رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 4 از مجموع 4
 1. #1
  bkk123
  کاربر انجـــــمن
  تاریخ عضویت
  2006/10/04
  محل سکونت
  اصفهان
  پست‌ها
  121
  24
  139
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  12

  اطلاع رسانی مسجد عتیق-شیراز

  مسجد عتیق ، یادگاری برجا
  :: ایمان بستامی
  کهنترین مسجدی که از دوره های خیلی دور در شیراز باقی مانده مسجد جامع عتیق است بنای اصلی و اولیه آن در سال 281 هجری قمری برابر 894 میلادی در زمان عمروبن لیث صفار هنگامی که حکمران فارس مشغول تدارک نیرو بر ضد خلیفه بغداد بود ساخته شده و بعد ها در زمان شاه ابواسحاق اینجو ساختمان وسط مسجد ودر زمان صفویه بعضی از قسمتهای کاشیکاری آن ترمیم و تجدید گردیده است.


  شناسنامه مسجد :
  نام اثر : مسجد جامع عتیق
  محل اثر : شیراز
  قدمت بنا : صفاریان
  شماره ثبت : 72
  بانی : بانی در زمان عمر و بن لیث صفار
  مصالح بنا : سنگ - گچ – کاشی – آجر – چوب
  تزئینات بنا : کاشی کاری مقرنس کاری
  مساحت کل : 9138 متر مربع
  زیربنا : 6058 متر مربع
  نشانی دقیق : شیراز پشت ضلع شرقی شاه چراغ

  این مسجد نامهای دیگری در فارس داشته که عبارتند از جامع عتیق , مسجد جمعه , مسجد جامع و مسجد آدینه.این مسجد بنایی رفیع و مجلل و حجره ها وشبستانهای متعدد داشته که بعصی از آنها دو طبقه بوده است.مسجد مزبور شش در در جهات مختلف داشته است . در شبستان جنوبی نزدیک محراب منبری چوبی بوده که دارای 14 پله است ( به تعداد 14 معصوم ) در این مسجد روزهای آدینه نماز جمعه خوانده میشد و ضمن خطبه آن بنام خلیفه یا پادشاه اشاره می شد که رسمیت داشته است و جمعیت کثیری در آن شرکت می کردند .
  در دالانهای مسجد سنگ آبهایی بوده که واردین با آبی که در آنها بوده پاهای خود را شسته و وضو می گرفتند و سپس با پاهای برهنه وارد صحن مسجد می شدند.
  تعمیرات مسجد در هزار سال اخیر
  مسجد جامع عتیق بر اثر مرور زمان رو به ویرانی نهاده بخصوص زلزله هایی که در شیراز حادث شده بر خرابی آن افزوده است و لذا در ادوار مختلف از طرف امراء و سلاطین پندین مرتبه مرمت شده است .

  مرحوم فرصت الدوله در کتاب آثار عجم نوشته است که:
  این بنا چندین مرتبه مرمت شده است. یک مرتبه در زمان اتابکان ومرتبه دیگر در زمان سلطان ابراهیم میرزا ابن شاهرخ گورکانی و همچنین مرتبه ای در زمان صفویه در مدخل تالار شبستان جنوبی که کاشیکاری عهد صفویه است کتبیه ای است که روی آن سنه تسعمائه و سبعین و ثلث (973) دیده می شود و میرساند که در زمان سلطنت شاه طهماسب اول در آن تعمیراتی شده است. در زمان شاه عباس کبیر هم تعمیراتی فصل در این مسجد صورت گرفته است که متصدی آن امام قلی خان فرمانروای فارس بوده است . از مدارک این تعمیرات دو کتیبه کاشیکاری فعلا" وجود دارد : یکی کتیبه ای که بالای سر درب غربی است که دارای مقرنس کاری و معرق کاری است .
  و دیگر مهمترین سر درب این مسجد سر درشمالی است که آن را درب دوازده امام مینامند. ( چون در دو ستون طرفین آن نام دوازده امام بر روی کاشی نگاشته شده است ) این سر در که از حیث مقرنس کاری بی نظیر است دارای کتیبه بسیار زیبایی است از دوره صفویه به خط ( علی جوهری ) خوشنویس معروف آن دوره و خوشبختانه همه آن سالم مانده است .
  از این قرار معلوم می شود که تعمیرات مفصل مسجد که در زمان شاه عباس کبیر صورت گرفته از سال 1027 تا سال 1031 هجری قمری طول کشیده است .
  در سال 1092 هجری قمری در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی نیز یکبار دیگر مسجد مزبور تعمیر و مرمت شده است و تاریخچه این تعمیرات کتیبه ایست که اکنون در شبستان غربی موجود بوده.

  خدایخانه یا دارالمصحف
  در وسط حیاط مسجد جامع عتیق اطاق مکعب شکلی است که کرسی آن قریب یک متر از کف صحن مسجد بلند تر است و دور تا دو آن را ایوانی به عرض دو متر قرار گرفته و به نامهای خدایخانه و دارالمصحف نامیده میشود . در چهار گوشه این بنا چهار ستون مدور مناره مانند مانده است و سقف ایوانهای شرقی و غربی آن هر یک به وسیله چهار ستون و ایوانهای شمالی و جنوبی آن هر یک به وسیله دو ستون سنگی پایدار است . ابعاد این عمارت با ایوانها عبارتند از 12 در 10 متر و ابعاد اطاق وسط 8 در 6 متر می باشد.
  بنای این عمارت سنگی در سال 752 هجری قمری به وسیله شاه شیخ ابو اسحاق اینجو پادشاه فارس صورت گرفته و گویا دو طبقه بوده است . از سال 1315 شمسی اداره باستان شناسی فارس تصمیم گرفت که خدایخانه را که هم از لحاظ معماری و هم از نظر خطوط وسبک بنا بی نظیر است مرمت نماید و آنرا بصورت اولیه در آورد.


  منبع : آیگاه
  bkk123

  از چارلی چاپلین پرسیدند :
  خوشبختی چیست ؟؟؟
  گفت: فاصله این بد بختی تا بدبختی دیگر ، خوشبختی ست

 2. 1
 3. #2
  B A H A R
  مدیر سابق تالار معماری
  تاریخ عضویت
  2007/08/26
  پست‌ها
  1,159
  756
  2,745
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  13

  اطلاع رسانی مسجد جامع عتیق -شیراز  مسجد جامع عتیق در انتهای بازار قدیمی شیراز واقع است و بنای اولیه آن یکی از قدیمی ترین مساجد ایران به شمار می رود.

  بر طبق روایت های تاریخی بنای اولیه مسجد جامع عتیق شیراز در سال 281 هجری قمری توسط عمرولیث، برادر یعقوب لیث به شکرانه تسخیر ناحیه فارس ساخته شده به وجهی که تا آن وقت در ایران نظیر نداشته است. این مسجد در طول تاریخ به نام های جامع عتیق، جمعه و جامع نامیده شده است.

  براساس منابع تاریخی این مسجد بنایی رفیع و مجلل بوده و حجره ها و شبستان های متعددی داشته که بعضی از قسمت های آن دو طبقه بوده در خارج هم میدان ها و تاسیساتی و شش در داشته است. ابن بطوطه – سیاح عرب – که در سال 748 هجری قمری به شیراز سفر کرده می نویسد: ''مسجد بزرگ شیراز به نام مسجد عتیق یکی از وسیع ترین و زیباترین مساجد است و صحن بزرگ آن با مرمر فرش شده است. این مسجد برخلاف دیگر مساجد که با خشت یا آجر و پوشش های قوسی ساخته می شده اند با استفاده از قطعات بزرگ و کوچک سنگ های تراشیده ساخته شده و با تیرهای چوبی مرغوب پوشش داشته است.
  آخرین ویرایش توسط B A H A R در تاریخ 2008/01/12 انجام شده است
  ایمان بیاوریم به اغاز فصل سرد...
 4. 4
 5. #3
  B A H A R
  مدیر سابق تالار معماری
  تاریخ عضویت
  2007/08/26
  پست‌ها
  1,159
  756
  2,745
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  13

  پیش فرض پاسخ: مسجد جامع عتیق شیراز  متاسفانه از بنای اولیه مسجد چیزی بر جای نمانده است. گفته می شود که ایوان قبله مسجد کنونی که محراب در پشت سر آن قرار دارد مربوط به بنای اولی است با این حال این بخش ویژگی هایی دارد که آن را به زمان متاخرتری مربوط می سازد بنا به نوشته آرتور پوپ، مسجد عمرولیث دارای تالارهایی با طاق بلندی به شکل ایوان کرخه بوده و دیوارهای عظيم آن در سطح بیرون تا نیم ستون های برجسته تزیین می شده و نورگیرهایی برای روشنایی تالار داشته است.

  در انتهای تالار، محراب گچبری و در بیرون در برابر ایوان صحن روبازی وجود داشته که به احتمال کم با رواق های ستون دار و یک مناره در گوشه آن محدود می شده است. به نظر می رسد که در وسط صحن، عمارت کلاه فرهنگی کوچکی وجود داشته است.

  مسجد عتیق شیراز قرن ها از مساجد معتبر بوده به طوری که در قرن هشتم هجری قمری، شیخ ابواسحاق بنای زیبای خدایخانه را به آن افزوده است. بعد از این تاریخ تا دوره صفویه بنای مسجد متحمل صدمات بسياري مي شود.در دوره شاه طهماسب اول، شاه عباس اول و شاه سليمان، بازسازی ها و تعمیراتی اساسی از سوی حکمرانان محلی فارس در آن صورت می گیرد، خاصه در دوره شاه عباس که می توان اصل بنای فعلی را از دوره وی دانست. در دوره اخیر نیز تعمیرات و مرمت هایی اساسی در بخش های مختلف مسجد به عمل آمده است.
  ایمان بیاوریم به اغاز فصل سرد...
 6. 3
 7. #4
  B A H A R
  مدیر سابق تالار معماری
  تاریخ عضویت
  2007/08/26
  پست‌ها
  1,159
  756
  2,745
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  13

  پیش فرض پاسخ: مسجد جامع عتیق شیراز  بنای کنونی مسجد مشتمل بر خدایخانه، شبستان های متعدد، سردرها، ایوان ها و طاق های اطراف آنها است. بنای اصلی مسجد شش در داشته که امروزه تنها دو در با سردرهای زیبا در جانب شمالی و غربی بر جای مانده است.

  سردر غربی مسجد با یزدی بندی، مقرنس کاری و کتیبه کاشی معرق زیبایی از دوره صفوی تزیین شده است. سردر شمالی که دوازده امام نیز گفته می شود برای نگارش نام دوازده امام بر کاشی های دو ستون طرفین در، دارای مقرنس کاری و کتیبه بسیار زیبایی به خط علی جوهر، خوشنویس معروف آن دوره – است.

  منبع: دایره المعارف بناهای تاریخی ایران.
  ایمان بیاوریم به اغاز فصل سرد...
 8. 6
در حال نمایش 1 تا 4 از مجموع 4

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: