رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6
 1. #1
  santa_corooz
  تــــــــــــــــازه وارد
  تاریخ عضویت
  2011/03/08
  محل سکونت
  خوزستان
  پست‌ها
  320
  147
  759
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  8

  اطلاع رسانی pfd تقطير نفت خام و مشتقات حاصل از آن

  راستي،شادماني است و شادماني ازآن کسي است که هميشه راستگو و درست کردار باشد
  [SIGPIC][/SIGPIC]
 2. 4
 3. #2
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیش فرض پاسخ: pfd تقطير نفت خام و مشتقات حاصل از آن

  ممنون از ارسال تصویر..
  اگر امکانش هست توضیحی بدهید کلا راجع به تقطیر نفت.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 4. 4
 5. #3
  CASSIATORA
  مدير ارشد كشاورزی
  تاریخ عضویت
  2008/02/01
  محل سکونت
  زمين-اسمان-همين جا...
  پست‌ها
  7,778
  25,924
  18,759
  دریافت
  24
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  64

  پیش فرض پاسخ: pfd تقطير نفت خام و مشتقات حاصل از آن

  میشه مطالبی راجع به تقطير نفت خام بگذارید.
  ممنون میشم.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز
 6. 2
 7. #4
  nafasam
  کارشناس مهندسی شیمی
  تاریخ عضویت
  2010/09/14
  محل سکونت
  تبریز
  پست‌ها
  1,037
  2,944
  1,690
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  17

  پیش فرض پاسخ: pfd تقطير نفت خام و مشتقات حاصل از آن

  تقطير
  عمل تقطير جدا سازي از طريق بخار كردن يك مخلوط مايع از مواد فرار مخلوط شونده به موادي تفكيك شده يا در بعضي مواقع به جداسازي دسته اي از مواد از يك مايع مخلوط ميباشد . جداسازي نفت خام به بنزين و نفت سفيد ، نفت گاز ، نفت كوره و اسفالت و روغن ،....... نمونه اي از عمل تقطير ميباشد عمل تقطير در مواردي استفاده مي شود كه موادي را كه داراي نقطه جوش مختلف هستند جدا كند اين عمل در موارديكه مواد بطور يكسان فرار بوده باشند يعني نقطه جوش نزديك بهم داشته باشند قابل استفاده نيست زيرا دراينصورت تمامي مواد داخل مايع مي جوشند و بخار شده و در نتيجه فاز بخار و فاز مايع به مخلوط اوليه بسيار نزديك ميباشند . جداسازي مواد از طريق تقطير با استفاده از اختلاف نقطه جوش مواد انجام ميگيرد براي نمونه اگر مخلوط آب و الكل اتيليك را حرارت دهيم و بخارات حاصل را از داخل آب سرد عبور داده تا خنك شود و به مايع تبديل گردد مي بينيم كه مايعات حاصل از بخارات سرد شده از الكل غني تر است و باقيمانده مايع اوليه آب بيشتري دارد اين تفاوت بخاطر آن است كه الكل نقطه جوش بالاتري نسبت به آب دارد و در دمائي نزديك به 80 درچه سانتيگراد مي جوشد و بخار مي شود و در نتيجه از مايع اوليه خارج ميگردد بنابراين اگر مخلوط اوليه نصف آب و نصف الكل باشد در بخارات نسبت الكل به آب حدود 60 به 40 و در باقيمانده مخلوط اوليه نسبت آب به الكل حدود 60 به 40 ميباشد و اگر اين عمل را تكرار كنيم يعين مايع بخارات بالائي را دوباره گرم كنيم و بخارات آنرا سرد كرده بمايع تبديل كنيم و آنرا دوباره گرم كرده بجوشانيم و اين عمل را ادامه دهيم در نهايت به الكل خالص مي رسيم و از طرف ديگر اگر باقيمانده مايع اوليه را حرارت داده بجوشانيم بندريج به آب خالص نزديك ميشويم تا در نهايت به آب خالص مي رسيم اين عمل جداسازي كه در مراحل مختلف انجام ميگيرد عمل تقطير ميباشد كه امروزه جهت پياده كردن اين روش در صنعت و در مقادير زياد و براي عمل پيوسته (Continuous Process) بجاي مراحل مختلفي كه در بالا شرح داده شده از سيني هائيكه درون برج تقطير قرار دارد استفاده مي گردد و هر سيني به منزله يك مرحله جداسازي عمل مي كند .

  تقطير نفت خام
  اصول تقطير نفت :
  نفت خام مخلوطي از هيدروكربورهاي مختلف است ، مواد متشكلة نفت خام هريك داراي نقطه جوش متفاوتي هستند . تفكيك هر يك از اين هيدرو كربورها براساس نفطة جوش آنها انجام مي شود ، به عبارت ديگر هرچه نقطة جوش برش نفتي كمتر باشد عمل جداسازي در درجة حرارت كمتري امكان پذير خواهد بود ، نقطة جوش مواد در نفت خام با سنگيني آنها افزايش مي يابد .
  اولين پالايشگاه نفت خام كه بطور رسمي كار خود را شروع كرد در سال TiTusvil 1860 در تيتوسويل پنسيلوانيا در ايالت متحدة آمريكا با هزينة 15000 دلار بود گرچه مداركي نيز يافت شده است كه گوياي پالايش نفت در روسيه در سال 1735 ميلادي مي باشد ، پالايشگاههاي ابتدايي به صورتي روش محموله اي پالايش Batcb شروع بكار كردند تا اينكه در سال 1860 ميلادي ضرورت عملياتي و اقتصادي روش تقطير مداوم را متداول كرد در زير انواع مختلف روشهاي تقطير و عوامل مختلف مؤثر در عمل تقطير و تفكيك شرح داده مي شود .
  1ـ تقطير ، تبخير ناگهاني Flash distillation
  در اين نوع تقطير مخلوط مواد نفتي كه قبلا" در مبدلهاي حرارتي و يا كوره گرم شده اند بطور مداوم به ظرف تقطير وارد مي شوند و تحت شرايط ثابت مقداري از آنها به طور ناگهاني تبخير مي شوند ، بخارات حاصله بعد از ميعان و مايع باقي مانده در پائين برج بعد از سرد شدن به صورت محصولات تقطير جمع آوري مي شوند در اين روش خلوص محصولات چندان زياد نيست .
  2ـ تقطير با مايع پس ريز Reftlux
  در اين روش تقطير قسمتي از بخارات حاصله در بالاي برج بعد از ميعان به صورت محصول خارج شده و قسمتي ديگر به داخل برج برگردانده مي شود اين مايع به پس ريز مرسوم است (Reflux) .
  مايع پس ريز با بخارات در حال صعود در تماس قرار داده مي شود تا انتقال ماده و انتقال حرارت صورت گيرد براي اينكه تماس هر چه بيشتر مؤثر باشد از وسايل تماس مثل (tray) و يا پركن (PACking) استفاده مي شود .
  با استفاده از تماس بخار و مايع مي توان محصولات مورد نياز را با هر درجه خلوص توليد كرد مشروط براينكه به مقدار لازم و كافي مايع پس ريز و سيني در برج موجود باشد ، لازم به توضيح است كه ازدياد مقدار زياد مايع پس ريز باعث افزايش مقدار سوخت خواهد شد چون تمام مايع پس ريز با يد دوباره بصورت بخار تبديل شود امروزه به علت گراني سوخت سعي مي شود براي بدست آوردن خلوص بالاتر اين محصولات ، بجاي ازدياد مايع پس ريز از سيني هاي بيشتري در برجهاي تقطير استفاده گردد .
  انواع پس ريز

  در اين قسمت انواع پس ريزها كه در طراحي برجهاي تقطير مواد نفتي بكار گرفته مي شود شرح داده مي شوند:
  الف : پس ريز سرد : Cold Reflux
  اين نوع پس ريز با درجه حرارتي كمتر از دماي بالاي برج به داخل برج تقطير برگردانده مي شود مقدار گرماي گرفته شده بوسيلة هر پوند مايع پس ريز براي برابر با مجموع گرمايي نهان و گرماي مخصوص مورد نياز براي رساندن دماي مايع به دماي بالاي برج است .
  ب : پس ريز گرم HoT Reflux
  پس ريز گرم با درجه حرارتي براي با دماي بخارات خروجي بالاي برج مورد استفاده قرار مي گيرد .
  ج : پس ريز داخلي Internal Reflux
  مجموع تمام مايع پس ريز داخل برج كه از سيني هاي بالاتر تا پائين در حركت است پس ريز داخلي گويند و اين نوع پس ريز و پس ريز گرم فقط قادر به جذب گرماي نهان مي باشند چون اصولا" طبق تعريف اختلاف دمايي بين بخارات و مايعات در حالت تماس وجود ندارد .

  د : پس ريز دوراني Circulation Reflux
  اين نوع پس ريز تبخير نمي شود بلكه تنها گرمائي معادل با اختلاف دماي حاصل از دوران خود را از برج خارج مي كند اين مايع پس ريز با دماي زياد از برج خارج شده و بعد از سرد شدن با دمايي كمتر به برج باز مي گردد .
  3ـ تقطير محموله اي يا تكه اي Batch distillation
  اين نوع روشها در قديم بسيار متداول بوده ولي امروزه به علت نياز نيروي انساني و ضرورت ظرفيت زياد اين روش كمتر مورد توجه قرار مي گيرد معذلك در موارد زير تقطير محموله اي از نظر اقتصادي قابل توجه است .
  الف : توليد در مقياس كم ( كمتر از پانصد هزار تن در سال )
  ب : ضرورت تغييرات زياد در شرايط خوراك و محصولات مورد نياز
  ج : استفادة نامنظم از دستگاه
  4ـ تقطير مداوم Continuous distillation
  امروزه به علت اقتصادي بودن تقطير مداوم در تمامي عمليات پالايش نفت از اين روش استفاده مي شود در تقطير مداوم براي يك نوع خوراك مشخص و برشهاي تعيين شده ، شرايط عملياتي ثابت بكار گرفته مي شود . بعلت ثابت بودن شرايط عملياتي در مقايسه با تقطير محموله اي به مراقبت و نيروي انساني كمتري نياز است .

  برجهاي سيني دار
  برجهاي سيني دار از استوانه هايي كه در داخل آنها مقداري سيني افقي تعبيه شده ، تشكيل شده است وجود سيني ها به منظور ايجاد تماس بيشتربين فازهاي مايع گازي مي باشد كه بصورت منقطع حاصل مي گردد .
  انواع سيني ها :
  الف : سيني با كلاهك Bubble cup Tray
  بيش از يك قرن است كه صنايع شيمياي ، با اين گونه سيني آشنايي دارد به لحاظ بازده نسبتا" زيادي كه از اين سيني ها حاصل مي شود استفاده از آنها در گذشته بسيار رايج بوده است و نحوة كار آنها بدين صورت است كه گاز يا بخار از طريق مجراهاي روي سيني ( مجراهاي بالابرندة بخار ) دارد كلاهكي مي شود كه در بالاي اين مجرا قرار گرفته است ، در اطراف اين كلاهك شكافهايي تعبيه شده است كه گاز پس از خروج از مجراهاي بالابرنده از درون آن عبور كرده و به صورت حبابهايي وارد فاز مايع مي گردد .
  امروز به دلايل زير كاربرد اين نوع سيني كاهش يافته است .
  1ـ قيمت زياد ( حدود سه برابر سيني هاي مشبك )
  2ـ سرعت كثيف شدن و تجمع ذرات جامه روي آنها
  3ـ افت فشار زياد به علت مسير پيچيدة بخار
  4ـ گراديان زياد مايع كه طراحي برجهاي بزرگ را محدود مي كند
  با وجود اشكالات فوق در موارد زير از اين نوع سيني استفاده مي شود :
  الف : در برجهايي كه سرعت مايع كم باشد .
  ب : در برجهايي كه نسبت تغيير ظرفيت ( عبارتند از نسبت حداكثر به حداقل جريان گاز و مايع در برج ) مقدار مورد نظر باشد .
  ب : سيني مشبك Sieve Tray
  ساخت سيني مشبك تقريبا" شبيه به ساخت سيني هاي كلاهكي است با اين تفاوت كه در اين سيني ها ، در مسافتي كه در سيني هاي كلاهكي ، به كلاهك ها و مجراهاي بالا برندة گاز اختصاص داده شده ، به جاي كلاهك ها و ضمائم آنها يك صفحه نازك فلزي با سوراخهاي ريز و گرد قرار داده مي شود .
  حركت سريع گاز از درون سوراخها به بالا مانع از بارش مايع به پائين مي گردد گاز پس از عبور از سوراخها به صورت حبابهاي ريز در درون لاية مايع پراكنده شده و كف متلاطمي را روي سيني بوجود مي آورند با اين سر كف ، فصل مشترك بين دو فاز و در تبخير انتقال جرم بين آنها افزايش مي يابد .
 8. 4
 9. #5
  nafasam
  کارشناس مهندسی شیمی
  تاریخ عضویت
  2010/09/14
  محل سکونت
  تبریز
  پست‌ها
  1,037
  2,944
  1,690
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  17

  پیش فرض پاسخ: pfd تقطير نفت خام و مشتقات حاصل از آن

  ج : سيني دريچه اي Valve tray
  سيني هاي دريچه اي عبارتند از صفحة مشبكي كه در روي سوراخ سرپوش دايره اي يا نواري شكل كه بصورت دريچه عمل مي كند و در اثر بخارهيدرو كربورها باز مي شود . حركت عمودي سرپوشها بوسيلة چند پايه محدود مي شود .
  سازندگان سيني هاي دريچه اي مزاياي زير را عنوان مي كنند :
  1ـ با داشتن شعاع عملياتي زياد ، افت فشار تقريبا" ثابتي دارند
  2ـ نسبت تغيير ظرفيت در آنها نسبتا" زياد است
  3ـ به لحاظ راندمان ظرفيت عملياتي تقريبا" با سيني هاي مشبك برابرند
  اشكالات مكانيكي كه در مورد دريچه ها مشاهده مي شوند اكثرا" فرسودگي يا خورندگي پايه هاي آنهاست حركت دائمي دريچه ها بتدريج توليد خستگي مي كند و با بودن در يك محيط خورنده تشديد مي شود .
  پالايشگاه شيراز

  پالايشگاه شيراز توسط شركت آمريكايي Universal oil product(U.O.P) طراحي و توسط شركت ايتاليايي Jnam Projetti(S.P) و شركت ملي نفت ايران ساخته شده است .
  نفت خام مورد نياز پالايشگاه شيراز از طريق يك خطوط ده اينچ "(10) بطول (260) كيلومتر از منابع نفتي گچساران تأمين مي گردد و در يكي از سه مخزن ذخيرة نفت خام پالايشگاه به شماره هاي Tic – 2001 , Tk – 2002 , Tk – 2003 كه ظرفيت هريك صدهزار شبكه است ذخيره مي شود .
  ظرفيت پالايشگاه شيراز 40000 شبكه در روز كه معادل 365متر مکعب بر ساعت مي باشد طراحي شده است ولي در حال حاضر ظرفيت آن به 54000 شبكه در روز كه معادل با 358 متر مكعب در ساعت مي باشد بالغ گرديده است .
  گزارشي كه در زير آورده شده است مربوط به واحد اصلي پالايشگاه يا واحد تقطير U-100 مي باشد كه در اين واحد نخستين مرحله پالايش نفت خام طي دو مرحله انجام مي گيرد .
  نفت خام گچساران
  نفت خام گچساران داراي ئيدروكربورهاي بشرح زير مي باشد ( براساس 44000 بشكه در روز )
  الف : مواد تشكيل دهنده Blend Naphta 640 بشكه در روز 6/0%
  ب : مواد تشكيل دهنده Kerosine 6720 بشكه در روز 5/16 %
  پ : مواد تشكيل دهنده Gasoil 5300 بشكه در روز 5/13%
  ت : ته مانده برج تقطير 18400 بشكه در روز 46%
  بعلاوه مقداري نمكهاي محلول و معلق و همچنين گوگرد در نفت خام گچساران ميباشد كه در دستگاههاي مختلف گرفته ميشود .
  تقطير در پالايشگاه شيراز
  عمل تقطير در پالايشگاه در برج اتمسفر و خلاء انجام ميگيرد . در برج اتمسفر كه خصوصيات آن بعدا" شرح داده خواهد شد نفت خام در چاههاي گچساران را به
  1ـ مواد سبك بالاي برج 2ـ به نفتاي مخلوط
  3ـ نفت سفيد 4ـ نفت گاز 5ـ مواد سنگين ته برج
  جدا و تفكيك ميكند مقدار خوراك پيش بيني شده پالايشگاه 40000 بشكه در روز برابر 265 متر مكعب در ساعت ميباشد. هم اكنون خوراك پالايشگاه بعلت احتياج مقدار 48000 الي 54000 بشكه در روز افزايش يافته است . براساس خوراك 40000 بشكه در روز مواد پيش بيني شده تفكيكي در بن تقطير براساس زير ميباشند.
  1ـ مواد سبك بالابرج 8965 بشكه در روز بشرح زير :
  الف : بوتان و گازهاي سبكتر كه بواحد تصفيه گاز ميرود 1100 بشكه درروز
  ب : نفتاي سبك 2640 بشكه درروز
  ج : نفتاي سنگين 5200 بشكه در روز
  2ـ محصولات وسطي
  الف : نفتاي مخلوط 640 بشكه در روز
  ب : نفت سفيد 6720 بشكه درروز
  پ : نفت گاز 5300بشكه درروز
  3ـ مواد سنگين پائين برج تقطير 18400 بشكه در روز بعنوان خوراك برج خلاء پيش بيني شده است .
  برج تقطير
  عمل تقطير در برج تقطير در شرائط اتمسفر و درجه حرارت خوراك برابر ، 370 درجه سانتيگراد ( طراحي شده و در عمل هم اكنون حدود 335 ـ 325 درجه سانتيگراد ) انجام ميگيرد . فشار برج در پائين حدود 76/1 کیلو گرم بر سانتی متر مکعب و در بالا حدود 05/ 1 کیلو گرم بر سانتی متر مکعب ميباشد درجه حرارت بالاي بقرج حدود 115 ـ 120 درجه سانتيگراد و در پايين حدود 350 تا 360 درجه سانتيگراد ميباشد (در عمل و در شرائط 46000 بشكه در روز خوراك برابر 310 تا 320 درجه سانتيگراد ) برج تقطير 35/35 متر ارتفاع و قطري برابر 69/3 متر دارد تعداد سيني هاي برج تقطير 42 عدد است كه همگي از نوع Valve Trays ميباشد . برج تقطير در قسمت بالا از جنس Monel clodding به ضخالمت 43/2 ميلي متر و در قسمت پائين پوشش از نوع Alloyclodding به قطر 16 ميلي متر دارد .
  عمل اصلي تفكيك موا نفتي كه در برج تقطير انجام ميگيرد مستلزم آن است كه نفت خام ورودي به برج تقطير در درجه حرارتي باشد كه مواد تشكيل دهنده HSRG , LSRG و نفت سفيد و نفت گاز پس از ورود خوراك تحت شرايط برج تقطير بصورت بخار درآمده و بطرف بالاي قسمت ورودي و بالاي برج كشيده شوند و در قسمتهاي بالائي به ترتيب سنگيني و در واقع نقطه جوش و براثر تماس ، مايعات روي سيني ها و برگشتي هاي داخلي و دماي كمتر به مايع تبديل شده واز بقيه مواد جدا شوند . دماي پيش بيني شده براي اين منظور 370 درجه سانتيگراد ميباشد با توجه به اينكه معمولا" دماي نفت خام ورودي بواحد حدود 25 تا 35 درجه سانتيگراد است . نفت خام قبل از ورود به برج تقطير بايد گرم شود و اين كار در دو مرحله انجام مي گيرد مرحله اول نفت خام درون مبدلهاي بحرارتي با محصولات گرم تبادل حرارت كرده و پس از آن در مرحله دوم درون كوره گرم ميشود در اولين مرحله كه جابجايي (Convection) ميباشد نفت خام بدمائي برابر با 190 تا 210 سانتيگراد ميرسد و پس از آن در كوره به دماي لازم و پيش بيني شده 370 درجه سانتيگراد رسيده و وارد برج تقطير ميشود .

  مرحله اول گرم كردن نفت خام درون مبدلهاي حرارتي :
  1ـ علت وجود مبدلهاي حرارتي كه درونشان يك سيال گرم يا سيال ديگري كه سرد است تبادل حرارت كرده . هر دو در خروج تقريبا" به دمائي برابر و يكسان ميرسند آنست كه محصولات قسمت تقطير كه جهت ذخيره سازي به مخازن ميروند گرم ميباشند و درون مخازن ايجاد خورندگي و انفجار مينمايند بنابراين بايستي قبل از وورد به مخازن سرد شوند از طرف ديگر نفت خام كه در دماي پائيني حدود 30 درجه سانتيگراد است قبل از ورود به كوره بايستي گرم شود چه اگر با همين درجه به كوره وارد شود جهت تأمين حرارت و رساندن نفت خام از 30 درجه سانتيگراد به 370 درجه سانيتگراد كوره هاي بزرگي كه چندين برابر كوره هاي موجود احتياج است كه از نظر اقتصادي و فني روش درستي نمي باشد و مقرون به صرفه نيست . بنابراين جهت تأمين مقدار حرارتيكه نفت خام بايستي كسب كند و حرارتي كه محصولات بايستي از دست بدهند مبدلهاي حرارتي در نظر گرفته شده است .
  در اولين مبدل حرارتي نفت خام 30 درجه سانتيگراد با محصول نفت سفيد تبادل حرارت ميكند و به دمائي حدود 50درجه سانتيگراد ميرسد .
  پس از آن نفت خام به مبدل حرارتي ديگري رفته و با نفت سفيد برگشتي تبادل حرارت كرده و به دماي 72 درجه سانتيگراد ميرسد .
  نفت خام پس از اين مرحله وارد مبدل حرارتي ديگري ميشود كه در آن محصول نفت گاز جريان دارد كه پس از گرم شدن نفت خام به دماي 100 درجه سانتيگراد ميرسد .
  نفت خام در چهارمين مبدل حرارتي با نفت گاز سنگين خلاء تبادل حرارت ميكند و گرم شده دمايش به 120 درجه سانتيگراد ميرسد و پس از آن وارد مخزن و ظرف نمك زدا Desalter ميشود شرح دستگاه نمك زدا بعدا" داده خواهد شد . نفت خام از ظرف نمك زدا با حدود 3 الي 5 درجه سانتيگراد افت دما به مبدل حرارتي ديگري وارد شده و پس از تبادل حرارت با نفت گاز سنگين خلاء به درجه حرارت 165 درجه سانتيگراد رسيده و پس از آن جهت گرم شدن بيشتر بدو شاخه تبديل شده و بطرف دو مبدل حرارتي كه در يكي محصول تار Tar واحد كاهش گرانروي و در ديگري ته مانده برج خلاء جريان دارد رفته و پس از تبادل حرارت در اين دو مبدل حرارتي دمايش به مقدار پيش بيني شده حدود 200 درجه سانتيگراد رسيده و نفت خام با اين درجه حرارت بطرف كوره مي رود .
  بايد توجه داشت كه بعلت بالا بودن دما تار Tarهر زمان كه دماي بيشتري لازم باشد يعني درجه حرارت ورودي نفت خام به كوره بالاتر مورد نظر باشد مقدار نفت خام كه بطرف مبدل حرارتي تار جريان دارد را بيشتر از شاخه ديگر تنظيم مي كنيم نفت خام قبل از وورد به كوره به چهار شاخه تفسيم ميشود كه مقدار هر كدام بوسيله يك شير كنترل و ثبت ميشود .
  مرحله دوم : گرم كردن نفت خام درون كوره
  كوره : كوره 101 جهت گرم كردن نفت خام ايجاد شده است اين كوره داراي 16 مشعل است كه در دو طرف كوره قرار دارند سوخت كوره نفت كوره و گاز ميباشد درجه حرارت نفت خام در خروج از كوره بسته به مقدار نوع و مقدار خوراك و شرائط مبدلهاي حرارتي و بقيه عوامل به حدود 370 درجه سانتيگراد ميرسد .
  حداكثر بحرارت پوسته هاي كوره بين 1150 تا 1250 درجه فارنهايت است تعداد مشعلهائيكه از نفت كوره استفاده ميكنند بستگي به مقدار و وضعيت پالايشگاه دارد سوخت اين مشعلها بوسيله بخار آب و با فشار 150 پوند براينچ مربع بصورت پودر در مي آيد مشعلها بوسيله كم و زياد كردن بخار آب و سوخت و هوا بوسيله باز و بسته كردن دريچه هواي كوره و مشعلها تنظيم مي گردد . هواي سوخت كوره از قسمت دريچه هاي مشعلها تأمين ميگردد شعله ها بايد آبي بسوزد و مقدار بخار آب و سوخت به اندازه اي باشد كه نفت كه به پائين مشعل نريزد و كاملا" بسوزد و در ضمن از پراكنده شدن شعله كوره احتمالا" به لوله ها و همچنين به بدنه كوره ميخورد جلوگيري نمايد و از ايجاد كك در پائين و جلو مشعلها جلوگيري نمايدنفت خام در اين مرحله پس از خروج از كوره به وسيله يك لوله اصلي بنام TransferLine به برج تقطير وارد ميشود حرارت مشعلها هواي اطراف آنها را گرم كرده و بطرف بالاي كوره ميكشاند اين هواي گرم در بالاي كوره نفت خام ورودي را (نفت خام از طرف بالاي كوره وارد ميشود ) بتدريج گرم ميكند ( طريق جابجايي ) نفت خام در قسمت پائين از طريق تشعشعي حرارت جذب كرده و گرم ميشود انتقال حرارت در جداره پاسها بوسيله جابجائي انجام ميگيرد بنابراين ضريب انتقال حرارت آلياژ پاسها تأثير مهمي در راندمان كوره دارد . اگر عمل شكستن باندهاي الكتروني در كوره اتفاق بيافتد باعث ايجاد كك و در نتيجه HOTSPOT ( نقاط داغ ) درون پاسها شده كه از راندمان كوره كم ميكند و باعث صدمه ديدن پاسها ميشود .
  كنترل مقدار سوخت بوسيله يك ترموكوپل كه روي لوله خروجي قرار دارد و دستور به شير روي سوخت ميدهد انجام مي گيرد. درجه حرارت خروجي كروه بايد بمقدار پيش بيني شده بوده و بيشتر و كمتر از آن نباشد . درجه حرارت خروجي كوره طوري تنطيم ميشود كه تقريبا" تمامي ئيدروكربورهاي تشكيل دهنده گازهاي سبك، Blending Naphta و بنزين و نفت سفيد و نفت گاز را بصورت بخار در مي آورد . و در صورتيكه اين درجه حرارت كمتر از اين باشد باعث ميشود كه مواد سبك بطور كامل بخار نشده و مقداري از آن در ته مانده برج تقطير باقي نماند و در ضمن اينكه مقدار محصولات سبك را كاهش داده و راندمان برج را پائين ميآورد باعث شود كه اين مواد به برج خلاء رفته و در آنجا ضمن اينكه بصورت بخار به قسمت Ejector ها رفته و تلف ميشود . خلاء را نيز شكسته و باعث كم شدن حالت تفكيك درون برج خلاء ميگردد البته اين مسئله در مواقعيكه خوراك برج خلاء كم باشد نيز ايجاد ميشود در صورتيكه درجه حرارت بالاتر از حد معين باشد باعث ميشود كه مواد بيشتري بخار شده و بطرف بالاي برج برود و در چنين حالتي محصولات بالاي برج سنگين ميشود و فشار بخار محصول بالائي پائين آمده و نقطه اشتغال محصولات وسطي بالا ميرود و بايد از برگشتي بيشتري جهت نگه داشتن دماي برج استفاده كرد كه اينكار باعث كم شدن محصول بالائي برج شده و همچنين به پمپ برگشتي بزرگتري احتياج است كه مقرون به صرفه نيست .
  دستگاه نمك زدا (Desalter)
  نفت خامي كه از چاههاي گچساران به پالايشگاه ميرسد و داراي درصد بالائي نمكهاي محلول و مواد معلق ميباشد اين نمكها كه معمولا" كلرورهاي سديم و منيزيم و كلسيم ميباشند در آب موجود در نفت خام محلول بوده و اگر از آن جدا نشوند باعث گرفتگي لوله ها بخصوص در درجه حرارت بالاي درون پاسهاي كوره ميشوند ضمن اينكه اين نمكها باعث خوردندگي درون دستگاهها شده و در ايجاد كك در خطوط انتقال و پاسهاي كوره ها كمك ميكند در ضمن نمكهاي موجود باعث گرفتگي سيني هاي برج شده و عملا" كار تقطير را مختل ميسازد وجود اين مواد سوخته در ته مانده برج تقطير باعث كيفيت پائين آن شده و در نتيجه راندمان قسمتهاي بعدي واحد تقطير و بخصوص واحد خلاء را كاهش ميدهد . بدين جهت بايد از طريقي اين نمكها را از نفت خام جدا كرد و اين كار بوسيله دستگاهي بنام نمك زدا انجام ميگيرد نفت خام بوسيله پمپ خوراك به طرف برج تقطير پمپ ميشود . قبل از ورود به پمپ در مسير مواد شيميائي و آب به نفت خام اضاف ميشود . مواد شيميائي تزريقي جهت بيشتر شدن خاصيت كشش سطحي قطرات آب در نفت خام اضافه ميشودوآب جهت حل شدن نمكهاي موجود به آن اضافه شده است آب با نفت خام مخلوط شده و تا مقدار زيادي نمكهاي موجود را در درون خود حل مي كند نفت خام قبل از ورود به دستگاه نمك زدا از يك شير مخلوط كننده (Mixer valve) ميگذرد . كار اين شيرآنست كه با ايجاد افت فشار نفت خام و آب و مواد شيميائي كاملا" بهم خورده و اين مواد درون نفت خام كاملا" پخش شده و نيز نمكهادرآب حل شود.درون نمك زدا دو الكترود وجود دارد كه از يك ترانس كه ولتاژ زيادي ايجاد ميكند تغذيه شده و باعث ايجاد ميدان الكتريكي متناوبي درون ظرف ميشود كه مولكولهاي آب را قطبي نموده و از حالت تعادل خارج ميسازد قطرات آب در حركت و لرزش بهم برخورد كرده و قطرات درشت تري تشكيل ميدهند كه در نتيجه نيروي وزن بطرف پائين ظرف كشيده ميشوند و از نفت خام جدا ميگردند بدينصورت نمكها و ناخالصيهاي مختلف نفت خام در آب حل شده و به صورت آب نمك در پائين ظرف جمع شده و از نفت خام جدا مي گردد .
 10. 4
 11. #6
  nafasam
  کارشناس مهندسی شیمی
  تاریخ عضویت
  2010/09/14
  محل سکونت
  تبریز
  پست‌ها
  1,037
  2,944
  1,690
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  17

  پیش فرض پاسخ: pfd تقطير نفت خام و مشتقات حاصل از آن

  مواد شيميائي در قسمت وروردي نفت خام به پمپ خوراك تزريق ميگردد.
  آب بوسيله پمپ آب از سه نقطه به نفت خام اضافه ميگردد :
  1ـ قسمت ورودي پمپ خوراك
  2ـ ورودي اولين مبدل حرارتي
  3ـ به ورودي دستگاه نمك زدا
  آب اضاف شده در مسير به نفت خام از مبدل حرارتي هاي مختلف گذشته و گرم ميشود و چون تماس بيشتري در مسير با نفت خام دارد و در ضمن گرم شده بهتر نمكها را در خود حل مي نمايد .
  پمپ خوراك و فشار مسير
  پمپ خوراك بصورتي طرح شده است كه فشار لازم را جهت گذراندن نفت خام از مبدلهاي حرارتي و دستگاه نمك زدا و كوره تا برج تقطير را تأمين ميكند پمپ خوراك دو تا است كه يكي از نوع برقي و ديگري از نوع بخاري ميباشد يكي در سرويس ميباشد و ديگري بعنوان يدك وجود دارد پمپ بخاري بيشتر در مواقعيكه پمپ برقي دچار اشكال و اختلال شود در سرويس قرار ميگيرد ضمن اينكه با كم و زياد كردن بخار ورودي به پمپ مي توان دور پمپ را كم و يا زياد نمود كه اين موضوع در موارديكه فشار درون مسير نفت خام كم ميشود اهميت پيدا ميكند . فشار مسير نفت خام از ورود به واحد تا كوره بوسيله يك شير كنترل و ثبت ميشود اين كنترل كننده كه شير آن روي مسير نفت خام قبل از ورود به اولين مبدل حرارتي قرار گرفته است با باز و بسته شدن فشار نرمال را جهت ورود نفت خام به پاسهاي كوره تنظيم ميكند . فشار در مسير نفت خام از اين نظر حائز اهميت است كه اگر اين فشار از حد لازم كمتر باشد نفت خام به برج تقطير نمي رسد و اگر بيشتر از حد لازم باشد نفت خام با فشار وارد برح تقطير شده و به بدنه و سيني هاي برج صدمه ميرساندو در كوره حرارت به اندازه كافي نگرفته و در نتيجه تفكيك در برج بدرستي انجام نمي گيرد و كار تقطير ناقص ميشود . معمولا" در مواقعيكه فشار درون مسير نفت خام بالا ميرود شيراطمينان كه قبل از مبدل حرارتي چهارم قرار دارد به لوله اي كه بطرف كوره مي رود باز ميكند معمولا" بالاي ظروفي كه فشار بخار ئيدروكربورها بالاست و بالاي برجهاي شيراطمينان وجود دارد ، همچنين جهت جلوگيري از آسيب ديدن برج بهنگام رعد و برق مقداري بخار آب در روزهاي ابري به بالاي برج زده ميشود .
  معمولا" ته مانده برج تقطير و محصولات وسطي آن مقداري مواد سبك و ئيدروكربوهاي تشكيل دهنده بنزين را با خود دارند . بهمين جهت نقطه اشتعال آنها بدينصورت پائين است و براي رساندن آنها به نفطه اشتعال نرمال و در نتيجه به كيفيت استاندارد بعلاوه رساندن مواد سبك به قسمت مربوط به خود و در نتيجه ايجاد مواد سبك بيشتري كه وجود دارد از بخار آب جهت خارج كردن مواد سبك درون محصولات و ته مانده برج تقطير استفاده مي كنيم بدينصورت كه بخار با فشار 60 پوند بر اينچ مربع به ظرفهاي محصولات نفتاي مخلوط نفت سفيد و نفت گاز و همچنين به پائين برج تقطير زده ميشود . مقدار اين بخار بايد طوري تنظيم شود كه ئيدروكربورهاي سنگين مربوط به اين محصولات را با خود حمل نكند و باعث بالا رفتن نقطه اشتعال آنها نگردد . تمامي اين بخارات كه استفاده ميشود در قسمت پائين ظرف دريافت كننده (receiver) برج تقطير ، بنام BOOT جمع شده و بوسيله پمپ به واحد آب ترش فرستاده ميشود بايد توجه داشت كه شير كنترلي كه سطح آب درون نگه ميدارد بصورتي تنظيم شود كه ظرف خالي نگردد و ئيدروكربوهاي مايع درون ظرف را رد نكند و اين اشكالي است كه اتفاق ميافتد يعني در بعضي مواقع مقداري بنزين همراه آب ترش خارج ميشود و در ثاني سطح آب درون ظرف زياد بالا نرود چون در اينصورت آب وارد محل خروج بنزين از دريافت كننده (receiver)شده و از طريق برگشتي به برج تقطير وارد ميشود و چون در قسمت بالاي برج تا مدتي بصورت مايع مي ماند باعث ميشود كه قسمت بالاي برج را از مايع پركند و برج تقطير دچار اشكال گردد .

  سردكردن محصولات
  محصولاتي كه به مخازن فرستاده ميشوند بايد سرد شوند چون درجه حرارت بالاو همچنين فشار بخار اين محصولات باعث خورندگي ، آسيب ديدن و انفجار مخازن ميشود معمولا" مواد سبك به علت فشار بخار بالا به كمتر از 100 درجه فارنهايت مي رسانند ولي محصولات سنگين لزومي به سرد شدن در اين حد ندارند اگر احتمال وجود آب در محصول باشد بايد درجه حرارت آن را از 100درجه سانتيگراد پائين تر رساند و بعد به مخزن مربوط فرستاد چون در غير اينصورت آب از دماي بالاتر از صد درجه سانتيگراد بخار شده و باعث ميشود كه سقف مخزن در اثر فشار بخار آب صدمه ببيند . بهمين جهت معمولا" براي محصول به علت داشتن آب زياد از دستگاه تصفيه و فيلتر استفاده ميشود اين دستگاهها آب محصول را گرفته در ضمن محصولات را از يك سري مبدل حرارتي ميگذرانيم تا به درجه حرارت مطمئن جهت ذخيره شدن يا استفاده در ساير واحدها ميرسد محصولاتي كه جهت عمليات بيشتر به واحدهاي ديگر فرستاده ميشود بهتر است گرم باشد ولي با وجود اين دماي آن بستگي به احتياج آن واحد دارد و يا معمولا" پائين آورده ميشود .

  محصولات برج تقطير
  نفت خام در دماي 370 درجه سانتيگراد ( 235 تا 335 عملا" ) وارد برج تقطير شده و روي سيني 38 مي ريزد شرائط برج و دماي خوراك باعث بخار شدن ئيدروكربورهاي تشكيل دهنده و گازهاي سبك و Fuel gas , LPG ميشود از عواملي كه در جداسازي و تفكيك و ئيدروكربورها درون برج تقطير كمك ميكند اول برگشتي بالاي برج (Reflux) است كه باعث تثبيت درجه حرارت قسمتهاي بالاي برج و برگرداندن مواد يعني ايجاد برگشتي هاي داخلي ميكند . اين برگشتي از بالاي برج بطرف پائين بصورت برگشتي داخلي حركت ميكندو بخارات هيدروكربوها در جهت عكس آن از پائين ببالا در حركت ميباشند بخارات در تماس با اين برگشتي هاي داهلي برحسب شرائط درجه حرارت سيني ها و مايع هاي درون سيني ها ، ئيدروكربوها به مايع تبديل شده و گرماي حاصل باعث بخار شدن مواد سبك داخل برگشتي هاي داخلي ميشود كه اين مواد سبك بصورت بخار بطرف بالا برگشت ميشوند .
  محصولات وسطي ، قسمتي از جريان بطرف بالاي برج است كه در قسمتهاي مختلف برج گرفته ميشود در صورتيكه مقدار خروجي اين محصولات زيادتر از حد پيش بيني شده باشد باعث كم شدن برگشتي هاي داخلي در قسمتهاي پائين تر شده و ميزان محصولات را بهم ميزند چون مقدار برگشتي سيني هاي پائين تر از محل خروج اين محصول كمتر ميشود باعث ميگردد كه مواد سنگين بصورت بخار به آن قسمت آورده و در نتيجه محصول آن قسمت را سنگين نمايد در اينصورت بايد درجه حرارت خروجي كوره را تغيير دارد و برگشتي بالائي را زياد كرد و يا مقدار خروجي محثول بالايي را كم نمود در صورتيكه مقدار خروجي محصول وسطي بيش از اندازه باشد فسمتهاي پائين جريان برگشتي داخلي نداشته و خالي و خشك ميشوند و ظرف مربوط به آنها خالي ميماند و پمپم آنها از كار مي افتد در اينصورت نيز با زياد كردن دماي خروجي نفت خام از كوره و در نتيجه اضاف كردن برگشتي هاي بالائي و كم نمودن محصول خروجي قسمت بالاتر مي توان جريان برگشتي رابه قسمتهاي پائين تر برقرار كرد .
  معمولا" درجه حرارت خروجي يك محصول نشان دهنده كيفيت آن محصول ميباشد و اين درجه حرارت بايستي ثابت نگه داشته شود تا محصول كيفيت نرمال خود را حفظ نمايد .
  دوم از عواملي در عمل تقطير مؤثر است برگشتي هاي وسطي محصولات است كه باعث تثبيت درچه حرارت قسمتهاي مختلف برج و برگرداندن مواد سنگين بخار شده به محل هاي مربوطه به خود مي شود .
  سوم مقداري بخار با فشار ( 60 PSI ) پوند بر اينچ مربع كه به پائين برج زده ميشود باعث ميگردد كه ئيدروكربوهاي سبكي كه بني مواد سنگين پائين برج محبوس شده اند از داخل آنها خارج نموده و بطرف بالاي برج و همچنين مواد سبكتري را كه در قسمتهاي مختلف مانده امد به فسمتهاي بالا بشكاند عامل ديگر تعداد 5 سيني است كه در قسمت زيرين ورودي خوراك به برج قرار دارد و باعث فرصت مناسب براي مواد سبك پائين برج شده تا به كمك بخار بطرف بالا كشانده شود . برگشتي ها نيز چنانچه گفته شد مواد سبك را به برج برگردانده و نقطه اشتغال محصولات را تصحيح ميكنند .
  به قسمت بالاي برج تقطير مواد شيميائي خاصي زده ميشود كه بصورت لايه اي حد فاصل جداره لوله ها و مواد نفتي درونشان قرار نميگيرد و از خورندگي لوله ها بوسيله مواد نفتي گرم جلوگيري مي نمايد البته جهت جلوگيري از خورندگي محيط عمليات درون بجر را تا حد اغمكان خنثي نگه ميدارند بطوريكه PH آب خروجي Receivers بين 6 تا 7 قرار گيرد و اين كار با استفاده از آمونياك انجام ميشود .
 12. 4
در حال نمایش 1 تا 6 از مجموع 6

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: