معرفی قهرمانان کشتی دهلران

ورزش به طور عام در شهر دهلران دارای سابقه ی طولانی می باشد وجود استعدادهای شگرف و گوناگون در بین جوانان با ذوق و خون گرم دهلران باعث شده است که رشته های ورزشی با شور و شوق فراوان دنبال شود. استعداد فراوان جوانان و اهمیت و ظرفیت بالای منطقه، مسئولان استان را بر آن داشت که در سال 1352 به صورت رسمی با تشکیل اداره تربیت بدنی موافقت نمایند و آقای محمود رشیدی به عنوان سرپرست تربیت بدنی منصوب شود. آقای محمود رشیدی از اهالی استان خوزستان و دارای سوابق درخشان ورزشی به ویژه در کشتی بود و توانست که با استعداد یابی ورزش دهلران را به سمت و سوی پیشرفت بکشاند. ورزش دهلران به امکانات بسیار ضعیف و تمرینات در هوای گرم و سوزان عادت کرده است ولی شور و اشتیاق جوانان این کمبود را تا حدی برطرف نموده است. تمرینات کشتی دهلران در سابق در فضایی بسیار کوچک انجام میشد و کشتی گیران مجبور بودند که هر روز تشک کشتی را پهن کنند و بعداز تمرینات دوباره جمع آوری نمایند.
در سال 1354 با ادامه فعالیت آقای رشیدی و مطرح شدن ورزش های سالنی مخصوصا کشتی یک سالن ورزشی در مجموعه ورزشی تختی شهرستان دهلران احداث گردید. دوری از مرکز استان و طولانی بودن مسافت تا شهر ایلام باعث گردید که کشتی دهلران به سمت خوزستان گرایش پیدا کند و مهاجرت کشتی گیران برای ادامه تحصیل به شهر های همجوار مانند دزفول و اندیمشک و اهواز باعث شد که این جوانان در بازگشت دارای تجارب فراوان باشند به طوری که کشتی دهلران در سال 1355 به عنوان قطب کشتی استان ظهور کرد.
در سال های اولیه تاسیس کشتی دهلران هدایت کشتی گیران بیشتر به دست افراد غیربومی و مهاجر بود تا اینکه در سال های 56 و 57 به بعد آقایان رضا اسدی و ابراهیم کرمخانی کار مربیگری و هدایت کشتی گیران را شروع کردند و این مربیان با تجربه در پیشرفت کشتی دهلران نقش به سزایی داشتند. رضا اسدی بعدها با شایستگی مدیر کل تربیت بدنی استان ایلام شد و چندین سال متوالی مدیر کل نمونه کشور شناخته شد. از جمله مربیان سالهای آغازین کشتی نیز میتوان به آقایان صالحی، شمسی، کوهپایی، سوخته زاری و علیرضا موحدی اشاره کرد که هرکدام بدون هیچ چشمداشتی و بدون مزد و منت در گرمای طاقت فرسای دهلران تلاش و کوشش نمودند از جمله عزیزانی که که در دهه 50 و 60 به عنوان کشتی گیر خوش درخشیدند میتوان به آقایان رضا اسدی، ابراهیم کرمخانی، علیرضا موحدی، اسماعیل اسماعیلی، ابراهیم اسدی، سالم سبزی (پور احمد)، اصغر سبزی، نورمحمد سپهری، امین شکری، مجید سبزی، شهید هدایت صحرایی، شهید محمد آبسالان، کاظم غلامی، رحمان سلیمانی، غلام فرضی، فرامرز نامداری، بستون باصره، رحیم یاور، صیدعلی بارانی، نورالدین نیکبخت، عبدالکریم منصوری، نورالدین سبزی، نظر یوسفی، کریم منصوری، منصور پورمند، محمد سموری زاده، رضا شیخی، مرتضی عباسی، ولی امیدی، ابراهیم مرادعلیوند، نوروز سبزی، علی کرمخانی، کریم کرمخانی، حجت قاسمی و سید رحمان ابراهیمی، کیومرث علیپور، محمد اسماعیلی، سعد اسماعیلی، کاظم محمدی، نریمان نامداری، علی اکبر صحرایی، فرشاد احمدی، مهرداد احمدی، داریوش بارانی زاده، رضا رحیمی، فرج نیکبخت، موسی خوران، بهروز قیاسی، محمد یاور اشاره کرد که نوروز سبزی، سالم سبزی (پور احمد)، مجید سبزی، حجت قاسمی و سید رحمان ابراهیمی دارای عنوان های قابل توجه در سطح کشوری میباشند.
حجت قاسمی دارای عنوان های قهرمانی کشور در رده ی نوجوانان و جوانان می باشد و جهت اعزام به مسابقات جهانی هند انتخاب شد که با توجه به وضعیت آوارگی و جنگ زدگی و مشکلات پیش رو نتوانست در مسابقات خارج از کشور حضور یابد. رحمان ابراهیمی کشتی گیر سبک وزن و خوش تکنیک دهلرانی نیز همچنین چندین عنوان قهرمانی کشوری را از آن خود کرده است و سالم سبزی در چندین مسابقات کشوری و المپیاد دانش آموزی دارای عناوین کشوری می باشد و مجید سبزی نیز از کشتی گیران عنوان دار کشوری می باشد. نوروز سبزی یکی از کشتی گیران نامی و با تکنیکی بود که چندین عنوان کشور را تصاحب نموده است.
در سال 1359 و با شروع جنگ تحمیلی مردم دهلران به شهرستان های همجوار بویژه آبدانان مهاجرت کردند و این بار جوانان ورزشکار دهلران داوطلبانه به جبهه اعزام میشدند و میدان دفاع مقدس را به تشک ترجیح دادند و شاهد این ادعا شهادت کشتی گیرانی چون شهید هدایت صحرایی و شهید محمد آبسالان می باشد و همچنین آقای اصغر سبزی به عنوان جانباز مفتخر گردید و در این زمان و از سال 1360 به بعد کشتی دهلران در شهرستان آبدانان به صورت مشترک به مربیگری آقایان رضا اسدی و ابراهیم اسدی و با همکاری آقای عباس مرادخانی برگزار میشود و در این مدت کشتی گیران دلاور دهلرانی هم به مقام های قهرمانی در سطح استان و کشور دست پیدا کردند. همچنین وجود کشتی گیران غیرتمند دهلرانی توانست تاثیر مثبتی در کشتی شهرستان آبدانان ایجاد نمایند.
بعد از پایان جنگ تحمیلی و بازگشت کشتی گیران به شهر دلاوران، با وجود کمبود فضای ورزشی مناسب تمرینات کشتی زیر نظر آقایان رضا اسدی و ابراهیم اسدی ادامه یافت در این مدت رضا اسدی ریاست هیئت کشتی را بر عهده داشتند و ابراهیم کرمخانی نیز بعد از وی چندی رییس هیئت بود. بعد از برادران اسدی ابراهیم مراد علیوند و سپس رضا شیخی هدایت کشتی گیران را بر عهده گرفتند و سپس آقایان علی اکبر صحرایی، محمد اسماعیلی، کیومرث علی پور، علی کیانلویی، محمد رضا آبسالان، روح اله مراد علیوند و رضا کاکا و فرج نیکبخت و محمد رحیمی و عبد الله جابری به عنوان مربی زحمات زیادی را برای کشتی دهلران متحمل شدند. آقای کیومرث علیپور از اولین مربیانی بود که کارت مربیگری درجه 3 و 2 کشوری را کسب نموده است که پس از پایان هر دوره از کلاس های مربیگری با اشیاق به تعلیم فنون روز کشتی می پرداخت. در این مدت کشتی فرنگی نیز به طور غیر رسمی زیر نظر آقای الهی فر نیز دنبال میشد. در سال 1379 کشتی فرنگی دهلران رسما پایه گذاری شد و امیرحسین ولی نژاد به عنوان اولین مربی تاریخ کشتی فرنگی دهلران لقب گرفت و بعد از آن رضا غیاثی مربی کشتی فرنگی شد و توانست کشتی فرنگی دهلران را در سطح استان مطرح نماید. فرج نیکبخت سومین رییس هیئت بود با استعفای فرج نیکبخت و در سال 1380 آقای حجت قاسمی رئیس هییت بودند که در سال 82 آقای کیومرث علیپور رییس هیئت شد و تا اواخر سال 87 به خدمت رسانی به کشتی مشغول بودند و مجددا با استعفای ایشان فرج نیکبخت دوباره به سمت ریاست هیئت منصوب شد. در سال 1387 آقای سعید داوری و مصطفی احمدی به عنوان کادر جدید مربیگری کشتی آزاد دهلران را بر عهد گرفتند و رضای غیاثی مربی زحمتکش کشتی دهلران هدایت کشتی فرنگی را به شاگرد خود سید حسن بازیار واگذار نمود.
دهه 70 و 80 را میتوان نقطه اوج و شکوفایی کشتی دهلران به حساب آورد و با درایت افرادی چون آقایان اسدی، کرمخانی، فرج نیکبخت، کیومرث علی پور به عنوان روسا و مدیران هیئت کشتی با برنامه ریزی مناسب و انجام دیدارهای دوستانه کشتی گیران با استعدادی چون محمد رحیمی، توفیق ترک، عقیل پیره، طاهر ترک، یونس یونسی، مصطفی احمدی، حسن بازیار، جاسم زروار، محسن زروار، حسین نوری زاده و سجاد نقیبی، اسماعیل فتاحی، محسن اروانه، صادق نظری و محسن درگاه شناسایی شدند. محمد رحیمی به عنوان یکی از مطرح ترین کشتی گیران تاریخ دهلران دارای عناوین زیادی در همه ی رده های سنی کشتی آزاد می باشد و این پیشکسوت دلسوز همیشه در کنار کشتی گیران به راهنمایی و هدایت آنان پرداخته و با تلاش کوشش وی اولین تیم رسمی کشتی فرنگی دهلران در مسابقات استانی شرکت کرد.
در آن سالها توفیق ترک کشتی گیر با استعداد دهلرانی نیز مقام نایب قهرمانی جوانان کشور را بدست آورد و عقیل پیره یکی از شاگردان کیومرث علی پور مدال برنز نوجوانان کشور را کسب کرد. نقش کیومرث علی پور در پیشرفت عقیل پیره، توفیق ترک و طاهر ترک غیر قابل انکار است. در سال های مدیریت آقای علیپور در تعامل میان مجموعه کشتی دهلران تاثیر زیادی داشت، همچنین در زمان مدیریت ایشان آقای عباس حاج کناری قهرمان کشتی آزاد جهان به دهلران آمد و با کشتی گیران دهلرانی تمرین نمود و بهروز حیدر زاده قهرمان کشتی فرنگی جهان با مساعدت حاج رضا اسدی جهت تقویت روحیه کشتی گیران و آموزش فنون جدید به این شهرستان دعوت شدند.
در سالهای میانی دهه هفتاد تاکنون کشتی گیران آزادکاری که توانسته اند به مقام قهرمانی و نایب قهرمانی و سوم کشتی آزاد استان دست یابند میتوان به عبداله جابری، مصطفی احمدی، ایوب سموری، یونس یونسی، سعید آبسالان، سعید داوری، سجاد نقیبی، امین آبسالان، اسحاق آبسالان، صادق یاور، محسن آذرپیزا، حمزه آذرپیرا، مجتبی موحدی، ابراهیم بن ریزی، صادق نظری، مرحوم محمود علیزاده، حسین نوری زاده، حجت ملکی، ولی فرضی، ولی جابری، روح الله مراد علیوند، عباس پیره، محسن اروانه، عقیل پیره، افشین سموری زاده، امین سموری زاده، محمد مرادی فر، محمد اسدی فر، پرویز منصور زاده، چنگیز منصور زاده، پیمان آقایی، مصطفی محمدی، احسان رحمتی، نوید نوروزی، مسعود صالحی، میلاد همتی، محمد جواد شکری، محسن زارعی، رضا منصوری، یونس شکری، امین جادری زاده، امیر کرمخانی، حمید یوسفی، سید امین فاضلی، حسین عنبری، مصطفی بارانی، فرشاد کوچکی، رضا احمدی، میلاد مردانی، آرمان امیدی و امین باقری، محسن صیدی و پوریا امیدی اشاره کرد.

کشتی فرنگی دهلران

کشتی فرنگی دهلران به طور رسمی در سال 1379 به همت فرج نیکبخت و با مربیگری امیرحسین ولی ن‍ژاد پایه گذاری شد. در سال 1381 رضا غیاثی که خود از قهرمانان کشتی فرنگی شهر ایلام و دارای عنوان برنز کشور بود هدایت کشتی فرنگی دهلران را بر عهده گرفت و کشتی فرنگی دهلران را متحول نمود که حاصل زحمات این عزیز کسب مقام های قهرمانی قابل توجهی بود. کشتی فرنگی دهلران در زمان ایشان به یکی از قدرت های برتر کشتی استان تبدیل شد و این روند تاکنون ادامه دارد. در حال حاضر آقای سیدحسن بازیار و احمد شامحمدی که شاگردان ایشان میباشند هدایت کشتی گیران فرنگی دهلران را بر عهده دارند.
کسب دو مقام سوم دانشجویان سراسر کشور توسط سید حسن بازیار در دو سال متوالی و چندین عنوان قهرمانی استان و مقام دوم و سوم محسن زروار و جاسم زروار در دانشگاه های کشور و مقام های قهرمانی کشوری داریوش جامخانه از افتخارات کشتی فرنگی دهلران می باشد. از جمله قهرمانان دیگر کشتی فرنگی دهلران میتوان به اسماعیل فتاحی، احمد شامحمدی، رسول صالحی، مهدی سارانی، علی رحمتی، محسن درگاهی، صادق درگاه، یونس قیصریان، نصرالله کریم بیگی، امید کریم بیگی، محمد تقی نقیبی، عباس ایمانی، حمزه جابری، سعید فتاحی، ابراهیم جامخانه، سید رضا موسوی، احسان رحمتی، رامین اردانه، علی داوودی، سید یوسف طاهری، عطا جاسمی، اقبال جاسمی، سجاد دوستی، روح اله انصاری، یونس زاهدی، ابراهیم بختیاری، عبداله شکری تبار، مهرداد جاسمی و ... اشاره کرد.

روسای هیئت کشتی دهلران از ابتدا تاکنون:

1- رضا اسدی (مدیر کل سابق تربیت بدنی استان ایلام)
2- ابراهیم کرمخانی (رییس سابق اداره تعاون شهرستان دهلران)
3- فرج نیکبخت (دبیر ادبیات فارسی دبیرستان های دهلران)
4- حجت قاسمی (کارمند ثبت احوال دهلران)
5- کیومرث علیپور (کارمند شرکت)
6- فرج نیکبخت (دبیر دبیرستان های دهلران)

مربیان کشتی دهلران از ابتدا تاکنون:

محمود رشیدی، ابراهیم کرمخانی، رضا اسدی، علیرضا موحدی، زنده یاد جبار سوخته زاری، صالحی، شمسی، کوهپایی، ابراهیم اسدی، ابراهیم مراد علیوند، حجت قاسمی، مجید سبزی، رضا شیخی، علی اکبر صحرایی، فرج نیکبخت، کیومرث علی پور، محمد رحیمی، محمد اسماعیلی، عبدالله جابری، رضا کاکا، روح اله مراد علیوند، امیرحسین ولی نژاد (فرنگی)، رضا غیاثی (فرنگی)، سعید داور، سید حسن بازیار (فرنگی)، احمد شامحمدی (فرنگی)، مصطفی احمدی.

داوران شهرستان دهلران:

آقای ابراهیم کرمخانی داور ملی کشتی و از افتخارات داوری شهرستان دهلران می باشد. وی طی سال های 60 ،61، 62 مدارج داوری را کسب نمود و در سال 1362 مدرک درجه یک داوری را کسب کرد و در مسابقات استانی و کشوری حضور فعال داشت و همچنان به عنوان مربی و داور تا اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد به فعالیت مشغول بودند. ایشان در حال حاضر مسئول کمیته داوری هیئت کشتی دهلران می باشد حضور این پیشکسوت عزیز در کنار کشتی گیران دهلران به عنوان تنها پیشکسوت قدیمی کشتی که همچنان دغدغه ی کشتی را دارد برای کشتی دهلران دلگرم کننده می باشد.
به تازگی آقایان سعید داوری و حسین نوری زاده نیز دوره داوری کشتی را فرا گرفته اند.


منبع