگی طبیعی ستون مهره ها دیده می شود.

  ۴٫ بیماری های ستون مهره ها که به وسیله بیمار و یا پزشک قابل اصلاح نیستند.

  ۵٫ شکستگی ستون مهره ها در اثر تصادف یا تومور

  ۶٫ علل مادرزادی


  میزان شیوع این بیماری
  بر اساس علل ایجاد کننده که ذکر شد درصد شیوع آن در جامعه متفاوت است.

  علایم و نشانه های ابتلا به این بیماری
  برجستگی غیر عادی در ستون مهره ها همراه یا بدون انحناء جانبی ستون فقرات، درد، اشکال در راه رفتن، خستگی زودرس و در مراحل شدید بیماری ، اختلالات تنفسی و عصبی از علایم آن است.

  روش تشخیص این بیماری
  بهترین روش تشخیص ، معاینه دقیق توسط پزشک متخصص است. روشهای پرتونگاری (رادیو گرافیک) هم در تشخیص این معاینه کمک کننده است.

  در اسکولیوز اگر از پشت به ستون فقرات نگاه کنیم ستون فقرات به‌جای اینکه مسیری مستقیم را به سمت بالا طی کند به سمت راست یا چپ زاویه پیدا کرده است.

  * بررسی عمومی در دفورمیتی ستون فقرات

  وجود بیماری یا اختلال در ارگانهای دیگر ( بستری در بیمارستان و عمل جراحی، مراجعه به پزشک )، قبل از بررسی دفورمیتی ستون فقرات بسیار مهم است.

  چگونگی تشخیص دفورمیتی ستون فقرات ( به توسط بیمار، در مدرسه، توسط والدین).

  آیا قبلا” درمانی جهت درفورمیتی ستون فقرات انجام شده است( بریس، گچ، عمل).

  وجود درد و یا دفورمیتی بدون درد می باشد.

  بررسی سن کرونولوژیک ( سن زمان تشخیص بیماری اهمیت دارد).

  میزان پیشرفت دفورمیتی از زمانی که تشخیص داده شده است.

  بررسی فاکتورهای رشدی ( میزان رشدف ظهور علائم جنسی ثانوی).

  بررسی فاکتورهای ژنتیک ( به طور مثال وجود دفورمیتی در سایر اعضای خانواده ).

  علائم و تظاهرات کلینیکی همراه ( درد، خستگی، علائم قلبی ریوی مثل اختلال تنفسی ).

  معاینات فیزیکی

  در معاینه فیزیکی بیمار باید کاملا” لخت باشد و هیچ گونه پوششی که باعث از دید افتادن یک علامت مهم باشدف نباید وجود داشته باشد.

  نگاه

  وضعیت بیمار (posture) در موقع ورود به اتاق معاینه اهمیت خاصی دارد.

  آیا بیمار به خودی خود، یا توسط همراهان و یا به کمک وسایل کمکی راه می رود.

  برقراری ارتباط با معاینه شونده در پیش آگهی درمان بسیار مهم است (همکاری).

  نوع راه رفتن (Gait) به تشخیص دفورمیتیهای اندام تحتانی کمک می کند ( اختلاق طول دو اندام ، وجود پارالیزی با هر علتی و هر نوع ).

  نگاه کلی به اندام ( چاقی، قدبلندی، کوتاهی، غیرقرینه بودن ).

  بررسی فاکتورهای رشدی (قد، علائم ثانوی جنسی، دندانها).

  نگاه از قدام، خلف و طرفین برای بررسی دفورمیتهای ستون فقرات در محورهای قدامی خلفی ( ساژیتال) و طرفی ( کرونال).

  بررسی دقیق از نظر پوست ناحیه پشت تنه (sinuses, hairy patch, café-au-lait spots و clefts، توده مثل لیپوم، همانژیوم و … ).

  بررسی از ناحیه سرتاخاجی از نظر دفورمیتیها (( تورتیکولی به هر علت، کوهان (Hump) و کتف بالا رفته (High scapula)، غیرقرینه بودن شانه ها، انحراف در خط ستون فقرات، به هم خوردن خط کمربندی (waistline)، غیرقرینه بودن لگن )).

  بررسی سایر دفورمیتیهای کونژنیتال در نقاط مختلف بدن.

  روش درمان این مشکل :
  درمان قطعی بیماری مستلزم همکاری صمیمانه خود بیمار است. تغییر عادت در طرز نشستن غلط، استفاده از قوزبند، فیزیوتراپی جهت رفع ضعف عضلات ستون فقرات که می تواند عامل ایجاد کننده باشد، از درمانهای طبی است.
  در صورتی که بیماری آنچنان پیشرفت کرده باشد که باعث بروز علائم حسی و حرکتی در اندامها، اشکالات تنفسی و یا تغییر شکل شدید ستون فقرات باشد ممکن است جراحی در درمان کمک کننده باشد.

  آیا می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد؟
  در مواردی که علت ، وضعیت غلط در نشستن و یا ضعف عضلات باشد، اصلاح نشستن و برخاستن و تقویت عضلات ستون مهره ها به وسیله انجام نرمشهای سبک کمک کننده است.


  آیا بیماران مبتلا باید به نکات بهداشتی – درمانی خاصی توجه کنند؟
  طرز صحیح نشستن روی صندلی، رانندگی، خوابیدن، راه رفتن کمک کننده است. اما رعایت نکات بهداشتی، درمانی براساس علل بیشمار آن متفاوت می باشد.
  ممکن است در اثر بی مبالاتی و نادیده گرفتن دستورات پزشک در انجام ورزشهای مخصوص، استفاده نامناسب از قوزبندها ، بیماری عود یا پیشرفت نماید.

  بی علاقگی نوجوانان و دانش آموزان به نرمش و ورزش و وضعیت بد قرارگیری آنها هنگام نشستن پشت نیمکت های مدرسه بخصوص هنگام مطالعه می تواند از علل این بیماری باشد.

  منبع:سایت پزشکان بدون مرز
  آخرین ویرایش توسط ghaasedaak در تاریخ 2010/07/27 انجام شده است علت: فضولی؟!!
  http://www.up.iranblog.com/images/g6k3fjc7t5wf5xlvin5n.jpg

  قاصدک ها را نتوان در بند کرد
  چون آزادند و آزاده . چون رهایند و خالی از هر قید و بندی
 4. 2
 5. #3
  ghaasedaak
  کاربر افتخاری تالار روانشناسی
  تاریخ عضویت
  2010/07/10
  محل سکونت
  بی سرزمین تر از باد
  پست‌ها
  121
  342
  401
  دریافت
  2
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  8

  اطلاع رسانی اسکولیوز وروشهای اندازه گیری وضعیت ستون فقرات

  اسکولیوز وروشهای اندازه گیری وضعیت ستون فقرات
  چکیده:

  انحنای چرخشی وجانبی ستون فقرات که اغلب در اوایل دوران رشد ونوجوانی بروز میکند.در فعالیتهای ورزشی که غالباً یک طرفه هستند مثل ورزشهای راکتی بویژه پرتاب نیزه ،وزنه وچکش ستون مهره از طریق چرخش بالا تنه با فلکشن جانبی وچرخیدن ونوسان در طی پرتاب تحت فشار قرار می گیرد.

  جای تعجب نیست که درصد بالای انحراف s شکل ستون فقرات ( اسکولیوز) برای مثال بیش از ۷۰درصد پرتاب کنندگان ۸۰درصد بازیکنان تنیس و۵۰درصد در قایقرانان کانو گزار ش شده که به سمت دست برتر تعقر دارند.نا هنجاریهای اسکولیوز حتی در گزار شات وآرائه های پزشکی متداول در برخی ورزشکاران در نتیجه سازگاریهای ویژه ورزشی مورد توجه قرار گرفته است. برای اندازه گیری وضعیت ستون فقرات روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیردکه هرکدام از آنها دارای معایب ومحاسن می باشند.این روشها عبارتند از :

  روش استفاده از cobb- روش استفاده از کایفومتر –روش استفاده از اینکلاینومتر- خط کش منعطف-اسپینال پانتوگراف-الکتروگونیامتر اصلاح شده واسپینال موس

  مقدمه:

  ستون مهره درحالت طبیعی دارای انحناهایی در جهت قدامی وخلفی است ،اما انحناهایی که درجهت جانبی ملاحظه شود غیر طبیعی است.اسکولیوز انحنای جانبی ستون فقرات است. به دلیل اینکه ستون مهره ها نمی توانند بدون چرخش بصورت جانبی خم شوند.اسکولیوز شامل فلکشن جانبی وچرخش است . انحنای چرخشی وجانبی ستون فقرات که اغلب در اوایل دوران رشد ونوجوانی بروز می کند.تخمین زده شده است که تقریباً ۴درصدازبچه های مدرسه دارای انحناء با شدتهای مختلف هستند.

  تقریباً ۴تا۱۵درصد کودکان ۱۰تا۱۴ساله دلایل ونشانه هایی دارند که نیاز به معاینه های بیشتری را طلب می کند.

  دختران۴بار بیشتراز پسران مستعداین نوع ناهنجاری هستند.وبطور کلی زنان تمایل بیشتری به داشتن این ناهنجاری دارند.

  حدود ۸۵درصد موارد اسکولیوز درگروه اسکولیوزهای مرضی ( علت ناشناخته) قرار می گیرند.تاثیر اسکولیوز به شدت آن بستگی دارد .با چه سرعتی تشخیص داده شود وبا چه سرعتی درمان شود.

  در سایر موارد اسکولیوز درنتیجه تخریب دیسکهای بین مهره ای به همراه استئو پروز دیده شده یا به عنوان شرایط یا ماهیت طبیعی درزنان بروز نموده است.

  تعریف اسکولیوز:

  انحنای چرخشی وجانبی ستون فقرات که اغلب در اوایل دوران رشد ونوجوانی بروز میکند.

  اسکولیوز و ورزشکاران:

  در فعالیتهای ورزشی که غالباً یک طرفه هستند مثل ورزشهای راکتی بویژه پرتاب نیزه ،وزنه وچکش ستون مهره از طریق چرخش بالا تنه با فلکشن جانبی وچرخیدن ونوسان در طی پرتاب تحت فشار قرار می گیرد.

  جای تعجب نیست که درصد بالای انحراف s شکل ستون فقرات ( اسکولیوز) برای مثال بیش از ۷۰درصد پرتاب کنندگان ۸۰درصد بازیکنان تنیس و۵۰درصد در قایقرانان کانو گزار ش شده که به سمت دست برتر تعقر دارند. نا هنجاریهای اسکولیوز حتی در گزار شات وآرائه های پزشکی متداول در برخی ورزشکاران در نتیجه سازگاریهای ویژه ورزشی مورد توجه قرار گرفته است.

  اسکولیوز وارزیابی وضعیت بدنی:

  مسئله اسکولیوز پیچیده است ونقش ارزیابی وضعیت بدنی تعیین احتمال به اسکولیوز درآینده از طریق x-ray می باشد.

  فرایند اندازه گیری بصری- غربالگری

  از تمام آزمودنی ها خواسته می شود تا اگر سابقه اسکولیوز در خانواده های خود دارند،بازگو کنند.

  هرکدام از ازمودنی ها باید در هریک از موقعیت های زیر مورد ارزیابی قرار بگیرند.

  از نمای پشت :

  آزمونگر باید درفاصله حدوداً ۵/۱ تا۲ متر از آزمودنی بنشیند یا بایستد.

  آزمودنی باید بصورت صاف وپشت به آزمونگر باپاهای جفت ،زانوها کاملاًصاف ایستاده ووزن بدن خودرا روی هردوپا بصورت مساوی تقسیم کند.

  دستها درکنار بدن وکاملاً راحت قرار می گیرند.

  آزمودنیها باید به ایستادن بصورت طبیعی ترغیب شوندواز حالت شل بودن وایستادن با دقت پرهیز کنند.

  اسکولیز نرمال

  ۱- دقیقاً دردراستای خط وسط باسن ۲- شانه ها همسطح باشند

  ۳سطح تیغه های شانه با برآمدگی یکسان ۴- تقرن درسطح مفاصل آن

  ۵- فاصله مساوی بین دوبازو وتنه ۶- سطح بازوها

  وضعیت اسکولیوز نامطلوب

  ۱- نسبت به خط وسط باسن به یک سمت تمایل داشته باشد. ۲- سطح یک شانه بالاتر باشد.

  ۳ – سطح تیغه های یک شانه همراه با برآمدگی غیر یکسان ،نامتقارن باشد

  ۴- مفصل ران دریک طرف برجسته تر باشد. ۵- چبن پهلوها در بک طرف برجسته تر باشد.

  ۶- فاصله نامساوی بین بازوها وتنه وجودداشته باشد ۷- بازوها دریک سطح نباشد.

  تست خم شدن به جلو (تست آدامز)

  - فرد پشت به معاینه گر می ایستد.

  - پاها حدود ۱۰سانتی متر از هم فاصله داشته، زانوها صاف ، انگشتان صاف وروبه جلو ، وزن بدن به طور یکنواخت تقسیم شود.

  - از فرد می خواهیم دست خود را به سمت پایین وبه طرف زمین آویزان کند طوریکه قفسه سینه وتنه به سمت جلو خم شودوبا ران حدوداً زاویه ۷۰ تا۹۰ درجه بسازد بطوریکه ناحیه کمری کاملاً قابل تشخیص باشد.سر پایین قرار می گیرد( چانه به سمت قفسه سینه )می توان دراین حالت کف دستها را به هم چسباند.

  - دراین تست معاینه گر به مواردی مانند سطح شانه ها ، قفسه سینه وسطح کتفها توجه می کند.

  وضعیت مطلوب:

  * سطح بالایی وپایینی پشت در هردوطرف متقارن باشد.
  * مفاصل ران همسطح ومتقارن باشد.

  وضعیت اسکولیوز نامطلوب درتست آدامز

  – یک طرف از قفسه سینه وقسمت پایین پشت نسبت به سمت دیگر نامتقارن باشد.

  - در راستای ستون فقرات انحناء وجود داشته باشد.

  - درصورتیکه برآمدگی خاصی دیده شود باید توسط اسکولیومتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

  - در افراد با اسکولیوز ساختاری برآمدگی وانحنای

  دنده ای نیز دیده می شودکه علت چرخش ثابت

  جسم مهره ها به وجود آمده ومنجر به چرخش خلفی یک سمت قفسه سینه نسبت به سمت دیگر می شود.

  نمای قدامی تست آدامز

  * از فرد آزمودنی می خواهیم روبه معاینه گر بایستد

  ومانند تست قبلی به سمت جلو خم شود.

  حالت طبیعی:

  همسطح وتقارن درهردوطرف بالا وپایین پشت دیده می شود.

  وضعیت نامطلوب اسکولیوزدر نمای قدامی تست آدام

  - به هم خوردن تقارن دربالا ، پایین ویا هردو سمت

  - درصورتیکه برآمدگی خاصی دیده شود ، باید توسط اسکولیومتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

  راهنمای استفاده از اسکولیومتر:

  - از فرد بخواهید به آرامی به جلو خم شودبطوریکه شانه ها تا سطح مفاصل ران پایین بیاید

  - ابتدا از نمای خلفی مشاهده کنید برای دید بهتر چشم معاینه گر باید همسطح پشت فرد باشد.پس نیاز است که معاینه گر نیز خم شود یا بنشیند.

  - میزان خم شدن به جلو به موقعیت انحناء بستگی دارد . برای مثال اگر انحناء در بخش انتهای کمر باشد فرد باید بیشتر از زمانیکه انحنادر بخش سینه ای است خم شود.

  - اسکولیومتر را به صورت عرضی طوری روی برآمدگی قرار دهید تا نشان (o) بر روی زواید شوکی قرار گیرد.

  - اسکولیومتر را به آرامی روی پوست قرار دهید وبر روی آن فشار وارد نکنید.

  - میزان درجه چرخش در دستگاه را ثبت کنید این مقدار اختلاف معنا داری با اندازه گیری انحناء توسط پزشکان دارد.

  نکته : اگر دردو ناحیه بالا وپایین انحناء داشته باشیم نیاز به دو اسکولیومتر داریم .

  - در معاینه غربالگری با اسکولیومتر زاویه ۷درجه وبیشتر نشانه ومعیار وجود اسکولیوز در هر سطحی از ستون فقرات است .

  - زوایای کم چرخش ممکن است نشانه اسکولیوز خفیف باشد وممکن است نباشد.در این موارد توصیه می شود معاینات در طول ۳تا ۶ماه بعد تکرار شود.

  - داده های اسکولیومتر را نمیتوان مبنایی برای توصیه های درمانی قرار داد واگر هم نتایج نشان دهنده وجوئ ناهنجاری باشد انجام x-ray مورد نیاز است .

  - اسکولیومتر وسیله ای غربالگر برای سنجش زاویه چرخش ستون مهره هاست . این دستگاه درواقع یک راهنمای عینی برای تجویز x-ray یا کاهش عوارض آن است .

  رادیوگرافی اسکولیوز

  (روشcobb برای اندازه گیری زاویه) – تعیین مهره بالا و پایین در دو انتهای انتحا

  - خطوطی در راستای انتهای پایینی مهره های تعیین شده به سمت تقعر می کشیم تا به هم برسند.

  -اندازه زاویه cobb را:

  الف)به طور مستقیم . ب) با محاسبات هندسی بدست می آوریم.

  ارزیابی براساس خط شاقول:

  -در مشاهده فرد مبتلا به اسکولیوز مشاهده کل وضعیت وی نسبت به خط شاقول دارای اهمیت است.

  روشهای اندازه گیری اسکولیوز :

  -روشهای بصری- مشاهدهای (غربالگری) -روشهای غیرتماسی نظیر خط شاقول posture screen-

  -روشهای تماسی نظیر اسکولیومتر -روش cobb یاx-ray

  اسکولیوز عملکردی وساختاری :

  - یکی از ضروری ترین بخشهای معا ینه مشاهده ستون مهره های پشنی درحال حرکت است( درهرحال خم شدن به جلو وبه آرامی برگشت به حالت ایستاده )درحال یکه فرد معاینه گر درپشت آزمودنی ایستاده .

  - در صورتیکه برجستگیهای (hump)در جهت تحدب انحناء ببینیم می توانیم آنرا در رده اسکولیوز ساختاری تقسیم بندی کنیم.

  - اگراثری از چرخش ، قوس یا برجستگی دیده شد میتوانیم آنرا دررده اسکولیوز عملکردی تقسیم بندی کنیم .

  - این امر به خصوص زمانی صحیح است که اسکولیوز عملکردی موجب تغیر جانبی لگن شود.

  که خود باعث اختلال تعدل در عضلات آبداکتور ران یا عضلات شکم می شود.

  روشهای اندازه گیری وضعیت ستون فقرات

  الف- روش خطرناک (تهاجمی یا مستقیم) :رادیو گرافی (اشعه x) (gold standard)

  سی تی اسکن

  ب- روش بی خطر (غیر تهاجمی)

  ۱- روشهای تماسی ، معروفترین وسایلی که به تماس بدنی احتیاج دارند شامل:

  - کایفومتر The Kyphometer . – انکلاینومتر The inclinometer . – خط کش منعطف The Flaxiurve . – اسپاینال پانتو گراف The spinal pantograph . – الکترو گونیا متر (اصلاح شده) The modified electrogoniometer . .- اسپاینال موس The spainal mouse

  2- روشهای غیر تماسی

  - تست نیویورک . – اسکرین – غربال بصری ( مشاهده ای)

  روش cobb

  ( زاویه cobb اصلاح شده) معروفترین روش بکار رفته جهت تجزیه وتحلیل انحناهای جانبی ستون فقرات

  از تصاویر رادیو گرافی است. این روسش شامل: ترسیم خطوط موازی از قسمت فوقانی صفحه انتهایی بالاترین مهره وقسمت تحتانی صفحه انتهایی پایین ترین مهره مربوط به انحنای مورد نظر است. سپس از هرکدام ازاین خطوط ، خطوط عمودی به سمت داخل ترسیم می شود که زاویه حاده به وجود آمده از محل تلاقی این دوخط مشخص می گردد.معایب:یک وسیله تهاجمی ومضر است

  کایفو متر The kyphometer

  کایفومتر اولیه ، اولین وسیله شناخته شده غیر رادیو لوژی برای اندازه گیری کایفوز پشتی وبرای اولین بار درسال ۱۳۷۹به منظور استفاده کلینیکی (Debrunner Hu) معرفی شد. این وسیله به عنوان یک زاویه سنج

  با دوجفت بازوی موازی مدرج که از یک انتها به همدیگر واز انتهای دیگر به دو قطعه یا بلوک متصل شدند شناخته میشوند دو قطعه مستطیلی شکل کوچک واقع در انتهای بازوهای کایفومتر به آرامی بالا آمده وپایه ای را تشکیل می دهند که در جریان اندازه گیری به طور مستقیم روی زوائد خاری مهره ها قرار می گیرد.

  مزایا:

  - ضریب همبستگی داخلی خوب ((r=0/93در اندازه گیری کایفوز، که با نتایج مطالعات Korovessis وهمکاران در سال ۲۰۰۱ همخوانی دارد .آنها نیز اعتبار داخلی خوب ( r=0/84 )

  واعتبار خارجی ( r=0/92 ) قابل قبولی را در اندازه گیری کایفوز گزارش دادند.

  - همبستگی خوب بین استفاده از کایفومتر وگونیا نتر ( r=/99,r=0/92 ) وکایفومتر وخط کش منعطف( r=/93,r=0/71 )

  - همبستگی خوب ( r=0/97 ) بین اندازه های گرفته شده از کایفومتر واسپاینال پانتو گراف ( Willner ,1981 )

  معایب :

  - روایه آن در مقایسه با اشعه ایکس برآورد نشده است .

  - حساسیت آن به تغییرات ستون فقرات در طول زمان آزمایش نشده است .

  - یک وسیله سنگین بوده وقرار دادن صحیح آن در نقاط مشخص شده ستون مهره ها مشکل است.

  - اختلاف قابل توجه بین ارزش اعداد به دست آمده از کایفومتر وزوایای واقعی کایفوز وقتی که با تصویر به دست آمده از اشعه ایکس به صورت جانبی ازستون مهره پشتی مقایسه می شود.

  (Korovessis et al,2001 )

  اینکلاینومتر ( انحراف سنج)

  - اینکلاینومتر که در اصل توسطLoebi در سال ۱۹۶۷ ساخته شده زاویه سنجی است کبا یک اشاره گر متحرک که زاویه بوجود آمده مابین نقطه یا سطح وسیله ومحور عمودی را نشان میدهد.

  - (A)پایه های اینکلاینومتر روی زواید خاری مهره های

  سطوح فوقانی وتحتانی انحنای مورد اندازه گیری قرار میگیرد.

  - اندازه های بدست آمده نشاندهنده انحراف این سطوح با

  توجه به سطح افقی صفر است.

  - (B)محاسبات هندسی کایفوز با مجموع قوانین ومحاسبات

  خطی وزاویه ای بدست می آید

  مزایا:

  - اعتبار داخلی بالا r=0/94 برای کل دامنه حرکتی کمر وr=0/88 برای حرکت فلکشن کمر بین دو آزمونگر .

  - همبستگی بالا روی کل دامنه حرکتی ((r=0/97,p<0/001 وفلکشن ( (r=0/98 ,p<0/001 بین اندازه های بدست آمده از اینکلاینومتر ورادیو گرافی .همچنین Mayer وهمکارانش در سال ۱۹۸۴ اعتبار این وسیله را در حد خوبی ارزیابی کرده اند.

  - ادعا می شود که به تعداد مورد نیاز قابل ساخت وتولید است ( Loebi,1967 )

  معایب:

  - این وسیله بیشتر برای اندازه گیری دامنه حرکتی مفاصل به کار می رود تا اندازه گیری انحنای ستون مهره ای ( کایفوز)

  - اعتبار داخلی (۴۲/۰) آن در اندازه گیری حرکت اکستنشن کمر مورد سئوال است.

  - همبستگی ضعیف بین اعداد بدست آمده از این وسیله واشعه ایکس در حرکت فلکشن واکستنشن کمر ((Portek et. 1983

  - شکل دیسک مانند آن باعث نامناسب شدن این وسیله در قرار گرفتن پایه های آن به صورت صاف روی ستون مهره ها برای اندازه گیری انحناهای جانبی ستون مهره شده است.

  - اختلاف قابل توجه بین اعداد بدست آمده از کایفومتر وزوایای واقعی کایفوز در مقایسه با تصاویر بدست آمده از اشعه ایکس از ستون مهره ای پشتی .( (Korovessis2001

  - این وسیله بعنوان یک روش مناسب برای اندازه گیری انحنا های ستون مهره ( کایفوز ) توصیه نمی شود.

  ((Sullivan et al.1994

  - اندازه گیری با این وسیله وقت گیر ونیازمند محاسبات اضافی نیز می باشد که منجر به بروز خطاهای بیشتری دراندازه گیری می شود

  خط کش منعطف:

  - خط کش منعطف که حدوداً ۵۰سال پیش ساخته شده یک نوار سربی پوشیده از پلاستیک ۶۰سانتیمتر است که میتواند در یک سطح خم شده وشکل خمیدگی را حفظ کند بنابراین ادعا می شودکه این وسیله می تواند برای کپی گرفتن از هر سطح منحنی استفاده شود. برای اندازه گیریهای ستون مهره خط کش منعطف روی خط مرکزی قسمت برجسته مهره ها مابین دونقطه تعیین شده قرار داده می شود.( به شکل انحنای مهره ها در می آید ) وپس از شکل گرفتن ، روی یک صفحه کاغذ قرارداده شده وبایک مداد شکل منحنی آن روی کاغذ ترسیم می شود

  مزایا:

  - اعتبار بالا ۸۴/۰ و۹۷/۰ وicc=0/97 برای اندازه گیری انحنای کمری به ترتیب ( Hart and Rose 1986 ,Walker et al 1987 And Lovell et al 1989) )

  - در مقایسه با مقیاسهای رادیو گرافیکی معتبر است . همبستگی۹۳/۰، r=0/87 به ترتیب توسط

  Burtor1986 ,Hart and Rose1986 – همبستگی خوب r=0/80 بین این وسیله و اینکلاینومتر (Tillotson and Burton1991) – یک وسیله مناسب ، آسان برای استفاده ، سبک ( جمع شده وبه صورت فشرده در می آید )وارزان(Thompsin and Eales1994 Youdas et al1995

  معایب:

  روایی:در مطالعات Hart درسال ۱۹۸۶ تعداد کمی n=8در مقایسه با رادیوگرافی.

  - روایی ضعیف۳۰/۰ r= در مقایسه با رادیوگرافی.(Mosner at al. 1989)

  -اعتبار داخلی ضعیف.(ICC=0/41) (lovell et al. 1989)

  -حرکت یا تکان قابل توجه در صفحه جانبی.(Mosner et al. 1989)

  - انتقال خط کش منعطف شکل گرفته از ستون مهره بروی کاغذ مشکل است.

  (Thompson and Eales 1994. Caine et al 1969 )

  - وقت گیر،کاربرد عملی دشوار ، امکان تغییر شکل در حال استفاده روی ساختار بدن به علت اعمال فشار.

  - خستگی استفاده از آن اگر بیش از یک بار ترسیم مورد نیاز باشد.

  اسپاینال پانتوگراف

  - اسپاینال پانتوگراف برای اولین بار تقریباً ۲۳ سال

  پیش توسط Wilner(1983) به عنوان یک روش بی خطر برای توصیف و ثبت وضعیت کمر د حالت ایستاده ساخته شد.

  - این وسیله متشکل از یک پانتوگراف با یک بازو است که در انتهای آن یک چرخ با اصطکاک کم نصب شده است.

  - یک صفحه ترسیم زیر پانتوگراف برای ثبت شکل تنه نصب شده است.

  - پانتوگراف و صفحه ترسیم روی یک سه پایه قابل تنظیم به بالا وپایین قرار دارند.

  - آزمودنی مقابل اسپاینال پانتوگراف می ایستد زواید خاری مهره های C7وl5 علامت زده میشود.

  - با شروع حرکت آرام چرخ کوچک پانتوگراف روی ستون مهره ها مابین نقاط مشخص شده منحنی کایفوز یا لوردوز روکاغذ صفحه ترسیم ثبت میشود.

  مزایا:

  - برخی از مطالعات در مورد کیفوز پشتی (r=0/97), و لوردوز کمری (r=0/80) در بیماران با وضعیت ایستاده ،همبستگی مثبتی را بین نتایج بدست آمده از پانتوگراف با رادیوگرافی نشان داده اند.(Willner,1981

  - اعتبار خارجی خوب برای کایفوز (r=0/94).(Nissinen ,1995)

  معایب:

  - پانتوگراف احتمالا” مقدار لوردوز کمر را در مقایسه با تحلیلهای رادیوگرافی در حد کمتری تخمین می زند(Lundon and Bibershtein, 1998 ).

  - حساسیت غیر قابل پیش بینی در اندازه گیری های مکرر. Lundon and Bibershtein, 1998))

  - ترسیم انحنا و محاسبات زاویه کایفوز بسیار است.

  - روایی آن (r=0/61)در مقایسه با اشعه ایکس در تحقیقات Nissinens (1995) مورد سوال است.

  - از اعتبار داخلی آن شواهدی در دست نیست.

  الکتروگونیامتر اصلاح شده

  - اعتبار خارجی(ICC=0/99) و اعتبار داخلی(۹۷/۰)

  - (r) PPM بین روش Cobb و الکترو گونیامتر (r=0/88)

  اسپاینال موس

  مزایا

  - سریع ،آسان ، دقیق
  -کوچک ،دستی و سیار
  - آسان برای استفاده
  - بی ضرر (بی خطر ، بدون اشعه
  - روایی و اعتبار آن در مقایسه با رادیوگرافی کاربردی تایی شده است.
  - این دستگاه برای انحناهای ایستاده (لوردوز و کایفوز) و

  دامنه حرکتی اعداد معتبری را گزارش داده است.

  - اندازه های گرفته شده از انحنای پشت و کمر اعتبار خوب ۶۷/۰ تا۹۲/۰ را برای آزمونگر ۱ و ۵۷/۰ تا۹۵/۰ را برای آزمونگر ۲ نشان داده اند.

  منبع:اسپورتفا
  http://www.up.iranblog.com/images/g6k3fjc7t5wf5xlvin5n.jpg

  قاصدک ها را نتوان در بند کرد
  چون آزادند و آزاده . چون رهایند و خالی از هر قید و بندی
 6. 2
در حال نمایش 1 تا 3 از مجموع 3

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: