رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 8 از مجموع 8
 1. #1
  shaabani
  كاربر افتخاري تالار شبكه
  تاریخ عضویت
  2008/03/25
  محل سکونت
  Ukraine
  پست‌ها
  44
  54
  131
  دریافت
  2
  اهدای کتاب
  7
  قدرت امتیاز دهی
  10

  پیش فرض تحصیل در اکراین

  وقوع برخي مشكلات براي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در اوكراين، سفارت جمهوري اسلامي ايران را برآن داشت تا توصيه ها و اطلاعات سودمندي را براي دانشجويان ايراني كه قصد عزيمت به اوكراين و تحصيل در اين كشور را دارند به صورت يك جزوه مدون نمايد. اين جزوه به نحوي تهيه شده است كه براي دانشجويان شاغل به تحصيل دراوكراين، ايرانيان مقيم و حتي افراد علاقمند به مسافرت به اين كشور نيز مفيد خواهد بود. اين اطلاعات همچنين روي سايت سفارت ايران در اوكراين به آدرس www.iranembassy.com.ua نيز قابل دريافت است.


  بخش يك: اطلاعات عمومي در مورد اوكراين و سفر به اين كشور
  1. موقعيت جغرافيايي اوكراين

  اوكراين با جمعيتي حدود 48 ميليون نفر و وسعت 603/700 كيلومتر مربع در غرب روسيه و اروپاي شرقي واقع شده است. در ميان جمهوريهاي شوروي سابق بعد از روسيه از جايگاه نسبتا مناسب علمي و تكنولوژيكي برخوردار است. شهركيف پايتخت آن حدود 4 ميليون نفر جمعيت دارد.

  اين كشور عليرغم داشتن زمستان نسبتا سرد،‌ دلگير و افسرده كننده، ازطبيعت زيبايي برخوردار است كه با داشتن مراكز توريستي همچون كيف، اودسا، كريما،‌ يالتا و لووف از شهرت نسبتا خوبي در اروپا برخوردار است.

  زبان رسمي اين كشور اوكرايني است، ‌اما مردم مناطق جنوبي و شرقي آن بيشتر روس زبان هستند. در اوكراين افراد معدودي قادر به صحبت و مكالمه به زبان انگليسي مي باشند. بيش از 80 درصد مردم پيروي كليساي ارتدوكس و بقيه پيرو مذهب كاتوليك مي باشند و اقليت قابل توجهي مسلمان (بين 500 تا 700 هزار نفر) و اقليتي يهودي نيز در اين كشور زندگي مي كنند.

  واحد پول اين كشور گريوني است كه به طور متوسط هر دلار امريكا معادل 5 گريوني با كمي نوسان قابل تبديل است.

  2. وضعيت اجتماعي و فرهنگي
  اوكراين عليرغم به ارث بردن برخي از ساختارهاي علمي و صنعتي شوروي سابق از لحاظ سطح زندگي و درآمد و مسايل اجتماعي نسبت به ديگر كشورهاي اروپاي شرقي در سطح پايين تري قرار دارد. طبق آمارهاي رسمي تعداد قابل توجهي بيمار ايدزي در اين كشور وجود دارد كه از اين حيث در اروپا بي سابقه مي باشد. بعد از ايدز، ‌بيماريهاي سل‌‌، هپاتيت و بيماريهاي پوستي و گريپ(نوعي آنژيم ) ‌در اين كشور شايع است. براي اطلاعات بيشتر در مورد اوكراين به وب سايت www.ukraine.org مراجعه شود.

  3.ايمني و امنيت
  جرائم خرد و خياباني همچون كيف قاپي، باج گيري،تهديد و ارعاب، ايجاد مزاحمت بخصوص براي اتباع خارجي از سوي برخي افراد نژاد پرست و ارتكاب برخي سرقت هاي مسلحانه از منازل در شب،از ديگر مسائل نگران كننده اجتماعي در اوكراين است و برخي توريست ها و اتباع خارجي قربانيان كيف قاپي و سرقت هستند.

  در سال گذشته موارد متعددي از جمله آزار و اذيت برخي از تجار و دانشجويان ايراني و ايجاد مزاحمت و اخاذي از آنها به اين نمايندگي گزارش شده است.

  4. قوانين ،آداب و رسوم
  طبق ماده 26 قانون اساسي اوكراين، اتباع خارجي و اتباع فاقد مليت كه به طور قانوني در خاك اوكراين سكونت دارند از همان حقوق و آزاديها و نيز مسئوليتهاي اتباع اوكراين بهره مند مي باشند، به جز در مواردي كه درقانون اساسي،قوانين و يا قراردادهاي بين المللي اوكراين آمده است.

  مجموعه قوانين جانبي و جزائي اوكراين شامل 447 ماده ميباشد و از سال 2001 معتبر و مبناي استناد و استفاده در دادگاههاي و مراجع قضائي ميباشد . بخشهايي از اين مجموعه قوانين كه مربوط به اتباع خارجي است به شرح زير است :

  ماده 6:اعتبارقانون مسئوليتهاي جزائي درخصوص ارتكاب جرايم درخاك اوكراين

  1. تمامي افرادي كه در خاك اوكراين مرتكب جرمي مي شوند در قبال اين مجموعه قوانين مسئول و پاسخگو هستند .

  2. موضوع ارتكاب جرم از سوي نمايندگان ديپلماتيك و يا ساير افرادي كه بر اساس قوانين اوكراين و قراردادهاي بين المللي اكراين با ساير كشورها قابل محاكمه توسط دادگاههاي اوكراين نيستند از طريق ديپلماتيك حل و بررسي مي گردد.

  ماده 8: اعتبار قانون مسئوليتهاي جزايي درخصوص ارتكاب جرائم توسط افرادي خارجي و يا افراد فاقد مليت در خارج از اوكراين

  افراد خارجي و يا افراد فاقد مليت كه دائما در اوكراين سكونت ندارند در صورت ارتكاب جرم در خارج از اوكراين در موارد پيش بيني شده در قراردادهاي بين المللي اوكراين و يا در صورتي كه اين افراد بر اساس مفاد اين مجموعه قوانين مرتكب جرائم سنگين بر عليه حقوق و آزادي اتباع و يا منافع اوكراين شوند در قبال قوانين اوكراين در اين كشور مسئول ميباشد .

  ماده 9: عواقب حقوقي محاكمه افراد در خارج از اوكراين

  در صورتي كه دادگاه يك كشور خارجي تبعه اوكراين، شخصي خارجي و يا شخصي فاقد مليت را بابت جرمي كه در خارج از اوكراين مرتك شده محاكمه و مجرم اعلام نمايد و آن شخص مجددا در اوكراين مرتكب جرم گردد، حكم دادگاه آن كشور نيز ميتواند محسوب گردد.

  5. الزامات ورود و اقامت در اوكراين
  1.اشخاصي كه شهروند كشورهاي مستقل مشترك المنافع نيستند براي ورود به اوكراين نيازمند رواديد ميباشند.رواديد ورودي به اوكراين را مي توان از سفارت اوكراين در تهران دريافت كرد.

  2.وجود دعوت نامه از طرف شخص، شركت و يا سازماني دراوكراين براي دريافت رواديد الزامي بوده و شهروندان خارجي نمي توانند در فرودگاه و يا نقاط عبور مرزي رواديد دريافت كنند. مؤسسه خدمات تجاري كيف به طور مصرانه توصيه مي كند كه تجار پيش از ورود به اوكراين مدارك خود را بيمه كنند. مهلت اعتبار رواديد در دعوت نامه مسافر مشخص مي گردد. براي تمديد مهلت اعتبار رواديد بايد به « اوير» اوكراين مراجع شود. (تلفن تماس: 044- 2263379)

  3. همه اتباع خارجي كه از اوكراين بازديد مي كنند غير از اشخاصي كه سه روز كاري در خاك اوكراين مي خواهند بمانند و غير از افراد نابالغ (كمتر از 18 ) بايد گذرنامه هاي خود را در ادارات صدور رواديد ، مجوز و گذرنامه وزارت امور خارجه (اوير ) ثبت كنند. كنترل شديدي در اجراي اين قانون وجود ندارد ولي مسافراني كه گذرنامه هايشان را ثبت نكرده اند در هنگام خروج از اوكراين و براي تمديد مهلت اعتبار رواديد دچار مشكلات و تاخير خواهند شد. ثبت پاسپورت به هنگام اقامت در هتل ها، هنگام ثبت شركت توسط تجار و هنگام ثبت نام دانشجويان به صورت اتوماتيك انجام مي شود.

  ميزبانان، اقوام و خويشاوندان و صاحب خانه هاي خارجيان بايد گذرنامه هاي آنان را در اداره صدور رواديد، مجوز و گذرنامه وزارت امورخارجه به ثبت برسانند. حق ثبت معمولا هنگام تمديد اعتبار رواديد و ثبت پاسپورت پرداخته ميشود.(اگرچه تعدادي ازصاحبخانه هاي اوكرايني براي فرار از ماليات از ثبت اقامت براي اتباع خارجي خودداري مي كنند و اين موضوع باعث برخي مشكلات براي دانشجويان ايراني كه قصد اقامت درمنزل استيجاري را دارند ،‌ شده است.)

  4.كليه اتباع خارجي موظف هستند در هنگام ورود محل اقامت خود و سازمان دعوت كننده را اعلام نمايند.

  5.اتباع خارجي قبل از مراجعه به گيت عبور، موظف به تكميل فرمي در خصوص مشخصات فردي، هدف از انجام سفر، مدت زمان اقامت در اين كشور، سازمان دعوت كننده و غيره ميباشد.

  6. ورود و خروج اشيائي همچون مواد منفجره، مواد محترقه، مواد مخدر، اشياء تيز و برنده، مواد روانگردان، سلاح گرم ، وسايل كامپيوتري و گرافيكي، اشياء عتيقه،دارو، مواد شيميائي، مواد غذايي با حجم بالا، حمل مواد غذائي و مايعات در ظروف شيشه اي ممنوع است .

  7. ورود وسايل برقي،كامپيوتري، هنري، منزل و طلاجات و غيره ممنوع نيست، اما فرد موظف به پرداخت حق گمرك مي باشد.

  8. ورود و خروج ارز از اوكراين ممنوع است، در صورتي كه فرد بيش از 85 گريونا (واحد پول اوكراين معادل 150 تومان ايران ) و 1000 دلار آمريكا داشته باشد، هنگام ورود بايد با تكميل فرم مربوطه اعلام نمايد، در غير اين صورت در زمان بازرسي توسط پليس و همچنين در هنگام خروج در صورتي كه ارز همراه بيش از مبلغ فوق باشد، مصادره شده و علاوه بر آن فرد موظف به پرداخت جريمه نيز ميباشد. با توجه به سوابق موجود اين مسأله موجب مشكلات زيادي براي شهروندان ايراني شده است.

  9. كليه افراد موظف هستند قبل از عبور از گمرك،فرم مربوط را تكميل نمايند و وسايل همراه خود را اعلام نمايند.

  6. بهداشت
  1. از نوشيدن آب شير پرهيز شود. (آب آشاميدني در هتل ها و سوپرماركتها فروخته مي شود.)خارجي هايي كه براي مدت طولاني به اوكراين سفر مي كنند، مي توانند فيلترهاي تصفيه آب را براي استفاده از آب تصفيه شده تهيه كنند. كسانيكه براي مدت كوتاه در اوكراين اقامت خواهند كرد بايد از كيفيت و بهداشتي بودن محصولات غذائي مطمئن باشند .

  2. پيش از مسافرت بايد واكسن هاي لازم تزريق شود .

  3.در اوكراين بيمه هاي بين المللي در بيمارستانهاي خصوصي معتبر نمي باشد. بيماران براي درمان بايد به پلي كلينيك هاي دولتي و يا خصوصي مراجعه كنند. براي بستري شدن در بيمارستان ،پزشك معالج بايد دستور العمل لازم را به بيمارستان اعلام كند . براي موارد اورژانسي، مي توان با اورژانس دولتي و با شماره 03 تماس گرفت. ( گرفتن اين شماره از تمامي باجه هاي تلفن بصورت مجاني است و نيازي به داشتن كارت تلفن نمي باشد) . هزينه اي بابت خدمات اورژانس دولتي پرداخت نمي گردد .

  خدمات اورژانسي از سوي شركت هاي خصوصي از قبيل بوريس، مديكوم و ساير شركت ها نيز انجام مي گيرد. به عنوان مثال، براي تماس با شركت مديكوم بايد با تلفن 055 تماس گرفت و هزينه اورژانس تقريبا معادل 30 دلار ميباشد .

  بيمارستان ها از پذيرش مستقيم بيماران اورژانسي خودداري مي كنند. خارجي ها بايد بابت هزينه هاي درماني غير اورژانسي به بيمارستان ها پول پرداخت نمايند و اين امكان را دارند كه بدون پيش پرداخت در بيمارستان هاي دولتي بستري شوند.

  4. با توجه به شيوع بيماريهايي همچون ايدز ،‌سل و هپاتيت، ضروري است ضمن رعايت نكات بهداشتي ، از هرگونه ارتباطات غير مطمئن پرهيز شود.

  5. جهت كسب اطلاعات بيشتر و آگاهي از جدول مربوط به بيماري هاي موجود در اين كشور به سايت سازمان بهداشت جهاني با آدرس www.WHO.com مراجعه شود.

  بخش دوم:‌ اطلاعات سودمند براي دانشجويان شاغل به تحصيل در اوكراين
  1.وضعيت مراكز آموزش عالي
  از سالجاري مسئولين اين كشور برنامه هاي زيادي براي مبارزه با فساد گسترده درسيستم آموزشي اين كشور و ارتقاء وضعيت آن تدوين كرده اند تا بتوانند آن را با استانداردهاي اروپايي منطبق نمايند، ولي تا رسيدن به اين هدف فاصله زيادي وجود دارد. اين كشور هنوز به عضويت موافقتنامه سيستم ارزشيابي يكسان اروپايي( بالونسكي پروسس) پذيرفته نشده و دوران گذر وانتقال را طي مي كند كه مشكلات و نابسامانيهاي خاص خود را براي دانشجويان دارد. كشورهايي كه در اين پروسه عضو مي شوند، مدارك تحصيلي دانشگاه هاي آنها در تمام اروپا به رسميت شناخته مي شود.

  به طوركلي دانشگاه هاي اوكراين عليرغم امكانات آموزشي مستعمل و قديمي از نظر علمي از سطح نسبتا مناسبي برخوردارهستند. در زمينه علوم پزشكي،دانشگاه دولتي كيف معروف به بوگامولتس، در زمينه علوم فني و مهندسي دانشگاه پلي تكنيك معروف به كاپه اي و دانشگاه علوم هوا و فضاي كيف معروف به كيگا و در زمينه علوم انساني دانشگاه ملي تاراس شفچنكو از معروفيت بيشتري برخوردار مي باشند. مهمترين مراكز علمي اوكراين در شهرهاي كيف و خاركف واقع شداند.

  2. زبان تدريس در دانشگاههاي اوكراين
  در اين كشور زبان روسي و اوكرايني تدريس مي شود. براي آموزش زبان روسي و اوكرايني، 9 ماه دوره آموزش زبان روسي معروف به پاتفك برگزار مي گردد. اين دوره شامل دو ترم است، ترم اول منحصراً زبان روسي يا اوكرايني تدريس مي شود و از ترم دوم بسته به رشته انتخابي دانشجو، جهت ادامه تحصيل در دانشگاه براي انتخاب رشته مهندسي، دروس فيزيك، شيمي رياضي، نقشه كشي و براي رشته هاي پزشكي، شيمي،زيست شناسي،براي علوم انساني، تاريخ وادبيات در كنار آموزش زبان روسي و يا اوكرايني تدريس مي شود.در پايان ترم دوم، از دروس تدريس شده، امتحان گرفته مي شود و در صورت قبولي ، مدرك پاتفك به دانشجو اعطا مي شود.

  تعطيلات دانشجوئي تقريباً دو ماه در تابستان و دو هفته در زمستان است.

  تذكرمهم:‌ متاسفانه تعداد زيادي از دانشجويان ايراني در ابتداي ورود اقدام به ثبت نام در دوره آموزش پاتفك زبان روسي نموده اند،‌بعد از اتمام دوره و در هنگام ثبت نام در دانشگاه متوجه شده اند كه رشته تحصيلي مورد نظر آنها به زبان اوكرايني ارائه مي شود. لذا قبل از انتخاب نوع زبان بايد بررسي شود كه رشته تحصيلي دردانشگاه مورد نظر به چه زباني ارائه مي شود. به دليل تشديد گرايشات ناسيوناليستي در اوكراين به تدريج تلاش مي شود تا زبان اوكرايني در دانشگاهها جايگزين زبان روسي شود.

  3.اسامي دانشگاههاي مورد تاييد وزارت علوم و وزارت بهداشت در اوكراين

  1.دانشگاه ملي كيف تاراس شفچنكو

  (Taras Schvchenko University of Kiev)

  آدرس: كي يف ـ خيابان ولاديمير سكايا 64

  آدرس وب سايت:‌www.univ.kiev.ua

  2.آكادمي ملي موسيقي اوكراين ـ چايكوفسكي

  (National P.L Cajkovski Musical Academy)

  آدرس: كي يف ـ خيابان آرخيتكتورا گارادتسكوا 11/3 ـ 1

  آدرس وب سايت:‌www.nmau.com.ua

  3.دانشگاه ملي هوايي كيف
  (National Aviation University)

  آدرس:‌ كي يف ـ خيابان كاسمانافت كاماروف 1
  آدرس وب سايت:‌www.nau.edu.ua
  4.دانشگاه ملي طراحي وتكنولوژي كيف

  (Kyiv National University of Design and Technology)

  آدرس:‌ كي يف ـ خيابان نميرو ويچا دانچنكو 2

  آدرس وب سايت: www.kdutd.kiev.ua

  5.دانشگاه فني و مهندسي كيف(كاپه اي)

  (National Technical University of Ukraine)

  آدرس:‌ كيف پروسپكت پابه دا 37
  آدرس وب سايت :‌www.ntu-kpi.kiev.ua

  6.دانشگاه هوا و فضاي خاركف
  (Kharkov Aviation Institute)

  آدرس:‌ خاركف ،‌خيابان چكالوف 17
  آدرس وب سايت:‌www.khai.edu

  7.دانشگاه ملي پزشكي كيف(‌بوگامولتس): (مورد تاييد وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي)

  آدرس وب سايت: www.nmu.edu.ua

  8.آكادمي تخصصي پزشكي كيف (شوپيكا)

  آدرس :‌ كيف خيابان داراگاژتيسكايا 9

  9. آکادمی ملی پزشکی پولتاوا

  (Ukrainian medical stomatological academy)

  آدرس : پولتاوا خیابان شفچنکو 23


  × مدارك تحصيلي تمام اين دانشگاهها به جز دانشگاه هوا وفضاي خاركف تا مقطع دكتري تاييد شده است و دانشگاه هوا و فضاي خاركف صرفا تا مقطع كارشناسي ارشد مورد تاييد مي باشد.

  4.آشنايي با نحوه ومراحل مختلف اخذپذيرش،ثبت نام و تحصيل در دانشگاههاي اوكراين

  سال تحصيلي در اوكراين از اول سپتامبر آغاز مي گردد. دانشجويان خارجي مي توانند از 15 آگوست تا 15 نوامبر با در دست داشتن اصل دعوت نامه به همراه ويزاي تحصيلي صادر شده توسط دانشگاه مقصد وارد اكراين گردند. بعد از 15 نوامبر، مرزباني اكراين از ورود داوطلبان ثبت نام در دانشگاههاي اكراين جلوگيري مي كند.

  ثبت نام دردانشگاههاي مختلف از طريق واحد روابط بين الملل (Mezhdunarodnyi Otdel) و يا دانشكده دانشجويان خارجي ( Dekanat ) انجام مي گيرد. براي ثبت نام بايد داوطلبان با در دست داشتن ترجمه رسمي آخرين مدرك تحصيلي خود ( ديپلم، ليسانس و غيره ) به واحد هاي ذكر شده مراجعه كنند.

  مدارك بايد به زبان هاي روسي و يا اوكرايني ترجمه شده باشد و ممهور به مهر تأئيد وزارت امورخارجه كشورمان باشد. اولين مرحله براي ثبت نام پركردن فرم قرارداد مي باشد كه مابين دانشگاه و داوطلب منعقد مي گردد. در قرارداد تمامي تعهدات دو طرف نسبت به يكديگر از قبيل شهريه دانشگاه، هزينه خوابگاه و ساير موارد ذكر مي گردد. قرارداد در واقع سند اصلي تحصيل دانشجو در دانشگاه محسوب مي گردد و بايد يك نسخه از آن حتماً در اختيار دانشجو قرار گيرد.

  انجام آزمايشات پزشكي كه شامل آزمايش خون و عكس برداري از قفسه سينه است و همچنين تهيه بيمه پزشكي نيز از ساير مراحل ثبت نام مي باشد. هزينه بيمه پزشكي يك ساله براي دانشجويان حدود 75 دلار مي باشد.

  بعد از عقد قرارداد، دانشگاه پيش فاكتور پرداخت هزينه هاي پزشكي را به دانشجو مي دهد و دانشجو با در دست داشتن اين پيش فاكتور به حسابداري دانشگاه مراجعه كرده و هزينه هاي مربوط به شهريه و خوابگاه را شخصاً به حسابداري پرداخت مي كند. تمامي پرداخت ها به دانشگاه با واحد پول اكرايني ( گريونيا) انجام مي گيرد و لذا بايد از قبل نسبت به تعويض ساير ارزها به گريونيا اقدام كرد.

  نكته مهم: بعد از ورود داوطلبين به اين كشور و عبورازواحد مرزباني و گمرك، داوطلبين مي توانند شخصاً به دانشگاهها مراجعه كرده و در آنها ثبت نام بكنند. بنابر اين به داوطلبين تحصيل در اكراين اكيداً توصيه مي شود كه به هيچ وجه پول و يا مدارك خود را در بدو ورود در اختيار هيچكس منجمله اشخاصي كه خود را نماينده شركت هاي اعزام دانشجو معرفي مي كنند قرار ندهند. لازم به تذكر است كه بعد از ورود به اكراين، داوطلبين تا مدتي كه ويزاي آنها اعتبار دارند مي توانند در اين كشور اقامت داشته باشند و شخصاً با مراجعه به دانشگاه در آن ثبت نام كنند و كسي قادر به اخراج و يا ديپورت كردن آنها نيست.

  دانشجويان خارجي در طي سال اول دوره آموزش زبان روسي و يا اكرايني را مي گذرانند كه دوره « پاتفك » ناميده مي شود. گذراندن اين دوره براي دانشجويان الزامي است و با در دست داشتن مدرك پايان اين دوره مي توانند در سال اول رشته هاي مختلف ثبت نام كنند. هزينه دوره « پاتفك » در دانشگاههاي مختلف تغيير مي كند. برخي از دانشگاهها همچون دانشگاه اسپورت هزينه هاي خوابگاه را نيز جزو شهريه محاسبه مي كنند‌ و برخي ديگر همچون كاپه اي اين هزينه را به صورت جداگانه دريافت مي كنند. بنابر اين بايد در هنگام ثبت نام به اين مسئله توجه كرد.

  دانشجويان بعد از عقد قرارداد و ثبت نام در دانشگاه، پاسپورت خود را به اداره ويزا و گذرنامه كه « آوير »‌ ناميده مي شود تحويل مي دهند. در اكثر دانشگاهها اين اداره داراي شعبه اي است و نيازي به مراجعه مستقيم به ادارا ويزا و گذرنامه نيست.

  بعد از تحويل پاسپورت به «آوير»، برگه عكسداري بنام « اسپرافكا» ‌به دانشجو داده مي شود كه ممهور به مهر دانشگاه است. تا زماني كه پاسپورت دانشجو به وي برگردانده نشود، «‌ اسپرافكا »‌ مدرك هويت شخص محسوب مي شود، بنابرين بايد در نگهداري آن دقت كرد. اداره «آوير» بسته به شهريه پرداخت شده ويزاي دانشجويي را تمديد مي كند و علاوه برآن مهر اقامت دانشجويي نيز بر پاسپورت دانشجو زده مي شود.

  5. دو توصيه مهم به علاقمندان به تحصيل در دانشگاههاي اوكراين

  1. ‌ به دليل بروز مشكلات عديده در نتيجه ارائه اطلاعات غيرواقعي به دانشجويان ايراني توسط شركت ها و افراد دخيل در اعزام دانشجو، ‌اكيدا به دانشجويان توصيه مي شود تا از طريق شركت هاي معتبر اقدام به اخذ پذيرش و اعزام به اين كشور نمايند. براي اطلاع از ليست شركت هاي معتبر به سايت وزارت علوم مراجعه شود.( http://www.iranscholarship.net/paziresh/table.htm))

  2.سفارت ج.ا.ايران به دلايل زير به دواطلبين تحصيل در اوكراين توصيه مي نمايد كه حتي الامكان از تحصيل در مقطع كارشناسي در اين كشور خودداري نمايندودر صورت تمايل به تحصيل در مقاطع بالاتر همچون كارشناسي ارشد و دكتري جهت اعزام به اين كشور اقدام نمايند:

  - سطح پايين امكانات آموزشي و رفاهي دانشگاههاي اوكراين

  - وجود ارتشاء و فساد در سيستم آموزشي اين كشوركه به اذعان مسئولين وزارت علوم اوكراين مهمترين مشكل اين وزارتخانه است.

  - ايجاد مشكلات و نابسامانيهاي اداري و آموزشي به خصوص براي دانشجويان خارجي در نتيجه تغييرسيستم آموزشي و دوران گذر

  - اشباع اكثردانشگاههاي معتبر در جذب و پذيرش دانشجو و سوء استفاده برخي از اين دانشگاهها از موضوع افزايش دانشجويان ايراني و اخذ مبالغي غيرقانوني درهنگام ثبت نام،‌ افزايش بي رويه شهريه تحصيلي،‌ اخذ پول به دلايل مختلف و عدم ارائه خوابگاه به داوطلبين ايراني

  - محيط نامناسب فرهنگي و اجتماعي بيگانه با ارزشهاي ايراني و فراهم بودن زمينه انحرافات اخلاقي براي دانشجويان جوان

  - فقدان امنيت مناسب اجتماعي و زندگي براي دانشجويان خارجي

  6. مدارك مورد نياز دانشجو درهنگام عزيمت به اوكراين

  مدارك ضروري كه دانشجو در هنگام عزيمت به كشور اوكراين بايد همراه داشته باشد:

  - ترجمه گواهي آخرين مدرك تحصيلي

  - ترجمه شناسنامه

  - پاسپورت معتبر و كپي صفحات 9-2

  - گواهي سلامت جسماني توسط پزشك

  - آزمايشات ايدز و هپاتيت

  7. مدارك لازم جهت اخذ پذيرش تحصيلي از دانشگاه

  - كپي پاسپورت صفحات 9-2 و اصل پاسپورت معتبر

  - پرداخت هزينه رواديد تحصيلي كه سفارت اوكراين دريافت مي كند.

  - كپي شناسنامه تمام صفحات و اصل شناسنامه و يك قطعه عكس 4×6

  - پرداخت هزينه دعوتنامه تحصيلي دانشگاه و پست هوايي مدارك لازم جهت اخذ رواديد تحصيلي

  - ترجمه گواهي آخرين مدرك تحصيلي به زبان انگليسي و يا روسي و اوكرايني كه به تأئيد وزارتين دادگستري و امورخارجه ايران و سفارت اوكراين در تهران رسيده باشد.

  - گواهي سلامت جسماني توسط پزشك به زبان انگليسي

  - گواهي آزمايشات ايدز و هپاتيت به زبان انگليسي (سازمان انتقال خون) با تأئيد سازمان نظام پزشكي كشور

  - 12 قطعه عكس 4×6 پاسپورتي

  - توصيه نامه از 3 استاد محل تحصيل براي ليسانس به بالا

  8. مدارك لازم جهت اخذ رواديد تحصيلي

  - ترجمه گواهي آخرين مدرك تحصيلي به زبان انگليسي يا روسي و اوكرايني كه به تأئيد وزارت دادگستري و وزارت امورخارجه و سفارت اوكراين در تهران رسيده باشد.

  - گواهي سلامت جسماني توسط پزشك به زبان انگليسي

  - گواهي آزمايشات ايدز و هپاتيت به زبان انگليسي (سازمان انتقال خون) با تأئيد سازمان نظام پزشكي كشور

  - 12 قطعه عكس 4×6 پاسپورتي

  - توصيه نامه از 3 استاد محل تحصيل براي ليسانس به بالا

  9. مدارک لازم جهت تشکيل پرونده دانشجوئي در بخش كنسولي سفارت
  1. اصل و تصوير صفحات نوشته شده گذرنامه

  2. اصل وتصوير آخرين مدرک تحصيلي در ايران

  3. عکس (4-3 قطعه)

  4. تکميل فرم يک

  5. در صورت تاهل و دارا بودن فرزند (فتوکپي صفحات شناسنامه و فتوکپي کارت اقامت و فتوکپي صفحات 2 تا 12 گذرنامه همسر )

  6. گواهي اشتغال به تحصيل و ريزنمرات گذرانده شده

  10. شرايط بهره مندي از تسهيلات دانشجويي
  خدمات رايگان دانشجويي به دانشجوياني ارائه مي شود كه بنا بر رشته تحصيلي در يكي از وزارتخانه هاي علوم،‌تحقيقات و فناوري و يا بهداشت و درمان و آموزش پزشكي داراي پرونده دانشجويي بوده و موافقت وزارتخانه هاي مذكور مبني بر ارائه خدمات دانشجويي رايگان به آنها به اين نمايندگي ارسال شده باشد.

  خدمات دانشجويي به شرح زير است:‌

  - تاييد گواهي تحصيلي(تاييد ريز نمرات،‌گواهي ثبت نام ،‌گواهي اشتغال به تحصيل و تاييد انواع مدارك تحصيلي)

  - صدور مجوز خروج دانشجويي جهت دانشجو ،‌همسر و فرزندان وي

  - تاييد مدارك فارغ التحصيلي

  - اقدام جهت اخذ معافيت تحصيلي

  1.داشتن گذرنامه معتبر و كپي صفحات 2 تا 8

  2. خروج قانوني از کشور

  3. اقامت معتبر

  4. تحصيل حضوري در دانشگاه معتبر،حداقل در سطح کارشناسي به صورت تمام وقت

  5. گذراندن حدنصاب دروس تحصيلي ( يکسال تحصيلي)

  6. رعايت مقررات نظام وظيفه (دارا بودن کارت پايان خدمت, معافيت دايم يا تحصيلي)

  7. ضرورت پيشرفت تحصيلي

  دارندگان پرونده دانشجويي مي توانند ساليانه دوبار در دوران تعطيلات تابستاني و زمستاني با دريافت مهر خروج دانشجويي در هر بار حداکثر به مدت سه ماه به کشور مسافرت نمايند.

  11. مدارک لازم براي درج مهر خروج دانشجوي

  1. تکميل فرم .

  2. ارائه اصل گذرنامه معتبر .

  3. يک قطعه عکس متقاضي .

  4. در صورت ارسال مدارک از طريق پست ، پاکت آدرس دار ملصق به تمبر سفارشي جهت عودت مدارک

  12. مدارک لازم جهت اخذ معافي تحصيلي
  1. تکميل فرم درخواست .

  2. اصل شناسنامه و يک سري فتوکپي خوانا از کليه صفحات آن .

  3. اصل گذرنامه و يک سري فتوکپي خوانا از صفحات 2 تا 9 و صفحه مهر آخرين ورود و خروج از کشور .

  4. گواهي اشتغال به تحصيل با ذکر تاريخ شروع به تحصيل و تاريخ پايان احتمالي آن .

  5. ريز نمرات دانشگاهي .

  6. سه قطعه عکس جديد بدون کلاه و عينک و زمينه سفيد و پشت نويس شده و ذكر مشخصات در آن .

  7. اصل و کپي خوانا از کارت اقامت معتبر دانشجويي .

  8. تکميل فرم وکالت (در صورتيکه پيگيري امور از سوي بستگان درجه يک پدر ، مادر ، خواهر و برادر باشد نيازي به تنظيم وکالتنامه نمي باشد) .

  9.در صورت تکميل فرم وکالتنامه ، يک فقره چک به مبلغ مندرج در فهرست تعرفه خدمات کنسولي بخش سجلات .

  10.پاکت آدرس دار ملصق به تمبر سفارشي جهت عودت اصل مدارک .

  توجه :پس از تاييد نمايندگي و ارسال مدارک فوق به اداره دانشجويي و بررسي وزارت امور خارجه بستگان و يا وکيل متقاضي مي تواند نسبت به پيگيري آن اقدام نمايد

  13. تأييد مدارک تحصيلي
  مدارک تحصيلي کليه دانش آموختگان خارج از کشورقبل از ارزشيابي در داخل کشور بايد توسط کنسولگريهاي جمهوري اسلامي ايران تاييد گردد.

  مدارك لازم جهت تاييد مدارك تحصيلي:

  - اصل مدرك تحصيلي،‌ ريز نمرات و گواهي تحصيلي

  - اصل گذرنامه و كپي صفحات 2 تا 8

  - ‌ تكميل فرم تقاضانامه كتبي

  ارزشيابي مدارک تحصيلي درايران توسط دو وزارتخانه بهداشت،درمان و آموزش پزشکي و وزارت علوم,تحقيقات و فناوري انجام مي شود.براي اطلاعات بيشتر به پايگاه اينترنتي اين دو وزارتخانه كه در قسمت لينكهاي مفيدذكر شده، ‌مراجعه شود.

  14.ضوابط‌ ارزشيابي‌ مدارك‌ دانشگاه‌هاي‌ خارج‌ از كشور( وزارت علوم)

  ماده1. ارزشيابي‌ در صورتي‌ امكان‌پذير است‌ كه‌ شرايط‌ اوليه‌ تحصيل‌ دانش‌ آموخته‌ ازجمله‌ (ثبت‌ نام‌ منظم‌ در دانشگاه، شركت‌ دركلاس‌هاي‌ درس‌ و امتحانات،تحصيل‌ حضوري‌ وتمام‌ وقت، ارايه‌ پايان‌ نامه‌ دردوره‌هاي‌ مربوط‌ وغيره)براي‌ اعضاي‌ كميسيون‌ ياشوراي‌ ارزشيابي‌ احراز شود.

  ماده‌2. تحصيلات‌ غيرحضوري، مكاتبه‌اي‌ و ترددي‌ بي‌ اعتبار است‌ و ارزشيابي‌ نمي‌شود.

  تبصره1‌ : مدارك‌ تحصيلي‌ دانش‌ آموختگاني‌ كه‌ مابين‌ دو دانشگاه‌ داخل‌ و خارج‌ مشتركاً‌ تحصيل‌ مي‌نمايند (دكتراي‌ مشترك‌ و ترددي) تنها در صورتي‌ توسط‌ كميسيون‌ ارزشيابي‌ مورد بررسي‌ قرار مي‌گيرد كه‌ قبلاً‌ توسط‌ "اداره‌ كل‌ بورس‌ و امور دانشجويان‌ خارج" بطور رسمي‌ و در چارچوب‌ آيين‌ نامه‌ مصوب‌ و بر اساس‌ ضوابط‌ (امتحان‌ اوليه‌ زبان، تعيين‌ استاد راهنما و محل‌ تحصيل‌ داخلي، گزارش‌ 6 ماهه‌ پيشرفت‌ تحصيلي، اشتغال‌ دايم‌ به‌ تحصيل‌ و(... پذيرفته، اعزام‌ و تحصيل‌ نموده‌ باشند.

  تبصره‌2 : براي‌ احراز ماده‌هاي‌ 1 و 2 روگرفت‌ (فتوكپي) گذرنامه‌ و نوع‌ گذرنامه‌ مورد بررسي‌ قرار مي‌گيرد.

  ماده‌ 3. تأييد صحت‌ صدور وتعلق‌ مدارك‌ تحصيلي‌ به‌ متقاضي، توسط‌ سرپرستان‌ دانشجويان‌ و يا نمايندگي‌هاي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ و تكميل‌ برگ‌ ارزشيابي‌ و ارايه‌ مدارك‌ از جمله‌ روگرفت‌ (فتوكپي) گذرنامه‌ دوران‌ تحصيل‌ ... همچنين‌ اطلاعات‌ تحصيلي‌ خواسته‌ شده‌ براي‌ ارزشيابي‌ الزامي‌ است.

  ماده4‌ . جهت‌ ارزشيابي‌ ارايه‌ اصل‌ دانشنامه‌ (مدرك) و ريز نمرات‌ كامل‌ كه‌ پايان‌ دوره‌ در آن‌ قيد شده‌ باشد ضروري‌ است.(تأييد صحت‌ صدور و تعلق‌ حداقل‌ يكي‌ از دو مدرك‌ فوق‌ به‌ متقاضي، توسط‌ سرپرست‌ دانشجويان‌ يا نمايندگيهاي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ الزامي‌ است.(

  ماده5 . تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ هر دوره‌ تحصيلي‌ ارزشيابي‌ نمي‌شود.

  تبصره1: تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ دوره‌هاي‌ كارشناسي‌ و كارشناسي‌ ارشد پيوسته، در صورت‌ گذراندن‌ حداقل‌ 72 واحد درسي‌ يا معادل‌ آن‌ در نظام‌ آموزشي‌ سالانه‌، تا سطح‌ كارداني‌ (فوق‌ ديپلم) ارزشيابي‌ مي‌شود.

  تبصره2: تحصيلات نيمه تمام دوره "كارشناسي ارشد پيوسته"، چنانچه متقاضي دروس لازم در سطح كارشناسي را گذرانده باشد، درصورت تائيد كميسيون وشورا، قابل ارزشيابي به مآْخذ "كارشناسي" مي باشد.

  ماده6 . طول‌ هر دوره‌ تحصيلي‌ بايد در حد متعارف‌ باشد، در غير اينصورت‌ كميسيون‌ يا شوراي‌ ارزشيابي‌ با توجه‌ به‌ كيفيت‌ تحصيل‌ موضوع‌ را بررسي‌ و براساس‌ آن‌ تصميم‌گيري‌ خواهند كرد.

  ماده‌ 7. تحصيل‌ در دوره‌هاي‌ متوالي‌ بايد هم‌ سنخ‌ بوده‌ و در صورت‌ تكميل‌ تحصيل‌ ناهمگن‌ و تغيير رشته، ارايه‌ مدارك‌ دال‌ بر گذراندن‌ دروس‌ پيش‌ نياز ضروري‌ است.

  تبصره: كميسيون‌ ارزشيابي‌ در تعيين‌ عنوان‌ رشته‌ تحصيلي، رشته‌ و گرايش‌ تحصيلات‌ قبل‌ را نيز مد نظر قرار مي‌دهد.

  ماده‌ 8. در ارزشيابي‌ دوره‌هاي‌ دانشگاهي‌،عناوين‌ اعطايي‌ در چارچوب‌ مدارك‌ دانشگاهي‌ داخل‌ كشور (كارداني، كارشناسي، كارشناسي‌ ارشد و دكترا) ارزشيابي‌ مي‌شود. به‌ عنوان‌ مثال‌ دوره‌هاي‌ M.Phil حداكثر در سطح‌ كارشناسي‌ ارشد ارزشيابي‌ مي‌شود.

  ماده ‌9. دانش‌ آموختگان‌ در صورت‌ داشتن‌ اعتراض‌ به‌ عنوان‌ اعطايي، مي‌توانند در خواست‌ خود را حداكثر تا يك‌ سال‌ بعد از تاريخ‌ صدور هر رأي‌ ارزشيابي‌ (موقت‌ - دايم) به‌ اداره‌ كل‌ امور دانش‌ آموختگان‌ ارايه‌ دهند.

  ماده‌10. در مواردي‌ كه‌ دانش‌ آموختگان، مدارك‌ كارشناسي‌ ارشد و دكترا را از دانشگاه‌ معتبر گرفته‌ باشند، مدارك‌ دانشگاهي‌ دوره‌هاي‌ پيشين‌ بدون‌ توجه‌ به‌ درجه‌ بندي‌ دانشگاه‌ و كشور محل‌ تحصيل‌ تنها به‌ شرط‌ تحصيلات‌ حضوري‌ و تمام‌ وقت‌ ارزشيابي‌ مي‌شود. همچنين‌ در صورت‌ گذراندن‌ دوره‌ تحصيلي‌ بالاتر در دانشگاه‌ معتبر و دريافت‌ مدرك‌ كامل‌ و يا كسب‌ 80 درصد نمرات‌ امتحان‌ ورودي‌ دوره‌ بالاتر در داخل‌ كشور، عنوان‌ "معادل" از مدرك‌ تحصيلي‌ دوره‌ پيشين‌ حذف‌ مي‌شود.

  ماده‌ 11. مدارك‌ دوره‌هاي‌ 6 ساله‌ تحصيل‌(MVM) دامپزشكي‌ در صورت‌ ارايه‌ پايان‌ نامه، "دكتراي‌ حرفه‌اي‌ دامپزشكي" و دوره‌هاي‌ 5 ساله‌ تحصيل‌(MVM) با ارايه‌ پايان‌ نامه‌ يا شش‌ ساله‌ بدون‌ ارايه‌ پايان‌ نامه، "كارشناسي‌ ارشد در دامپزشكي" ارزشيابي‌ مي‌گردد.

  ماده‌ .12 مدارك‌ دانشگاهي‌ كشورهاي‌ ذكر نشده‌ در اين‌ كتاب‌ با دوره‌هاي‌ مجموعاً‌ 5 سال‌ تحصيل‌ رسمي‌ دانشگاهي‌(Diploma/ Master/ Magister) با توجه‌ به‌ ساير ضوابط‌ حداكثر تا سطح‌ كارشناسي‌ قابل‌ ارزشيابي‌ است.

  ماده‌ .13 ارزشيابي‌ مدارك‌ "زبان‌ خارجي‌ ثالث" بنابه‌ تشخيص‌ كميسيون‌ و با اخذ آزمون‌ انجام‌ مي‌گيرد.

  ماده‌ 14. تحصيل‌ در دورهPh.D. رشته‌ "زبان‌ وادبيات‌ فارسي" در هيچيك‌ از دانشگاه‌هاي‌ خارجي، معتبر نبوده‌ و بنابراين‌ مدارك‌ مربوط‌ ارزشيابي‌ نمي‌شود.

  تبصره‌ :1 مدارك‌ دوره‌Bachelor رشته‌ "زبان‌ و ادبيات‌ فارسي" صادره‌ از دانشگاه‌هاي‌ مورد تأئيد وزارت‌ علوم، تحقيقات‌ و فناوري‌ با رعايت‌ ضوابط‌ و از طريق‌ اخذ آزمون‌ قابل‌ بررسي‌ است.

  تبصره‌ :2 مدارك‌ دوره‌Master رشته مذكورصرفاً‌ از دانشگاه‌هاي‌ معتبر دو كشور تاجيكستان‌ و افغانستان‌ با رعايت‌ ضوابط‌ و از طريق‌ اخذ آزمون‌ قابل‌ بررسي‌ است.

  15. فهرست مدارك لازم درخصوص ارزشيابي مدارك تحصيلي دانش آموختگان ايراني خارج از كشور

  مدارك مورد نياز براي ارزشيابي مدارك تحصيلي خارج از كشور (كليه دانش آموختگان و متقاضيان ارزشيابي مدارك تحصيلي خارجي به خصوص متقاضيان استفاده از معافيت از خدمت نظام وظيفه )به شرح زير مي باشد .

  براي آشنائي با ضوابط و مقررات و اطلاع از مدارك مورد نياز ارزشيابي به كتاب «نظام ارزشيابي مدارك تحصيلي خارج از كشور » درسايت www.mst.ir مراجعه شود.

  16. مدارك مورد نياز براي ارزشيابي
  1. اصل دانشنامه (مدرك)و اصل ريزنمرات با مشخص بودن پايان دوره تحصيلات خارجي كه صحت صدور حداقل يكي از اين دو مدرك (دانشنامه و يا ريزنمرات)به تاييد نمايندگي ج.ا. ايران و يا سرپرست دانشجويان در كشور مربوط رسيده باشد.

  2. روگرفت دوطرف مدارك يادشده .

  3. اصل و روگرفت مدارك قبلي (ديپلم دبيرستان و يا مدرك دوره قبلي ).

  4. يك نسخه از پايان نامه تحصيلي (رساله )براي درجاتي كه با پژوهش همراه بوده است.(كارشناسي ارشد و دكترا).

  5. روگرفت شناسنامه.

  6. دوقطعه عكس (4×3) براي هر دوره تحصيلي كه در پشت آن مشخصات كامل ذكر شده باشد.

  7. اصل و روگرفت صفحات گذرنامه دوران تحصيل .

  8.تكميل پرسشنامه مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران براي مدارك دكترا و كارشناسي ارشد و روگرفت آن.

  9. خلاصه پايان نامه به زبان فارسي براي مدرك دكتري در پشت پرسشنامه ياد شده

  10. ارائه فيش پرداخت هزينه ارزشيابي مدارك تحصيلي به حساب 90008 بانك ملي شعبه آموزش عالي

  ضمنأ جهت تحويل مدارك و ارزشنامه به غير متقاضي ارائه اصل وكالت نامه الزامي است.

  توجه:‌ کاربرگه های (فرم های مورد نياز: تقاضانامه، ‌مشخصات فردي و تحصيلي و كاربرگه پايگاه اطلاعات پايان نامه هاي دانش آموختگان خارج از كشور) مربوطه جهت تکميل درآدرس زيرقابل دريافت است:

  http://www.rmsh.com/Arzeshyabi/Arzeshyabi.htm)

  17. نحوه ارزشيابي مدارك دانش آموختگان رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي(مصوبه شماره 4929/3/ف شوراي عالي ارزشيابي وزارت بهداشت):

  1- شركت و قبولي در امتحان جامع علوم پايه براي رشته هاي پزشکی ، داندانپزشکی و داروسازی

  2- براي دانشجويان رشته پزشكي قبولي در امتحان پیش کارورزی و گذراندن دوره انترني و گذراندن در كشور

  3- براي دانشجويان رشته هاي دندانپزشكي و داروسازي شركت در امتحان جايابي و تكميل دوره

  4- دانشجويان شاغل به تحصيل در مقطع عمومي كه متقاضي انتقال به داخل كشور مي باشند در صورت داشتن شرايط مندرج در أئين نامه انتقال ملزم به قبولي در امتحان جامع علوم پايه مي باشند.

  5- براي دانشجوياني كه از تاريخ 1/9/2003 دریکی از رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي و يا داروسازي شروع به تحصيل نمايند در صورتي ارزشيابي بر اساس شرايط فوق الذكر صورت خواهد گرفت كه:

  الف: معدل كتبي ديپلم دبيرستان نظام قديم از 15 به بالا و نظام جديد ( پيش دانشگاهي ) از 16 به بالا باشد.

  ب: ديپلم دوره دبيرستان علوم تجربي و يا رياضي فيزيك باشد.

  ج: در صورت داشتن مدرک کاردانی معدل 17 و در صورت داشتن مدرک کارشناسی از داخل کشور معدل 16 باشد.

  براي ارزشيابي مدرك مقطع عمومي افرادی که از تاریخ اول سپتامبر 2005 تحصیل خود را در یکی از دانشگاههای اعلام شده آغاز می نمایند در صورتی که فقط مدرک اورديناتوري و يا أسپيرانتوري داشته باشند ملزم به شرکت در امتحان علوم پایه و طی سایر مراحل اعلام شده قبلی می باشند و در صورت داشتن دو مدرک اوردیناتوری و آسپیرانتوری امتحان علوم پایه حذف می شود.

  دانش آموختگان مقاطع تخصصی در دانشگاههای اعلام شده پس از انجام مراحل ارزشیابی مدرک مقطع عمومی جهت ارزشیابی مقطع تخصصی مکلف به شرکت در امتحانات ورودی دستیاری پزشکی می باشند و در صورت کسب 60 درصد بالاترین نمره اخذ شده در آزمون پذیرش دستیاری ،مدارک تخصصی مورد ارزشیابی و کسری دوره تخصصی جهت تکمیل دوره تعیین خواهد شد.

  مدارك دانش آموختگان مقطع Ph.D رشته هاي دارو سازي, علوم پايه پزشكي و بهداشت پس از انجام مراحل ارزشيابي مدرك مقطع قبلي ( ليسانس, فوق ليسانس و يا دكتراي عمومي گروه پزشكي ) بر اساس سيستم نظام آموزشي بصورت دكتراي پژوهشي يا دكتراي تخصصي ارزشيابي خواهد شد.
  با توجه به طول و عرض دوره هاي تخصصي (باليني, غير باليني و Ph.D ) در دانشگاههاي كشورهاي مشترک المنافع و عدم همخواني با دوره هاي تخصصي داخل كشور امكان انتقال دانشجويان شاغل به تحصيل در دوره هاي تخصصي علوم پزشكي از دانشگاههاي كشورهاي مذكور به دانشگاههاي داخل كشور وجود ندارد.
  18. دستور العمل اجرائي آئين نامه نحوه استفاده از همكاري متخصصين ايراني (غيربورسيه)خارج از كشور در زمينه هاي علمي

  اين دستورالعمل به استناد آئين نامه مصوب “نحوه استفاده از همكاري متخصصين ايراني (غيربورسيه)خارج از كشور در زمينه هاي علمي”مصوب مورخ 13/11/83 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و به منظور روشن نمودن شيوه اجرايي و نحوه همكاري اين متخصصين به شرح ذيل تنظيم گرديده است:

  1. كليه دانشگاههاي علوم پزشكي (كه داراي مقاطع دكترا و Ph.D. و دوره هاي تخصصي مي باشند) مجاز به اجراي بند هاي آئين نامه و دستورالعمل اجرايي آئين نامه مذكور مطابق با شرايط تعيين شده مي باشند.

  2. پيشنهاد افراد واجد شرايط بهرمندي از آئين نامه با دانشگاه پذيرنده مي باشد.

  3. مركز امور دانشجويي درخواست آن دسته از متقاضياني را كه مايل به همكاري در زمينه هاي علمي مي باشند، براساس ضوابط مندرج در آئين نامه بررسي و براي اخذ تصميم در شوراي اجرايي بورس مطرح خواهد نمود.

  3. شوراي اجرايي بورس در جهت تحقق اهداف آئين نامه نسبت به موافقت يا مخالفت با استفاده متخصصين ايراني در خارج از كشور از مزاياي آئين نامه اقدام مي نمايد.

  4. درصورت موافقت شوراي اجرايي بورس با درخواست دانشگاه مبني بر شروع همكاري متقاضي با آن دانشگاه، مراتب توسط مركز امور دانشجويي به دانشگاه پذيرنده در داخل كشور اعلام و نسبت به ارسال نامه به سفارت / دفتر حفاظت منافع جمهوري اسلامي ايران جهت اخذ مهر خروج از كشور براي يكبار اقدام مي نمايد.

  6. رونوشت نامه موافقت با شروع همكاري فرد متقاضي در زمينه هاي علمي در اسرع وقت براي داوطلب نيز ارسال خواهد شد.

  7. دانشگاهها موظفند مركز اموردانشجويي را درخصوص زمان شروع و نحوه همكاري افرادي كه با انجام تعهدات ايشان در آن دانشگاه/دانشكده موافقت بعمل آمده است مطلع نمايند.

  8. ميزان محاسبه تعهدات انجام شده افراد و تاييد نهايي گزارش دانشگاه در خصوص انجام تعهدات فرد، با تشخيص شوراي اجرايي بورس وزارت متبوع خواهد بود.

  9.پس از انجام كليه تعهدات توسط متقاضي، مطابق با بندهاي آئين نامه از سند يا وثيقه ملكي كه فرد جهت برخورداري از ارز دولتي ارائه نموده است فك رهن خواهد شد .

  10. كليه مراحل نظارت بر حسن اجراي آئين نامه و پيگيري درخصوص دريافت گزارشهاي مبسوط از خدمات ارائه شده توسط متخصصين ايراني از طريق دانشگاهها برعهده مركز امور دانشجويي وزارت متبوع مي باشد.

  11.اطلاعات مربوط به آئين نامه“نحوه استفاده،فرمهاي مورد نياز،آدرس اينترنتي و ساير اطلاعات لازم ازطريق آدرس ( http:/hbi.dme.ir/Daneshjoee )قابل دسترسي است.

  ارائه مدارك ذيل جهت تشكيل پرونده در حوزه مركز امور دانشجويي ضروري است:

  - فرم تقاضاي داوطلب

  - فرم C.V (سابقه فعاليت هاي علمي )

  - آخرين مدرك تحصيلي با تاييد سفارت و يا دفتر حفاظت منافع جمهوري اسلامي ايران در كشور محل اخذ مدرك

  - مدرك آخرين سمت داوطلب در خارج از كشور به تاييد سفارت يا دفتر حفاظت منافع جمهوري اسلامي ايران در آن كشور رسيده باشد.

  - تاييد توافقنامه مقدماتي با مؤسسه يا دانشگاه ميزان با فرد متقاضي با ذكر تاريخ ارائه خدمت و ذكر جزئيات موارد توافق شده و نحوه اجراي توافقنامه  19. دستور العمل نحوه انتقال دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل درخارج از كشور به دانشگاهها و مؤسسه هاي آموزشي عالي داخل

  مقدمه : در اجراي بند ح تبصره 17 قانون بودجه سال 83 كل كشور مصوب مجلس شوراي اسلامي،دستورالعمل نحوه انتقال دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل درخارج از كشور به دانشگاهها و مؤسسه هاي آموزش عالي داخل به شرح زيرابلاغ مي شود .

  1-1- دستور العمل : دستور العمل نحوه انتقال دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از كشور به دانشگاهها و موسسه هاي آموزش عالي داخل

  2-1- وزارت: وزارت علوم،تحقيقات و فناوري

  3-1 - مؤسسه :دانشگاه مؤسسه آموزش عالي يا مراكز پژوهشي داراي مجوز از وزارت

  4-1- دانشجو: دانشجوي داراي تابعيت ايراني شاغل به تحصيل در يكي از دانشگاهها و مؤسسه هاي آموزش عالي معتبر خارج از كشور

  ماده 2:شرايط عمومي انتقال به شرح زير است :

  1-2- معتبر بودن مؤسسه مبدا از نظر وزارت

  2-2-نداشتن منع قانوني ادامه تحصيل ازنظرمقررات آموزشي وخدمت وظيفه عمومي

  3-2- دارا بودن مدرك تحصيلي تاييد شده مقاطع قبلي

  4-2- نداشتن بيش از يك وقفه تحصيلي در زمان تسليم تقاضا به مؤسسه

  5-2-دارابودن ديپلم دوازده ساله يا پيش دانشگاهي يا معادل ارزشيابي شده آن به تاييد وزارت آموزش و پرورش براي متقاضيان ادامه تحصيل در مقاطع كارداني و كارشناسي

  ماده3: شرايط اختصاصي انتقال به شرح زير است:

  1-3 - ميانگين نمرات امتحاني كتبي پايان دوره كامل متوسطه يا پيش دانشگاهي ، براي انتقال به دوره هاي كارشناسي كمتر از 12 و براي دوره هاي دكتراي عمومي كمتر از 14 نباشد.

  2-3- مقطع كارداني و كارشناسي ناپيوسته : گذراندن حداقل 12 واحد درسي يا معادل آن دريك نيمسال تحصيلي .

  3-3- مقطع كارشناسي پيوسته :گذاراندن حداقل 24 واحد درسي يا معادل آن در يك سال تحصيلي با ميانگين كل حداقل 2,5 از 4 يا معادل آن

  4-3- مقطع كارشناسي ارشد ناپيوسته :گذراندن حداقل 14 واحد درسي يا معادل آن در يك سال تحصيلي با ميانگين كل حداقل 3 از 4 يا معادل آن

  5-3- مقطع دكتراي حرفه اي دامپزشكي : گذراندن حداقل 48 واحد درسي يا معادل آن در دو سال تحصيلي با ميانگين كل حداقل 3 از 4 يا معادل آن .

  6-3- مقطع دكتراي تخصصي:حداكثر يك سال از دوره تحصيل تا زمان دفاع از رساله باقي مانده باشد درموارد خاص شوراي آموزشي مؤسسه اتخاذ تصميم خواهد كرد.

  7-3- مؤسسات غير دولتي در دوره هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد مي توانند در صورتي كه دانشجو داراي شرايط نمره واحد مندرج در ماده 3 نباشد منوط به آنكه از حداقل نمره قبولي (دوره متوسط پيش دانشگاهي و ترم دانشگاهي ) و تعداد واحدها از يك ترم رسمي كمتر نباشد با تشخيص كميسيون موارد خاص مؤسسه نسبت به پذيرش دانشجو اتخاذ تصميم نمايد.

  تبصره 1: تعداد حداقل واحدهاي درسي مورد نياز براي انتقال در مقطع كارشناسي براي فرزندان اعضاي هيأت علمي دانشگاههاي داخل كشور كه بورسيه هستند و يا از فرصت مطالعاتي استفاده مي كنند به نصف كاهش مي يابد.

  تبصره 2: در صورتي كه ارزشيابي مدارك تحصيلي دانشجو در مقطع پايين تر با توجه به تعدادي از واحدهاي گذرانده شده متقاضي در مقطع بالاترانجام شده باشد، واحد هاي مذكور به عنوان واحدهاي گذرانده دانشجو در مقطع بالاتر مورد محاسبه قرار نمي گيرد.

  تبصره 3: ارزشيابي و پذيرش تعداد واحدهاي درسي گذرانده شده دانشجو وفق مقررات مربوط بر عهده مؤسسه پذيرنده مي باشد.

  تبصره 4: مدارك تحصيلي دانشجو بايد به تأييد نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در كشور محل تحصيل دانشجو رسيده باشد.

  ماده 4: سقف ظرفيت پذيرش دانشجوي انتقالي و ميزان شهريه تحصيلي آنها توسطه هيأت امناء ، تصويب خواهد شد.

  تبصره 1: ميزان شهريه تحصيلي و سقف پذيرش دانشجوي انتقالي به تفكيك رشته تحصيلي در هر سال به تصويب هيأت امناء خواهد رسيد.

  تبصره 2: فرزندان اعضاي هيأت علمي و دانشجويان بورسيه خارج از كشور ازپرداخت شهريه معاف خواهند بود. و شهريه فرزندان مامورين رسمي دولت به خارج از كشور در مؤسسات دولتي مطابق شهريه شبانه خواهد .

  ماده 5:دانشجو دردوران تحصيل تابع مقررات وضوابط مورد عمل مؤسسه پذيرنده است.

  تبصره 1: مؤسسه مي تواند ضمن رعايت شرايط اختصاصي ماده 3 از طريق برگزاري مصاحبه علمي ، اتخاذ تصميم نمايد.

  تبصره 2: ثبت نام دانشجويان بورسيه وزارت در خارج از كشور منوط به تاييد اداره كل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت است .

  ماده 6: تعداد و مشخصات واحدهايي كه دانشجو بايد بگذراندو حداكثر مدت زمان مجاز براي اتمام تحصيل از سوي گروه آموزشي ذيربط مؤسسه پذيرنده تعيين مي شود.

  ماده 7:پذيرش دانشجو براي رشته ها و مقاطع تحصيلي داير در مؤسسه انجام مي شود.

  اين دستور العمل در7ماده و 8 تبصره در تاريخ 1/7/83 به تصويب وزير علوم و تحقيقات و فناوري رسيده وپس از ابلاغ قابل اجرا است.ضمنا ازتاريخ تصويب اين دستور العمل،كليه آيين نامه ها ومصوبات قبلي وبخشنامه هاي مغايرباآن لغو مي گردد.  20. آيين نامه انتقال دانشجويان ايراني خارج ازكشور به دانشگاه آزاد اسلامي»

  ماده 1- دانشگاه آزاد اسلامي بر اساس ظرفيت پذيرش دانشجو در واحدهاي دانشگاهي خود در سطح كشور همه ساله تعدادي از دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از كشور را كه مايل به ادامه تحصيل درايران بر اساس مقررات اين آئين نامه مي پذيرد.

  ماده 2- شرايط انتقال دانشجو از دانشگاههاي خارج از كشور به دانشگاه آزاد اسلامي به شرح زير است:

  1-2- داشتن شرايط عمومي ورود به آموزش عالي.

  2-2 – نداشتن منع قانوني براي ادامه تحصيل ازنظرمقررات آموزشي و وظيفه عمومي.

  3-2- برخورداري از توانائي جسمي لازم و متناسب با رشته تحصيلي.

  4-3- تحصيل در يكي از دانشگاهها و موسسات عالي معتبر خارجي برابر ضوابط وزارت،‌علوم ،‌تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.

  5-2- داشتن ديپلم كامل متوسطه يا معادل ارزشيابي شده آن براي انتقال به دوره كارداني، كارشناسي وكارشناسي ارشد پيوسته، مدرك كارداني براي ورود به دوره كارشناسي ناپيوسته ،مدرك كارشناسي براي ورود به دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته و مدرك كارشناسي ارشد براي ورود به دوره عالي تحقيقات(دكتري).

  6-2- گذراندن حداقل 12واحد درسي با حداقل ميانگين 2.5 براي دانشجويان دوره كارداني يا حداقل ميانگين 3 براي دانشجويان دوره كارشناسي و 28 واحد درسي با حداقل ميانگين 3 براي دانشجويان دوره كارشناسي ارشد پيوسته.

  - محاسبه ميانگين در هر مورد بر اساس مجموع واحدهاي انتخابي دانشجو در طول مدت تحصيل در خارج از كشور صورت مي گيرد.

  تبصره : آن دسته از متقاضياني كه قبل از تاريخ تنظيم تقاضا براي دانشگاه آزاد اسلامي به دلايل آموزشي از دانشگاه مربوط اخراج شده يا ترك تحصيل نموده اند حق برخورداري از مفاد اين آئين نامه را نخواهند داشت.

  ماده 3- پذيرش دانشجو در همان مقطع و رشته تحصيلي وي در خارج از كشور انجام مي شود و نوع ديپلم متوسط ملاك ورود به رشته تحصيلي نخواهد بود.

  تبصره 1: پذيرش دانشجو براي مقطع بالاترازمقطع تحصيلي وي درخارج از كشور مجاز نيست اما پذيرش دانشجو در مقطع پائين تر از بنا به تمايل شخصي با صلاحديد شوراي پذيرش بلامانع است.

  تبصره 2: در صورتي كه رشته تحصيلي دانشجو در هيچيك از واحدهاي دانشگاه وجود نداشته باشد دانشجو با صلاحديد شوراي پذيرش به نزديكترين رشته تحصيلي كه در قياس با ساير رشته ها بيشترين مشابهت و كمترين اختلاف را با رشته تحصيلي متقاضي داشته باشد براي ادامه تحصيل پذيرفته خواهد شد.

  ماده 4- در صورت كثرت تقاضاهاي انتقال زائد بر ظرفيت واحدهاي دانشگاهي پذيرش دانشجو براساس اولويتهائي به شرح زير انجام مي شود:

  1-4- بالا بودن سطح علمي مؤسسه.

  2-4- بالا بودن ميانگين نمرات دروس انتخابي دانشجو.

  3-4- پذيرفته شدن در آزمون ورودي موسسات آموزش عالي كشور قبل از شروع به تحصيل در خارج كشور.

  ماده 5- متقاضي انتقال به دانشگاه آزاد اسلامي موظف است فرم تكميل شده درخواست خود را به همراه يك نسخه از آخرين راهنماي دانشگاه محل تحصيل خود و ساير مدارك لازم كه به تائيد نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل تحصيل دانشجو رسيده باشد و فيش بانكي مربوط به پرداخت هزينه بررسي انتقال حداكثر تا پايان ارديبهشت ماه براي نيمسال اول و تا پايان مهرماه براي نيمسال دوم هر سال به سازمان مركزي دانشگاه ارسال نمايند.

  دفترچه راهنماء و فرمهاي مربوط به انتقال ازطريق سازمان مركزي دانشگاه و دفاتر نمايندگيهاي ج.ا. ايران در خارج از كشوردراختيار متقاضيان قرار مي گيرد.

  ماده 6- درخواستهاي رسيده ابتدا از طريق كميته هاي كارشناس از حيث انطباق آن با شرايط مذكور در ماده 2 آئين نامه مورد بررسي قرار مي گيرد در اين حال كليه درخواستهائي كه فاقد هريك از شرايط مندرج در آئين نامه باشد از مجموعه تقاضاها كنار گذاشته خواهد شد و مدرك متقاضيان حائز شرايط جهت ارزشيابي علمي به گروههاي تخصصي ارجاع خواهد شد.

  ماده 7- كميته هاي ارزشيابي علمي پيشينه تحصيلي دانشجو را از حيث نمره ،گذراندن دروس تخصصي،تعداد نيمسالهاي تحصيلي ،ميانگين كل و… مورد ارزيابي قرار خواهند داد و با توجه به وضعيت تحصيلي متقاضي اولويتهاي موضوع ماده 4 اين آئين نامه پيشنهاد خود را به شوراي پذيرش اعلام خواهد كرد.

  تبصره – در صورتي كه متقاضي به تشخيص كميته هاي ارزشيابي علمي صلاحيت ادامه تحصيل در رشته تخصصي مورد تقاصاي خود نداشته باشد با صلاحديد كميته تخصصي زبان خارجي و تائيد شوراي پذيرش مي تواند براي تحصيل در رشته زبان خارجي مربوطه معرفي شود.

  ماده 8- پيشنهاد كميته ارزشيابي درهر مورد در شوراي پذيرش دانشگاه متشكل از:

  1-8- معاون آموزشي دانشگاه يا نماينده ايشان.

  2-8- معاون دانشجوئي دانشگاه با نماينده ايشان.

  3-8- مديركل آموزشي دانشگاه .

  4-8- دو نفر از اعضاي هيات علمي به پيشنهاد معاون آموزشي و موافقت رياست دانشگاه مورد بررسي و اتخاذ تصميم نهائي مي گيرد و راي شوراي پذيرش پس از تائيد رياست دانشگاه لازم الاتباع است.

  ماده 9- كليه پذيرفته شدگان براي ادامه تحصيل به واحدهاي دانشگاهي شهرستانها معرفي خواهند شد.

  ماده 10- پذيرفته شدگان موظفند در همان نيمه سال تحصيلي تعيين شده توسط دانشگاه در رشته مربوط ثبت نام والا منصرف از تحصيل محسوب خواهند شد.

  ماده 11- معادلسازي و پذيرش دروس گذرانده شده دانشجويان انتقالي توسط گروههاي آموزشي پذيرنده دانشجو در واحد دانشگاهي مربوط از ميان دروسي با نمرات 12 و بالاتر انجام خواهد شد در هر حال تعداد واحدهاي مورد قبول واحد دانشگاهي از تعداد واحدهاي پذيرفته شده توسط گروه كارشناسي سازمان مركزي نبايد بيشتر باشد.

  ماده 12- ادامه تحصيل اين قبيل دانشجويان درهرمقطع براساس مقررات آموزشي معمول دانشگاه آزاد اسلامي در همان مقطع انجام مي شودو دانشجوي انتقالي موظف است كليه واحدهاي باقيمانده دوره را بر اساس مقررات آموزشي معمول دانشگاه آزاد اسلامي با موفقيت بگذراند.

  ماده 13- انتقال دانشجويان موضوع اين آئين نامه از يك واحد دانشگاهي به واحد دانشگاهي ديگر تنها براي يك نوبت با رعايت مقرارات مربوط بلامانع است.

  ماده 14- اعطاي مدرك تحصيلي به اين قبيل پذيرفته شدگان موكل به اين است كه دانشجو دردوره كارداني و كارشناسي ناپيوسته حاقل 20 واحد در دوره كارشناسي حداقل 40 واحد در دوره كارشناسي ارشد پيوسته حداقل 60 واحد در دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته حداقل 16 واحد درسي را با موفقيت و بر اساس مقررات آموزشي در دانشگاه آزاد اسلامي بگذراند.

  تبصره : دانشجويان دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته كه تمامي واحدهاي درسي دوره را به استثناي پايان نامه گذرانده باشند از شمول اين ماده مستثني هستند. پذيرش اين قبيل دانشجويان در صورت تصويب شوراي آموزشي دانشگاه مي تواند براي گذراندن واحدهاي درسي لازم و پايان نامه صورت پذيرد.

  ماده 15- اين آئين نامه در ماده (6 تبصره و 14 بند)در تاريخ 20/12/1368 به تصويب رسيد و از تاريخ ابلاغ لازم الاجرا است.

  مدارك لازم براي انتقال: مدركي كه بايد توسط داوطلب تهيه و به نشاني تهران – خيابان پاسداران –نيستان نهم- دانشگاه آزاد اسلامي (دفتر خدمات آموزشي)- منطقه پستي 19- صندوق پستي .466/19585 ارسال گردد:

  1-تكميل شده فرم درخواست انتقال (اين فرم ضميمه دفترچه راهنماي انتقال است)

  2- فرم تائيديه (سفارت،كنسولگري،انجمن اسلامي دانشجويان)

  3-فرم مشخصات براي گزينش اخلاقي

  4-فتوكپي كليه مدارك تحصيلي (ديپلم متوسطه و بعد از آن)

  5-ريز نمرات واحدهاي درسي گذرانده در رشته كنوني با مهر برجسته دانشگاه مربوط و تائيد سفارت جمهوري اسلامي ايران در كشور محل تحصيل.

  6-فتوكپي شناسنامه عكسدار.

  7-دو قطعه عكس.

  8-فيش بانكي مبلغ 60000 ريال به شماره 2440 بانك ملي شعبه كاشف تهران به نام دانشگاه آزاد اسلامي ايران.

  يادآوري1: دانشگاه به محض دريافت مدارك،كتبا به نشاني اعلام وصول خواهد كرد.

  يادآوري2: مبلغ مذكور اعم از موافقت يا عدم موافقت با تقاضاي داوطلب،به هيچوجه مسترد نخواهد شد.

  بخش سوم: توصيه هاي مهم دانشجويي، آدرس، تلفن و لينكهاي مفيد

  1. توصيه هاي ضروري در محل دانشگاه
  - انتخاب آگاهانه رشته تحصيلي با توجه به اينكه مدارك بسياري از دانشگاه هاي اوكراين تاييد نشده است.

  - به هنگام ورود به اوكراين،‌ اسم و آدرس دانشگاه خودرا به زبان فارسي،روسي و يا اوكرايني يادداشت نموده و هميشه همراه خود داشته باشيد.

  - هميشه شماره تلفن هاي ضروري، همچون دانشگاه، ‌خوابگاه،‌ پليس و سفارت را همراه داشته باشيد.

  - بعداز ثبت نام در دانشگاه در فرصت مقتضي با مراجعه به بخش كنسولي سفارت اقدام به تشكيل پرونده دانشجويي نماييد.

  - درصورت وقوع هرگونه تبعيض درامرآموزش و يا برخوردهاي غيرقانوني مسئولين دانشگاه و يا پليس باشما و يا وقوع هرنوع درگيري در محل خوابگاه و ايجاد مزاحمت براي شما و يا ديگر دوستانتان مراتب را به بخش كنسولي سفارت به صورت كتبي،‌ تلفني و يا حضوري اطلاع دهيد.

  - درصورت نارضايتي از وضعيت محل تحصيل و يا خوابگاه موارد را به صورت مكتوب به سفارت اطلاع دهيد ،‌ مطمئن باشيد نظرات شما مؤثر واقع خواهد شد.

  - در صورت ارائه اطلاعات غلط توسط افراد و يا شركت هاي اعزام كننده دانشجو و يا اخذ مبالغ غيرقانوني از شما،‌ مراتب را به سفارت به همراه مشخصات كامل فرد و يا شركت اعزام كننده گزارش دهيد.

  2. توصيه هاي ضروري درمحل خوابگاه و يا اقامت

  - بر اساس آمار منتشر شده،‌ كشور اوكراين با حدود دهها هزار نفر بيمار ايدزي در قاره اروپا مقام اول را دارد،‌ ‌لذا در روابط اجتماعي خود و در استفاده از وسايل عمومي و مراجعه به آرايشگاهها و يا بيمارستانها احتياط و دقت كامل را داشته باشيد.

  - در خوابگاه،‌ هميشه درب اتاق و پنجره هاي خود را قفل نماييد. حتما روي درب اتاق چشمي نصب نماييد.

  - حتما اجازه دهيد هم اتاقي و يا يك دوست شما از اينكه با چه كساني بيرون مي رويد و چه موقع باز مي گرديد،‌ مطلع شود.

  - قبل از بازكردن درب يا پاسخگويي به شخصي كه آن طرف درب است،‌ اول هويت او را شناسايي كنيد.

  - هرگز به كسي كه نمي شناسيد، اجازه ورود به اتاق ندهيد يا به اتاق آنها نرويد.

  - هرگز كساني را كه در كافه تريا و يا ديگر مكانهاي عمومي ملاقات كرده ايد و كاملا با هويت و مشخصات روحي و رواني آنان آشنا نشده ايد، ‌به اتاق خود دعوت نكنيد.

  - تعداد و شماره سريال و يا عكس اشياء‌ قيمتي و يا شماره دلارهاي خود را تهيه كنيد و آنها را در جاي امن نگه داري كنيد.

  - حتي اگر براي مدت كوتاهي از اتاق خارج مي شويد،‌درب اتاق را قفل نمائيد،‌ تا اين كار براي شما به صورت يك عادت درآيد.

  - هنگام خروج از اتاق، رايانه و كليه وسايل برقي غير ضروري را خاموش كنيد.

  - افراد محل اتاق و خوابگاه و ويژگيهاي روحي آنها را شناسايي كنيد تا در روابط خود با آنان دچار مشكل نشويد.

  - تاازخصوصيات روحي وشخصيتي افرادآگاهي كافي پيدانكرده ايدباآنان معاشرت نكنيد.

  - در صورت تماس تلفني فردي با شما كه او را نمي شناسيد هرگز اسم ‌يا شماره و يا هر گونه اطلاعات فردي خود را ندهيد.

  - هنگامي كه كسي تلفني براي شما مزاحمت ايجاد كرد،‌ عصباني نشويد و چيزي نگوييد، فقط محترمانه تلفن را قطع كرده و جواب ندهيد.

  - مزاحمت هاي تلفني راحتما به دوستان و در صورت لزوم به پليس و يا بخش كنسولي سفارت اطلاع دهيد.

  - درصورتي كه افرادي درمحل تحصيل و ياخوابگاه براي شما ايجاد مزاحمت مي كنند، ‌مشخصات فرد و يا افراد مورد نظر را به صورت كتبي به سفارت اطلاع دهيد.

  - اگر در هنگام ورود به اتاق خود متوجه شديد كسي وارد آن شده به چيزي دست ندهيد و به پليس و يا مسئولين خوابگاه اطلاع دهيد.

  3.توصيه هاي ضروري در اطراف محل سكونت و تردد در شهر

  - كارت شناسايي خود را هميشه همراه داشته باشيد.

  - هنگامي كه فرد و يا افرادي به عنوان پليس جلو شما را گرفتند،‌از آنان محترمانه بخواهيد كه كارت شناسايي خود را به شما ارائه كنند.

  - مدارك خود را هرگز به كسي ندهيد.

  - اگر احساس كرديد توسط كسي در شب تعقيب مي شويد، ‌فورا به سمت مناطق داراي نور مناسب يا ساختمان و يا فروشگاهي كه مي دانيد باز است، ‌برويد.

  - هميشه به احساس خود اعتماد كنيد. اگر نسبت به شخصي كه نزديك شما است و احساس خوبي نسبت به او نداريد، از آن محل دور شويد.

  - محل تلفن هاي عمومي و اضطراري محل سكونت خود را ‌شناسايي كنيد.

  - شماره تماس هاي ضروري همچون:سفارت،‌ پليس،‌ حراست دانشگاه و دوستان نزديك خود را هميشه و درهر موقعيتي همراه داشته باشيد.

  - هنگامي كه افرادي براي پرسيدن مسير يا درخواست پول، شما را متوقف مي كنند، ‌مراقب باشيد و هنگام پاسخ بين خودتان و فرد مورد نظر فاصله لازم را ايجاد كنيد.

  - هنگام شب حتي الامكان تنهايي جايي نرويد و در صورت لزوم ازخيابانها و مسيرهاي پررفت و آمد و با نور مناسب و يا زير گذرها عبور كنيد.

  - در صورت امكان هميشه گروهي سفر كنيد.

  -كليدهاي خود را در دست خود و آماده نگه داريد تا درصورت لزوم فورا به ماشين سوار شويد و يا وارد اتاق شويد.

  - اگر مورد سرقت واقع شديد، مقاومت نكنيد. پول اندك ارزش ريسك ندارد، ‌به ويژه هنگامي كه طرف مقابل مسلح باشد.

  - هيچگاه پول زياد با خود حمل نكنيد.

  - اگر با كسي كدورتي و يا دعوايي داشته ايد حتما مشخصات آنان را به دوستان صميمي خود بدهيد.

  - از افراد غريبه درخواست كمك نكنيد و با آنها جايي نرويد و در عوض بخواهيد كه براي كمك شما، درخواست كمك كنند.

  - دارايي ها و مدارك خود را در معرض ديد قرار ندهيد.

  - در اماكن عمومي و شلوغ مواظب مدارك و پول همراه خود باشيد .

  - هرگز اطلاعات كارت اعتباري، كارت بانك و يا مقدار پول خود و يا اطلاعات محرمانه را پشت تلفن بازگو نكنيد.

  - شماره ماشين خود را سعي كنيد در حراست دانشگاه و يا خوابگاه ثبت كنيد و مشخصات آن را به دوستان خود بدهيد.

  - اگر موضوعي تهديدزا براي شما رخ داد و يا اينكه شاهد جرمي در خصوص دوستان خود بوديد بهتر است مراتب را سريعا به سفارت و پليس گزارش دهيد.در ارائه گزارش به موارد زير توجه كنيد.

  - حادثه كجا و در چه زماني اتفاق افتاده است؟

  - آيا مظنون و مظنونان مسلح بوده اند؟

  - آخرين بار و آخرين مكاني كه آنها را ديده ايد؟

  - مشخصات ظاهري مجرمين نظير:جنس،‌نژاد،‌سن،‌وزن، ‌قد، ‌رنگ واندازه مو، ‌خالكوبي و زخم صورت و ديگر ويژگيهاي ظاهري را يادداشت كنيد. شماره ماشين و ساير مشخصات آنها را برداريد.

  - هميشه به خاطر داشته باشيد،كه امنيت در گروه در جمع بودن است.

  - سعي كنيد از دوستان خود مراقبت كنيد.

  - هميشه در هنگام شب يك هشدار دهنده شخصي و يا وسيله دفاعي غيرخطرناك همراه داشته باشيد.

  - هيچگاه به خود اطمينان نكنيدكه براي شما ممكن نيست اتفاقي رخ دهد، ‌هميشه تمام مسايل را پيش بيني كنيد.

  - برنامه هاي ورزشي خود را در محيط هاي باز و در روز روشن و يا در اماكن ورزشي معتبر و پر رفت و آمد انجام دهيد.

  - از آوردن كيف و اشياء ‌قيمتي به سالن هاي ورزشي خودداري كنيد.

  - در اماكن ورزشي اگر تنها هستيد از گرفتن دوش در رختكن خوداري كنيد.

  - ازرفتن به پارك،‌جنگل وديگراماكن تفريحي دورافتاده و ياخلوت خودداري كنيد ودرصورت لزوم با ديگر دوستان خود به صورت گروهي برويد.

  - هرگز كليد اتاق و يا وسيله نقليه خود را به ديگران ندهيد.

  - اگر كسي براي شما ايجاد مزاحمت كرد و قصد درگيري داشت هيچگاه درگير نشويد حتي در صورتي كه مطمئن هستيد زور شما بيشتر است. سريعا محل را ترك كنيد. جان شما بيشتر از غرور شما ارزش دارد.

  - سعي كنيددرپوشش بسيارساده ودررفتاربسيارمحافظه كار، ‌مؤدب و تابع قوانين باشيد.

  - نقض قوانين فرصت مناسبي در اختيار مجرمين و حتي پليس براي اخاذي و يا برخورد منفي با شما فراهم مي كند.

  - از استفاده از لوازم و وسايل گران قيمت و زرق و برق دار كه موجب جلب توجه ديگران شود،‌خودداري كنيد.

  - درصورت مشاهده درگيري از آن محل فاصله بگيريد چون ممكن است ناخواسته قرباني خشونت شويد.

  - هيچ گاه پول زياد با خود حمل نكيند.

  - همشه پول خود را در بانكها و يا باجه هاي معتبر تعويض نماييد و در هنگام تعويض پول، مواظب اطراف خود باشيد. هيچگاه توسط افراد و يا در جاهاي خيلي خلوت اقدام به اينكار نكيند. بسياري از كف زني ها در مقابل صرافيها اتفاق مي افتند.

  - هيچگاه از خيابانهاي خلوت و تنگ و باريك عبور نكيند.

  - در صورت استفاده از معابر زير گذر، بسيار احتياط نماييد و در صورت خلوت بودن ازآنجا عبور نكنيد.

  - درامكان شلوغ همچون مترووفروشگاههاي روباز مراقب تنه زدن ها وايجاد درگيريهاي ساختگي باشيد،‌چون ممكن است مدارك و پول شما مورد سرقت قرار گيرد.

  - سعي كنيد پول يا مدارك خود را در چند نقطه مختلف در بدنتان قرار دهيد.

  - اگر دلار و يا كيف پولي در خيابان ديديد به آن دست نزنيد،‌ چون يكي از شگردهاي سارقين قرار دادن مقداري پول در كنار خيابان و پياده رو است و بعد از برداشتن آن توسط عابران ،‌اقدام به اخاذي مي نمايند.

  - يكي از شگردهاي سارقين استفاده از كودكان،‌گداها و افراد معلول است چه جهت سرقت به طور مستقيم توسط آنان و يا به منظور ايجاد صحنه سازي و يا فريب و حواس پرتي قرباني، ‌لذا درمواجهه با اين افراد با احتياط برخورد كنيد.

  - در صورتي كه فردي تمايل خود را جهت مكالمه به زبان انگليسي و يا علاقمند به كمك به شما نشان داد، ‌بسيار محتاط باشيد.

  - سعي كنيد هميشه از وسايل نقليه عمومي استفاده كنيد، از سوار شدن به وسايل شخصي حتي المقدور خوداري كنيد.

  - در صورت اقامت در هتل هميشه مدارك، پول و اشياء ‌قيمتي خود را در قسمت امانات هتل نگهداري كنيد.

  - هيچگاه با افراد در داخل اتاق خود قرار ملاقات نگذاريد، ملاقات هاي خود را در قسمت لابي هتل و يا در اماكن عمومي و يا ورودي خوابگاه بگذاريد.

  - درصورت مراجعه خدمه هتل و يا پليس به اتاق شما، با درخواست ارائه مدارك، اول از هويت آنها مطلع شويد.

  - اگر وسايل شما درصندوق عقب تاكسي گذاشته شده است،‌درهنگام رسيدن به مقصد ابتدا صبر كنيد راننده پياده شود و صندوق عقب را باز نمايد. در ماشين را بازنگهداريد تا تمام وسايل شما را راننده از صندوق خارج نمايد .

  4. آدرس و شماره تماس نهادهاي ايراني در اوكراين
  4-1. سفارت جمهوري اسلامي ايران در كيف
  آدرس: ‌كيف،‌خيابان گرگلو اونيورسيتتسكا، شماره 12

  شماره تلفن:‌ 2538501-2538543-2538533 (0038044)

  شماره فكس:‌4619146

  آدرس ايميل : Kyiv@mfa.gov.ir

  آدرس وب سايت اينترنتي:www.iranembassy.com.ua

  ايام تعطيلات هفتگي: ‌روزهاي شنبه و يكشنبه
  ساعات كار كنسولي:8:30 دقيقه صبح لغايت 13:30

  ساعات كار سفارت: صبح ها 8:30 لغايت 13 عصرها : 14:30لغايت 17:30


  4-2. مدرسه جمهوري اسلامي ايران دركيف
  آدرس: اوكراين ،‌كيف،‌ منطقه پادول، خيابان نابرژنا لوگايا،‌شماره 2

  شماره تلفن و فاكس: 4287303- (44380 00)  4-3. انجمن اسلامي دانشجويان در كيف
  آدرس :‌خيابان راوانا زاپوزكاوا، ساختمان 2/20 آپارتمان شماره 38

  تلفن:‌2436027

  آدرس وب سايت:www.isaee.org

  مسئول انجمن اسلامي:‌آقاي حسن پارامي
  ساعت كار: ‌20 ـ 18

  جلسه هفتگي: شنبه ها ساعت 20- 17

  4-4.كتابخانه ايران در كتابخانه ملي اوكراين در كيف
  اين كتابخانه توسط سفارت جمهوري اسلامي ايران تاسيس شده است كه با حدود 3 هزار جلد كتاب و نشريه در زمينه هاي گوناگون آموزشي،‌ تاريخي، ادبي، جغرافيا، معماري، هنر،‌ايرانشناسي مي تواند بخشي از نيازهاي تحقيقاتي پژوهشگران، استادان و دانشجويان اوكرايني و ايراني را برآورده ساخته و منبعي مفيد براي معرفي تاريخ، ‌فرهنگ، ‌ادبيات، هنر ودستاوردهاي ايران مي باشد.

  آدرس:‌ خيابان سورك لتا شماره 3

  تلفن:‌2644794

  ساعات و ايام كاري:10 صبح تا 5 عصر به جزء‌ روزهاي شنبه و يكشنبه

  4-5.كتابخانه سفارت جمهوري اسلامي ايران ‌در كيف
  اين كتابخانه حدود 2500 جلد كتاب در موضوعات مختلف مربوط به كشورمان و همچنين تعداد قابل توجهي فيلم سينمايي در موضوعات مختلف دارد. علاقمندان مي توانند با مراجعه كتاب و گرو گذاشتن مبلغي كتاب و يا فيلم مورد نظر خود را امانت بگيرند. كتب موجود در اين كتابخانه در كتابخانه ايران در كتابخانه ملي اوكراين نيز موجود است.

  4-6. آدرس و شماره تماس هواپيمايي كاسپين در كيف

  خيابان زا لاتفسكايا 2/4 طبقه دوم ـ آپارتمان 2

  تلفن: 4860252

  4-7. آدرس و شماره تماس هواپيمايي يوام در كيف
  خيابان شولفسكايا 7

  تلفن: 2382002- 4860252

  4-8.آدرس مسجد مسلمانان اوكراين(‌مسجد رحمت) در كيف

  خيابان لوكيانفسكايا 46

  تلفن: 4651878
  Life Like Things Always Change
  CАМАН ШААЬАНИ
 2. 2
 3. #2
  shaabani
  كاربر افتخاري تالار شبكه
  تاریخ عضویت
  2008/03/25
  محل سکونت
  Ukraine
  پست‌ها
  44
  54
  131
  دریافت
  2
  اهدای کتاب
  7
  قدرت امتیاز دهی
  10

  لبخند پاسخ: تحصیل در اکراین

  توجه داشته باشید قیمت ها کمی تغییر کرده من در ماه آینده عازم هستم اگر سئوالی دارید تا 20 روزه که من در ایرانم مطرح کنید چون نمیدونم برم کی میتونم به اینترنت دسترسی داشته باشم

  تحصیل در اکراین

  جمهوری اوکراين يكي از کشوره هاي پيمان آتلانتيک شمالی و... می باشد.

  جمعيت اوکراين 47 مليون نفر است. اين کشور دارای مخازن غنی آهن، ذغال سنگ، منگنز، نيکل، نفت و گاز است و در صنايع مختلف از جمله متالوژی، ساخت ماشين آلات و ابزار آلات صنعتی، صنايع هوا و فضا و صنايع داروئي و شميائي پپيشرفت چشمگيری داشته است. به علاوه ااين کشور پپيشرفت قابل ملاحظه ای در زمينه کشاورزی و دستاوردهای برجسته ای در زمينه علوم داشته است.

  ببيشترين توجه در کشور اوکراين در زمينه علوم و تحقيقات است. آکادمی ملی علوم اوکراين 1400 موسسه تحقيقاتی و 1009 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد که دو مليون وچهار صد هزار دانشجو دراين مراکز مشغول به تحصيل هستند و از اين ميان بيست وهفت هزار دانشجوی خارجی از 130 کشور جهان می باشند.

  دانشگاه پلی تکنيک شهر کيف(KPI) بزرگترين دانشگاه فنی مهندسی در کشور اوکراين است. در اين دانشگاه علاوه بر رشته های فنی و مهندسی، رشته های علوم انسانی هم تدريس می شود. اين دانشگاه دارای قرارداد همکاری با بسياری از دانشگاه های اروپايی و آمريكائي می باشد و مورد تائيد وزارت علوم، تحقيقات و فناوری جمههوری اسلامی ايران است.

  در دانشگاه پلی تکنيک شهر کيف(KPI) بيش از29000 دانشجو در 21 رشته و 5 دانشکده مشغول به تحصيل هستند.رشته هائی که در اين دانشگاه تدريس می شود به همراه گرايشهای مختلف به قرار زير است:

  رشته هاي فني و مهندسی

  Faculty of Aircraft & Space Systems

  -Department of theoretical mechanics

  -Department of flying vehicle control units and systems

  -Department of telecommunication

  -Department of experimental exploration automation

  -Department of information and measurement facilities

  Faculty of Applied Mathematics

  -Department of special purpose computer system

  -Department of applied mathematics

  Faculty of Chemical Engineering

  -Department of chemical polymeric and silicate machine building

  -Department of laser technology, machinery design and material science

  -Department of machines and apparatus for chemical plants

  -Department of technical mechanics

  -Department of chemical processes automation

  Faculty of Chemical Technology

  -Department of chemical technology of ceramics and glass

  -Department of chemical technology of binding materials

  -Department of paperpulp technology and industrial ecology

  -Department of technology of inorganic substances and general chemical technology

  -Department of organic chemistry and technology of organic substances
  -Department of general and bioorganic chemistry

  -Department of chemical engineering and computer chemistry

  -Department of inorganic chemistry

  -Department of physical and colloid chemistry

  -Department of industrial electrochemistry

  Faculty of Electronics

  -Department of microelectronics

  -Department of computer aided design (CAD)

  -Department of electronic computer equipment design and production

  -Department of electronic devices and systems

  -Department of industrial electronics

  -Department of phonics and data logging

  -Department of physical and biomedical electronics

  -Department of acoustics and acoustoelectronics

  Faculty of Informatics &Computer Engineering

  -Department of automatics and control in technical systems

  -Department of computer aided data processing and management

  -Department of computer engineering

  -Department of technical cybernetics

  Faculty of Welding

  -Department of machinery parts restoration

  -Department of electrowelding installations

  -Department of welding technology

  Faculty of Electrical Power Engineering & Automatics

  -Department of electrical power stations

  -Department of electrical networks and systems

  -Department of electric drive and industrial plant automation

  -Department of high voltage equipment and electrophysics

  -Department of electromechanics

  -Department of power system automation

  -Department of theoretical foundations of electric engineering

  -Branch research laboratory automated control of high voltage technics

  Faculty of Publishing & polygraphy

  -Department of publishing trade management, polygraphy and distributing-part-time of printed matter

  -Department of polygraphic machinery and equipment

  -Department of reprography

  -Department of printing production technology

  -Department of publishing trade and editing

  -Department of graphics

  Faculty of Devices Engineering

  -Department of instrument-making engineering

  -Department of nondestructive test instruments and systems

  -Department of orientation and navigation instruments and systems

  -Department of scientific and analytical instrument making

  -Department of optical engineering

  -Department of precision mechanics

  Faculty of physics & Mathematics

  -Department of general and solid-state physics

  -Department of general experimental physics

  -Department of descriptive geometry and computer graphics

  -Department of general and theoretical physics

  Faculty of Radio Engineering

  -Department of theoretical foundations of radio engineering

  -Department of radio reception and processing

  -Department of radio equipment design and technology

  -department of radio engineering devices and systems

  Faculty of physical Training & Sports

  -----------------------

  Faculty of physical Metallurgy

  -Department of liquid metal quality control research laboratory

  -Department of physical metallurgy, equipment and heat treatment technology of metal

  -Department of high-temperature materials and powder metallurgy

  -Department of casting production of ferrous and non-ferrous metals

  -Department of metallurgical raw materials preparation research laboratory

  -Department of wear-resisting and high-temperture alloys branch research laboratory

  -Department of physical and chemical technology of metals

  -Department of metal physics

  -Foundry industrial research laboratory

  Faculty of Heat Power Engineering

  -Department of heat power process automation

  -Department of computer aided design of heat power processes and systems

  -Department of atomic power stations and industrial heat physics

  -Department of theoretical and industrial heat power engineering

  -Department of heat power plants in heat power and atomic power stations

  رشته هاي علوم انساني

  Faculty of Law

  -Department of economical and criminal law

  -Department of the state law

  Faculty of linguistics

  -Department of foreign languages

  -Department of Ukrainian and Russian languages for foreign students

  Faculty of Management & Marketing

  -Department of Mathematical modeling of economical systems

  -Department of industrial marketing

  -Department of economy and organization of radio-electronic industry manufacturing

  -Department of economy and organization of machine building manufacturing

  -Department of economy and organization of industrial technology and power engineering

  -Department of management graduates economists in specialty Enterprise management

  Faculty of Sociology

  -Department of politology and sociology trains specialists in Social affairs

  -Department of philosophy

  هزينه دوره پاتفک که مشتمل بر آموزش زبان روسی، رياضی، فيزيک، شيمی، زيست شناسی (گروه پزشکی)، رسم فنی (گروه مهندسی) وتاريخ کشور اوکراین برابر با 1800دلار می باشد که برای مدت يک سال تحصیلی است و به صورت يکجا به دانشگاه پرداخت می گردد.

  دانشگاه پلی تکنیک کيف (KPI) با متقاضيان دیيپلمه قرارداد کارشناسی ارشد پپيوسته (فوق ليسانس) می بندد. هزينه سالانه اين دانشگاه 2200 دلار می باشد که تا پايان دوره آموزشی مقدار آن ثابت است.هزنيه سالانه به صورت يکجا و يا به صورت دو قسط (در ابتدای هر ترم ) دريافت ميگردد.

  برای متقاضيان ليسانسه جهت ادامه تحصيل در مقطع کارشناسی ارشد هزينه سالانه تحصيلی 2300 دلار که به صورت يکجا و يا به صورت دو قسط (در ابتدای هر ترم ) دريافت ميگردد.

  برای متقاضيان فوق ليسانس که خواهان ادامه تحصيل در مقطع دکتری هستند هزينه سالانه 2500 دلار می باشد که نحوی پرداخت آن به صورت ذکر شده در بالا می باشد.

  دانشجويان مشغول به تحصيل در اين دانشگاه از امکانات خوابگاه برخوردار هستند. هزينه خوابگاه ماهيانه از 25تا 40 دلار می باشد. اطاق های خوابگاه به صورت دونفره و سه نفره و برای دانشجويان متاهل خوابگاه متاهلی در نظر گرفته شده است که قيمت آن ماهيانه 60 دلار است.

  دوره ليسانس چهار سال ، فوق ليسانس پيوسته شش سال و دوره دکتری دو الی چهار سال می باشد.

  شروع سال تحصيلي در اين دانشگاه از اول سپتامبر می باشد وپايان سال تحصيلی ماه ژوئن است.

  دانشگاه علوم پزشکی کيف(بوگامولتس):
  Bohomolets National Medical University

  اين دانشگاه تنها دانشگاه علوم پزشکی مورد تائيد ايران در اوکراين است که قدمت زيادی دارد و در تخصصهای ارتوپدی و چشم پزشکی بسيار قوی است.

  .رشته ها : رشته های پزشکی (6 سال)، دندانپزشکی (5 سال )، دارو سازی (5 سال)(معدل 14 دیپلم برای ورود) وتخصصهای پزشکی و دندانپزشکی(3 تا 5 سال)زبان تدریس در دانشگاه زبان روسی است و شرط ورود قبولی در دوره پاتفک می باشد. کلاسهای کالج و خوابگاه در يک محل و خوابگاه به صورت بلوک بلوک میباشد. در هر بلوک يک سرويس کامل و يک اتاق 2 تخته و يک اتاق 3 تخته است. دانشگاه ملی هوائی کيف(نائو):The Kiev International University of Civil Aviation
  اين دانشگاه معروف ترين دانشگاه علوم هوايی اکراين است در سال 1933 تاسيس شده و عضو ايکائو و باشگاههای هوايی اروپا و کانادا ميباشد که مورد تاييد وزارت علوم ايران واقع گرديده است. مقاطع تحصيلی: ليسانس، فوق ليسانس و دکتری

  رشته ها: تعمير و نگهداری هواپيما، مهندسی الکترونيک هواپيما، مهندسی مکانيک هواپيما، برج کنترل، مهندسی پرواز، کنترل رادار، ترافيک هوايی، مديريت حمل و نقل هوايی، کامپيوتر نرم افزار و سخت افزار به زبان انگليسی(در حدود 10 رشته) و زبان روسی و همچنين علاوه بر دروس معمول در دوره کالج، کامپیوتر نیز آموزش داده می شود. کلاسهای آموزش زبان با خوابگاه دانشگاه در يک ساختمان 9 طبقه قرار دارد.
  دانشگاه ملی هوا و فضای خارکف (خائی):
  National Aerospace University Kharkov

  اين دانشگاه در سال 1665 تاسيس شده است و معروفترين دانشگاه علوم هوا و فضای خارکف می باشد که مورد تاييد وزارت علوم ايران است. مقاطع تحصيلی :ليسانس، فوق ليسانس و دکتری. رشته ها: هواپيما و هليکوپتر، تکنولوژی ساخت و توليد هواپيما و هليکوپتر، سيستم های روبوتيک،تکنولوژی اطلاعات طراحی، ساخت موتورهای هواپيما، تکنولوژی کنترل سيستمها، ساخت راکت وفضا پيما، نرم افزار های سيستمهای اتوماتيک،راديو الکترونيک،مديريت مالی ، اقتصاد، بيوتکنولوژی،تکنولوژی ارتباطات،سيستمهای کنترل و اتوماتيک به زبان روسی. دوره آموزش زبان با خوابگاه می باشد.

  دانشگاه تاراس شفچنکو کيف:
  National Taras shevchenko University

  دانشگاه تاراس شفچنکو يادانشگاه سرخ اکراين معروفترين دانشگاه اکراين در رشته های علوم انسانی و دارای امکانات عالی دوره پاتفک ونسبتا گرانتری نسبت به دانشگاه های ديگر در شهر کيف است. رشته ها : پيش دانشگاهی زبان روسی گروههای پزشکی و مهندسی به زبان روسی می باشد.خوابگاه اين دانشگاه دارای امکانات خوب و جديد می باشد.

  دانشگاه پريزيدنت کيف (مائوپ):
  Presidential University

  اين دانشگاه، دانشگاه خوبی برای دوره های پيش دانشگاهی علوم پزشکی و مهندسی دانشگاهای کشور اکراين ميباشد و دارای امکانات بسيار خوب و عالی و جديد برای آموزش دوره پاتفک زبا ن روسی است. ويژگيهای بسيار مهم اين دانشگاه:1-فاصله نزديک خوابگاه و کالج (50 متر )2-خوابگاه مستقل و تفکيک شده برای خانمها و آقايان3- نظم و نظارت بسيار زياد در کيفيت تحصيلی دانشجويان 4-ارسال گزارش تحصيلی برای خانواده های دانشجويان 5-سالن ورزشی 6-سايبرنت، اينترنت بسيار مجهز 7- دارا بودن دو خوابکاه به صورت کوريدوری و خوابگاه جديد به صورت سوئيت آپارتمان با امکانات ويژه 8-امکانات يخچال و تلويزيون در خوابگاهها 9- دارا بودن تريا و رستوران 10-امکانات جديد در اتاقها

  دانشگاه اروپائی کيف (يوروپسکی): European University
  اين دانشگاه جهت گذراندن دوره پپش دانشگاهی زبان روسی در شهر کيف می باشد. رشته ها : پيش دانشگاهی و آماده سازی رشته های مهندسی به زبان روسی می باشد.

  دانشگاه خلبانی کرووگراد:Kervograd Aviation University

  اين دانشگاه از معتبرترين دانشگاه خلبانی عضو ايکائو در شهر کرووگراد اکراين است و دوره های خلبانی عمومی (به زبان انگليسی5 ماه)و تجاری (16 ماه)و دوره های تخصصی پروازی (به زبان روسی ) با هواپيما های تک موتوره و چند موتوره و آنتونوف و ياک را آموزش می دهد و همچنين دوره زبان پيش دانشگاهی روسی نياز دارد.

  شهريه ها:شهريه پزشكي(به زبان روسي2500 دلار و به زبان انگليسي2800 دلار) وشهريه دندانپزشكي(به زبان روسي3000 دلار وبه زبان انگليسي4000دلار) و شهريه داروسازي(به زبان روسي2200دلار و به زبان انگليسي2800 دلار) و شهريه پرستاري(به زبان روسي1800 دلار و به زبان انگليسي2200 دلار) و شهريه تخصصهاي پزشكي و دندانپزشكي(به زبان روسي2500 دلار و به زبان انگليسي3500 دلار)

  زمان ثبت نام دانشگاههاي اوكراين: زمان ثبت نام براي ترمهاي مهر و بهمن هر سال حداقل 2 ماه قبل از شروع ترم ميباشد.

  تسهيلات دانشگاهي و امكانات رفاهي دانشجوئي در كشور اوكراين: تمامي دانشجويان در دانشگاههاي اين كشور ميتوانند در حد رايگان از امكانات ورزشي ، باشگاههاي ورزشي ، استخرهاي شنا، مركز كامپيوتر، كتابخانه ، لابراتوارهاي دانشگاه و مراكز فرهنگي دانشگاهها استفاده نمايند. كشور اوكراين تقريبا تمامي دانشگاههاي خود را به امكانات ويژه تجهيز نموده است تا از اقصا نقاط جهان جاذب دانشجو باشد. دانشگاههاي كشور اوكراين از كشورهايي مانند اسكانديناوي ، تايلند ، چين ، هند، كشورهاي عريي ، ايران و آفريقا دانشجو دارد.

  رستوران دانشگاهها، نظام تحصيلي، هزينه هاي زندگي و مسكن، آب و هوا در كشور اوكراين:دانشگاهها امكانات پذيرائي از دانشچويان در رستوران دانشگاه در دارند و هزينه صبحانه 3 گريو و هزينه هر وعده غذا در دانشگاه حدود 2-1 دلار ميباشد – هزينه تقريبي 1 كيلو گوشت گوساله 4 دلار ، 1 كيلو مرغ فيله پاك كرده 2 دلار، 1كيلو كالباس 10-3 دلار ميباشد.- هزينه اجاره يك سوئيت دانشجوئي 20 تا 70 متر با امكانات رفاهي و مبله بسته به فاصله دانشگاه در شهر كيف 200-80 دلار ميباشد.- هرينه خريد سيم كارت موبايل و شارژ اوليه بدون گوشي 10 دلار ميباشد.- آب و هوا در تابستان معتدل و در زمستان سرد و حتي به 20 درجه زير صفر ميرسد.

  امكانات خوابگاه دانشگاهها: كف موزائيك/ سراميك/ پاركت، شوفاژ مركزي، توالت، حمام و آشپزخانه مشترك، خط تلفن سانترال مركزي در قسمت پذيرش و نگهباني، كاغذ ديواري ، پست نگهباني درب ورودي و طبقات خوابگاه ، تريا، در هر اتاق پرده، تخت خواب ، ميز عسلي كوچك ، 1 كمد چوبي، 2 عدد صندلي.

  لوازمي كه دانشجو بهتر است هنگام مسافرت به اوكراين همراه داشته باشد:

  1-ترجمه ريز نمرات آخرين مدرك تحصيلي 2- ترجمه گواهي آخرين مدرك تحصيلي 3- ترجمه شناسنامه 4- پاسپورت معتبر و كپي صفحات 9-2 5- گواهي سلامت جسماني توسط پزشك 6- آزمايشات ايدز و هپاتيت 7- پتو 8- ملافه 9- ديكشنري روسي(36000 لغت) 10

  مدارك لازم جهت اخذ پذيرش تحصيلي :1- كپي پاسپورت صفحات 9-2 و اصل پاسپورت معتبر 2- كپي شناسنامه تمام صفحات و يك قطعه عكس 3- معادل ريالي 60 دلار هزينه دعوتنامه تحصيلي دانشگاه و پست هوائي

  مدارك لازم جهت اخذ رواديد تحصيلي :

  1- ترجمه ريز نمرات و گواهي آخرين مدرك تحصيلي به زبان روسي به تائيد دادگستري و امور خارجه و سفارت اوكراين(130 دلار هزينه تائيد مدارك سفارت) رسيده باشد
  2- ترجمه گواهي سلامت جسماني به زبان انگليسي
  3- آزمايشات ايدز و هپاتيت به زبان انگليسي(سازمان انتقال خون – بلوار كشاورز، خيابان وصال، تلفن 88972299)
  4- 12 قطعه عكس 4×3 رنگي پاسپورتي
  5- 40 دلار هزينه رواديد تحصيلي سفارت
  6- 130 دلار هزينه تائيد مدارك تحصيلي سفارت متقاضيان ميتوانند هزينه تعيين شده توسط سفارت اوكراين را طي فيش موجود به حساب بانكي سفارت به آدرس : بانك ملي ، شعبه اسكان ، تقاطع خيابان ميرداماد ، طبقه همكف واريز نمايند.
  متذكر ميگردد كليه مدارك بايد به تائيد دادگستري و وزارت امور خارجه و در پايان سفارت اوكراين برسد.
  شروع سال تحصيلي در اين دانشگاه از اول سپتامبر می باشد وپايان سال تحصيلی ماه ژوئن است.

  مدارک مورد نياز جهت ثبت نام:
  1- پاسپورت معتبر
  2- ترجمه شناسنامه به انگليسی، آخرين مدرک تحصيلی و ريز نمرات به روسی
  3- ترجمه انگليسی گواهی سلامت پزشکی
  4- آزمايش ايدز و هپاتيت
  5- دو قطعه عکس
  6- 60 دلارهزينه دعوت نامه

  منبع: کاوش علم
  Life Like Things Always Change
  CАМАН ШААЬАНИ
 4. 5
 5. #3
  shaabani
  كاربر افتخاري تالار شبكه
  تاریخ عضویت
  2008/03/25
  محل سکونت
  Ukraine
  پست‌ها
  44
  54
  131
  دریافت
  2
  اهدای کتاب
  7
  قدرت امتیاز دهی
  10

  خجالت شماره تماس جهت مشاوره (رایگان)

  من دانشجو در اکراین هستم جهت مشاوره برای ادامه تحصیل در این کشور می توانید با
  من تماس بگیرید :

  00380937644130 00380932420711 00380997005054


  saman.shaabani@gmail.com
  saman_ua@yahoo.com
  shaabani@mail.com

  البته قابل توجه است من این شماره ها را ذکر کردم چون اغلب دانشجویان اعزامی به این کشورها (انگلستان و اکراین) گول افراد سود جو را نخورند ....
  آخرین ویرایش توسط shaabani در تاریخ 2010/02/03 انجام شده است علت: اضافه کردن ایمیل
  Life Like Things Always Change
  CАМАН ШААЬАНИ
 6. 3
 7. #4
  sonsep
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2009/07/03
  پست‌ها
  1
  0
  0
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: تحصیل در اکراین

  سلام .براي تحصيل در مقطع دكتري مديريت گرايش منابع انساني در تاجيكستان پيگير هستم لطفا راهنماييم نماييد. سپاسگزارم
 8. #5
  hamedh13
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2009/09/13
  پست‌ها
  2
  1
  0
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: شماره تماس جهت مشاوره (رایگان)

  نقل قول ارسالی توسط shaabani مشاهده پست
  من دانشجو در اکراین هستم جهت مشاوره برای ادامه تحصیل در این کشور می توانید با
  من تماس بگیرید :

  00380937644130 00380932420711 00380997005054

  البته قابل توجه است من این شماره ها را ذکر کردم چون اغلب دانشجویان اعزامی به این کشورها (انگلستان و اکراین) گول افراد سود جو را نخورند ....
  با تشکر از مشاوره رایگان لطفا به شماره های موجود جواب بدهید ممنون میشم
  لطفا با email:saeed.30stem123@yahoo.com
  آخرین ویرایش توسط hamedh13 در تاریخ 2009/09/13 انجام شده است
 9. #6
  fantoom121
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2006/11/10
  پست‌ها
  2
  0
  0
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: تحصیل در اکراین

  با سلام خسته نباشی دوست عزيز من شنيدم تويه اکراين در شهره اوّدسا يک دانشگاه خيلی خوب چشم پزشکی هست آيا شما در اين مورد چيزی ميدونيد؟ و اينکه چتور ميتونيم برای ثبت نام توی اين دانشگاه اقدام کنيم ممنونم،دانشگاه چشم پزشکی اودسا ؟
 10. #7
  fantoom121
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2006/11/10
  پست‌ها
  2
  0
  0
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: تحصیل در اکراین

  agha ye nafar in soal maro javab nemide?
 11. #8
  shaabani
  كاربر افتخاري تالار شبكه
  تاریخ عضویت
  2008/03/25
  محل سکونت
  Ukraine
  پست‌ها
  44
  54
  131
  دریافت
  2
  اهدای کتاب
  7
  قدرت امتیاز دهی
  10

  پیش فرض پاسخ: تحصیل در اکراین

  نقل قول ارسالی توسط fantoom121 مشاهده پست
  agha ye nafar in soal maro javab nemide?
  salam

  tel man baray rahnamay shoma: 00380 63 802 3040 Saman

  in shomareh jadideh maneh

  mamnon az tamam dostan aziz
  Life Like Things Always Change
  CАМАН ШААЬАНИ
در حال نمایش 1 تا 8 از مجموع 8

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: