رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.





اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.









اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.





در حال نمایش 1 تا 3 از مجموع 3
 1. #1
  nafasam
  کارشناس مهندسی شیمی
  تاریخ عضویت
  2010/09/14
  محل سکونت
  تبریز
  پست‌ها
  1,037
  2,944
  1,690
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  17

  پیش فرض اواپراتورها

  اواپراتورها در سیستم تبرید یک مبدل حرارتی است که حرارت را از محیط(آب هوایا ماده دیگر)گرفته ومبرد داخل یا خارج لوله ها را تبخیرمی نماید. در حقیقت عمل اواپراتور انتقال حرارت از هوا و آب یا ماده دیگر به مبرد می باشد.
  انواع اواپراتور ها:

  اواپراتورها را می توان به سه نوع دسته بندی کرد:
  1- دسته بندی اول مربوط به طرز حرکت سیال که باید در اواپراتور سرد شود می باشد که این دسته بندی نیز به دو قسمت است:
  الف- اواپراتورهائی که سیال در اثر کنوکسیون طبیعی در آنها جریان می یابد
  ب- اواپراتورهائی که سیال بطور کنوکسیون اجباری به کمک دمنده یا پمپ به جریان در می آید

  2- دسته بندی دوم مربوط به ساختمان اواپراتورها می باشد که این دسته بندی نیز به سه قسمت است:
  الف-لوله ای
  ب- صفحه ای
  ج- پره دار

  3- دسته بندی سوم مربوطه به مبرداست که مبرد در اواپراتور ممکن است درداخل لوله ویا درخارج لوله تبخیرشوداین دسته بندی نیزبه دوقسمت است:
  الف- اواپراتورهای خشک
  ب- اواپراتورهای مرطوب

  کویلهای کنوکسیون طبیعی:
  کویلهای کنوکسیون طبیعی بیشتر در سردخانه ها که کویلهادر سقف ویا در طول دیوار قرار می گیرد به کار می رود . مایع مبرد از شیر انبساط شناور داری وارد لوله های اواپراتور شده به کمک حرارتی که از هوای محیط خود میگیرد مبرد را در داخل لوله ها تبخیر خواهد نمود. کویل ها ممکن است بصورت لوله های ساده و یا لوله های پره دار باشند که در حالت پره دار سطح خارجی افزایش خواهد یافت البته اینگونه کویلها که بصورت کنوکسیون طبیعی محیط را خنک میکنند مورد استعمال کمتری در کویلها با کنوکسیون طبیعی ضریب فیلم کمتر بوده بنابراین باید سطح تبادیل بیشتری نسبت به کویلها جریان اجباری داشته باشیم.
  کویلهای با کنوکسیون اجباری:
  اواپراتورها با کنوکسیون اجباری راواحد سرمایش می نامند . که از یک سری لوله های پره دار و یک یا چند فن تشکیل شده اند که هوا را از روی کویل عبور می دهند.
 2. #2
  nafasam
  کارشناس مهندسی شیمی
  تاریخ عضویت
  2010/09/14
  محل سکونت
  تبریز
  پست‌ها
  1,037
  2,944
  1,690
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  17

  پیش فرض پاسخ: اواپراتورها

  اواپراتورهای لوله ای:
  اواپراتورهای لوله ای معمولا از لوله های فولادی یا مسی ساخته می شوند. لوله های فولادی در اواپراتورهای بزرگ و اواپراتورهای که با آمونیاک کار می کنند به کار می رود و لوله های مسی در اواپراتورهای کوچکتر که با مبردهایی با ترکیبات کلرو فلور کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرند. این اواپراتورها در اندازه ها اشکال و طرحهای مختلف برای کاربرد های متفاوت ساخته می شوندو از طرحهای متداول آنها زیگزاگ تخت ومارپیچ بیضوی می باشد که در شکل نشان داده شد کویل های مارپیچ اغلب برای سرد کردن مایعات مورد استفاده قرار می گیرد.

  اواپراتورهای صفحه ای:
  اواپراتورهای صفحه ای انواع مختلفی دارند. بعضی از انواع آنها از دو صفحه فلزی که روی شان شیارهایی برای عبور مبرد ایجاد شده است ساخته می شوند. این نوع از اواپراتور های صفحه ای به دلیل شکل پذیری به فرم دلخواه ساخت اقتصادی وسهولت تمیز شدن بطور وسعی در یخچالها وفریزرهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. نوع دیگر اواپراتورهای صفحه ای از لوله ای واقع بین دو صفحه فلزی تشکیل شده است. صفحات فلزی در انتها به یکدیگر جوش می شوند. در این اواپراتور ها برای ایجاد تماس حرارتی مطلوب بین صفحات و لوله حامل مبرد فضای بین صفحات را با محلول اتکتیک پر و یا خلا می کنند بطوری که فشار اتمسفریک بیرون باعث تماس حرارتی خوبی بین لوله ها و صفحات گردد.

  اواپراتورهای پره دار:
  کویل های پره دار نوعی از اواپراتورهای لوله ای می باشند که درآنها به منظور افزایش سطح خارجی و در نتیجه بهبود راندمان سرد کردن هوا با سایر گازها پرهایی به عنوان سطوح ثانویه جذب حرارت بر روی لوله ها قرار گرفته اند. در اواپراتورهای لوله ای قسمت اعظم هوا بدون تماس با سطوح کویل سرد ازآن عبور می کند ولی با افزودن پره هایی به لوله سطوح تبادل حرات به داخل فضای باز بین لوله ها نفوذ کرده وبه صورت جمع کننده های حرارتی عمل می کند و حرارت قسمتی از هوا را که معمولا با سطوح اولیه تماس نمی یابد گرفته وبه لوله هدایت می کند.



  اواپراتورهای خشک:
  در اواپراتورهای خشک قسمتی از سطح تبادل خشک و صرف داغ کردن بخار می شود. کویل انبساط مستقیم نوع جداگانه ای از اواپراتور نبوده بلکه یک اواپراتور خشک با کنوکسیون اجباری میباشد. در این حالت کویل هوای محیط را بدون اینکه واسطه ای(مثل آب) داشته باشد خنک می شود.مزایای اصلی سرد کن های انبساط خشک نسبت به سرد کن های تر نیاز به شارژمبرد کمتر و اطمینان از برگشت روغن به کمپرسور می باشد.

  اواپراتورهای مرطوب:
  اواپراتور های مرطوب اواپراتورهائی هستند که مبرد در تمام سطح حرارتی به صورت مایع می باشد.یک اواپراتورمرطوب در شکل زیر نشان داده شده است که در آن مایع از شیر انبساط شناورداری وارد لوله های اواپراتور خواهد شد. وقتی مایع وارد لوله ها شد حرارت محیط مجب تبخیر و جوش آن میگردد . مخاوط مایع و بخار از لوله به طرف محفظه تفکیک که شناور در آن می باشد خواهد رفت عمل این محفظه تفکیک مایع و بخار از هم خواهد بود که در آن مایع به اواپراتور برگشته و بخار به طرف کمپرسور خواهد رفت این محفظه تفکیک مچنین گازی را که بعد از شیر انبساط خواهیم داشت از مایع تفکیک خواهد نمود و مانع ورود گاز به اواپراتور خواهد شد. در این حالت چون همواره تمام سطح اواپراتور با مایع تماس دارد اواپراتور با عملکرد خوبی کار خواهد کرد زیرا ضریب فیلم سمت مبرد که مایع است بالا می باشد.در یک اواپراتور که از نوع پوسته و لوله می باشد مبرد می تواند در پوسته و مایعی که باید سرد شود در داخل لوله ها جریان داشته باشد و یا بر عکس مبرد در داخل لوله ها و مایعی که باید سرد شود در داخل پوسته جریان داشته باشد.



  نویسنده:افشین خوشبخت
 3. #3
  nafasam
  کارشناس مهندسی شیمی
  تاریخ عضویت
  2010/09/14
  محل سکونت
  تبریز
  پست‌ها
  1,037
  2,944
  1,690
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  17

  پیش فرض پاسخ: اواپراتورها

  ظرفیت اواپراتور (Evaporator Capacity )
  دبی گرمایی که از محیط سرد شونده و از طریق دیواره های کویل اواپراتور را تشکیل داده و معمولاً برحسب ( kw ) و یا (Btu/hr) بیان می گردد . هر اواپراتوری که برای کاربردی خاص ، انتخاب و یا طراحی می شود ، بایستی دارای ظرفیت انتقال حرارت مناسبی باشد که بتواند سرمای لازم را در شرایط کاری مورد نظر ایجاد نماید .
  گرما می تواند از طریق سه روش مختلف انتقال حرارت به اواپراتور برسد . در اواپراتورهای سرد کننده هوا ، بیشتر گرما از طریق جابجایی هوا از محصولات به اواپراتور انتقال می یابد .
  همچنین مقداری از گرما توسط تشعشع مستقیم محصولات و دیواره های سالن سرد به اواپراتور می رسد . در مواردی که محصول با سطح خارجی اواپراتور در تماس مستقیم است ، انتقال گرما از طریق هدایت صورت می گیرد . این مورد ، همیشه برای سرد کردن مایعات در جائیکه مایع با سطح کویل اواپراتور در تماس است ، صادق است .
  صرفنظر از اینکه گرما چگونه بع سطح خارجی اواپراتور می رسد ، همیشه گرما از طریق هدایت از دیواره های کویل اواپراتور عبور کرده وبه مبرد داخل آن می رسد .
  بنابراین ظرفیت اواپراتور ، یعنی دبی گرمایی که از جداره های کویل اواپراتور عبور می کند را همانند مسائل دیگر سطوح انتقال از طریق هدایت را می توان از مبادله زیر به دست آورد .




  منبع:asa.ir
در حال نمایش 1 تا 3 از مجموع 3

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: