شايد براي ايران خودرو عرضه يا فروش دو خودروي پژو پارس معمولي يا سمند سورن فرقي نكند اما احتمالا براي شما كه بايد بين محصولي متعلق به پژو و محصولي كه طراحي ايراني در تكنولوژي پژو آن دخيل بوده، يكي را انتخاب كنيد، تفاوت‌هاي فني سورن و پژو پارس مهم است.

هر دو خودرو داراي موتوري 1800 سي‌سي هستند با اين تفاوت كه سورن 100اسب بخار قدرت توليد مي‌كند و پژو پارس 197 اسب بخار؛ اين در شرايطي است كه پشت فرمان پژو پارس مي‌توان تا 190كيلومتر در ساعت گاز داد. ولي آن طور كه در كاتالوگ سورن آمده، حداكثر سرعت اين خودرو 185كيلومتر در ساعت است هر چند اين دو محصول استاندارد آلايندگي يورو 2 را پاس مي‌كنند، اما از لحاظ ميزان مصرف سوخت، پژو پارس پرخورتر از سورن است. اين خودرو در هر 100كيلومتر در سيكل تركيبي1/9ليتر بنزين مي‌سوزاند در حالي كه سورن مصرف سوختي برابر با 5/8ليتر در همين سيكل دارد.
البته هر دو آنها در بزرگراه 8/6ليتر بنزين مي‌بلعند. سورن در كل خودرويي سنگين وزن‌تر از پژو پارس است و فضاي داخلي آن نيز حجيم‌تر به نظر مي‌رسد اين محصول به ترمز abs (ضد قفل) مجهز بوده و از ايربگ (كيسه هوا) نيز بهره مي‌برد. در حالي كه نصب اين دو آپشن روي پژو پارس معمولي، هزينه‌اي جداي از قميت عادي آن دارد. شما چه سورن، سوار شويد و چه پژو پارس، در عرض 9/11 ثانيه به شتاب صدكيلومتر خواهيد رسيد. سورن به نوعي نسل پيشرفته سمند، محصول ملي ايران خودرو است و جزو خودروهاي صادراتي اين شركت به حساب مي‌آيد. پژو پارس هم علاوه بر بازار ايران در مصر نيز توليد مي‌شود. اين محصول در كشور با قيمت 18ميليون و 700هزار تومان به فروش مي‌رسد در حالي كه سورن قيمتي برابر با 18ميليون و 150هزار تومان را دارا است.


دنیای اقتصاد