رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  بهمن
  اخراج شده
  تاریخ عضویت
  2007/08/29
  محل سکونت
  بروجرد(لرستان)
  پست‌ها
  4,589
  19,962
  8,894
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  35
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض ماشین خاک ورزی - ماشین کاشت داشت برداشت

  ماشینهای خاک ورزی: در قسمت نظری این درس نخست دانشجو با انواع ماشین های شخم اولیه و ثانویه و ساختمان و طرز کار هر یک آشنا گردیده، سپس روش های بکارگیری، تنظیمات، نگهداری و تعمیرات ادوات شخم را می آموزد و در بخش عملیات ماشین های خاکورزی، هریک از آنها را خودش به کمک تراکتور به مزرعه می برد و در زمین با آن کار می کند و نحوه ی کار آنها را فرا می گیرد.
  ماشینهای کاشت و داشت: پس از این که با ماشین های خاک ورزی بستر مناسبی برای کاشت بذر آماده کردند ماشین های کاشت را وارد زمین مزرعه می کنند و با توجه به تنوع محصولات کشاورزی، دانشجویان باید ماشین های اختصاصی هر محصول را کاملاً شناخته، با طرز کار و تنظیمات هر یک از آنها برای کاشت به صورت نظری و عملی آشنا شوند و هر یک را در زمین مورد آزمایش قرار دهند. برای مثال، اجزای ساختمانی یک غده کار سیب زمینی با اجزای ساختمانی یک خطی کار غلات بسیار متفاوت است. همچنین وقتی که محصول کاشته و سبز شد احتیاج به نگهداری دارد که در قسمت ماشین های داشت، انواع سمپاش ها، کودپاشها، سله شکن ها ،کولتیواتورها، ساختمان، طرز کار، تنظیمات، سرویس و نگهداری هریک از آنها تدریس گردیده و دانشجویان در عملیات، با آنها کار می کنند.
  تکنولوژی موتور - شناخت و کاربرد تراکتور
  برای آشنایی بیشتر با مکانیزاسیون در نظر دارم که تعدادی از دروس اصلی این رشته را به صورت مختصر به خوانندگان عزیز معرفی کنم. در این مطلب به دو درس اصلی تکنولوژی موتور و شناخت و کاربرد تراکتور می پردازم:
  تکنولوژی موتور: انواع موتورهای احتراق داخلی چهارزمانه و دوزمانه بنزینی و گازوئیلی، اجزا ی ساختمانی و طرز کار هر یک از آنها و نیز کلیه ی سیستم های سوخت رسانی، برق رسانی، روغن کاری ، خنک کار ی و انتقال قدرت در قسمت نظری تدریس گردیده و در بخش عملی ضمن نمایش انواع موتورهای برش خورده، تعدادی از موتور خودروهای متنوع برای دانشجویان و به کمک خودشان باز و بسته شده. علاوه بر این در تمام بخش های موتور، عیب یابی و رفع عیب موتورها آموزش داده می‌شود.
  شناخت و کاربرد تراکتور: دراین درس دانشجو با انواع تراکتورها، طرز کار آنها و متعلقات تراکتور ، سیستم هیدرولیک تراکتور و طرق مختلف اتصال ادوات کشاورزی به تراکتور، طرز انتقال قدرت از تراکتور به ادوات کشاورزی و همچنین مراقبت و نگهداری تراکتور به طور نظری و عملی آشنا می‌گردد و رانندگی با انواع تراکتور را می آموزد.
  کلاچ در تراکتور (Clutch)
  کلاچ(Clutch) وسیله ایست که براساس وجود اصطحکاک بین دو سطح کار می کند و وظیفه اش قطع و وصل در انتقال توان از میل لنگ و موتور به جعبه دنده است.
  همانطور که در شکل مشخص است کلاچ از پدال، محور اتصال پدال و توپی بلبرینگ، توپی بلبرینگ، بلبرینگ، صفحه‌ی تماس بلبرینگ و سطح انگشتی ها، انگشتی ها، فنرها، پوسته فنر، میله‌ی اتصال پوسته فنر وصفحه‌ی فشاردهنده، پیچ تنظیم طول فنر، استکانی های فلزی که فنر داخل آن قرار می گیرد، صفحه‌ی فشاردهنده، صفحه کلاچ که بر روی آن لنت کوبی شده است و شافت کلاچ که وظیفه‌ی انتقال توان به جعبه دنده را برعهده دارد تشکیل شده است.
  حال طرز کار کلاچ لنتی یک مرحله ای:
  در مورد کلاچ دو حالت وجود دارد: 1- حالتی که پا بر روی پدال فشار نمی آورد. 2- حالتی که پا بر روی پدال فشار می آورد.
  در حالت اول که هیچ فشاری بر روی پدال وجود ندارد، بلبرینگ بر روی انگشتی ها فشاری وارد نمی کند لذا فنرها که در داخل استکانی قرار دارند نیز در بیشترین حالت انبساط قرار گرفته اند. فنرها از یک طرف به پوسته فنر و از طرف دیگر به واسطه‌ی میله‌ی درون آن به صفحه‌ی فشاردهنده متصل اند. زمانی که فشاری وارد نمی شود صفحه ی فشاردهنده در بیشترین فاصله با پوسته فنر قرار دارد. در این حالت صفحه ی فشاردهنده به صورت کامل با صفحه کلاچ یا همان لنت درگیر بوده و با فشاری که به آن وارد می کند باعث تماس کامل لنت با فلایویل می گردد. فلایویل یا چرخ طیار به واسطه ی چرخش میل لنگ، همواره درحال چرخش است و لنت یا صفحه کلاچ را که با فلایویل تماس دارد می چرخاند و از طرفی چون وسط صفحه کلاچ هزارخاره شده است و چون شافت کلاچ نیز هزارخاره است واز طرفی دیگر بدلیل انطباق کامل این هزارخاره ها با یکدیگر، چرخش لنت ها موجب چرخش شافت کلاچ شده و بدین ترتیب انتقال توان از موتور به جعبه دنده از طریق شافت کلاچ میسر می گردد.
  در حالت دوم پدال به واسطه ی فشار پا به جلو حرکت می کند. بلبرینگ نیز به جلو حرکت کرده و بدلیل خاصیت بلبرینگی خود، چون با صفحه ی متصل به انگشتی که درحال چرخش است درگیر می شود شروع به چرخیدن می کند و به واسطه ی فشار وارد شده ، ابتدای انگشتی را که به صورت لولایی است به جلو فشار می دهد و انتهای آن را به سمت عقب می کشد، با این کار میله ی داخل فنر که متصل به پوسته فنر و صفحه ی فشاردهنده است به عقب حرکت کرده و باعث جمع شدن فنرها می گردد و صفحه ی فشاردهنده به پوسته که خود به فلایویل متصل است و می چرخد را به عقب می کشد. با این کار تماس صفحه ی فشاردهنده و لنت ها قطع شده و این زمانی است که صفحه کلاچ بدون تماس بین فلایویل و صفحه ی فشاردهنده به صورت آزاد قرار می گیرد و چون با هیچ قطعه ی در حال چرخش تماس ندارد لذا می ایستد. وقتی صفحه کلاچ متوقف شد چون همواره حالت درگیری با شافت کلاچ دارد، شافت کلاچ نیز از حرکت باز می ایستد و بدین ترتیب توان از موتور و میل لنگ به جعبه دنده منتقل نمی شود
 2. 2
 3. #2
  smh61
  يــــار آشـــــــنا
  تاریخ عضویت
  2009/11/05
  محل سکونت
  اراک
  پست‌ها
  131
  13
  211
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  9

  پیش فرض پاسخ: ماشین خاک ورزی - ماشین کاشت داشت برداشت

  با سلام . بنده SMH61
  smh61.blogfa
  http://www.smh61.blogfa.com
  /

  خیش مخصوص برای بذرپاشی :


  در روش بذرپاشى مستقيم زمين، بذر همراه دستگاهى كه خيشى با دندانه‌هاى كوتاه دارد روىزمين پخش مى‌شود. اندازه اين دندانه‌ها طورى محاسبه شده است كه به سطح زمين صدمه كمترى مى‌زند. البته اين خيش دندانه كوتاه، روى ماشينى سوار است كه قيمت آن تقريبأ بالاست. دست كم، كشاورزان سورى در منطقه‌اى كه پژوهشگران مركز تحقيقاتى ICARDA مشغول كارند، قادر به پرداخت قيمت اين دستگاه نيستند. به همين دليل هم مهندسان بومى كه با اين مركز همكارى مى‌كنند، در حال تهيه نمونه اين دستگاه در داخل كشور هستند.

  چندين كارگاه مكانيكى در شهرهاى مختلف سوريه و عراق با اين پروژه همكارى مى‌كنند. نكته مهم در طراحى دستگاههاى داخلى اينجاست كه دستگاه، تا جايى كه ممكن است با شرايط جغرافيايى و البته اقتصادى منطقه هماهنگ باشد.

  يكى از مكانيك‌هائی كه با اين پروژه همكارى مى‌كند، براهيم شيبلى اهل روستايى در شمال سوريه است. ‌شيبلى نمونه اوليه‌اى آماده كرده، كه نشان دهد دستگاه پس از تكميل شدن چطور خواهد بود. شيبلى كه خودش هم كشاورز است، خوب مى‌داند كه چه ماشينى براى زمين مناسبت‌تر خواهد بود. از نظر او، بذرباشى مستقيم روشی است که نتیجه می‌دهد.

  ابراهيم شيبلى می‌گوید:" این روش نه تنها عملی است بلكه درست همان چیزی است که ما در حال حاضر احتیاج داریم. اينجا، بعد از اینکه من طرح اولیه را تمام کردم و کمی در مورد بذرباشى با بقیه هم صحبت کردم، خيلى‌ها علاقه داشتند بيشتر سر دربياورند. مثلأ من براى دستگاه خودم تا الان، سه تا سفارش گرفتم. آن هم قبل از اینکه ماشين‌اصلى را تکمیل کرده باشم."

  كولين پيگين يكى از پژوهشگران مركز تحقيقاتى توضيح مى‌دهد:" تا به حال چهار مكانيك سورى پيدا كرديم و اميدواريم چند نفرى را هم در عراق پيدا كنيم كه بتوانند چنين دستگاهى بسازند. اين دستگاه‌ها را در كارگاههاى كوچك هم مى‌توان ساخت."

  كولين پيگن ادامه می‌دهد:" این مسئله واقعاً مهمی است. هر ماشینی بالاخره خراب می شود. اگر دستگاه را از خارج وارد کرده باشی، وقتى چند قطعه ایراد پیدا می‌کنند، آن هم قطعاتی که نمونه شان در بازار داخل نیست و کسی هم سر در نمی آورد که چطور باید تعمیر شوند، کل دستگاه از کار می افتد. دستگاه‌های تولید داخل برای سه سال ضمانت شده‌اند".

  كولين ادامه مى‌دهد كه در ابتداى كار کشاورزان عراقی کمی شک داشتند و استقبال چندانى از اين مدل بذرباشى نمی‌كردند.از نظر كشاورزانى كه كشاورزى را از پدرانشان آموخته‌اند، فرسايش خاك و کار كشيدن بيش از حد از زمين كشاورزى، بيشتر به تئوری نزدیک است تا به واقعيت.

  كولين می‌گوید:" به نظرکشاورزان، این روش اصلا غیرممکن و ناشدنی بود. با اين وجود، توانستیم راضی شان کنیم که با پروژه ما همکاری کنند. جالب اينجاست كه در طول این مدت كوتاه، کاملا با ما هم عقيده شده‌اند و تبليغ هم مى‌كنند. من که فکر می‌کنم مهم اين است كه کشاورزان قانع ببینند با بذرباشى مستقيم، هم صرفه جویی مالی می کنند و هم كارشان كمتر مى‌شود. از همه اينها گذشته، بذرباشى مستقيم، به دليل اينكه مانع خشكى بيشتر زمين مى‌شود، روشى است كه دوستدار محيط زيست است."

  جنبه‌های منفی قضیه:

  البته اين روش چندان هم بى‌عيب و ايراد نيست. اگر زمين شخم زده نشود، علفهاى هرز را بايد با سم پاشى از بين برد.

  يورگن ديكمن مى‌گويد:" طرفداران محيط‌زيست از اين قسمت ماجرا چندان خوششان نمى‌آيد و معتقدندد كه وقتی كشاورزان با مشکل کم آبی مواجه هستند، بهتر است دست به زمین نزنند. اما اگر سم پاشى‌نكنند هم علفهاى هرزه زمين را پر مى‌كنند."

  مشكل به همين جا ختم نمى‌شود. از آنجايى كه باقى‌مانده محصول درون زمين، خوراك مورد علاقه موشهاى كور است. دو سه سال نمى‌گذرد كه زمين كشاورزى پناهگاه موشهاى كور مى‌شود. البته پژوهشگران براى اين مشكل راه حل مناسبى پيدا كرده‌اند كه بدون استفاده از مواد شيميايى هم شدنى است. راه حلى كه از نكته‌هاى مثبت اين پروژه محسوب مى‌شود.

  پژوهشگران اين مركز معتقدند اگر زمين كشاورزى شخم زده نشود مواد معدنى درون خاك انباشته مى‌شوند كه براى خاك مفيد است. هر بار كه زمين شخم زده مى‌شود درصدى از اين املاح از زمين خارج و وارد فضا مى‌شوند. موادى مانند دى‌اكسيدكربن. با اين حساب، نه تنها زادوولد موشهاى كور كمتر مى‌شود، بلكه دى‌اكسيد كربن كمترى هم وارد جو زمين مى‌شود.

  جان ريان يكى ديگر از همكاران اين پروژه توضيح مى‌دهد:" وقتى روی زمین زیاد کار شود، بخشى از دی اکسیدکربن خاك از دست مى‌رود، چون از زمین خارج و وارد جو می‌شود. اگر برخلاف اين روش، بتوانيم با برنامه‌ریزی منظم، خاك را از مواد معدنی غنی کنيم، آن وقت مى‌توان در يك محاسبه كلى نشان داد كه چند درصد دى‌اكسيدکربنی که وارد اتمسفر شده، قابل بازگشت به زمین است و مى‌توان آنرا دوباره در خاک ذخیره کرد."


  [B][COLOR="#ff00ff"]
  smh61.blogfa
  http://www.smh61.blogfa.com/
  آخرین ویرایش توسط smh61 در تاریخ 2010/01/16 انجام شده است
 4. 1
در حال نمایش 1 تا 2 از مجموع 2

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: