رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 4 از مجموع 4
 1. #1
  Non-Existent
  Non-Existent
  Guest

  پیش فرض لیکن پلان بیماری شایع


  لیکن پلان چیست؟

  لیکن پلان یک بیماری التهابی نسبتا شایع پوست و مخاط است. اگرچه این بیماری غالبا در افراد میانسال رخ می دهد ، اما احتمال ابتلا در هر سنی وجود دارد.

  لیکن پلان چگونه ايجاد مي‌شود؟

  لیکن پلان مسری نیست. سرطان هم نیست.امروزه مشخص شده است كه این بيماري مرتبط با سيستم ايمني بدن است. این بدان معنی است که گلبول های سفید خون که معمولا در برابر عوامل بیگانه وارد عمل میشوند، در طي اين بيماري بر علیه بخش های طبیعی پوست، مخاط، مو و یا ناخن خود فرد فعال میشوند.

  البته گاهی اوقات این روند بر اثر ورود یک عامل خارجی مثل دارو یا یک عامل میکربی آغاز می شود.

  علائم بيماري چيست؟

  لیکن پلان معمولا با ضایعات برجسته بنفش رنگی که اغلب بسیار خارش دار هم هستند بروز میکند.

  لیکن پلان در اشكال گوناگون ديده مي‌شود ودر افراد مختلف ممکن است به صور گوناگون تظاهر پیدا کند.

  این بیماری هر نقطه ای از بدن را ممکن است درگیر کند اما معمولا بطور کلاسیک مچ دست و پا را درگیر میکند. گاه در محل خراش پوست ضایعات لیکن پلان ایجاد میشود که به این پدیده فنومن کوبنر میگویند.

  علاوه بر اشكال گوناگون لیکن پلان، شدت آن نيز در افراد مختلف متفاوت است. ممكن است تنها ناحيه‌اي از مچ دست و پا درگير باشد و يا اينكه برعكس تقريباً تمام سطح پوست مبتلا باشد.  علاوه بر پوست چه مناطق ديگري ممكن است در این بیماری درگیر شود؟

  این بیماری ممکن است مو، ناخن و بخصوص مخاط دهان و ناحیه تناسلی را هم درگیر کند.
  راه تشخيص بيماري چيست؟

  لیکن پلان اغلب با معاينه باليني تشخيص داده مي‌شود . در موارد مشكوك، مي‌توان از بيوپسي پوست برای تایید تشخیص استفاده كرد. در اين روش پزشك با بريدن تكة كوچكي از پوست یا مخاط و بررسي آن زير ميكروسكوپ، بيماري را تشخيص مي‌دهد.

  درمان

  لیکن پلان یک بیماری مزمن است اما در بسیاری از موارد طی دو سال کاملا از بین میرود.

  در درمان این بیماری معمولا از کورتون موضعی و گاهی از استیرویید خوراکی استفاده می شود، هرچند درمان های دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که با نظر پزشک متخصص پوست قابل استفاده خواهد بود.

  درمان لیکن پلان مخاط معمولا سخت تر و طولانی تر است.

  نکته مهم آن است که لک ناشی از بیماری ممکن است تا مدتها باقی بماند و در حدود یک پنجم بیماران ، بیماری عود می کند.

  چه نوع رژيم غذايي براي بيمار لازمست؟

  رژيم غذايي خاصي براي فرد مبتلا به لیکن پلان لازم نيست، با این حال چنانجه مخاط دهان گرفتار باشد بهتر است از مصرف غذاهای تند، آب مرکبات و نوشابه های کافئین دار مثل کولا و قهوه پرهیز کنید.

  iranderma
 2. 1
 3. #2
  nasirii
  مدیر سابق بخش پزشکی
  تاریخ عضویت
  2009/07/28
  پست‌ها
  2,204
  2,783
  4,063
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  36
  قدرت امتیاز دهی
  20

  پیش فرض لیکن پلان بیماری شایع

  لیکن پلان


  بیماری لیکن پلان یکی ازبیماریهای شایع پوست است که درآن ضایعات التهابی ، خارش داردرپوست رخ داده ومی تواند مخاط وفولیکول مووناخن را نیز گاهی درگیرسازد . علت این بیماری به درستی شناخته نشده است. اما احتمال آن وجود دارد که این بیماری نیزیک بیماری با واسطه فعالیت سیستم ایمنی باشد . این بیماری درتمام جهان ودرهمه نژادها رخ می دهد . درحدود 1تا2% مواقع این بیماری می تواند به شکل فامیلی نیز بروز کند . بیماری لیکن پلان درسنین میانسالی شایعتر بوده اما حتی کودکان را نیز می تواند درگیرسازد(4% موارد) . ضایعات اولیه بیماری به شکل برجستگیهای پوستی به رنگ بنفش با سطح صاف می باشد که معمولاً اندازه آنها نیزکوچک است . رنگ ضایعات ابتدا قرمز بوده اما ضایعات پیشرفته تربنفش هستند. ضایعات طول کشیده تروضایعات درحال بهبودی اغلب قهوه ای پررنگ نیزمی توانند باشند . سطح ضایعات براق ، خشک همراه پوسته های چسبیده به ضایعه است . همنیطور ممکن است درسطح ضایعات خطوطی سفید یا خاکستری دیده شود که این خطوط را ویکهام استریا می نامند . اندازه ضایعات لیکن پلان معمولاً حدود نیم تا یک سانتیمتر است . محل این ضایعات بیشتردرساعد ، ساق پا ، پشت دستها وناحیه تناسلی آقایان می تواند باشد . خارش دربیماری لیکن پلان معمولاً شدید است وبیشتربیماران جهت خاراندن ضایعات این بیماری آنها را می مالند وکمترممکن است که ضایعات را زخمی کنند وبنابراین ضایعات لیکن پلان معمولاً سالم می مانند واین ازلحاظ تشخیصی می تواند به پزشک کمک نماید که بهترآنها را تشخیص دهد . سیراین بیماری خیلی می تواند متفاوت باشد . واین تفاوت بیشتربه محل درگیری بیماری وهمینطورنوع کلینیکی آن بستگی دارد . دوسوم بیماران دچارضایعات پوستی کمترازیکسال دچاربیماری هستند واکثربیماران درسال دوم ابتلا به بیماری خودبخود بهبود می یابند . ضایعات مخاطی بیماری مزمن تربوده ودربیماران بهبود یافته نیز احتمال عود بیماری وجود دارد . ضایعات مخاطی بیماری به اشکال مختلف می تواند بروز کند ولی اشکال شایع آن بصورت خطوط سفید شبکه ای درمخاط طرفی دهان وهمینطورزخمهای دهانی می باشد . ضایعات شبکه ای هیچگونه ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند اما کشف آنها درمعاینه می تواند به تشخیص بیماری کمک کند . ضایعات دهانی زخمی شونده می تواند بسیار طول کشنده ومزمن بوده وبا ناراحتی بسیاری برای بیمار همراه باشد . گاهی ضایعات دهانی بدون ضایعات پوستی نیز رخ می دهد . 75% بیماران دچارلیکن پلان دهانی زن هستند . تغییرات ناخنی درحدود 10% موارد لیکن پلان رخ می دهد واین تغییرات درکودکان شایعتراست . شایعترین تغییرات ناخنی بیماری افزایش خطوط ناخنی وشکاف برداشتن صفحه ناخنی می باشد . گرفتاری موها دربیماری لیکن پلان بیشتربصورت ریزش موی همراه با ایجاد پوست نازک شده می باشد که به این نوع ریزش مو، بدون درنظرگرفتن علت آن ، ریزش موی سیکاتریسیل می گویند . این نوع ریزش مو معمولاً برگشت پذیرنیست وباید درصورت وجود ضایعات پوستی همراه با ریزش مو درسراقدام به درمان های قویتری نمود تا ازصدمه به موها جلوگیری شود . لیکن پلانوپیلاریس نامی است که به بیماری لیکن پلانی داده شده که باعث گرفتاری موها می شود . این حالت بیشتردرخانمها دیده شده که حدود 20% آنها دارای ضایعات شبکه ای دردهان بوده وحدود 30% آنها دارای ضایعات پوستی لیکن پلان هستند.  لیکن پلان بیماری شایع


  درمان : ضایعات محدود وبا تعداد کم را می توان با استروییدهای موضعی وتزریقی داخل ضایعه درمان نمود . دربیمارانی که ضایعات گسترده تر دارند می توان ازاسترویید های خوراکی نیزاستفاده کرد. وبهتراست این دارو با دوز کاهش یابنده تجویزشود تا باعث عوارضی نگردد . می توان هفته اول 60 میلیگرم درروز، هفته دوم 40 میلیگرم درروز وهفته سوم نیز20 میلیگرم درروزازاین دارو استفاده نمود وازاین زمان هرهفته 5/2 میلیگرم ازدارو کم نمود تا بیماری دچارعود نشده وعوارض دارویی باعث ناراحتی بیمارنگردد . فتوتراپی نیزدربیماری لیکن پلان می تواند مفید باشد . ازداروهای دیگری که دردرمان بیماری لیکن پلان می توان بکاربرد می توان به تاکرولیموس موضعی، رتینوییدهای خوراکی ، سیکلوسپورین ، هیدروکسی کلروکین و تالیدوماید اشاره نمود که باید مطمئناً تحت نظرمتخصص پوست مصرف شوند .
  دنيا محل انتخاب هاست تو انتخاب كن تا من بگويم كه تو كيستي]

 4. 3
 5. #3
  Pharmakon
  یـار آشــــــــــــــــنـا
  تاریخ عضویت
  2011/01/28
  محل سکونت
  همین جا
  پست‌ها
  208
  181
  364
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  8

  پیش فرض پاسخ: لیکن پلان بیماری شایع

  ● علل
  علت دقیق آن نامشخص است ولی ممکن است ناشی از یک ویروس یا در برخی موارد عارضه جانبی بعضی داروها باشد.

  ● عوامل افزایش دهنده خطر
  استرس و نگرانی
  خستگی یا کار زیاد
  مواجهه با داروها یا مواد شیمیایی

  ● پیشگیری
  در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .
  عواقب موردانتظار
  علایم با درمان قابل کنترل است ، ولی این اختلال ماه ها تا سال ها طول می کشد. نسبت به ادامه درمان پایبند باشید حتی اگر نتایج آن ناامیدکننده بوده یا پاسخ درمانی آهسته باشد.
  عوارض احتمالی
  ریزش مو
  تخریب ناخن ها
  بیماری مزمن به صورت پیدا شدن ضایعات جدید همراه با برطرف شدن ضایعات قدیمی
  درمان

  ا● صول کلی

  نمونه برداری (برداشت مقدار کوچکی از بافت جهت بررسی آزمایشگاهی برای کمک به تشخیص ) پاپول های مشکوک (برآمدگی های پوستی )
  هدف از درمان تسکین علایم و به ویژه خارش است .
  از شستشو با آب سرد برای تخفیف خارش استفاده کنید. کاهش استرس زندگی ممکن است به پیشگیری از عود ضایعات کمک نماید. روش های آسوده سازی را فرا گرفته یا در صورت لزوم برای کاهش استرس خود با متخصص مشاوره کنید.
  اگر لیکن پلان با مصرف دارویی مرتبط باشد، با پزشک خود درباره تغییر مقدار مصرفی یا تعویض داروی مزبور مشورت کنید
  ● داروها

  ضایعات محدود و با تعداد کم را می توان با استروییدهای موضعی و تزریقی داخل ضایعه درمان نمود . دربیمارانی که ضایعات گسترده تر دارند می توان از استرویید های خوراکی نیز استفاده کرد. و بهتر است این دارو با دوز کاهش یابنده تجویز شود تا باعث عوارضی نگردد .

  می توان هفته اول ۶۰ میلیگرم درروز، هفته دوم ۴۰ میلیگرم در روز و هفته سوم نیز۲۰ میلیگرم در روز از این دارو استفاده نمود و از این زمان هر هفته ۵/۲ میلیگرم از دارو کم نمود تا بیماری دچار عود نشده و عوارض دارویی باعث ناراحتی بیمارنگردد . فتوتراپی نیز در بیماری لیکن پلان می تواند مفید باشد .

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، از داروهای دیگری که در درمان بیماری لیکن پلان می توان بکاربرد می توان به تاکرولیموس موضعی، رتینوییدهای خوراکی ، سیکلوسپورین ، هیدروکسی کلروکین و تالیدوماید اشاره نمود که باید مطمئناً تحت نظر متخصص پوست مصرف شوند .
  آنتی هیستامین ها به دلیل اثر تسکین بخشی جهت کنترل خارش تجویز می شوند.
  کرم ها یا پمادهای کورتونی برای کاهش التهاب و خارش تجویز می گردند. از این داروها بیش از یک یا دو بار در روز استفاده نکنید مگر با دستور پزشک . برای بهبود پخش شدن و نفوذ این داروها، آن ها را بلافاصله پس از حمام کردن استفاده کنید. برای نواحی صورت و کشاله ران از فرآورده های کورتونی ضعیف بدون فلورین استفاده کنید.
  قرص های کورتونی در موارد شدید بیماری تجویز می شود.
  ● فعالیت
  محدودیتی وجود ندارد
  ● رژیم غذایی
  رژیم خاصی لازم نیست
  ● در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
  اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای علایم لیکن پلان باشید.
  اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید . داروهای تجویزی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

  ● کارهایی که باید انجام شوند:
  اگر تشخیص بیماری، با توجه به ظاهر ضایعات مشخص نباشد، پزشک شما ممکن است ترتیب یک بیوپسی پوست را بدهد که در آن نمونه ای از پوست برداشته شده و در زیر میکروسکوپ بررسی میشود.

  جهت تسکین خارش، پزشک ممکن است یک کورتیکواستروئید موضعی قوی تجویز کند. به علاوه، شما می توانید یک آنتی هیستامین خوراکی بدون نسخه (داروهای ضد خارش) برای تسکین خارش در هنگام شب، تهیه نمایید.

  اگر ضایعه گسترده بوده و ناخنها و سرتان را مبتلا کرده، ممکن است نیاز به داروهای کورتیکواستروئیدی خوراکی داشته باشید.
  اگر یک واکنش دارویی مورد شک باشد، پزشک ممکن است تصمیم به قطع دارو گرفته و یک داروی دیگر تجویز کند.

  لیکن پلان معمولاً برای ۱۲ ۱۸ ماه پایدار باقی مانده و ممکن است پس از بهبودی، پچهای تیره ای بر روی پوست برجای گذارد.

  ● پاسخ به پرسش های اساسی در رابطه با بیماری لیکن پلان ( Lichen planus ) :

  ● لیکن پلان چیست؟

  لیکن پلان یک بیماری التهابی نسبتا شایع پوست و مخاط است. اگرچه این بیماری غالبا در افراد میانسال رخ می دهد ، اما احتمال ابتلا در هر سنی وجود دارد.
  ● لیکن پلان چگونه ایجاد می‌شود؟

  لیکن پلان مسری نیست. سرطان هم نیست.امروزه مشخص شده است که این بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بدن است. این بدان معنی است که گلبول های سفید خون که معمولا در برابر عوامل بیگانه وارد عمل میشوند، در طی این بیماری بر علیه بخش های طبیعی پوست، مخاط، مو و یا ناخن خود فرد فعال میشوند.
  البته گاهی اوقات این روند بر اثر ورود یک عامل خارجی مثل دارو یا یک عامل میکربی آغاز می شود.
  علائم بیماری چیست؟

  لیکن پلان معمولا با ضایعات برجسته بنفش رنگی که اغلب بسیار خارش دار هم هستند بروز میکند.
  لیکن پلان در اشکال گوناگون دیده می‌شود ودر افراد مختلف ممکن است به صور گوناگون تظاهر پیدا کند.
  این بیماری هر نقطه ای از بدن را ممکن است درگیر کند اما معمولا بطور کلاسیک مچ دست و پا را درگیر میکند.

  گاه در محل خراش پوست ضایعات لیکن پلان ایجاد میشود که به این پدیده فنومن کوبنر میگویند.
  علاوه بر اشکال گوناگون لیکن پلان، شدت آن نیز در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است تنها ناحیه‌ای از مچ دست و پا درگیر باشد و یا اینکه برعکس تقریباً تمام سطح پوست مبتلا باشد.

  ● علاوه بر پوست چه مناطق دیگری ممکن است در این بیماری درگیر شود؟

  این بیماری ممکن است مو، ناخن و بخصوص مخاط دهان و ناحیه تناسلی را هم درگیر کند.
  ● راه تشخیص بیماری چیست؟

  لیکن پلان اغلب با معاینه بالینی تشخیص داده می‌شود . در موارد مشکوک، می‌توان از بیوپسی پوست برای تایید تشخیص استفاده کرد. در این روش پزشک با بریدن تکة کوچکی از پوست یا مخاط و بررسی آن زیر میکروسکوپ، بیماری را تشخیص می‌دهد.
  ● آیا لیکن پلان درمان دارد ؟

  لیکن پلان یک بیماری مزمن است اما در بسیاری از موارد طی دو سال کاملا از بین میرود.
  در درمان این بیماری معمولا از کورتون موضعی و گاهی از استیرویید خوراکی استفاده می شود، هرچند درمان های دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که با نظر پزشک متخصص پوست قابل استفاده خواهد بود.
  درمان لیکن پلان مخاط معمولا سخت تر و طولانی تر است.
  نکته مهم آن است که لک ناشی از بیماری ممکن است تا مدتها باقی بماند و در حدود یک پنجم بیماران ، بیماری عود می کند.
  ● چه نوع رژیم غذایی برای بیمار لازمست؟

  رژیم غذایی خاصی برای فرد مبتلا به لیکن پلان لازم نیست، با این حال چنانجه مخاط دهان گرفتار باشد بهتر است از مصرف غذاهای تند، آب مرکبات و نوشابه های کافئین دار مثل کولا و قهوه پرهیز کنید.


  مصرف غذاهای تند، آب مرکبات و نوشابه های کافئین دار مثل کولا و قهوه پرهیز کنید.
 6. 3
 7. #4
  BUTTERFLY
  مدير سابق ساير موضوعات پزشکی
  تاریخ عضویت
  2011/12/01
  پست‌ها
  2,535
  9,946
  6,980
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  22
  قدرت امتیاز دهی
  42

  موافقت از پرکردگی دندان تا لیکن پلان

  لیکن پلان یک بیماری التهابی نسبتا شایع پوست و مخاط است که مو، ناخن و به خصوص مخاط دهان و ناحیه تناسلی را هم درگیر می کند...

  مهمانان این هفته «میزگرد زیبایی» از خوانندگان «سلامت» هستند و ما را در جریان نحوه ابتلا و تشخیص علایم بیماری لیکن پلانشان قرار دادند. امیدواریم نظریه های کارشناسان «سلامت» برای این خانم ها و تمام خوانندگان عزیز مفید باشد.

  خانم حیدری ۳۸ ساله می گوید:

  داروی قـلـبـم مـرا بـیـمـار کـرد!

  ۲ سال پیش به خاطر تپش قلب به متخصص قلب مراجعه و دارو دریافت کردم. بعد از ۵/۱ ماه مصرف دارو، ضایعات خارش داری روی مچ دست ها، پاها و شکمم ظاهر شد. این ضایعات افزایش پیدا کردند و با خارش شدید همراه شدند. مدتی آنتی هیستامین استفاده کردم اما با افزایش و زخمی شدن این ضایعات در دهان و ناحیه تناسلی به پزشک متخصص پوست مراجعه کردم که با نمونه برداری و بیوپسی پوست، تشخیص لیکن پلان پوستی و مخاطی داد. بعد از گرفتن تاریخچه مصرف دارو، پزشک گفت یکی از داروهای قلب عامل بروز این بیماری شده است. متخصص قلب این دارو را حذف و داروی دیگری جایگزین آن کردند. بعد از مصرف کورتون خوراکی بیماری ام بهبود یافت اما لک جای ضایعات همچنان باقی است.

  خانم جعفر زاده ۴۳ ساله می گوید:

  درمـان دنـدانـم مـرا بـیـمار کـرد!

  از حدود ۶ سال پیش دچار تغییر رنگ سفیدرنگی در دو طرف مخاط دهان شدم. ابتدا اهمیتی به این موضوع ندادم اما بعد از اینکه دندان های دوطرفم تغییررنگ پیدا کردند به دندان پزشک مراجعه کردم. ایشان مرا به متخصص پوست ارجاع داد. تشخیص متخصص پوست لیکن پلان بود. طی ۶ سال نامرتب تحت درمان بودم. علامتی جز سوزش اندک نداشتم تا اینکه بعد از گذشت ۶ سال دچار زخم دهان شدم. مجددا بعد از تکه برداری لیکن پلان تایید شد. البته برخی تغییرات مانند غیرطبیعی شدن پوست مخاط داخل دهان داشتم که چون اندازه آن بزرگ نبود کورتون خوراکی دریافت کردم. ضایعات بعد از ۳ تا ۲ ماه برطرف شد و فعلا تحت نظر هستم. حدود ۶ ماه قبل از بروز لیکن پلان، پرکردگی دندان با آمالگام داشتم و متخصص پوست معتقد بود دلیل ابتلایم حساسیت به آمالگام بوده است.

  ● نگاه متخصص بیماری های دهان و دندان

  دکتر آرش منصوریان می گوید حساسیت به آمالگام می تواند باعث بروز این بیماری شود

  لـیـکـن پـلان قـابـل درمـان نـیـسـت؛ قـابـل کـنـتـرل اسـت

  سلامت: مهمانان میزگرد ما مبتلا به ضایعه های دهانی سفید رنگی شده اند که بعد از مدتی زخم دهانی ایجاد کرده. نظر شما در مورد مشکل این دو خانم چیست؟همانطور که برایشان تشخیص داده شده است، مبتلا به لیکن پلان هستند. لیکن پلان مخاطی جزو ضایعات سفید داخل دهان دسته بندی می شود. اگر بیمار دهان خود را در آینه نگاه کند به صورت دوطرفه داخل دهان دوگونه یا دو طرف زبان را سفید می تواندببیند. این شبکه های سفیدرنگ گاهی با سوزش همراه هستند. گاهی نیز لیکن پلان دهانی بدون علامت است و تنها دندان پزشک متوجه بیماری می شود و فرد را به متخصص بیماری دهان ارجاع می دهد.

  ▪ آیا ممکن است همانطور که این خانم ها اشاره کرده اند دلیل ابتلا به لیکن پلان ماده آمالگام یا داروی قلب باشد؟بله، ضایعاتی وجود دارد به نام واکنش لیکونویید یعنی واکنش مشابه لیکن پلان. در مواقعی که فرد نسبت به برخی مواد مانند آمالگام یا برخی داروها به خصوص داروهای ضدفشارخون حساسیت نشان می دهد ضایعات سفیدرنگی در دهان نمایان می شود. این نوع از لیکن پلان یک طرفه است و تنها زبان یا گونه ای که سمت آمالگام است، مبتلا می کند و با قطع مصرف دارو یا تخلیه آمالگام بهبود می یابد.

  ▪ آیا لازم است فرد مبتلا تغییری در سبک زندگی خود بدهد یا از مسواک و دهانشویه ای خاص استفاده کند؟نه، کافی است بیماران استرس و اضطراب خود را کنترل کنند و از مصرف غذاهای تند بپرهیزند. نیاز به مصرف دهانشویه یا مسواک خاصی نیست اما بهتر است مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارند زیرا می تواند جریان بدخیمی زخم ها را تسریع کند.

  ▪ دلیل اصلی ابتلا چیست؟علت ابتلا مشخص نیست اما اختلال های ایمنی در آن دخیل هستند. برخی عوامل مستعدکننده نیز باعث تشدید این بیماری می شوند که مهم ترین آنها استرس و اضطراب است.

  ▪ آیا در سن یا جنس خاصی بروز می کند؟این بیماری بیشتر در خانم های ۳۰، ۳۵ سال به بالا دیده می شود.

  ▪ چرا بیشتر در خانم ها؟علت بروز بیشتر در خانم ها مشخص نیست اما یک احتمال آن اهمیت بیشتری است که خانم ها به معاینه داخل دهانشان می دهند و به صورت منظم تری به پزشک مراجعه می کنند. البته این تنها یک نظریه است.

  ▪ منظور شما از معاینه داخل دهان چیست؟دهان نیز مثل پوست ارگانی است که جلوی آینه قابل دیدن است. وقتی دهان خود را جلوی آینه باز می کنید می توانید کناره های دهان، زبان، گونه ها، سقف دهان و کف آن را نگاه کنید. با مشاهده هر نوع تغییر رنگ یا بروز هر نوع برآمدگی غیرطبیعی باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد تا از سایر مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

  ▪ آیا لیکن پلان قابل درمان است؟

  گاهی لیکن پلان به طور کامل از بین می رود اما در برخی موارد عود می کند و به همین دلیل باید بگوییم این بیماری قابل درمان نیست اما قابل کنترل است. درمان های کنترلی لیکن پلان ساده است و بیمار می تواند از پمادهای مختلف، دهانشویه ها و برخی داروهای خوراکی استفاده کند.

  ▪ ممکن است ضایعات دچار بدخیمی شوند؟لیکن پلان انواع مختلفی دارد که به حدود ۶ ۴ نوع تقسیم می شود. یکی، دو نوع بیماری با درد و سوزش همراه است و در صورتی که کنترل و درمان نشود ممکن است دچار بدخیمی های مختلف شود.

  سلامت: آیا مسری است؟نه، لیکن پلان بیماری مسری نیست و به هیچ عنوان از شخص به شخص منتقل نمی شود و هیچ عفونت و میکروبی در این بیماری دخیل نیست و تنها به خود شخص برمی گردد و نوعی بیماری خودایمنی محسوب می شود.

  سلامت: بیماری خودایمنی یعنی چه؟گاهی سیستم ایمنی بدن دچار اشکالاتی می شود و بدن یکی از اجزا یا سلول ها یا موادشیمیایی خود را دشمن فرض می کند و در مقابل آن واکنش نشان می دهد. این واکنش خود را به شکل انواع بیماری ها نشان می دهد. یکی از این بیماری ها لیکن پلان است.

  ▪ این بیماری مختص دهان است یا می تواند سایر مخاط ها و پوست را هم درگیر کند؟لیکن پلان ذاتا یک بیماری پوستی مخاطی است. درصدی از این بیماری تنها در دهان ظاهر می شود. درصدی هم روی پوست هم در دهان و درصدی تنها علایم پوستی دارد. لیکن پلان پوستی – مخاطی روی پوست ضایعات قرمزرنگ خارش دار می دهد که در مچ و ساق پا بیشتر نمایان می شود.

  ▪ آیا به کمک تغذیه می توان این عارضه را بهبود بخشید؟تغذیه می تواند در آن تاثیر داشته باشد و باعث تشدید یا بهتر شدن آن شود اما در بروز آن بی تاثیر است. به اغلب مبتلایان توصیه می کنیم غذاهای تند مصرف نکنند و در عوض زیر نظر پزشک ویتامین A مصرف کنند تا در کنترل بیماری موثر باشد.

  ● نگاه متخصص پوست

  لیکن پلان از تشخیص تا درمان

  دکترمحمدعلی نیلفروش زاده/ رییس مرکز تحقیقات پوست وسلول های بینادی

  متخصصان پوست عقیده دارند که این بیماری را می توان در گروه بیماری های خودایمنی جای داد. به این معنا که گلبول های سفید خون به قسمت های نرمال و طبیعی پوست، غشاهای مخاطی، مو و ناخن حمله می کنند.

  مواردی از راش های شبیه لیکن پلان وجود دارد که به شکل واکنش های آلرژیک نسبت به داروهای ضدفشارخون، بیماری های قلبی و آرتریت بروز می کند. شناسایی و متوقف کردن مصرف دارو به رفع این مشکل کمک می کند و ظرف چند هفته این راش ها بهبود می یابند.

  لیکن پلان پوستی به وسیله برجستگی هایی با سطح صاف و رنگ قرمز تیره مشخص می شود که می توانند خارش زیادی داشته باشند.

  ضایعات، بیشتر روی مچ دست ها و پاها دیده می شوند. بیماری را می توان روی گردن، پشت، ران ها، قسمت تناسلی و به ندرت در پوست سر و ناخن ها دید. ضایعه های لیکن پلان روی ران ها معمولا ظاهر تیره تری دارند و ممکن است به شکل تغییر رنگ همراه با افزایش ضخامت پوست به خصوص روی ساق پاها دیده شوند.

  معمولا ظاهر مشخص لیکن پلان تشخیص آن را آسان می کند ولی گاهی ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به بیوپسی باشد. لیکن پلان پوستی معمولا مشکلاتی در فرد ایجاد می کند که درمان را ایجاب می کند. اگر خارش شدید وجود داشته باشد، باید به رفع آن کمک کرد. خیلی از موارد لیکن پلان ظرف مدت ۲ سال بهبود می یابد و باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنگی در محل ضایعه ها می شود که ممکن است به مرور زمان بدون درمان کمرنگ تر شوند.

  هنوز درمان قطعی برای لیکن پلان وجود ندارد ولی اغلب می توان خارش بیمار را کنترل کرد و ظاهر ضایعات را بهبود بخشید. از آنجا که تظاهرات این بیماری در افراد مختلف متفاوت است هیچ درمانی را نمی توان به عنوان درمان قطعی و کامل در مورد همه بیماران عنوان کرد.

  درمانی که به صورت شایع تر و رایج تر استفاده می شود، شامل استفاده از کرم ها و پمادهای کورتیکواسترویید موضعی یا سایر داروهای ضدالتهاب و آنتی هیستامین های خوراکی است. گرفتاری موها در بیماری لیکن پلان بیشتر به صورت ریزش موی همراه با ایجاد پوست نازک شده است که به این نوع ریزش مو، بدون درنظرگرفتن علت آن، «ریزش موی سیکاتریسیل» می گویند. این نوع ریزش مو معمولا برگشت پذیر نیست و باید درصورت وجود ضایعه های پوستی همراه با ریزش مو در سر، اقدام به درمان های قوی تری کرد تا از صدمه به موها جلوگیری شود. به بیماری لیکن پلانی که باعث گرفتاری موها می شود، «لیکن پلانوپیلاریس» می گویند.

  این حالت بیشتر در خانم ها دیده شده که حدود ۲۰ درصد آنها دارای ضایعات شبکه ای در دهان بوده و حدود ۳۰ درصد آنها دارای ضایعه های پوستی لیکن پلان هستند. مشکل اصلی لیکن پلانوپیلاریس از بین رفتن یا آتروفی و اسکار همراه با ریزش موی دائمی است. درمان لیکن پلانوپیلاریس مشکل و پردردسر است. اگر چه با کنترل التهاب ناشی از لیکن پلان می توان رشد مو را انتظار داشت.

  در مورد ریزش موی این افراد، پیوند مو راه چاره نیست چرا که علت اصلی ریزش مو بیماری زمینه ای آنهاست و با وجود انجام پیوند مو مشکل اصلی هنوز وجود دارد. به دلیل مصرف کورتیکواسترویید موضعی قوی و طاسی به وجود آمده ناشی از اسکار آنها و همچنین برای کنترل التهاب پوست سر تزریق تریامسینولون در ضایعات گسترده کاربرد دارد و در صورت وسعت بیشتر ضایعه می توان از کورتیکواسترویید خوراکی هم استفاده کرد.

  ● نگاه متخصص تغذیه

  بخورنخورهای لیکن پلان

  دکتر تیرنگ نیستانی/ دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

  درمان تغذیه ای برای لیکن پلان وجود ندارد اما با توجه به وضعیت بیمار می توان حمایت های تغذیه ای به بیمار پیشنهاد داد. مثلا در بیمارانی که برای طولانی مدت کورتون مصرف می کنند، توجه به مساله رژیم غذایی به ویژه میزان مصرف کلسیم، پروتئین و پتاسیم، کربوهیدرات و سدیم اهمیت دارد.

  نکات زیر به طور حتم در بهبود موثرند:

  ۱. ویتامین A چه به شکل رتینول چه به شکل ترکیب های رتینویید اسید و رتینوییدها می تواند موثر باشد اما حتما باید زیرنظر متخصص تجویز شود زیرا مصرف بالای ویتامین A مسمومیت زاست. ویتامین A عامل تقویت کننده سیستم ایمنی است و به این ترتیب می تواند به فرد مبتلا کمک کند. پمادهای رتینوییدی هم قابل استفاده است و توسط پزشک تجویز می شود.

  ۲. امگا۳ روی تری گلیسیرید خون اثر گذاشته و خواص ضدالتهابی و تعدیل کنندگی دستگاه ایمنی دارد. در بیماری لیکن پلان ضایعات خارش دار ملتهب هستند و مصرف اسیدهای چرب امگا۳ می تواند به کاهش التهاب و خارش آنها کمک کند اما ماهی های چرب و چربی های ماهی ممکن است به ذائقه بسیاری از افراد خوش نیاید بنابراین ناگزیر باید مکمل آن را مصرف کرد. دوز مصرف و نوع مکمل و حتی نحوه مصرف را متخصص تعیین می کند.

  ۳. عنصر روی که در انواع گوشت ها، غلات و به خصوص مغزدانه ها وجود دارد می تواند در درمان بیماری نقش داشته باشد. واکنش های ایمنی به شدت به عنصر روی حساس و وابسته است.

  ۴. ویتامین C اثرات آنتی هیستامینی دارد و ضدخارش است و می تواند در درمان بیماری به کار گرفته شود ولی میزان دوز مصرفی آن باید زیرنظر متخصص تغذیه تجویز شود.

  ۵. از قدیم برای بثورات پوستی خارش دار مصرف آب هندوانه و کرفس توصیه می شده است. آب کرفس حاوی کاروتونویید است که آنتی اکسیدان و ضدالتهاب بوده و می تواند کمک کننده باشد. آبمیوه های طبیعی هر چند خوب هستند اما فراموش نکنیم اگر مازاد بر نیاز بدن مصرف شوند کالری اضافی دارند. در ضمن مصرف خود میوه به دلیل فیبری که دارد بهتر از آبمیوه است.

  ● نگاه متخصص پوست

  فرق لیکن پلان و پسوریازیس

  دکتر امیر هوشنگ احسانی/ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

  یکی از علایم شایع در لیکن پلان خارش است که با ضایعات چند ضلعی به رنگ قرمز بنفش رنگ در نواحی خاصی از بدن مثل مچ دست و پا و ناحیه تناسلی بروز می کند. شایع ترین فرم لیکن پلان، لیکن پلان مخاطی و بعد پوستی است. این بیماری ممکن است درگیری ناخن و مو هم ایجاد کند. در درگیری مو فرد دچار ریزش موی تکه ای می شود که در بعضی موارد فولیکول مو کاملا از بین می رود و کچلی دایم می دهد. البته با کمک دارو درمانی می توان جلوی ریزش موها را گرفت اما امکان بازگشت مویی که ریخته بسیار کم است. گاهی این بیماری ضایعه ای به نام ناخنک ایجاد می کند که روی صفحه ناخن ایجاد می شود و صفحه ناخن و بافت آن را برای همیشه از بین می برد.

  لیکن پلان در مقایسه با برخی بیماری های خارش دار مثل پسوریازیس چندان آزاردهنده نیست و می تواند خودمحدودشونده باشد. در ضمن بر خلاف پسوریازیس که کل طول عمر فرد را درگیر می کند، لیکن پلان ممکن است بهبود پیدا کند و عود نکند.

  ● نگاه روان پزشک

  استرس

  لیکن پلان را شعله ور می کند

  دکتر محمدرضا خدایی/ عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی توانبخشی

  بیماری لیکن پلان علت شناخته شده ای ندارد اما استرس می تواند باعث تشدید این بیماری شود. این موضوع تنها مختص لیکن پلان نیست و تمام بیماری های مزمن مثل بیماری های گوارشی، قلبی و پوستی این ویژگی را دارند. استرس، افسردگی، عدم رضایت از زندگی، احساس ناامیدی و بدحالی می تواند روی این گونه اختلالات اثر گذاشته و باعث تشدید آنها شود. در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید به این نکات توجه کنید:

  ▪ از خوددرمانی بپرهیزید و بعد از پذیرفتن بیماری و این موضوع که درمان زمان می برد به تیم درمانی اعتماد کنید.

  ▪ سعی کنید استرس ها را تا حد ممکن کم و مشکلات را حل کنید و با کمک گرفتن از دیگران و توکل به خدا با بیماری کنار بیایید.

  ▪ بپذیرید که دوره درمان طولانی است و نباید انتظار بهبود در کوتاه مدت را داشته باشید.

  ▪ این بیماری با هرگونه استرس یا تغییرات هورمونی به خصوص در خانم ها بدتر می شود اما شناخت بیشتر لیکن پلان در بهبود فرد موثر خواهد بود. اگر استرس بالا دارید و نمی توانید با روش های مدیریت استرس و توانایی حل مساله و کمک گرفتن از دیگران آن را کاهش دهید یا دچار افسردگی ناشی از بیماری شده اید، از یک روان پزشک کمک بگیرید.  سمیه مقصودعلی
  ملیحه قهیازی
  «میزگردزیبایی» درباره بیماری لیکن پلان خانم ها جعفرزاده و حیدری با حضور
  دکتر آرش منصوریان متخصص بیماری های دهان و دندان/دکتر محمدرضا خدایی روان پزشک
  دکتر تیرنگ نیستانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی/دکترمحمدعلی نیلفروش زاده ودکتر امیر هوشنگ احسانی متخصصان پوست
  روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )
  چه ساده بودم آن هنگام كه مي پنداشتم ،
  شكستن دل كسي ناگوارترين حادثه عالم است،
  امروز كه دلم شكست و عالمي تكان نخورد ،
  به سادگي خودم ميخندم...


  دلی که بشکند فریادش را نمیفهمی ولی.....نفرینش به زمینت می اندازد!

 8. 1
در حال نمایش 1 تا 4 از مجموع 4

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: