رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 9 از مجموع 9
    سیامک ترکاشون
    کارشنـاس اجرایی عمران و شهرسازی
    پست‌ها
    570
    1,550
    1,869
    دریافت
    14
    اهدای کتاب
    16
    قدرت امتیاز دهی
    31

پیش فرض نقش فسفر در پدیده آتروفیکاسیون وحذف آن-بخش نخست

مقدمه: آنچه در زیر باختصار خواهد آمد نتایج:آموختن- تجربیات ومطالعات در "طراحی ومطالعات ونظارت عالیه تصفییه خانه ها ی فاضلاب وخطوط انتقال انها در مهندسان مشاور مختلف درطول سالهای متمادی"است. این مطالب می توانند کمک موثری بخصوص برای دانشجویانی باشند که درحال ارائه تز وپایان نامه های "ارشد" هستند. والبته بدیهی است بعلت عدم امکان ووقت (تحصیل وخدمت سربازی) هنوز درکاراجرایی وارد نشده اند. مقالات درتمام زمینه ها واز جمله این مقوله بطور تئوریک واغلب ترجمه با سرچ کم نیستند!. اما سعی بنده برآنست انچه اغلب در اکثر زمینه های فنی-مهندسی می نویسم -بیشتر براساس آموخته ها درحین مطالعات درکنار استادان دانشگاهها و نظارت واجرای مستقیم درطول سالها کار وممارست در مهندسان مشاوری باشند که افتخارکار درانها را داشته ام. بدیهی است - این چکیده ها -باسانی حاصل نگردیده اند-وبهای سنگین وغیرقابل جبران:"جوانی وعمر"-برای انها پرداخت شده است. بقول معروف:این رشته به نقد جوانی خریده ایم.!.
    ذی المقدمه: مصرف بالا وبی رویه واختصاص 85 تا90 درصد ذخائر گرانبها ی آب شیرین سفره های زیر زمینی که درطول قرنها در زیر دشتهای اغلب استانهای اصلی -از دهه های 1345 بتدریج ورود بمرحله "افت رقوم منحنی های پتانسیل سفره ها را هشدارداد.". علل اصلی علاوه بر تخصیص ضریب بالای آن برای کشاورزی -عدم استفاده از روشهای :علمی ونا آشنایی با مدیریت آب وبهره برداری ونبودن فرهنگ صحیح مصرف کشاورزان وشهر وندان بود."
    حفر صدها حلقه چاه بدون مجوز -استفاده ازهمان سیستمهای سنتی "غرقابی مزرعه"-مصارف بالای شهروندان وبی توجهی وحتی شستشوی پیاده روو وماشین وقالی و....!با فشار شلنگ اب شرب! و...که دیده اید ونیاز به شرح ندارد. حداقل اتلاف 30 درصد از از منابع اب پرارزش دراثر : فرسودگی ونشت خطوط انتقال وترکیدگی ها وساعتها گذشت وقت تا ترمیم هدررفت هزاران متر مکعب اب تصفییه شهرها در خیابانها!....رها کردن پسابهای شیمیایی -سمی کارخانه ها در رودخانه ها وسنگینی تلفات ابزیان -وبسیاری دیگر که همه را میدانید ونیاز به تکرار ندارد. تاحد زیادی در دهه 1345-1355 باعث جلب توجه دستگاههای اجرایی (وزارت نیرو-کشاورزی-مسکن وشهرسازی-سازمان برنامه وبودجه) گردید. شروع مطالعات جدی واستفاده از کارشناسان ومشاوران زبده بخش خصوصی باعث ایجاد:یک سیستم مدیریتی نسبتا :"علمی-اجرایی" -گردید که خود موجد:قوانین و فرمولهای مصرف خوبی شدند. ودر نهایت :با اعمال نظارت :اداره های فنی دستگاههای اجرایی ومهندسان مشاور بخش خصوصی (واعمال روشها والگوهای علمی دستاورد کشورهای پیشرفته توسط تیمهای کارشناسی مشاوران که اغلب فارغ التحصیل همان کشورها بودند-وبهره گیری از استادان دانشگاهها) تاحد زیادی جلوی ان هدر رفتها وبی برنامگی ها گرفته شد.
    استفاده از سیستمهای تحت فشار وقطره ای بجای غلط غرقابی سنتی-محدود کردن مجوز حفر چاه-بازرسی مداوم-بالا بردن سطح آگاهی درفرهنگ مصرف در روستاها وشهرها-اعزام تیمهای کارشناسی زبده که بطور قاطع :"خواستار اجرای جدی پروتکلهای حقابه ایران از کشورهای همسایه شدند" احداث بندها وسدها با جانمایی صحیح ودرتعداد محدوداز جلوگیری وفرار میلیونها مترمکعب ابهای سطحی کشور از مرزها به کشورهای همسایه.
    اما- از سال 1357 -با تحولات کلی کشور -وبخصوص جنگ تحمیلی :دو مسئله :مهاجرتها وجابجایی درسطوح وسیع از روستاها به شهرها ومناطق جنگزده به دیگر استانها-وتشدیدمهاجرت وسیل پناهجویان افغانی ودیگر کشورها-که خودنیز دچار جنگ داخلی وبی ثباتی بودند به کشور ما(که قبلا روند کندی داشت ) -وافزایش حداقل 3 تا4 میلیون نفر فقط دراین قسمت درطول سالیان دراز -وتعطیلی اجباری پروژه های مذکور بدلایل فوق ودیگرمسائل -دستاوردها وهمان مقررات وقوانین تازه وضع شده را بکلی متوقف نمود. ودوباره کشاورزان که دیگر ان نظارت مداوم را نمی دیدند -به همان حفر چاهها وروشهای غرقابی!(درواقع راحت طلبی) روی اوردند. گرمایش کره زمین درحدود1.5-2 درجه که حداقل درطول دوسه قرن قابل پذیرش است -درطول نیم تا یک قرن(قرن بیستم)-واثر بر کاهش بارش درفلات ایران (از حداقل 500 میلمتر در یکی دو قرن قبل به 200 تا250 میلیمتر در قرن حاضر)-وایجاد خشکسالی با شروع پروسه ای از 40 سال قبل تا کنون- ومتاسفانه عدم تعهد پروتکل حقابه ایران از سوی همسایگان- اکنون کار را از بحران گذرانیده وهمانطور که درمقالات سالها قبل عرض نمودم-با ادامه این وضع ودست روی دست گذاردن -با اتمام سدهای درحال تکمیل دردو کشور همسایه ما -
    درسال1400 باید نسبت به خرید آب از آنها اقدام کنیم. ویا بسیاری دیگر از نقاط کشور خالی ازسکنه وبسیاری مثل استانهای شمالی دچار تراکم خواهند شد.مهاجرت بخش عظیمی از مردم سیستان وبلوچستان را به استانهای گلستان ومازندران وگیلان در سالها قبل تا کنون دراثر خشکسالی وبی ابی وهوای پر گرد وغبار شاهد بوده اید.مهاجرتی تقریبا همیشگی!.
    صدمات ولطمات شدید ودراز مدتی بر گنجینه ذخائر سفره های اب کشور که نتیجه قرنها جمع شدن بودند -وارد گردید. بطوریکه بطورمتوسط سالیانه 1 تا1.5 متر از رقوم وسطح سفره ها ی اب زیر دشتهای اصلی کشور(مخازن دریاچه ای طبیعی زیر دشتها) ازسال 1357 کاسته شده است.(آمار وکدهای دقیق در وزارت نیرو بخش اب موجوداست).
    بهرحال اقلیم خشک وکم باران وبسوی کویری شدن کامل بر کشور حکمفرماست ودر صورت عدم چاره جویی واقدام وعدم مدیریت کارآمد وکارشناسانه -روند وسرعت پیشرفت این فاجعه سریعتر خواهد شد. سالهاست این هشدارها را درمقالات خود داده ایم اما متاسفانه کو گوش شنوا!.
    بحث وشرح کلی:
    براساس سالها مشاهده وتجربه وآمار به مقدار نسبی ومتوسط با تقریب بسیار خوب(نزدیک به حقیقت) زیر رسیده ایم.
    هر مترمکعب فاضلاب خام تصفییه نشده که درمحیط رها می گردد (با دانستیه نسبی ومتوسط :1.2 تا 1.5 تن برمترمکعب:(1.2-1.5 ton/m^3) حداقل :50 تا60 مترمکعب "آب پاک"را درطبیعت آلوده می کند!.بزبان ساده وبطور نسبی تقریبا:40 تا 50 برابر وزن هرمترمکعب فاضلاب آلودگی آب پاک سفره ها را خواهیم داشت. علت -علاوه بر وجود عوامل ومیکرو ارگانیسمهای بیماریزا ی باکتریایی -ویروسی-میکروبی-غلظت بالا ووجود فلزات وشبه فلزات سمی مثل:آنتیموآن-سرب-فسفر-کادمیم-روی-آرسنیک-نیتراتها و....در فاضلابهای خانگی وصنعتی کارخانه هاست که برودخانه های اب شیرین ویا تالابها وابهای سطحی ریخته می شوند ویا ازطریق نفوذ درخاکهای محل تخلیه و استفاده فراوان از کودهای شیمیایی به ذخائرسفره های اب زیرزمینی نفوذ می کنند.یکی از مهمترین عناصر دراین رابطه:فسفر است.سالها عدم فرهنگ صحیح در مقدار مجاز وحداکثر استفاده از کودهای "فسفره"توسط کشاورزان واستفاده سرخود وزیاد (مثل مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک) -آلودگی فسفریک زیادی درخاکها ومنابع طبیعی ما بوجودآورد. خوشبختانه چندسالی است با بالارفتن "فرهنگ مصرف وآموزش" ونظارت کارشناسان کشاورزی ازمصرف بالای کودهای شیمیایی مختلف خودداری شده است. یادم هست در چند دهه قبل در کشور ما در هرسال بطور متوسط :8 تا 9 کیلوگرم فسفر در هکتار در مزارع ما مصرف می شد(در آزمایش های خاکهای مزارع بطور متوسط دیده شده بود) -بااین اندیشه غلط بسیاری از زارعین در قدیم وابتدای استفاده از کودهای شیمیایی بدون نظر ونظارت کارشناس کشاورزی -که هرچه کود بیشتر خاک قویتر!(مثل اندیشه قدیم خوردن ویتامین زیاد بدون تجویز پزشک!).-واین درحالی بود که در مزارع آمریکا واسترالیا درهمان زمان :حداقل وحداکثر این رقم:1 تا5 کیلوگرم درهکتار بود -که پس ازجواب ازمایشگاه فیزیک خاک ونسخه کارشناس -مصرف می گردید!. یعنی مصرف ما حدود 2 برابر مزارع پیشرفته وعلمی انها بود!.
    در آمارهای تجربی ومشاهده شده در دو-سه دهه اخیر :درکشور ما هرسال یکصد میلیون مترمکعب فاضلاب انسانی خام وتصفییه نشده وآلوده بانواع باکتریها ومیکرو ارگانیسمهای بیماریزا -با روش غلط غرقاب مزارع سبزی وصیفی (مواردی که خود من شخصا درحوالی تهران-مثل شهر ری وورامین در 1370 دیدم وشبها این مزارع سبزی وحبوبات و صیفی را"می بستند به غرقاب !این فاضلاب خام آلوده تهران واین نقاط ". جالب است درچندین فقره برداشت نمونه توسط بهداشت محیط و کشاورزی ودیگر دستگاههای مسئول وتعطیل این مزارع-در ساقه وسایر اندامهای گیاهی این محصولات درصد بالاتر از حد مجاز وخطرناک:سرب وکادمیم -فسفر -آرسنیک!-آنتیموان ونیتراتها و...دیده شده بود.
    فسفر بعنوان یک ماده مفید می تواند محدودکننده رشد جلبکها وآلگها در برکه ها ولاگونهای تثبیت فاضلاب باشد .اما اگر مقدار ان کنترل نشود واز حد مجاز بالاتر رود دراثر ایجاد "پدیده :آتروفیکاسیون -دراثر انباشت فسفر"-باعث رشد زیاد وتراکم آلگها وجلبگها وگیاهان آبزی دربستر لاگونها واستخرهای تثبیت فاضلاب شده ومی توانند باعث کاهش اکسیژن محلول درآب وبه تبع آن مرگ ومیر آبزیان شوند.در واقع استخر یا لاگون دچار "خفگی" یا "پیری زودرس:"Eutrification" -ومرگ گردد.
    در کنار این روند نابودی-اگر نظارت ومدیریت کارشناسانه وتخصصی انجام شود-ما سیکل یا پروسه "زندگی وشکوفایی مجموعه آبی "را:"اولیگوتروف"یا سرزندگی هر عنصر زنده درمقابل پیری و فرسودگی اتروفیکاسیون می نامیم. بدیهی است عوامل اصلی این "سرزندگی وشکوفایی یا اولیگوتروف "بودن یک مخزن یا مجموعه ولاگون تثبیت فاضلاب درامر تصفییه وبازیافت- می تواند محتوی مواد مغذی وآلی وبین ارگانیسمی-بصورت کنترل شده ویک توازن وتعادل بین این مواد تولید کننده وکلنی های مصرف کننده میکروارگانیسمی موجود در چرخه بیولوژیک استخر دانست. بزبان علمی ترو بخصوص کارهای بیو شیمیدانهای بزرگی همچون :Libeg می توان فرآیند را فرموله کرد:
    106CO2+16NO3+HPO4+18H=C106+H263O110N16P+138O2 یعنی بازای هر میلی گرم فسفر جذب شده حدود 0.1 گرم جلبک تشکیل می شود.
    بهم خوردن تعادل چرخه موارد فوق درمنابع آب(لاگونی وبرکه ای) ونسبت فتو سنتز وتنفس : از عوامل مهم اتروفیکاسیون است.اگر میزان فتوسنتز را بیش از مقدار لازم تنفس شود موجب رشد جلبک ها وافزایش بارآلی در برکه یا لاگون می شود."لیبک:LIBEG" می گوید:
    "این یک واقعیت است که فسفر عنصر محدود کننده رشد جلبک در وقوع اتروفیکاسیون دردریاچه های طبیعی ومصنوعی می باشد.با انباشت مواد مغذی ووقوع اتروفیکاسیون وتراکم وتجمع آلگها وکاهش شدید اکسیژن محلول -مرگ ومیر آبزیان شروع وبرکه یا دریاچه بسرعت بطرف "پیری زودرس ومرگ" می رود.
    دهها قرن زمان لازم است تا اب دریاچه از حالت "اولیگو تروف" به حالت "مردابی:MARSH" برگردد."-(نکته مهم وقابل توجه مسئولین .).
    متاسفانه در کشور ما معمولا بعد از شروع بحران بفکر چاره می افتند که اغلب دیر شده است(درحالی که هزینه پیشگیری بسیار کمتر وسریعتر واز نظر کار راحتتر است) این روند در کشور ما علاوه بر آن عدم همکاری همسایگان وسد سازی هایی که نموده ودرحال اتمام انها هستند -با عدم همکاری شهروندان وواحدهای صنعتی وغیر صنعتی داخلی دراثر تخلیه مداوم فاضلابهای خود در طول سالها وترکیبات آلی فاضلابهای انسانی -تسریع وباعث نابودی اغلب این برکه ها ودریاچه ها ومردابها(انزلی-گاوخونی و...) گردیده اند.
    ادامه دارد......

جهت مشاهده تصویر واقعی کلیک کنید

نام:	images (16).jpg
بازدید:	32
اندازه:	10.4 کیلوبایت
شناسه:	35031
    شماتیک یک برکه یا دریاچه

نام:	images (19).jpg
بازدید:	31
اندازه:	12.0 کیلوبایت
شناسه:	35032
    مرگ ومیر ابزیان دراثر اتروفیکاسیون

نام:	main-qimg-4b6d563d7e39746301ea2de11066c68c-c.jpg
بازدید:	33
اندازه:	16.3 کیلوبایت
شناسه:	35033
    رشد وتراکم زیاد اتروفیکاسیونی وکمبود شدید اکسیژن در برکه

نام:	images (20).jpg
بازدید:	25
اندازه:	5.7 کیلوبایت
شناسه:	35034
    رشد جلبکها وتراکم درکف وبستر برکه یا دریاچه وایجاد کمبود شدید اکسیژن.

2. 2
    Admin
    مدیر سایت
    پست‌ها
    4,110
    6,754
    8,832
    دریافت
    101
    اهدای کتاب
    21
    نوشته های وبلاگ
    4
    قدرت امتیاز دهی
    30

پیش فرض پاسخ: نقش فسفر در پدیده آتروفیکاسیون وحذف آن-بخش نخست

سلام میکنم به استاد عزیز جناب آقای ترکاشون
    سپاس از ارسال مطلب علمی و با ارزش شما
    با اینکه هیچ ارتباطی به رشته تحصیلی من نداشت اما از آنجا که بحث آب و بحران آن به سرنوشت تمام ما انسان ها گره خورده است با اشتیاق کامل مطلب شما را مطالعه کردم و منتظر ارسال ادامه آن نیز هستم.

ارادتمند همیشگی شما
    کتابدار

| سریعترین راه ارتباط با من : b.ketabdar[at]gmail.com |

| برای گزارش پست های خلاف قوانین کافیست بر روی این دکمه(
    ) کلیک کنید |
  4. 1
    سیامک ترکاشون
    پست‌ها
    570
    1,550
    1,869
    دریافت
    14
    اهدای کتاب
    16
    قدرت امتیاز دهی
    31

نقل قول ارسالی توسط Admin مشاهده پست
    سلام میکنم به استاد عزیز جناب آقای ترکاشون
    سپاس از ارسال مطلب علمی و با ارزش شما
    با اینکه هیچ ارتباطی به رشته تحصیلی من نداشت اما از آنجا که بحث آب و بحران آن به سرنوشت تمام ما انسان ها گره خورده است با اشتیاق کامل مطلب شما را مطالعه کردم و منتظر ارسال ادامه آن نیز هستم.

ارادتمند همیشگی شما
    کتابدار
    با عرض سلام به جناب مهندس کتابدار ریاست محترم سایت :
    ازاینکه علیرغم مشغله کاری خود برویت ومطالعه مقاله مذکور اهتمام ورزیده اید بسیار سپاسگزارم. مستحضرید:
    1-تقریبا درتمام زمینه های علمی وفنی واجتماعی وغیره "بصورت تئوریک "وبا search موتورهای جستجوی مشهور می توان به "شرح "تمام یا بخشی از انها "بصرف آگاهی"دست یافت.والبته صورت این مسائل درعمل واجرا وواقعیت تغیرات قابل توجهی با انچه اغلب بصورت تئوریک واشاره دراین منابع گفته شده اند دارند.
    2-از سالها قبل ودرمقالات عدیده قبلی (درآرشیو سایت هست) خود بارها بعرض رسانیده ام -نیاز به "تکرار تئوریک ومجدد این منابع"نیست ولذا مقالات بنده براساس :مشاهدات -نظارتها واجراها-طراحی راه حلهای فنی در رفع این مشکلات درواقعیت وروی زمین واجراست.براساس 40 سال عمرصرف شده خود وهمکاران واستادان دانشگاهها ومراکز علمی که افتخار درکناربودن آنها را در ماموریتهای فنی-صحرایی داشته ام وتعداد کمی در حال تدریس در دانشگاهها ومتاسفانه بسیاری برحمت حق رفته اند.
    3-یادم هست دربرگشت از این سفرهای بیابانی وکویری -تازه روزها وشبها کارهای مطالعاتی ومحاسباتی وطراحی راهکارهای "رفع مشکلات وارائه گزارش مفصل در موارد شروع بحرانهای محیط زیستی وفنی به مسئولین اجرایی وقت" آغاز می شد.
    4-این موارد را فشرده وبیشتر جهت آگاهی دوستان دانشجو وهمکار بعرض رساندم که روزی خود در مشابه این مشکلات کاری درگیر خواهندشد. لذا این مقالات صرف شرح وتعاریف منابع مانند !نیست.وجنبه عملی واجرایی وبرخورد با واقعیت ها روی زمین است-نه روی صفحات کاغذ ومیز.
    درخاتمه با عرض پوزش از اطاله کلام -وسپاسگزاری مجدداز شما ادمین عزیز وهمکاران ارجمند شما وکاربران گرامی وعزیز سایت-نمی توانم از ذگر این تاسف خودداری نمایم :که بسیار انتظارداشته ام درپایان این مطالب دوستان حداقل پرسشهایی درراهکارهایی که ما بدانها رسیدیم وپیشنهاد نمودیم (وبعلت عدم توجه مسئولین اجرایی )این مشکلات بمراحل حاد امروزی رسیدند -مطرح می نمودند-که گویا "انتظارم بی مورد وعبث! بود.
    با تشکر مجدد از شما عزیزان.

نام:	iJ9cu7VbEC.jpg
بازدید:	27
اندازه:	12.1 کیلوبایت
شناسه:	35035
  6. 1
    Admin
    مدیر سایت
    پست‌ها
    4,110
    6,754
    8,832
    دریافت
    101
    اهدای کتاب
    21
    نوشته های وبلاگ
    4
    قدرت امتیاز دهی
    30

درخاتمه با عرض پوزش از اطاله کلام -وسپاسگزاری مجدداز شما ادمین عزیز وهمکاران ارجمند شما وکاربران گرامی وعزیز سایت-نمی توانم از ذگر این تاسف خودداری نمایم :که بسیار انتظارداشته ام درپایان این مطالب دوستان حداقل پرسشهایی درراهکارهایی که ما بدانها رسیدیم وپیشنهاد نمودیم (وبعلت عدم توجه مسئولین اجرایی )این مشکلات بمراحل حاد امروزی رسیدند -مطرح می نمودند-که گویا "انتظارم بی مورد وعبث! بود.
    با تشکر مجدد از شما عزیزان.
    استاد عزیز
    همانطور که مستحضر هستید سایت در وضعیت رکود به سر میبرد و من در تلاش هستم تا سایت را از این وضعیت خارج کنم.
    در این شرایط شانس پیدا شدن افرادی که علاقه مند به این مباحث باشند بسیار کم می باشد.
    با این حال من تلاش خواهم کرد تا دوباره سایت دانشجو را به اوج برسانم.
    با کمک شما انشاالله ...

) کلیک کنید |
  8. 2
    سیامک ترکاشون
    پست‌ها
    570
    1,550
    1,869
    دریافت
    14
    اهدای کتاب
    16
    قدرت امتیاز دهی
    31

استاد عزیز
    همانطور که مستحضر هستید سایت در وضعیت رکود به سر میبرد و من در تلاش هستم تا سایت را از این وضعیت خارج کنم.
    در این شرایط شانس پیدا شدن افرادی که علاقه مند به این مباحث باشند بسیار کم می باشد.
    با کمک شما انشاالله ...
    جناب مهندس کتابدار مدیریت محترم سایت:
    با عرض سلام وخسته نباشید:
    1-درست می فرمایید-متاسفانه مدتی است فعالیت دوستان درسایت کم شده است.البته علاوه برسرگرم شدن در تلگرام باید مقداری کم لطفی ایشان راهم افزود!.
    2-بله حق دارید -اما افراد علاقمند اگرچه کم-اما باید اذعان وقبول کنیم علت اصلی -درگیری های فکری تامین کار ومعاش خیل عظیم فارغ التحصیلان جوان ما است که اغلب به بن بست می انجامد-که دیگر وقت وازادی فکربرای پیگیری مسائل علمی و تولید علم برای انان باقی نمی گذارد.ولذا همان مقدار حوصله وانرژی اندک هم که دارند می گذارند در چت تلگرامی!!.
    3-بنده هم امیدوارم سایت با همت وتلاش شما وهمکاران ودلگرم شدن مجدد کاربران -دوباره ان گرمی ورونق علمی سالهای گذشته را بدست اورد.
    والبته خود من بدلیل علاقه شخصی باین سایت ودوستان کما فی السابق بتلاش ادامه خواهم داد.
    بااروزی موفقیت وتوفیق برای انانکه برای "اعتلای"سایت تلاش می نمایند از خداوند بزرگ.

نام:	رزهای-آبی.jpg
بازدید:	28
اندازه:	16.5 کیلوبایت
شناسه:	35036
  10. 2
    Admin
    مدیر سایت
    پست‌ها
    4,110
    6,754
    8,832
    دریافت
    101
    اهدای کتاب
    21
    نوشته های وبلاگ
    4
    قدرت امتیاز دهی
    30

2-بله حق دارید -اما افراد علاقمند اگرچه کم-اما باید اذعان وقبول کنیم علت اصلی -درگیری های فکری تامین کار ومعاش خیل عظیم فارغ التحصیلان جوان ما است که اغلب به بن بست می انجامد-که دیگر وقت وازادی فکربرای پیگیری مسائل علمی و تولید علم برای انان باقی نمی گذارد.ولذا همان مقدار حوصله وانرژی اندک هم که دارند می گذارند در چت تلگرامی!!.
    بله با شما موافقم، متاسفانه بیشترین انرژی افرادی که در حال تحصیل هستند به موضوع پیدا کردن شغل مناسب میگذره، البته یک متاسفانه دیگه هم باید بگم و اونم اینه که دانشجوهای حالا کمی صبرشونم کم شده و می خواهند کاری پیدا کنند که هم ساده باشه و هم در آمد خوبی داشته باشه و خب اینچنین است که روز به روز تعداد نیروهای بیکار بسیار میشود.
    البته از موضوع این تاپیک داریم خارج میشیم دیگه، من عذرخواهی میکنم که باعث به انحراف کشیدن بحث شدم.پ

منتظر ادامه مطلب شما هستم استاد.
    با سپاس

) کلیک کنید |
  12. 1
    سیامک ترکاشون
    پست‌ها
    570
    1,550
    1,869
    دریافت
    14
    اهدای کتاب
    16
    قدرت امتیاز دهی
    31

بله با شما موافقم، متاسفانه بیشترین انرژی افرادی که در حال تحصیل هستند به موضوع پیدا کردن شغل مناسب میگذره، البته یک متاسفانه دیگه هم باید بگم و اونم اینه که دانشجوهای حالا کمی صبرشونم کم شده و می خواهند کاری پیدا کنند که هم ساده باشه و هم در آمد خوبی داشته باشه و خب اینچنین است که روز به روز تعداد نیروهای بیکار بسیار میشود.
    البته از موضوع این تاپیک داریم خارج میشیم دیگه، من عذرخواهی میکنم که باعث به انحراف کشیدن بحث شدم.پ

منتظر ادامه مطلب شما هستم استاد.
    با سپاس
    درود برشما ادمین گرامی جناب مهندس کتابدار عزیز:
    توجه جنابعالی به مطالب علمی کاربران و پیگیری مستمر تان ما -وازجمله بنده را-در تحقق آنچه فوقا فرموده اید -دلگرم می سازد.
    درادامه دادن مطالب -ازجانب خود بگویم:
    چشم-سمعا ُوطاعاُ. عزت زیاد.
  14. 1
    کاربر
    کاربر ممــــــــتــاز
    پست‌ها
    564
    1,524
    987
    دریافت
    5
    اهدای کتاب
    0
    قدرت امتیاز دهی
    17

با سلام -
    مطالب ذکر شده در تایپیک آگاهی عموم را نسبت به اتقاقات دوره کنونی درباره ذخایر زیر زمینی آب - پایدار - می نماید !
  16. 2
    roja57
    یـار آشــــــــــــــــنـا
    پست‌ها
    167
    629
    579
    دریافت
    15
    اهدای کتاب
    0
    قدرت امتیاز دهی
    8

استاد عزیز
    با کمک شما انشاالله ...
    Salam vala inghad tabligh gozashtin too safhe aslan khode safhe doide nemishr hich gozine bastaniam nadaare engar ba in sharayey man ke vaghean assbam khoord shod

- - - Updated - - -

Salam vala inghad tabligh gozashtin too safhe aslan khode safhe doide nemishr hich gozine bastaniam nadaare engar ba in sharayey man ke vaghean assbam khoord shod
در حال نمایش 1 تا 9 از مجموع 9

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

• شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
  • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
  • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
  • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
  •  
به دانشجو امتیاز دهید: