رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
در حال نمایش 1 تا 10 از مجموع 18
 1. #1
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیام تاپیک جامع مقالات صنایع چوب

  آزمایش کردن صفحات مرکب چوب پلاستیک


  مقدمه

  صفحات مرکب چوب پلاستیک(wpc)، یک گروه از محصولات نسبتاً جدید ساخته شده ازترکیب ذرات چوب ، پلاستیک وچسبهای گرما سخت معمولی می‌باشد. محصولات ساختمانی جدید wpc از جمله لمبه‌های بیرون ساختمان ومحصولات نردهای (حفاظ‌ها) نیاز به تقویت و همگن‌سازی دارد. ازمایشگاهها یا سازمان‌های کنترل کننده خواهان توصیه یا ارائه روش‌های ازمون استاندارد برای چوب و پلاستیک و نیز wpcهای با ویژگی‌های مطلوبتر می‌باشند .

  یک اختلاف قابل توجه در ساختار چوب در مقایسه با ساختار پلاستیک و محصولات مرکب چوب پلاستیک وجود دارد. که این دلیل اصلی عکس‌العمل‌های متفاوت این محصولات به شرایط مختلف ازمون،و نیز دوام انها می باشد. اندازه نمونه‌های اغلب بسته به شکل پروفیل‌های ترزیق شده موجب ایجاد پیچیدگی‌هایی می شود. در ازمایش‌های استاندارد از الوارهای تجارتی یا مواد مرکب چوب استفاده ‌شد.

  علاوه بر ازمون‌های جذب اب، هوادهی تسریع شده و مقاومت به پوسیدگی قارچی wpc،خصوصیات سطح و ساختار انها نیز بحث خواهد شد.

  اهداف

  هدف تحقیق مذکور،شناسایی عکس‌العمل یک سری از محصولات صفحات مرکب چوب پلاستیک ازمایشی و تجارتی در مقابل دستورالعمل‌های گوناگون ازمایش به ویژه از نظر جذب اب، هوادهی و مقاومت به پوسیدگی قارچی است.

  جذب اب :چنین براورد شده است که جذب اب صفحات مرکب چوب پلاستیک (wpc) از قانون پخشندگی (دیفوزیون) تبعیت میکند. درصد رطوبت wpc های غوطه وری شده در اب در همه قسمتهای ان یکسان نیست .و لایه های سطحی در حالی به رطوبت تعادل میرسند که قسمتهای میانی هنوز خشک می باشد اطلاعات جذب اب مایع wpc در رطوبت تعادل بسیار مهم است برای اینکه درصد رطوبت مواد یک فاکتور مهم تاثیر گذار در فعالیت های میکرو بیو لوژیکی و هوا بینی میباشد. اطلاعات موجود در مورد جذب اب wpc به نظر میرسد که بر روی میانگین جذب اب نمونه های ضخیم که احتمالا در مدت انجام ازمایش به رطوبت تعادل نمی‌رسند تمرکز دارد به همین منظور چهارده محصول موجود در بازار امریکای شمالی انتخاب شده بصورت تصادفی و هفت محصول ساخته شده در ازمایشگاه از نظر جذب اب در حالت تعادل مورد ازمایش قرار گرفت عواملی دیگر که ممکن است در جذب اب wpc دخالت داشته باشد نظیر بافت سطح و معایب یا درصد رزین همانند ازمایشهای قبلی تا حدی مورد ارزیابی قرار گرفت  دستور العمل جذب اب :


  ازمون جذب اب بعنوان عملکرد ضخامت نمونه ها برای نمونه های مواد مرکب چوب پلاستیک که به ترتیب بیشترین و کمترین جذب اب را داشته اند انجام شد نمونه های با ضخامتهای یک ودو و چهار میلیمتری از مرکز مواد بریده شده و تا رسیدن به وزن ثابت در کوره خشک شدند سپس در دمای اتاق در داخل اب تقطیر غوطه ور شدند و نمونه ها به طور متناوب برای رسیدن به وزن مورد نظر برای ازمون وزن شدند ازمون در نقطه ای که به رطوبت تعادل رسیده بود انجام شد و وزن ثابت هر سه نمونه ثبت شد درصد رطوبت بر اساس وزن کلی نمونه ها (چوب یا پلاستیک) محاسبه شد بعلاوه چهارده محصول انتخاب شده بصورت تصادفی موجود در بازار امریکای شمالی و هفت محصول ازمایشی ساخته شده در ازمایشگاه از نظر جذب اب در حالت تعادل با استفاده از نمونه های یک میلیمتری ازمایش شدند خصوصیات ویژه سطوح مواد مرکب چوب پلاستیک تزریق شده نیزرمورد بررسی قرار گرفت در صد نسبی پلی اتیلن تراشه‌های دو دهم میلی متری بریده شده از سطح و مرگز نمونه ها مورد ارزیابی قرار گرفت. ارقام گرمای ذوب که با درصد رزین پلی اتیلن در سطح و مرکز متناسب است بر روی نمودار نشان داده شده است برای شناخت تاثیر تقویت سطح wpc با پلی اتیلن جذب اب سطح و مرکز نمونه ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

  هوا دهی تسریع شده

  موادی نظیر پلاستیک یا چوب که در معرض هوا دهی قرار میگیرند ممکن است متحمل تخریب شوند هوا دهی ممکن است یک چنین پیامدهای را نیز برای مواد مرکب چوب پلاستیک در بر داشته باشد چگونگی سنجش سرعت تخریب تا حد زیادی به صلاحدید محقق وابسته است .

  تغییر در رنگ :خصوصیات فیزیکی یا ساختار ریز سطحی ممکن است بعنوان معیار استفاده شود برای مقایسه روشهای متفاوت سنجش هوا بینی مواد مرکب چوب پلاستیک مواد مختلف از نظر تغیر رنگ ساختار ریز ملکولی و جذب اب مورد ازمایش قرار گرفت.

  دستو العمل ازمایش

  نمونه های از سه نوع مواد مرکب چوب پلاستیک منتخب (دو نوع تجاری و یک نوع ازمایشی) با استفاده از یک اتاقک هوادهی سریع در معرض هوا بینی قرار گرفتند.

  هوا دهی با 8 ساعت سیکل uv در دمای 60 درجه سانتی گراد چهار ساعت تغلیظ در دمای 50درجه سانتی گراد، چهار ساعت غوطه وری در اب و چهار ساعت خشک کردن در RT پس از 16 ساعت در معرض تغیظ نور قرار گرفتن در طی روزهای کاری هفته، انجام شد.

  بعد از گذشت تقریبا 2000 ساعت فشار کلی نمونه ها برای تغییر رنگ سطح یک پارچگی سطح و جذب اب ارزیابی شد. مقاومت به پوسیدگی قارچی :چندین اختلاف نظر در رابطه با مقاومت به پوسیدگی قارچی مواد مرکب چوب پلاستیک وجود دارد بسیاری از نمونه های مواد مرکب چوب پلاستیک مقاومت کمی به رشد قارچ از خود نشان دادند که این توسط ازمایشات pec و یک سری گزارشات دیگر تایید شده است.

  ازمونهای تشریحی با استفاده از دستورالعملهای متفاوت برای روشن شدن دلیل مقاومت کم wpc به پوسیدگی قارچی ویر فعالیت قارچها بر روی ساختار مواد انجام شد.

  دستور العمل ازمون: دونوع محصول چوب پلاستیک برای ازمون مقاومت به پوسیدگی قارچی انتخاب شد.

  ازمون بلوک خاکی

  تعیین مقاومت مواد پلیمری مصنوعی به پوسیدگی قارچی

  ازمایشات با استفاده از محلول براکس us ومحلول ازمایشگاه clariant انجام شد.

  بعد از ازمون بلوک خاکی، نمونه‌ها با استفاده از میکروسکپ Leica mz-12 مورد بررسی قرار گرفتند.

  نتیجه گیری

  مواد مرکب چوب پلاستیک به خاطر ساختار و خواص انها با استفاده از روشهای ازمون استاندارد مخصوص چوب یا مواد چوبی یا پلاستیک به سختی ازمایش می‌شوند.

  در حالت تعادل wpc های ازمایشی و تجارتی مقدار قابل توجهی از درصد وزن کلیه اولیه شان اب جذب میکنند، که این به طور دائم دیده نمیشود چرا که این روشهای ازمون امکان رسیدن به رطوبت تعادل را نمی‌دهند.

  هوادگی wpc اغلب به تغییر رنگ محصول ارتباطی ندارد تغییرات در خواص مواد بدون انجام امایشات دیگر نظیر بررسی میکروسکپی و امون جذب اب سطحی مواد قابل شناخت نیست.

  مشخص شد که هوا دگی بطور قابل توجهی جذب اب سطحی مواد مرکب چوب پلاستیک را افزایش داده و موجب فرسایش چوب می‌شود.

  بسیاری از ازمایشات و گزارشات بر این دلالت میکند که مواد مرکب چوب پلاستیک میتوانند موجب تقویت در مقابل فعالیتهای بیو لوژیکی که ممکن است منجر به رشد کپک و پوسیدگی، هم در نمونه های صحرایی وهم نمونه های ازمایشگاهی شود می‌شوند. جذب اب نسبتا زیاد این مواد احتمالا یک عامل تسریع کننده این فرایند می‌باشد، بخصوص بعد از هوابینی سطح که موجب تسریع جذب اب می‌شود.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 2. 7
 3. #2
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیام پاسخ: صنایع چوب

  تولید تخته­ فیبراز کاه گندم بدون استفاده از رزین


  کاه گندم ماده خامی است که در تولید تخته فیبر مورد استفاده قرار می گیرد. کاه ریز شده و با بخار پیش تیمار می گردد. آب داغ و اسید سولفوریک قبل از فرآیند دفیبره شدن ساختار فیزیکی آن را نرم کرده و اسیدیته را کاهش می دهد. مواد چسبی شیمیایی افزوده نمی شود. چسبندگی مابین فیبرها به وسیله فعال سازی سطوح فیبر به وسیله اکسیداسیون در طول فرآیند دفیبره شدن به وجود می آید. شناساگر فنتون (فروس کلرید و پروکسید هیدروژن) افزوده می شود. دو سطح مختلف از پروکسید هیدروژن، 5/2% یا 4% استفاده می شود. در مورد فیبرهای حاصل: توزیع طول فیبر، الیاف شکسته، اسیدیته و ظرفیت بافر کنندگی اندازه گیری می شود. خواص تخته فیبر پایانی قابل قیاس با MDF با دانسیته بالای 3kg/m 800 تولید شده از کاه و رزین اوره- ملامین فرمالدئید بود. مدول گسیختگی، مدول الاستیسیته ظاهری و چسبندگی داخلی کمتر از تخته فیبرهای معمولی ساخته شده از کاه گندم است، اما نزدیک به استاندارد MDF (2006 : 5-622 EN) می باشد. خواص جذب آب برای تخته فیبرهای کاهی دارای فعال کننده 2O 2H نسبتاً بالاست، اما با 25% افزودن 2CaCl داخل سیستم دفیبراتور کاهش می یابد. افزایش سطح پروکسید هیدروژن، خواص مکانیکی و فیزیکی تخته های کاهی را بهبود می بخشد.

  1. مقدمه

  تولید MDF با استفاده از ماده چوبی، مخصوصاً سوزنی برگان، پهن برگان و مخلوطی از گونه های چوبی مختلف صورت می گیرد. به هر حال، کمبود چوب، مقررات مربوط به جنگل ها و موضوع کاهش هزینه های مربوط به استفاده از مواد نان- وود، سازندگان تخته فیبر را در سرتاسر جهان تشویق به مطالعه منابع دائمی فیبرهای لیگنو سلولزی می کند. این مطالعه در مورد کاه گندم که یک ماده کشاورزی زاید است، می باشد.

  فرآیند مربوط به کاه گندم متفاوت از آن چیزی است که در مورد چوب در مرحله نخست فرآیند تولید MDF صورت می گیرد:

  برداشت و بسته بندی کاه گندم که همراه با کاهش اندازه (خرد شدن) می باشد، آسیاب چکشی، الک کردن و مرطوب کردن قبل از دفیبراتور (فرآیند جداسازی الیاف). مراحل بعدی فرآیند، مشابه با سیستم هایی بر اساس چوب و افزودن رزین است. شامل: خشک کردن ذرات، فرمینگ، پیش پرس و سرانجام پرس گرم.

  در طول پرس گرم، رزین شیمیایی (چسب) باعث افزایش چسبیدن فیبرها به هم می گردد تا یک ماده کامپوزیت شکل بگیرد. برای چندین دهه چسب ها برای تولید MDF و HDF استفاده می شد که رزین هایی با اساس فرمالدئید مثل اوره­فرمالدئید، اوره­ملامین­فرمالدئید و فنل­فرمالدئید بودند. مقدار زیاد فرمالدئید مصرفی باعث افزایش سرطان ها در جهان شده که این نیاز به استفاده بیشتر از مواد شیمیایی دوستدار طبیعت را آشکار می کند.

  حذف رزین شیمیایی از فرآیند تولید MDF و کاهش خواص مکانیکی و کیفی پانل های تولیدی یک چالش بزرگ است و نیز چسبندگی بین فیبرها بدون شک کاهش می یابد. به هر حال، یک روش ممکن برای بهبود چسبندگی، فعال کردن شیمیایی سطوح فیبرها با اکسیداسیون است.

  چسبندگی مابین فیبرها در طول پرس گرم به وسیله فعال شدن اجزایی که از مواد لیگنو سلولزی هستند، گسترش می یابد (بک، 1991؛ بواجیلا و همکاران، 2005).

  پارافین یا امولسیون موم به مقدار کمی (1- 5/0 درصد) برای دادن خاصیت ضد آب به MDF ، افزوده می شود. تخته فیبرهای ساخته شده با استفاده از گیاهان یک ساله و ضایعات کشاورزی، خواص مقاومت به آب بدتری نسبت به چوب دارند (ساتر، 1996؛ مارکسینی و همکاران، 1997؛ هان، 2001؛ مانتانیس و برنز، 2001؛ واسیلی، 2001؛ یی 2007).

  روش دیگر برای بهبود خواص ضد آب فیبر، افزودن مقدار کمی نمک های دو یا سه ظرفیتی می باشد (وستین و همکاران، 2001).

  بیشترین نوع نمک مورد استفاده در صنعت کاغذسازی، سولفات آلومینیوم است. زیر اسیدیته 9، کاتیون ها جذب فیبرها می شوند که به وسیله واکنش الکترو استاتیک با گروه های کربوکسیل در ماده لیگنو سلولزی فیبرها می باشد. واکنش های الکترو استاتیک از ذرات کوچک یا کلوئیدی روی سطوح فیبر نتیجه می شوند. خواص سطحی فیبرها (اوهمان و واگبرگ، 1997؛ کاتو و همکاران، 2000).

  طبق گزارش ها، بعد از افزودن 2CaCl ، مقاومت به واکشیدگی تخته فیبرهایی با اساس چوب، بهبود می یابد (وستین و همکاران، 2001؛ ویدستن 2002).

  تخته فیبرهایی با اساس چوب بدون رزین های شیمیایی برای 80 سال است که تولید می شوند.

  یکی از روش های فرآیند این دسته از تخته فیبرها، فرآیند تر می باشد. به طور کلی به نام فرآیند مازونیت شناخته می شود (مازون 1927).

  در فرآیند تر، فیبرهای چوب به وسیله یک بخار انفجاری و واکنش های شیمیایی تولید می شوند. در طول پرس گرم، خود چسبندگی فیبرها و نرم شدن لیگنین به شکل گیری تخته فیبر با عملکرد بالا ختم می شود.

  نقاط ضعف این نوع تخته فیبر (تخته فیبر سخت) فرآیندی شامل مصرف آب بالا، تخته هایی تیره رنگ و زمان پرس نسبتاً طولانی می باشد. امروزه تخته فیبر سخت در یک فرآیند خشک خیلی مشابه با فرآیند MDF ساخته شده و معمولاً در آن از چسب نیز استفاده می شود. یک سری از مقالات چسب کمتر و خود چسبندگی خمیر تولیدی با استفاده از بخار انفجاری یا فرآیندهای ترمومکانیکی را بررسی می کنند (سوزوکی و همکاران، 1998؛ آنجل و همکاران، 1999؛ ولاسکوئز و همکاران، 2003).

  لیکور سولفیت به وسیله پروکسید هیدروژن فعال شده و مثل یک چسب در تخته خرده چوب عمل می کند (پیزی، 1983).

  به هر حال، نتایج آن ها به سختی دارای همبستگی با مطالعه حاضر است. برای اینکه تفاوت در فرآیند استفاده از مواد خام و در افزودنی های شیمیایی وجود دارد. چسبندگی ایجادی در تخته فیبر کاهی حاصل یک واکنش اکسیدی است. فعالیت اکسیدی سطح فیبر و اجزا تنزل یافته مولکولی، چسبندگی شیمیایی مابین فیبرهای فعال شده در طول پرس گرم را خلق می نماید.

  شکل گیری پیوندهای کووالانسی مابین پلیمرهای لیگنو سلولزی نتیجه می شود که قوی تر از پیوندهای هیدروژنی می باشند (بک، 1991).

  در این مطالعه، شناساگر فنتون داخل فرآیند دفیبراسیون عمل می کند و با تجزیه پروکسید هیدروژن موجب بهبود واکنش پذیری فیبرها می شود (ویدستن، 2002).

  تجزیه پروکسید هیدروژن به وسیله واکنش کاتالیزوری یون های فروس، چندین نوع رادیکال های واکنش پذیر تولید کرد، که در فرمول نشان داده است:

  رادیکال های هیدروکسیل خلق شده به واکنش و حمله به لیگنین و کربوهیدراتها ادامه می­دهند. نتیجه آن، فعال شدن اجزای لیگنو سلولزی است که در فرمول F نشان داده شده است. شکاف حلقه های پلیمر و اکسیداسیون اجزا نتیجه ای از تجزیه مولکولی است:

  شاید مهم ترین موضوع واکنش، تجزیه پروکسید هیدروژن و شکل گیری گاز اکسیژن است که در فرمول (g) نشان داده شده است. پروکسید هیدروژن می تواند به طور دائمی در محلول های آبی تجزیه شده و سرعت تجزیه می تواند تماس با سطوح معدنی را تسریع بخشد  فیبرهای سلولزی علاوه بر اکسیده شدن سطحشان، لایه های سلولی آن ها شکافته شده، در فضاهای مابین دیواره های سلولی فیبر واکنش روی می­دهد. چسبندگی مابین فیبرهای مجاور برای این نوع از واکنش داخلی فیبرها پائین است. به هرحال، اتصالات عرضی فیبرها مقاومت تخته فیبرهای پایانی را به آب و واکشیدگی بهبود بخشیده و پایداری ابعادی فیبرها را بهبود می بخشد (بک، 1991).

  اجزای تجزیه شده از توده مولکولی بزرگتر ممکن است به سختی به دیواره سلولی نفوذ کنند که به علت محدودیت در اندازه منافذ است. اجزای ماکرو مولکول تجزیه شده لیگنو سلولزی غالباً روی سطوح فیبر جذب شده و شاید در چسبندگی داخلی فیبرها سهیم هستند (بک، 1987).

  هدف از این مطالعه، ارزیابی یک منبع نان- وود (کاه گندم) و یک سیستم با ماده چسبنده کم برای تولید تخته فیبر متناسب با محیط زیست و بر اساس مسائل اقتصادی بود. به جای رزین های تجاری، شناساگر فنتون و پروکسید هیدروژن در فرآیند دفیبراسیون استفاده می شوند که به تولید گروه های فعال در ماده کاه گندم می پردازند و چسبیدن فیبر و اتصالات عرضی در طول پرس گرم را بهبود می بخشند.  2. مواد و روش ها

  1-2. کاه گندم

  کاه گندم در ایالت آپسالای سوئد برداشت شده بود. کاه گندم با طول 30 سانتی متر بریده شده بود. در دشت خشک شد و سرانجام بسته بندی شد. میزان رطوبت بسته های کاه نزدیک به 15% بود.

  کاه به اندازه های 50-25 میلی متر خرد شدند. بعد از اینکه در یک آسیاب چکشی با انرژی پائین قرار گرفت و طی فرآیند غربال، ذرات خیلی کوچک کاه خارج گردید. کاهش اندازه، آسیاب چکشی کردن و خروج ذرات ریز توسط امکانات فوردر آنلاگن در کرشتن اتریش انجام گرفت.  2-2. مواد افزودنی

  آزمایشات با استفاده از پروکسید هیدروژن خالص (آزمایشگاه ساندس وال، سوئد) با غلظت 35% انجام گرفت. پروکسید هیدروژن رقیق شد و به واکنش اضافه گردید تا سطح فیبر را فعال نماید. واکنش پروکسید هیدروژن به وسیله یون های فلزی و فروس سولفات کاتالیز می شود.

  کاه گندم خرد شده پیش تیمار می شود تا رطوبت و دمای آن افزایش و PH کاهش یابد.

  اسید سولفوریک رقیق (10%) به آب گرم، بخار و کاه گندم اضافه می شود. یک محلول کلرید کلسیم آبدار اضافه می شود که آبدوستی سطوح فیبرها را کاهش داده و خواص ضد آب تخته فیبرهای نهایی را بهبود می بخشد.

  MDF های مرجع (شاهد) در دانسیته بالاتر از 3kg/m 800 و از کاه گندم ساخته می شوند و رزین اوره ملامین فرمالدئید تجاری فراهم شده به وسیله Dynea (11G23) برای ساخت آن ها استفاده می شود. کلرید آمونیوم به عنوان یک هاردنر و به میزان 1% به رزین UMF اضافه می شود و هگزا متیلن تترامین به میزان 2/0% به عنوان یک ماده کندسوز کننده افزوده می شود.

  میزان رزین اضافه شده 14% وزن خشک بود. امولسیون موم توسط اموتچ سوئد (موم چوب B 100) فراهم شد و به فیبر افزوده شد تا خواص ضد آب تخته را افزایش دهد.

  3-2. آزمایش

  طرح شبه صنعتی تولید تخته فیبر با کاه گندم شامل هفت مرحله اصلی می باشد (جدول 1).

  به جز استفاده از پروکسید هیدروژن، این فرآیندها خیلی مشابه MDF و HDF تولید شده از کاه گندم در دانشگاه مید سوئد است (هالوارسون و همکاران، 2008).

  مواد شیمیایی مثل پروکسید هیدروژن و واکنشگرها و کلرید کلسیم به سیستم دفیبراتور اضافه می شوند که به جای استفاده از مواد چسبی مثل رزین MUF است.  1-3-2. کار آزمایشگاهی

  کار آزمایشگاهی و فرآیند در 2 روز انجام گرفت. بخار، آب گرم و اسید سولفوریک در پیش تیمار به کاه گندم خرد شده اضافه شدند. این پیش تیمار یک روز قبل از پالایش الیاف و پرس انجام گرفت. پالایش، فرمینگ و پرس فیبرها طبق 4 طرح آزمایشی صورت گرفت که با علائم RA ، RB و RC نشان داده شدند (جدول 2).

  در طرح آزمایشی RD فقط فیبرهایی برای ارزیابی خواب تخته بدون اضافه سازی مواد شیمیایی در طول ریفاینر کردن، ساخته شد. MDF و HDF مرجع (شاهد) در طرح آزمایشی RE در یک مقاله دیگر (هالوارسون و همکاران، 2008) مورد بررسی قرار گرفت.

  2-3-2. پیش تیمار اسیدی کاه گندم

  اسید سولفوریک تا رسیدن به سطح مورد نظر 75/0% وزن خشک کاه اضافه شد.

  بخار و آب برای افزایش مقدار رطوبت و دما افزوده شدند. یک انتقال­دهنده کوتاه محکم برای تغذیه و ترازبندی جریان کاه گندم استفاده شد. یک اهرم (پیچ) مخلوط کننده به نقاله متصل است و اسید سولفوریک اسپری شده روی کاه را به خوبی با آن مخلوط می کند. آب گرم و بخار به داخل پیچ مخلوط کننده برای افزایش دمای کاه تا 90-70 درجه سانتیگراد تزریق می شود.

  مقدار رطوبت افزایش می یابد و PH مخلوط کاه تا 5-4 کاهش می یابد. سرعت تولید نزدیک به kg/h 120 و سطح رطوبت 100% است. یک سطح رطوبت بالا در پیش تیمار کاه به دست می آید (107%).

  3-3-2. پالایش در دفیبراتور آزمایشگاهی ( OHP 20 )

  اسید و سیستم آبی مخلوط شده با کاه گندم داخل یک پیش گرم کننده (پرهیتر) افقی تغذیه شده و در یک ریفالیز دیسکی ساده پالایش می شوند، که دفیبراتور از نوع OHP 20 بوده که مجهز به یک پرهیتر افقی می باشد. پالایش خمیر در یک سرعت دوران rpm 1500 و فشار 7/0 مگا پاسکال اجرا می شود. زمان پالایش در دفیبراتور 3 دقیقه بود. الیاف فیبری به وسیله هوا از ریفاینر به داخل خط الیاف (تشک الیاف) تخلیه می شوند.

  مواد شیمیایی داخل سیستم دفیبراتور از نقاط تزریق مجزا تزریق می شوند.

  4-3-2. شکل گیری فیبر نمد مانند و پیش پرس

  مواد فیبری تولیدی در یک جعبه فرمینگ با ابعاد 600 × 500 میلی متر آماده می شوند. بعد پرس سرد در فشار mpa 1 به مدت 60 ثانیه انجام می گیرد.

  5-3-2. پرس تخته فیبر

  چرخه پرس بر اساس چرخه پرس مواد گیاهی یک ساله بود. زمان پرس یکی از پارامترهای بحرانی برای تولید است. ضخامت تخته فیبر نهایی mm 6 و زمان پرس نزدیک 90 ثانیه یا s/mm 15 بود. دمای صفحات پرس oc 200 بود. بنابراین، حداکثر دما در مغز فیبر نمدی شکل در طول پرس 115-110 درجه سانتی گراد بود.

  یک مشکل موقع پرس مواد کاهی زمان خروج بخار طولانی برای جلوگیری از شکافته شدن لایه پانل پرس شده است. برای غلبه بر این مشکل: روغن در دمای 80-60 درجه سانتی گراد در میان صفحات پرس و برای سرد کردن پراکنده شد. این کار، فشار بخار سیستم پرس تخته را در پایان چرخه پرس می کاهد. زمان سرد شدن یک سوم زمان کل پرس بود و جزو زمان کلی پرس محسوب می شود.

  فشار کاربردی در شروع پرس تا mpa 5/0 برای 15-10 ثانیه بود تا پانلی با دانسیته سطح بالا ایجاد شود. فشار سپس تا mpa 05/0 کاهش می یابد تا دانسیته مغز تخته را تنظیم و تعدیل نماید. سرانجام، فشار به صفر کاهش می یابد، قبل از اینکه پرس باز شود.

  4-2. ارزیابی الیاف فیبری کاه و تخته فیبرها

  1-4-2. خواص الیاف فیبری کاه


  PH و ظرفیت بافر کنندگی ماده کاهی خرد شده بعد پیش تیمار بیان می شود. این خواص با استفاده از یک روش اصلاح شده پیشنهادی به وسیله جونز و نیازی (1980) اندازه گیری شد. فیبر و کاه در آب و در دمای اتاق رقیق می شوند. ظرفیت بافر کندگی که در جدول 3 نشان داده شده است که مقدار m 1/0 اسید سولفوریک نیاز دارد تا PH به 3 برسد.

  طول فیبر و اندازه پالایش و فیبرهای خشک شده به وسیله تحلیل تصویر اندازه گیری شد. میانگین طول فیبر، توزیع طول فیبر و خواص دیگر تعیین گردید (جدول 4).

  مقدار فیبرهای کوتاه و ذرات کوچک برای هر طرح آزمایشی اندازه گیری شد. اندازه فیبرها به وسیله ابزار PQM 1000 و آنالیزور پولماک با شکاف mm 15/0 محاسبه شد.

  2-4-2. خواص مکانیکی تخته فیبرها

  تخته فیبرها برای تعیین چسبندگی داخلی و دانسیته به قطعات 50 × 50 میلی متر برش خوردند.

  مقاومت خمشی، مدول گسیختگی و مدول الاستیسیته ظاهری روی نمونه هایی به ابعاد 32 × 4 سانتی متر اندازه­گیری شد. خواص مکانیکی (IB ، MOR و MOE) بر اساس روش های استاندارد انگلیسی (EN 310 : 1993) و (EN 310 ; 1993) با یک ابزار آزمایش مدل آلوترن TC 10 (لورنزن و وتتر، سوئد) اندازه گیری شد. پانل های پرس شده بعد از پرس به مدت یک هفته در دمای اتاق انبار شدند.

  قبل از آزمایش، نمونه ها در یک اتاق با رطوبت نسبی 65% و دمای oc 20 به مدت 48 ساعت نگهداری شدند.

  3-4-2. واکشیدگی ضخامت و جذب آب تخته فیبرها

  واکشیدگی ضخامت و خواص جذب آب به وسیله نمونه هایی با ابعاد mm 50 × 50 و بر اساس استاندارد انگلیسی EN-317 : 1993 تعیین شدند. نمونه های تخته فیبر به طور عمودی به مدت 24 ساعت در آب غوطه­ور بودند تا ضخامت و وزن آنها تعیین شود.

  4-4-2. گرادیان دانسیته

  دانسیته در ضخامت یا گرادیان دانسیته با دستگاه گرکون اندازه گیری شد (آزمایشگاه اندازه گیری دانسیته، آلمان).  3. بحث و نتیجه گیری

  3-1. خواص فیبر کاه گندم

  تحلیل PH و ظرفیت بافر کنندگی بعد از پیش تیمار کاه و بعد از دفیبره کردن فیبرها از هر نمونه آزمایشی (RA ، RB ، RC و RD) انجام شد که در جدول 3 بیان گردید. پروکسید هیدروژن در طول دفیبراسیون روی PH و ظرفیت بافر کنندگی مؤثر بود. ظرفیت بافر کنندگی بر اساس مقدار محلول (به میلی لیتر از اسید سولفوریک 1% نرمال) مورد نیاز تا PH فیبر کاه به سطح 3 برسد، بیان می شود.

  PH نمونه مرجع (کاه خیس) 8/7 بود. تیمار اسیدی، PH کاه را به 7/4 کاهش می دهد.

  نمونه های مرجع مرطوب نیاز به 5/14 میلی لیتر از محلول دارند، در حالی که کاه پیش تیمار شده با اسید، به ml 3/8 محلول نیاز دارد. تیمار اسیدی در کاهش PH و ظرفیت بافر کنندگی نمونه های کاه مؤثر است. تیمار پروکسید هیدروژن در طول دفیبراسیون به مقدار زیادی PH را می کاهد.

  تحلیل­ها نشان می­دهد که PH نزدیک 3 است و در نتیجه یک مقدار ناچیز از محلول نیاز است. کمترین مقدار PH (2/3) و مقدار نهایی محصول (ml 8/1) بعد از تیمار اسیدی کاه با افزودن 4% پروکسید هیدروژن به فرآیند فیبر (نمونه های RB و RC) مشاهده می شود.

  یک مشاهده جالب دیده شده که بعد از دفیبراسیون و خشک کردن، مقدار PH الیاف فیبری کاه تیمار نشده (نمونه آزمایشی RD) از 8/7 به 7/5 کاهش یافت. این اتفاق شاید به علت تولید گروه های کربوکسیل از ماده لیگنو سلولزی باشد. نوع ماده خام، فشار دفیبراسیون و مدت دوران الیاف روی PH و ظرفیت بافر کنندگی نهایی فیبرهای تولیدی مؤثر است (جونز و نیازی، 1980؛ ویدستن و همکاران، 2002؛ هولبوم و همکاران، 2005).

  نمونه های فیبر کاه گندم پالایش شده در سیستم درجه بندی فیبر PQM-100 آنالیز شدند.

  خواص الیاف فیبری همه نمونه ها (RA تا RD) به طور جداگانه در جدول 4 معرفی شده اند.

  طول الیاف فیبری در همه نمونه­ها همگن و مشابه بود. اختلاف مقدار پروکسید هیدروژن و کلرید کلسیم روی طول الیاف فیبر، عرض یا تابیدگی آن ها تأثیر چندانی نداشت. کیفیت همگنی الیاف فیبر مربوط به شرایط پایدار فرآیند دفیبراسیون است. این شرایط به وسیله یک ورودی یکسان و کنترل تغذیه ماده خام تأمین می شود.

  میانگین طول الیاف گندم نزدیک mm 1/1 و میانگین عرض حدود 26-25 میکرومتر است. شاخص تابیدگی الیاف 7% بود و توده­ای شدن الیاف با افزایش میزان 2O 2H افزایش می­یابد.

  مقداری الیاف غیر همگن یا خرد شده به وضوح بین نمونه های مختلف دیده می­شود. وزن الیاف خرد شده بین 19-15% است. مشابه نتایج به دست آمده با استفاده از دستگاه پولماک (با شکاف mm 15/0 ، جدول 4) می­باشد.

  دفیبراسیون مواد کاهی همیشه دارای سطح بالایی از ذرات ریز در مقایسه با مواد چوبی می­باشد.

  شکل هندسی الیاف خرد شده در کاه گندم متفاوت از مواد چوبی است. الیاف خرد شده کاه فشرده تر بوده و ساختار مسطحی دارند که به لایه خارجی نازک کاه مربوط است. این احتمال وجود دارد که خرده الیاف مسطح یک میزان بالایی از الیاف فیبرند که مقاومت کششی بالایی دارند. به هر حال، معلوم نیست که آیا خرده الیاف کاه گندم تأثیری روی خواص مکانیکی دیگر دارند.

  در جدول 4 فیبرهای کوتاه و ذرات ریز بیان شده اند که بیشتر این فیبرها کوتاه تر از 45/1 و 45/0 میلی مترند. به طور کلی میزان ذرات ریز در کاه گندم بیشتر از الیاف چوبی پالایش شده­است. تفسیر روشن این موضوع وجود انواع اضافی سلول های گیاهی در ساختار کاه مثل پارانشیم، اپیدرم و سلول های آوندی می باشد. دیواره سلولی نازکی در این سلول ها ذرات ریز بیشتری تولید می کند که به علت عملیات ترمومکانیکی در طول فرآیند دفیبراسیون است.  2-3. خواص تخته فیبر کاهی

  بعد از پرس، تخته فیبرهای تولیدی دارای کیفیت بالا و نزدیک به استاندارد انگلیس­اند. بهترین نتیجه با استفاده 4 درصدی از پروکسید هیدروژن و دانسیته بالای 3kg/m 1000 به دست آمد.

  دانسیته بالای تخته فیبر کاهی تولیدی بیشتر از محدوده دانسیته MDF بود و باید تخته فیبر با دانسیته بالا (HDF) نامیده شود. تخته فیبرهای ساخته شده به کمک پروکسید هیدروژن نشان می دهد که خواص مکانیکی قابل قیاس با تخته­هایی است که به کمک چسب (رزین UF) ساخته شده­اند. چسبندگی داخلی و خواص خمشی، MOR و MOE قابل قبول بودند.

  مقاومت به آب یا واکشیدگی ضخامت تخته دارای مشکل بود. اضافه کردن کلرید کلسیم خواص تخته فیبر را بهبود می­دهد. خاصیت واکشیدگی به طور معکوس تحت تأثیر قرار می­گیرد. تخته فیبر کاهی تولیدی به هیچ وجه متناسب با استانداردهای MDF ساخته شده به وسیله مواد چوبی نیست. واکشیدگی در ضخامت و جذب آب چندین برابر بیشتر از استاندارد MDF بود.

  1-2-3. چسبندگی داخلی

  شکل 1 نشان می دهد که چسبندگی داخلی تخته فیبر کاهی بدون رزین متناسب با میانگین دانسیته است.

  IB نزدیک به مقدار مورد نیاز در استاندارد MDF (EN 622-5 ، 2006) است. به هر حال، یک مقدار بیشتر IB برای تخته فیبر ساخته شده با رزین MUF تجاری مشخص است. این تخته­ها دارای مقدار IB زیادی بالای mpa 1 هستند. اضافه سازی سطوح مختلف پروکسید هیدروژن و کلرید کلسیم در جدول 2 نشان داده شده است. چسبندگی مؤثر الیاف فیبری کاه توسط پروکسید هیدروژن ایجاد می شود.

  شاید افزایش مقاومت به علت ایجاد پیوندهای کووالان مابین گروه های شیمیایی روی سطوح فیبرها باشد. جذب آب بالا در تخته­فیبرهای تولیدی مشاهده می شود و این در تناقض با پیوندهای کووالانسی پیشنهادی است. به هر حال، باید به خاطر آورد که پروکسید هیدروژن ماده فیبری را اکسیده کرده و گروه های باردار را می افزاید و بنابراین، جذب آب پدید می­آید.

  تأثیر چسبندگی دیگر، مانند واکنش های الکتروستاتیک مابین الیاف فیبری وجود دارد، موقعی که یون­های فلزی نمک ها اضافه شدند. افزایش پروکسید هیدروژن بیشتر از 4- 5/2 درصد مقاومت تخته فیبر را می افزاید. چسبندگی داخلی از 45/0 به mpa 65/0 در دانسیته 3kg/m 1000 یا بالاتر افزایش می یابد.

  سرانجام، افزایش کلرید کلسیم IB را می افزاید (مقایسه نمونه های RB و RC). IB نمونه ها با اندازه گیری گرادیان دانسیته محاسبه گردید. دانسیته تخته فیبرهای کاهی از هر نوع (RA ، RB و RC) و تأثیری که روی عملکرد ضخامت دارند، در شکل 2 مشخص شده است.  به طور کلی، در تخته فیبرهای ساخته شده از مواد چوبی، دانسیته سطح زیاد و دانسیته قسمت مغز کمتر می باشد. از فایده های آن، سطوح سخت و خواص خمشی قابل قبول است. دانسیته مغز در ارتباط با چسبندگی داخلی است (ژو و وینستوفر، 1995؛ شولت و فوروالد، 1996؛ وانگ و همکاران، 2000).

  تخته فیبرهای نمونه RA گرادیان دانسیته مختلفی را نشان می دهند که به علت ناهمگنی بافت نمدی فیبر و یا وجود مشکلاتی در پرس است.

  بعداً پرس تخته فیبرهای RB و RC بهبود یافت. گرادیان دانسیته همگنی بیشتر را نشان داد و تقریباً شکل یکسان بود. توضیح برای این تأثیر چسبندگی مؤثر مابین فیبرهای گندم فعال شده توسط پروکسید هیدروژن است. دانسیته سطح 3kg/m 1200-1150 و دانسیته لایه مغزی نزدیک 3kg/m 1000 بود. همچنین، ضخامت تخته فیبرها در نمونه­های RB و RC مابین 6 و 7 میلی متر بود.  2-2-3. خواص خمشی تخته فیبر کاهی

  شکل 3 مدول گسیختگی را نشان می دهد، در حالی که شکل 4 مدول الاستیسیته را نشان می دهد که این ها در ارتباط با دانسیته می باشند.

  افزودن مقادیر متفاوت پروکسید هیدروژن و کلرید کلسیم تأثیر کمی روی MOR و MOE دارد. نخستین مشکل، فرآیند پرس بود و بعضی از تخته فیبرها در نمونه ها RA دچار شکاف لایه شدند.

  در نمونه RA مقدار پروکسید هیدروژن 5/2 درصد بود. متوسط دانسیته تخته ها کم بود و تعدادی از آن ها MOR و MOE زیر 20 و mpa 3000 داشتند. خواص خمشی متعارف پانل ها ساخته شده از مواد چوبی قویاً وابسته به دانسیته است (وانگ، 2000؛ شی و همکاران، 2005).

  به هر حال، آماده سازی شرایط پرس و اصلاح گرادیان دانسیته مقاومت خمشی نمونه­های بعدی را بهبود داد. MOR در نمونه های RB و RC نزدیک mpa 25- 15 بود، اما در این بین محدوده دانسیته 3kg/m 1000-900 بود. پروکسید هیدروژن بیشتر (4%) در نمونه های RB و RC دانسیته و مقاومت خمشی را افزایش می دهد.

  تقریباً تمام تخته فیبرها دانسیته بالاتر از 3kg/m 975 که در استاندارد MDF است، دارند (EN 622-5 : 2006). پانل های مرجع مقدار MOR بالاتر از mpa 40 را نشان می­دهند.  3-2-3. واکشیدگی در ضخامت تخته فیبر

  واکشیدگی در ضخامت و جذب آب در تخته فیبرها بالا می باشد (شکل های 5 و 6).  به غیر از ساختار شیمیایی مختلف چوب و فیبرهای مواد نان- وود، خواص سلولز، همی سلولز و لیگنین آن ها نیز متفاوت است. در بیشتر موارد، مقدار سلولز و لیگنین در مواد چوبی بیشتر است، در حالی که مقدار همی سلولز کمتر است.

  مخلوط سلولز، همی سلولز و لیگنین در تخته های ساخته شده از مواد چوبی دارای یک مقاومت به آب و جذب آب بهتری نسبت به تخته های ساخته شده از کاه گندم و دیگر مواد گیاهی یک ساله هستند. توانایی جذب آب با اکسیده شدن مواد لیگنوسلولزی افزایش می یابد و یک حساسیت بالاتری به آب در تخته فیبرهای کاهی بدون رزین وجود دارد.

  در تخته فیبر ساخته شده از مواد چوبی مقدار استاندارد واکشیدگی در ضخامت، زیر 30% برای تخته فیبری با ضخامت مابین 4 و 6 میلی متر و زیر 17% برای ضخامت مابین 6 و 9 میلی متر می باشد. تخته فیبرهای تیمار شده با کلرید کلسیم و 4% پروکسید هیدروژن (نمونه RB) به میزان 100-80 درصد واکشیدگی در محدوده دانسیته 3kg/m 1000-950 را نشان می دهند.

  جذب آب (WABS) تخته فیبر کاهی به میزان 130-110 درصد برآورد می شود. خواص ضد آب در دانسیته های بالاتر بهبود می یابد. افزایش پروکسید هیدروژن و افزودن کلرید کلسیم، واکشیدگی در ضخامت را نزدیک 25% می­کاهد. کمترین واکشیدگی در ضخامت و خواص جذب آب در تخته های مرجع (SMDF) ساخته شده از کاه گندم، رزین UMF و موم دیده می شود.  4. نتیجه گیری

  تخته فیبرهای کاه گندم در فرآیند خشک از ضایعات کشاورزی و بدون استفاده از رزین شیمیایی تولید شدند. برای رسیدن به خواص مورد نیاز تخته فیبر، الیاف فیبری کاه با افزودن پروکسید هیدروژن (شناساگر فنتون) در طول دفیبراسیون، اکسیده می شوند.

  افزودن پروکسید هیدروژن به داخل سیستم دفیبراتور، PH ماده کاهی پیش تیمار شده را کاهش می دهد. از 5/4 به 3 خواهد رسید. ظرفیت بافر کنندگی نیز چنین رفتاری دارد.

  الیاف فیبری تولیدی دارای میانگین طول و عرض نزدیک به 1/1 میلی متر و 26 میکرومتر دارند. خواص فیبر یا طول فیبر در این مطالعه تحت تأثیر فرآیندهای متفاوت نیست.

  خواص تخته فیبر با افزایش پروکسید هیدروژن به میزان 4- 5/2 درصد بهبود می یابد. افزودن عامل ضدآب به تخته (کلرید کلسیم) مقاومت به آب را بهبود و واکشیدگی در ضخامت را نزدیک به 25% کاهش می دهد. طبق انتظار، تخته فیبر تولیدی حساسیت به آب و رطوبت بالایی دارد.

  خواص فیزیکی و مکانیکی تخته فیبرهای کاهی بدون رزین بر طبق استاندارد انگلیسی MDF قابل قبول نیست. به هر حال، کاربرد این تخته فیبرها در شرایط خشک امکان پذیر است.

  تخته فیبر کاهی بدون رزین، فرمالدئید آزاد نمی کند و هزینه تولید خیلی پائینی دارد.

  باید مطالعات بیشتر روی بهبود فعالسازی سطح مواد لیگنو سلولزی برای کاهش جذب آب و بهبود مقاومت های مکانیکی تخته فیبر صورت گیرد.

  ممکن است تخته فیبرهای بدون چوب و بدون رزین در آینده به کار برده شوند، زیرا منابع چوب در حال کاهش اند.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 4. 6
 5. #3
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیام پاسخ: صنایع چوب

  ترجمه مقاله ای تحت عنوان


  ارزیابی خواص مکانیکی چوبهای دوگلاس فر و سدار ژاپنی توسط تکنیکهای غیر مخرب


  Evaluation of the mechanical properties of Douglas-fir and Japanese cedar lumber and its structural glulam by nondestructive techniques


  نویسندگان: Te-Hsin Yang a, Song-Yung Wang a, Cheng-Jung Lin b, Ming-Jer Tsai.a

  گرداورنده:مصطفی برزگر  چکیده:


  هدف این تحقیق بررسی تاثیر چیدمان لایه ها بر روی خواص خمشی گلولم های ساخته شده از چوب دوگلاس فر و سدار ژاپنی با استفاده از روشهای درجه بندی بصری، مطابق با CN13631 و تکنیکهای ارزیابی غیر مخرب (شامل تکنیک امواج فراصوت، آزمون ارتعاش عرضی و آزمون خمش استاتیکی) از لایه های دارای MOE استاتیکی و دینامیکی بالا برای لایه های خارجی به منظور تولید گلولم ساختمانی همگن و غیر همگن با خواص مقاومتی بالا انتخاب شد. میزان همبستگی، با استفاده از انواع مختلف روشهای آزمایش غیر مخرب و سپس تجزیه و تحلیل آنها به دست آمد. این نتایج حاکی از آن بودند که مقادیر DMOEv، DMOEt و MOE در دو گونه دوگلاس فر و سدار ژاپنی به ترتیب از درجه کاربردی به درجه استاندارد و سپس به درجه ساختمانی کاهش می یابد. همچنین مشخص شد که آزمون ارتعاش عرضی روش غیر تخریبی مناسبی برای ارزیابی الوار به شمار می رود. از چیدمان مختلف لایه های یک گلولم می توان برای ساخت گلولم با درجات خمشی مختلف گوناگون بهره گرفت. مقادیر پیش بینی شده Eb گلولم از مقدار واقعی بیشتر بود. ضمنا Eb به طور خطی با افزایش MOE لایه بیرونی گلولم افزایش یافت.  واژگان کلیدی: گلولم. انتقال ارتعاش . آزمون خمش استاتیک . روش اولتراسونیک . درجه بندی بصری
  مقدمه:

  Glulam یا لایه های چوبی آغشته شده به چسب یک محصول چوبی مهندسی شده است که می تواند به نحو احسن نقش و نگار زیبای چوب را به نمایش بگذارد.....
  ) کلیاتی در مورد گلولم ذکر شده بود که به دلیل تکراری بودن حذف شد.] مترجم ( [

  به دلیل اینکه بین خواص مکانیکی و مدول الاستیسیته چوب رابطه ای مستقیم و خطی وجود دارد، لذا با اندازه گیری MOE که شامل آزمایش استاتیکی و همچنین دینامیکی است می توان به خواص مقاومتی چوب پی برد. در آزمون استاتیکی از بار مرده تا میزان مقاومت الاستیک چوب بر وری آن باقی می ماند و MOE از طریق رابطه بین خیز و ظرفیت تحمل بار محاسبه می گردد. آزمون دینامیکی شامل آزمایش ارتعاش و روشهای زمان عبور موجهای فراصوتی و زمان عبور موجهای تنشی می باشد. بازرسی چشمی یک روش غیر مخرب ساده و راحت می باشد. Galliyan و همکاران اشاره کردند که در هنگام استفاده از بازرسی چشمی و نیز روش ارزیابی ماشین تنش، می توان ارزیابی پایه ای از مقاومت محصولات چوبی به عمل آورد، هر چند بسته به نوع روش ارزیابی استفاده شده نتایج مختلفی حاصل خواهد شد. چوبهای دوگلاس فر و سدار ژاپنی که در این مطالعه استفاده شده اند، با استفاده از روشهای بازرسی چشمی، امواج فراصوت، آزمون ارتعاش عرضی و آزمون تنش خمشی استاتیک آزمایش شده اند. میزان ارتباط بین نتایج به دست آمده، از این روشهای آزمونی غیر مخرب مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ضمن اینکه با استفاده از آزمون امواج فراصوت و روش خمش استاتیک گلولم های تولید شده از هر دو چوب نیز مورد بررسی قرار گرفت.  مواد و روشها:

  · درجه بندی چوبهای بریده شده:

  به طور کلی 160 قطعه از چوبهای بریده شده دوگلاس فر با وزن مخصوص هوا خشک 530 کیلو گرم بر متر مکعب و 138 قطعه چوب بریده شده سدار ژاپنی، با وزن مخصوص هوا خشک 520 کیلو گرم بر متر مکعب به ابعاد 8/3 *9/8*260سانتیمتر در این مطالعه استفاده شد. بعد از اینکه چوبهای دو گونه خشک شده و به رطوبت بین 12 تا 13% رسید، چوبها با استفاده از روشهای زیر درجه بندی شدند. با توجه به قیود و شرایط CNS 84631 مربوط به چوبهای ساختمانی مورد استفاده برای ساخت سکو، لایه ها به صورت زیر طبقه بندی شدند.

  A: چوبهای با درجه ساختمانی B: چوبهای با درجه استاندارد C: چوبهای با درجه عالی  از آزمون میزان شدت عبور امواج فراصوت با به خدمت گرفتن دستگاه SAVA test به منظور تعیین میزان شدت عبور امواج فراصوت (v) و مدول دینامیک بخش الاستیسیته چوب استفاده شد. آزمون فراصوتی نیازمند جابه جایی 2 مبدل فیزوالکتریک در تماس با انتهای سمت مخالف می باشد و V و DMOEv با استفاده از رابطه زیر محاسبه شد:

  v شدت امواج فرا صوت در جهت موازی با الیاف چوب

  L فاصله بین دو مبدل

  T زمان انتشار ضربان (پالس) از مبدل فرستنده به مبدل گیرنده است.  DMOEv مدول الاستیسیته بخش الاستیک در جهت موازی با الیاف و چوب است که ρ دانسیته (وزن مخصوص) یا همان جرم حجمی چوب است .آزمون ارتعاش عرضی با استفاده از دستگاه ارتعاش عرضیMetri guard مدل 340 انجام شد مدول الاستیسیته دینامیکی DMOEt با اندازه گیری ارتعاش عرضی ، جایی که فرکانسهای اولیه کاهش یافته هرنمونه مشخص شده تعیین شد. DMOEt چوب با استفاده از معادله زیر تعیین گردید:

  DMOEt: مدول الاستیسیته بدست آمده توسط ارتعاش عرضی

  Fr : فرکانس طبیعی (Hz)، W وزن چوب

  L : فاصله بین دو تکیه گاه و I ممان اینرسی است.

  آزمون خمش استاتیک با استفاده از روش بار گذاری سه نقطه ای و با به خدمت گرفتن از ماشین مدل Shimadzo انجام شد. MOE با استفاده از منحنی خیز – بار در زیر نقطه حد تناسب، با استفاده از رابطه زیر محاسبه گردید:  P: بار در حد تناسب

  a: فاصله بین انتهای تکیه گاه تا نزدیکترین نقطه بار

  L: دهانه بین دو تکیه گاه

  δ: خیز وسط دهانه

  I: ممان اینرسی  تولید و آزمایش گلولم :  به منظور تولید گلولم با خواص مقاومتی بالا، لایه های مقاوم در دو سطح خارجی قرار داده شد. در این مطالعه برای ساخت گلولم از 322 گرم بر متر مربع چسب رزول رسینول، RF با فرکانس القای فشار گرما استفاده شد. زمان بالا زمان عبور امواج فرا صوت بین لایه ها و گلولم مورد بررسی قرار گرفت. آزمایش خمش استاتیک سه نقطه ای در محلی که فاصله بین دو نقطه سمت راست و چپ تکیه گاه برابر بود انجام شد. در موقعیتهای شبیه به این، میانگین سرعت بارگذاری نباید از7/14 MPa بر دقیقه بیشتر شود. همچنین مدول الاستیسته خمشی Eb و مدول گسیختگی با استفاده از روابط زیر محاسبه شد:  P': بار در نقطه حد تناسب

  a: فاصله بین انتهای تکیه گاه تا نزدیکترین نقطه بار

  L: دهانه بین دو تکیه گاه

  δ: خیز وسط دهانه

  I: ممان اینرسی  بحث و نتیجه گیری:

  تجزیه و تحلیل همبستگی بین درجه بندی چشمی و MOE.

  با توجه به قیود وشرایط CNS13631 برای چوبهای ساختمانی مورد استفاده برای ساخت سکو، چوبهای بریده شده دوگلاس فر ابتدا مطابق با جدول 1 طبقه بندی شد .

  نتایج طبقه بندی این چوبها به این صورت است که :

  A: 16 قطعه چوب با درجه ساختمانی :B23 قطعه چوب با با درجه استاندارد C: 22 قطعه چوب با درجه عالی و 99 قطعه چوب با کیفیت کم.

  تجزیه وتحلیل ارقام MOE مطابق با استاندارد CNS13631و با استفاده از تجزیه واریانس حاکی از وجود اختلاف معنی دار درMOE چهار درجه چوبهای ساختمانی دارد نتایج تجزیه واریانس دارای اختلاف چشمگیری بود (جدول 1)  نتایج روشن ساخت که مقادیر DMOEV و DMOET و MOE در هر دو گونه دارای سیری نزولی به ترتیب زیر بودند :
  درجه ساختمانی > درجه استاندارد > درجه عالی > بی کیفیت

  مقادیر MOEچوب بریده شده سدار ژاپنی طبقه بندی شده براساس TAS به صورت ذیل بود:

  چوب با کیفیت خیلی بالا > چوب درجه یک > چوب درجه دو > چوب درجه سه

  با درجه بندی چشمی گونه Taiwania Crrptomeridiy مشخص شد که هرچه درجه چوب بهتر باشد، مقدار MOE نیز بیشتر است.  مقادیر MOE چوبهای بریده شده دوگلاس فر و سدار ژاپنی:  مقادیر MOE چوبهای فوق تحت بار خمش استاتیک MPa 7262.1- 20820 با میانگین MPa 11880 بود؛ تجزیه وتحلیلها نشان داد که DMOEV به دست آمده با روش سرعت عبور امواج فرا صوت از DMOET به دست آمده از روش آزمون ارتعاش عرضی و MOE بزرگتر بود.

  مقدار به دست آمده برای DMOEV به اندازه 12.6% از DMOET و 14.2% بیشتر از MOEبود؛ DMOET و MOE درمقایسه با DMOEV با هم مشابه بودند. DMOET به میزان14% بیشتر از MOE بود. مقادیر MOEچوب بریده شده سدار ژاپنی بین 7979.3-16417 و میانگین 10547.3 بود. تجزیه وتحلیل ها نشان دادند که DMOEV هم از DMOET و هم از MOE بیشتر بود. DMOET و MOEمشابه هم بودندبطوریکه DMOEV 5.4% از DMOET و .4 از MOE بیشتر بودDMOET و MOEمشابه هم بودند، با این اختلاف که DMOEVبه اندازه 0.89% از MOE بیشتر بود.

  مقادیر بالاتر DMOEV از DMOETو MOE به این دلیل است که چوب یک ماده ویسکوالاستیک و ضربه پذیر است. در هنگام ارتعاش نمونه های چوب، نیروی الاستیک ذخیره شده متناسب با جابه جایی است و نیروی پراکنش با سرعت (شتاب) متناسب است. بنابراین وقتی بار برای مدت کوتاهی اعمال می شود چوب یک رفتار الاستیک کامل از خود نشان می دهد، در حالی که وقتی مدت اعمال بار طولانی تر می شود، چوب رفتاری مشابه با مایعات ویسکوز از خود بروز می دهد؛ این رفتار در آزمون خمش استاتیک به نسبت آزمون فرا صوتی، نمود روشن تری پیدا می کند لذا مقادیر مدول الاستیسیته تعیین شده با روشهای فراصوتی، معمولا بزرگتر از مقدار تعیین شده توسط آزمون خمش استاتیک می باشد.

  Wang و همکاران با استفاده از روش خمش استاتیک، ارتعاش عرضی و سرعت عبور موجهای تنشی، آزمایشاتی را بر گونه کاج جک (Jack Pine) و کاج قرمز انجام داده و دریافتند که MOESW تعیین شده با آزمون سرعت انتشار موجهای تنش از MOE تعیین شده توسط آزمون ارتعاش عرضی و MOET بیشتر می باشد. برای کاج جک، MOESW 24.7% بیشتر از MOET و 21.6% ازMOE بالاتر بود. درحالی که برای کاج قرمز MOESW، 18.8% از MOET و 21.2 % از ازMOE بالاتر بود.

  به طور کلی MOET و MOE دارای مقادیر نزدیک به هم بودند؛ یا به بیان دیگر MOETدر حدود 7% از MOE بیشتر بود.

  N.Kweray و Burdzik چنین مطرح کردند که مقدار MOET در حدود 5% بیشتر از مقدار MOE است و این یافته با یافته های ما مطابقت دارد چرا که ما دریافتیم DMOEV هم از MOE و هم ازDMOET بیشتر است، در حالی که مقادیر DMOET و MOE نزدیک به هم می باشند.  همبستگی بین وزن مخصوص و MOE:

  مقادیر DMOET و DMOEV و MOE و نیز وزن مخصوص دوگلاس فر و سدار ژاپنی با استفاده از تجزیه تحلیل های رگرسیون خطی مورد ارزیابی قرار گرفت ومشخص شد که با افزایش وزن مخصوص، مقادیر DMOET و DMOEV و MOE افزایش می یابد اگرچه این نتایج در سطح 1% معنی دار بود اما مقادیر R² تجزیه و تحلیل رگرسیون زیاد نبود. Lins Wang دریافتند که مقادیر R²آنالیز رگرسیون خطی MOE و MOR و وزن مخصوص سدار ژاپنی بین 0.314 و 0.624 قرار دارد.

  N.Kweray و Burdzikهمچنین پی بردند که صرفا با استفاده از وزن مخصوص چوب نمی توان به درستی مقادیر MOR و MOE را تخمین زد. وزن مخصوص فقط یک فاکتور کاربردی در تخمین MOR و MOE برای چوب به شمار می رود.  همبستگیDMOET و DMOEV و MOE

  ما دریافتیم که معمولا DMOET و DMOEV بالاتر از MOE بوده و می توان از این موضوع به عنوان منبعی برای پیش بینی خواص چوب استفاده کرد . ما می دانستیم که همبستگی شدیدی بین DMOET و DMOEV با MOE وجود دارد. نتایج تجزیه و تحلیل DMOET و DMOEVو MOE با استفاده از آنالیز رگرسیون خطی در جدول 3 طبقه بندی شده است.

  با توجه به این نتایج، ما می دانیم که DMOET و DMOEVهر دو دینامیک بوده و در نتیجه به یکدیگر وابسته اند. همچنین یک همبستگی شدید بین اندازه گیری DMOET و DMOEVو MOE مخصوصا بین DMOET وMOE که مقادیر DMOET وMOE آنها به ترتیب 0.83 و0.80 می باشد، وجود دارد؛ و این شیوه، روشی مناسب برای برای تعیین MOEبود. شکل 1و2

  این نتایج مشابه نتایج Wang و همچنین Lin و Wang بود، N.Kweray وBurdzik گونه Eucalyptus grandis را برای DMOET وMOE انتخاب کردند، مقدار R²0.813 بود.Mara و همکاران گونه هملاک شرقی را با مقدار R²، 0.92 مورد آزمایش قرار دادند. Pellerin Ross گونه دوگلاس فر با مقدار R² 0.98 مورد آزمایش قرار دادند. green و همکاران گونه های بلوط قرمز و افرای قرمز را با مقادیر R²به ترتیب 0.92 و0.85 مورد آزمایش قرار دادند.

  همانطور که از اطلاعات جدول 2 و3 بر می آید، ارزیابی خواص چوب از طریق DMOET ,DMOEV و MOE کار آسانی به نظر می رسد بنابر این از این نوع ارزیابی غیر مخرب می توان برای تعیین درجه تنش تنش مکانیکی با صرفه اقتصادی برای لایه های گلولم استفاده نمود.

  خواص خمش استاتیک گلولم های دوگلاس فر وسدار ژاپنی Chang و Wangاعلام کردند که مطلوبیت لایه های گلولم مبتنی بر استحکام خمشی آنها است، به این معنی که استحکام خمشی گلولم مجموع سختی تک تک لایه های منفرد آنهاست که به صورت زیر نمایش داده می شود: (2)

  اگر ما تاثیر لایه چسب را نادیده بگیریم، آنگاه استحکام خمشی برابر خواهد بود با حاصل رابطه (3) ولی اگر تاثیر وجود چسب در بین لایه ها را درنظر بگیریم، استحکام خمشی گلولم مجموع سختی تک تک لایه های منفرد، به علاوه سختی لایه چسب آنها خواهد بود.(4)

  در این مطالعه 160لایه دوگلاس فر به چهار گروه A با استفاده از رابطه گروه بندی شد.

  گروه حاوی لایه های نا یکنواخت به تر تیب GD3H(MOE of e3 16.7 GPa; MOE of e1 and e2: 12.7 GPa) و GD2H(MOE:13.7 GPa) و GD1H(MOE: 12.7 GPa)( MOE:9.8 GPa) بودند.

  در این مطالعه 138 لایه از سدار ژاپنی، با استفاده از فرمول به چهار گروه دسته بندی شد. گروه ساخته شده از لایه های نایکنواخت دارای GJI (MOE of e3: 13.7 GPa; MOE of e1 and e2: 9.3 GPa), وگروه مرکب از لایه های یکنواخت GJ3H (MOE: 11.8 GPa), GJ2H (MOE: 10.8 GPa), GJ1H (MOE: 9.3 GPa بودند.

  مقادیر به دست آمده ( Eb (Spبرای گلولم با استفاده از فرمول شماره چهار در جدول 4 نشان داده شده است. ضخامت لایه های چسب (RF) 0.0282 سانتی متر و MOE آن MPa 17044.2 در فرمول جایگذاری شد؛ مقادیر(Eb (Sc با استفاده از آزمون بارگذاری سه نقطه مطابق با جدول 4 تعیین شد. ما دریافتیم که مقادیر ضریب نوسانات گلولم از لایه های آن کمتر می باشد.

  از مقایسه (Eb (Sp با (Eb (Sc دریافتیم که با افزایش Eb (Sp)، Eb (Sc) هم افزایش می یابد با تجزیه و تحلیل توسط آزمون F مشخص شد که آن در سطح 0.01 معنی د دار است. تمامی مقادیر Eb (Sp)، از مقادیر Eb (Sc) بیشتر بودکه این افزایش بری گونه سدار ژاپنی %1 – 14% و برای گونه دوگلاس فر %1 – 17 % بود؛ این اتفاق به دلیل ترکیب شدن تنش خمشی با تنش برشی در مدت انجام آزمون خمش است هر چند اثرات کرنش برشی حاصل از تنش برشی در محاسبه Eb (Sp) که با استفاده از فرمول 4 انجام گرفت؛ لحاظ شده بود. رابطه بین Eb (Sp) و Eb (Sc) همچنین با استفاده از تجزیه و تحلیل رگرسیون خطی بررسی و همبستگی آنها مشخص شد. DMOEV1 لایه های گلولم توسط اندازه گیری سرعت انتشار امواج اولتراسونیک مورد بررسی قرار گرفت، DMOEV1 و DMOEVهیچ اختلاف معنی داری نداشتند؛احتمالا دلیل آن این است که لایه های گلولم توسط لایه چسب محکم شده و لذا خواص گلولم در حین فراورش با چسب و اعمال فرکانس فشار و حرارت تغییر کرده است.

  مقاومت به خمش استاتیک گلولم دوگلاس فر و سدار ژاپنی در جدول 4 ذکر شده است.

  رابطه بین MOR و Eb (Sc) که توسط معادلات رگرسیون خطی محاسبه شده، در جدول شماره 5 ذکر شده است. با در نظر گرفتن سفتی تک تک لایه ها، تنش خمشی لایه خارجی گلولم را می توان با استفاده از تئوری خمش تیرهای چند سازه محاسبه نمود  M: ممان (لنگر)خمشی

  E : مدول الاستیسیته

  Y: فاصله محور خنثی موثر تا سطح خارجی گلولم

  مقادیر EJIJ∑ با استفاده از رابطه شماره 4 محاسبه شده اند

  مقادیر σ که در جدول 5 نشان داده شده، با استفاده از رابطه شماره 5 محاسبه گردیده است

  از مقایسه σ با MOR مشخص شد که با افزایش σ مقدار MOR نیز افزایش می یابد (شکل 4) و همبستگی آنها را می توان با رگرسیون خطی مثبت مشخص نمود.(جدول 5) با یک ارزیابی که توسط آزمون F- STUDENT انجام گرفت، مشخص شد آن که در سطح 1% معنی دار است. فرمول رگرسیون همبستگی در جدول5 ذکر شده است.

  همچنین ما تاثیر MOE لایه های خارجی و داخلی، بر روی گلولم حاصله را ارزیابی کردیم و دریافتیم که همانطور که مقادیر e1 e2 از لایه داخلی به لایه خارجی افزایش می یابد. هر چند وقتی این اختلاف از یک حد مشخصی فراتر برود، Eb(sc) کاهش می یابد؛ این کاهش به این دلیل است که در هنگام بار گذاری، لایه های بیرونی در مقابل نیروهای اعمال شده مقاومت کرده و سالم باقی می مانند.در حالی که لایه های داخلی در برابر نیروهای برشی افقی تاب مقاومت نداشته و دچار تخریب می شوند و در نهایت مقاومت گلولم را کاهش می دهند.

  به دلیل اینکه مقدار Eb(sc) در گلولم رابطه مستقیمی با مقدار MOE لایه های خارجی گلولم دارد. مقدار ویژه e3/ Eb(sc) به عنوان شاخصی تاثیر گذار بر روی کیفیت ،برای بررسی تاثیر Eb(sc) گلولم استفاده شد. شکل6 نشان می دهد مقادیر Eb(sc) گلولم مطابق با مقادیر K می باشند و همبسستگی بین آنها را درجدول 6 می توان ملاحظه نمود.

  نتیجه گیری:


  با توجه به تحقیق آزمونی انجام شده در این مطالعه نتایج زیر را می توان استنتاج نمود:

  1. مدول الاستیسیته دینامیک دوگلاس فر و سدار ژاپنی با افزایش درجه با توجه به توضیحات درجه بندی قید شده در CNS14631 افزایش می یابد.

  2. مقادیر DMOET چوبهای بریده شده بیشتر از DMOEV و MOE آنها می باشد، بنا بر این آزمون ارتعاش عرضی روش غیر مخرب مناسبی، برای ارزیابی چوبهای بریده شده به شمار می رود.

  3. با استفاده از ترکیب بندیها در چیدمان مختلف لایه ها در یک گلولم می توان گلولم هایی با مقاومت خمشی گوناگون تولید کرد.

  4. با افزایش MOE لایه های خارجی Eb گلولم افزایش یافت . اگر اختلاف در مقادیر e1 وe3 بین لایه های داخلی وخارجی افزایش یابد (Eb(sc گلولم افزایش می یابد.

  5. به دلیل صلب بودن لایه های گلولم، میانگین میزان (Eb(sp گلولم تقریبا 6% بیشتر از (Eb(sc آن است.  References:

  [1] Sobue N. Measuring method of the strength related factors. Wood

  Indus 1992;47:13–9.

  [2] Iijima Y. Wood-base material wood science and utilization technique

  III large scale wooden structure. In: Japan Wood Research Society,

  published, 1993. p. 23–62.

  [3] Galligan WL, Snodgrass DV, Crow GW. Machine stress rating:

  Practical concerns for lumber producers. FPL-GTR-7, USDA Forest

  Serv., Forest Prod. Lab., Madison, Wis., 1997.

  [4] Yamada M, Takada M, Sano A. Fire-resistance performance of

  structural LVL (4). In: Abstracts of the 51st annual meeting of the

  Japan Wood Research Society, 2001. p. 425.

  [5] Wang SY, Lin SH. Effect of plantation spacing with quality of

  visually graded limber and mechanical properties of Taiwan-growth

  Japanese cedar. Mokuzai Gakkaishi 1996;42(5):435–44.

  [6] Hsu KP, Wang SY. Effects of different spacing distance on wood

  property of Taiwania Cyptomerioides. In: Abstracts of the 2002

  annual meeting of the Chinese forestry association, 2002, p. 335–50.

  [7] Halabe UB, Bidigalu GM, Gangarao HVS, Ross RJ. Nondestructive

  evaluation of green wood using stress wave and transverse vibration

  techniques. Mater Eval 1997;55(9):1013–8.

  [8] Wang X, Ross RJ, Mattson JA, Erickson JR, Forsman JW, Geskse

  EA, et al. Nondestructive evaluation techniques for assessing modulus

  of elasticity and stiffness of small-diameter logs. Forest Prod J

  2002;52(2):79–85.

  [9] Burdzik WMG, Nkwera PD. Transverse vibration tests for prediction

  of stiffness and strength properties of full size Eucalyptus grandis.

  Forest Prod J 2002;52(6):63–7.

  [10] Pellerin RF. A vibrational approach to nondestructive testing of

  structure lumber. Forest Prod J 1965;15(3):93–101.

  [11] Marra GG, Pellerin RF, Galligan WL. Non-destructive determination

  of wood strength and elasticity by vibration. Wood Wood Prod

  1966;24(10):460–6.

  [12] Ross RJ, Pellerin RF. Stress wave evaluation of green material:

  preliminary results using dimension lumber. Forest Prod J

  1991;41(6):57–9.

  [13] Green DW, McDonald KA. Investigation of the mechanical properties

  of red oak 2 by 4’s. Wood Fiber Sci 1993;25(1):35–45.

  [14] Green DW, McDonald KA. Mechanical properties of red maple

  structure lumber. Wood Fiber Sci 1993;25(4):365–74.

  [15] Erikson RG, Gorman TM, Green DW, Graham D. Mechanical

  grading of lumber sawn from small-diameter lodgepole pine,

  ponderosa pine, and grand fir trees from northern Idaho. Forest

  Prod J 2000;50(7/8):59–65.

  [16] Wang SY, Chang T. Studies on the flexural properties of laminated

  beams with different wood species (1) Bending modulus of elasticity.

  Q J Chin Forest 1978;11(1):43–52.

  [17] Okuma M. Studies on the mechanical properties of plywood. Bull

  Tokyo Univ Forest 1967;63:1–60.

  [18] Wang SY, Cho JL. Studies on the dynamic and acoustic behaviors of

  wood (III). Forest Prod Indus 1985;4(3):2–26.

  [19] Curry WT, Hearmon RFS. The strength properties of plywood. In:

  The strength properties of Timber. London, UK: MTP Construction;

  1974. p. 6.177–208.

  [20] Gere JM, Timoshenko SP. Mechanics of materials. 4th ed. Boston,

  MA: PWS Publishing Co; 1997. p. 391–6.

  [21] Dansoh AB, Koizumi A, Hirai T. Bending strength and stiffness of

  glued butt-jointed glulam. Forest Prod J 2004;54(9):40–
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 6. 7
 7. #4
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیام پاسخ: بانک مقالات صنایع چوب

  بررسي ويژگي هاي مكانيكي و ريخت شناسي چندسازه هاي الياف سلولزي- پلي پروپيلن اصلاح شده با الاستومر


  موضوع اين تحقيق بررسي اثر يك نوع اصلاح كننده مقاومت به ضربه بر روي ويژگي هاي مكانيكي و ريخت شناسي پلي پروپيلن پرشده با الياف سلولزي بود. اصلاح كننده مقاومت به ضربه مورد استفاده EPDM (اتيلن پروپيلن دي ان كوپليمر) و الياف سلولزي شامل آلفا سلولز و الياف بازيافتي كاغذ باطله بود. الاستومر (اصلاح كننده) در سه سطح 5، 7.5 ، 10 درصد وزني با چندسازه مخلوط شد و ميزان پركننده در سطح 35 درصد وزني بود. نتايج نشان دادند كه با افزودن الاستومر مقاومت به ضربه فاقدار، كرنش هاي خمشي و كششي افزايش يافتند اما مقاومت كششي، مدول الاستيسيته كاهش يافتند.

  اصلاح كننده روي سختي اثر قابل توجهي نداشته است. همچنين پركننده ها باعث بهبود در مقاومت كششي، مقاومت خمشي و سختي شدند و مدول الاستيسيته را افزايش دادند اما در مقاومت به ضربه فاقدار و كرنش هاي كششي و خمشي كاهش ايجاد كردند. در واقع افزودن 10 درصد الاستومر به چندسازه بالاترين مقاومت به ضربه را ايجاد كرده است؛ درحالي كه براي مقاومت كششي، مقاومت خمشي، سختي و مدول الاستيسيته بالاترين مقادير مربوط به تيمارهايي با صفر درصد الاستومر (بجز پليمرهاي خالص) بود. همچنين براي مطالعه سطوح بينابيني الياف سلولزي و پليمر و چگونگي توزيع الياف از ميكروسكوپ الكتروني پويشي (SEM) استفاده گرديد.  خواص مكانيكي و شكل شناسي فرآورده مركب تهيه شده از الياف كاغذ- پلي اتيلن سنگين

  شاكري عليرضا,هاشمي سيدعلي

  جهت تهيه فرآورده مركب الياف كاغذ- پلي اتيلن سنگين (HDPE)، الياف دو نوع خمير كاغذ نيمه شيميايي سولفيت خنثي (NSSC) و خمير شيميايي- مكانيكي (CMP) در چهار سطح 10، 20، 25 و 30 درصد وزني با پلي اتيلن سنگين مخلوط شدند. تركيب آلي وينيل تري اتوكسي سيلان به عنوان جفت كننده در سه سطح 0، 1 و 2 درصد وزني بكار رفت. ويژگي هاي فرآورده مركب با پلي اتيلن خالص به عنوان شاهد مقايسه شد. پيونددار شدن پليمر با جفت كننده سيلاني توسط اندازه گيري زاويه تماس آب و طيف سنجي مادون قرمز تبديل فوريه (FT-IR) مورد بررسي قرار گرفت و مشخص شد كه افزايش مقدار الياف هر دو نوع خمير كاغذ در فرآورده مركب، طول شكست در محل گسيختگي را كاهش اما مدول الاستيسيته را افزايش مي دهد. تغييرات مقاومت كششي با تغيير مقدار الياف معني دار نيست ولي در حضور جفت كننده مقاومت كششي نسبت به پلي اتيلن خالص بيشتر است.

  بهترين مقاومت كششي و مدول الاستيسيته را به ترتيب نمونه هاي حاوي 30 درصد الياف كاغذ CMP و با 2 درصد جفت كننده سيلاني و 10 درصد الياف خمير كاغذ CMP و 1 درصد جفت كننده دارند كه از مقاومت به ضربه بالاتري نسبت به بقيه نمونه ها برخوردار هستند. نتايج حاصله نشان مي دهد كه تيمارهاي حاوي خمير كاغذ CMP در مجموع خواص مكانيكي بهتري نسبت به تيمارهاي حاوي خمير كاغذ NSSC دارند.  كليد واژه: خمير كاغذ نيمه شيميايي سولفيت خنثي (NSSC)، خمير كاغذ شيميايي- مكانيكي (CMP)، پلي اتيلن سنگين (HDPE)، مواد مركب، وينيل تري اتوكسي سيلان، جفت كننده
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 8. 6
 9. #5
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیام پاسخ: بانک مقالات صنایع چوب

  ساقه پنبه براي تهيه خمير کاغذ


  اين مقاله در همايش خميرسازي TAPPI در سال 2002 گزارش گرديده است.

  چکيده مطلب:

  از ساقه پنبه مصري خميري به روش سوداي سرد و پراکسيد قليايي(APMP) در يک بلندر (مخلوط کن) تهيه گرديد. در کل بازده هر دو فرآيند پايين بود ولي تفاوتهايي در مقايسه با خميرهاي نيمه شيميايي در خواص مشاهده گرديد. خواص مقاومتي در مقايسه با خميرهاي شيميايي پايين ولي قابل رقابت با کاغذهاي نيمه شيميايي بود. براي فرآيند سوداي سرد افزايش قليا در حين فرآيند باعث کاهش بازده در هر دو مرحله خيساندن و پالايش مي گرديد، ولي تاثير کمي بر خواص فيبر در حين فرآيند و تهيه ورقه بعد از پالايش مرحله دوم دارد. تاثيري مشابه در زمان آغشته سازي ( خيساندن) مشاهده شد. دماي بالاتر آغشته سازي باعث افزايش درجه رواني خمير با همان ميزان پالايش در مرحله دوم ميگردد و خاصيت مقاومت به پارگي را افزايش مي دهد، ولي بر روي خواص مقاومت کششي و ترکيدن تاثيري ندارد. افزايش در زمان پالايش باعث کاهش مقاومت به پارگي مي گردد. خمير تهيه شده به روش APMP 50% روشنتر و تا حدودي ضعيفتر نسبت به خمير تهيه شده به روش سوداي سرد است و واضح است که اين خمير به پالايش ثانويه براي رسيدن به درجه رواني مناسب احتياج ندارد. افزايش در مواد شيميايي قليا و پراکسيد باعث کاهش بازده و ميزان آغشتگي مواد مي گردد. افزايش مواد شيميايي همچنين تا حدودي بر زمان پالايشبراي رسيدن به درجه رواني مناسب تاثير دارد و آنرا کاهش مي دهد ، ولي بر روي خواص مقاومتي در همان درجه رواني تاثيري ندارد. افزايش ميزان قليا و پراکسيد در ضمن آغشته سازي باعث کاهش وازده در مرحله غربال کردن و افزايش بازده در اين مرحله مي گردد. افزايش مواد شيميايي تا حدودي باعث افزايش درجه رواني بالاتر در همان ميزان زمان پالايش مي گردد و همچنين باعث افزايش مقاومت کششي و کاهش مقاومت به پارگي مي گردد. روشني ( سفيدي ) با افزايش ميزان درصد مواد شيميايي کاهش مي يابد.

  مقدمه:

  در حال حاضر از مواد غير چوبي ( مواد ليگنوسلولزي ) تنها 7-5% در توليد خمير کاغذ مورد استفاده قرار مي گيرد. توليد خمير کاغذ با اين روش در دو دهه اخير نسبت به توليد خمير از چوب رشد بسيار سريعتري داشته است. بعنوان مثال ميزان توليد در آمريکاي لاتين دو برابر و در آفريقا و خاورميانه اين ميزان سه برابر شده است. در کشورهايي نظير مصر که فاقد جنگلهاي صنعتي و طبيعي مي باشند، ساقه پنبه يکي از ضايعات ( پسماندهاي ) کشاورزي است که براي خمير کاغذسازي مورد استفاده قرار مي گيرد. ساقه پنبه به مقدار فراوان در تمام دنيا قابل دسترس است.در مصر ساليانه 1.9 ميليون تن از اين ماده توليد مي شود. ساقه ها داراي درصدي سلولهاي مغزي هستند که با پوست بيروني تيره رنگ مشکلاتي را در فرآيند تهيه خمير و کاغذ ايجاد مي نمايند.

  دو مشکل اصلي از مصرف و بکار بردن اقتصادي ساقه پنبه براي تهيه خمير کاغذ ممانعت بعمل مي آورد. اولين مشکل حمل و نقل ماده خام مي باشد، که بطور طبيعي از حجيمي بالايي برخوردار است. اين مشکل با استفاده از تکنيکهاي کاهش حجم قابل حل مي باشد. مشکل دوم پوست کني مي باشد که با توجه به نازک بودن ساقه ها امري مشکل بنظر مي آيد. دراين ساهاي اخير تواناييهاي بسياري که منتج به استفاده مواد ليگنوسلولزي مي گکردد کشف و مورد استفاده قرار گرفته است، که با توجه به دو مورد ذيل طراحي شده اند:  1) عدم استفاده يا کاهش مواد شيميايي تا حد امکان چه بطور تنها يا همراه با ماده خام که مي تواند منجر به مشکلات زيست محيطي گردد، مانند موردسولفات (فرآيند کرافت ) و متدهاي سولفات دار.

  2) دومين مورد مربوط مي شود به جداسازي موهد اصلي فرآيند ( سلولز ،همي سلولز و ليگنين ) که با توجه به روشهاي مختلف مقدار اين مواد متفاوت مي باشد.

  تهيه خمير شيميايي مکانيکي پر بازده ممکن است با هر يک از اين موارد به گونهاي برخورد داشته باشد. فرآيندهايي امنند فرآيند سوداي سرد خميري با ويژگيهاي مناسب براي کاغذسازي توليد مينمايد. منتها اين موارد بدون استفاده از مواد شيميايي و فرآيندهاي مورد استفاده ممکن نمي باشد.

  اصلاح و بهبود اين فرآيند منجر به ايجاد فرآيند خميرسازي شيميايي مکانيکي پراکسيد قليايي گرديد که خميري با همان کيفيت توليد مي نمايد و ساده بودن فرآيند و بازده بالاي آن را تغيير نمي دهد.

  خميرسازي به روش سوداي سرد شامل تيمار ماده خام با هيدروکسيد سديم در شرايط بدون فشار مي گردد( تا100 درجه سانتي گراد و بالاتر) که با پالايش مکانيکي در مرحله بعد کامل ميگردد.عملکرد قليا در اين فرآيند باعث واکشيده شدن ديواره سلولي مي گردد و باعث تنشهايي در ديواره اوليه و ثانويه فيبرها مي گردد که باعث از هم پاشيدن الياف در مرحله پالايش مکانيکي مي گردد. اين عمل باعث نمايان شدن لايه S2 ميگردد که باعث پيوند خوب بين فيبرها مي شود. نتها مقدار کمي ليگنين، در اين فرآيند از خمير خارج ميگردد و با توجه به حجيمي و پايين آمدن بازده بعلت خارج شدن همي سلولز و مواد استخراجي است. در مورد چوب ، خمير فرآيند سوداي سرد از خواص مقاومتي بهتري نسبت به خمير آسياب سنگي برخوردار است البته با توجه به باقيماندن ماتي و قابليت چاپ پذيري در خمير حاصله.

  مصرف قليا به همراه پراکسيد هيدروژن فرآيند مکانيکي شيميايي پراکسيد قليايي (APMP) خوانده مي شود، که خميري با کيفيت و روشني بالا با مواد غير چوبي توليد مينمايد.

  منابع کمي در زمينه استفاده ساقه پنبه در فرآيندهاي سوداي سرد و مکانيکي شيميايي وجود دارد.

  مواد و روشها :

  ماده خام:

  ساقه پنبه مورد استفاده دراين تحقيق نوع گيزاي مصري 75 بوده است. ساقه هاي پنبه توسط دست به اندازه هاي 4-2.5 سانتي متر بريده شدهاند. هيچگونه پوست کني انجام نشده است . نمونه هاي تهيه شده توسط آسياب Wiley آسياب و با استفاده از الک 0.4 ميلي متر غربال شده اند. نمونه هاي آسياب شده براي تحليل ساختاري با توجه به استانداردهاي TAPPI مورد استفاده قرار گرفته اند.

  فرآيند خمير سازي سوداي سرد:

  تمامي روشهاي خميرسازي مکانيکي شيميايي بنوعي همگي در مقياس آزمايشگاهي قرار گرفته اند. به منظور اجازه توليد گرفتن مقدار کمي از ساقه پنبه مورد نظر را که فاقد نرمه و ساير مواد اضافي باشد را انتخاب کرده و 100 گرم ماده خشک از اين ماده را در کيسه اي نايلوني با سايز 50 مش قرار مي دهيم. اين کيسه را سپس در ظرفي 10 ليتري حاوي محلول هيدروکسيد سديم با دماي کنترل شده و غلضت مناسب غوطه ور مي نماييم. آب مصرفي ، آب تقطير شده يا ديونيزه شده مي باشد که براي تهيه تمامي محلولها مورد استفاده است. در پايان زمان تاثير گذاري محلول ، کيسه محتوي مواد را از داخل حمام در آورده و با آب مقطر شستشو مي دهيم تا تمامي مواد شيميايي از سطح مواد زدوده شود. بعد از اين مرحله کيسه مورد نظر را در آون با حرارت 105 درجه سانتي گراد به مدت 12 ساعت قرار مي دهيم.

  وزن خالص مواد باقيمانده پس از اين مرحله بدست مي آيد. با اين روش ، بازده کلي اين تيمار شيميايي را مي توان محاسبه نمود.

  پالايشگرهاي ابتدايي در اصل بلندرهاي تجاري بودند(Waring Model 37BL19) که با يک ظرف 4 ليتري تجهيز شده بودند. روتور( بخش گرداننده موتور) بلندر نيروي لازم براي توليد محصول را فراهم مي نمود. فرآيند آغشتهسازي که در پاراگراف قبل توضيح داده شد دوباره تکرار گرديد. در پايان دومين آزمايش آغشته سازي ، مواد داخل بطور مختصر آبکشي شده و سپس به مخزن بلندر منتقل گرديد. با توجه به اعداد بدست آمده بازده در آزمايش اول ،به ميزان لازم آب مقطر 25 درجه سانتي گراد به مخلوط اضافه گرديد تا درصد خشکي آن به 2.5 برسد.

  سپس بلندر را با کمترين قدرت آن راه اندازي نمودند. آمپرسنج توسط گيره به سيم بلندر وصل گرديد تا نيروي جريان يافته از آن در هر 5 ثانيه خوانده و در جريان پالايش بصورت مجموع آنرا اعلام نمايد. عمليات پالايش توسط بلندر زمانيکه انرژي ويژه مصرف شده آن به عدد 900 K*W*Hr/MT رسيد ،متوقف گرديد. در اکثر آزمايشات ، زمان پالايش در حدود 12 دقيقه بود. دماي مواد قبل و بعد از پالايش نيز اندازه گيري گرديد و PH مواد نيز پس از پالايش اندازه گيري شد. يکي از آزمايشها با زمان پالايش بيشتري انجام گرديد.( 17.5 بجاي 12 دقيقه) خمير خشن بدست آمده در آزمايشگاه VOITH توسط الک صفحه اي با سوراخهايي به اندازه 0.010 inch غربال گرديد.

  پس زده هاي الک در آون با حرارت 105 درجه سانتي گراد خشک و سپس وزن شد. بخش قابل قبول خمير توسط آب سرد معمولي شسته شد و در غربال با مش 150 الک گرديد. بخش قابل قبول خمير سانتريوفوژ و فلاف شده و در کيسه هاي دربسته پلاستيکي به مدت 12 ساعت ذخيره شد. وزن کل و درصد خشکي خمير بعد از اين مرحله اندازه گيري گرديد .

  پالايش دوم در بلندر تجاري کوچکتري صورت گرفت( Waring Model 700) . اين بلندر با ظرفي به اندازه 1 ليتر تجهيز شده بود . خميرهاي استحصالي از مرحله اول را رقيق کرده و غلضت آنرا با آب سرد معمولي به 1% رسانديم. پس از اين مرحله بلندر تنها در سرعتهاي قابل دسترس در زمانهاي متفاوت راه اندازي شد ، البته به منظور جلوگيري از تاثير حرارت بر مواد از آب سرد استفاده شد. پس از پالايش ، خمير از نظر درجه رواني بر اساس استاندارد کانادايي (CSF) مورد آزمايش قرار گرفت و از آن کاغذ دست ساز استاندارد (1.2 gr OD) ساخته شد. پس از خشک شدن کاغذهاي دست ساز آزمايشهاي مختلف خواص کاغذ براساس TAPPI صورت گرفت.متغيرهاي اين آزمايش هيدروکسيد سديم، دماي آغشته سازي و زمان آغشته سازي بود.

  خميرسازي مکانيکي با پراکسيد قليايي:

  خمير سازي مکانيکي با پراکسيد قليايي به همان تجهيزاتي که در مرحله سوداي سرد احتياج بود و توضيح داده شد ، نياز دارد. براي هر آزمايش، ساقه هاي پنبه ابتدا به مدت 30 دقيقه در دماي 70 درجه سانتي گراد آغشته سازي مي شوند که مواد مصرفي آن هيدروکسيد سديم به همراه سولفات منيزيم و DTPA در غلضت ثابت 5gpl مي باشد. در پايان زمان آغشته سازي ، پراکسيد هيدروژن نيز اضافه مي گردد و مرحله آغشته سازي براي 90 دقيقه ديگر ادامه مي يابد. آب ديونيزه شده و تقطير شده براي تهيه تمامي محلولها ميبايست مورد استفاده قرار گيرد. متغيرهاي اين آزمايش، غلضت هيدروکسيد سديم و پراکسيد هيدروژن و همچنين نسبت اين دو ماده به يکديگر مي باشد.

  نتايج و بحث:

  آناليز ماده خام:

  نتايج آناليز شيميايي اين دو گونه ساقه پنبه در جدول شماره 1 نشان داده شده است.

  جدول 1: آناليز شيميايي مواد خام براساس وزن خشک.

  با توجه به بازه باز بدست آمده در جدول (8-6) اعداد بدست آمده بنظر منطقي مي رسد. مقدار بالاي هيدروکسيد سديم محلول مصرفي در اين روش خميرسازي بازده کمتري را نسبت به استفاده از چوب نشان مي دهد.

  خميرسازي شيميايي مکانيکي سوداي سرد:

  اولين آزمايشات با توجه به افزايش غلضت هيدروکسيد سديم در زمان آغشتهسازي ثابت (2ساعت) و دماي 70 درجه سانتي گراد انتخاب و طراحي گرديد. جدول شماره 2 شامل اطلاعات و داده هاي اين آزمايشات است.( اطلاعات مربوط به غلضت هيدروکسيد سديم در 80 gpl بدليل مشخص شدن اشتباهات حذف گرديده است.)

  کاهش بازده به ميزان 20-15% پس از آغشته سازي کاملا مشخص است ولي با توجه به ميزان مصرف محلول هيدروکسيد سديم در مواد کارخانه بسيار فاصله دارد و بهتر است.

  کاملا واضح است که ، دسترسي ساقه پنبه به قليا پايينتر از وضعيت کارخانه مي باشد. همانطور که انتضار مي رود، افزايش غلضت قليا در طول آغشته سازي باعث کاهش تمامي مقادير بازده مي شود.

  جدول شماره 2 : اطلاعات و داده هاي مربوط به آغشته سازي ساقه پنبه در 70 درجه سانتي گراد و مدت زمان 2 ساعت با غلضتهاي مختلف قليا.

  پالايش ابتدايي باعث کاهش بازده نهايي پس از آغشته سازي به ميزان 30% مي گردد، که نشان مي دهد مواد از نظر تبديل به مواد محلول و تبديل شدن به نرمه ها که قابليت گذر از الک مش 200 را دارند و ميزان مواد قابل قبول پس از الک را نشان مي دهد . مقدار بازده نهايي تنها 15% بالاتر از آزمون مشابهي است که از ساقه هاي پنبه به صورت شيميايي خمير تهيه شده بود . مقادير بدست آمده تقريبا شبيه به خميرسازي نيمه شيميايي هستند.

  خواص مقاومتي و نوري کاغذ دست ساز تهيه شده از اين خميرها پس از پالايش ثانويه در جدول شماره 3 نشان داده شده است . همانطور که در شکل شماره 1 مشاهده مي نماييد درجه رواني در پالايش دوم در کليه خميرها تقريبا يکسان مي باشد و اين مطلب نشان مي دهد که غلضت قليا بر روي آغشته سازي تاثيري نداشته است . همانطور که همانطور که در شکل 2و 3 نيز مشاهده مي نماييد مقاومتهاي به ترکيدن و کشش نيز بر اثر غلضت قليا بدون تاثير نشان مي دهند. اگرچه در شکل شماره 4 ديده مي شود که غلضت قلياي بالاتر مقاومت به پارگي را کاهش مي دهد.

  جدول شماره 3 : خصوصيات کاغذ دست ساز پس از پالايش ثانويه در غلضتهاي مختلف قليا .

  خصوصيات ماتي براي تمامي خميرها تقريبا بالاست که به طرز عجيبي در خميرهاي با بازده پايين نيز به همين صورت است. خميرهاي تهيه شده به روش سوداي سرد از نظر ماتي درجه بالايي دارند که اين مطلب مي تواند بدليل مقدار ليگنين باقيمانده در ديواره سلولي آنها باشد.

  زماني که ساقه هاي پنبه مشابه به روش شيميايي خمير مي شوند ، اعداد مربوط به مقاومتهاي کششي و ترکيدن به طور کاملا واضح بالاتر از مقادير خميرهاي سوداي سرد هستند. مقدار عددي مقاومت به پارگي براي خميرهاي شيميايي عددي بين مقادير پارگي سوداي سرد در غلضتهاي پايين و بالاي قليا مي باشد.

  مقادير عددي مقاومتها که در خميرهاي سوداي سرد بدست مي آيند تقريبا مشابه اعدادي هستند که در روشهاي سولفيت ، سوداي نيمه شيميايي از ساقه پنبه بدست مي آيند.

  سري دوم ازمايشات با توجه به تاثير زمان آغشته سازي در غلضت ثابت قليا (80 gpl) و دماي ثابت 70 درجه سانتي گراد انجام گرديد. جدول شماره 4 اطلاعات و داده هاي بدست آمده از اين آزمايشات را نشان مي دهد.

  همانطور که انتظار مي رفت زمان آغشته سازي بيشتر باعث کاهش راندمان بالاي نهايي و افزايش راندمان مرحله آغشته سازي در مرحله پالايش اوليه مي گردد. زمان آغشته سازي بالاتر باعث کاهش شديد مقدار وازده هاي الک مي گردد ولي انحلال کلي مواد باعث کاهش راندمان مقادير قابل قبول خمير مي شود. مقدار بازده بدست آمده از اين روش تقريبا مشابه با اعداد بدست آمده از سري آزمايشها مي باشد.

  جدول شماره 4: اطلاعات و داده هاي مربوط به آغشته سازي ساقه پنبه در 70 درجه سانتي گراد و غلضت قلياي 80gpl در زمانهاي مختلف آغشته سازي .

  خصوصيات مقاومتي و نوري کاغذ دست ساز سري دوم آزمايشها در جدول شماره 5 نشان داده شده است.

  همانطور که در شکل شماره 5 مي بينيد زمان آغشته سازي تاثير بسزايي برروي درجه رواني در طول پالايش ثانويه نداشته است. شکلهاي شماره 6و 7 نشان مي دهند که تاثير مشابهي بر روي مقاومتهاي به ترکيدن و کشش وجود دارد در حاليکه در شکل شماره 8 مي بينيم که بلندترين ميزان زماني آغشته سازي باعث کاهش مقاومت به پارگي مي گردد.

  جدول شماره 5 : خصوصيات کاغذ دست ساز تهيه شده از ساقه پنبه پس از پالايش ثانويه در زمانهاي مختلف.

  سري سوم آزمايشها با توجه به دماي آغشته سازي در غلضت قلياي ثابت (80gpl) و زمان ثابت 2 ساعت انجام گرفته است. جدول شماره 6 اطلاعات بدست آمده از اين آزمونها را نشان مي دهد.

  جدول شماره 6 : اطلاعات و داده هاي آغشته سازي ساقه پنبه در زمان 2 ساعت و غلضت قلياي 80gpl با مقادير متفاوت دماي آغشته سازي.

  همانطور که انتظار مي رفت افزايش دماي آغشته سازي تمامي مقادير بازده محاسبه شده را کاهش مي دهد.

  خصوصيات نوري و مقومتي کاغذ دست ساز حاصل از آزمونهاي سري سوم در جدول شماره 7 نشان داده شده است.

  جدول شماره 7 : خصوصيات کاغذ دست ساز تهيه شده از ساقه پنبه پس از پالايش ثانويه در دماهاي متفاوت.

  با توجه به ساير متغيرها دما تاثير زيادي بر نوع پالايش دارد. همانطور که در شکل 9 مي بينيد افزايش دماي آغشته سازي باعث افزايش درجه رواني در زمان پالايش ثانويه مي گردد.اين تاثير بسيار شبيه به افزايش و پيشرفت جداسازي الياف و کاهش آسيب ديدگي الياف در دماهاي بالاتر مي باشد که در عوض احتمالا باعث افزايش نرم شدگي و قليا مي گردد.

  در کل تاثير دما بر روي افزايش درجه رواني نمي تواند دليلي بر تاثيرات متشابه آن برروي مقاومتها باشد. همانطور که در شکل 10و 11 مشاهده مي نماييد مقاومت به کشش و ترکيدگي به دماي آغشته سازي وابسته نيست. اين يافته عجيب است تا زماني که انتظار داشته باشيم دماي بالاتر باعث افزايش نرم شدگي الياف و مقاومت کاغذ مي گردد. همانطور که در شکل شماره 12 مي بينيد، مقاومت به پارگي براي دو دماي پاييني بصورت آزمايشي يکسان مي باشد. در دماي 70 درجه سانتي گراد اگرچه مقادير بطور چشمگيري به مرحله بالاتر سوق پيدا مي کنند . زمانيکه دما به بالاتر از 90 درجه سانتي گراد مي رسد، مقاومت به پارگي به آهستگي کاهش مي يابد و مقدار آن از مقادير دمايي پايينتر بالاتر است. اين رفتار به همراه ماکزيمم مقدار مقاومت به پارگي در دماي آغشته سازي 70 درجه سانتي گراد را نمي توان تشريح نمود. اين امکان وجود دارد که اشتباهاتي در آزمونهاي 70 درجه سانتي گرادي وجود داشته باشد و آزمون دوباره پيشنهاد مي گردد.

  در آزمون ساده پاياني مبنا بر روي تاثير زمان پالايش اوليه قرار گرفت. دو نمونه ساقه پنبه مورد آزمايش در غلضت هيدروکسيد سديم 80gpl در زمان 2 ساعت و دماي 70 درجه سانتي گراد آغشته سازي شدند. يک نمونه به مدت 11 دقيقه و 43 ثانيه پالايش گرديد که اين زمان مقدار انرژي مورد نظر را تامين مي نمود(900 KW*Hr/MT) و نمونه ديگر به مدت 17 دقيقه و 34 ثانيه پالايش گرديد. هر دو خميرها براي پالايش ثانويه انتخاب شدند. جدول شماره 8 نتايج اين آزمونها را نشان مي دهد.

  جدول شماره 8 : خصوصيات کاغذ دست ساز پس از پالايش ثانويه ( در زمان پالايش اوليه متفاوت).

  شکلهاي 13 و 14 نشان مي دهند که زمان پالايش اوليه تاثيري نه تنها بر روي مقاومتهاي کشش و ترکيدن ندارد ، بلکه در پالايش ثانويه نيز بي تاثير است( شاخص ترکيدن بالا بعنوان يک بخش غير طبيعي محسوب مي شود). براي مقاومت به پارگي اگرچه به زمان پالايش اوليه زيادتري نياز است ولي باعث تغيير شکل مي گردد، که در شکل شماره 15 مشاهده مي نماييد. اين تاثير بسيار مشابه کوتاه شدن در حين افزايش زمان در شرايط سخت و کم آب پالايش اوليه مي باشد.

  خميرسازي مکانيکي پراکسيد قليايي :

  سري اول آزمونها بر مبناي تاثير غلضت قليا و پراکسيد در دماي آغشته سازي 70 درجه سانتي گراد بصورت ثابت و زمان ثابت آغشته سازي 2 ساعت و نسبت ثابت قليا به پراکسيد (1:1) صورت گرفته است. جدول شماره 9 اطلاعات و داده هاي مربوط به اين آزمونها را نشان مي دهد.

  جدول شماره 9 : داده هاي مربوط به آغشته سازي ساقه پنبه با محلول پراکسيد قليايي در غلضتهاي قليا و پراکسيد متفاوت ( آغشته سازي در 2 ساعت و 70 درجه سانتي گراد).

  جدول شماره 10 : خصوصيات کاغذ دست ساز ساقه پنبه پس از پالايش ثانويه در غلضتهاي مختلف پراکسيد و قليا ( آغشته سازي 2 ساعت- 70 درجه سانتي گراد).

  درکل بازده آغشته سازي با افزايش غلضت مواد شيميايي کاهش مي يلبد. بازده غربال با افزايش غلضت مواد شيميايي افزايش مي يابد و به همان نسبت وازده هاي الک کاهش مي يابد. مقدار عددي بازده غربال بسيار شبيه به اعداد بدست آمده در روش خمير سازي سوداي سرد مي باشد و همچنين اعداد بدست آمده براي فرآيند شيميايي مکانيکي بسيار پايين هستند.

  داده هاي کاغذ دست ساز مربوطه را در جدول شماره 10 مي توان مشاهده نمود. افزايش درجه رواني نسبت به زمان پالايش ثانويه در شکل شماره 16 رسم شده است . تا زمانيکه مواد شيميايي بيشتر باعث مقادير بالاي درجه رواني در زمان پالايش ثابت هستند ، درکل تفاوت اين دو غير محسوس است. البته بديهي استکه حضور پراکسيد باعث کاهش چشمگير زمان پالايش مورد نياز در مقايسه با فرآيند سوداي سرد مي گردد. اين کاهش باعث بهبود جداسازي الياف و بهبود خواص خمير مي شود .

  شکل شماره 17 نشان مي دهد که مقاومت به کشش بعنوان شاخصي از درجه رواني است . غلضت مواد شيميايي تاثير بسزايي بر روي مقاومت به کشش ندارد. براي مقايسه مي توانيد به داده هاي آزمون سوداي سرد مراجعه نماييد. با توجه به بازه اعداد بدست آمده در درجه رواني فرآيند سوداي سرد مقاومت به کششي تا حدودي بالاتر دارد. نتايج مشابهي در رابطه با مقاومت به پارگي و مقاومت به ترکيدن را مي توانيد در شکلهاي 18 و 19 مشاهده نماييد.

  با استفاده از پراکسيد با توجه به قدرت روشن کنندگي آن روشني اين نوع خمير بالاتر است . مقادير عددي روشني خميرهاي APMP به صورت ميانگين 48% بالاتر از خميرهاي سوداي سردهستند .

  سري دوم آزمونها بر مبناي تاثير ميزان قليا و پراکسيد بر روي ظاهر خمير و خصوصيات کاغذ استحصالي بنا گرديد. غلضت پراکسيد در مقداري ثابت ( 18 gpl) و غلضت هيدروکسيد سديم متفاوت ( 10.8 – 14.4 & 23.4) که به نسبتهاي ( 0.57 - 0.8 - 1.3) قابل تعميم است . داده هاي مربوط به اين قسمت در جدول شماره 11 آورده شده است.

  جدول شماره 11 : داده اي مربوط به آغشته سازي ساقه پنبه در محلول پراکسيد قليايي در نسبتهاي مختلف قليا به پراکسيد ( 70 درجه سانتي گراد – زمان کل آغشته سازي 2 ساعت ).

  افزايش نسبت قليا به پراکسيد باعث افزايش راندمان نهايي مواد مي گردد. اين نتايج بر خلاف انتظار است ، زيرا ميزان قلياي بالاتر مي بايست باعث کاهش مواد گردد. بنظر مي رسد که آب زمان آغشته سازي براي خشک کردن نمونه هاي پاياني در آون ناکافي بوده و اجازه مي دهد که مواد شيميايي با مواد خشک شده باقي بماند. افزايش نسبت باعث کاهش پس زده هاي غربال و در نتيجه افزايش بازده الک مي گردد. در پايان ميزان قلياي بالاتر باعث مصرف پراکسيد بيشتر مي شود .

  خصوصيات مقاومتي کاغذ دست ساز خمير استحصالي در جدول شماره 12 آورده شده است . افزايش درجه رواني در طول پالايش ثانويه در شکل شماره 20 نشان داده شده است. نسبت بالاي قليا به پراکسيد باعث افزايش آرام درجه رواني در زمان ثابت پالايش مي گردد.

  جدول شماره 12 : خصوصيات کاغذ دست ساز پس از پالايش ثانويه در نسبتهاي متفاوت قليا به پراکسيد.

  در شکلهاي 21 تا 23 تاثير متقابل درجه رواني نسبت به مقاومتهاي کشش، پارگي و ترکيدن رسم شده اند.بالاترين نسبت ( 1 به 3 ) باعث افزايش آرام مقاومت به کشش و کاهش بيشتر مقاومت به پارگي مي گردد. مقاومت به ترکيدن با تغيير نسبت تاثير نمي پذيرد. افزايش نسبت قليا به پراکسيد باعث کاهش ميزان روشني کاغذ دست ساز مي گردد.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 10. 7
 11. #6
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیام پاسخ: بانک مقالات صنایع چوب

  ارزيابی فنی اقتصادی تبديل ضايعات


  چکيده
  در اين تحقيق مطالعاتی حول محور ارزيابی فنی اقتصادی روی بحث تبديل ضايعات و پسماندهای 17 محصول عمده کشاورزی در ايران شامل: 1- گندم و جو 2- شلتوک 3- دانه های روغنی 4- گوجه فرنگی 5- ضايعات سيب زمينی 6- چغندر قند 7- پنبه 8- نيشکر 9- مرکبات 10- سيب 11- انگور 12- خرما 13- پسته 14- بادام 15- گردو 16- چای 17- زيتون صورت گرفته است.

  مقدمه
  سالانه ميليون ها دلار ارز جهت واردات موادي شامل:
  - خوراك دام و طيور، انواع پروتئين هاي مصرفي انسان، دام و طيور و مواد مكمل آن
  - انواع اسيد هاي آمينه و آلي مثل ليزين، آلانين، سيتريك، لاكتيك، گلوتاميك و .....
  - انواع مواد شيميايي مثل الكل ها، فورفورال، پكتين، استن و ....
  - انواع اسانس ها براي مصارف صنايع غذايي و بهداشتي
  - انواع كاغذ و خمير آن

  از كشور خارج مي شود و اين روند هر سا له سير صعودي به خود مي گيرد، اين در حاليست كه حجم دور ريز ضايعات كشاورزي در مزارع كشور قابل تأمل ميباشد. اين مسئله زماني اهميت خود را نشان ميدهدكه بدانيم ضايعات و پسماندهاي مزارع در ديگر كشورها منبع اصلي تأمين مواد مذكور براي صادرات به ايران وكشورهاي مشابه مي باشند. در تمامي فرايند هاي كشاورزي و صنايع مربوطه علاوه بر توليد محصولات اصلي، محصولات جانبي نيز توليد مي شود كه حجم وسيعي را شامل مي گردد و به علت اين كه محدودة وسيعي براي به كارگيري اين محصولات وجود دارد، بسياري از كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه، ارزش بالاتري را براي آنها در نظرمي گيرند، بگونه ايكه در بعضي موارد از محصول اصلي نيز بسيار با ارزش تر مي باشد. از طرفي براساس آمارهاي موجود در ايران تقريباً نيمي از محصولات كشاورزي بدون اينكه به مصرف برسد در مراحل مختلف از بين مي روند و صنايع تبديلي موجود در ايران به آن حد از رشد نرسيده كه بتواند از تمامي اجزاء يك محصول كشاورزي بهره مناسب و كامل را ببرد. همانطور كه ذكر شد، كليه اقلام وارداتي مذكور و صدها ماده پر ارزش ديگر در حال حاضر در سراسر دنيا از ضايعات و محصولات جانبي كشاورزي و طي يك برنامه منسجم در صنايع تبديلي توليد مي شوند و با توجه به آمار و ارقام مربوط به حجم مواد مذكور در ايران در صورت داشتن برنامه اي مدون و ساز و كار مناسب در جهت برنامه ريزي، كسب تكنولوژي هاي نداشته و ساماندهي داشته ها مي توان از اين مواد كه در اكثر مواقع نيز مسايل زيست محيطي حادي را هم بدنبال دارد در جهت استفاده بهينه و تبديل آنها به مواد با ارزش گامي در جهت شكوفايي اقتصاد كشاورز و كشاورزي برداشت.

  گزارشات منتشر شده جهاني نشان مي دهد كه كار بر روي اين زمينه يعني دست يابي به فرايندهايي مقرون به صرفه و قابل انجام جهت بازيافت و فرآوري محصولات جانبي و ضايعات در سالهاي اخير رشد فراواني داشته است و بي شك در اين رابطه علم بيو تكنولوژي نقشي اساسي داشته است. 1-4 در اين تحقيق، با بررسي جامع بر روي كليه محصولات كشاورزي كه در داخل كشور توليد مي‌گردد، مهمترين اقلامي را كه مي توان برروي ضايعات آنها سرمايه گذاري نمود انتخاب و مطالعه شده است. اقلام مورد مطالعه شامل. ضايعات كشاورزي و صنعتي، گندم، شلتوك، دانه هاي روغني، گوجه فرنگي، سيب زميني، چغندر قند، پنبه، نيشكر، مركبات، سيب، انگور، خرما، پسته، بادام، گردو، چاي و زيتون مي گردد که به جهت محدوديت صفحات به تشريح اطلاعات بدست آمده در مورد تعدادي از موارد مذکور پرداخته ميشود.

  1- گندم5-8
  گندم گذشته از جنبه تجارتي مهم آن در دنيا، سلاحي كارآمد در مناسبات سياسي و جهاني است كه روز به روز بر اهميت كاربردي آن افزوده مي شود. با اينكه جمعيت ايران در حدود 1% جمعيت جهان است ولي در حدود 5/2% گندم جهان را مصرف مي كند كه اندازه اي خارج از تعادل سطوح استاندارد بين المللي است و تا حدود زيادي خبر از ضايعات بالا و مصرف آن بوسيله دام و طيور مي دهد. گندم همانند انرژي، كالايي راهبردي شناخته مي شود و از شاخص هاي مهم كشاورزي محسوب مي‌گردد. در حال حاضر سهم بزرگي از پتانسيل كشاورزي كشور به توليد گندم اختصاص دارد يعني رقمي در حدود 1/5 ميليون هكتار (مركز آمار ايران 79) كه با احتساب 25% ضايعات تقريبي گندم در كشور در واقع حدود 3/1 ميليون هكتار از اراضي مستعد كشور، با صرف كليه نهاده هاي زراعي، ضايع مي شود و اين با هدفهاي كشاورزي در رسيدن به خود كفايي در تضاد است. بطور كلي ضايعات گندم را مي توان به بخش هاي زير تقسيم نمود:

  1- ضايعات كاشت

  ضايعات در اين مرحله ، مقدار اضافه مصرف بذر است كه معمولاً حدود 20% برآورد مي شود و عمدتاً ناشي از خلاء تكنيكي و استفاده از شيوه هاي منسوخ كاشت مي باشد كه برابر 3/1 % كل گندم مصرفي كشور و يا 2%‌ كل گندم توليدي كشور است.

  2- ضايعات پيش از برداشت
  شامل ضايعات تأخير برداشت است كه بصورت ريزش يا سبز شدن روي خوشه در نواحي باران خيز حاصل مي شود. در يك طرح تحقيقاتي تلفات قبل از برداشت معادل 9/54 كيلوگرم در هكتار اندازه گيري شده است.

  3- ضايعات برداشت
  ضايعات در مرحله برداشت با كمباين شامل تلفات سكوي برش (%2- 5/0)، تلفات واحدهاي كوبنده (%1-5/0)، جداكننده (%4/0-2/0)، تميز كننده (%2/0-04/0) ‌و ساير عوامل است.

  4- ضايعات پس از برداشت

  اين ضايعات را مي توان به 4 دسته ضايعات حمل و نقل و ريخت و پاش (%5/5)، ضايعات بوجاري (%2/0)، ضايعات انبارداري (4%) و ضايعات تبديل (%5) طبقه بندي نمود.
  از طرفی محصول جانبي گندم کاه می باشد. قرنهاست از كاه بعنوان ماده اوليه ساخت كاغذ (مخصوصاً در چين) استفاده مي شود. هم اكنون درمناطقي نظير اروپاي شرقي، آمريكاي جنوبي، خاورميانه و آسيا کاه بعنوان ماده اوليه مهم در صنعت خمير كاغذ مي باشد. دليل اصلي تداوم كاربرد كاه در ساخت كاغذ سهولت دستيابي به آن به عنوان پسماند توليد مواد غذايي است. اما مشكل هزينه هاي كارگري جهت جمع آوري، ذخيره سازي و جابجايي، كاربرد اين ماده را بيشتر به كشورهايي كه داراي نيروي انساني ارزان هستند و فرايندهايي كه كارخانجات مقياس كوچك نياز دارند محدود كرده است. موارد استفاده ديگر كاه عبارتند از:

  1- تغذيه دام، 2- منبع سوخت و توليد انرژي در كشورهاي غربي، 3- بستر دامها، 4- توليد پروتئين، 5- توليد كودهاي آلي، 6- افزايش حاصلخيزي خاك

  2- دانه هاي روغني9-10
  استخراج روغن از 5 دانه روغني مهم كه عبارتند از بذر سويا، پنبه دانه، آفتابگردان، بادام زميني و شلغم روغني به روشهاي مختلف شامل: استفاده از حلال و استفاده از فشار و گاهی استفاده از دو روش فوق بصورت توأم، صورت مي گيرد. محصول جانبي فرايند هاي روغن كشي كنجاله نام دارد كه داراي مقدار نسبتاً زيادي پروتئين بوده و چنانچه كه خوب تهيه شده باشد اسيدهاي آمينه متشكل آن از لحاظ ميزان و قابليت جذب در حد مطلوبي است و به همين جهت در جيره غذايي دام و طيور براي تامين قسمت قابل توجهي از پروتئين و بعضي از اسيدهاي آمينه ضروري استفاده مي گردد.

  3- نيشكر (محصولات جانبي صنعت توليد شكر از نيشكر)11-12
  مقدار توليد نيشكر در سال 1376 ، 2059 هزار تن بوده است از آنجا كه از هر 100 تن نيشكر 25 تن سرني، 35 تن با گاس تر، 10 تن شكر، 4 تن ملاس بدست مي آيد لذا مقدار باگاس و ملاس توليد شده در اين سال به ترتيب 720 و 82 هزار تن مي باشد. از باگاس نيشكر به عنوان سوخت در توليد برق، زغال چوب و متان و همچنين در صنايع سلولزي در توليد كاغذ، فيبر، مقوا و نئوپان استفاده مي شود. از طرف ديگر باگاس به عنوان يك ماده ليگنو سلولزي در توليد فورفورال، آلفا سلولز، اگزيليكول، انواع پلاستيك ها و خوراك دام استفاده مي شود. يكي ديگر از محصولات جانبي توليد شكر از نيشكر، ملاس است. ملاس شربت قندي حاصل از استحصال كريستالهاي شكر است كه به وسيله سانتريفوژ كردن بدست مي آيد. اين مايع حاوي مقدار زيادي قند مي باشد كه در شرايط متعارف قابل استخراج و كريستاليزاسيون نمي باشد. از ملاس نيشكر در صنايع تخميري در توليد موادي مانند اسيد استيك، سركه، استن، بوتانل، اسيد سيتريك، اسيد لاكتيك، گلسيرول. خمير مايه، آنتي بيوتيك ها، ليزين، گلوتاميك اسيد مي توان توليد كرد. همچنين از ملاس در توليد الكل، خوراك دام، كود، دكستران و صمغ استفاده مي شود. از گل صافي كه در تصفيه شكر بدست مي آيد مي توان موادي مانند چربي ها و موم استخراج كرد و يا از آن براي توليد كود و خوراك دام استفاده مي شود.

  4- مركبات13-14
  كشور ايران با برداشت سالانه 3 ميليون و 51 هزارتن مركبات از 200 هزار و 105 هكتار باغهاي بارور، هفتمين توليد كننده مركبات در جهان و با توليد 000/640 تن ليموترش اولين توليد كننده در آسيا و چهارمين در جهان است. ضايعات در كشور ما شامل ضايعات برداشت، حمل و نقل، نگهداري و تبديل آنهاست. جدول زير ميزان ضايعات تبديل حدود 000/900 تن مركبات را نشان مي دهد. تفاله باقيمانده از فرايند آبگيري مركبات در حدود 50% وزن ميوه را شامل مي شود. اين تفاله ماده اوليه اي براي توليد محصولاتي مانند پكتين، غذاي دام، پوست شيرين شده، روغن پرس سرد، ملاس، ليمونن، مارمالاد و ژله پوست مركبات، محصولات حاصله از هسته مركبات، فلاونوييدها و … است.

  قندها بصورت كربوهيدارتهاي محلول در تمام قسمت هاي ميوه مركبات به استثناي آب ميوه هاي اسيدي مانند آب ليمو وجود دارند و نزديك به 40% وزن خشك پوست ميوه هاي پرتقال و گريپ فروت را تشكيل مي دهند كه در اين ميان گلوكز، فروكتوز و ساكاروز از قندهاي اصلي هستند. مواد غير قابل حل در الكل در پوست مركبات شامل 50-30% مواد پكتيني، 40-20% سلولز، 20-10% همي سلولز مي باشد. تفاوتهاي زيادي بين تركيبات شيميايي تفاله مركبات مناطق مختلف وجود دارد. در ذيل به تعدادي از فرآورده هاي حاصله از محصولات جانبي فرآيند مركبات اشاره ميشود:

  1- پالپ خشك شده و ملاس مركبات، 2- پكتين: منبع اصلي توليد پكتين پوست مركبات مي باشد. پكتين به عنوان عامل ژله اي در تهيه مرباجات و برخي شيريني ها كاربرد داشته و حدوداً 3% پوست مركبات را شامل مي شود، 3- قرص هاي مركبات: قرص هاي مركبات توليد شده از پوست مركبات بصورت مكمل غذايي دارويي به غذاي دامهاي شيري و گوشتي اضافه مي شود، 4- مواد حاصل از تخمير ضايعات مركبات: فرايندهاي تخميري براي افزايش ارزش اقتصادي محصولات جانبي و تبديل ضايعات به فراورده هاي مفيد نقش مهمي دارند. محصولات تخميري مختلفي از جمل اتانول، متان، پروتئين تك ياخته (scp) اسيدهاي آمينه، اسيد پيرويك، 2 و 3- بوتيلن گليكول و پكتين ميكروبي را مي توان از ضايعات مركبات توليد نمود.

  5- انگور12
  تفاله انگور يك پسماند ليگنوسلولزي و باقيماندة فرآيند آب گيري از ميوه انگور است. تفاله انگور حدود بيست درصد وزن مرطوب ميوه اوليه را تشكيل ميدهد. به طور معمول اين پسماند در زمين مدفون مي‌شود. اما اين روش علاوه بر هزينه بر بودن باعث مشكلات زيست محيطي نيز مي شود. از طرفي به دليل ميزان پروتئين و هضم پذيري پايين، كاربرد مستقيم تفاله به عنوان خوراك دام چندان مناسب نيست. بنابراين در سالهاي اخير توجه محققين به بازيافت محصولات مفيد از تفاله انگور و بهبود كيفيت آن براي خوراك دام جلب شده است. ميزان توليد انگور در كشور در سال 1376، 2150 هزار تن بوده است و مقدار قابل توجهي از آن جهت توليد آب انگور در كارخانجات صنايع تبديلي مورد استفاده قرار گرفته است. تركيب شيميايي تفاله انگور به طور قابل توجهي نسبت به نوع انگور و نوع فرآيند آبگيري (پرس داغ يا سرد) متغير است. اما به طور كلي تفالة انگور حاوي مقادير نسبتا زيادي قند (عمدتاً، گلوكز، فروكتوز و ساكارز)، تارتارات، آنتوسيانين و فيبر خام است كه مي توان آنها را بازيابي و مورد استفاده قرار داد. از تفاله انگور مي توان با تخمير حالت جامد يا غوطه ور اتانول توليد كرد. تفاله انگور از نظر ميزان تاتارات خيلي غني است. پس از تخمير الكلي تفاله، تارتارات موجود در پسماند را مي توان با آب داغ استخراج كرد. تفالة انگور منبع خوبي از آنتوسيانين ها است. آنتوسيانين ها رنگدانه هاي طبيعي موجود در ميوه ها و سبزيجات هستند. اين رنگدانه ها در محدودةpH بين 3-1 رنگ قرمز از خود نشان داده و مي توانند در بعضي مواد غذايي با اسيديتة بالا مورد استفاده قرار گيرند. فيبر خام موجود در تفالة‌ انگور را به دو صورت مي توان مورد استفاده قرار داد. صورت اول هضم بي هوازي آن براي توليد متان است و صورت غني سازي آن از نظر ميزان پروتئين و استفاده از آن به عنوان خوراك دام است.

  از طرف ديگر هسته انگور منبع با ارزشي براي تهيه روغن جهت مصارف خوراكي و صنعتي است. حدود 26-23 درصد از تفاله انگور را هسته هاي آن تشكيل مي دهد. تركيب اسيدهاي چرب استخراج شده از آن شامل اسيد ميريستيك، پالمتيك، استئاريك، اولئيك و لينولئيك است بالاترين مقدار آن اسيد لينولئيك است. ميزان كل اسيدهاي چرب اشباع شده و غير اشباعي هسته انگور به ترتيب 13-12 و 87-86 درصد مي باشد. بطور كلي محصولات بازيابي مفيد از تفاله انگور در شكل زير بصورت خلاصه نشان داده شده است.

  6- خرما3،4،12
  خرما از محصولات عمده كشارزي ايران است و حدود 60 درصد وزن خشك آنرا قند تشكيل مي دهد. مناطق عمده كشت خرما در ايران استانهاي خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سيستان بلوچستان، فارس، كرمان مي باشد. ميزان توليد خرما در كشور در سال 1376، 877 هزار تن بوده است. بدليل نامرغوب بودن حدود 30 درصد خرماي توليد شده در كشور مستقيماً جذب بازار مصرف نمي شود و مي بايست در واحدهاي صنايع تبديلي و فرآوري تبديل به فرآورده هاي با ارزش شود. اين فرآورده ها به دو بخش تخميري و غير تخميري تقسيم بندي مي شود. از آنجاكه خرما حاوي درصد زيادي قند است لذا به عنوان منبع كربني در فرايندهاي تخميري استفاده مي شود. مهمترين فرآورده هاي تخميري خرما عبارتند از:

  1- اتانول: تخمير الكلي مواد قندي يك فرايند بيوشيميايي است كه توسط مخمر ساكاروسيس سروزيه انجام مي‌گيرد. براي توليد اتانول از خرما ابتدا لازم است كه عصاره گيري از آن صورت گيرد، تا قند از خرما استخراج گردد. ميزان قند استحصال شده در فرايند عصاره گيري به پارامترهاي متعددي مانند پيوسته يا مداوم بودن سيستم، يك يا دو مرحله اي بودن، زمان، دما و غيره بستگي دارد.

  2- سركه: فرايند توليد سركه از خرما شامل دو مرحله تخمير بي هوازي توليد مايع تخميري الكلي سپس تخمير هوازي مايع تخميري الكلي به سركه است. فرايند بي هوازي تبديل عصاره استحصال شده از خرما به مايع تخميري الكلي مشابه فرايند اتانول است. مايع تخميري الكلي توسط باكتري هاي گونه استو باكتر به اسيد استيك تبديل مي شود. مايع خروجي حاوي 6-4 درصد اسيد استيك است. محلول فوق را پس از پاستوريزه كردن به عنوان سركه به بازار عرضه مي شود.

  3- اسيد سيتريك: اسيد سيتريك از پرمصرف ترين اسيدهاي آلي در صنايع غذايي، دارويي و بهداشتي است كه در فرآيند تخمير توسط ميكروارگانيسم آسپرژيلوس نيجر از مواد قندي توليد مي شود. خرما به دليل داشتن درصد زيادي قندهاي منوساكاريد منبع كربني مناسبي براي فرآيندهاي تخميري است. اسيد سيتريك دركشت غوطه ور و سطحي توليد مي شود. در كشت غوطه ور فرآيند تخمير در فرمانتورهاي بزرگ همراه با حجم زيادي مايع تخميري انجام مي گيرد. در كشت سطحي ميكرو ارگانيسم ها بر روي مواد جامد فاقد آب آزاد رشد مي كنند. در فرآيند توليد اسيد سيتريك از خرما ابتدا عصاره گيري از خرما انجام مي گيرد، سپس فرآيندهاي تخليص و جداسازي يونهاي فلزي و تخمير انجام گرفته، در پايان مايع تخميري وارد بخش پايين دستي شده و در نهايت اسيد سيتريك توليد مي شود. توليد اين ماده از خرما در فاز آزمايشگاهي انجام گرفته است و در جهان هيچگونه نتايج تجربي در زمينه توليد در مقياس پايلوت و صنعتي وجود ندارد. لذا جهت صنعتي شدن فرآيند فوق مي بايست توليد در مقياس نيمه صنعتي انجام گيرد و در صورت موفقيت آميز بودن طراحي و توليد در واحد صنعتي انجام گيرد.

  4- توليد پروتئين تك يافته (SCP): پروتئين تك ياخته سلولهاي خشك شده ميكروارگانيسم هاي مانند باكتريها، مخمرها، كپك ها، جلبك ها و قارچ هاي عالي است كه در مقياس وسيع كشت داده شده و به عنوان منبع پروتئين مورد مصرف انسان يا حيوان قرار مي گيرند. پروتئين تك ياخته بدليل ميزان تكثير بالا، ميزان محتوي پروتئين بالا، توانايي استفاده از منابع كربني ارزان قيمت و غيره جايگزين تمام يا بخشي از خوراك دام و طيور خواهد گرديد. ضايعات خرما حاوي تركيبات قندي بوده و منبع مناسبي براي توليد SCP مي باشد.

  5- توليد چربي از خرما: مواد قندي خرما توسط ميكروارگانيسم هاي گونه پني سيليوم ليلاكيوم و پني سيليوم سوپي (زالسكي) در فرايند تخمير به چربي تبديل شده كه با روش استخراج، محصول خالص چربي بدست مي آيد. البته در اين مورد نتايج علمي كمي وجود دارد.

  مهمترين فرآورده هاي غير تخميري خرما عبارتند از:
  1- شربت خرما: شيره خرما متداولترين فراورده مشتق از خرما مي باشد كه هم به صورت خانگي و هم صنعتي توليد مي شود. براي توليد آن خرما را با مقدار مشخصي آب مخلوط و سپس گرم مي كنند و مواد قابل حل در آب خرما استخراج مي شود. عمليات عصاره گيري فوق به صورت يك يا دو مرحله اي انجام مي گيرد و بازدهي آن حدود 80-60 درصد بر پايه مواد قابل حل خرما است. سپس عصاره فوق را تصفيه كرده و در نهايت تابريكس 75 تغليظ مي شود. فرايند تصفيه عصاره خرما جهت جداسازي مواد غير قندي است.

  2- قند مايع: از عصاره استخراج شده از خرما با تصفيه بيشتر و تغليظ مي توان قند مايع توليد كرد. فرايند تصفيه فوق شامل استفاده از ستون هاي تبادل يوني، رنگ بري، جدا سازي مواد معدني و تركيبات سنگين است. از مشخصات قند فوق كريستاله نشدن آن است به همين دليل اين قند قابل تبلور نيست و مي تواند بخوبي با شربت غليظ فركتوز (HFCS)‌ رقابت كند.

  3- شهد و لواشك خرما: از طرفی هسته خرما حدود 12-6 درصد وزن كل خرما را تشكيل مي دهد.

  مهمترين فرآورده هاي حاصل از هسته خرما عبارتند از:

  1- روغن هسته خرما: از هسته خرما روغن زرد رنگ مايل به سبز كم رنگ استخراج مي شود وزن مخصوص آن 9207/0 است اسيدهاي چرب لينولنيك، لئوريك، ميريستيك، پالمتيك در آن وجود دارد. استخراج روغن از هسته خرما با حلالهاي آب، تتراكلريدكربن، هگزان، هپتان استفاده مي شود كه تجربيات نشان داده كه حلال هگزان مناسب تر است.

  2- كنجاله خرما: در اثر فرايند عصاره گيري از خرما در توليد شربت و قند مايع كنجاله باقي مي ماند. كه حدود 30 درصد وزن خرما را كنجاله تشكيل مي دهد. و حاوي مواد پروتئيني، فيبر، چربي، خاكستر و مواد قندي است و از آن به عنوان خوراك دام استفاده مي شود.
  3- مصارف چوب و الياف نخل: از چوب قند خرما براي توليد نئوپان و چوب مي توان استفاده كرد. از الياف خرما براي استحصال سلولز، ليگين، فورفورال استفاده مي شود همچنين از آن مي توان كاغذ توليد كرد.

  7- گردو15-19
  ميزان برداشت گردو در داخل كشور بر اساس آمارهاي سال 1376 به رقمي حدود 125 هزار تن در سال مي رسد. با توجه به اين موضوع كه گردو داراي دو پوست مي باشد، رقمي معادل با 40 هزار تن پوست سبز گردو بدست مي آيد. البته پوست سبز گردو با توجه به وجود موادرنگي و ديگر اجزاي آن از ساليان گذشته مورد استفاده قرار مي گرفته است، ولي اطلاعات و آمارها نشان مي دهند كه در اين زمينه جاي كار بسياري وجود داشته و مي توان با ساماندهي و صنعتي كردن آن مواد بسيار با ارزشي از قبيل چندين رنگدانه طبيعي و مواد پروتئيني از آن بدست آورد.
  پوست چوبي گردو كه بعنوان ضايعات پس از جدا كردن مغز آن بدست مي آيد به حدود 60 تا 70 هزار تن در سال مي رسد. در داخل كشور تا كنون بيشتر آن را جهت سوزاندن استفاده كرده اند و البته با توجه به خصوصيات بسيار منحصر بفرد اين پوست چند طرح تحقيقاتي تا بحال به روي آن جهت استفاده در تصفيه فاضلاب و جداسازي فلزات سنگين از آب بصورت مستقيم انجام شده است. بهرحال، كاربرد بسيار با ارزش تري براي اين پوست معرفي شده است كه مربوط به تبديل آن به گونه هاي مختلفي از كربنهاي فعال مي باشد. اين پوست را مي توان بطور كلي به دو نوع كربن فعال اكسيد شده و اكسيد نشده تبديل نمود. از اين كربنهاي فعال براحتي مي توان در صنايع مختلف غذايي همچون بعنوان رنگ بر در تصفيه شكر، به عنوان جاذب فلزات سنگين در تصفيه آب استفاده نمود.

  نتيجه گيري
  با توجه به آمار و اطلاعات ارائه شده در قسمتهاي قبلي، ضرورت انجام كارهاي تحقيقاتي و عملياتي بر روي تبديل ضايعات كشاورزي به محصولات با ارزش و در بسياري موارد پر ارزش كاملاً محسوس است. نتايج اين بررسي نشان مي دهد كه از ميان اقلام مختلف كشاورزي كه در داخل كشور توليد مي گردد، موارد زير با توجه به ميزان كلي توليد آنها و همچنين ميزان ضايعات بدست آمده از آنها، در اولويت بيشتري قرار دارند. اين موارد شامل ضايعات كشاورزي و صنعتي، گندم، جو، شلتوك، دانه هاي روغني، گوجه فرنگي، سيب زميني، چغندر قند، پنبه، نيشكر، مركبات، سيب، انگور، خرما، پسته، بادام، گردو، چاي و زيتون مي گردد.

  منابع
  1- G. Bbistanzi, H. Hassan, “The potential of agro-industrial by products as feeds for livestock in Lebanon” Livestock research for rural development , 12, 2002, 3.
  2- S. P. Pandey, A. k. Tiwari, “The use of agricultural by-products as alternative fuels”, ZKG International, 2002, 55, (2), 68.
  3- بررسی وضعيت توليد و مصرف محصولات کشاورزی قابل تبديل.... معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی تهران 1379.
  4- طراحی و تأسيس يک واحد جند منظوره جهت توليد SCP ...، پژوهشکده مهندسی وزارت جهاد کشاورزی 1380.
  5- D. wang, X. S. Sun, “Low density particalboard from wheat straw and corn pith” Industrial crops and products 15, 2002, 43.
  6- Heslop, “Ten years of experience with commercial particleboard/ composite materials symposium proceeding, 1997, pp 109-113.
  7- Y. Mekashaa, A. Tegegneb, A. Yamic, N. N. Umunna, “Evaluation of non-conventional agro - industrial by-products as supplementary feeds for ruminants”, Small Ruminant Research, 44 (2002) 25.
  8- ارزش غذائي خرده گندم و ضايعات ماکاروني به عنوان يک ماده غذائي و اثر آنها بر توان جوجه های گوشتی، عباسعلی قيصری، مؤسسه تحقيقات دام، 1381.
  9- U. Kalapathy, N. S. Hettiarachchy “Modification of soy proteins and their adhesive properties on wood” J. Am. Oil chem., soc, 1995, 72, 507.
  10- L.C.Dickey, N. Parris “Serial batch extraction of zein from milled maize” Industrial crops and products, 15, 2002, 33.
  11- استفاده از مخلوط ملاس با سطوح مختلف اوره در جيره غذائی گوساله، مرتضی رضائی، مؤسسه تحقيقات دام، 1380.
  12- طراحی و تاسيس يک واحد جند منظوره جهت scale- up توليدL-Lysine ... ، پژوهشکده مهندسی وزارت جهاد کشاورزی 1380.
  13- J. A. Larrauri,“New approaches in the preparation of high dietary ®bre powders from fruit by-products”,Trends in Food Science & Technology,10(1999) 3.
  14- تعيين ارزش غذائی پس مانده های ميوه و سبزيجات ميادين ميوه، ناصر تيمور نژاد، مؤسسه تحقيقات دام، 1377.
  15- Z. Antal, A. Xidai, “synthesis of a high- yield activated carbon by oxygen gasification of charcoal” Ind. Eng. Chem. Research, 38, 1999, 3386.
  16- توليد کربن فعال از مواد سلولزی (جوب، هسته زيتون، ...)، دکتر کاغذجی، دانشگاه امير کبير، 1380.
  17- E. Ram-rez-L_opez, J. Corona-Hern_andez, L. Dendooven, P. Rangel, F. Thalasso, Characterization of five agricultural by-products potential biofilter carriers.
  18- توليد کربن فعال از مواد سلولزی (جوب، هسته زيتون، ....)، دکتر کاغذجی، دانشگاه امير کبير، 1380.
  19- توليد کربن فعال از ضايعات کشاورزی، دکتر کلباسی، دانشگاه امير کبير 1379.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 12. 6
 13. #7
  ultra
  یـار آشــــــــــــــــنـا
  تاریخ عضویت
  2010/12/04
  محل سکونت
  خودمم نمیدونم...
  پست‌ها
  146
  255
  167
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  8

  پیام پاسخ: بانک مقالات صنایع چوب

  ارزیابی خواص مکانیکی چوبهای دوگلاس فر و سدار ژاپنی توسط تکنیکهای غیر مخرب


  ترجمه مقاله ای تحت عنوان
  Evaluation of the mechanical properties of Douglas-fir and Japanese cedar lumber and its structural glulam by nondestructive techniques

  نویسندگان: Te-Hsin Yang a, Song-Yung Wang a, Cheng-Jung Lin b, Ming-Jer Tsai.a

  گرداورنده:مصطفی برزگر

  چکیده:

  هدف این تحقیق بررسی تاثیر چیدمان لایه ها بر روی خواص خمشی گلولم های ساخته شده از چوب دوگلاس فر و سدار ژاپنی با استفاده از روشهای درجه بندی بصری، مطابق با CN13631 و تکنیکهای ارزیابی غیر مخرب (شامل تکنیک امواج فراصوت، آزمون ارتعاش عرضی و آزمون خمش استاتیکی) از لایه های دارای MOE استاتیکی و دینامیکی بالا برای لایه های خارجی به منظور تولید گلولم ساختمانی همگن و غیر همگن با خواص مقاومتی بالا انتخاب شد. میزان همبستگی، با استفاده از انواع مختلف روشهای آزمایش غیر مخرب و سپس تجزیه و تحلیل آنها به دست آمد. این نتایج حاکی از آن بودند که مقادیر DMOEv، DMOEt و MOE در دو گونه دوگلاس فر و سدار ژاپنی به ترتیب از درجه کاربردی به درجه استاندارد و سپس به درجه ساختمانی کاهش می یابد. همچنین مشخص شد که آزمون ارتعاش عرضی روش غیر تخریبی مناسبی برای ارزیابی الوار به شمار می رود. از چیدمان مختلف لایه های یک گلولم می توان برای ساخت گلولم با درجات خمشی مختلف گوناگون بهره گرفت. مقادیر پیش بینی شده Eb گلولم از مقدار واقعی بیشتر بود. ضمنا Eb به طور خطی با افزایش MOE لایه بیرونی گلولم افزایش یافت.


  واژگان کلیدی: گلولم. انتقال ارتعاش . آزمون خمش استاتیک . روش اولتراسونیک . درجه بندی بصری

  مقدمه:

  Glulam یا لایه های چوبی آغشته شده به چسب یک محصول چوبی مهندسی شده است که می تواند به نحو احسن نقش و نگار زیبای چوب را به نمایش بگذارد.....

  (کلیاتی در مورد گلولم ذکر شده بود که به دلیل تکراری بودن حذف شد.)

  به دلیل اینکه بین خواص مکانیکی و مدول الاستیسیته چوب رابطه ای مستقیم و خطی وجود دارد، لذا با اندازه گیری MOE که شامل آزمایش استاتیکی و همچنین دینامیکی است می توان به خواص مقاومتی چوب پی برد. در آزمون استاتیکی از بار مرده تا میزان مقاومت الاستیک چوب بر وری آن باقی می ماند و MOE از طریق رابطه بین خیز و ظرفیت تحمل بار محاسبه می گردد. آزمون دینامیکی شامل آزمایش ارتعاش و روشهای زمان عبور موجهای فراصوتی و زمان عبور موجهای تنشی می باشد. بازرسی چشمی یک روش غیر مخرب ساده و راحت می باشد. Galliyan و همکاران اشاره کردند که در هنگام استفاده از بازرسی چشمی و نیز روش ارزیابی ماشین تنش، می توان ارزیابی پایه ای از مقاومت محصولات چوبی به عمل آورد، هر چند بسته به نوع روش ارزیابی استفاده شده نتایج مختلفی حاصل خواهد شد. چوبهای دوگلاس فر و سدار ژاپنی که در این مطالعه استفاده شده اند، با استفاده از روشهای بازرسی چشمی، امواج فراصوت، آزمون ارتعاش عرضی و آزمون تنش خمشی استاتیک آزمایش شده اند. میزان ارتباط بین نتایج به دست آمده، از این روشهای آزمونی غیر مخرب مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ضمن اینکه با استفاده از آزمون امواج فراصوت و روش خمش استاتیک گلولم های تولید شده از هر دو چوب نیز مورد بررسی قرار گرفت.  مواد و روشها:

  درجه بندی چوبهای بریده شده:

  به طور کلی 160 قطعه از چوبهای بریده شده دوگلاس فر با وزن مخصوص هوا خشک 530 کیلو گرم بر متر مکعب و 138 قطعه چوب بریده شده سدار ژاپنی، با وزن مخصوص هوا خشک 520 کیلو گرم بر متر مکعب به ابعاد 8/3 *9/8*260سانتیمتر در این مطالعه استفاده شد. بعد از اینکه چوبهای دو گونه خشک شده و به رطوبت بین 12 تا 13% رسید، چوبها با استفاده از روشهای زیر درجه بندی شدند. با توجه به قیود و شرایط CNS 84631 مربوط به چوبهای ساختمانی مورد استفاده برای ساخت سکو، لایه ها به صورت زیر طبقه بندی شدند.

  A: چوبهای با درجه ساختمانی B: چوبهای با درجه استاندارد C: چوبهای با درجه عالی  از آزمون میزان شدت عبور امواج فراصوت با به خدمت گرفتن دستگاه SAVA test به منظور تعیین میزان شدت عبور امواج فراصوت (v) و مدول دینامیک بخش الاستیسیته چوب استفاده شد. آزمون فراصوتی نیازمند جابه جایی 2 مبدل فیزوالکتریک در تماس با انتهای سمت مخالف می باشد و V و DMOEv با استفاده از رابطه زیر محاسبه شد:

  v شدت امواج فرا صوت در جهت موازی با الیاف چوب

  L فاصله بین دو مبدل

  T زمان انتشار ضربان (پالس) از مبدل فرستنده به مبدل گیرنده است.  DMOEv مدول الاستیسیته بخش الاستیک در جهت موازی با الیاف و چوب است که ρ دانسیته (وزن مخصوص) یا همان جرم حجمی چوب است .آزمون ارتعاش عرضی با استفاده از دستگاه ارتعاش عرضیMetri guard مدل 340 انجام شد مدول الاستیسیته دینامیکی DMOEt با اندازه گیری ارتعاش عرضی ، جایی که فرکانسهای اولیه کاهش یافته هرنمونه مشخص شده تعیین شد. DMOEt چوب با استفاده از معادله زیر تعیین گردید:

  DMOEt: مدول الاستیسیته بدست آمده توسط ارتعاش عرضی

  Fr : فرکانس طبیعی (Hz)، W وزن چوب

  L : فاصله بین دو تکیه گاه و I ممان اینرسی است.

  آزمون خمش استاتیک با استفاده از روش بار گذاری سه نقطه ای و با به خدمت گرفتن از ماشین مدل Shimadzo انجام شد. MOE با استفاده از منحنی خیز – بار در زیر نقطه حد تناسب، با استفاده از رابطه زیر محاسبه گردید:  P: بار در حد تناسب

  a: فاصله بین انتهای تکیه گاه تا نزدیکترین نقطه بار

  L: دهانه بین دو تکیه گاه

  δ: خیز وسط دهانه

  I: ممان اینرسی  تولید و آزمایش گلولم :  به منظور تولید گلولم با خواص مقاومتی بالا، لایه های مقاوم در دو سطح خارجی قرار داده شد. در این مطالعه برای ساخت گلولم از 322 گرم بر متر مربع چسب رزول رسینول، RF با فرکانس القای فشار گرما استفاده شد. زمان بالا زمان عبور امواج فرا صوت بین لایه ها و گلولم مورد بررسی قرار گرفت. آزمایش خمش استاتیک سه نقطه ای در محلی که فاصله بین دو نقطه سمت راست و چپ تکیه گاه برابر بود انجام شد. در موقعیتهای شبیه به این، میانگین سرعت بارگذاری نباید از7/14 MPa بر دقیقه بیشتر شود. همچنین مدول الاستیسته خمشی Eb و مدول گسیختگی با استفاده از روابط زیر محاسبه شد:  P': بار در نقطه حد تناسب

  a: فاصله بین انتهای تکیه گاه تا نزدیکترین نقطه بار

  L: دهانه بین دو تکیه گاه

  δ: خیز وسط دهانه

  I: ممان اینرسی  بحث و نتیجه گیری:

  تجزیه و تحلیل همبستگی بین درجه بندی چشمی و MOE.

  با توجه به قیود وشرایط CNS13631 برای چوبهای ساختمانی مورد استفاده برای ساخت سکو، چوبهای بریده شده دوگلاس فر ابتدا مطابق با جدول 1 طبقه بندی شد .

  نتایج طبقه بندی این چوبها به این صورت است که :

  A: 16 قطعه چوب با درجه ساختمانی :B23 قطعه چوب با با درجه استاندارد C: 22 قطعه چوب با درجه عالی و 99 قطعه چوب با کیفیت کم.

  تجزیه وتحلیل ارقام MOE مطابق با استاندارد CNS13631و با استفاده از تجزیه واریانس حاکی از وجود اختلاف معنی دار درMOE چهار درجه چوبهای ساختمانی دارد نتایج تجزیه واریانس دارای اختلاف چشمگیری بود (جدول 1)  نتایج روشن ساخت که مقادیر DMOEV و DMOET و MOE در هر دو گونه دارای سیری نزولی به ترتیب زیر بودند : درجه ساختمانی > درجه استاندارد > درجه عالی > بی کیفیت

  مقادیر MOEچوب بریده شده سدار ژاپنی طبقه بندی شده براساس TAS به صورت ذیل بود:

  چوب با کیفیت خیلی بالا > چوب درجه یک > چوب درجه دو > چوب درجه سه

  با درجه بندی چشمی گونه Taiwania Crrptomeridiy مشخص شد که هرچه درجه چوب بهتر باشد، مقدار MOE نیز بیشتر است.  مقادیر MOE چوبهای بریده شده دوگلاس فر و سدار ژاپنی:  مقادیر MOE چوبهای فوق تحت بار خمش استاتیک MPa 7262.1- 20820 با میانگین MPa 11880 بود؛ تجزیه وتحلیلها نشان داد که DMOEV به دست آمده با روش سرعت عبور امواج فرا صوت از DMOET به دست آمده از روش آزمون ارتعاش عرضی و MOE بزرگتر بود.

  مقدار به دست آمده برای DMOEV به اندازه 12.6% از DMOET و 14.2% بیشتر از MOEبود؛ DMOET و MOE درمقایسه با DMOEV با هم مشابه بودند. DMOET به میزان14% بیشتر از MOE بود. مقادیر MOEچوب بریده شده سدار ژاپنی بین 7979.3-16417 و میانگین 10547.3 بود. تجزیه وتحلیل ها نشان دادند که DMOEV هم از DMOET و هم از MOE بیشتر بود. DMOET و MOEمشابه هم بودندبطوریکه DMOEV 5.4% از DMOET و .4 از MOE بیشتر بودDMOET و MOEمشابه هم بودند، با این اختلاف که DMOEVبه اندازه 0.89% از MOE بیشتر بود.

  مقادیر بالاتر DMOEV از DMOETو MOE به این دلیل است که چوب یک ماده ویسکوالاستیک و ضربه پذیر است. در هنگام ارتعاش نمونه های چوب، نیروی الاستیک ذخیره شده متناسب با جابه جایی است و نیروی پراکنش با سرعت (شتاب) متناسب است. بنابراین وقتی بار برای مدت کوتاهی اعمال می شود چوب یک رفتار الاستیک کامل از خود نشان می دهد، در حالی که وقتی مدت اعمال بار طولانی تر می شود، چوب رفتاری مشابه با مایعات ویسکوز از خود بروز می دهد؛ این رفتار در آزمون خمش استاتیک به نسبت آزمون فرا صوتی، نمود روشن تری پیدا می کند لذا مقادیر مدول الاستیسیته تعیین شده با روشهای فراصوتی، معمولا بزرگتر از مقدار تعیین شده توسط آزمون خمش استاتیک می باشد.

  Wang و همکاران با استفاده از روش خمش استاتیک، ارتعاش عرضی و سرعت عبور موجهای تنشی، آزمایشاتی را بر گونه کاج جک (Jack Pine) و کاج قرمز انجام داده و دریافتند که MOESW تعیین شده با آزمون سرعت انتشار موجهای تنش از MOE تعیین شده توسط آزمون ارتعاش عرضی و MOET بیشتر می باشد. برای کاج جک، MOESW 24.7% بیشتر از MOET و 21.6% ازMOE بالاتر بود. درحالی که برای کاج قرمز MOESW، 18.8% از MOET و 21.2 % از ازMOE بالاتر بود.

  به طور کلی MOET و MOE دارای مقادیر نزدیک به هم بودند؛ یا به بیان دیگر MOETدر حدود 7% از MOE بیشتر بود.

  N.Kweray و Burdzik چنین مطرح کردند که مقدار MOET در حدود 5% بیشتر از مقدار MOE است و این یافته با یافته های ما مطابقت دارد چرا که ما دریافتیم DMOEV هم از MOE و هم ازDMOET بیشتر است، در حالی که مقادیر DMOET و MOE نزدیک به هم می باشند.  · همبستگی بین وزن مخصوص و MOE:

  مقادیر DMOET و DMOEV و MOE و نیز وزن مخصوص دوگلاس فر و سدار ژاپنی با استفاده از تجزیه تحلیل های رگرسیون خطی مورد ارزیابی قرار گرفت ومشخص شد که با افزایش وزن مخصوص، مقادیر DMOET و DMOEV و MOE افزایش می یابد اگرچه این نتایج در سطح 1% معنی دار بود اما مقادیر R² تجزیه و تحلیل رگرسیون زیاد نبود. Lins Wang دریافتند که مقادیر R²آنالیز رگرسیون خطی MOE و MOR و وزن مخصوص سدار ژاپنی بین 0.314 و 0.624 قرار دارد.

  N.Kweray و Burdzikهمچنین پی بردند که صرفا با استفاده از وزن مخصوص چوب نمی توان به درستی مقادیر MOR و MOE را تخمین زد. وزن مخصوص فقط یک فاکتور کاربردی در تخمین MOR و MOE برای چوب به شمار می رود.  همبستگیDMOET و DMOEV و MOE

  ما دریافتیم که معمولا DMOET و DMOEV بالاتر از MOE بوده و می توان از این موضوع به عنوان منبعی برای پیش بینی خواص چوب استفاده کرد . ما می دانستیم که همبستگی شدیدی بین DMOET و DMOEV با MOE وجود دارد. نتایج تجزیه و تحلیل DMOET و DMOEVو MOE با استفاده از آنالیز رگرسیون خطی در جدول 3 طبقه بندی شده است.

  با توجه به این نتایج، ما می دانیم که DMOET و DMOEVهر دو دینامیک بوده و در نتیجه به یکدیگر وابسته اند. همچنین یک همبستگی شدید بین اندازه گیری DMOET و DMOEVو MOE مخصوصا بین DMOET وMOE که مقادیر DMOET وMOE آنها به ترتیب 0.83 و0.80 می باشد، وجود دارد؛ و این شیوه، روشی مناسب برای برای تعیین MOEبود. شکل 1و2

  این نتایج مشابه نتایج Wang و همچنین Lin و Wang بود، N.Kweray وBurdzik گونه Eucalyptus grandis را برای DMOET وMOE انتخاب کردند، مقدار R²0.813 بود.Mara و همکاران گونه هملاک شرقی را با مقدار R²، 0.92 مورد آزمایش قرار دادند. Pellerin Ross گونه دوگلاس فر با مقدار R² 0.98 مورد آزمایش قرار دادند. green و همکاران گونه های بلوط قرمز و افرای قرمز را با مقادیر R²به ترتیب 0.92 و0.85 مورد آزمایش قرار دادند.

  همانطور که از اطلاعات جدول 2 و3 بر می آید، ارزیابی خواص چوب از طریق DMOET ,DMOEV و MOE کار آسانی به نظر می رسد بنابر این از این نوع ارزیابی غیر مخرب می توان برای تعیین درجه تنش تنش مکانیکی با صرفه اقتصادی برای لایه های گلولم استفاده نمود.

  خواص خمش استاتیک گلولم های دوگلاس فر وسدار ژاپنی Chang و Wangاعلام کردند که مطلوبیت لایه های گلولم مبتنی بر استحکام خمشی آنها است، به این معنی که استحکام خمشی گلولم مجموع سختی تک تک لایه های منفرد آنهاست که به صورت زیر نمایش داده می شود: (2)

  اگر ما تاثیر لایه چسب را نادیده بگیریم، آنگاه استحکام خمشی برابر خواهد بود با حاصل رابطه (3) ولی اگر تاثیر وجود چسب در بین لایه ها را درنظر بگیریم، استحکام خمشی گلولم مجموع سختی تک تک لایه های منفرد، به علاوه سختی لایه چسب آنها خواهد بود.(4)

  در این مطالعه 160لایه دوگلاس فر به چهار گروه A با استفاده از رابطه گروه بندی شد.

  گروه حاوی لایه های نا یکنواخت به تر تیب GD3H(MOE of e3 16.7 GPa; MOE of e1 and e2: 12.7 GPa) و GD2H(MOE:13.7 GPa) و GD1H(MOE: 12.7 GPa)( MOE:9.8 GPa) بودند.

  در این مطالعه 138 لایه از سدار ژاپنی، با استفاده از فرمول به چهار گروه دسته بندی شد. گروه ساخته شده از لایه های نایکنواخت دارای GJI (MOE of e3: 13.7 GPa; MOE of e1 and e2: 9.3 GPa), وگروه مرکب از لایه های یکنواخت GJ3H (MOE: 11.8 GPa), GJ2H (MOE: 10.8 GPa), GJ1H (MOE: 9.3 GPa بودند.

  مقادیر به دست آمده ( Eb (Spبرای گلولم با استفاده از فرمول شماره چهار در جدول 4 نشان داده شده است. ضخامت لایه های چسب (RF) 0.0282 سانتی متر و MOE آن MPa 17044.2 در فرمول جایگذاری شد؛ مقادیر(Eb (Sc با استفاده از آزمون بارگذاری سه نقطه مطابق با جدول 4 تعیین شد. ما دریافتیم که مقادیر ضریب نوسانات گلولم از لایه های آن کمتر می باشد.

  از مقایسه (Eb (Sp با (Eb (Sc دریافتیم که با افزایش Eb (Sp)، Eb (Sc) هم افزایش می یابد با تجزیه و تحلیل توسط آزمون F مشخص شد که آن در سطح 0.01 معنی د دار است. تمامی مقادیر Eb (Sp)، از مقادیر Eb (Sc) بیشتر بودکه این افزایش بری گونه سدار ژاپنی %1 – 14% و برای گونه دوگلاس فر %1 – 17 % بود؛ این اتفاق به دلیل ترکیب شدن تنش خمشی با تنش برشی در مدت انجام آزمون خمش است هر چند اثرات کرنش برشی حاصل از تنش برشی در محاسبه Eb (Sp) که با استفاده از فرمول 4 انجام گرفت؛ لحاظ شده بود. رابطه بین Eb (Sp) و Eb (Sc) همچنین با استفاده از تجزیه و تحلیل رگرسیون خطی بررسی و همبستگی آنها مشخص شد. DMOEV1 لایه های گلولم توسط اندازه گیری سرعت انتشار امواج اولتراسونیک مورد بررسی قرار گرفت، DMOEV1 و DMOEVهیچ اختلاف معنی داری نداشتند؛احتمالا دلیل آن این است که لایه های گلولم توسط لایه چسب محکم شده و لذا خواص گلولم در حین فراورش با چسب و اعمال فرکانس فشار و حرارت تغییر کرده است.

  مقاومت به خمش استاتیک گلولم دوگلاس فر و سدار ژاپنی در جدول 4 ذکر شده است.

  رابطه بین MOR و Eb (Sc) که توسط معادلات رگرسیون خطی محاسبه شده، در جدول شماره 5 ذکر شده است. با در نظر گرفتن سفتی تک تک لایه ها، تنش خمشی لایه خارجی گلولم را می توان با استفاده از تئوری خمش تیرهای چند سازه محاسبه نمود  M: ممان (لنگر)خمشی

  E : مدول الاستیسیته

  Y: فاصله محور خنثی موثر تا سطح خارجی گلولم

  مقادیر EJIJ∑ با استفاده از رابطه شماره 4 محاسبه شده اند

  مقادیر σ که در جدول 5 نشان داده شده، با استفاده از رابطه شماره 5 محاسبه گردیده است

  از مقایسه σ با MOR مشخص شد که با افزایش σ مقدار MOR نیز افزایش می یابد (شکل 4) و همبستگی آنها را می توان با رگرسیون خطی مثبت مشخص نمود.(جدول 5) با یک ارزیابی که توسط آزمون F- STUDENT انجام گرفت، مشخص شد آن که در سطح 1% معنی دار است. فرمول رگرسیون همبستگی در جدول5 ذکر شده است.

  همچنین ما تاثیر MOE لایه های خارجی و داخلی، بر روی گلولم حاصله را ارزیابی کردیم و دریافتیم که همانطور که مقادیر e1 e2 از لایه داخلی به لایه خارجی افزایش می یابد. هر چند وقتی این اختلاف از یک حد مشخصی فراتر برود، Eb(sc) کاهش می یابد؛ این کاهش به این دلیل است که در هنگام بار گذاری، لایه های بیرونی در مقابل نیروهای اعمال شده مقاومت کرده و سالم باقی می مانند.در حالی که لایه های داخلی در برابر نیروهای برشی افقی تاب مقاومت نداشته و دچار تخریب می شوند و در نهایت مقاومت گلولم را کاهش می دهند.

  به دلیل اینکه مقدار Eb(sc) در گلولم رابطه مستقیمی با مقدار MOE لایه های خارجی گلولم دارد. مقدار ویژه e3/ Eb(sc) به عنوان شاخصی تاثیر گذار بر روی کیفیت ،برای بررسی تاثیر Eb(sc) گلولم استفاده شد. شکل6 نشان می دهد مقادیر Eb(sc) گلولم مطابق با مقادیر K می باشند و همبسستگی بین آنها را درجدول 6 می توان ملاحظه نمود.

  نتیجه گیری:

  با توجه به تحقیق آزمونی انجام شده در این مطالعه نتایج زیر را می توان استنتاج نمود:

  1. مدول الاستیسیته دینامیک دوگلاس فر و سدار ژاپنی با افزایش درجه با توجه به توضیحات درجه بندی قید شده در CNS14631 افزایش می یابد.

  2.مقادیر DMOET چوبهای بریده شده بیشتر از DMOEV و MOE آنها می باشد، بنا بر این آزمون ارتعاش عرضی روش غیر مخرب مناسبی، برای ارزیابی چوبهای بریده شده به شمار می رود.

  3. با استفاده از ترکیب بندیها در چیدمان مختلف لایه ها در یک گلولم می توان گلولم هایی با مقاومت خمشی گوناگون تولید کرد.

  4. با افزایش MOE لایه های خارجی Eb گلولم افزایش یافت . اگر اختلاف در مقادیر e1 وe3 بین لایه های داخلی وخارجی افزایش یابد (Eb(sc گلولم افزایش می یابد.

  5.به دلیل صلب بودن لایه های گلولم، میانگین میزان (Eb(sp گلولم تقریبا 6% بیشتر از (Eb(sc آن است.  References:

  [1] Sobue N. Measuring method of the strength related factors. Wood

  Indus 1992;47:13–9.

  [2] Iijima Y. Wood-base material wood science and utilization technique

  III large scale wooden structure. In: Japan Wood Research Society,

  published, 1993. p. 23–62.

  [3] Galligan WL, Snodgrass DV, Crow GW. Machine stress rating:

  Practical concerns for lumber producers. FPL-GTR-7, USDA Forest

  Serv., Forest Prod. Lab., Madison, Wis., 1997.

  [4] Yamada M, Takada M, Sano A. Fire-resistance performance of

  structural LVL (4). In: Abstracts of the 51st annual meeting of the

  Japan Wood Research Society, 2001. p. 425.

  [5] Wang SY, Lin SH. Effect of plantation spacing with quality of

  visually graded limber and mechanical properties of Taiwan-growth

  Japanese cedar. Mokuzai Gakkaishi 1996;42(5):435–44.

  [6] Hsu KP, Wang SY. Effects of different spacing distance on wood

  property of Taiwania Cyptomerioides. In: Abstracts of the 2002

  annual meeting of the Chinese forestry association, 2002, p. 335–50.

  [7] Halabe UB, Bidigalu GM, Gangarao HVS, Ross RJ. Nondestructive

  evaluation of green wood using stress wave and transverse vibration

  techniques. Mater Eval 1997;55(9):1013–8.

  [8] Wang X, Ross RJ, Mattson JA, Erickson JR, Forsman JW, Geskse

  EA, et al. Nondestructive evaluation techniques for assessing modulus

  of elasticity and stiffness of small-diameter logs. Forest Prod J

  2002;52(2):79–85.

  [9] Burdzik WMG, Nkwera PD. Transverse vibration tests for prediction

  of stiffness and strength properties of full size Eucalyptus grandis.

  Forest Prod J 2002;52(6):63–7.

  [10] Pellerin RF. A vibrational approach to nondestructive testing of

  structure lumber. Forest Prod J 1965;15(3):93–101.

  [11] Marra GG, Pellerin RF, Galligan WL. Non-destructive determination

  of wood strength and elasticity by vibration. Wood Wood Prod

  1966;24(10):460–6.

  [12] Ross RJ, Pellerin RF. Stress wave evaluation of green material:

  preliminary results using dimension lumber. Forest Prod J

  1991;41(6):57–9.

  [13] Green DW, McDonald KA. Investigation of the mechanical properties

  of red oak 2 by 4’s. Wood Fiber Sci 1993;25(1):35–45.

  [14] Green DW, McDonald KA. Mechanical properties of red maple

  structure lumber. Wood Fiber Sci 1993;25(4):365–74.

  [15] Erikson RG, Gorman TM, Green DW, Graham D. Mechanical

  grading of lumber sawn from small-diameter lodgepole pine,

  ponderosa pine, and grand fir trees from northern Idaho. Forest

  Prod J 2000;50(7/8):59–65.

  [16] Wang SY, Chang T. Studies on the flexural properties of laminated

  beams with different wood species (1) Bending modulus of elasticity.

  Q J Chin Forest 1978;11(1):43–52.

  [17] Okuma M. Studies on the mechanical properties of plywood. Bull

  Tokyo Univ Forest 1967;63:1–60.

  [18] Wang SY, Cho JL. Studies on the dynamic and acoustic behaviors of

  wood (III). Forest Prod Indus 1985;4(3):2–26.

  [19] Curry WT, Hearmon RFS. The strength properties of plywood. In:

  The strength properties of Timber. London, UK: MTP Construction;

  1974. p. 6.177–208.

  [20] Gere JM, Timoshenko SP. Mechanics of materials. 4th ed. Boston,

  MA: PWS Publishing Co; 1997. p. 391–6.

  [21] Dansoh AB, Koizumi A, Hirai T. Bending strength and stiffness of

  glued butt-jointed glulam. Forest Prod J 2004;54(9):40
  افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.
 14. 6
 15. #8
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  PDF پاسخ: بانک مقالات صنایع چوب

  فرآیند PLATO
  فایل پیوست شده فایل پیوست شده
  • File Type: pdf heat_net.pdf‏ (97.4 کیلوبایت, فایل 51 مرتبه دریافت شده است)
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 16. 4
 17. #9
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  word پاسخ: بانک مقالات صنایع چوب

  بررسي وضعيت صنايع اوراق فشرده چوبي
  فایل پیوست شده فایل پیوست شده
  • File Type: zip روكش.zip‏ (53.3 کیلوبایت, فایل 38 مرتبه دریافت شده است)
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 18. 4
 19. #10
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  PDF پاسخ: بانک مقالات صنایع چوب

  بررسی تولید کامپوزیت چوب پلاستیک با استفاده از ضایعات کارتن باطله (OCC) به روش ریز کیک
   

  
  فایل پیوست شده فایل پیوست شده
  • File Type: pdf occ.pdf‏ (230.3 کیلوبایت, فایل 74 مرتبه دریافت شده است)
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 20. 4
صفحه 1 از 2 12 آخرین
در حال نمایش 1 تا 10 از مجموع 18

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: