رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 2 از مجموع 2

تاپیک: اوره

 1. #1
  santa_corooz
  تــــــــــــــــازه وارد
  تاریخ عضویت
  2011/03/08
  محل سکونت
  خوزستان
  پست‌ها
  320
  147
  759
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  8

  پیام اوره

  اوره
  كربونيل دي آميد(carbonyl diamide)
  نام ماده: كربونيل دي آميد(carbonyl diamide)
  نام تجاری: اوره(Urea)
  سایر اسامی: آميد از كربونيك اسيد , كارباميد , كارباميديك اسيد , كاربونيل دي آميد , كاربونيل دي آميد , كاربونيل دي آمين , ايزواوره
  تاریخچه: اوره يا كرباميد يك تركيب آلي با فرمول شيميايي 2CO NH2است. اين مولكول داراي دو گروه آمين -NH2 است كه به يك گروه كربونيل -CO- متصل شده اند. اوره نقش بسيار مهمي را در متابوليسم نيتروژن دارد و بخش عمده ادرار پستان داران را تشكيل مي دهد. اوره به حالت جامد بي رنگ و بي بو و غيره بازي و غيره اسيدي است. بسيار در آب محلول بوده و غيره سمي است و مصرف عمده آن در كود كشاورزي است. اوره نخستين بار در سال 1773 بوسيله شيميدان فرانسوي Hilaire Rouelle كشف شد. در سال 1828، شيميدان آلماني Friedrich اوره را با واكنش ايزوكيانات نقره با كلريد آمونيوم بدست آورد. اين اولين باري بود كه يك تركيب آلي به صورت مصنوعي از يك تركيب غيره آلي حاصل مي شد.
  موارد مصرف: كود شيميايي و تهيه رزينهاي اوره فرم آلدئيد ، صنايع دارويي و آرايشي ، خوراك دام ، تهيه پودرهاي آتش نشاني و تهيه چسبهاي پايه نشاسته
  مجتمع های تولیدکننده: پتروشيمي شيراز رازي غدير
  خواص فیزیکی و شیمیایی: Molecular formula CH4N2O
  Molar mass 60.07 g/mol
  Density 1.32 g/cm3 Solubility in water 108 g/100 ml (20 °C) 167 g/100 ml (40 °C) 251 g/100 ml (60 °C) 400 g/100 ml (80 °C) 733 g/100 ml (100 °C)
  Melting point 132.7–135 °C
  Non-flammable
  مواد مرتبط: آمونياك 13، نيترات آمونيوم 14
  روشهای تولید: در صنعت اوره از دي اكسيد كربن و آمونياك توليد مي شود. معمولا مقدار بسيار زيادي دي اكسيد كربن در طي فرآيند تهيه آمونياك از ذغال سنگ ، گاز طبيعي و يا نفت توليد مي شود. اين موضوع باعث مي شود تا اوره مستقيم از تركيب اين مواد توليد شود. اساس روش توليد اوره در سال 1922 به نام فرآيند اوره Bosch-Meiser ايجاد شد. فرآيندهاي گوناگوني براي توليد اوره در شرايط متفاوت وجود دارد كه همه آن ها ضايعات توليدي بيشتري نسبت به اين فرآيند دارند. اين فرآيند شامل دو واكنش تعادلي اصلي است. نخست واكنش گرمازاي آمونياك مايع با يخ خشك : 2NH3 + CO2------> H2N-COONH4 دوم واكنش گرماگير تبديل كرباميت آمونياك به اوره در آب.
  H2N-COONH4 -------> (NH2)2CO + H2O مواد واكنش نداده براي توليد ساير مواد از جمله نيترات آمونيوم يا سولفات آمونيوم استفاده مي شوند .
  راستي،شادماني است و شادماني ازآن کسي است که هميشه راستگو و درست کردار باشد
  [SIGPIC][/SIGPIC]
 2. 3
 3. #2
  محمـد
  عضو سابق تحریریه
  تاریخ عضویت
  2010/12/25
  محل سکونت
  خوزســتان
  پست‌ها
  2,668
  2,175
  3,494
  دریافت
  1
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  25

  پیش فرض پاسخ: اوره  در جانوران مختلف ، نیتروژن گروه آمینو به یکی از سه شکل اصلی زیر ترشح می‌شود. اکثر موجودات آبزی نیتروژن را به صورت آمونیاک (NH3) آزاد می‌سازنند. آمونیاک ترکیبی بسیار سمی است ولی به علت محلول بودن در آب سمیت آن برای موجود زنده کاهش می‌یابد. پرندگان و برخی از خزندگان نیتروژن را به صورت اسید اوریک ترشح می‌کنند. اسید اوریک سمی نیست ولی در آب نامحلول است و به همین دلیل به صورت جاودانه موجود دفع می‌شود.

  سایر موجودات ، نیتروژن را به صورت اوره به خارج ترشح می‌کنند اوره نسبت به NH3 سمیت کمتری دارد و در آب نیز حل می‌شود. خون مواد نیتروژن‌دار مثل اوره و اسید اوریک را می‌گیرد و در حین گردش در بدن همواره از کلیه‌ها می‌گذرد. در کلیه‌ها مواد نیتروژن‌دار زاید آب اضافی و مواد دفعی دیگر از خون گرفته شده و به خارج دفع می‌گردد. غلظت اوره در پلاسمای خون 0.03 و مقدار آن را در ادرار 2 درصد است.


  کلیات


  79 درصد از هوای پیرامون ما را نیتروژن تشکیل می‌دهد. این عنصر ، برای ایجاد آمینو اسیدها و پروتئین‌ها عنصری ضروری است. نیتروژن به عنوان یکی از گازهای تشکیل‌دهنده جو ، خنثی است و بیشتر از آن که این گاز در دسترس گیاهان یا گونه‌های حیوانات قرار گیرد، باید به صورت ترکیبی شیمیایی تثبیت شود.


  عوامل موثر در تثبیت نیتروژن


  نیتروژن در طبیعت می‌تواند به کمک تابش کیهانی ، از بقایای شهاب‌سنگها ، یا بر اثر انرژی فراوان آذرخش که برای اتصال سریع مولکولها ضرورت دارد، با اکسیژن یا هیدروژن آب ترکیب شود. بعضی موجودات زنده دریایی و تعدادی از میکرو ارگانیسمها از لحاظ توانایی تثبیت نیتروژن آزاد ، استثنایی هستند و بسیاری از گیاهان خانواده نخود ، بر روی ریشه‌های خود واجد گروههایی هستند که میکرو ارگانیسمهایی از جنس ریزوبیوم در آنها قرار دارد. ریزوبیوم ، ترکیبات نیتروژن‌دار محرک رشد را برای گیاهان سبز فراهم می‌آورد.


  اهمیت نیتروژن
  نیتروژن شالوده نیترو سلولز (Nitrocelluose) ، جسم پنبه‌ای که از تاثیر اسید سولفوریک و اسید نیتریک بر سلولز حاصل می‌شود و در تهیه مواد منفجره ، کلوئیدها و پلاستیکها بکار می‌رود، نیترو گلیسرین (Nitroglocerine) ، مایع زرد کم رنگی که بر اثر ضربه یا تماس ناگهانی منفجر می‌شود و در تهیه دینامیت و ژلاتین انفجاری بکار می‌رود و در پزشکی از آن به عنوان عامل باز کننده رگها استفاده می‌شود ، تری‌نیترو تولوئن (TNT یا Tri nitro toluene) ، ترکیب متلبور زرد کم رنگی که به عنوان ماده منفجره به کار می‌رود را تشکیل می‌دهد.

  تثبیت نیتروژن به کمک کاتالیزور


  در اوایل قرن بیستم ، دو شیمی فیزیکدان آلمانی ، "فریتز هابر" (Fritz Haber) و "کارل بوش" (Karl Bosch) ، فرایند تثبیت نیتروژن به کمک کاتالیزور را ابداع کردند. در روش اصلی ابداعی این دانشمندان ، نیتروژن و هیدروژن جو از محیطی با 900 درجه فارینهایت (500 درجه سانتی‌گراد) و فشار چند صد اتمسفر در مجاورت کاتالیزور نیکل ، عبور داده شده ، به آمونیاک تبدیل می‌شد.

  در کارخانه‌های بسیار پیشرفته امروزی ، هیدروژن که پایه اصلی این واکنش را تشکیل می‌دهد، از گاز طبیعی متان بدست می‌آید. متان و بخار آب ، گازی را به وجود می‌آورند که از لحاظ هیدروژن ، غنی است. آنگاه نیتروژن جو ، مورد استفاده واقع می‌شود و اکسیژن همراه آن ، بر اثر احتراق جزئی متان به منو‌اکسید کربن تبدیل و سپس منواکسید کربن در معرض بخار آب قرار می‌گیرد و به دی‌اکسید کربن تغییر می‌یابد. ماده اخیر در فرایند جانبی تبدیل آمونیاک به اوره ، با فرمول CO(NH2)2 ، بکار گرفته می‌شود.

  باقیمانده منواکسید کربن به متان تبدیل می‌شود. سپس نیتروژن و هیدروژن در دما و فشار زیاد و در مجاورت کاتالیزوری که از یک اکسید فلزی تشکیل یافته است، آمونیاک تشکیل می‌دهد و آمونیاک بر اثر واکنش با اکسیژن ، اسید نیتریک تولید می‌کند. اسید نیتریک حاصل ، بر اثر ترکیب با آمونیاک ، نیترات آمونیم بوجود می‌آورد. ماده اخیر به عنوان کود ، مصرف فراوانی دارد. از طرف دیگر ، موجود ذره‌بینی مستقر در گروگیا و نخودی ، همه عملیات اخیر را برای گیاه انجام می‌دهد و نیترات آمونیم در اختیار آن قرار می‌دهد.

  منبع:پتروشیمی زنجان
 4. 2
در حال نمایش 1 تا 2 از مجموع 2

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: