رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
در حال نمایش 1 تا 10 از مجموع 29
 1. #1
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیام بيماري ها ي سگ

  بیماریها علائم ونشانه ها


  مراقبت ازیک سگ بیمار

  برای مراقبت ازیک سگ بیماربهتراست که اورا پیوسته دراتاقی قراردهیم که درجه حرارت آن درحدود 25-20 باشد. بهتراست ازراه رفتن حیوان پیشگیری شود. بهترآن است که با استفاده ازروزنامه بسترمناسبی برای حیوان پدید آورد. به این ترتیب علاوه برمراقبت مناسب ازیک حیوان بیماربه راحتی می توان این روزنامه ها را سوزاند ویا تعویض کرد. چنانچه ازچند سگ دریک مکان نگهداری می شود بهتراست که ازتماس سگهای سالم با سگ بیماراجتناب شود.

  یکی ازنکات مهم درپرستاری ازسگهای مریض رعایت بهداشت فردی واجتماعی است. مثلا پنبه هایی که برای تزریق یا برای تمیزکردن چرکهای چشم یا دیگرقسمتها به کارمی روند باید سوزانده شده یا به طریقه بهداشتی نابود شوند. درصورت امکان باید دوباردرروز درجه حرارت بیماراخذ وثبت شود. به همین ترتیب تعداد نبض نیزباید شمرده شود ودرصورت نیازدراختیار دامپزشک قرارگیرد. معمولا سگهای بیماردچارکم اشتهائی هستند. دراین صورت با مشورت دامپزشکان معالج باید غذاهایی برای حیوان تدارک دید که اشتهای سگ را تحریک نموده ومیل به خوردن غذا را افزایش دهد. دراین شرایط باید طی شبانه روزچندین باربه حیوان غذا داد تا وضعیت عمومی وی تقویت گردد. چنانچه حیوان ازخوردن غذا اجتناب ورزد باید سعی کرد که غذاهای نیمه مایع یا مایع نظیرسوپ. آب گوشت. شیروتخم مرغ به آهستگی به اوخورانده شود درغیراین صورت ضرورت استفاده ازمحلولهای تزریقی کاملا احساس می گردد.

  گاهی اوقات به علت جراحاتی که دربدن وجود دارد ومنجربه خارش. سوزش ودردهای خفیف می شود حیوان سعی می کند که با خاراندن. لیسیدن. مالیدن. پنجه زدن وحتی گازگرفتن این احساس را برطرف نماید ودراین بین صدمات جدی تری را به مرورزمان به خود وارد می سازد. مثلا آنچنان یک زخم را می لیسد که التیام آن مختل می شود یا چنان خود را می خاراند ویا پنجه می زند که بدن خود را زخمی می سازد. برای اجتناب ازلیسیدن یا گزیدن بدن می توان سررا با استفاده ازیک نوع گردن بند که به وسیله یک سطل قابل تهیه است مقید ساخت. برای این کاراولا باید سطل مناسب با سروگردن حیوان تهیه نمود به طوری که پس ازکارگذاردن آن پوزه ودهان حیوان ازلبه های سطل تجاوزنکند. سپس کف سطل را خارج ساخته وبا استفاده ازیک نواردورتا دورلبه های جدید را پوشش دهید تا خود موجب جراحت وزخم درگردن سگ نگردد. سپس دوسوراخ دراطراف آن ایجاد نموده وازآن طنابی عبوردهید. آنگاه گردن وسرسگ را درداخل سطل قراردهید وبه وسیله طناب موجود سطل را برروی گردن حیوان ثابت گردانید تا ازآن خارج نگردد. حتی ممکن است تا زمانی که زخم اولیه بهبود نیافته وجود این گردن بند ضروری باشد. برای مقید کردن پنجه ها به منظورپیشگیری ازوارد آوردن صدمه به بدن می توان اقدام به باندپیچی کردن پنجه ها نمود.
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 2. #2
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  اقدامات ومراقبت های پیشگیری کننده
  ما درزمانه ای زندگی می کنیم که بسیاری ازبیماری های خطرناک را می توان با واکسیناسیون پیشگیری نمود. سگها می بایست به وسیله واکسنها ایمن شوند وسالیانه واکسن های یادآوررا دریافت نمایند. کنترل انگل ها نیزبه مراقبت های خاصی نیازمند است تا اولا سگ ازوجود انگل ها خلاصی یابد ودرثانی بهداشت انسانی نیزبه مخاطره نیفتد.  نحوه وزمان واکسیناسیون

  بیماریهای خطرناک نظیرهاری. دیستمپر. پاروویروس وهپاتیت ولپتوسپیروز را می توان با واکسیناسیون منظم درسگها پیشگیری نمود. این پنج بیماری بی نهایت خطرناک بوده ومی توانند باعث مرگ سگها گردند وبرخی ازآنها نظیرهاری ولپتوسپیروز به انسان سرایت می کند. اولین سن واکسیناسیون 5/2 الی 3 ماهگی است ودرخلال چند هفته وبراساس تقویم واکسیناسیون ایمن سازی توله ها کامل می شود. سپس می بایست که به طورسالیانه واکسن های یادآوررا نیزتزریق نمود. تقویم واکسیناسیون توله ها درجدول ذیل درج گشته است وچنانچه واکسیناسیون سگهای بالغ به هردلیلی صورت نگرفته است می بایست که دراولین فرصت نسبت به انجام آن اقدام نمود.

  تقویم واکسیناسیون درسگها

  اولین دومین سومین

  بیماری نوع واکسن واکسیناسیون واکسیناسیون واکسیناسیون یادآور

  ( هفته) (هفته) ( هفته)

  هاری کشته 16-12 - - تکرارسالیانه

  تخفیف حدت یافته 16-12 - - " "

  دیستمپر " " " 8-6 12-10 16-14 " "

  پاروویروس کشته 8-6 12-10 16-14 " "

  تخفیف حدت یافته 8-6 12-10 16-14 " "

  هپاتیت کشته 8-6 12-10 16-14 " "

  تخفیف حدت یافته 8-6 12-10 16-14 " "

  لپتوسپیروز کشته 12-10 16-14 - " "


  انگل های داخلی

  کرمهای گرد:کرمهای گرد به خصوص آسکاریس ها درتوله ها بسیارشایع هستند. اکثرتوله های آلوده نشانه بالینی را نشان نمی دهند. اما میلیونها تخم آلوده کننده به وسیله آنها درمحیط پراکنده می شود که می تواند برای سایرسگها واطفال خطرناک باشد. این کرمها شبیه به یک رشته ماکارونی سفید رنگ صاف یا فرخورده هستند وطولی درحدود 2 الی 8 سانتی متردارند. دامپزشک با تجویزداروهای ضد کرم گرد به دفع این انگل ها اقدام خواهد نمود.  کرمهای پهن : قطعاتی ازکرمهای پهن ممکن است که درموهای اطراف مخرج درآشیانه یا درمدفوع قابل مشاهده باشند. بندهای زنده این انگل سفید ویا سفید مایل به کرم بوده پهن هستند وانقباضاتی را نشان می دهند. بندهای مرده زرد رنگ بوده وکدرمی شوند وازلحاظ ظاهری شبیه به دانه های برنج هستند. سگ های آلوده اغلب نشانه ای ندارند ولی ممکن است کاهش وزن داشته ویا به صورت اتفاقی به اسهال مبتلا شوند. یکی ازکرم های پهن به نام اکینوکوکوس گرانولوزورس انگل بسیار کوچکی است که تخم آن می تواند درپستانداران وازجمله انسان به بیماری خطرناکی منجرشود که به نام کیست هیداتیک مشهوراست. انگل کوچکی است که تخم آن می تواند درپستانداران وازجمله انسان به بیماری خطرناکی منجرشود که به نام کیست هیداتیک مشهوراست. انگل بالغ درروده سگها زندگی می کند. تخم این انگل به وسیله مدفوع به محیط خارج راه می یابد. خورده شدن تخم این انگل به طوراتفاقی وبه وسیله سایرپستانداران باعث می گردد که دراعضاء مختلف بدن آنها ازجمله کبد. طحال وریه ها این کیست به وجودآبد. ازآنجائی که سگها با خوردن این کیست ها به شکل بالغ کرم مبتلا می گردند( واین چرخه تکرارمی گردد) توصیه می شود که ازمصرف ضایعات کشتارگاهی آلوده به خصوص ریه ها(جگرسفید) وکبدهای مبتلا درتغذیه سگها به هیچ عنوان استفاده نشود. ایجاد بیماری کیست هیداتیک درانسان بسیارخطرناک بوده ودرمان آن به دشواری وبا عمل جراحی صورت می گیرد. با تجویزداروهای ضد انگل خاص که برعلیه این کرم موثرهستند می توان ازبروزانگل درسگ وبه دنبال آن وقوع کیست هیداتیک درانسان وسایرپستانداران پیشگیری نمود.  انگل های خارجی

  کک : ککها انگل های خونخوارهستند بنابراین گزش وتغذیه آنها ازخون باعث خارش وعفونت پوست وکم خونی می گردد. به علاوه می توانند ناقل برخی ازکرمهای پهن باشند. سگهای مبتلا به کک ممکن است دچارموریزی شوند. بخصوص نواحی پشت وگردن وداخل رانها بیشترمبتلا می گردند. ککها می توانند به بدن انسان نیزحمله نموده واقدام به خونخواری نمایند. به علاوه واکنش های ازدیاد حساسیتی که نسبت به کک ایجاد می گردد درسگها شایع می باشد. این بیماری باعث خارش شدید وعفونت پوست می گردد. اگرچه ککها فاقد بال هستند ولی می توانند که به خوبی جهش نمایند. ککها را می توان با جستجوی موها مشاهده کرد که به سرعت راه می روند. نشانه دیگری که حاکی ازوجود ککها است مشاهده ذرات سفید وسیاه رنگ کوچکی است که درواقع تخم یا مدفوع ککها هستند. این تخم ها به پوست چسبندگی ندارند وبه سادگی درآشیانه وهرجائی که سگ رفت وآمد می کند پخش می شوند ودرمدت 8 الی 10 روزبه لاروکک تبدیل می شوند. همین مسئله است که ریشه کنی کک را ازمنزل ومحیط با دشواری روبرو می سازد. زیرا تخم ککها درهمه جا پخش می گردند. ککهایی را که برروی بدن حیوان باشند به راحتی می توان با مصرف داروهای حشره کش وسموم مخصوص شستشوی حیوانات نابود کرد. اما چنانچه محیط دام سمپاشی نگردد به زودی تخم های انگل بازشده وککهای جدید باعث آلودگی مجدد دام خواهند شد.

  با استفاده ازجاروبرقی می توان کف منزل وقالی ها را به خوبی پاکسازی کرد. شستن یا سوزاندن کف بسترنیزاثرات مثبتی دارد. برای مناطق بزرگ یا آلودگی های جدی ترنیزمی توان با مواد حشره کش متعارف اقدام به سمپاشی نمود.  کنه :کنه ها باعث کم خونی . فلجی ناشی ازکنه وبیماریهای خطرناک دیگری می شوند. درصورتی که درشرایط جغرافیائی مرطوب زندگی می کنید یا سگ خود را درمسافرت به آنجا می برید می بایست که بدن دام به صورت روزانه بازبینی گشته وکنه های موجود را ازسطح بدن جدا نمود. بهترین راه برای نابود کردن کنه ها این است که چنانچه تعداد آنها کم می باشد درابتدا سطح آنها را به وسیله الکل آغشته نمائید. سپس کنه را محکم به وسیله یک موچین یا پنس گرفته وبه طورعمودی به سمت خارج بکشید. پس ازخارج کردن کنه آن را به وسیله آتش یک کبریت بسوزانید. هیچگاه سعی نکنید که کنه متصل به بدن را بسوزانید! درصورتی که تعداد کنه ها زیاد باشد می توانید که ازداروهای حشره کش وسموم مخصوص استفاده نمائید. دراستفاده ازاین داروها حتما به بروشورودستورالعمل آن توجه نمائید.  شپش : شپش باعث خارش شدید وپوسته پوسته شدن پوست می گردد. این موجودات با تماس مستقیم منتقل می شوند. تخم های شپش به موهای بدن می چسبد ولاروهای آن نیزدرهمان جا ازتخم خارج می گردند. برخی ازشپش ها خونخواربوده وباعث کم خونی می شوند. شپش ها را نیزمی توان با سموم حشره کش مناسب نابود کرد.  جرب:جربها نوعی ازانگل های بندپا می باشند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند. انواع مختلفی ازاین بندپایان درسگ وجود دارند که درنواحی مختلف بدن ایجاد بیماری می نمایند. این بیماریها را درلفظ معمول گال می نامند.

  جرب گوش:درداخل مجرای شنوائی سگها زندگی می کند. چنین سگی مرتبا سرخود را تکان می دهد وگوش خود را مرتبا می خاراند وشما می توانید که ترشحات مومی سیاه رنگی را درداخل گوش مشاهده کنید.

  سارکوپتس اسکابنی: عامل گال پوستی بوده وحالتی است که به سرعت بین سگها وحتی به انسان نیزسرایت می کند. این جرب میکروسکوپی درداخل پوست کانال هایی حفرمی کند ودرآنجا تخم ریزی می نماید. این بیماری با خارش بسیارشدید وموریزی به خصوص درنواحی گوش وآرنج وپاها و صورت همراه است ودرصورتی که درمان صورت نگیرد تمام بدن مبتلا می گردد.

  دمودکس کنیس:جرب میکروسکوپی دیگری است که درفولیکول های موزندگی می کند وباعث ریزش مو وقرمزی پوست وعفونت آن می گردد. ضایعات این جرب بیشتربرروی صورت. چشم ها وپوزه وجلوی پنجه ها دیده می شود. تشخیص این جربها به نمونه برداری ازپوست وانجام آزمایشات میکروسکوپی احتیاج دارد درمان این انگل ها نیزبه سموم حشره کش نیازمند است که می بایست به طریقه خاصی مصرف گردد. بنابراین جهت تشخیص ودرمان بیماری ضرورتا می بایست که به دامپزشک مراجعه گردد.
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 3. #3
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  بیماری های ادراری
  سیستم ادراری شامل کلیه ها. حالبها . مثانه ومجرای ادراراست. عضواصلی دراین مجموعه کلیه ها هستند که میزان آب وموارمعدنی بدن را درحال تعادل نگه می دارند وبا دفع مواد زائد دربرقراری تعادل محیط داخلی بدن کمک می نماید.  نشانه هایی که دلالت برمشکلات ادراری دارند به شرح زیرمی باشد:  عطش زیاد وافرایش ادرار وجود خون یا چرک درادرار

  تلاش برای ادرارکردن استفراغ

  دفع ادراربه صورت مکرروجحم کم وضعیت غیرطبیعی بدن

  ناتوانی دردفع ادرار کاهش اشتها

  عدم کنترل بردفع ادرار کاهش وزن  سنگ مثانه: سنگ مثانه درسگها نسبتا شایع است. برخی ازنژادها ازجمله پکینز. داشهوند وکاکراسپانی یل استعداد بیشتری نسبت به سایرنژادها درتشکیل سنگ دارند. برخی دیگرنظیردالماسین دارای یک نقص ارثی هستند که آنها را نسبت به تشکیل سنگ ادراری مستعد می سازد. درسگهای نرمعمولا سنگها وارد مجرای ادرارشده ودرآنجا باعث انسداد می گردند. نشانه های سنگ مثانه عبارتند ازتلاش برای ادرارکردن ودفع مکررادرارو حجم کم و وجون خون درادراردراثرعدم ادرارکردن به انسداد مجرای ادرارمشکوک می شویم. سنگ مثانه می تواند دراثرعفونت مثانه ایجاد شود. بنابراین درمان عفونت لازم وضروری است. سنگها رامی بایست به طریقه جراحی ازداخل مثانه خارج نمود. مداوای داروئی واصلاح جیره می توانند ازتشکیل مجدد سنگ پیشگیری کنند.  التهاب مثانه:عفونت باکتریائی مثانه درسگهای نروماده متداول است. نشانه های بیماری عبارتند ازافزایش دفع ادرار. سوزش ودردناکی موقع ادرارکردن واحتمالا وجود خون درادرارسگهای ماده ممکن است که دارای ترشحات غیرعادی ازواژن باشند واغلب فرج خود را لیس می زنند. درمان بیماری به آنتی بیوتیک وابسته است.  مشکلات دستگاه تناسلی

  اعضا دستگاه تناسلی حیوان نروماده با یکدیگرمتفاوت است.  نشانه هایی که ممکن است دربیماری های دستگاه تناسلی مشاهده شوند به شرح زیرمی باشد:  ترشح غیرطبیعی ازفرج یا آلت تناسلی نر اتساع شکم

  التهاب پوست بیضه بیضه ها یا فرج کاهش اشتها وتوان بدن

  سقط عطش زیاد وافزایش ادرار

  التهاب ودرد درنواحی تناسلی تومورهای سخت یا نرم درنواحی تناسلی

  یا پستانها یا پستانها

  استفراغ ویا اسهال لیسیدن دستگاه تناسلی  عفونت واژن : سگهای ماده ای که مرتبا فرج خود را می لیسند ودارای ترشح غیرطبیعی ازواژن می باشند وموهای اطراف فرج رنگی شده است احتمالا به واژنیت مبتلا می باشند. این سگها ممکن است به صورت غیرعادی نسبت به سگهای نرتمایل داشته باشند. درسگ های ماده جوان عفونت ممکن است که تنها با مقدارکمی ترشح ودردناکی ادرارهمراه باشد. ممکن است که به دنبال بیماری عفونت مجرای ادرارنیزرخ دهد. لذا به یک معاینه دامپزشکی نیازمی باشد.  تجمع چرک دررحم: پیومترا یک بیماری بسیارخطرناک رحمی است که عمدتا درسگ های ماده عقیم نشده اتفاق می افتد. چرک درداخل رحم جمع می شود وممکن است که ازدهانه رحم خارج شود یا خارج نشود. سگهای مبتلا به صورت مشخصی بی اشتها وبی رمق هستند. عطش زیاد دارند وبیش ازحد نرمال ادرارمی کنند. استفراغ وتب نیزاغلب وجود دارد وبه نظرمی رسد که شکم متسع شده است. چنانچه بیماری مداوا نشود می تواند کشنده باشد. درمان این بیماری خارج ساختن رحم پرازچرک به طریقه جراحی است .

  تومورمقاربتی قابل انتقال: این بیماری با ایجاد تومورهای نرم دردستگاه تناسلی دام نروماده مشخص می شود. راه انتقال بیماری ازطریق جفتگیری با سگ آلوده می باشد وعلائم آن عمدتا شامل خونریزی ازدستگاه تناسلی است. برخی ازبیماران خود به خود بهبود می یابند وبرخی احتیاج به عمل جراحی دارند. دردرمان این بیماران شیمی درمانی واشعه درمانی نیزکاملا موفقیت آمیزاست .  بیماریهای پروستات: بیماری های مختلفی درپروستات رخ می دهد. هیپرپلازی خوش خیم پروستات دراکثرسگ های بالای 6 سال به وجود می آید وباعث علائم گوارشی می گردد. آبسه وتورم چرکی پروستات می تواند منجربه بیماری شدید درسگهای نرگردد. تومورهای پروستات نیزاغلب بدخیم بوده وباعث مرگ حیوان می شوند. تشخیص بیماری های پروستات براساس معاینه ورادیوگرافی وسونوگرافی است ودرمان آنها اغلب نیازمند اعمال جراحی می باشد. داروهای اختصاصی نیزمی بایست به وسیله دامپزشک تجویزگردند.  تومورپستان:تومورهای پستان متداول ترین توموردرسگ های ماده می باشد. درحدود نیمی ازآنها بدخیم ونیمی دیگرخوش خیم می باشند. این تومورها معمولا درپستانهای عقبی اتفاق می افتند ودرابتدا توده های کوچک وسفتی هستند که درنوک پستان به وجود آمده واغلب قابل حرکت می باشند. این تومورها ممکن است که ازابتدا چند تایی بوده وبه سرعت رشد کنند. تومورهای بدخیم به غدد لنفاوی وریه ها گسترش یافته ومتاستازمی دهند. سگهایی که قبل ازسن 5/2 سالگی عقیم شوند کمتربه تومورپستان مبتلا می گردند.( به خصوص اگرقبل ازاولین فحلی باشد) اگرتصمیم ندارید که ازسگ خود توله ای به دست آورید توصیه می شود که به منظورپیشگیری ازتومورهای پستان آنها را عقیم سازید. انجام عکس برداری ازریه وتکه برداری ازتوموربرای تشخیص نوع آن وتعیین گسترش بیماری ضروری است. برای درمان تومورهای خوش خیم باید اقدام به جراحی نمود. درمان تومورهای بدخیم اغلب دشواراست ونتایج مناسبی به دنبال ندارد.
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 4. #4
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  بیماری های عصبی
  دستگاه عصبی شامل مغز. نخاع واعصاب محیطی می شود. این دستگاه اطلاعات حسی را دریافت ومنتقل وتفسیرمی کند وسپس به عضلات وسایرارگانهای بدن پیام های کنترل کننده ای را مخابره می نماید.  نشانه هایی که ممکن است حاکی ازبیماری های عصبی باشد به شرح زیراست:  تشنج تغییردرنحوه انقباض عضلات

  رفتارهای غیرعادی وناگهانی اختلالات حسی

  عدم تعادل فلجی

  ضعف پیشرونده دورخود چرخیدن  هاری:هاری یکی ازخطرناکترین بیماری های ویروسی است که معمولا به مرگ بیمارمنتهی می شود. این بیماری اغلب دراثرگازگرفتن توسط یک حیوان هاربه دیگرحیوانات منتقل می گردد ودراین حال منبع عفونت بزاق حیوان هاراست. تقریبا تمامی پستانداران نسبت به عفونت هاری حساس می باشند. ازآنجائی که منبع اصلی انتقال هاری به انسان درمحیط شهری سگ می باشد ضرورت واکسیناسیون سگها برعلیه این بیماری کاملا محسوس بوده ولازم الاجرااست. اولین نشانه هاری دریک حیوان آلوده وگزیده شده تغییررفتاراست. این تغییررفتارمی تواند درجهت افزایش خشونت ویا افزایش مهربانی باشد واساسا این تغییربرخلاف خصلت اصلی وذاتی اوست. به تدریج انقباض عضلات صورت رخ می دهد ودندان های آن قفل می شوند. حرکات دام نامتعادل می گردد وکنترل عضلات ازبین می رود. دراین حال بزاق حیوان جاری است تغییرصدا پیدا می کند. ازنورو آب وغذا می ترسد وبه هرچیزی حمله می کند. نهایتا فلج می گردد ودرحال فلجی به کوما می رود ومی میرد. هیچ درمانی برای نجات یک موجود هاروجود ندارد وتنها باید به عنوان یک عمل پیشگیرانه نسبت به واکسیناسیون سگها اقدام صحیح را صورت داد ودرصورت گزیده شدن افراد به وسیله یک سگ ضرورتا می بایست به مراکزانستیتوپاستور درتهران یا شعبات آن درسایرنقاط کشور مراجعه کرد.  دیستمپر: یکی ازعلائم دیستمپر که ازجمله بیماری های عفونی ویروسی است مشکلات عصبی می باشد. این علائم عبارتنداز: تشنج. عدم تعادل. انقباضات کنترل نشده عضلانی وفلجی.

  .
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 5. #5
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  بیماری های گوش
  نشانه هایی که دربیماریهای گوش مشاهده می شوند به شرح زیرمی باشد:  ترشح غیرعادی یا تجمع واکس ورم کردگی

  بوی متعفن وزننده پوسته پوسته شدن یا شوره بستن

  خارش کاهش شنوایی

  التهاب گوش تکان دادن سر

  کج نگاه داشتن سر دورخود چرخیدن

  ازلحاظ آناتومی گوش شامل گوش خارجی وگوش میانی وگوش داخلی است. بین گوش خارجی وگوش داخلی پرده صماخ قراردارد. هرکدام ازاین قسمتها می توانند دچاربیماری گردند.  عفونت گوش خارجی: التهاب مجاری گوش خارجی به خصوص درسگهایی که گوش افتاده دارند شایع است. وجود رطوبت دراین نوع گوشها به دلیل نامناسب بودن تهویه داخل آن زمینه سازعفونتهای قارچی وباکتریائی می شود. باقی ماندن آب وکف صابون یا شامپودرداخل گوش انگلها واجسام خارجی وموهای زیاد تجمع واکس وهمچنین آلرژی می توانند باعث التهاب مجرای شنوایی گردند. گوش مبتلا گرم وملتهب است وغالبا می توان که درداخل آن چرک یا واکس را مشاهده نمود. بوی نامطبوعی نیزقابل استشمام است. بهتراین است که تا بیماری بدترنشده جهت مداوا به دامپزشک مراجعه گردد. این درمان شامل شستشو وتمیزکردن گوش واستفاده ازآنتی بیوتیکهای موضعی وعمومی است. عفونتهای مزمن گوش باعث ایجاد بافت اضافی درمجرای شنوائی شده وباعث انسداد نسبی یا کامل مجرای شنوائی می گردند. دراین قبیل موارد می بایست اقدام به جراحی نمود.  هماتوم:سگ هایی که دارای گوش های آویزان وبلند هستند استعداد ابتلا به هماتوم لاله گوش را دارند. دراین حال لاله گوش کاملا برآمده شده و ورم می کند. درواقع درداخل این برآمدگی خون تجمع یافته است. درمان این عارضه به وسیله جراحی است.  کری:سگها ممکن است که دراثرضربه. عفونت. دیستمپر. داروها. صداهای بلند وپیری کرشوند. برخی ازسگها کرمتولد می شوند ویا آنکه به تدریج قوه شنوائی خود را ازدست می دهند. درهردوحال علت بیماری مادرزادی است ویک یا هردوگوش ممکن است مبتلا گردند.
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 6. #6
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  بیماری های چشم


  نشانه هایی که دلالت بربیماری چشم دارند به شرح زیرمی باشد:

  ترشحات غیرعادی سفید شدگی یا کدورت چشم

  افزایش یا کاهش اشک فرورفتگی سطح چشم

  التهاب بافت مجاور تورم چشم

  کم شدن بینائی وکوری ترس ازنور

  وجود بافت اضافی درداخل یا خارج ازچشم شناورشدن عنبیه  ریزش اشک: ریزش دائمی وزیاد اشک یکی ازمشکلات شایع درنژادهای کوچک است. مسیراشک ایجاد یک خط قهوه ای رنگ درزیرچشمها وجوانب صورت می کند وپوست این نواحی ممکن است ملتهب وعفونی گردد. ریزش اشک ممکن است دراثرعلل دیگری ازجمله بیماریهای دردناک چشم باشد. برطرف کردن منبع تحریک ودرمان عفونت به وسیله آنتی بیوتیک

  می تواند باعث بهبودی گردد.  آنتروپیون:حالت غیرعادی است که درآن پلک(به خصوص پلک پائین) به سمت داخل چشم چرخش پیدا می کند. آنترپیون معمولا یک عارضه مادرزادی است. برگشتگی پلک به داخل باعث می گردد که مژه ها ویا پلک سطح قرنیه را سائیده وباعث تحریک این قسمت حساس گردند. ریزش اشک عفونت وحتی زخم قرنیه به دنبال آنتروپیون رخ می دهند. درمان این عارضه به وسیله جراحی واصلاح برگشتگی پلک است.  اکتروپیون: دراکتروپیون برخلاف آنتروپیون حاشیه پلک پائین به سمت خارج برگشتگی پیدا می کند. علل این عارضه می تواند ارثی. ضربه. زخم وپیری باشد. دراثراین عارضه چشم حساس می شود وافزایش ترشح اشک وافزایش عفونت به وجود می آید. درمان این عارضه نیزبه وسیله جراحی صورت می گیرد.  تورم ملتحمه: ملتحمه غشائی است که درسطح داخلی پلکها وروی کره چشم(به استثنا قرنیه) را می پوشاند. التهاب ملتحمه باعث سرخی والتهاب چشم گشته ومنجربه ترشح ازچشم می گردد. چنانچه عامل تورم. آلرژی باشد این ترشح سفید وشفاف است. درصورتی که عفونتها باعث ترشح چرکی زرد رنگ می شوند. تورم ملتحمه را می توان با حذف عامل اولیه ومصرف پمادهای چشمی آنتی بیوتیک دارمداوا کرد.  کاتاراکت:کاتاراکت یا آب مروارید بیماری است که باعث کدورت عدسی چشم می شود. این بیماری درسگهای پیربسیارمتداول وشایع است. شکل ارثی بیماری می تواند درهرسنی ایجاد شود. همچنین می تواند به دنبال بیماری دیابت اتفاق افتد. کاتاراکت می تواند باعث ضعف بینائی وحتی کوری شود.

  .
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 7. #7
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  بیماری های دستگاه گوارش
  وظیفه اصلی دستگاه گوارش دریافت وهضم غذا به نحوی است که اجزاء تشکیل دهنده آن قابلیت جذب پیدا کنند. این دستگاه شامل معابری است که ازدهان شروع گشته وبه مخرج ختم می شود.  نشانه هایی که دلالت برمشکلات دستگاه گوارش می نماید به شرح زیرمی باشند:

  استفراغ غذا بلافاصله بعد ازبلع تحریک. سوزش وخارش مخرج

  استفراغ غذا مدتی بعد ازبلع ریزش آب ازدهان

  اسهال عطش زیاد وادراربیش ازحد

  وجود خون یا موکوس درمدفوع کاهش وزن علیرغم اشتهای خوب

  یبوست زردی

  تلاش برای دفع مدفوع سفید رنگ بودن مدفوع

  اتساع ودردناکی شکم قیرمانند بودن مدفوع

  بی قراری اسهال خونی

  نفخ وگازداربودن روده ها دلپیچه وزورپیچ  استفراغ: استفراغ به خودی خود یک بیماری واقعی نیست. بلکه صرفا حاکی ازوجود بیماریهای دیگراست. چنانچه استفراغ تنها یک یا دوباررخ دهد وسگ نیزشاداب به نظررسد جای هیچ نگرانی نیست. اما زمانی که استفراغ به صورت مکرروبا قدرت وحاوی مواد غیرعادی نظیرخون. توده هایی شبیه به مدفوع .کرم یا اجسام خارجی بوده واستفراغ با نشانه های دیگری ازجمله اسهال. بی حالی. کاهش وزن وتب همراه باشد. معاینه بیماربه وسیله دامپزشک ضرورت می یابد. دراغلب موارد استفراغ ناشی ازخوردن مواد محرک وغیرمغذی نظیرآشغال. کاغذ وسایرمواد غیرهضم می باشد. دراین موارد نخست سگ آنچه که خورده است را استفراغ می کند ودرنوبت های بعد مایع سفید رنگی شبیه به سفیده تخم مرغ یا مایع زردرنگی را استفراغ خواهد کرد. دراین حال تغذیه حیوان را 12 الی 24 ساعت قطع کنید وبه جای آب قطعه های یخ دراختیارآن قرار دهید تا حجم آب زیادی وارد معده حیوان نشود. چنانچه استفراغ برطرف شود می توانید که حیوان را با غذاهای پخته سهل الهضم مثل تخم مرغ آب پز. پلو. غذاهای بچه یا گوشت آب پزتغذیه نمائید. درروز اول می بایست که مقداراین غذاها کم باشد اما به دفعات دراختیاربیمارقرارگیرد. چنانچه استفراغ قطع شده باشد می توانید که چند روزبعد غذای قبلی واصلی را دراختیارحیوان قراردهید. اما چنانچه استفراغ برطرف نگردید با بدترشد می بایست که به دامپزشک مراجعه گردد. استفراغ می تواند ناشی ازبیماریهای عفونی. انسداد دستگاه گوارش. سرطان. پانکراتیت. نارسائی کلیوی. نارسائی کبدی. نارسائی غدد فوق کلیه وبیماریهای سایراعضا باشد. درموارد فوق استفراغ شدید بوده وزندگی حیوان را تهدید می کند.  اسهال:اسهالهای خفیف که با نشانه های دیگری همراه نباشند معمولا درخانه قابل مداواهستند. با این حال چنانچه مدت اسهال بیش از24ساعت به طول انجامیده ویا واجد خون بوده ویا با استفراغ تب ودل درد همراه باشد می بایست که سریعا به دامپزشک مراجعه گردد. همچون استفراغ خوردن مواد آلوده وغیرقابل هضم مثل آشغال وزباله یکی ازعلل متداول اسهال به حساب می آید. به علاوه تغییرناگهانی جیره غذائی می تواند باعث اسهال درسگها گردد. ازجمله سایرعلل اسهال می توان به آلرژی های غذائی. انگل های روده ای. ویروس ها. باکتریها وسایرعوامل میکروسکوپی اشاره کرد. معمولا بسیاری ازعواملی که منجربه استفراغ درسگها می شوند باعث اسهال نیزمی گردند. برای درمان اسهال درخانه دروهله اول غذای حیوان را به مدت 24ساعت قطع کنید وتنها آب وترجیحا قطعات یخ دراختیاراوقراردهید. درروزدوم مقادیرکم ازغذای سهل الهضم مثل پلو ودرصورت تمایل دام همراه با ماست دراختیاراوقراردهید. این عمل را به مدت 3روز انجام دهید وسپس غذای اصلی وقبلی را دراختیارحیوان بگذارید. چنانچه حیوان استفراغ می کند این روش عملی نبوده وجهت تجویزسرم می بایست که به دامپزشک مراجعه کرد.  یبوست: درحال عادی می بایست که ازدفعات وفواصل اجابت مزاج سگ با اطلاع بود. چنانچه دفع مدفوع به مدت یک یا دوروز صورت نگیرد سگ به یبوست مبتلا است. یبوست دراثرعلل مختلفی ازجمله خوردن غذاهای خشک نظیرنان . نان خشک. استخوان. روزنامه وگیاهان وسایرمواد غیرقابل هضم ایجاد می شود. چنانچه یبوست شدت یابد می تواند باعث کاهش اشتها یا استفراغ گردد. گاهی اوقات نیزمدفوع آغشته به خون است ویا مایع قهوه ای رنگی دورآن را فرامی گیرد. به علاوه بزرگ شدگی غده پروستات . بیماریهای قولون. فتق پرینه ای نیزمی توانند منجربه یبوست وعدم دفع مدفوع گردند. دراغلب موارد اصلاح جیره غذائی می تواند مفید باشد. استفاده ازداروهای ملین نیزگاهی اوقات موثراست. درمواردی که مدفوع به شدت متراکم شده است ممکن است که نیازبه تنقیه باشد.  بلعیدن اجسام خارجی: گاهی اوقات سگها وبه خصوص توله سگها اجسام خارجی غیرمغذی را به دهان گرفته ومی بلعند. ازآنجائی که این مواد می توانند باعث انسداد یا سوراخ شدن معده وروده ها گردد یک مورد اورژانس به حساب می آید. سگ ممکن است استفارغ کند سرفه نماید یا آروغ بزند. همچنین ممکن است که به دل درد مبتلا شود. چنانچه جسم خارجی درمری واقع شود حیوان دارای بلع دردناک است. ریزش بزاق دارد وبلافاصله بعد ازبلعیدن غذا استفراغ می کند. درهرصورت می بایست که برای روشن شدن وضعیت بیمارمعاینات دامپزشکی صورت گیرد. چنانچه جسم خارجی کوچک بوده ودارای لبه های تیزنباشد احتمال آنکه ازدستگاه گوارش عبورنموده وخارج گردد وجود دارد. اما اجسام خارجی تیزوبزرگ را می بایست که با توسل به جراحی ازداخل معده یا روده ها خارج ساخت .  عفونت پاروویروس: این عفونت یکی ازبیماریهای ویروسی عفونی دستگاه گوارش است که باعث اسهال واستفراغ می گردد. گاهی موارد به علت شدت بیماری واسهال واستفراغ خونی هستند. این بیماری بسیارخطرناک بوده و می تواند به سرعت باعث مرگ توله های مبتلا گردد. برای جلوگیری ازاین بیماری می توان که در3-5/2 ماهگی اقدام به واکسیناسیون نمود. چنانچه بیماری درتوله ها رخ دهد بیماری می بایست که سریعا به دامپزشک مراجعه کرد. درمان این بیماری با تجویزسرم . آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف وداروهای ضد استفراغ به صورت تزریقی صورت می گیرد. علیرغم درمان ممکن است توله ها به دلیل شدت بیماری ازدست بروند.  عفونت دیستمپر:دیستمپرنیزیکی دیگرازبیماریهای عفونی ویروسی است که دربرخی ازبیماران باعث اسهال واستفراغ می گردد. پیشگیری ازاین بیماری نیزبه وسیله واکسیناسیون درسن سه ماهگی امکان پذیراست. تشخیص بیماری به عهده دامپزشک بوده وسریعا می بایست که مورد درمان واقع شود.

  درموارد مسمومیت چه باید کرد؟

  یک سگ مسموم را باید بلافاصله مورد درمان قراردارد. هرگونه تاخیرمی تواند باعث مرگ حیوان شود. سموم مختلف دربدن به صورمختلف عمل می کنند وبه درمانهای مختلفی نیازدارند. اگرشما متوجه شوید که سگ مواد اسیدی . قلیایی . نفت ویا بنزین خورده است حیوان را مجبوربه استفراغ نسازید بکله به اومقداری شیربدهید تا سم را رقیق سازد وبه سرعت با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگرموفق شدید که بطری یا محفظه حاوی سم را پیدا کنید برچسب آن را مطالعه نمائید تا بفهمید پادزهر( آنتی دوت) احتمالی آن چیست. درغیراینصورت با دادن مخلوطی ازآب اکسیژنه وآب اورا واداربه استفراغ نمائید. مقدارمشخصی ازآب اکسیژنه 3% که درداروخانه ها آماده وفروخته می شود را با مقداربرابرآب رقیق نموده وآن را آهسته آهسته به خورد حیوان دهید. هیچگاه با عجله این مایع را درگلوی حیوان سرازیرنکنید زیرا می تواند باعث گرفتاریهای دیگرنظیرپنومونی استنشاقی یا خفگی حیوان گردد. برای این کاربه سادگی یکی ازلبهای پائین سگ را ازکناربه طرف خارج بکشید تا به شکل قیف درآید ومحلول فوق را کم کم درآن بریزید تا سگ فرصت بلعیدن نیزداشته باشد. شما می توانید حداقل به ازای هر10 کیلو وزن حیوان دوقاشق غذاخوری ازمحلول آماده کرده فوق را به حیوان بخورانید. سگ درعرض 2دقیقه استفراغ خواهد کرد. هنگامیکه استفراغ قطع شد ووضعیت دام بهترگردید یک قاشق چایخوری به اوازنمکهای Epsom درمقدارکمی آب بدهید تا اثرمسهلی آن روده ها را به سرعت تخلیه نماید. آب اکسیژنه پس ازخورده شدن به اکسیژن وآب تبدیل شده وهیچ خطری برای سگ نخواهد داشت. این ماده بهترین پادزهربرای فسفراست که اغلب درسموم جونده کش (مرگ موش) بکارمی رود. بعد ازپایان یافتن این اقدامات اورژانس وتخلیه معده وروده به سرعت حیوان خود را به یکی ازمراکز درمانی دامپزشکی برسانید.
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 8. #8
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  مشکلات قلب
  قلب پمپی است که خون را دربدن به گردش می آورد. خون حاوی اجزاء حیاتی وضروری نظیر اکسیژن وغذا وهورمونهایی است که عملکرد بدن را تنظیم می کنند. به علاوه گردش خون مناسب درحمل وخارج ساختن مواد مضری نظیر دی اکسید کربن دخالت می نماید. نقص واشکال درگردش خون باعث ایجاد مشکلاتی درسایراعضاء بدن می شود.  علائمی که ممکن است درمشکلات قلب دیده شوند عبارتند از:  سرفه وسطحی بودن تنفس اتساع شکم وورم کردگی اندامهای حرکتی

  بی حالی وضعف افزایش ضربان نبض

  غش لرزش قابل لمس جدارسینه مجاورقلب

  کاهش وزن آبی رنگ شدن لثه ها

  وقفه دررشد

  به طورکلی قلب دارای یک سری بیماری های مادرزادی وبرخی بیماری های اکتسابی است. ازجمله بیماریهای مادرزادی می توان به سوراخهای دیواره های داخلی بطن ها وبازماندن مجرای شریانی و تنگی شریان ریوی اشاره کرد. راجع به برخی ازبیماریهای اکتسابی قلب توضیح مختصری می دهیم .  نارسائی احتقانی قلب : زمانی که قلب ازپمپاژ خون وبه جریان انداختن آن دررگها ناتوان گردد ویا ازکیفیت جریان خون کاسته گردد دچارنارسائی شده است. لفظ احتقان بدین جهت به کار می رود که به علت اختلالات گردش خون مایعات خون درنواحی دیگری ازبدن به غیرازداخل رگها تجمع پیدا می کنند. چنانچه مایع درداخل ریه ها تجمع یابد باعث سرفه وسطحی شدن تنفس می گردد. سگهای مبتلا به نارسائی احتقانی قلب تحمل ورزش وفعالیت های بدنی را ندارند ودرموارد خاصی ممکن است شکم نیزدراثرتجمع مایعات متسع گردد ویا دست وپاها ورم کنند. یک دامپزشک می تواند که با گوش کردن سینه بیماری قلبی ویا تجمع مایعات درریه ها را تشخیص دهد ودرصورت نیازاقدام به رادیوگرافی ویا تهیه نوارقلب نماید. دردرمان بیماری بهره گیری ازدارو کاملا ضروری است ولی غذای بیمارمی بایست دارای نمک بسیارکم باشد.

  بیماری عضله قلب :اتساع(گشادشدگی) عضله قلب بیماری است که بیشتردرنژادهای بزرگ دیده می شود ومعمولا درسن 6-5 سالگی رخ می دهد. دراین حال عضله قلب ضعیف می شود ودرنتیجه حالتی ازنارسائی احتقانی قلب به وجود می آید. اندازه قلب بزرگ شده ودستخوش انقباضات نامنظم (ریتمی) می گردد. برخی ازاین انقباضات باعث خروج خون ازقلب نشده ودرنتیجه نبض نیزبوجود نمی آید. علائم بیماری عضله قلب شامل بی حالی. سرفه. اتساع شکم. کاهش وزن ودربعضی موارد ورم کردگی دست وپا وکلاپس است. مصرف دارو برای افزایش طول عمرحیوان ضروری است.

  بیماریهای دریچه ای:بیماریهای مزمن دریچه ای یکی ازمتداول ترین بیماری های قلب به حساب می آیند. دراین بیماریها بسته شدن دریچه ها مختل می شود وبه تدریج کارایی قلب دربه گردش درآوردن خون ازبین می رود. علائم نارسائی دریچه ها شامل سرفه. تنفس سخت وصدادارو بی قراری درشبها است. معمولا صدای حاصل ازنارسائی دریچه ها قابل جستجواست. سگی که مبتلا به بیماری دریچه ای مزمن بوده ونشانه های بالینی فوق الذکررا نشان می دهد می بایست که هرچه سریع تربه وسیله یک دامپزشک معاینه ودرمان گردد.

  .
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 9. #9
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  بیماری های تنفسی
  دستگاه تنفس شامل اعضائی می شود که درعمل تنفس ایفا نقش می کند. این اعضا عبارتند ازسوراخهای بینی . مجاری بینی . حنجره . نای . برونشها . ریه ها . عضلات دیافراگم وعضلات بین دنده ای.  نشانه هایی که ممکن است بربیماریهای دستگاه تنفس دلالت نمایند عبارتند از:  ترشح ازبینی تنفس صدا دار یا مشکل

  عطسه تغییرصدا

  سرفه صداهای غیرطبیعی ازداخل سینه

  افزایش تعداد تنفس سطحی شدن تنفس  تراکئوبرونشیت عفونی :

  تراکئوبرونشیت عفونی یا بیماری Kennel cough بیماری مسری است که به سادگی ازسگی به سگ دیگرمنتقل می شود. این بیماری به وسیله ویروسهای مختلف ویک باکتری به نام بورد تلابرونشی سپتیکا بوجود می آید. البته باکتریهایی نیزبا اهمیت کمتردراین بیماری دخالت دارند. نشانه های بیماری عبارتند ازسرفه های خشک ومتناوب وگاهی ترشحات بینی این سگها معمولا ازجهات دیگرسالم به نظرمی رسند. کنل کاف یک بیماری کشنده نیست واکثرسگهای مبتلا درعرض چند روز بهبود می یابند. ولی توله های جوان وسگهای کوچک به مراقبت های ویژه ومحیط گرم وهوای نسبتا مرطوب نیازدارند. ممکن است که برای جلوگیری ازعوارض آتی به آنتی بیوتیک نیزاحتیاج باشد.  برونشیت: برونشیت ممکن است که به دنبال تراکئوبرونشیت عفونی ویا سایرعفونتهای ریوی اتفاق افتد. بیماران دارای سرفه های دائمی . خشک وخشن هستند وممکن است که به دنبال حملات سرفه به آنها حالت تهوع دست دهد ویا ازدهان آنها بزاق کف آلودی سرازیرشود.این بیماران معمولا تب ندارند ولی وضعیت عموی آنها ناخوشایند است. پرستاری مناسب به همراه درمان لازم می بایست که درمورد بیماران درنظرگرفته شود.  تورم مخاط بینی (رینیت): التهاب بینی می تواند باعث ایجاد ترشحات سبزرنگ ازبینی وبوی ناخوشایند گردد. علل التهاب بینی متفاوت است ودراین بین باکتریها. قارچها و ویروسها مهمترازبقیه می باشند. درمان رینیت بستگی به عامل مسببه آن دارد ودرواقع تشخیص وارائه درمان مناسب به عهده دامپزشکان است .

  پنومونی :علائمی که درپنومونی (التهاب ریه ها) رخ می دهد عبارتند از: سرفه. تنفس سطحی. تب بالا. نبض سریع واحتمالا ایجاد صداهای غیرطبیعی ازسینه. التهاب ریه ها می تواند دراثرویروسها . باکتریها وانگلها ویا آلرژی اتفاق افتد. سگ مبتلا به پنومونی برای آنکه بتواند بهترتنفس نماید سرخود را به جلو می کشد وآرنجها را بازقرارمی دهد. چنانچه سریعا بیمارمورد مداوا قرارگیرد بهبودی نیزدراکثرموارد رخ خواهد داد.  آلرژی :عطسه وسرفه ممکن است ناشی ازآلرژی باشد. گردوغبار. غذاها وآلرژیهای استنشاقی می توانند منشا بیماری باشند. اما مهمترین نشانه درآلرژی خارش بدن است
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

 10. #10
  number one
  مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  تاریخ عضویت
  2007/07/06
  محل سکونت
  شماره یک
  پست‌ها
  3,711
  126
  3,454
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: بيماري ها ي سگ

  مشکلات پوست
  پوست بافتها واعضاء داخل بدن را ازتهاجم اجسام خارجی ومیکروبها تغییرات دما وخشک شدن درامان نگه می دارد. این عضو درساخته شدن برخی ازویتامین های ضروری نظیرویتامین D موثر است . همچنین پایانه های عصبی مربوط به حواس واحساس محیط خارج نیزدرپوست قراردارند.  نشانه هایی که ممکن است حاکی ازمشکلات پوست باشد به شرح زیرمی باشند:  خارش تغییررنگ پوست

  جوشهای قرمزومرطوب التهاب پوست

  پوسته پوسته شدن وجود ترشحات چرکی

  شوره زدن ایجاد توده های سفت یا نرم درپوست

  ریزش موها لیسیدن شدید پوست  آلرژی : هاگ گیاهان . گردوغبار. قارچها. گزش حشرات وحتی غذاهای خاصی به عنوان منشا آلرژی (آلرژن) درسگها مطرح هستند. سگهای مبتلا به آلرژی به طورمشخصی خود را می خارانند ومحل خارش ممکن است قرمزوزخمی شود. همچنین ممکن است که درپاسخ به گزش حشرات محل مورد نظرملتهب وبرجسته گردد. علائم دیگرآلرژی که شایع نمی باشند عبارتند ازریزش ترشحات ازبینی وعطسه واشک آلودی چشمها ممکن است درواکنش های آلرژی واستفراغ واسهال نیزدیده شود.

  انگلها : کک. شپش . مگس . پشه . کنه وجربها می توانند باعث عوارض بسیارجدی درپوست شوند.

  سبوره: پوست مبتلا به سبوره دچارشوره وپوسته است ویا به وسیله یک نوع پوسته های چرب به رنگ زرد مایل به قهوه ای پوشیده می شود. اختلال درترشحات پوست که ازسلولهای آن منشا می گیرد عامل ایجاد این حالت است وعلیرغم شستن وحمام کردن دامها بازهم بوی نامطبوعی ازبدن دام استشمام می گردد. سبوره معمولا قابل درمان نیست وتنها با شستشوهای منظم به وسیله شامپوهای خاص تحت کنترل قرارمی گیرد.  کچلی (ضایعات قارچی یا درماتوفیتوز) : دراصطلاح طبی کچلی به نوعی بیماری پوستی اطلاق می گردد که دراثررشد قارچ برروی سطح پوست یا موها ایجاد می شوند بایست توجه داشت که کچلی ازطاسی متفاوت است . سگهای مبتلا به کچلی ضایعاتی را درسطح پوست نشان می دهند که شکل آنها دایره ای بوده وموهای آن ناحیه نیزمی ریزد. اغلب موهای شکسته شده خاکستری رنگی درحاشیه های این نواحی مدوردیده می شوند. سگهای مبتلا به شکل شدید کچلی حالاتی ازپوسته پوسته شدن قرمزی وریزش مورا درقسمت زیادی ازیدن نشان می دهند. ایجاد پوسته های زیاد ممکن است که به خصوص درسگهای جوان دیده شود. چنانچه دامپزشکان نمونه ای ازپوست یا مو را مورد آزمایش قرارداده وکچلی را تشخیص دهند دراین صورت این بیمار می بایست تحت درمان ضد قارچ قرارگیرد وچنانچه حیوان دیگری نیزدرمنزل نگهداری می شود مورد معاینه ومراقبت قرارگیرد. همچنین آشیانه آنها نیزبه سرعت تمیزوضدعفونی گردد. ازآنجائی که برخی ازعوامل قارچی سگها به انسان نیزقابلیت سرایت دارند لذا درمان دقیق سگهای بیمارو همچنین رعایت اصول بهداشتی دربرخورد با این قبیل بیماران کاملا ضروری ولازم الاجرا است.  عفونتهای پوست : دراثرعوامل مختلف به خصوص رشد باکتریها برروی زخمهای پوست( که احتمالا دراثربریدگی . سوراخ شدگی وخراشیدگی بوجود آمده اند) حالتهایی ازالتهاب. تورم. قرمزی . گرمی درلمس. دردناکی وچرکی شدن درپوست به وجود آید. معمولا التهاب وتورم بیش ازچند روزباقی نمی ماند. چنانچه علائم ذکرشده بدترشوند وتجمع چرک شدت یابد ضرورت دارد که به وسیله دامپزشک مداوا شوند. درغیراینصورت کوتاه کردن موهای اطراف زخمها وضدعفونی روزانه با محلولهای ضدعفونی کننده نظیربتادین سبزبسیارمفید خواهد بود.  آبسه : آبسه عبارت است ازتجمع چرک درزیرپوست ومعمولا دراثرزخمهای نافذه ازقبیل تزریق غیراستریل. گزیدگی وزخمهای عمیق بوجود می آید. منطقه مبتلا اغلب ملتهب وقرمزودردناک است. آبسه درهنگام لمس گرم است ومایعات درون آن ممکن است به بیرون راه یافته وقابل مشاهده باشند. ازآنجائی که دردرمان آبسه ها بایست ازآنتی بیوتیک نیزبهره گرفت بهتراست که با دامپزشک خود مشورت نمائید.  یرقان : یرقان یا زردی عبارتست اززرد رنگ شدن پوست. چشمها ولثه. زردی به تنهایی یک بیماری نیست بلکه نشانه ای ازسایربیماریها ازجمله بیماریهای کبد ومجاری صفرا ویا تخریب گلبولهای قرمزبه حساب می آید.  زگیل: زگیل یا پیلوما درسگ به وسیله یک نوع ویروس ایجاد می شود ومعمولا دراطراف لبها یا دهان سگهای جوان رشد می کند. زگیل ها درسگهای جوان به صورت گروهی ودرسگهای بزرگتر به صورت منفرد رشد می کنند. زگیل درسگها به شدت مسری است. اندازه زگیلها کاملا متفاوت است ومی توانند قطری معادل 4/1 سانتی متر الی 5 سانتی مترداشته باشند. زگیل به پوست وبافتهای دیگربدن تهاجم ندارد ومعمولا به مرورزمان وبه طورخود به خود ناپدید می شوند. اما چنانچه موقعیت یا اندازه آنها ناخوشایند باشد ویا تحلیل رفتن آنها خیلی به طورانجامد می توان آنها را با جراحی برداشت کرد. سگهایی که اززگیل بهبود می یابند به ندرت ابتلا مجدد پیدا می کنند.  کالوس:(پینه): کالوس ها غالبا درسگهای بزرگ ونواحی ازبدن که درتماس با سطوح سخت یا خشن نظیرزمینهای بتونی قرارمی گیرند رخ می دهد. اکثراین ضایعات درپشت آرنج وسطح خارجی مچ پا ودرجوانب پاها دیده می شوند. دراین نواحی پوست ضخیم می شود پینه می بندد وموهای آن می ریزد. درموارد شدید کالوس به یک زخم عفونی بازتبدیل می شود. بهترین راه برای جلوگیری یا ممانعت ازادامه رشد کالوس تهیه یک بسترنرم برای سگها است
  علوم دامی ... باغبانی ... گیاهپزشكی .. منابع طبیعی و جنگلداری .. علوم آب و خاك..صنایع غدایی .. ماشین آلات كشاورزی و...

  بزرگترين سايت كشاورزي ايران
  بانك مقالات تمامي گرايش هاي كشاورزي در ...

  ایران گل آرا

صفحه 1 از 3 123 آخرین
در حال نمایش 1 تا 10 از مجموع 29

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: