رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
در حال نمایش 1 تا 10 از مجموع 20
 1. #1
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  پیش فرض

  پديده های طبيعی در جهانی که ما زندگی می کنيم به چند دسته تقسيم می شوند که از آن جمله سوانح طبيعی نظير سيل طوفان , خشکسالی و آتشفشان ها و به ويژه زلزله از همه مخربتر و هراس انگيز تر می باشد .
  زلزله پديده ای طبيعی است که بر اثر آزاد شدن ناگهانی قسمتی از انرژی ذخيره شده در پوسته زمين به وقوع می پيوندد. يکی از ويژگيهای اين پديده وقوع ناگهانی آن است ؛ بنابراين زمان دقيق وقوع آن با علم و دانش امروزی قابل پيش بينی نيست ؛ ولی متخصصان مهندسی زلزله و زمين شناسی با توجه به سابقه تاريخی وقوع زلزله ها می توانند مناطق لرزه خيز و ميزان خطر در آنها را پيش بينی نمايند .
  يکی از کارآمدترين راههای تقليل ضايعات زلزله که بشر بدان دست يافته است , آموزش همگانی می باشد . نتايج آماری در کشورهای لرزه خيز دنيا که اصول پيشگيری و مديريت بحران را به دقت بکار می برند و مقايسه درصد تلفات کشورها با جوامعی که اين اصول را رعايت نمی کنند , نشان می دهد که آموزش چگونگی مقابله با زلزله نقش بسزايي در کاهش خطرات ناشی از آن دارد . مردمی که به هنگام بروز زلزله راههای مقابله با آن را فراگرفته باشند , به خوبی
  می توانند از عهده مقابله با خطر برآيند و خسارات ناشی از زلزله را به حداقل ممکن کاهش دهند .
  برای آنکه بتوانيم با زلزله روبرو شويم و خسارات ناشی از آن را به حداقل برسانيم , بايد هر آنچه در مورد زلزله نياز داريم بخوبی بياموزيم .
  همانطور که ذکر شد زلزله يا زمين لرزه از آزاد شدن ناگهانی انرژی انباشته شده در سنگهای پوسته زمين به وجود
  می آيد , اين آزاد شدن انرژی از نقطه ای در عمق زمين به نام کانون زمين لرزه آغاز و با رها شدن انرژی به صورت امواج ، باعث لرزش سطح زمين و نهايتاً در صورت عدم ساخت اصولی ساختمان ها و سازه ها باعث تخريب می شود .
  در اين مقاله قصد نداريم به علل و عوامل چگونگی اندازه گيری شدت و ساير مباحث تخصصی زلزله بپردازيم بلکه منظور پرداختن به بحثی مهم يعنی ايجاد آمادگی در کليه ارکان مادری و غير مادری جامعه برای و حفظ حيات مادی و معنوی در برابر زلزله و گذشتن از بحران های پس از وقوع آن است .
  نخستين سوالی که در بحث آمادگی مطرح می شود . چگونگی ايمن سازی ساختمان هايي است که در هنگام ساخت کمتر به مقاومت آنها در مقابل زلزله توجه شده و يا وسايل درون آنها استحکام و ثبات لازم در مقابل لرزه ها را ندارند . پس برای ايمن سازی محيط مس******************ی بايد اقدامات خود را در دو زمينه زير متمرکز کنيم :
  الف) ايمن سازی سازه و بنا : ايمن سازی يعنی مشخص نمودن نقاط ضعف يک ساختمان در طراحی و اجرا و رفع آن ، اين کار با توجه به پيچيدگی و تخصصی بودن آن بايد توسط نيروهايي که دارای تخصص ويژه زلزله هستند انجام بگيرد کارشناسان اين رشته قادرند پس از بازديد از ساختمان برای ايمن سازی منازل شما طرح های مربوطه را ارائه نمايند ، در صورت نياز به اطلاعات بيشتر می توانيد با ستاد مديريت بحران محل زندگيتان تماس بگيريد .
  در ساختن بناهای جديد , اصول و مقررات ايمنی و مقاومت ساختمان در برابرزلزله را به دقت رعايت کنيد .
  اگر می خواهيد کار اساسی و اصولی انجام داده با شيد بهتر است همانگونه که در نکات هم ذکر گرديد به هنگام ساخت يا خريد هر ساختمانی موارد ايمنی را در نظر داشته و از خريد و يا احداث ساختمان در اين مناطق پرهيز نمائيد :
  1. در نزديکی و روی گسل
  2. در زمينهای سست و خاکهای رسی و نخاله های ساختمانی
  3. در زمينهای با شيب تند و ناپايدار
  4. در لبه شيب ها يا پرتگاه ها
  مطمئن باشيد چنانچه بناهای خود را بر اساس آيين نامه 2800 احداث نمائيد و در اجرای صحيح مراحل مختلف ساخت دقت مضاعف مبذول داريد , در مقابل تکانهای ناشی از زلزله های شديد هم کمترين خسارت ممکن را خواهيد ديد .

  [COLOR=darkblue][COLOR=blue][SIZE=3][COLOR=magenta
  آخرین ویرایش توسط Ashkan 261 در تاریخ 2008/06/09 انجام شده است
 2. 2
 3. #2
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت مباحث تخصصی

  ساروج و کاربردهای آن - مواد اولیه، نحوه ساخت، تاریخه
  ساروج در گذر زمان :
  ساروج یكی از مصالح قدیمی مصرف شده در ایران و بعضی كشورهای كنار خلیج فارس میباشد كه تاریخ شروع كاربرد دقیق آن را نمی توان حدث زد ولی نمونه هایی700 ساله از ساروج هم‌اكنون در نقاط مختلف ایران یافت می‌شوند. از كشورهای دیگری كه ردپایی از ساروج در آن یافتیم و در دانشگاههای آن نیز، به ساروج به عنوان یك ملات نگریسته می‌شود، كشور عمان می‌باشد كه در دانشگاه «سلطان قابوس» ، حتی مقاله‌هایی نیز در این زمینه ارائه گردیده است. آخرین باری كه در ایران از ساروج استفاده شده حدود هشتاد سال قبل و در ابتدای دوره پهلوی بوده كه از این تاریخ به بعد این ملات كلا به فراموشی سپرده شده و از صحنه معماری ایران حذف گردیده است و فقط در كتب مصالح به آن اشاره شده‌است.
  كاربردهای ساروج :
  - ساروج با توجه به خاصیت اصلی آن یعنی نفوذپذیری بسیار اندك به عنوان روكش در سازه‌هایی كه در تماس مستقیم با آب بوده‌اند مانند آب‌انبارها ، حوضها ، حمامها و … مورد استفاده قرار گرفته است.
  - ساروج با توجه به نحوه اجرای آن از سطحی بسیار بسیار صاف و براق برخورداراست كه این ظاهر ساروج ، باعث استفاده از آن در امر تزئینات ساختمان گردیده.
  - نكته : هیچ استفاده سازه‌ای تاكنون از ساروج نشده است.
  مواد تشكیل دهنده ساروج :
  بدنه اصلی ساروج از تركیب آهك با سیلیس فعال شكل می‌گیرد. نكته مهم در اینجا فعال بودن سیلیس می‌باشد كه به سیلیس آمورف یا بی‌شكل معروف است چرا كه ساختمان آن بلوری نمی‌باشد. در گذشته برای تامین سیلیس از خاكستری كه در محل با سوزاندن فضولات حیوانی حاصل می‌شد استفاده می‌كردند كه امروزه می‌توان از جایگزینهایی مانند سیلكافوم (میكروسیلیس) استفاده كرد.
  یكی از معایب اصلی ساروج خاصیت كاهش حجم آن می‌باشد كه با توجه به كاربرد ساروج در امر پوشش ، این خاصیت باعث ترك خوردگی در سطح و در نتیجه ایجاد اختلال در نقش اصلی آن یعنی نفوذناپذیر كردن سطح می‌شود.
  برای كاهش اثرات این خاصیت مخرب، در گذشته از الیاف طبیعی كه شامل الیاف گیاهی مانند لوئی كه از نوعی نی بدست می‌آمده و همچنین الیاف حیوانی مانند پشم بز و شتر و یا گاهی موی سر انسان ، استفاده می‌شده است. امروزه می‌توان از الیاف مصنوعی مانند الیاف پلیمری ، فلزی و یا شیشه‌ای بجای الیاف مصنوعی استفاده كرد.
  در بعضی مواقع كه مواد اصلی تشكیل دهنده ساروج كمیاب بوده و یا گاهی برای بدست آوردن ساروجهایی با خاصیتهای مختلف از ماسه ریز دانه استفاده می‌شده است ولی این ماسه كارایی ملات را پایین می‌آورده كه برای جبران آن از خاك رس استفاده می‌شده است.
  گاهی مواد افزودنی خاصی مانند تخم مرغ به ساروج اضافه می‌شده كه فقط باید با آزمایش اثرات دقیق آن را تعیین کند.
  آوار برداری
  دریافت نسخه قابل چاپ
  مهدی وجودی
  دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی زلزله - پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
  این مقاله در نشریه ماشین یاب به چاپ رسیده است
  سوم اسفند 1382
  مقدمه
  هر ساله بلایای طبیعی همانند زلزله، سیل، طوفان و آتش سوزی قسمتهای مختلفی از جهان را گرفتار میکند. چنین بلایای طبیعی علاوه بر آسیبهای مستقیم جانی و مالی، با برجای گذاشتن مقادیر بسیار زیادی از آوار در محلهای حادثه دیده باعث آلودگی محیط زیست و در برخی موارد سد شدن جریان زندگی در مکانهای حادثه دیده می شوند. کشور ما ایران، یک کشور حادثه خیز میباشد که بسیاری از بلایای طبیعی در آن بوقوع می پیوندد که نادیده گرفتن مسائل مربوط به از بین بردن آثار و زباله های باقیمانده در آن، شرایط زندگی را برای ساکنان دشوار می سازد. بلایای مختلف آوارهای مختلفی برجای می گذارند که محل وقوع حادثه نیز تاثیر بسیاری در نوع مواد پسماند دارد. در مقاله حاضر پس از بررسی انواع بلایای طبیعی و نوع آوار آنها به مسئله آوار زلزله و پاکسازی محل پس از زلزله و دپو کردن مواد زاید پرداخته میشود.

  بلایای طبیعی و نوع آوار
  آواربرداری و حذف آن از محل حادثه دیده یکی از مهمترین اجزاء در عملیات نجات و بازسازی می باشد. بسیاری از آثار باقیمانده از بلایای طبیعی خطرناک نیستند. خاک، مصالح ساختمانی، زباله های سبز همانند درختان و بوته ها، حجم بسیار زیادی از آوار را تشکیل می دهند که بسیاری از آنها قابل بازیافت می باشند. مواد باقیمانده از طوفانها، زلزله ها، گردبادها، سیل و آتشسوزی در چند زیر مجموعه قابل تقسیم می باشد (جدول 1).
  جدول 1: طبقه بندی مواد باقیمانده از بلایا
  ساختمانهای آسیب دیده
  رسوبات (ناشی از زمین لغزش)
  زباله های سبز
  دارایی ها شخصی
  خاکستر و چوب سوخته
  زلزله
  دارد
  دارد
  دارد
  دارد
  دارد
  سیل
  دارد
  دارد
  دارد
  دارد

  آتش سوزی
  دارد
  دارد
  دارد
  گردباد
  دارد
  دارد
  دارد
  طوفانهای دریایی
  دارد
  دارد
  دارد
  دارد

  شناخت آوار زلزله
  زلزله ایجاد کننده امواج لرزه ای بوده و باعث جابجائی زمین در طول گسلها می گردد. این امواج لرزه ای عامل ویرانی ساختمانها و پلها در منطقه ای محدود و آسیب رسیدن به ساختمانها و سایر سازه های دورتر می باشند. آسیبهای جانبی ناشی از آتشسوزی، انفجار و آبگرفتگی های محدود ناشی از شکستگی لوله های آب میتواند افزایش دهنده مقادیر نخاله بوجود آمده باشد. آوار زلزله شامل مصالح ساختمانی، وسایل شخصی افراد و رسوبات ناشی از زمین لغزش می باشد. برای مثال جمع آوری و مدیریت بقایای بجامانده از زلزله نورتریچ (ژانویه 1994) در شهر لوس آنجلس تا مدتها ادامه یافت و مقدار آوار و نخاله در پایان ماه جولای 1995 به 3 میلیون تن رسید. در طی 3 ماه عملیات نخاله برداری، مقامات شهر تصمیم به تلاش در جهت بازیافت نخاله ها در جهت صرفه جویی در ظرفیت باقیمانده دپو ها گرفتند. بسیاری از زباله ها مربوط به آوارهای ساختمانی بود که قابل بازیافت توسط شرکتهای محلی بودند. ساختمانهای مختلف انواع مختلفی از آوار را به وجود می آورند که بصورت مختصر در زیر به بررسی آنها می پردازیم:
  ساختمانهای چوبی و بنایی غیر مسلح: اینگونه ساختمانها معمولا از سایر سازه ها کوچکتر بوده و مصدومان در این ساختمانها اغلب با استفاده از ابزار دستی قابل نجات و رهایی هستند. قطعات چوبی و دیوارهای بنایی قابل خرد شدن به قطعات کوچکتر و قابل حمل می باشد. لذا در اینگونه آواربرداری نیازی به ماشین آلات سنگین نیست و افراد تیم نجات با استفاده از ابزار دستی خود می توانند به نجات افراد در زیر آوار مانده بپردازند.
  ساختمانهای بتنی: یک مد خرابی معمول در سازه های بتنی بهنگام زلزله، فروافتادن دال کف، تقریبا بدون شکست، بر روی کف زیرین خود میباشد. در این نوع خرابی که تحت عنوان "پن کیک" از آن یاد میشود، دالهای کف فروافتاده از دسترسی و رهایی مصدومان جلوگیری می کند و لذا مشکلات زیادی را بخصوص درصورتی که موقعیت و وضعیت قربانی نامعلوم باشد ایجاد می نماید. دال بتنی هر طبقه به ابعاد 30 متر در 30 متر و به ضخامت 10 سانتیمتر وزنی بالغ بر 250 تن دارد که از ظرفیت جرثقیلهای معمول فراتر است. لذا باید این دالهای بتنی به قطعات کوچکتر بریده شوند تا قابل حمل و جابجائی بوسیله جرثقیلهای عادی شوند.
  سازه های فولادی: ساختمانهای فولادی یک طبقه معمولا دارای مقاطع فولادی کوچکی هستند که با استفاده از اره های دستی و یا برقی قابل نفوذ می باشد. حتی در ساختمانهای سنگین صنعتی نیز از این روش می توان برای بریدن قطعات سنگین به تکه های قابل حمل استفاده نمود. جک و یا کیسه های هوا نیز برای ایجاد فضای دسترسی به مصدومان قابل استفاده می باشد. سازه های چند طبقه فولادی در داشتن دالهای بتنی به عنوان اعضای سقف مانند سازه های بتنی می باشد. قسمت زیادی از آوار سنگین در ساختمانهای فولادی بدلیل تفاوت در سختی بین قابهای فولادی و دیوارهای آجری، با ریزش دیوارها حاصل می گردد. پنلهای پیش ساخته بتنی معمولا سخت ترین نوع آوار را ایجاد می کنند چرا که معمولا به هنگام افتادن تکه تکه نشده و بصورت قطعات بزرگی باقی می ماند.
  پس از وقوع زلزله، بدلیل گرفتار شدن بسیاری از افراد در زیر آوار، نیاز به جابجایی سریع آوار به منظور کمک رسانی به افراد مانده در زیر آوار می باشد، از سوی دیگر پس از پایان عملیات جستجو و نجات مرحله پاکسازی و آماده سازی محل حادثه دیده برای ادامه فعالیتهای انسانی آغاز می گردد. بدلیل متفاوت بودن ماهیت این دو نوع آوار بردای مدیریت این بخشها نیز نیاز به مهارتهای مختلفی دارد و از دو منظر می توان آواربرداری پس از زلزله را مورد بررسی قرار داد: آواربرداری کوتاه مدت (امدادی) و آواربرداری بلند مدت (پاکسازی).

  شکل 1: نمونه ای از خرابی ساختمان بصورت پن کیک در زلزله 1999 ایزمیت
  شکل 2: آوار بصورت "پن کیک" زلزله 1999 ایزمیت

  آوار برداری کوتاه مدت
  آنچه که در آوار برداری کوتاه مدت از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد سرعت عمل و دقت در آوار برداری است. سرعت مقوله مهم در عملیات جستجو و نجات است چرا که با توجه به جدول 2، از 24 ساعت اولیه پس از زلزله به عنوان زمان طلایی در نجات یاد می شود.

  جدول 2: احتمال زنده ماندن به نسبت زمان زیر آوار ماندن [1]
  زمان زیر آوار ماندن
  درصد زنده ماندن
  30 دقیقه
  99.3 %
  یک روز
  81 %
  دو روز
  53.7 %
  سه روز
  36.7 %
  چهار روز
  19 %
  پنج روز
  7.4 %
  بحث آواربرداری کوتاه مدت، از زیر مجموعه های مدیریت بحران بشمار می رود و نیاز به تخصص و آشنایی کافی به انواع آوار، نحوه امداد رسانی و جستجو دارد. آنچه امر آوار برداری را مشکل می کند، وجود آوار سنگین و مواد حجیم است که به سادگی قابل جابجایی بوسیله اعضای تیم نجات بدون استفاده از ابزار مکانیکی نمی باشد. برای مثال یک نمونه از آوار سنگین ممکن است یک دال بتنی به ابعاد 3 متر در 3 متر و ضخامت 15 سانتیمتر با وزن تقریبی 3 الی 4 تن می باشد. حجم و وزن زیاد باعث میشود که بدون استفاده از ماشین آلات امکان نجات وجود نداشته باشد. دالهای سقف و کف، قطعات بزرگ بتن مسلح و قطعات بتن پیش ساخته بعنوان آوار سنگین بشمار می روند.

  آوار برداری بلند مدت
  در آواربرداری بلندمدت که مربوط به مرحله پاک سازی محل حادثه دیده می باشد، ماشین آلات سنگین از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. در این مرحله شرایط بحران برطرف گردیده و باید در مسئله پاکسازی به بازدهی و بهره وری توجه خاصی شود. برای شهرهای بزرگ جهان مانند ونکوئر از هم اکنون برای مرحله پاکسازی برنامه مدونی آماده گردیده و تمهیدات ویژه ای برای مرحله بازیافت ضایعات حاصل از زلزله تهیه گردیده است. برای مثال با جداسازی و آسیاب کردن آوار ساختمانی می توان مصالح مورد نیاز برای زیرسازی جاده ها را تهیه نمود[4]. بدلیل اهمیت آواربرداری بلندمدت و مرحله پاکسازی، در مقاله ای جداگانه به این موضوع پرداخته خواهد شد.
  استفاده از ماشین آلات در آوار برداری کوتاه مدت
  نقش ماشین آلات در آواربرداری پس از زلزله با توجه به نوع آوارهای ایجاد شده تعیین می شود و برای انواع مختلف آوار ابزار متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. البته باید توجه نمود که در مرحله امداد رسانی (آواربرداری کوتاه مدت) با وجود اهمیت مقوله سرعت، معمولا استفاده از ماشین آلات سنگین بدلایل زیر توصیه نمی شود:
  1. عدم دقت کافی
  2.امکان آسیب رسیدن به افرادی که زیر آوار مانده اند بدلیل سنگینی ماشین آلات
  3.عدم امکان شنیده شدن صدای قربانیان زیر آوار به دلیل صدای ناشی از کارکرد ماشین آلات
  با وجود مشکلات فوق استفاده از ماشین آلات در برخی موارد امری ضروری است، مخصوصا در زلزله های شهری که بیشتر ساختمانها بصورت بتنی و فولادی بوده و بدلیل ایجاد آوارهای سنگین نیاز به ماشین آلات برای جابجائی آوار سنگین وجود دارد. جرثقیل بهترین وسیله در آواربرداری های شهری است و در مرحله بعد بیل مکانیکی برای انجام خاکبرداریهای محدود مورد استفاده قرار می گیرد این درحالی است که استفاده از لودر در آوار برداری بهیچ عنوان توصیه نمی شود. با وجود این اغلب توصیه می شود که تا پنج روز بعد از وقوع زلزله از انتقال ماشین آلات سنگین به محل حادثه دیده جلوگیری شود و در صورتی که نیاز به کارکرد ماشین آلات غیر قابل انکار باشد، باید بهنگام کارکرد ماشین آلات از زمانهای سکوت ( بمنظور شنیدن صدای احتمالی قربانیان ) استفاده شود.
  ابزار جدیدی که در عملیات امداد و نجات استفاده میشود جکهای دستی و کیسه های هوا برای ایجاد فضای لازم بمنظور خارج کردن افراد حبس شده در زیر آوار است.
  در ضمن بهنگام عملیات جستجو و نجات باید به این نکته توجه نمود که آوار یک توده سه بعدی است و از هر شش وجه آن میتوان وارد عمل شد. بطور سنتی در کشور ما خاکبرداری از بالا و جوانب مرسوم بوده و از توجه به ابعاد دیگر مانند نقب زدن از پایین غفلت میشود (شکل 3).
  شکل 3: دسترسی به زیر آوار از طریق حفر نقب
  خلاصه و نتیجه گیری
  ایران، یک کشور زلزله خیز بوده و هر از چندی شاهد حوادث ناگواری در گوشه و کنار کشور هستیم. ولی آنچه که باید بدان توجه نمود این است که تا بحال در کشور ما زلزله شهری بوقوع نپیوسته و تقریبا تمام زلزله های کشور در مناطق روستایی و یا با بافت قدیمی بوده اند ( زلزله های طبس، آوج، بم ... ) این بدان معنی است که ما تابحال با آواربرداری ساختمانهای بنایی مواجه بوده ایم ولی آنچه که مشهود است آواربرداری شهری تفاوت چشم گیری با آواربرداری های بعمل آمده در کشور دارد. در یک زلزله شهری نمیتوان یک دال بتنی مسلح را با لودر جابجا کرد و یا نمیتوان تلی از تیرآهن را با آن بلند نمود و مصدومان احتمالی را از زیر آوار نجات داد. در آواربرداریهای شهری جرثقیلها نقش اصلی را در آواربرداری بر عهده دارند. از سوی دیگر همواره شاهد بوده ایم که بلافاصله بعد از زلزله آمار لودرهای ارسال شده به مناطق زلزله زده در صدر اخبار می باشد درحالی که لودر مرگبارترین وسیله در عملیات امداد و نجات بشمار می رود. آواربرداری یک عملیات کاملا مهندسی بوده و نیاز به تجربه و دید علمی دارد لذا از هم اکنون باید در تربیت افراد متخصص در امر آوار برداری علمی اقدامات عملی صورت بگیرد.

  شکل 4: آوار برداری با استفاده از بیل مکانیکی در زلزله 1999 ایزمیت
  مراجع:
  [1] عشقی، ساسان (1382)، گزارش نهایی پروژه تحقیقی بررسی خرابی ساختمانها و مدیریت آواربرداری در زلزله های بزرگ، تهران، موسسه علمی کاربردی هلال، آذرماه 1382
  [2] گزارش مقدماتی شناسایی زلزله 5 دی ماه 1382 بم، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
  [3] Earthquake Damaged Buildings: An Overview of heavy debris and Victim Extrication, FEMA 158/ September 1988
  [4] Post-earthquake solid waste management strategy (for the City of Vancouver and the surrounding area) Wojtarowicz, Margaret, Atwater, James W.

 4. 2
 5. #3
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  ب) ايمن سازی دکوراسيون و لوازم خانگی و لوازم داخلی منزل : در صورتيکه منزل شما در برابر زلزله دوام بياورد ، ممکن است لوازم و دکوراسيون منزل موجب صدمه به اعضای خانواده شما گردد . پس ايمن سازی در داخل منزل را به همان اندازه ساخت جدی بگيرند .
  و از آنجا که ممکن است نيروهای امدادرسان تا 72 ساعت پس از زلزله نتوانند کمک های اوليه را ارائه دهند؛ جراحاتی که در صورت پايدار بودن لوازم خانه هرگز بوجود نمي آيند . جراحتهای سطحی و کم اهميت ، می توانند آسيبهای جبران ناپذيری را بدنبال داشته باشد .
  در همين راستا تعدادی از نکات مهم و دارای الويت که بايد مد نظر قرار بگيرند به قرار ذيل است :
  1. تمام تابلوها را به ديوار مهار کنيد و از نصب تابلو بالای مکان خواب خود و فرزندانتان خودداری کنيد .
  2. کتابخانه ، کمد لباس ، ساعت ديواری ، کامپيوتر و هر چيزی را که سقوط آن موجب صدمه زدن به کودکانتان
  می گردد مهار کنيد و از مکان خواب آنان دور کنيد .
  3. تختخواب را در کنار پنجره ها خصوصاً پنجره های بدون پرده های کلفت قرار ندهيد .سعی کنيد به وسيله چسباندن ضربدری نوار چسب پهن شفاف از خطر پراکنده شدن شيشه ها در سطح خانه پيشگيری کنيد ؛ زيرا شيشه های شکسته شده می تواند صدمات جبران ناپذيری را هنگام خروج سريع از منزل به شما و خانواده تان وارد کند ( در حاليکه ممکن است برق رفته و همه جا تاريک باشد ) ؛ فراموش نکنيد که بسياری از مشکلات زلزله با پايان يافتن حرکت زمين , تازه آغاز می گردد .
  4. راهروها و راه های خروجی را به دقت بررسی کنيد و وسايلی را که در زمان زلزله راه ها را مسدود می کند به جای ديگری منتقل کنيد ( مثل ميز آرايش خانم ها و ... ) .
  5. نحوه قطع جريان های اصلی آب ، برق ، شوفاژ و گاز را نه اعضای خانواده آموزش دهيد تا در صورت عدم حضور شما هم بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند .
  6. پس از پايان زلزله بلافاصله شيرهای اصلی گاز را قطع کرده از اعمالی که ممکن است موجب آتش سوزی گردد,پرهيزکنيد . جرقه می تواند خطر ساز باشد ؛ روشن کردن چراغ اطاق يا روشن کردن يک کبريت برای روشنايي می تواند خساراتی جدی و جبران ناپذير در پی داشته باشد ؛ در صورت وقوع آتش سوزی و روبرو شدن با آن , فراموش نکنيد که همان اندازه که آتش می تواند خطرناک باشد ، دودهای سمی متصاعد شده بر اثر سوختن مواد مصنوعی می تواند موجب خفگی و مرگ گردد . در اين موارد تا می توانيد در سطوح پايين تر زمين و يا به صورت سينه خيز حرکت کنيد تا کمتر مواد سمی را استنشاق نمايند.
  7. اگر در منزل آبگرمکن داريد حتماً آنرا به ديوار مهار کنيد ، سوختگی کم از آوار نيست !
  8. فضاهای باز و سبز اطراف منزل خود را شناسايي کنيد . نزديکترين فضای باز شما محلی است که شما در زمان زلزله می توانيد به آنجا برويد و از آسيب پس لرزه ها در امان باشيد .
  9. مکانی را انتخاب کنيد که همه اعضای خانواده , بعد از وقوع زمين لرزه در آنجا جمع شوند . البته هماهنگي ها با يد در قبل از وقوع زمين لرزه به عمل آمده باشد تا حضور ذهن کافی داشته باشيد .
  10. نقاط امن محل کار و س ک و نت خود را در روی نقشه ای مشخص کنيد و آن را در اختيار نزديکانی که در شهرهای اطراف زندگی می کنند, خصوصاً معتمدين محله تان , قرار دهيد .
  11. نزديک ترين محل های امدادرسانی مانند پايگاههای پشتيبانی ستاد مديريت بحران ,جمعيت هلال احمر , اورژانس , راهداری , درمانگاهها , آتش نشانی و قرارگاههای نيروی انتظامی را که در هنگام حادثه می توانند به شما کمک کنند , شناسايي کنيد .
  12. از يک مهندس طراح ساختمان جهت بررسی ساختمان محل س ک و نتتان دعوت بعمل آورده , درباره راههای مراقبت از خانه با او مشورت کنید.
  https://Nanoprocessor.ir


 6. 1
 7. #4
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  ديگر موارد بسيار مهمی که پيش از وقوع زلزله بايد انجام دهيم و يا بايد فرا بگيريم عبارتنداز :
  1) تهيه و تعبيه کيف يا جعبه امدادونجات و ساير ملزومات اضافی :
  شما می توانيد با صرف مبلغی اندک يک ساک امدادی برای خود تهيه کنيد . اين ساک بايد حداقل دارای لوازم زير باشد :
  1. چند ظرف آب معدنی و غذاهای کنسرو شده که بتواند نياز شما را برای حداقل سه روز تامين نماييد .
  2. يک سری از داروهايي که توسط افراد خانواده هر روز مصرف می شود همچون داروهای (( کاهش فشار و قند خون – داروهای ديابت , قلب و ... )) به همراه لوازم کمک های اوليه
  3. چراغ قوه – شمع – کبريت
  4. چاقو – بشقاب و قاشق – درب بازکن – کنسرو – ظروف يکبار مصرف و کيسه فريزر ( با کشيدن کيسه فريزر بر روی بشقاب می توانيد از يک بشقاب برای دفعات زيادی بدون نياز به شستشو استفاده کنيد )
  5. مواد شوينده و ضدعفونی کننده و گندزدا
  6. کيسه زباله بزرگ از نوع مرغوب ( محکم وکلفت : از اين کيسه می توانيد بجز زباله در مواقع لزوم بعنوان بادگير و يا بارانی استفاده کنيد )
  7. لباس گرم و لباس زير برای افراد خانواده , خصوصاً نوزادان و لوازم بهداشتی بانوان
  8. يک سوت برای زنده يابی ( در صورتی که خدای ناکرده عزيزی در زير آوار باشد صدای سوت بهتر به زير آوار منتقل می گردد تا صدای انسان و يا حتی فرياد زدن ) .
  9. يک نقشه شهر با جانمايي بيمارستان مراکز امدادی و مراکز دولتی مرتبط با زلزله .
  10. اسناد مهم وياداشتی شامل شماره تلفن های ضروری
  11. يک راديو ترانزيستوری به همراه باطری
  اين ساک را يا در خارج از منزل ( صندوق عقب ماشين به شرطی که در پارگينگ نباشد ) و يا در مسير خروج از منزل قرار دهيدتا به راحتی بتوان آن را هنگام وقوع زلزله از منزل خارج نمود .
  در صورتی که بخواهيد به صورتی کامل به لوازم امدادی بپردازيد , لازم است با استفاده از يک جعبه فلزی محکم , امکانات و تجهيزات لازم را برای پس از زلزله در حياط منزل خود نگهداری کنيد . اين جعبه بايد در محلی نصب شود که پس از زلزله در دسترس باشد . توجه داشته باشيد که لوازم ذکر شده دارای چه کاربردهايي می تواند باشد ، ليستی از آنها تهيه کرده ,کپی آن را در جعبه امدادونجات خود قرار دهيد . ليست لوازم به شرح ذيل می باشد :
  کفش راحتی- کلاه ايمنی- کپسول آتش نشانی- چراغ قوه- اجاق پيک نيک( البته بايد به طرز مناسب نگهداری شود تا خود باعث بحران نشود) – آب معدنی حداقل يک بسته شش عددی برای خانواده چهار نفره برای دو روز- انواع کنسرو
  گردو- کشمش- نخودچی- چاقو- چنگال- قاشق- ناخن گير- پتو- راديوترانزيستوری- يک بسته الکل جامد – يک نقشه شهر – لباس زير – کيف کمک های اوليه با اضافه نمودن اين موارد : قرصهای مسکن – تب بر – کرمهای ضد قارچ و ضد عفونی کننده برای بانوان – کرم ضد آفتاب برای مناطق گرم – باند – مواد ضد عفونی کننده و ژل های تسکين درد کامل کنيد . اگر کودک خردسال داريد لوازم ويژه کودک را در چند متر نايلون با عرض شش متر حداقل برای ساخت يک چادر موقت – ماژيک ، قلم وکاغذ – ديلم کوتاه – بيل دسته کوتاه – کلنگ – قرقره و طناب پنبه ای – يک شيشه الکل يا نفت – مقداری پول نقد – آينه – فتوکپی از اسنادشخصی خودتان بنا بر تشخيص – سوت –شماره تلفنهای مورد نياز خصوصاً شماره بستگانتان – خشکبار و در نهايت دارو برای بيماران خاص . در اينجا يک تمرين هم برای شما در نظر گرفته ايم , فکر کنيد و با دوستانتان نيز مشورت کنيد که هر کدام از اين وسايل چه موقع و به چه دردی می خورد . اين وسايل را بايد هر چند وقت يکبار مورد بررسی قرار گيرند و اگر نيازی به تعويض وجود دارد تعويض شوند ( باتری های چراغ قوه , کنسروها و موادغذايي و ... ) .
  واما محل طرز نگهداری اين وسايل بايد به گونه ای باشد که پس از زلزله به راحتی و يا با حداقل فعاليت به آنها دسترسی پيدا کرد . برای نمونه استقرار اين وسايل در گوشه ای از حياط که البته علاوه بر اينکه از آوار منزل شما به دور است فاصله ای مناسب از ساختمان های همسايگانتان داشته باشد ( تا در زير آوار ساختمان های ديگر مدفون نگردد ) مناسب است . محل ديگر می تواند قسمتی از باغچه منزلتان باشد که بعد از بسته بندی مناسب تجهيزات در داخل باغچه چال شود. در صورتيکه در مجتمع های آپارتمانی زندگی می کنيد اين تجهيزات را در محل مناسب خروج از منزل قرار داده تا بتوانيد با سرعت برداشته و با خود به بيرون ببريد ( البته بهتر است در چند مورد تمرين مانور و خروج از منزل را با اعضای خانواده و ساير ساکنين انجام دهيد تا در هنگام تخليه ساختمان در زمان بحران با مشکل مواجه نشويد و محل نقاط نگهداری آنها را به تمام اعضای خانواده اطلاع دهيد ) و اما در صورتيکه فرصت خروج از ساختمان را نداشته باشيد به امن داخل ساختمان پناه ببريد ، بعنوان مثال يک ميز محکم فلزی يا نهارخوری ، گوشه ديوارهای اصلی و چهارچوب درب را می توان در مواردی از نقاط امن به شمار آورد . اگر ساختمان شما نسبتاً مقاوم است و فقط خطر برخورد آوارهای سبک وجود دارد می توانيد زير تخت برويد و يا با بالش سر خود را بپوشانيد .
  https://Nanoprocessor.ir


 8. 1
 9. #5
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  فراگيری دوره های امداد و کمک های اوليه :
  دوره های کمکهای اوليه مطابق سرفصل های آموزشی جمعيت هلال احمر جمهوری اسلامی ايران به سه دوره : 8 ساعته ( عمومی مقدماتی) , 32 ساعته( عمومی پايه ) و 160 ساعته( پيشرفته) تقسيم بندی می شود .اگر چه ما فراگيری اين
  دوره ها را در بخش آمادگی مقابله با زلزله توصيه کرده ايم اما به طور يقين داشتن فنون امدادونجات و کمک های اوليه می تواند برای زندگی عادی و روزمره ما نيز مفيد و کاربردی باشد . به عنوان مثال : شما در يک پيک نيک خانوادگی به سر می برديد و دور از شهر هستيد , ناگهان با گزيده شدن يکی از اعضای خانواده توسط يک جانور گزنده مثل مار ، عقرب و يا ريتل مواجه می شويد و يا با فرد ديگری که برای شنا کردن به درون برکه يا دريا می رود و به دليل آشنا نبودن با فن شنا و يا اسپاسم عضلانی دچار خفگی می شود و ياهنگامی که قسمتی از بدن به علت تماس با اشياء تيز و برنده دچار بريدگی و خونريزی شديد می شود . در تمامی اين موارد چنانچه شما با اصول اوليه امداد و کمک های اوليه آشنا باشيد می توانيد از خساراتی مانند نقص عضو جلوگيری کرده و يا حتی جان انسانی را نجات دهيد . ( البته همواره بياد داشته باشيد که هر چقدر امدادگر ماهری باشيد مجاز به انجام اقدامات درمانی نيستيد و فقط می توانيد به مصدوم برای زنده ماندن و رسيدن به اولين مرکز درمانی کمک کنيد . )

  برخی سرفصل هايي که در اين دوره ها می توان فرا گرفت به قرار زير است :
  · اصول کمکهای اوليه و امدادرسانی
  · آشنايي با ساختمان عملکرد بدن انسان
  · ارزيابی مصدوم
  · شوک
  · خونريزي و زخمها
  · آسيب های خاص وارده به اعضا
  · مسموميت ها
  · اورژانس های طبی داخلی
  · آسيب های استخوانی مفصلی و عضلانی
  · سوختگی ها
  · حوادث و بلايای شايع
  · آسيب های ناشی از گرما و سرما
  · بانداژ و آتل بندی
  · انتقال مصدوم

  خوشبختانه با کمک و همکاری های جمعيت هلال احمر شهر تهران و مساعدت و پيگيری شهرداری
  منطقه 2 اين کلاسها در محل ستاد مديريت بحران و نيز ساير مکان های مورد تقاضای شهروندان در سطح منطقه برگزار گرديده و می گردد . مطمئناً شما هم در طول زندگی به اين دانش نياز خواهيد داشت پس عزم خود را جزم نمائيد و با ستاد بحران منطقه 2 تماس بگيريد
  https://Nanoprocessor.ir


 10. 1
 11. #6
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  نحوه عملکرد شما پس از پايان زلزله
  حالت اول : ساختمانی که شما در آن قرار داريد در برابر زلزله مقاومت کرده است .
  · برای شروع به حرکت در منزل دقت کنيد تا به علت بريدگی پايتان به خاطر شيشه های شکسته صدمه نبينيد , اين
  شيشه ها می تواند تکه های شيشه پنجره يا يک تابلو عکس محکم نشده بر روی ديوار , يا پارچ آب و يا آينه ميز توالت خانم خانه باشد . شما می توانيد با استفاده از يک کتاب نازک و يا يک مجله به کمک ملافه و يا تکه ای از لباس خود کفش بسازيد .
  · دقت به بوی گاز داشته باشيد احتمال آتش سوزی بالاست ! نسبت به روشن کردن چراغ برق بايد وسواس به خرج دهيد و در صورتی که با آتش سوزی در ابتدای آن روبرو شديد , حتماً در همان لحظات اول اقدام به خاموش کردن آن بکنيد , خاموش کردن يک آتش کوچک می تواند از يک فاجعه جلوگيری کند .
  · در حرکت به سوی بيرون , گروهی حرکت نکنيد ؛ شما ابتدا جلو برويد و بقيه خانواده تک تک به دنبال شما حرکت کنند تا در صورت صدمه ديدگی دربهای چاه فاضلاب در مسير حرکت شما , احتمال فروريختگی و ريزش کمتر باشد .
  · خانواده را در خيابان رو به روی منزلتان اسکان بدهيد ؛ سپس برای جمع آوری لوازم مورد نياز به داخل باز گرديد . هيچگاه پس از پايان زلزله در منزل نمانيد , امکان پس لرزه های بعدی بسيار زياد و برای شما خطرناک می باشد.
  · با تشکيل هسته محلی در کوچه خود , امکان تامين امنيت را برای خانواده خود بوجود بياوريد ( چند خانواده در کنار يکديگر تشکيل هسته محلی را می دهند )
  · اگر مجروحی را در زير آوار پيدا می کنيد حتماً در هنگام بيرون آوردن او دقت کنيد بر اثر فشار به ستون فقرات او موجب شکستن آن و قطع نخاع مصدوم نشويد .
  · در صورتی که صدايي را از زير آوار می شنويد با استفاده از هر آنچه در اختيار داريد نسبت به علامت گذاری محل آن صدا در همان لحظه اقدام کنيد , چرا که ممکن است آن صدا را ديگر نشنويد و مجروح در زير آوار از حال برود و يا بيهوش شود .
  · برای خارج شدن از شهر عجله نکنيد . به ياد داشته باشيد هر اتفاقی هم که افتاده باشد شما پس از سه روز
  می توانيد به راحتی از شهر خارج شويد ؛ در صورتی که در روز اول احتمال گم شدن اعضا خانواده شما و نيز تعرض به نواميس توسط اشرار حاشيه نشين بسيار زياد است . بنابراين ابتدا آنچه مورد نياز را از زير آوار خارج کنيد و با استفاده از حمايت همسايه های خود هسته امنی برای کل اهالی محل بوجود آوريد و منتظر بمانيد تا نيروهای انتظامی در شهر مستقر گردند . برای اينکه ماشين شما را سرقت نکنند ( احتمالاً پس از زلزله با زورگيری هم روبرو خواهيد شد ) ماشين را در منزل پنچر کنيد و يا با برداشتن قطعه مهمی از آن همچون چکش برق يا دو حلقه لاستيک آنرا در برابر سرقت بيمه کنيد تادر زمان لازم بتوانيد خود از آن استفاده کنيد.
  · فراموش نکنيد پس از زلزله آنچه بيشترين کمک را به شما می کند پول شما نيست . اعتماد به نفس و روابط انسانی شخص شما می باشد . بنابراين بر روی اين ثروت هم سرمايه گذاری کنيد , با همسايه هايتان روابط بهتر و بيشتری داشته باشيد و برای زمان بحران دوستانی برای خود دست و پا کنيد !
  · آرامش خود را حفظ , و ديگران را نيز به آرامش دعوت کنيد .
  · اگر آب هنوز در لوله ها جريان دارد , چندين ظرف آب ذخيره کنيد و شير را ببنديد , در صورتی که جريان آب قطع شده باشد . برای تهيه آب ضروری , از قالب های يخ درون يخچال و منبع آب استفاده کنيد .
  · به ديدن مناطق اطراف نرويد و از نزديک شدن به ساختمان های تخريب شده خودداری کنيد و روی آوار نايستيد , زيرا ممکن است موجب سقوط بيشتر آوار گرديد و خود يا فردی که زير آوار است را از بين ببريد .
  حالت دوم : ساختمانی که شما در آن قرار داريد , در برابر زلزله مقاومت نکرده است و شما در زير آوار گرفتار
  شده ايد .
  اولاً بجای آنکه از همان اول شروع به فرياد زدن بکنيد , ببينيد در چه وضعيت هستيد ؛ آيا هوا برای تنفس شما به مقدار کافی وجود دارد؟ در تاريکی مطلق زير آوار با صدا زدن به آرامی يا سوت زدن و انعکاس صدا , حجم فضا برايتان مشخص خواهد شد . اگر حجم هوای شما کم است جدا از سر و صدای بی خود و ايجاد هيجان مضاعف خودداری کنيد؛ هيجان شديد حرکت سريع و فرياد زدن , به سرعت اکسيژن شما را به پايان می برد. به دقت گوش بدهيد تا صداهای پيرامون شما به شما اعلام کند که کسی در نزديکی شما بر روی آوار حرکت می کند . اکنون اگر می توانيد فرياد بزنيد اما توجه کنيد فرياد پی در پی و با شدت بالا , قدرت حنجره شما را تحليل می برد , پس با دقت عمل کنيد .
  اگر امکان فرياد زدن , بنا بر هر دليلی نداريد, می توانيد با سوت زدن کمک بخواهيد و اگر امکان آنرا هم نداريد از روش ضربه زدن استفاده کنيد؛دستان و پاها را در صورت امکان به اشياء کنارشان بشرط عدم ريزش بيشتر آوار , بزنيد؛ اين صداها بشرط سکوت در بيرون قابل شنيدن هستند , پس دقت کنيد , صداهای آرام شما را در صورتی خواهند شنيد که شما را توسط ابزار زنده يابی پيدا کرده باشند , والا در شلوغی و ازدحام از صداهای آرام کاری بر نمی آيد, پس بهتر است زمانی که احساس می کنيد محيط بيرون ساکت است , از ضربه های آرام کمک بگيرد .
  البته زمان آرامش بيرون نشان دهنده رسيدن شب است و اين زمانی است که گروه های زنده ياب در سکوت شب با روش اعلام حضور به مدت يک دقيقه و سکوت پس از آن به مدت چهار دقيقه بدنبال علائمی همچون صداهای ضربه ای و ناله ها هستند .
  اما بخش دوم استقامت در زير آوار بخش روحيه است و حفظ و تقويت آن : ايمان به خدا از واجبات است و دعا بيشترين کمک را می کند . اگر دعايي زيبا بلدی که خوشا به حالت , اگر بلد نيستی تجربه ای را با ذکر گفتن آغاز کن
  ذکر يعنی تکرار يکی از اسماء الهی با حضور قلب . می توانی با تکرار ذکر ( يا رحمان و يا رحيم ) تمرکز خودت را بر رحمت خداوند قرار دهی؛مطمئن باش فوق العاده است
  https://Nanoprocessor.ir


 12. 1
 13. #7
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  توصیه‌های ایمنی قبل از وقوع زلزله در مراکز اداری

  کسب آمادگی برای یک زمین لرزه در ساختمانهای اداری به دو شکل امکان پذیر خواهد بود:
  1. ایمن ساز ی وسایل داخل ساختمان با استفاده از ابزار و امکانات مناسب[/
  2
  . آمادگی افراد و ساکنین ساختمان برای انجام عملکرد صحیح در زمان، هنگام و بعد از زمینلرزه با رعایت و بکار بستن توصیه‌های ایمنی در محیط کارتان می توانید خود و همکارانتان را در برابر وقوع زلزله احتمالی ایمن کنی

  ساختمانهای اداری قدیمی، فاقد مقاومت لازم در برابر وقوع یک زمینلرزه شدید هستند که در این خصوص باید جهت مقاوم سازی آنها با متخصصین و مسئولین مشورت و تاکید شود
  • در اتاقها باید قطعات تزیینی سقف یا شبکه سازی ها مورد بازبینی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که امن نصب شده اند
  • لیستی از کلیه شماره تلفن های ضروری مانند:آتش نشانی، هلال احمر، بیمارستانها و درمانگاهها تهیه شود. بخصوص آنهایی که به محل کار شما (ساختمان اداری) نزدیک هستند
  • در اتاق ها لامپ های مهتابی که بر روی سقف قرار دارند باید در جای خود محکم شده باشند و در صورت لزوم به وسیله دو سیم در دو طرف آنها مهار شوند
  • کلیه دارایی ها و اموال اداره برای برآورد خسارتهای احتمالی پس از وقوع زلزله تهیه شود
  • اصولاً آزمایشگاه محل نگهداری مواد قابل اشتعال و خطرناک است، حتماً باید مواد آزمایشگاهی خطرناک و قابل اشتعال در ظروف نشکن یا پلاستیکی قرار داده شده و در قفسه‌های دردار نگهداری شود
  • پارتیشن ها در جای خود به وسیله بست های فلزی محکم شوند
  • با همکاری کارکنان واحدهای مختلف، ماشین های اداری بزرگ و سنگین مانند کامپیوترها، چاپ و تکثیر، که امکان دارد هنگام زلزله جابجا شده و یا منجر به بسته شدن درها و راههای خروجی گردد به وسیله بست های فلزی یا تسمه‌های محکم مهار شوند
  • با همکاری کارکنان، کمدها و فایل ها و کتابخانه‌ها به کمک بست های مناسب به دیوار محکم شوند
  • بایگانی و انبار از اماکنی هستند که به علت وجود وسایل قابل اشتعال، پس از وقوع یک زلزله شدید و آتش سوزی احتمالی در معرض خطر قرار دارند. بنابراین باید سعی شود که لوازم آتش زا، مانند: نفت و گاز از وسایل قابل اشتعال: مانند کاغذ، کیسه‌های گونی و نایلونی، کارتون ها و جعبه‌ها و ...دور نگه داشته شوند و حداکثر اقدامات ایمنی در برابر آتش سوزی در این اماکن رعایت شده و سعی شود این اماکن به وسایل اطفاء حریق مجهز شوند
  • از کارکنان خواسته شود از قرار دادن میزهای کار در کنار پنجره‌های شیشه ای، زیر لوسترها و آویزها خودداری کنند
  • در داخل ساختمان کانل های کولر و هواکش باید به طریق مناسبی در جای خود محکم شده باشند تا احتمال پرتاب شدن آنها وجود نداشته باشد
  • با نظارت و هماهنگی کلیه واحدهای مختلف مواد خطرناک و قابل اشتعال در خارج از ساختمانهای اداری نگهداری شوند
  • با همکاری یکدیگر وسایلی را که در اثر حرکت امکان تولید جرقه و آتش سوزی دارند، مانند بخاری را مهار نمایید

  • از اسامی کلیه کارکنان در تمام طبقات و اتاقها لیستی تهیه شود
  • اطلاع کلیه کارکنان یک سازمان از محل کنتور آب، برق و گاز، تا در صورت لزوم بتوانند با سرعت جریان آنها را قطع کنند
  • آموزشهای لازم در زمینه کمکهای اولیه به کمک جمعیت هلال احمر
  • ترغیب کارکنان برای شناسایی کامل ساختمان و بخصوص مناطق خطرناک و راههای اضطراری
  • آموزش کارکنان برای استفاده از کپسولهای آتش نشانی در مواقع لوزم و نحوه اطفاء حریق به وسیله آنها
  • در زیر میزشان مکانی خاص برای مواقع خطر را داشته باشند
  • آموزش کلیه کارکنان هر واحد در مورد تهیه جعبه لوازم ضروری زمان زلزله، قرار دادن آنها در مکانهای قابل دسترسی و مشخص شده

  https://Nanoprocessor.ir


 14. 1
 15. #8
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  براي وقوع يك زمين لرزه چند دليل مي توان ذكر كرد:

  - فوران گدازه هاي آتشفشاني

  - برخورد يك شهاب سنگ

  - انفجارهاي زيرزميني (براي مثال يك آزمايش هسته اي زيرزميني)

  - فرو ريختن يك سازه (همانند تخريب يك معدن)

  اما اصلي ترين دليل وقوع زمين لرزه را مي توان حركات صفحه هاي (Plates) زمين دانست.هر از گاهي در اخبار مي شنويم كه زمين لرزه اي روي داده است، اما بايد دانست كه زمين لرزه پديده اي است كه هر روز در كره زمين روي مي دهد. براساس تحقيقات جديد هرساله حدود سه ميليون زمين لرزه روي مي دهد، يعني هشت هزار زمين لرزه در روز يا هر 11 ثانيه يك زمين لرزه.

  - حركت صفحه ها در خلاف جهت يكديگر و دور شدن از هم.

  - ضمن حركت در خلاف جهت به همديگر بمالند.

  اگر دو صفحه از يكديگر دور شوند گدازه هايي كه از سنگ هاي مذاب تشكيل شده اند، از بين صفحه هاي پوسته زمين خارج مي شوند (اين عمل اغلب در كف اقيانوس ها روي مي دهد) هنگامي كه اين گدازه ها سرد شوند، سخت شده و به شكل پوسته هاي جديد در مي آيند كه فاصله بين دو صفحه را پر مي كنند. اگر دو صفحه به سمت يكديگر به حركت درآيند، معمولاً يك صفحه به زير صفحه ديگر مي خزد. در بعضي موارد، هنگامي كه دو صفحه به يكديگر فشار مي آورند، براي هيچ كدام از صفحه ها امكان ندارد كه به زير صفحه ديگر برود، در اين صورت اين دو صفحه ضمن فشار آوردن به همديگر يك رشته كوه را به وجود مي آورند. در بعضي مواقع نيز صفحه ها ضمن عبور از كنار يكديگر به همديگر فشار وارد مي كنند. براي مثال تصور كنيد يك صفحه به سمت شمال و ديگري به سمت جنوب حركت كند. در اين صورت اين صفحه ها از محل تماس به يكديگر نيرو وارد مي سازند.

  در جايي كه اين صفحات به يكديگر مي رسند، گسل تشكيل مي شود. در حقيقت گسل ترك هايي در پوسته زمين است كه در دو طرف صفحه هايي كه در خلاف جهت يكديگر در حال حركت هستند، مشاهده مي شود. احتمال وقوع زلزله در اطراف خطوط گسل بيشتر از هر جاي ديگر است. گسل ها انواع مختلفي دارند كه براساس موقعيت خط گسل و چگونگي حركت دو صفحه نسبت به هم تقسيم بندي مي شود. در تمام انواع گسل ها، صفحه ها كاملاً به يكديگر فشار وارد مي سازند و در نتيجه هنگام حركت آنها اصطكاك شديدي به وجود مي آيد. اگر نيروي اصطكاك بسيار شديد باشد مانع حركت آنها مي شود در اين حالت فشاري كه باعث ايجاد گسل مي شود افزايش مي يابد. اگر ميزان اين فشار از حد معيني بيشتر شود، بر نيروي اصطكاك غلبه مي كند و صخره ها ناگهان مي شكنند.به عبارت ديگر، هنگامي كه صخره ها به يكديگر فشار وارد مي كنند، انرژي پتانسيل به وجود مي آيد و هنگامي كه صخره ها به حركت درمي آيند، انرژي پتانسيل به جنبشي تبديل مي شود. اغلب زمين لرزه ها در اطراف مرز صفحه هاي زمين ساختي روي مي دهد زيرا در اين منطقه در اثر حركت صفحه ها منطقه گسل به وجود مي آيد كه داراي گسل هاي متعدد و به هم پيوسته اي است. در منطقه گسل، آزاد شدن انرژي جنبشي در يك گسل ممكن است باعث افزايش انرژي پتانسيل در گسل كناري شود كه اين عمل به زمين لرزه ديگري منجر مي شود. به همين دليل است كه گاهي در يك منطقه كوچك زلزله هاي متعددي در فاصله هاي زماني كم روي مي دهد.البته گاهي اوقات زمين لرزه هايي در وسط اين صفحه ها نيز روي مي دهد. يكي از شديدترين زمين لرزه هاي ثبت شده زمين لرزه اي است كه در صفحه قاره اي آمريكاي شمالي در سال 1811 و 1812 اتفاق افتاد. دانشمندان در دهه 1970 دريافتند كه احتمالاً منشاء اين زمين لرزه يك منطقه گسل 600 ميليون ساله است كه زير لايه هاي متعدد سنگ و صخره مدفون شده بود. :

  پنجم دی ماه سال 1382 برای ایرانیان یاد آور خاطرات تلخ زمین لرزه بم خواهد بود، زلزله ای که طی آن هزاران تن از ساکنان شهرستان بم و اطراف آن را به کام مرگ کشید و بیش از 70 درصد شهر را با خاک یکسان نمود. این در حالی بود که هنوز زخمهای حاصل از زلزله­های گذشته مانند زلزله طبس، منجیل، آوج، اردبیل و ... التیام نیافته بود. باغهای شهرستان طبس هنوز طراوت گذشته خود را بازنیافته و گنبدهای تاریخی آن دیگر چشم هیچ نظاره گری را نوازش نمی­کند از سوی دیگر بر اساس مطالعات انجام شده توسط متخصصان زلزله کشور، بسیاری دیگر از شهر های بزرگ ایران از جمله تهران، تبریز، بندرعباس، شیراز و ... در معرض خطر بالای زلزله قرار دارند و هر لحظه ممکن است فاجعه ای دیگر در نقطه ای دیگر از کشورمان بوقوع بپیوندد. در جهت آمادگی برای مقابله با آسیبهای ناشی از زلزله، لازم است تا حداقل آشنایی را با این پدیده داشته باشیم و وضعیت کشورمان را از این لحاظ مورد بررسی قرار دهیم.  https://Nanoprocessor.ir


 16. 1
 17. #9
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  آشنايي با علائم احتمالی زلزله :
  علائمی که برای پيش بينی زلزله بيان کرده اند متعدد است که البته تمامی آنها قابل توجه و کاربردی نمی باشد ، علائم عمده و قابل ذکری که در محيط مشاهده يا احساس می شوند , از اين جمله اند: دمای آب چشمه ها و قنوات و چاهها کاهش يا افزايش ناگهانی پيدا می کند و از نظر طعم دچار تغييرات محسوسی می گردد , پيش از وقوع زلزله شکافهايي در سنگها و پوسته زمين به وجود می آيد که همگی در جهت خاصی هستند و بعد از وقوع , شکافهای حاصله از زمين لرزه دقيقاً در امتداد شکافهای قبل از وقوع آن امتداد می يابد .
  حيوانات نيز در برابر زلزله از خود رفتارهای خاص بروز می دهند . اين رفتارها در حيوانات اهلی همچون خرگوش و الاغ به شکل فرار به سوی سربالايي رخ می دهد . ( آنها هيچگاه به سمت سراشيبی حرکت نمی کنند ) ، در ماهيها مرگ گروهی و بی دليل و در پرندگان اهلی همچون اردک و غاز که در مسير تابش امواج ماوراء صوت قرار گرفته اند , سوختگی در امحا و احشای داخلی و مرگ گزارش شده است . حيواناتی که در منزل نگهداری می شوند همچون سگها ، به شدت پارس می کنند و گربه های خانگی با جمع کردن بدن به صورت گلوله و يا انداختن خود در داخل ظروف گود همچون سطلهای زباله عکس العمل نشان می دهند .
  شاهدان زيادی پس از زلزله گفته اند که با صدايي عجيب روبرو شده اند . در ابتدا معمولاً صدای نامتعارف شنيده
  می شود . در زلزله های بزرگ ابتدا صدای عجيبی همچون باد و طوفان و سپس صدای ضعيف شيشه های منزل شنيده
  می شود و به سرعت لرزش های اوليه که معمولاً با شدت بالا نيستند آغاز می گردد و پس از آن موج اصلی با مدت زمان چند ثانيه ای و پس از آن پس لرزه هايي با شدت پايين رخ داده زلزله پايان می يابد . ممکن است وقتی در جايي نشسته يا خوابيده ايد احساس کنيد ضربه ای عمودی به شما وارد می شود ؛ اين خود می تواند نشان از زلزله ای باشد که موج p که ضعيف تر و سريعتر است و اول به شما رسيده , پس به سرعت خود را آماده کنيد , چون ممکن است به فاصله اندکی پس از آن موج S که همان لرزه تخريب گر و اصلی است از راه برسد .
  الف : نحوه عملکرد شما در حين زلزله
  1. اگر در داخل ساختمان هستيد , روی زمين بنشينيد و به کمک بازو و دست های خود , سر و پشت گردن را محافظت کنيد,يا اينکه زير يک ميز محکم بنشينيد و به پايه آن بچسبيد و يا زير درگاه يا گوشه اتاق بايستيد .
  2. از آسانسور استفاده نکنيد و از اشيای بلند , سنگين و حفاظت نشده , مثل گلدان های لب پنجره , کولرهای پشت پنجره , بالکن ها و برآمدگی ساختمان بالای معبر و ... فاصله بگيريد .
  3. اگر در اتومبيل هستيد , آن را در سمت راست خيابان متوقف کنيد تا سمت چپ برای عبور خودروهای امدادی باز باشد , سپس اتومبيل را خاموش کنيد ولی کليد را از جايش بيرون نياوريد و در داخل اتومبيل بمانيد و از راديو برای گرفتن اطلاعات بيشتر کمک بگيريد .
  4. در رو يا زير پل ها رانندگی نکنيد .
  5. اگر در فروشگاه , سينما يا ساختمان های پر ازدحام هستيد , از هجوم به سمت درهای خروجی خودداری نمائيد فقط سعی کنيد از ويترين ها و قفسه ها و ساير اشيای سنگين فاصله بگيريد .
  6. در صورتی که روی ويلچر قرار داريد , همان جا بمانيد و آن را قفل کنيد .
  7. اگر در آزمايشگاه های و مکان های مشابه هستيد , تا حد امکان از مواد شيميايی دور شويد .
  8. اگر هنگام وقوع زمين لرزه , در حال خارج شدن از ساختمان و يا مجاورت آن هستيد , اولين کار, اين است که سر خود را در مقابل خطر ريزش آوار به کمک اشيايي مانند کيف , کتاب و يا تخته محافظت کنيد . ( در صورت در دسترس نبودن اين اشياء دستان خود استفاده کنيد . )
  9. اگر خارج از منزل هستيد , به نقطه امنی دور از ساختمان ها , درختان و سيم های برق پناه ببريد .
  10. مراقب خيابان های دارای شکستگی , شکاف های زمين , آتش سوزی و ترکيدگی لوله های آب باشيد تا هنگام گريز از خانه صدمه نبينيد .
  11. از خيابان ها و کوچه های تنگ و باريک فوراً خارج شويد .
  12. از پلهای هوايي عابر پياده و هوايي ماشين رو دور شويد .
  13. از ديوارهای سنگ کاری شده , بخاری ديواری و شيشه های بزرگ فاصله بگيريد .
  14. اگر جای شما مناسب است , تا توقف کامل زلزله در جای خود بمانيد .
  15. يک کپسول آتش نشانی مناسب در منزل داشته باشيد و در مورد نحوه استفاده از آن , آموزش ببينيد و حتی الامکان آن را در آشپزخانه قرار دهيد .
  16. اگر شما از قبل مسيرهای خروج از ساختمان را در ذهن تکرار کرده , و با خانواده به صورت يک مانور چند بار خروج سريع از منزل را انجام داده باشيد , می تواند با اولين لرزش برای خروج از منزل اقدام کنيد . البته اين در صورتی امکان پذير است که شما در يک برج و يا آپارتمان بلند مرتبه نباشيد ؛ البته باز هم اگر زلزله ای ضعيف را تجربه کرديد پس از پايان آن حتماً از خانه بيرون برويد , حتی اگر در برج زندگی می کنيد !
  خوشبختانه با همت ستاد مديريت بحران منطقه 2 , طرحی در خصوص ايجاد گروههای مديريت بحران اماکن مهم شامل برجهای با تراکم جمعيت بالا در منطقه در حال برگزاری است , بدين صورت که با هماهنگی هئيت مديره ساختمان اشخاص داوطلب که شرايط لازم را داشته باشند آموزش های مخصوصی را فرا می گيرند و با حکم شهردار منطقه به عنوان ستاد گروه مديريت بحران مجتمع بطور رسمی به فعاليت می پردازند
  https://Nanoprocessor.ir


 18. 1
 19. #10
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت پاسخ: اطلاعات جامع در مورد زلزله

  به ياد آوردن خاطرات خوب زندگی از کودکی تا بزرگی هم فوق العاده است , هم زمان را می کشد و هم ترا به استقامت بيشتر برای تجربه های زيبای بعدی وادار می سازد ؛ من تجربه اين امر را داشته ام و به شما هم توصيه می کنم برای يک بار هم که شده اين کار را انجام داده و در يک مکان و زمان مناسب چنين تجربه ای را داشته باشيد .
  2- در ارمنستان شوروی پدری به پسر ده ساله اش قول داده بود که هميشه به کمک او بيايد و در بدترين شرايط او را نجات دهد . اين قول آنچان ايمانی در کودک بوجود آورده بود که همکلاسيهايش را هم در زير آوار دلداری می داد که پدرم ما را نجات می دهد , او به من قول داده و حتماً خواهد آمد و البته آن پدر به تنهايي و پس از يک روز با صرف شش ساعت آواربرداری از روی کلاس پسرش او را به همراه دوستانش نجات
  می دهد . شما هم اين کار را می توانيد تجربه کنيد ؛ حتی با بچه های گروه امدادونجات خودتان به يکديگر قول دهيد که پس از زلزله زنده و يا مرده همديگر را قبل از خروج از شهر بيرون بياوريد .
  ممکن است مکانی که شما در آن گير افتاده ايد دارای حجم مناسبی باشد , مثلاً در زير يک قطعه سقف بتنی گير افتاده باشيد يا در زير يک تخت فلزی و يا مشابه آن . همانند جوانی که در داخل کمد در بم زنده مانده بود و حتماً توضيح آن را در روزنامه خوانده ايد .
  شما می توانيد از هر سه روش تقاضای امدادی که قبلاً نوشته شده استفاده کنيد اما يک نکته را فراموش نکنيد همين که خداوند شما را در زير يک سقف بتنی با فضای قابل توجه قرار داده يعنی لطف الهی نصيب شما شده است و امکان نجات شما درصد بالايي را پيدا کرده است , بنابراين اول خدا را شکر کنيد و بعد قدر اين لطف را با رعايت نکات زير بدانيد . قول دهيم اگر شما تا روز سوم زنده بمانيد امدادگران شما را پيدا خواهد کرد .
  1- از انجام حرکتهايي که موجب ريزش آوار می شود خودداری کنيد اگر در زير آوار سنگين باشيد که مطمئن کاری بيهوده است اما اگر در سطح باشيد , می توانيد پس از دو روز هنگامی که از رسيدن کمک نااميد شده ايد ريسک اينکار را که بسيار بالاست , را قبول کنيد .
  2- از اکسيژن موجود با پايين آوردن حرکت و آرامش بخشيدن به خود حداکثر استفاده را بنماييد .
  3- بيشتر گوش دهيد و کمتر صدا کنيد و تا صدای مثبتی از بيرون نشنيديد از سرو صدای بيجا خودداری کنيد چون شما حداقل تا سه روز بر اثر تشنگی نخواهيد مرد و تا هفت روز غذا نخوردن را می توانيد با هوشياری تحمل کنيد .
  4- حرکت بيجا موجب تعرق و از دست دادن آب بدن می شود , پس مواظب باشيد .
  5- اگر در فضای پيرامونتان مکانی را امن تر از بقيه جاها می بينيد سرتان را در آن محل قرار دهيد و يا حداقل سرتان را بسمت شکم برده و بصورت جنين قرار بگيريد اين حالت امکان محافظت از سر شما را بيشتر می کند .

  توجه داشته باشيد با توجه به ازدحام تماشاچيان عمليات امدادونجات که متاسفانه بر روی آوار می ايستند !! امکان ريزش مجدد آوار روی شما همچنان وجود دارد .
  6- وقتی قرار است در شرايط سخت زنده بمانيد , چنانچه نکته ای موجب آزار و در نتيجه عصبی شدن شما بشود مطمئن باشيد به سرعت به مرز نااميدی و رها کردن مقاومت می رويد . اين را گفتم تا به عرق سوز شدن بدنتان و نيز التهاب پوستتان بر اثر تماس با ادرارتان توجه کافی کنيد اين مشکلات بطور مستقيم بر سرنوشت شما تاثير
  می گذارند .
  7- به رطوبت خاکهای اطرافتان دقت کنيد احتمال شکستگی لوله های آب منزلتان همواره وجود دارد اگر به جريان آب لوله کشی دسترسی پيدا کرديد بدون هيچ شکی تا آنجا که امکان دارد آب بنوشيد ؛ چون آب درون
  لوله ها با توجه به شکستگی های آن در سطح شهر به سرعت به پايان خواهد رسيد
  https://Nanoprocessor.ir


 20. 1
صفحه 1 از 2 12 آخرین
در حال نمایش 1 تا 10 از مجموع 20

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: