رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  FARyad
  معاون سابق بخش هنر
  تاریخ عضویت
  2009/02/15
  محل سکونت
  iran-mashhad
  پست‌ها
  572
  2,742
  2,433
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  11

  پیش فرض عکسهای عروس، آلبوم و ژورنال عروس

  عکس‌هاي عروس، آلبوم‌هاي عروس، ژورنال‌هاي عروس


  اگر شما نيز جزو عکاسان پرتره يا آتليه باشيد و اخيرا عکاسي از مراسم عروسي را بر عهده گرفته باشيد، حتما متوجه استقبال چشمگير از آلبوم‌هاي عروس شده‌ايد. استقبال از اين آلبوم‌ها به حدي است که برخي از عروس خانم‌ها انتخاب عکاس خود را بر اساس کيفيت آلبوم‌هاي آنها انجام مي‌دهند. عکاساني که با هنر‌هاي گرافيکي آشنا هستند نيز با کار کردن عکس‌هاي عروس به صورت آلبوم‌ها يا ژورنال‌ها سود بيشتري را براي کار خود به ارمغان مي‌آورند. البته روي سخن بيشتر درباره آن دسته از عکاسان است که با پايين آوردن قيمت خدمات امکان ارائه اين خدمات را براي گروه بيشتري از مشتريان خود فراهم مي‌کنند. برخي از عکاسان نيز با توجه به نا‌آشنايي مشتريان خود با اين محصولات جديد، قيمت‌هاي زيادي را براي کار پيشنهاد و دريافت مي‌کنند. نکته مهم اين است که مشتري شما آلبوم شما را بپسندند. اگر تا بحال چنين آلبوم‌هايي را ارائه نکرديد يا اگر از آلبوم‌هايي که کار کرده‌ايد راضي نيستيد ما در اينجا برخي از تکنيک‌هايي را که حرفه‌اي‌ها در ارائه آلبوم‌هاي عروس خود مورد استفاده قرار مي‌گيرند به شما معرفي مي‌کنيم.

  آلبوم‌هاي عروس چند نوع هستند؟
  اغلب آلبوم‌هاي عروس که در حال حاضر مي‌بينيد، در يکي از دو دسته ساده و ژورنالي قرار مي‌گيرند. البته هر دوي اين آلبوم‌ها مي‌توانند در پوشش‌هاي زيباي چرم يا جير با جلد‌هاي حرفه‌اي و زيبا ارائه شوند. اما يک تفاوت اساسي بين آن دو است. آلبوم‌هاي ساده که در کشور‌هاي اروپايي به آلبوم‌هاي Matted هم معروفند، معمولا توسط برنامه‌هاي کامپيوتري آماده طراحي مي‌شوند. اين آلبوم‌ها طرفداران زيادي ندارند و کمتر آتليه عکسي را مي‌بينيد که آن را به عنوان آلبوم اصلي به شما نشان دهد. در اين آلبوم‌ها معمولا عکس‌ها با کادر‌ها و الگو‌هايي آماده در هر صفحه از يک تا چهار عکس قرار داده مي‌شوند و به عنوان آلبوم‌هاي هديه عروس و داماد در همان شب عروسي چاپ و صحافي شده و به آنها تقديم مي‌شود. همچنين برخي از آتليه‌ها به عنوان خدمات جانبي به عروس و داماد‌هايي که ترجيح مي‌دهند به جاي آلبوم‌هاي گرانقيمت تنها عکسهاي‌شان را چاپ کنند اين گزينه را که قيمت کمتري دارد پيشنهاد مي‌کنند.
  آلبوم‌هاي ديگر انواع طراحي شده يا Flush-mount هستند که به آلبوم‌هاي ژورنالي، ژورنال عروس ايتاليايي يا آلبوم‌هاي مجله‌اي (magazine style) هم معروفند. اين آلبوم‌هاي عروس از نظر طراحي هيچ محدوديتي به جز مهارت عکاس و تصور طراح آن ندارند. طراحي اين ژورنال‌ها بسته به شخصي که آنها را طراحي مي‌کند از طراحي‌هايي شبيه به همان آلبوم‌هاي قبلي تا صفحاتي رويايي شبيه به مجلات مد متفاوت است و به همين دليل قيمت آنها بسته به دستمزد شخصي که روي آن کار مي‌کند بسيار متغير است. يکي از نقاط مشترک اغلب صفحاتي که به اين صورت طراحي مي‌شود، استفاده از عکس‌ها به صورت ترکيبي است. به طوري که کمترين لبه‌هاي عکس را شامل شوند و عکس‌ها به گونه‌اي قرار مي‌گيرند که در همديگر و در زمينه ادغام مي‌شوند. هر آتليه عکس يک استايل مخصوص خود را براي طراحي‌هاي آلبوم‌هاي عروس خود استفاده مي‌کند. البته برخي از آتليه‌ها نيز ترجيح مي‌دهند از طراحان ديگر براي کارهاي خود استفاده کنند يا گاهي اوقات کارهاي ديگران را کپي مي‌کنند!

  شما کداميک از اين دو نوع را انتخاب مي‌کنيد؟
  اگر واقعيت را بخواهيد اصولا شما نمي‌توانيد انتخاب کنيد، بلکه اين انتخاب مربوط به عروس خانم مي‌شود. پيشنهاد مي‌کنيم يک مدل چاپ شده از هر يک از اين دو نوع را در آتليه خودتان داشته باشيد تا بتوانيد ديدگاه مشتري‌تان را حدس بزنيد و بهترين انتخاب را به او پيشنهاد کنيد. اما قويا توصيه مي‌کنيم که به عنوان مشتري ، آلبوم‌هاي طراحي‌ شده ، زيبايي بسيار چشمگيرتري به عکس‌هايتان مي‌دهد.
  يکي از تفاوت‌هاي اساسي آلبوم‌هايي که در ايران و در کشور‌هاي اروپايي و امريکا طراحي مي‌شوند نه در شکل طراحي‌ها بلکه در فرم عکاسي است. عکس‌هاي آلبوم‌هايي که در ايران کار مي‌شوند اغلب محدود به عکس‌هاي داخل آتليه عکاسي و باغ مي‌شوند و معمولا عروس داماد کاملا در جريان عکاسي و فرم‌ها و ژست‌ها قرار گرفته و گاهي اوقات حالتي مصنوعي دارند. خصوصا اگر عکاس مرد باشد (که در 90 درصد مواقع اينگونه است) شرم و خجالت عروس و تعصب داماد در نخستين روز‌هاي زندگي مشترک موجب مي‌شود که عکس‌هايي که فرم داده مي‌شوند چندان طبيعي نباشند.
  اما عکس‌هاي ژورنال‌هاي عروس اروپايي معمولا عکس‌هايي از هنگام آماده شدن عروس و داماد در هنگام آرايش يا پوشيدن لباس تا عکس‌هايي از مراسم عقد، ميهماني، دسته گل، کفش، شمع، حلقه، ميهمان‌ها، شام و حتي خداحافظي آخر شب را در برمي‌گيرد و صد البته به دليل راحتي هر دو نفر ، عکس‌هايي که فرم داده شده‌اند نيز بسيار طبيعي خواهند بود.
  به همين دليل گاهي اوقات پيش مي‌آيد که به عنوان مشتري آلبوم نمونه يک آتليه عکس را بسيار مي‌پسنديد، اما از آلبوم خودتان چندان راضي نمي‌شويد. به عنوان عکاس و طراح نيز بهترين روش کاري اين است که براي مشتريان خود توضيح دهيد بخش عمده زيبايي عکس‌هايشان به راحتي هر دو نفر در روز مراسم بستگي دارد و مهارت عکاس و تجهيزات آتليه عکاسي در مرتبه بعدي قرار مي‌گيرند.
  يکي ديگر از نکات موثر در زيبايي آلبوم‌ها اين است که در صورت امکان عکاس و طراح آلبوم يک نفر باشند. تجربه نشان داده است، وقتي خود عکاس طراحي آلبوم‌هاي خود را بر عهده دارد، موقعيت‌هاي بهتري را براي عکاسي انتخاب مي‌کند و از عکس‌هاي خود به نحو بهتري استفاده مي‌کند.
  از طراحي آلبوم‌ها که بگذريم چاپ و صحافي آلبوم‌ها در داخل و خارج ايران چندان تفاوتي ندارد. اين روز‌ها کيفيت دستگاه‌هاي چاپ تقريبا مشابه است و دستگاه‌هاي صحافي نيز تکنولوژي‌هاي چندان متفاوتي ندارند. بنابراين با خيال راحت مي‌توانيد آلبوم‌هاي‌تان را براي چاپ به کارگاه‌هاي داخلي بسپاريد که قيمت بسيار مناسب‌تري دارند. اگرچه هنوز هم ادعاي چاپ و صحافي آلبوم در ايتاليا، اسپانيا و اطريش يکي از روش‌هاي بسيار موثر و البته نادرست کسب درآمد است.

  روسه طراحي چگونه انجام مي‌شود؟
  حالا مي‌خواهيم بدانيم که چگونه بايد اين آلبوم‌ها را طراحي کنيم؟ اصولا 3 روش براي طراحي آلبوم‌هاي عروس وجود دارند که البته يکي از آنها بيشتر در کشور‌هاي خارجي کاربرد دارند و شخصا تا بحال نديده‌ام که کسي در ايران از اين روش استفاده کند.

  1- شرکت‌هاي يا سايت‌هاي طراحي

  اين روش کاربرد زيادي در ايران ندارد. در حقيقت شرکت‌هاي طراحي اين روز‌ها در ايران همان شرکت‌هاي صحافي آلبوم هستند که يک يا چند طراح را استخدام کرده‌اند و اين طراحان CD عکس‌ها را از شما تحويل گرفته و طراحي آلبوم‌ها را انجام مي‌دهند. طراحان اين شرکت‌ها براي تسريع در کار معمولا از يک سري طرح‌هاي آماده استفاده مي‌کنند که پيش از اين توسط فتوشاپ به صورت لايه‌باز طراحي شده است. تقريبا هيچ طراحي آلبوم‌هاي لايه‌باز خود را در اختيار عکاس قرار نمي‌دهد.

  2- نرم‌افزارهاي طراحي:
  يک سري نرم‌افزارهاي طراحي به طور اختصاصي براي طراحي آلبوم‌هاي عروس ساخته شده‌اند که از آن جمله مي‌توان به Art Leather, Leather Craftsmen, Zookbinders و PictoBooks اشاره کرد. قيمت‌هاي آنها از مقادير بسيار کم تا بسيار زياد متغير است که در هر حال به دليل اينکه در ايران موجود نيستند و بايد آنها را به صورت قفل شکسته خريداري کنيد، بايد هزينه يکساني براي تهيه آنها پرداخت کنيد. شخصا تابحال نديده‌ام که هيچ يک از طراحان زورنال‌هاي عروس از اين برنامه‌ها استفاده کنند.

  3- فتوشاپ:
  معمولا‌ترين و شايد قوي‌ترين روشي که براي طراحي آلبوم‌هاي عروسي وجود دارد استفاده از فتوشاپ است. اين نرم‌افزار قدرتمند به عکاسان امروز امکان مي‌دهد از ابتدا تا انتهاي کار روي آلبوم‌هاي عروس را توسط خود برنامه و پلاگين‌هاي جانبي آن در اختيار بگيرند و به اتمام برسانند. اگر تا بحال طراحي آلبوم عروس نکرده‌ايد يا تبحر کافي براي اين کار نداريد، مي‌توانيد از آلبوم‌هاي لايه‌باز استفاده کنيد يا از منابع آموزشي در اين رابطه مثل DVD آموزشي Wedding Album Design in Photoshop CS3 از شرکت SoftwareCinema استفاده کنيد. همچنين براي آموزش‌هاي عمومي فتوشاپ مي‌توانيد از DVDهاي آموزشي شرکت ليندا استفاده کنيد که برخي از بهترين مجموعه‌هاي آن روي سايت عکاس امروز به فروش مي‌رسند.
  در اينجا مي‌توانيد دو نمونه آلبوم طراحي شده عروس را ببينيد، که اولي توسط برنامه مبتني بر وب Pictage و دومي توسط فتوشاپ طراحي شده‌اند.

  خلاصه
  با وجود تمام روش‌هاي جديدي که در اين زمينه عرضه شده‌اند، هنوز هم اصلي‌ترين پايه هر آلبوم عروسي عکس‌هاي آن است. بخش مهم کار که هيچ نرم‌افزاري امکان ساخت مجازي آنها را ندارد. توجه داشته باشيد که هميشه و در هر حال، نرم‌افزارها و روش‌هاي ساخت و عرضه آلبوم‌هاي عروس فقط مي‌توانند روش نمايش عکس‌ها را تغيير دهند و اين شما هستيد که به عنوان يک عکاس آشنا به تکنولوژي امروز بايد زيبايي يک چهره را در بهترين حالت آن ثبت کنيد. موفق باشيد.
  منبع:مجله امید
  آخرین ویرایش توسط FARyad در تاریخ 2009/04/07 انجام شده است
 2. 7
 3. #2
  ArasH
  اخراج شده
  تاریخ عضویت
  2007/08/05
  محل سکونت
  Далеко С родина
  پست‌ها
  10,884
  19,784
  20,047
  دریافت
  8
  اهدای کتاب
  25
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: عکسهای عروس، آلبوم و ژورنال عروس

  خسته نباشید
  منبع مطالب و مخصوصا مقالات رو حتما ذکر کنید.
  مرسی
 4. 2
در حال نمایش 1 تا 2 از مجموع 2

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: