رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6

تاپیک: تبخال

 1. #1
  Mohammad Reza
  مدیر سابق بخش موبايل
  تاریخ عضویت
  2007/01/21
  محل سکونت
  E:51° 39" 40' N:32° 38" 30'(اصفهان)
  پست‌ها
  4,163
  2,390
  3,102
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  22

  پیش فرض تبخال

  تبخال ناشى از ويروس "هرپس سيمپلكس" يا ويروس تبخال ساده است و عارضه اى واگيردار است.

  احتمالاً بسيارى از شما تجربه زدن تبخال را داشته ايد: گوشه لبتان شروع به مورمور كردن مى كند و يك نقطه كوچك و سفت كه نمى توانيد آن را ببينيد روى لبتان ظاهر مى شود.

  پس از يكى دو روز تاول هاى قرمزرنگى روى لبتان به وجود مى‌آيد، اين همان تبخال معروف است كه احتمالاً موقع خواب پديدار شده است و راهى براى پنهان كردن يا برطرف كردن سريع آن وجود ندارد.

  تبخال كاملاً با " آفت" - كه بعضى افراد آن را با تبخال اشتباه می‌کنند - متفاوت است. آفت ها معمولاً مسرى نيستند و زخم هايى هستند كه بر روى بافت‌هاى نرم درون دهان به وجود مى آيند، جايى كه تبخال نمى‌زند.

  تبخال بيمارى شايعى است، اگرچه نمى‌توان تبخال را معالجه كرد يا به كلى از آن پيشگيرى كرد، اما راه هايى وجود دارد كه مى تواند توالى بروز آن را كاهش دهد يا مدت بروز آن را محدود كند.

  علائم و نشانه هاى تبخال

  علائم و نشانه هاى تبخال اينها هستند:

  * تاول هاى كوچك، دردناك پر از مايع كه روى منطقه برجسته، قرمز و دردناك پوستتان قرار دارند.
  * درد يا مورمور شدن كه اغلب يكى دو روز پيش از ظهور تاول‌هاحساس مىشود.

  معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى‌كشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روى لب‌ها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ هاى بينى، چانه يا انگشتان دست هم ديده مى‌شود و گرچه غيرمعمول است اما ممكن است تبخال در داخل دهان هم بروز كند _ اما تنها برروى لثه ها يا كام سخت - كه در سقف قرار دارد.

  اگر زخمى روى بافت هاى نرم درون دهانتان ظاهر شود ممكن است آفت باشد ولى مطمئناً تبخال نيست.

  علائم تبخال ممكن است تا حداكثر ۲۰ روز پس از قرارگرفتن در معرض ويروس ظاهر نشود و معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى‌كشد. تاول ها شكل مى‌گيرند، مى‌تركند و ترشح مى‌كنند. سپس كبره زردرنگى تشكيل مى شود و نهايتاً با ريختن آن پوست صورتى رنگى در زير ظاهر مى‌شود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود مى يابد.

  علل تبخال

  گونه هاى معينى از ويروس هرپس باعث تبخال مى‌شود.

  ويروس "هرپس سيمپلكس نوع ۱" (HSV1) معمولاً در صورت تبخال ايجاد مى‌كند. ويروس "هرپس سيمپلكس نوع ۲" (HSV2) مسئول ايجاد تبخال هاى تناسلى است. با اين حال هر دو نوع ويروس مى توانند هم در ناحيه صورت و هم در دستگاه تناسلى تبخال ايجاد كنند.

  ,قتى تبخال به شما سرايت مى‌كند كه با شخصى كه داراى ضايعه فعال است تماس بگيريد. استفاده مشترك از ظروف غذا، تيغ و حوله مى تواند باعث سرايت عفونت شود.

  هنگامى كه يكبار به تبخال مبتلا مى‌شويد، ويروس در سلول‌هاى عصبى پوست‌تان نهفته باقى مى‌ماند و ممكن است دوباره به صورت عفونتى فعال در همان محل اول يا نزديك به آن ظاهر شود. در اين صورت ممكن است در محل حمله قبلى احساس خارش يا برآمدگى كنيد.

  تب، قاعدگى، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ممكن است عود تبخال را باعث شود.

  چه وقت بايد به پزشك مراجعه كرد؟

  تبخال‌ها عموماً بدون درمان بهبود مى‌يابند. اما در موارد زير بايد به پزشك مراجعه كنيد:

  * دچار بيمارى ديگرى هستيد كه باعث اختلال دستگاه ايمنى شما شده است.
  * تبخال هايى داريد كه پس از يك تا دو هفته به خودى خود بهبود نمى‌يابند.
  * علائم بيمارى شديد است.
  * عودهاى مكرر تبخال در شما رخ مى‌دهد.

  عوارض تبخال

  تبخال مسرى است. ويروس تبخال مى‌تواند از طريق پوست با پوست از شخصى به شخص ديگر منتقل شود.

  ويروس "هرپس سيمپلكس" مى تواند حتى زمانى كه تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسرى باشد، اما بيشترين خطر عفونت در زمانى است كه تاول ها ظاهر مى‌شوند تا زمانى كه آنها كاملاً خشك مى‌شوند و كبره مى‌بندند.

  اگر به تبخال مبتلا هستيد، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) يا افراد دچار اختلال دستگاه ايمنى مثل مبتلايان به سرطان، ايدز يا گيرنده پيوند عضو خوددارى كنيد.

  عفونت تبخالى چشم كه باعث ايجاد جوشگاه بر روى قرنيه مى شود يكى از علل مهم كورى است. اين عارضه نياز به مداخله فورى پزشكى دارد.

  درمان

  تبخال عموماً بدون نياز به درمان پس از ۷ تا ۱۰ روز برطرف مى‌شود. اگر به حملات مكرر تبخالى دچار مى‌شويد، پزشكتان ممكن است داروهاى ضدويروسى برايتان تجويز كند.

  استفاده از دارو مى تواند طول دوره ابتلا به تبخال را كوتاه كند و درد شما را كاهش دهد.

  پيشگيرى

  براى اينكه از ابتلا به تبخال پيشگيرى كنيد و يا نگذاريد تبخال به ساير نقاط بدنتان يا افراد ديگر منتقل شود توصيه هاى زير را رعايت كنيد:

  * از بوسيدن يا تماس پوستى با افراد در زمانى كه تاول روى پوست آنها وجود دارد خوددارى كنيد. ويروس مى تواند تا هنگامى كه ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند انتقال يابد.
  *

  * از وسائل مشترك استفاده نكنيد. وسائل غذاخورى، حوله ها و ساير چيزهاى شبيه به آنها مى تواند در صورت وجود تاول ها باعث انتقال بيمارى شود.
  * دست هايتان را تميز نگه داريد: اگر مبتلا به تبخال هستيد قبل از لمس كردن افراد ديگر دست هايتان را بشوييد.
  * مراقب لمس كردن ساير نقاط بدنتان باشيد. چشم ها و دستگاه تناسلى به خصوص به گسترش عفونت حساسند.
  * از عوامل تحريك كننده بپزهيزيد. از جمله وضعيت هايى كه ظهور تبخال را تحريك مى كنند قرار گرفتن بيش از حد در معرض نور خورشيد است.
  * از كرم هاى ضدآفتاب استفاده كنيد. كرم ضدآفتاب را پيش از قرار گرفتن طولانى مدت زير آفتاب چه در تابستان و چه در زمستان روى لب ها و صورتتان بماليد تا به پيشگيرى از ظهور تبخال كمك شود.

  مراقبت شخصى

  تبخال معمولاً بدون درمان ناپديد مى‌شود. در طول مدتى كه تبخال وجود دارد با رعايت نكات زير مى توانيد از ناراحتى رهايى يابيد:

  * استفاده از كرم ها: كرم هاى معمولى كه بدون نسخه پزشك به فروش مى رسند ممكن است راحتى شما را فراهم كنند، اما انتظار نداشته باشيد كه بهبودى را تسريع كنند.
  * استفاده از مسكن ها: از جمله آسپيرين، استامينوفن و ايبوپروفن براى تخفيف درد. به كودكان هيچ گاه آسپيرين ندهيد. آسپيرين مى تواند يك عارضه نادر و بالقوه كشنده را به نام نشانگان "راى" در كودك ايجاد كند.
  * از گرما يا سرما
  * اجازه بهبود به ضايعه بدهيد: از فشار دادن، كندن يا سوراخ كردن تاول‌ها بپرهيزيد.


  Mayo Clinic Health Information
 2. 2
 3. #2
  GOD send
  مدير سابق تالار بهداشت و سلامت
  تاریخ عضویت
  2009/04/21
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  1,388
  5,738
  4,721
  دریافت
  1
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  14

  اطلاع رسانی تبخال، مهمان ناخوانده

  تبخال، مهمان ناخوانده


  عفونت تبخال یک عفونت شایع ویروسی دهان است که به علت ورود ویروسی به نام هرپس سیمپلکس به بدن، خود را نشان می‌دهد. این عفونت در وهله اول به صورت یک نوع زخم صورت است که روی لب‌ها یا پوست صورت نزدیک منطقه دهان اتفاق می‌افتد و به همین دلیل ظاهری ناخوشایند را برای فرد مبتلا پدید می‌آورد.
  شاید کمتر کسی را بشود پیدا کرد که تا به حال تبخال را تجربه نکرده باشد؛ زخمی دردناک با ظاهری ناخوشایند که همه از آن گریزانند اما بالاخره سراغ‌شان می‌آید. می‌دانید با این مهمان ناخوانده و سمج باید چگونه برخورد کنید تا محترمانه شما را ترک کند و از پیش شما برود؟ ...
  عفونت تبخال یک عفونت شایع ویروسی دهان است که به علت ورود ویروسی به نام هرپس سیمپلکس به بدن، خود را نشان می‌دهد. این عفونت در وهله اول به صورت یک نوع زخم صورت است که روی لب‌ها یا پوست صورت نزدیک منطقه دهان اتفاق می‌افتد و به همین دلیل ظاهری ناخوشایند را برای فرد مبتلا پدید می‌آورد.

  ● عفونت اولیه و ثانویه تبخال

  متاسفانه ویروس تبخال به این سادگی هم که عموم فکر می‌کنند بساطش از بدن برچیده نمی‌شود. اگر کسی برای اولین بار با این ویروس تماس داشته باشد پس از بروز عفونت تبخال در ناحیه دهان، ویروس مربوطه به عمق بدن می‌رود و خود را مخفی می‌کند. بعد از سال‌ها و یا حتی در مدتی کمتر، احتمال دارد دوباره ویروس شعله‌ور و دردسرزا شود. اینکه چه شرایطی سبب می‌شود ویروس خفته دوباره بیدار شود مقوله‌ای است که جا برای بحث بسیار دارد. اما به طور خلاصه شرایطی همچون تب، آنفلوآنزا، سرماخوردگی، فشارهای روحی و روانی، صدمات به لب و یا جراحی‌های روی نواحی دهان و لب از جمله این موارد هستند. از این رو آموختن روش برخورد با تبخال مهم‌ترین اصلی است که در مواجهه با این بیماری باید دانست تا از عوارض آن در امان ماند.

  ● وقتی تبخال می‌آید

  شناخت علایم بروز یک تبخال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. علایم و نشانه‌های تبخال به این صورت است که در وهله اول یک تاول کوچک و دردناک پر از مایع روی یک نقطه سرخ و دردناک پوست بروز می‌کند که معمولا روی لب‌ها و نواحی داخلی دهان است. سپس درد شدید و احساس مورمور شدن به سراغ بیمار می‌آید که اغلب یکی دو روز قبل یا بعد از بروز تاول‌ها است که این علامت بسیار مهمی ‌است. خصوصا احساس مورمور شدن و درد خفیف از علایم اولیه تبخال است که می‌تواند به عنوان یک زنگ خطر محسوب شود.
  چرا که اگر شخصی در این مرحله متوجه عفونت تبخال شود با استفاده از اقدامات پیشگیرانه که در ادامه در مورد آنها صحبت می‌شود می‌تواند جلوی تبخال را بگیرد. در هر صورت پس از تشکیل تاول‌ها، سیر بیماری ادامه می‌یابد و تاول‌ها نهایتا می‌ترکند و از آنها خونابه خارج می‌شود و سپس یک زخم قهوه‌ای‌رنگ با ظاهری ناخوشایند تشکیل می‌شود.

  ● تبخال‌های خطرناک

  در بعضی مواقع به دلیل بی‌اعتنایی بیمار تبخال وسعت می‌یابد و عفونت شدید روی آن سوار می‌شود. در این موارد زخم‌های تبخالی علاوه بر اینکه تمام نواحی لب را می‌گیرند به داخل دهان هم سرایت می‌کنند. در این موارد التهاب لثه‌ها از وخیم‌ترین وقایعی است که خود را نشان می‌دهد. تمام لثه‌ها خصوصا نواحی داخلی لثه‌ها ورم می‌کنند و حالت آبسه دهانی به خود می‌گیرند. بیمار قادر نیست که حتی لقمه‌ای غذا بخورد. شرایط بیمار روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود و باید سریعاً اقدامات درمانی در مورد وی اجرا شود.

  ● چه باید کرد؟

  اولین اقدامی‌که باید در مواجهه با تبخال کرد شناخت مرحله اول تبخال به طور کامل و دقیق است. اگر شما در این مرحله تبخال را شناسایی کنید که آن هم کار زیاد سختی نیست به راحتی می‌توانید جلوی یک عفونت سخت را بگیرید.
  پس از تشخیص شروع تبخال اولین اقدامی‌که می‌کنید به فاصله هر نیم ساعت یک قالب کوچک یخ را روی لب‌ها بگذارید (روی ناحیه مبتلا) و آن قدر یخ را به لب‌ها بچسبانید که آن تکه یخ کوچک آب شود. توجه کنید که یخ را چند ثانیه روی لب‌ها بگذارید و سپس از روی لب‌ها بردارید تا سرمای شدید یخ لب‌ها را از بین نبرد.
  روش دیگر برای درمان تبخال استفاده از پماد آسیکلویر است.البته بهتر است این پماد را به محض دیدن اولین نشانه‌های تبخال روی لبتان بمالید. این استفاده به موقع از بزرگ شدن تبخال پیشگیری می‌کند.
  از محلول‌های دهان‌شویه حتما استفاده کنید. محلول دهان‌شویه بنزیدآمین از جمله بهترین محلول‌های دهان شویه است. هر ? تا ? ساعت یک‌بار دهان را حسابی با این محلول بشویید تا بهداشت داخل دهان‌تان تامین شود و عفونت به داخل آن سرایت نکند.
  در فاصله مدت عفونت از غذاهای مایع و ولرم استفاده کنید تا لب‌ها و نواحی مبتلا تحریک نشوند و زخم انتشار پیدا نکند.
  سطح لب‌ها را با کرم‌های مخصوص که معمولا کرم ویتامینه A است مرطوب و نرم نگه دارید تا لب‌ها دچار خشکی نشوند و تبخال عفونی نشود.
  در صورت به کار بردن همه این اقدامات اگر احساس کردید بهبودی حاصل نمی‌شود سریعا به یک پزشک متخصص دهان و دندان یا یک دندانپزشک برای معالجه خودتان مراجعه کنید تا از وی طلب کمک کنید.  دکتر شکیلا نیکنام


  روزنامه سلامت
  آدم‌ها وقتی برای من وجود دارند که از پله‌ی خاصّی از شعور بالا رفته باشند.
  خوب و بدشان را با معیار معرفت می‌سنجم. دنبال خوب نمی‌گردم.
  آدم خوب یعنی آدم با شعور و آگاه.
  با چنین آدمی، هم در خیابان‌های نیویورک برخورده‌ام، و هم در کوچه‌های کاشان ... "

  سهراب سپهری
 4. 3
 5. #3
  Stellar
  مدیر سابق تالار علوم بالینی و درمانی
  تاریخ عضویت
  2009/05/28
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  2,347
  23,157
  5,462
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  38
  قدرت امتیاز دهی
  38

  اشاره ارتباط ويروس تبخال با شيزوفرني و آلزايمر
  به گزارش Science Daily، به گفته محققان، بخشي از اختلال شناختي که تنها در بيماري‌ شيزوفرني‌ ايجاد مي ‌شود ممکن است ترکيبي از شيزوفرني و مواجهه با عفونت نوع يک ويروس ساده تبخال باشد که مجدداً در مغز شروع به ساختن مي کند. اين تحقيق مي ‌تواند منجر به ايجاد درمان يا پيشگيري جديد اختلال شناختي‌ شود که با بيماري‌ مغزي همراه است.

  اختلالات شناختي شامل مشکلات رواني حرکتي، تمرکزي، يادگيري، و حافظه از ويژگي هاي شيزوفرني محسوب مي‌ شوند. تحقيقات حاکي از آن است که بيماران مبتلا به شيزوفرني که آنتي ‌بادي‌ ويروس نوع 1 تبخال (ويروس ايجاد کننده تبخال) را دارند نسبت به آن دسته از بيماراني که اين آنتي ‌بادي‌ را ندارند دچار مشکلات شناختي شديدتري مي ‌شوند.
  اين گروه از بيماران نسبت به بقيه بيماران مبتلا به شيزوفرني حجم مغزي کم تري‌ دارند. محققان براي شناخت علت مشکل 40 بيمار مبتلا به شيزوفرني را مورد بررسي قرار دادند. از اين ميان، 25 بيمار داراي آنتي ‌بادي‌ ويروس تبخال و 15 بيمار فاقد اين آنتي ‌بادي‌ بودند.

  محققان تست هايي ‌را براي‌ اندازه گيري سرعت هماهنگي، مهارت هاي‌ سازماني، و حافظه کلامي به همه بيماران دادند.
  و سپس براي اندازه گيري حجم مغزي از آن ها MRI گرفته شد. نتايج به دست آمده از تحقيقات يافته هاي‌ قبلي را مورد تأييد قرار داد و نشان داد که بيماران داراي آنتي ‌بادي‌ ويروس تبخال نسبت به بيماران فاقد اين آنتي ‌بادي، تست هاي ‌شناختي ضعيف تر و حجم مغزي کم تري در مناطقي از مغز داشتند که مسئول کنترل سرعت و توانايي تغيير وظايف و نيز در قسمتي از مغز که کنترل عملکرد حرکتي را به عهده دارد، است.

  در واقع ويروس تبخال مستقيماً روي‌ کاهش عملکردهاي ‌شناختي اثر مي گذارد.

  ارتباط ويروس تبخال لب با بيماري آلزايمر
  گروهي از دانشمندان انگليسي در بررسي هاي خود نشان دادند که ويروس تبخال لب مي تواند سبب بروز بيماري آلزايمر شود.
  محققان دانشگاه منچستر در تحقيقات آزمايشگاهي خود کشف کردند که ويروس تبخال لب باعث افزايش پروتئين ژلاتيني بتا در سلول هاي عصبي مي شود.
  اين دانشمندان سلول هاي مغزي را در محيط کشت آزمايشگاهي با ويروس HSV-1 که در لب فوقاني و صورت سبب بروز تبخال مي شود، آلوده کردند و نشان دادند که اين ويروس تا حد قابل توجهي موجب افزايش پروتئين ژلاتيني بتا مي شود.
  اين پروتئين در بيماري آلزايمر باعث شکل گيري پلاک ها مي شود. تجمع پلاک هاي پروتئين هيدرات سلولز ژلاتيني بتا در مغز از علائم خاص بيماري آلزايمر است.

  ويروس تبخال در جوامع پرجمعيت و غالبا هنگام طفوليت از راه تنفس وارد بدن مي ‌شود و بعد از ورود و ايجاد علايم اوليه، به طور دائم از بين نرفته و در بدن فرد باقي مي ‌ماند.
  همچنين اين دانشمندان با آزمايش مغز موش ها کشف کردند که افزايش پروتئين ژلاتيني بتا در مغز اين موش ها نيز با ويروس HSV-1 (ويروس هرپس سيمپلکس نوع 1) ارتباط دارد.
  به گفته اين دانشمندان، HSV-1 توليد اين پروتئين را تحريک مي کند و به نظر مي رسد که در شکل گيري پلاک هاي اين بيماري نقش زيادي دارد.
  اين محققان در ادامه آزمايشات خود بافت هاي مغزي بيماران مبتلا به آلزايمر را پس از مرگ مورد بررسي قرار دادند و نشان دادند در اجسادي که آلوده به اين ويروس بودند، DNA ويروسي به شدت مورد حمله پلاک هاي ژلاتيني بتا قرار گرفته است و به اين ترتيب تائيد کردند که اين ويروس مي تواند نقش بسيار مهمي در بروز بيماري آلزايمر داشته باشد.

  براساس گزارش بي بي سي نيوز، سال گذشته نيز گروهي از محققان آمريکايي دانشگاه روچستر با بررسي ويروس HSV-1 کشف کردند که اين ويروس در موش ها با ژن ApoE4 که عامل ژنتيکي آلزايمر است، فعال تر مي شود.
  دانشمندان انگليسي اميدوارند با اين کشف جديد بتوانند واکسني را براي پيشگيري از اين بيماري در افرادي که از نظر ژنتيکي مستعد هستند، توليد کنند.  ويروس تب خال از راه تنفس وارد بدن مي ‌شود
  يک متخصص پوست با اشاره به اين که بيماري تب خال به وسيله ويروس "هرپس سيمپلکس" ايجاد مي‌ شود، اظهار کرد: اين ويروس در جوامع پرجمعيت و غالبا هنگام طفوليت از راه تنفس وارد بدن مي ‌شود و بعد از ورود و ايجاد علايم اوليه، به طور دائم از بين نرفته و در بدن فرد باقي مي ‌ماند.
  دکتر فرانک احساني با تاکيد بر اين که ضعف سيستم دفاعي بدن سبب بروز مجدد تب خال مي ‌شود، افزود: اين بيماري به صورت تاول ‌هاي سوزش دار در اطراف دهان، نوک انگشتان دست، اطراف چشم يا هر جاي ديگري نمايان مي‌ شود.
  وي، استفاده از پمادها از جمله آسايکلووير با نظر پزشک و يا داروهاي خوراکي در مواقع شدت بيماري را از جمله راه‌ هاي درمان بيماري تب خال برشمرد و افزود: تب خال مي ‌تواند همزمان با بيماري ‌هاي تب دار، رژيم ‌هاي غذايي سخت و يا استرس‌ هاي شديد که سبب ضعف سيستم دفاعي بدن مي ‌شوند بروز کند.
  وي با اشاره به اين که ورود ويروس تب خال به بدن نوزادان به صورت يک بيماري تب دار شديد با تاول‌ هاي بسيار در اطراف دهان نمايان مي ‌شود، تصريح کرد: تب خال در دوران باليني بسيار خفيف ‌تر است.
  دکتر احساني در پايان با تاکيد بر اين که مصرف بي ‌رويه هر نوع دارويي ممکن است سبب ايجاد مقاومت يا حساسيت شود، توصيه کرد: در صورت ابتلا به تب خال از درمان‌ هاي خودسرانه پرهيز شود.


  منابع:

  خبرگزاري مهر
  ايسکانيوز
  ايسنا
  این منم پروردگار مهربانت....خالقت...اینک صدایم کن مرا...با قطره اشکی

  به پیش آور دو دست خالی خود را........با زبان بسته ات کاری ندارم

  لیک غوغای دل بشکسته ات را من شنیدم

  غریب این زمین خاکی ام........آیا عزیزم حاجتی داری؟

  به نجوایی صدایم کن..بدان آغوش من باز است..بگو جز من کس دیگر نمیفهمد
 6. 3
 7. #4
  masoudfa
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  2011/06/19
  محل سکونت
  زاهدان
  پست‌ها
  434
  465
  1,137
  دریافت
  28
  اهدای کتاب
  13
  قدرت امتیاز دهی
  11

  تعجب پاسخ: نکات مفید آرایشی

  چه موقع تبخال می زنید و راه های سرایت آن

  اگر شما یک بار به تبخال که بیماری مسری است مبتلا شدید، این ویروس در سلول‌های عصبی پوست‌تان نهفته باقی می‌ماند و ممکن است دوباره به صورت عفونتی فعال در همان محل اول یا نزدیک به آن ظاهر شود.
  شرایطی همچون تب، آنفلوآنزا، سرماخوردگی، فشارهای روحی و روانی، صدمات به لب یا جراحی‌های روی نواحی دهان و لب، سوء تغذیه و قرار گرفتن در معرض نورخورشید از جمله موارد فعال شدن ویروس خفته هستند.

  راه سرایت تبخال
  تبخال می‌تواند در نتیجه تماس مستقیم پوستی و بوسیدن، از فردی که تاول روی پوستش وجود دارد، به فرد دیگری منتقل شود. ویروس تا زمانی که ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند، انتقال می‌یابد. استفاده از وسایل مشترک فرد آلوده مانند وسایل غذاخوری، حوله و... نیز در صورت وجود تاول می‌تواند موجب سرایت بیماری شود.
  درمان تبخال
  ویروس تبخال در بدن کسی که در گذشته به آن مبتلا شده، باقی می‌ماند و به سادگی از بدن شخص خارج نمی‌شود. تبخال، دوره‌ای 7 تا 10 روزه دارد و اغلب بدون درمان ناپدید می‌شود. شما می‌توانید از انواع کرم‌ها برای نرم کردن تبخال و مسکن‌ها و کمپرس‌ سرد و گرم برای تخفیف درد استفاده کنید.  باشد که رستگار شویم آمین
  »-(¯`MASOUD DIGITAL´¯)-»
  ما از اوناشیم که رفاقتو رفتیم تا تش
  واصه همین هم به ماها ترفیع دادن

  باشد كه رستگار شويم آمين
 8. 2
 9. #5
  Stellar
  مدیر سابق تالار علوم بالینی و درمانی
  تاریخ عضویت
  2009/05/28
  محل سکونت
  شمال
  پست‌ها
  2,347
  23,157
  5,462
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  38
  قدرت امتیاز دهی
  38

  پیش فرض پاسخ: تبخال

  صبح كه از خواب بيدار مي‌شويد با مهمان ناخوانده‌اي روي صورت يا گوشه لبتان مواجه مي‌شويد كه ظاهر چهره‌تان را نازيبا كرده است. تا جايي كه مي‌توانيد سعي مي‌كنيد از شر اين عارضه بدمنظره خلاص شويد. هر چند گويا به اين زودي‌ها خيال رفتن ندارد و تا چند روز همان‌جا، جا خوش كرده است. اما اين جوش‌هايي كه در پزشكي به آن تبخال مي‌گويند چطور سر و كله‌شان پيدا مي‌شود و از كجا ناشي مي‌شوند؟


  تبخال‌ها جوش‌هاي كوچك، دردناك و آبداري هستند كه به طور معمول روي نقاطي از صورت مانند لب‌ها، دور دهان يا بيني، اندام‌هاي تناسلي، پوست بدن و ناحيه مقعد پديدار مي‌شوند و علت بروز آنها ويروس است. اما برخلاف بيشتر عفونت‌هاي ويروسي، ويروس تبخال كاملا از طريق سيستم ايمني بدن از بين نمي‌رود و به همين دليل تبخال به طور معمول يك بيماري عودكننده به شمار مي‌رود.

  بنابراين اگر يك بار به اين جوش‌ها مبتلا شديد، احتمالا باز هم بايد منتظر پديدار شدن اين مهمان‌هاي ناخوانده باشيد. سر اين جوش‌ها ممكن است باز شود، آب داخل آن به بيرون ترشح كند و در نهايت ايجاد زخمي كند كه براي مدت چند روز تا 2 هفته باقي بماند.  جوش‌هايي آزاردهنده


  معمولا پيش از بروز هر بيماري، نشانه‌هايي در بدن ايجاد مي‌شود. تبخال هم از اين موضوع مستثنا نيست. به همين دليل آگاهي از اين موقعيت و علائم مي‌تواند به شما در جلوگيري از قرار گرفتن در چنين حالتي كمك كند. در بيشتر موارد چند روز پيش از اين كه جوش‌ها روي بدن ظاهر شوند علائم خاصي بروز پيدا مي‌كنند كه شامل احساس سوزش يا خارش است. از علائم ديگر در اين مرحله مي‌توان به درد در اطراف دهان و لب‌ها، گلودرد، خونريزي لثه‌ها، تورم غدد در ناحيه گردن يا كشاله ران، درد عضلات بدن و سردرد اشاره كرد. در چنين شرايطي بسته به محل درگيري با ويروس، برخي افراد با دشواري در ادرار كردن و برخي زنان با ترشحات واژينال مواجه مي‌شوند. گاهي كودكان در سنين پايين ممكن است پيش از بروز تبخال دچار ترشح آب دهان شوند. در واقع مرحله پيش از تبخال يكي از شايع‌ترين علائم مرتبط با بيماري است و چند ساعت يا چند روز قبل از بروز جوش‌هاي واقعي روي پوست رخ مي‌دهد.

  برخي از افراد هم مبتلا به اين ويروس هستند ولي هيچ‌گونه علامتي ندارند. در مرحله اوليه، محل جوش‌ها قرمز مي‌شود و جوش‌هاي كوچكي كه داخل آنها پر از مايع است، ايجاد مي‌شوند. ممكن است دشواري در خوردن و آشاميدن باعث كم آب شدن بدن فرد مبتلا شود.  گاهي چند جوش كنار هم قرار مي‌گيرند و جوش بزرگي پديد مي‌آورند كه معمولا دردناك هم هستند. با خشك شدن مايع داخل جوش، يعني حدود 8 تا 10 روز پس از مرحله پيش از بروز تبخال، روي آنها حالت زخم ايجاد مي‌‌شود. گاهي اين دوره تا بهبود كامل حدود 14 روز هم طول مي‌كشد البته به طور معمول مدت زمان بهبود زخم‌ها به شدت عفونت بستگي دارد. در بيشتر افراد اين علائم مشابه است، ولي در كودكان ممكن است حتي با گلودرد نيز همراه باشد.  تبخال به طور معمول روي لب‌ها ايجاد مي‌شود كه ممكن است به روي زبان هم كشيده شود، ولي گاهي ممكن است روي سوراخ‌هاي بيني، چانه، انگشتان و هر جايي از بدن حتي داخل دهان، روي لثه‌ها يا سقف دهان هم ايجاد شوند. علائم و نشانه‌هاي بروز تبخال در كمتر از 20 روز بعد از اولين مواجهه با ويروس تبخال در بدن بروز مي‌كند، ولي در بيشتر موارد، طي همان هفته اول مواجهه با ويروس علائم ايجاد مي‌شوند. در مرحله پاياني تبخال هم پوسته‌اي زرد رنگ ايجاد و پوسته پوسته مي‌شود و رنگ صورتي آن نقطه بدون بر جاي گذاشتن اثر و ردي از بين مي‌رود.  چرا تبخال‌ها عود مي‌كنند؟


  اگر شما هم تجربه ابتلا به تبخال را داشته باشيد به احتمال زياد با اين پديده مواجه شده‌ايد كه پس از بهبود كامل و بعد از گذشت مدت‌ها يا سال‌ها، مجدد يك روز از خواب بيدار شده و مشاهده كرده‌ايد اين جوش‌ها مهمان صورت شما شده‌اند. با بروز تبخال در بدن، سيستم ايمني فعال مي‌شود و آنتي‌بادي‌هايي را عليه ويروس تبخال ترشح مي‌كند. همين آنتي‌بادي‌ها از عود تبخال و از تشكيل اين جوش‌ها در هر نقطه‌اي از بدن جلوگيري مي‌كنند.

  معمولا پس از اولين بار كه مبتلا به اين ويروس مي‌شويد، ويروس وارد سلول‌هاي عصبي شما مي‌شود و داخل آنها حركت مي‌كند تا به غدد لنفاوي كه مجموعه‌اي از سلول‌هاي عصبي هستند، برسند. ويروس‌ها در اين غدد جاي مي‌گيرند و در مرحله خاموش يا نهفته باقي مي‌مانند. در مراحل پيشرفته‌تر كه ويروس فعاليت خود را از سر مي‌گيرد،‌ ويروس بار ديگر شروع به ازدياد مي‌كند، از عصب به سمت پوست پايين مي‌آيد و باعث ايجاد جوش‌هاي ريز در پوست مي‌‌شود.  علت دقيق اين پديده كاملا مشخص نيست، ولي برخي عوامل در بروز چنين حالتي و برانگيخته شدن ويروس‌ها نقش دارند تب، سرماخوردگي، آنفلوآنزا، قرار گرفتن در معرض تشعشعات فرابنفش خورشيد، استرس، تغييرات ايجاد شده در سيستم ايمني و آسيب وارده نقطه خاصي از بدن از جمله اين عوامل هستند.  البته گاهي هم علت خاصي براي فعال شدن ويروس‌ها يافت نمي‌شود. در مرحله عود بيماري، شدت و مدت بهبود به مراتب كمتر از اولين دوره بيماري است. خانم‌ها خارش، درد كمتر و علائم خفيف‌تري نسبت به آقايان خواهند داشت. به طور متوسط در سال اول عود بيماري، 4 بار جوش‌ها عود مي‌كنند و با گذشت زمان اين مقدار كاهش مي‌يابد.  به دنبال ابتلا به ويروس تبخال ممكن است مشكلات ديگري هم در فرد ايجاد ‌شود.  ساده‌ترين مشكل ايجاد شده انتقال ويروس به خود فرد است. به عنوان مثال سرايت ويروس از نقطه‌اي روي صورت به نقطه‌اي روي انگشتان دست كه در اثر لمس ايجاد شده بيشتر در مراحل اوليه بيماري كه هنوز سيستم ايمني آنتي‌بادي لازم را توليد نكرده است، ايجاد مي‌شود. مشكلات جدي‌تري كه ممكن است بر اثر تبخال ايجاد شود درگيري‌هاي چشمي است.  ايجاد تبخال در چشم منجر به ايجاد زخم قرنيه و درد شديد مي‌شود كه در صورت درمان نشدن مي‌تواند منجر به نابينايي شود. در موارد نادر هم تبخال ممكن است مغز را درگير و به التهاب مغزي منجر شود.  درمان تبخال


  تبخال به علت شكل ظاهري نازيبايي كه ايجاد مي‌كند بخصوص در ناحيه صورت، در افراد بويژه خانم‌ها كمي نگران‌كننده است به همين علت هم افراد مبتلا مدام دنبال راهي براي برطرف كردن هر چه سريع‌تر اين حالت هستند.


  به طور كلي درمان يا واكسن خاصي براي تبخال وجود ندارد با وجود اين دوري كردن از عوامل مستعدكننده‌اي چون آفتاب سوختگي و استرس مي‌تواند احتمال بروز آن را تشديد كند. تبخال به خودي خود طي چند روز بهبود مي‌يابد، ولي درد ناشي از آن ممكن است شما را وادار به درمان كند. استفاده از درمان‌هاي رايج هم تنها 1 تا 2 روز روند درماني را تسريع مي‌كند. درمان‌هاي معمولي و خانگي كه در اختيار همه ما قرار دارد مي‌تواند راحت‌ترين درمان‌ها به شمار روند. براي كم شدن درد تبخال مي‌توانيد ناحيه جوش‌ها را كمپرس سرد يا گرم كنيد. از فشار دادن، كندن و دستكاري تبخال خودداري كنيد. همچنين براي اين كه از سرايت تبخال به ديگران جلوگيري كنيد از بوسيدن و دست دادن با افراد ديگر اجتناب كنيد. حوله، مسواك، لوازم شخصي و آرايشي خود را به طور مشترك استفاده نكنيد.

  دست‌هايتان را قبل از تماس با ديگران بشوييد. از شرايط تشديدكننده عوارض تبخال مانند نور خورشيد، استرس، سرماخوردگي و آنفلوآنزا و كم‌خوابي خودداري كنيد. در نواحي كه تبخال در بدنتان ايجاد شده از كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده كنيد.  همچنين بهتر است در صورت ابتلا به تبخال و به منظور كاهش درد، از پمادهاي موضعي همچون ليدوكائين استفاده كنيد. به طور كلي مصرف مسكن‌هايي چون آسپرين، استامينوفن و ايبوپروفن درد را كاهش مي‌دهد.  استفاده از وازلين نيز مي‌تواند از ترك خوردن تبخال جلوگيري كند. البته برخي داروهاي تجويزي قوي هم هستند كه طبق نظر پزشك براي بيمار توصيه مي‌شود و مي‌تواند درد و مدت زمان بهبود تبخال‌ها را تا حدي كاهش دهد. داروهاي آنتي‌ويروسي بيشتر در افراد بزرگسال توصيه مي‌‌شود و ممكن است با عوارض كمي همچون سردرد، حالت تهوع و اسهال همراه باشد.  بيماراني كه بيشتر از 2 بار طي 4 ماه دچار تبخال مي‌شوند و حس مي‌كنند وجود تبخال زندگي روزمره آنها را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد، بايد تحت درمان‌هاي مزمن جلوگيري‌كننده قرار گيرند. در اين موارد از داروهاي خوراكي براي جلوگيري از عود ويروس تبخال استفاده مي‌شود. از ديگر داروهاي موثر در تبخال مي‌توان به تغيير رژيم‌هاي غذايي،‌ مصرف ويتامين‌هايي چون C، E و B12، اشاره كرد.  سر و كله تبخال از كجا پيدا مي‌شود


  همان‌طور كه اشاره شد، تبخال يك بيماري ويروسي است به طور كلي 2 دسته ويروس ايجادكننده تبخال وجود دارد.

  ويروس ساده تبخال كه به آن ويروس نوع يك مي‌گويند و مسوول ايجاد عفونت‌هاي ويروسي است كه از كمر به بالا رخ مي‌دهند و به نوعي به تبخال‌هاي دهاني معروف هستند. ولي در نوع دوم كه به نوع 2 ويروس تبخال معروف‌اند كمر به پايين فرد مبتلا را درگير مي‌كند و مسوول ايجاد تبخال‌هاي نواحي تناسلي هستند. البته لازم به ذكر است هر كدام از اين ويروس‌هاي تبخال قادرند تبخال‌هايي را در ساير نقاط بدن نيز ايجاد كنند.  ويروس ساده نوع يك، ويروسي واگيردار دهاني است كه از تماس‌هاي معمول افراد با يكديگر از قبيل بوسيدن و دست دادن، استفاده از ظروف مشترك، حوله و تيغ مشترك يا هر گونه تماسي كه ويروس از فردي به فرد ديگر انتقال يابد، منتقل مي شود. بزاق دهان هم خود وسيله‌اي براي انتقال ويروس به شمار مي‌رود. اگر در اين مرحله به سر مي‌بريد سعي كنيد تا جايي كه مي‌توانيد ارتباط خود را با نوزادان، افراد مبتلا به اگزماي پوستي، افرادي كه سيستم ايمني ضعيفي دارند مانند افراد مبتلا به سرطان، ايدز، يا افرادي كه پيوند عضو انجام داده‌اند، كاهش دهيد. اين افراد به علت ضعيف بودن سيستم ايمني و دفاعي بدن، بيشتر در معرض ابتلا قرار دارند. ويروس نوع 2، عامل بروز تبخال‌هاي ويروسي در ناحيه اندام‌هاي تناسلي يا مقعد است كه از فردي به فرد ديگر در نتيجه ارتباط جنسي منتقل مي‌شود. البته اين نوع ويروس جوش‌هاي ديگري را در نواحي مختلفي از بدن ايجاد مي‌كند. به عبارتي نحوه انتقال اين نوع ويروس تنها از طريق ارتباط جنسي با فرد آلوده به ويروس تبخال تناسلي است.


  واگيردارترين مرحله اين بيماري زماني است كه جوش‌ها فعال و پر از آب هستند. با خشك شدن و پوسته شدن جوش‌ها خطر مسري بودن آنها هم كاهش مي‌يابد. البته ممكن است تبخال در بدن شما مشاهده نشود ولي به خاطر وجود ويروس‌هاي فعال تبخال در بزاق، فرد ديگري كه در ارتباط مستقيم با شما قرار مي‌گيرد، به اين ويروس مبتلا شود.
  این منم پروردگار مهربانت....خالقت...اینک صدایم کن مرا...با قطره اشکی

  به پیش آور دو دست خالی خود را........با زبان بسته ات کاری ندارم

  لیک غوغای دل بشکسته ات را من شنیدم

  غریب این زمین خاکی ام........آیا عزیزم حاجتی داری؟

  به نجوایی صدایم کن..بدان آغوش من باز است..بگو جز من کس دیگر نمیفهمد
 10. 1
 11. #6
  nasirii
  مدیر سابق بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  2009/07/28
  پست‌ها
  2,204
  2,783
  4,063
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  36
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض پاسخ: تبخال

  سیتومگالوویروس می‌تواند خطر بروز دیابت نوع دو را در افراد سالمند افزایش دهد

  متخصصان علوم پزشکی در کشور هلند می گویند در یک آزمایش جدید متوجه شده‌اند که عفونت ناشی از سیتومگالوویروس ( CMV ) که یک نوع ویروس معمولی می باشد ، می‌تواند خطر بروز دیابت نوع دوم را در افراد سالمند افزایش دهد. در این آزمایشات که روی گروهی از سالمندان ۸۵ ساله و مسن‌تر انجام گرفت معلوم شد اگر این افراد به ویروس «سیتومگالوویروس» آلوده باشند دو برابر بیشتر از افراد سالم در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم هستند.
  سیتو مگالوویروس ( CMV ) در واقع نوعی ویروس تبخال است که در بدن ۵۰ تا ۸۰ درصد از بزرگسالان بالای ۴۰ سال یافت می‌شود.
  اکثر افراد حامل این ویروس به هیچ یک از علائم عفونت مبتلا نمی‌شوند اما نتایج آزمایشات جدید تایید می‌کند که این عفونت ویروسی هرچند در بیشتر موارد سبب بروز علائم آشکار بیماری نمی‌شود اما در واقع می‌تواند نقش مهمی در ابتلا به دیابت نوع دوم داشته باشد. در بسیاری از جهات شبیه بیماری زایی دیگر هرپس ویروس ها می باشد. CMV به سهولت عفونت های پایدار و نهفته تولید کرده و عفونت سیتولیتیک گسترده را تولید نمی کنند. CMV ، همراه با سلول بوده و CMV از طریق سلولهای آلوده خصوصا لمفوسیت ها و لکوسیت ها در تمام بدن پخش می شود. عفونت اولیه با سیتومگالوویروس در کودکان و بزرگسالان اغلب بدون نشانه است ، ولی گاهی موجب بروز سندروم منونوکلئوز عفونی می شود. این بیماری با بی قراری ، درد عضلانی ، تب ممتد ، اختلال در عمل کبد و لنفوسیتوز همراه است. تخمین زده شده است که سیتومگالوویروس عامل ۲۰ تا ۵۰ درصد از موارد منونوکلئوز هتروفیل منفی می باشد. منونوکلئوز سیتومگالوویروس ، بیماری خفیفی است و عوارض بعد از بیماری ، نادر است. هپاتیت بدون علائم بالینی شایع است. در کودکان بزرگتر اغلب کبد و طحال بزرگ می شود. ارتباطی بین وجود سیتومگالوویروس و تنگی مجددعروق بعد از مرمت جراحی پلاستیک شریان قلب وجود دارد. به نظر می رسد که ممکن این ویروس در پرولیفراسیون سلولهای عضلات صاف که منجربه تنگی مجدد می شود نیز نقش داشته باشد.
  دنيا محل انتخاب هاست تو انتخاب كن تا من بگويم كه تو كيستي]

 12. 2
در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: