رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6
 1. #1
  Ashkan 261
  کاربر حرفه ای
  تاریخ عضویت
  2008/01/12
  محل سکونت
  karaj
  پست‌ها
  2,478
  11,278
  5,849
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  مخالفت مراحل احیای قلبی ریوی

  باز كردن راه هوايي Air way

  اولين قدم باز كردن راه هوايي فرد است .در فرد بيهوش تمامي ماهيچه ها شل شده اند.عضلات زبان و گردن هم از اين قاعده مستثني نيستند و احتمال دارد كه زبان به طرف حلق بر گردد و راه هوايي را مسدود كند .

  كف دست را روي پيشاني مصدوم گذاشته و سر او را به طرف عقب بر گردانيد . همزمان با اين كار دست ديگر را زير چانه او قرار داده و به سمت بالا فشار دهيدبه طوريكه دندانهاي فك بالا و پايين در مقابل هم قرار گيرند . در صورت انجام صحيح اين مراحل شما موفق به باز كردن را ه هوايي مصدوم خواهيد شد .

  مراقب باشيد كه دهان فرد را بيش از حد باز نشود چون در اين صورت ممكن است زبان به عقب برگردد و راه هواي را مسدود كند .

  دادن تنفس مصنوعي Breathing

  پس از بازكردن راه هوايي بايد از وضعيت تنفس مصدوم أگاه باشيد.ابتدا قفسه سينه فرد را برهنه كنيد.

  _اگر صورت مصدوم كبود و رنگ پريده باشد .

  _نه جريان هوا از بيني و دهان فرد حس شود و نه صدايي كه نشانگر جريان هوا باشد به گوش برسد.

  _قفسه سينه حركت نداشته باشد.

  تنفس وي قطع شده است و بايد تنفس مصنوعي را آغاز كنيد حتي اگر نتوانستيد تشخيص دهيد كه فرد مذكورتنفس دارد يا نه نفس مصنوعي را آغاز كنيد چون اگر فرد تنفس داشته باشد شما در هنگام تنفس مصنوعي متوجه مي شويد.

  تكنيك دادن تنفس مصنوعي
  سررابه عقب متمايل كنيد به صورتيكه دهان كمي بازتر باشد (نحوه باز كردن راه هوايي در مبحث قبل آمده است.)با انگشتان دستي كه روي پيشاني مصدوم است سوراخهاي بيني فرد را ببنديد .

  دهان خود را روي دهان مصدوم بگذاريد بطوريكه لبهاي شما كاملا اطراف دهان اورا بگيرد. با يك بازدم عميق هوارا وارد دهان فرد مصدوم كنيد.همزمان از گوشه چشم خودبه قفسه سينه فردنگاه كنيد وببينيد آيا هنگامي كه درون مجاري هوايي اومي دميد قفسه سينه بالا مي رود يا نه ؟

  وقتي قفسه سينه فرد بالا مي آيد تنفس را قطع كنيد ودهان خود را از دهان فرد جدا كرده و بيني او را آزاد بگذاريد و خودتان براي تنفس بعدي نفس بگيريد.

  هنگام تنفس موثر سينه وشكم مصدوم بالاو پايين مي آيد، احياگر حس مي كند كه بادكنكي را پر ميكند و پس از دميدن حجم معيني، مقابل ورود هواي اضافه تر مقاومت احساس ميكند. به تدريج رنگ پوست فرد از زردي و كبودي به صورتي تغيير مي يابد

  ماساژ قلبی Circulation
  پس ازدادن يك يا دو تنفس مصنوعي در صورتيكه فرد تنفس خود را بازنيابد بايد نبض فرد را كنترل كرد.

  طريقه كنترل كردن نبض :

  پس از آنكه تنفس مصنوعي تمام شد كف دست را از روي پيشاني فرد بر نداريد و دو انگشت دست ديگر را در وسط گردن بالاي ناي و حنجره روي برآمدگي جلوي گردن ( سيب آدم ) بگذاريد .

  انگشتان خود را به آرامي به سمت پايين و كنار آن قسمت بلغزانيد و سپس كمي فشار دهيد . به مدت 5-10 ثانيه اين كار را ادامه دهيد تامطمئن شويد كه نبض را حس ميكنيد يا نه؟

  كنترل كردن نبض احتياج به مهارت و دقت خاصي دارد شما نيز ميتوانيد با تمرين كردن و شركت در كارگاههاي عملي احيا تنفسي اين مهارت را كسب نماييد .

  اگر فرد نبض داشت به تنفس مصنوعي با اندازه’ دوازده بار در دقيقه ادامه دهيد .

  اگر فرد نبض نداشت بايد بي درنگ ماساژ قلبي را همراه با تنفس مصنوعي آغاز كنيد.زيرا فرد دچار ايست قلبي شده و احتمال دارد صدمات جبران ناپذيري به مغز وي برسد.

  براي دادن يك ماساژ قلبي موثر علاوه بر اينكه بايد ماساژ را با تكنيك صحيح انجام داد لازم است كه وي را در وضعيت مناسبي بخوابانيد.

  بيمار را به پشت خوابانده مطمئن شويد كه وي روي يك سطح سخت قرار گرفته است. اما اگر فرد در رختخواب يا هر سطح نرم ديگري است وقت را تلف نكنيد و فقط كافيست كه اورا روي روي زمين بلغزانيد يا اينكه يك تخته با هر شي صاف و سخت را از بين پشت او و ملحفه قراردهيد .

  كنار مصدوم زانو بزنيد .

  آخرين حددنده هاي او را با دو انگشت دستي كه بالاي فرد نزديكتر است بيابيد انگشتان خود را بسمت بالا بلغزانيد تا يك فرو رفتگي در محل اتصال دنده هاي دو طرف برسيد .

  يك انگشت را در محل فرورفتگي بگذاريد و انگشت ديگر را كنار آن قرار دهيد سپس ته دست ديگر را در كنار آن دو انگشت قرار دهيد .بعد ته دست دوم را روي دست اولي بگذاريد .

  موقعيت بدن خود را طوري تنظيم كنيد كه بازوها خم نشوند و شانه ها در امتداد نقطه اتكا دستها باشند . به اندازه اي بر جناغ فرد فشار وارد كنيد كه 4-5 سانتي متر پايين برود.

  پس از انجام 15 عدد ماساژ پشت سر هم ( اين 15 ماساژ در مدت 11 ثانيه خواهد بود ) دو عددتنفس مصنوعي به فرد بدهيد شما براي انجام اين دو تنفس 4 ثانيه فرصت داريد .اين سيكل بايد چهار بار در دقيقه تكرار شود براي اينكه بتوانيد نسبت 15:2 را در هر دوره رعايت كنيد بهتر است با هر ماساژ شماره آن را بلند بگوييد .

  بعد از يك دقيقه وضعيت مصدوم را ازريابي كنيد .

  اگر ضربان مداوم رگ گردن باز نگشته باشد دوباره احياي قلبي ريوي را با دو تنفس و 15 ماساژ قلبي از سر بگيريد شما براي انجام اين دو تنفس و 15 ماساژ ، 15 ثانيه فرصت داريد.

  اين كار را براي مدت 3 دقيقه ديگر ادامه دهيد .

  اگر دراين مدت تنفس منظم فرد بازگشت نيازي به تكرار احياي قلبي ريوي نيست بلكه بايد مرتب تنفس و نبض فرد را چك كنيد .

  اگر تنفس منظم فرد برنگشت تنفس مصنوعي را با سرعت 12 عدد در دقيقه شروع كنيد و همزمان نبض فرد را چك كنيد .
  https://Nanoprocessor.ir


 2. 3
 3. #2
  food_technology
  مدیر سابق تالار صنایع غذایی
  تاریخ عضویت
  2007/04/07
  محل سکونت
  نصف جهان
  پست‌ها
  1,027
  672
  3,537
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  پیش فرض پاسخ: مراحل احیای قلبی ریوی

  ايست تنفسي

  احياي تنفسي اولين قدم در مواجهه با فردي است كه دچار ايست تنفسي شده است. بايستي بدانيم كه فرد نفس مي كشد يا خير. اولين اقدام اين است كه ما صورتمان را نزديك دهان و بيني فرد مصدوم مي آوريم. به اين شكل هم مي توانيم صداي جريان تنفسي بيمار را بشنويم و هم مي توانيم جريان هواي موجود را روي پوست صورتمان حس كنيم. از طرفي مي توانيم حركت شكم و قفسه سينه بيمار را هم ببينيم.
  سپس بايد راه هوايي فرد مصدوم را باز كنيم. اگر سر مصدوم خم شده باشد احتمال مسدود شدن راه هوايي مصدوم وجود دارد. ممكن است زبان به طرف عقب برگشته و راه هوايي را مسدود كرده باشد.
  براي فردي كه بيهوش شده است ممكن است ترشحات دهاني، آب دهان و يا محتويات استفراغ شده ي معده مجراي هوايي را مسدود كرده باشد.
  به دو روش مي توان راه هوايي را باز كرد:  ١- با يك دست زير گردن مصدوم را بگيريم و دست ديگر را روي پيشاني او بگذاريم و سرش را به عقب خم كنيم و به اين شكل مجراي هوايي را باز كنيم.
  ۲- دست را زير چانه فرد مصدوم قرار دهيم و چانه بيمار را به سمت بالا بكشيم. معمولاً در مواردي كه احتمال صدمه به مهره هاي گردني و احتمال شكستگي مهره هاي گردني وجود دارد، بايد از روش دوم براي باز كردن مجراي هوايي استفاده كرد.
  علائم خفگي عبارتند از:

  ١- تورم صورت، گردن و لبها
  ۲- كبود شدن ناخنهاي دست و پا
  بعضي از كارشناسان معتقدند استفاده از انگشت بدون پارچه براي تميز كردن دهان مفيدتر است زيرا انگشت راحتتر در دهان گردش مي كند.
  در هنگام خفگي سر را به عقب كشيده و آرواره هاي پائين را باز و در دهان مي دميم. در اين زمان بايد بيني را با دست بگيريم. ساده ترين راه براي كمك به افرادي كه مبتلا به قطع تنفس شده اند، تنفس دهان به دهان و ماساژ قلبي است. براي بزرگسالان استفاده از دو كف دست و براي كودكان استفاده از يك دست كافي است.
  در مواقع خفگي بايستي با انگشت، دهان مصدوم را براي يافتن جسم خارجي جستجو كنيم ولي زمان زيادي را نبايد براي اين كار تلف كنيم. اگر بيمار تنفس نداشت ما بايد بالافاصله از مؤثرترين راه براي برگرداندن تنفس بيمار، يعني تنفس مصنوعي استفاده كنيم.
  براي اين كار بعد از آنكه سر بيمار را در وضعيت مناسب قرار داديم بايد كاملاً هواي بازدم خود را درون ريه بيمار خالي كنيم. براي اين كار لبها را در اطراف دهان بيمار قرار مي دهيم.
  دميدن هوا مي تواند از طريق دهان مصدوم و يا بيني او صورت بگيرد. در كودكان هم دهان وهم بيني درون دهان ما قرار مي گيرد و ما هواي بازدم خود را به ريه مصدوم هدايت مي كنيم.
  نكته مهم اين است كه بايد همزمان با تنفس دادن به فرد مصدوم حركت قفسه سينه او را مشاهده كرد. اگر به ميزان مناسب هوا وارد ريه ي فرد مصدوم شود، معمولاً حركت قفسه سينه قابل مشاهده است. اگر علیرغم اقداماتي كه ما انجام داديم حركتي را در قفسه سينه مشاهده نكرديم به اين نتيجه مي رسيم كه يك جسم خارجي مجراي هوايي را مسدود كرده و ما بايد اقدامات خاص خروج جسم خارجي را از گلو انجام دهيم.
  در اينجا دو سؤال مطرح است. اول اينكه چه تعداد تنفس لازم است؟
  معمولاً بين ١۶- ١٤ تنفس در دقيقه لازم است به فرد مصدوم داده شود تا تنفس فرد برگردد.
  سؤال دوم اينكه آيا هميشه از راه دهان تنفس داده مي شود ؟جواب خير است.

  مواردي كه فرد ممكن است به واسطه مصرف سم، دچار بيهوشي و قطع تنفس شده باشد و يا اينكه صدمات و جراحات زيادي به ناحيه صورت و فك فرد وارد شده باشد. قطعاً نمي توان از طريق دهان به دهان، تنفس مصنوعي به فرد مصدوم بدهيم.
  در مورد كسانيكه دچار خفگي با گاز شده اند:

  ١- مصدوم را به هواي آزاد برده و راحت مي خوابانيم.
  ۲- علائم حياتي مثل تنفس و ضربان قلب او را آزمايش مي كنيم.
  ۳- تنفس دهان به دهان و يا دهان به بيني را هر چه سريعتر آغاز مي كنيم.
  ٤- از زدن نبض اطمينان حاصل كنيم.
  تعداد تنفس مصنوعي بايد ۲٠- ١۶ بار در دقيقه و هنگام كمك يك نفر، يك بار ماساژ قلبي و ٥ بار تنفس مصنوعي صورت گيرد.
  نكته بسيار مهمي كه هر كمك كننده بايد به آن توجه كند لزوم گرفتن نبض بيمار در هنگام گرفتن تنفس مصنوعي است. به راحتي مي توان با گذاشتن دست در كنار گردن و يا مچ دست مصدوم از زدن نبض او مطمئن شد.


  سوره آل عمران از سوره هاي مدني - آيه شماره 8
  متن عربي :
  رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ
  ترجمه فارسي :
  بارالها ، دل هاي ما را به باطل ميل مده پس از آنكه به حق هدايت فرمودي ، و به ما از لطف خويش اجر كامل عطا فرما كه همانا تويي بخشنده بي عوض و منت .
  ترجمه انگليسي:
  lord, do not cause our hearts to swerve after you have guided us. grant us your mercy. you are the embracing giver
  .
 4. 2
 5. #3
  food_technology
  مدیر سابق تالار صنایع غذایی
  تاریخ عضویت
  2007/04/07
  محل سکونت
  نصف جهان
  پست‌ها
  1,027
  672
  3,537
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  18

  پیش فرض پاسخ: مراحل احیای قلبی ریوی

  كمك به فرد دچار ايست قلبي  بعد از اينكه مطمئن شديم تنفس بيمار برقرار است و يا اينكه احياي تنفسي را آغاز كرديم بايد وضعيت قلبي او بررسي شود. ادامه تنفس مصنوعي در حالتي كه قلب مصدوم نمي زند كار بيهوده اي است زيرا خوني جريان پيدا نمي كند تا بتواند اكسيژن ارسالي را به بافتها برساند. بنابراين بالافاصله بعد از اينكه ما ٤ تنفس اوليه را به مصدوم داديم بايد وضعيت قلب را بررسي كنيم. منتها نكته مهم اين است كه تا زماني كه از فقدان ضرابان قلب مطمئن نشده ايم، ماساژ قلبي يا كمپرس قلبي انجام نمي دهيم. اگر ببينيم نبض بيمار هم ضعيف است اجازه مي دهيم كه قلب به همان شكل، ضربان خودش را ادامه دهد و نياز به كمپرس كردن و ماساژ دادن نيست.
  براي اينكه مطمئن شويم ضربان قلب وجود دارد، بهترين و مهمترين راه براي تست نبض، نبض ناحيه ي گردني است كه با قرار دادن دو انگشت در كنار حنجره و عضلات گردني مي توانيم ضربان نبض را حس كنيم. براي كنترل نبض اين كار به جهت نزديكي به قلب مطمئن تر است.
  بعد از اينكه مطمئن شديم بيمارضربان قلب ندارد بايد اقدام به ماساژ قلبي كنيم. اولين قدم قرار دادن مصدوم روي يك سطح سفت است. بطور مثال اگر مصدوم روي يك تخت فنري است نبايد اقدام به ماساژ قلبي كنيم زيرا در اين حالت ماساژ قلبي بي تاثير است. سپس بايد در كنار مصدوم زانو زد و زاويه اي كه دستها و آرنج با قفسه سينه دارند بايد كاملاً عمود بر قفسه سينه ي مصدوم باشد. دستها در نيمه پايين جناق سينه و گودي قسمت برجستگي كف دست، در قسمت رو به پايين جناق سينه قرار گيرد و انگشتان هردو دست در هم فرو رود و سپس اقدام به ماساژ قلبي شود.
  نشانه ي ايست قلبي، درد شديد در قفسه سينه و بين استخوان جناق است و اين درد سينه به پشت، دست چپ و گردن هم سرايت مي كند.
  دومين نشانه ي ايست قلبي عرق شديد بدن است. همچنين رنگ پريدگي، نبض ضعيف، احساس تهوع، ترس و اضطراب، از پيامدهاي ديگر ايست قلبي است.
  چگونه مي توانيم فردي را كه دچار ايست قلبي شده است از مرگ نجات دهيم؟  ١- مصدوم را بايد روي سطح صاف و سخت قرار دهيم. لباس او را شل كنيم تا بدن راحت تر فعاليت كند.
  ۲- سر مصدوم را به عقب بر گردانيم. اين كار به خاطر اين است كه مجراي تنفسي مصدوم باز شود و او بتواند تنفس كند.
  3- اگر دندان مصنوعي يا جسم خارجي وجود دارد بايد از دهانش خارج کنيم.
  4- ماساژ قلبي را شروع مي کنيم. انتهاي کف دست را روي جناق سينه مي گذاريم و با هر دو دست 3 تا 5 سانتي متر بطور عمود فشار وارد مي کنيم.
  در ماساژ قلبي محل گذاشتن دست بسيار مهم است. در انتهاي جناق سينه ضايعه کوتاهي وجود دارد که حدود 2 انگشت بالاتر از آن محل گذاشتن دست است. کف دست کمک کننده بايد بر روي همين منطقه قرار گيرد نه بالاتر و نه پايين تر. چون در زير همان منطقه قلب قرار دارد. به اين ترتيب با فشار دست قلب وادار به ادامه فعاليت مي شود.
  دست ما بايد بين 5-3 سانتي متر روي قفسه سينه فشار وارد کند.
  چه تعداد ماساژ قلبي لازم است؟ معمولاً بين 100- 80 بار در دقيقه بايد ماساژ قلبي بدهيم تا مطمئن باشيم يک ماساژ قلبي مؤثر داده شده است.
  اگر ماساژ قلبي و تنفس مصنوعي توسط يک نفر انجام شود بايد به ازاي هر 15 ماساژ قلبي دو بار تنفس به مصدوم داده شود. ولي اگر اين کار توسط دو نفر انجام گيرد به ازاي هر 5 ماساژ قلبي يک تنفس به فرد مصدوم داده مي شود. اين کار بايستي با خونسردي کامل انجام گيرد.
  آخرين نکته اينکه اگر ماساژ قلبي و فشردن قفسه سينه به صورت صحيح صورت نگيرد چه بسا مي تواند منجر به شکسته شدن دنده ها و جناق سينه شود که خود اين شکستگي مي تواند موجب آسيب رسيدن به ريه ها، طحال و ... مصدوم شود.


  سوره آل عمران از سوره هاي مدني - آيه شماره 8
  متن عربي :
  رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ
  ترجمه فارسي :
  بارالها ، دل هاي ما را به باطل ميل مده پس از آنكه به حق هدايت فرمودي ، و به ما از لطف خويش اجر كامل عطا فرما كه همانا تويي بخشنده بي عوض و منت .
  ترجمه انگليسي:
  lord, do not cause our hearts to swerve after you have guided us. grant us your mercy. you are the embracing giver
  .
 6. 2
 7. #4
  PlaCebo
  معاون سابق بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  2008/10/19
  محل سکونت
  ..
  پست‌ها
  831
  2,738
  2,511
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  12

  پیش فرض احياي قلبي ريوي بچه CPR


 8. 3
 9. #5
  Stellar
  مدیر سابق تالار علوم بالینی و درمانی
  تاریخ عضویت
  2009/05/28
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  2,347
  23,157
  5,462
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  38
  قدرت امتیاز دهی
  38

  پیش فرض پاسخ: مراحل احیای قلبی ریوی

  فوریتهای قلبی ریوی نوزادان

  احیای نوزادان

  احیای نوزادان یکی از شایع ترین و مشکل ترین اقدامات در پزشکی است. متاسفانه اگر عملیات احیا بدرستی انجام نشود نوزادان دچار عوارض عصبی، انواع معلولیتها و حتی مرگ می شوند  ● هدف:

  هدف از مقاله بررسی آخرین تلاشهای علمی در خصوص تازه های احیای نوزادان می باشد.  ● روش كار :

  مقالات یك سال اخیر منتشر در پاپ مد و گوگل اسكالر، مطالعات انجمن قلب امریكا و تازه های احیای نوزادان مورد بررسی قرار گرفتند  ● نتایج :

  مهم ترین تغییرات از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ عبارتند از:

  ۱) تاکید کمتری برای استفاده از اکسیژن ۱۰۰درصد در آغاز زمان احیا وجود دارد

  ۲) عدم نیاز در استفاده از لوله های دهانی حلقی و بینی حلقی برای نوزادانی كه در مایع آمنیوتیك مکونیوم داشته اند

  ۳) پیشنهاد پوشاندن کودکان با وزن خیلی کم زمان تولد و قبل از ۲۸ هفتگی برای کاهش از دست دادن حرارت بدن

  ۴) ترجیح داده می شود که آدرنالین به صورت IV تزریق شود (نسبت به داخل تراشه ای)۵) تاکید بر افزایش استقلال والدین در خصوص تصمیم گیری ها  ● اندیکاسیو ن های احیا :

  در دستور العمل های گذشته ۵ سوال لیست شده می بایست در هر زایمانی مطرح می شد:

  آیا مایع آمنیوتیک بدون مکونیوم است ؟
  آیا نوزاد تنفس یا گریه نوزاد خوب است؟
  آیا تن عضلانی نوزاد خوب است؟
  آیا رنگ نوزاد صورتی است؟
  آیا نوزاد ترم است؟

  اما امروزه انتظار نمی رود نوزاد تازه متولد شده در اولین لحظات زندگی صورتی رنگ باشد بنابراین در دستور العمل های جدید سوال در مورد رنگ صورتی حذف شده است. در صورتی که جواب چهار سوال دیگر مثبت باشد نوزاد نیازی به احیا ندارد و نباید از مادرش جدا شود.
  در صورتی که جواب یکی از سوالات منفی باشد یک یا چند اقدام زیر انجام می شود؛ این اقدامات عبارتند از:


  راههای هوایی- تنفس -گردش خون - دارو تصمیم برای تقدم

  بررسی همزمان سه نشانه حیاتی: تنفس،ضربان قلب و رنگ باید صورت گیرد. در صورتیکه جواب مناسب و راضی کننده نباشد، یکی از اقدامات باید درکار آتی تقدم داشته باشد: ایجاد تعادل وتوازن فراهم کردن گرما، دادن پوزیشن ، تمیزکردن راه هوایی ،خشک کردن ، دادن پوزیشن مجدد ونتیلاسیون تنفس نوزاد اگر دارای آپنه یا ضربان قلب کمتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه است.

  فشردن قفسه سینه جریان خون با شروع فشار قفسه سینه آغاز می شود. اگر تعداد ضربان قلب كمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه باشد بر خلاف ونتیلاسیون مناسب است. داروها یا حجم درمانی اگر همچنان ضربان قلب کمتر از ۶۰ بار دردقیقه باشد اجرا می شوددرصورتیکه تنفس کودک مناسب است + رنگ نوزاد بهتر است + تعداد ضربان قلبی بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه است ونتیلاسیون بیشتر نیازی نیست.


  ۱) کنترل حرارت و مشاهده گرما:

  ▪ مرحله اول احیا : فراهم کردن گرما با استفاده از قرار دادن کودک زیر وارمر . بر اساس دستورالعمل های جدید هر کودکی با سن ۲۸ هفته حملگی یا کمتر، سریعا می بایستی بدون خشک کردن در داخل کیف پلاستیکی تا حد گردن به منظور جلوگیری از اتلاف حرارت
  قرار داده شود. پوشاندن سر نیز برای جلوگیری از دست رفتن حرارت مناسب است. برخی از افراد این تکنیک را برای کودکان رسیده به کار می برند.حرارت پوست و بدن بایستی به دقت برای جلوگیری از هایپرترمی در این تکنیک بررسی شود. هایپرترمی با افزایش
  خطر مغزی مرتبط است.


  ۲) تمیز کردن راههای تنفسی از مکونیوم

  استفاده از لوله های مکنده دهانی حلقی وبینی حلقی برای کودکانی که مایع آمنیوتیک شان حاوی تکه های مکونیوم بوده است چندان مناسب نیست.

  ۳) تهویه:

  طبق دستورالعمل جدید فشار تهویه ای مناسب به تنهایی برای احیای تمام کودکان برادیکارد و دچار آپنه موثر است. این تنها روش موثر مهم برای احیای نوزادی است که در زمان تولد تنفسی ندارد. افزایش سریع ضربان قلب نشانه ای از تاثیر موثر احیاست.
  بالا آمدن قفسه سینه پاسخ سریع به تاثیر ونتیلاسیون است. فشار اولیه ۲۰ سانتیمتر بر آب اغلب موثر است برخی از نوزادان به فشار بیشتر یا مساوی ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر بر آب نیاز دارند


  ۴) اکسیژناسیون:

  طبق این دستورالعمل ها ،در صورت مشاهد سیانوز، برادیکاردی یا دیگر علایم دیسترس تنفسی نوزاد- استفاده سریع اکسیژن ۱۰۰ % مهم است. خطرات اکسیژناسیون زیاد در مدت کوتاه و سریع در زمان احیا نباید نگران کننده باشد.نوزادان سالم متولد شده به ۵ تا۱۰ دقیقه وقت برای اشباع اکسیژن۹۰% نیازمندند. زمانی که تهویه مناسب انجام می گیرد، در صورتی که ضربان قلب پایین باشد، هیچ گونه مدرکی برای حمایت یا تکذیب تغییر در غلظت اکسیژن اولیه وجود ندارد. دستورالعمل جدید قضاوت را بر عهده هر مرکز درمانی و یا پزشک مربوطه می گذارد.


  ۵) انتوباسیون:

  تعداد کمی از نوزادن ترم یا نزدیک ترم متولد شده نیاز به لوله تراشه دارند. اکثر کودکانی که نیاز به این درمان دارند،کودکانی اند ترم بدنیا آمده اند. در دستورالعمل های جدیدco۲ بازدمی تعیین کننده جایگاه داخل تراشه ای توصیه است. این عمل حتی در کودکانی که بسیار کوچکند،قابل اعتماد است و حمله قلبی را ایجاد نمی کند ممکن است نتایج منفی کاذب هم ایجاد شود.


  ۶) داروها :

  به استفاده از دارو در ۹۹% کودکان نیازی نیست. با ونتیلاسیون مناسب ،کمتر از ۲ نوزاد در هر ۱۰۰ تولد به آدرنالین نیاز خواهند داشت. آدرنالین مهم ترین داروست. تزریق داخل تراشه ای آدرنالین پیشنهاد نمی شود. افزایش حجم بندرت برای کودکان ترم و پره ترم
  نیاز است. اگر محلول کریستالوئید ایزوتونیک نیازمند باشد غلظت ml/kg۱۰ بایستی تکرار شود.  ● اخلاقیات:

  پیشنهاد شده در صورتیکه احیای قلبی ریوی بعد از ۱۰ دقیقه موفقیت آمیز نباشد و نتواند ضربان قلب و تنفس را به طور همزمان برگرداند، احیا قطع شود. هنوز سوالهای پاسخ نداده زیادی در مورد احیای نوزادان وجود دارد ازجمله: نسبت ایده آل فشردن قفسه سینه به تهویه در احیای قلبی ریوی.فوائد وخطرات اکسیژن مکمل در طول CPR.
  فوائد وخطرات کاهش حرارت پس از ایست قلبی.معیارهای مایع درمانی واینکه چه مایعی مطلوب است؟در دستورالعملهای جدید، گلوکز در حد نرمال باید حفظ شود برای روشن شدن حداکثر تهویه ایده آل همچنان به تحقیقات نیاز است.افزایش حجم حیاتی در نوزادان پره ترم ممکن است نه تنها برای ریه ها بلکه برای مغز آسیب زا باشد در صورتی که نوزاد بتواند تنفس نماید نباید دخالتی از سوی پرسنل نباید صورت گیرد .

  دستورالعمل ها می بایست مشخص نمایند پس از چه مدت زمانی می بایست از یک مرحله احیا به مرحله دیگر احیا رفت. دلیل اینکه ۳۰ ثانیه برای یک مرحله انتخاب شده مشخص نیست . به نظر می آید مدت زمان کمتری برای دستیابی به تاثیر تهویه با بگ –ماسک لازم است ۱ تا ۲ دقیقه زمان لازم است که به تبادل گازی در حدود mg/kg ۲ در یک دقیقه با تهویه بگ- ماسک دست یافت . به علاوه در صورتی که ضربان قلب کمتر از ۶۰ بار در دقیقه باشد بعد از ۳۰ ثانیه تهویه مناسب، وجود برادیکاردی مشکل تنفس می باشد و مربوط به قلب نیست. برای شروع فشار قفسه سینه مراحل اولیه آن چندان مشخص نیست و این بخش از دستور العمل مورد سوال است. میزان غلظت اکسیژن می بایست به وضوح مشخص می شود . استفاده از اکسیژن ۱۰۰% در احیای اولیه باید اجتناب شود. مطالعات اخیر نشان می دهد این عمل مضر است .

  هایپوکاپنی شاید برای مغز نوزادان مفید نباشد. به منظور جریان خون سلول مغزی هایپوکاپنی متعادل باید وجود داشته باشد  ● بحث و نتیجه گیری :

  حدود ۱۰% از نوزادان در زمان تولد نیاز به اقدامات مداخله ای دارند و حدود ۱% آنها نیاز به معالجات گسترده تری دارند.دستورالعمل های جدید برای احیای نوزادان نشان دهنده یک پیشرفت مهم است و ممکن است در ارتقای وضعیت نوزادان موثر باشد.اگرچه هنوز
  این دستورالعمل ها از برخی از اشکالات برخوردار است. برای مثال توصیه برای گذر از یک مرحله به یک مرحله پس از ۳۰ ثانیه بسیار سریع است و شروع فشار قفسه سینه بعد از ۳۰ ثانیه تهویه بسیار زود است. این دستورالعمل ها استفاده اکسیژن ۱۰۰% را بسیار محافظه کارانه می داند. چگونگی تهویه در نوزادان تازه متولد شده که قادر به تنفس به دلیل آسفکسی نیستند چندان مشخص نیست.به علاوه میزان حجم برای بدست آوردن افزایش مناسب در ضربان قلب بایستی بخوبی مورد بررسی قرار گیرد

  منبع
  این منم پروردگار مهربانت....خالقت...اینک صدایم کن مرا...با قطره اشکی

  به پیش آور دو دست خالی خود را........با زبان بسته ات کاری ندارم

  لیک غوغای دل بشکسته ات را من شنیدم

  غریب این زمین خاکی ام........آیا عزیزم حاجتی داری؟

  به نجوایی صدایم کن..بدان آغوش من باز است..بگو جز من کس دیگر نمیفهمد
 10. 2
 11. #6
  Stellar
  مدیر سابق تالار علوم بالینی و درمانی
  تاریخ عضویت
  2009/05/28
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  2,347
  23,157
  5,462
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  38
  قدرت امتیاز دهی
  38

  پیش فرض پاسخ: مراحل احیای قلبی ریوی


  دانلود انیمیشن احیای قلبی ریوی

  http://www.argosymedical.com/Circula...ns/CPR/CPR.flv
  این منم پروردگار مهربانت....خالقت...اینک صدایم کن مرا...با قطره اشکی

  به پیش آور دو دست خالی خود را........با زبان بسته ات کاری ندارم

  لیک غوغای دل بشکسته ات را من شنیدم

  غریب این زمین خاکی ام........آیا عزیزم حاجتی داری؟

  به نجوایی صدایم کن..بدان آغوش من باز است..بگو جز من کس دیگر نمیفهمد
در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: