رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 7 از مجموع 7

تاپیک: کوتیکول

 1. #1
  F E R E S H T E
  مدیر سابق تالار زیست
  تاریخ عضویت
  2010/09/17
  محل سکونت
  My Room
  پست‌ها
  2,252
  7,451
  7,768
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  37

  موافقت کوتیکول

  کوتیکول چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


  کوتیکول یک بخش غیرزنده خارج سلولی است که بر روی سطح بدن نماتد و در ابتدای منافذی از بدن که به سمت بیرون از بدن باز میشوند وجود دارد. کوتیکول از ترشحات یک لایه سلولی بنام هیپودرم Hypoderm بوجود می‌آید. لایه نازکی از جنس کوتین می باشد که از نظر شیمیایی نوعی موم محسوب می شود این لایه اگر چه نازک است ولی برگ را در مقابل سرما و ورود میکروب محافظت نموده و از تبخیر جلوگیری میکند به برگ جلا داده واز کثیف شدن آن جلوگیری میکند بسیاری از این ویژگیها مربوط به ساختار نانو در کوتیکول می باشد پوشش سطح گل نیلو فر را می توان به عنوان یک نانو ساختار طبیعی جالب مثال زد به علت وجود این ساختار نانویی گلبرگها ی گل نیلو فر همیشه تمیز وشفافند لازم به ذکر است که موم نوعی لیپید است که از یک زنجیره اسید چرب طویل ویک الکل با زنجیره کربنی طویل شاخته شده اند . وبه علت طویل بودن زنجیره کربنی در الکل واسید چرب نامحلول ترین چربیها در آب محسوب می شودند. چینش مولکولی خاصی که در این ساختارها بوجود می آید میتواند آنها را تبدیل به نانو ساختار کند.
  از جمله ویژگیهای نانو ساختار ها مثلا نانو لوله های کر بنی است که محکمتر از فولاد ند و رسانا تر از مس وسبکتر از آلومینیوم وعایق در مقابل حرارت وکوتیکول به علت نانویی خود بر خوردار از این ویژگیها است.
 2. 2
 3. #2
  F E R E S H T E
  مدیر سابق تالار زیست
  تاریخ عضویت
  2010/09/17
  محل سکونت
  My Room
  پست‌ها
  2,252
  7,451
  7,768
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  37

  پیش فرض پاسخ: کوتیکول

  کوتیکول دارای ساختمان غیر سلولی و لایه لایه ، شفاف و بی رنگ ، قابل انعطاف با نفوذ پذیری انتخابی است .کوتیکول ضمن پوشانیدن سطح بدن ، به داخل منافذ بدن نیز نفوذ نموده و سطح داخلی این منافذ را نیز می پوشاند.این منافذ عبارتند از ، روزنه دهان ، محفظه دهان و ابتدای مری و روزنه و مجرای سیستم دفعی ترشحی ولوا و واژن ، آنوس و رکتوم .و در هر بار تغییر جلد ، پوشش این منافذ به همراه پوست بدن می افتد و پوشش جدیدی جای آنها را می گیرد.در نماتد های ناقل ویروس ، ذرات ویروس به کوتیکول سطح داخل مجرای مری می چسبند . زمانی که این نماتد هاتغییر جلد می دهند، ذرات ویروس بهمراه جلد جدا شده و نماتد دیگر نمی تواند ناقل ویروس باشد مگر اینکه جدیدا آن را کسب بکند.

  لایه های پوست ( کوتیکول ) عبارتند از :

  1- لایه خارجی ( Cortex ) .
  2- لایه میانی ( Matrix ).
  3- لایه تحتانی ( Basal layer ).
 4. 2
 5. #3
  F E R E S H T E
  مدیر سابق تالار زیست
  تاریخ عضویت
  2010/09/17
  محل سکونت
  My Room
  پست‌ها
  2,252
  7,451
  7,768
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  37

  پیش فرض پاسخ: کوتیکول

  وظایف کوتیکول


  در نماتود :

  یک لایه بسیار محکم است که به بدن نماتد شکل میدهد. این لایه بندرت هضم آنزیمی میشود و وظیفه حفاظت بدن نماتد را در مقابل استرس‌های محیطی و دشمن‌های طبیعی دارد. هرگونه ماده شیمیایی خروجی و ورودی باید از کوتیکول عبور کند. بنظر میرسد کوتیکول دارای خاصیت نفوذپذیری انتخابی نیز باشد. مهمترین ماده‌ای که از این لایه عبور میکند اکسیژن محلول در آب است. این لایه در تعامل با موجودات اطراف خود مشارکت دارد. اگر نماتدی بوسیله میزبان شناسایی شود، یکی از عاملهای شناسایی کوتیکول میباشد. حتی عوامل پارازیت کننده نماتد معمولا کوتیکول نماتد را شناسایی میکنند. از نقش‌های مهم دیگر کوتیکول نقش اسکلت خارجی Exoskeleton است. کوتیکول از طرفی دیگر نقشی در حرکت را دارد زیرا ماهیچه‌های که در این امر دخیل هستند از دو طرف به کوتیکول متصل میباشند.
  کوتیکول ساختار لایه لایه دارد که بترتیب شامل: Epicuticle , Exocuticle , Mesocuticle و Endocuticle میباشد که در نماتدهای پارازیت گیاهی عموما Epicuticle و Exocuticle وجود داشته که لایه Epicuticle خود از شش لایه فرعی دیگر و Exocuticle از دو لایه Enteral Exocuticle و Exteral Exocuticle تشکیل میشود.
  نقش و نگارهایی که روی بدن نماتدها شکل میگیرد توسط قالبهای هیپودرم بوجود می آید و کوتیکول در این لایه ها نفوذ میکند. کوتیکول در سطح بدن نماتد بصورت 2 نیم حلقه وجود دارد. این 2 نیم حلقه توسط شیار طولی کناری بدن نماتد با نام لترال فیلد Lateral field ایجاد میشود که بیشترین بار حرکتی نماتد نیز به این دو قسمت وارد میشود.


  کوتیکول در مو:

  از یک ردیف سلول پهن و کاملا شاخی شده تشکیل یافته است که مانند فلس ماهیها هر سلول قسمتی از سلول مجاور خود را می‌پوشاند. نحوه قرار گیری سلولهای کوتیکول باعث شده که هم مو نفوذ پذیر بوده و قابل رنگ کردن باشد و هم انعطاف پذیر بوده و پس از خیساندن قابل پیچش باشد
  آخرین ویرایش توسط F E R E S H T E در تاریخ 2012/04/05 انجام شده است
 6. 2
 7. #4
  F E R E S H T E
  مدیر سابق تالار زیست
  تاریخ عضویت
  2010/09/17
  محل سکونت
  My Room
  پست‌ها
  2,252
  7,451
  7,768
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  37

  پیش فرض پاسخ: کوتیکول

  کوتیکول در ناخن:

  ادامه پوست بستر ناخن(NAIL BED) بوده و بین پوست انگشتان و صفـحـه ناخن (NAIL PLATE) واقع بوده و این دو بخش را به یکدیگر متصل میسازد.کوتیکول ناخن به عنـوان یک سد ضد آب عـمـل نـموده و از ورود باکتری و دیگر عوامل بیماریزا به قسمت ماتریکس جلوگیری میکند.

  کوتیکول در گیاهان:

  در برخی از گیاهان کوتین لایه‌ای بر روی دیواره اپیدرمی به نام کوتیکول یا پوستک را تشکیل می‌دهد و در گیاهان نواحی بسیار خشک لایه‌ای از موم خالص بر روی کوتیکول تشکیل می‌شود. کوتین و موم هر دو از مشتقات لیپیدها هستند. پیش ماده کوتین توسط پروتوپلاست سلولهای اپیدرم ساخته می‌شود در شبکه آندوپلاسمی پیش ماده احتمالا اسیدهای چرب است. زمانیکه پیش ماده از دیواره خارج می‌شود تحت تاثیر اکسیژن هوا سخت شده و به لایه کوتیکول تبدیل می‌شود.


  لایه‌ای از پکتین خالص کوتیکول را از دیواره سلولزی جدا می‌کند. نفوذ کوتین در دیواره را کوتینی شدن و تشکیل لایه کوتیکول را کوتیکولی شدن گویند.

  ضخامت کوتیکول در گیاهان مناطق مختلف متفاوت است. سطح کوتیکول ممکن است صاف یا ناصاف باشد کوتیکول معمولا چند لایه است از بیرون به درون ممکن است دارای لایه‌های زیر باشد.
  • موم رو کوتیکولی
  • لایه کوتیکول مطلق
  • لایه کوتیکولار

 8. 2
 9. #5
  F E R E S H T E
  مدیر سابق تالار زیست
  تاریخ عضویت
  2010/09/17
  محل سکونت
  My Room
  پست‌ها
  2,252
  7,451
  7,768
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  37

  پیش فرض پاسخ: کوتیکول

  • ساختمان شیمیایی كوتیكول ( chemical composition of cuticle)


  • اولین بررسی ساختمان شیمیایی كوتیكول روی نماتدهای بزرگ (اسكاریس) توسط محققین مختلف انجام شد این بررسیها نشان داد كه قسمت اعظم كوتیكول از كلاژن ها (تركیبات روی سولفیدیcollagen cross Linked by7 disulfide bounds ) تشكیل شده است بدنبال آن سایر محققان در سالهای اخیر با استفاده ا زتكنیك الكتروفورز ، 7 نوع تركیب با وزن ملكولی متفاوت در دو نماتد coenorhabditis elegansوAscaris suum شناسایی كردند در آسكاریس این تركیبات بیشتر از سه نوع آن می باشد كه دارای وزن مولكولی 99و 90-68 كیلودالتون می باشد و به میزان كمی از 4 نوع تركیب دیگر كه دارای وزنهای مولكولی 173-154-28-16 كیلو دالتون می باشد تشكیل شده است ، كلیة این تركیبات بوسیله كلاژناز (collagenase) باكتری تجزیه می شود بجز پروتئین 173 كیلو دالتون كه یك گلیكوپروتئین خاص ایت بیشتر تحقیقات كه روی كوتیكول نماتدها و اختلافات در تركیبات پروتئینی آنها رویC. elegans انجام شده است .در نماتدها در هر مرحله تعویض جلد در مراحل لاروی تمام تركیبات كوتیكول از نو ساخته می شود تركیبات كوتیكول در هر مرحله لاروی درC. elegans نسبت به مراحل دیگر لاروی متفاوت است هر مرحله دارای نوعی پروتئین خاص است كه در لایه های كوتیكول قرار دارند كوتیكول یا دارا بودن باندهای دی سولفیدی در پروتئین ها و تركیبات Quinoneبسیار مقاوم و محكم می باشد .
  • Quinoneدر كوتیكولGlobodera rostochiensis ،H. avanae، H.schachtii، دیده شده است آنزیم پلی فنل اكسیداز نیز كه اكسید كننده تركیبات فنلی و تبدیل آنها بهQuinone است در كوتیكول این نماتدها دیده شده است .
  • وجود برخی تركیبات اعم از پروتئینها ، گیلكوپروتئینها ، قندها ، كوتیكول نماتد را واجد خصوصیات فعال و مهم از نظر شیمیایی نموده است . كوتیكول یك منبع آنتی ژن در نماتدها می باشد .گلیكو پروتئین در ارتباط متقابل با میزبان از نظر بیماریی زایی ، القاء مقاومت ، القاء سیستم آنتی سرم در جانوران و.... به اثبات رسیده است .
  • كوتیكول نماتدها علاوه بر خصوصیات شیمیایی ، واحد یكسری خصوصیات فیزیكی نیز می باشد در واقع كوتیكول سطح تماس نماتد با محیط اطراف و فاكتورهای محیطی است كوتیكول علاوه بر محافظت قسمتهای داخلی بدن (اعم ازماهیچه و . .....) دارای قابلیت نفوذ پذیری نسبت به برخی تركیبات و عناصر و غیرقابل نفوذ در مقابل عناصر و تركیبات ناخواسته موجود در محیط می باشد .
  • كوتیكول نسبت به آب یونهای عناصر غیر الكترولیت ، برخی تركیبات معدنی نفوذ پذیر كوتیكول و این توانایی مخصوص كوتیكول نماتد زنده است به محض گرد نماتد این توانایی از بین می رود .
  • برخی از نماتدهای پارازیت حشرات كه درHaemocoel میزبان زندگی می كنند قسمت اعظم كوتیكول خود را از دست می دهند و برعكس پرزهایی (Microvili) روی بدن رشد میكنند كه از ظریق آناه مواد غذایی صورت می گیرد دستگاه گوارشی در اینگونه نماتد شدیداً تحلیل (Atrophies) رفته است (مانندBradynema)دربرخی از نماتد علیرغم وجود كوتیكول به لحاظ وجود روزنه ایی در كوتیكول جذب از طریق آنهامیتواند صورت گیرد مانند بعضی گونه های Mermitidها در نماتد Mermis nigrescensلاروها در شرایط invitro گلوكز و اسیدامینه را از طریق كوتیكول جذب می نمایند .
  • اینگونه جذب موادغذایی از طریق كوتیكول را (Transcuticular uptake ) گویند.دربعضی از نماتدهایی كه در دریاها ، در آبهای شور زندگی می كنند (Marine nem) مانندRhaptothyreus typicus ، فاقد دهان هستند ولی دارای كوتیكول نسبتاً ضخمی هستند و می توانند از طریق آن تغذیه می نماید .


 10. 2
 11. #6
  sanazasadlou
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2012/03/06
  محل سکونت
  تهران
  پست‌ها
  2
  72
  7
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: کوتیکول

  damet garm vagean mamnoonetam boos boos .
 12. 1
 13. #7
  F E R E S H T E
  مدیر سابق تالار زیست
  تاریخ عضویت
  2010/09/17
  محل سکونت
  My Room
  پست‌ها
  2,252
  7,451
  7,768
  دریافت
  4
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  37

  پیش فرض پاسخ: کوتیکول

  خواهش میکنم عزیز دلم

  وظیفه بود

  هر سوال دیگه ای هم داشتی در خدمتم عزیزم
 14. 1
در حال نمایش 1 تا 7 از مجموع 7

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: