رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

در حال نمایش 1 تا 7 از مجموع 7
 1. #1
  nileram
  مدیر سابق تالار مدیریت
  تاریخ عضویت
  2010/01/24
  محل سکونت
  مشهد
  پست‌ها
  889
  3,940
  2,710
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  13

  اشاره آشنايي با اصطلاحات بازرگاني

  آشنايي با اصطلاحات بازرگاني و گمركي

  ارزش كالاي صادراتي در گمرك

  هر كالايي كه به عنوان صادرات به گمرك اظهار مي شود صرفنظر از قيمتي كه طبق قرارداد براي آن تعيين شده به طور كلي فارغ از ارزش كالا در خارج داراي قيمتي است كه قبلا توسط مرجع رسمي دولتي تعيين شده و به صورت فهرست قيمتهاي صادراتي در اختيار گمرك , بانك و ساير سازمانها قرار مي گيرد. لذا صادر كنندگان به اين قيمتها دسترسي دارند و الزاما اظهارنامه هاي صادراتي نيز بايد با همين ارزشها تقويم گردد. اين نحوه قيمت گذاري كالاهاي صادراتي و الزام كليه صادركنندگان به رعايت ان براي اين است كه اولا صادركننده اگر مجاز به اظهار قيمت كالايي كه صادر مي كند به دلخواه باشد قطعا براي يك نوع كالا قيمتهاي مختلف به گمرك اظهار مي گردد و به اين ترتيب چنانچه قرار بر اخذ تعهد ارزي يا اخذ ماليات يا حتي تهيه آمار بازرگاني باشد هيچ كدام از اين منظورها درست برآورده نخواهد شد.

  ارزش كالاي ورودي در گمرك(ارزش گمركي)

  ارزش كالاي ورودي در گمرك در همه موارد عبارت است از بهاي سيف CIF (بهاي خريد كالا در مبدا به اضافه هزينه بيمه و حمل و نقل و باربندي) و كليه هزينه هاي مربوط به افتتاح اعتبار يا واريز بروات و همچنين حق استفاده از امتياز نقشه, مدل و علامت گذاري بازرگاني و ساير حقوق مشابه مربوط به كالا و ساير هزينه هايي كه به آن كالا تا ورود به اولين دفتر گمركي تعلق مي گيرد كه از روي سياهه خريد يا ساير اسناد تسليمي صاحب كالا تعيين و براساس نرخ ارز و برابري هاي اعلام شده از طرف بانك مركزي ايران در روز تسليم اظهار نامه خواهد بود.

  اسناد حمل

  بارنامه به منزله سند قرارداد حمل, رسيد دريافت كالا و سند مالكيت آن است و همچنين سندي است كه زمان ادعاي خسارت از شرمت بيمه مي تواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده واقع شود.

  جزئيات مندرج در بارنامه بايد شامل موارد زير باشد:

  شرح كالا – علائم و يا شماره هاي تجاري – نام كشتي حامل – ذكر عبارتي كه حاكي از وجود كالا در كشتي باشد – بنادر بارگيري و تخليه – نام حمل كننده كالا – نام گيرنده كالا – نام و نشاني شخصي كه ورود اجناس به اطلاع او مي رسد هزينه حمل پرداخت شده يا قابل پرداخت در مقصد مي باشد. تعداد نسخه هاي بارنامه كه به صورت اصل صادر شده است – تاريخ صدور.

  اسناد مثبته گمركي
  اسناد مثبته گمركي بطور كلي اسنادي هستند كه مويد ورود كالا به ترتيب مجاز به كشور, انجام تشريفات قطعي گمركي در خصوص انها و ترخيص از گمرك با صدور سند و پرداخت كليه وجوهي كه به ورود قطعي كالا تعلق مي گيرد مي باشد

  اسناد نادرست.

  منظور از اسناد نادرست , اسناد يا سياه هايي است كه در ان خصوصيات كالا صحيح و مختصرا ذكر نشده است و صاحب كالا از عدم تصريح خصوصيات به زبان دولت اقدام و كالاي ديگري را با حقوق گمركي و سود بازرگاني و عوارض كمتر اظهار نموده باشد.

  اظهارنامه كالا
  اظهاري است كه بر روي برگي كه گمرك تعيين نموده تنظيم مي شود در اين اظهارنامه اشخاص ذينفع روش گمركي را كه بايد در مورد كالا اجرا شود ذكر مي كنند و مشخصاتي را كه از نظر گمرك براي اجراي ان روش لازم است قيد مي كنند.

  اظهارنامه ورود يا خروج
  عبارت است از هر نوع اظهارنامه اي كه توسط شخص مسئول وسيله حمل و نقل يا نماينده او بايد هنگام ورود يا خروج وسيله حمل ونقل به مقامات گمركي ارائه شود و حاوي مشخصات لازم در ارتباط با وسيله حمل و نقل, مسير سفر, بار, كالاهاي توشه اي و ملزومات, كاركنان و مسافرين مي باشد.

  اظهارنامه گمركي
  يعني هر اظهار يا اقدامي كه راجع به اطلاعات خاص مورد نياز گمرك به هر شكل كه توسط گمرك توصيه شده يا مورد قبول واقع شود.

  اظهارنامه مبدا
  عبارت است از يك شرح مقتضي در رابطه با مبدا كالاهاي ساخته شده كه در موقع صدور انها توسط سازنده, توليد كننده , تهيه كننده , صادر كننده يا هر شخص صلاحيتدار ديگري در فاكتور تجاري يا هر سند ديگري كه مربوط به كالاها باشد ذكر مي گردد.

  اعلاميه ارز
  سندي است بانك كه مبلغ ارز انتقال يافته جهت خريد كالا و هم ارز ريالي ان و تاريخ گشايش اعتبار ان رانشان مي دهد.

  بار انداز
  محل سرپوشيده اي است كه يك يا چند طرف ان ديوار نداشته و كالا ها به منظور محفوظ ماندن از برف و باران و تابش منظم آفتاب در آنجا نگه داشته مي شود.

  بارنويسي

  مامورين مخصوص موقع تخليه كالا از وسائط نقليه, به تدريج ريز انرا مي نويسد تا بعدا با بارنامه و مانيفست تطبيق داده شود.

  پروفورما
  سياهه خريدي است كه فروشنده از مبدا به عنوان پيشنهاد فروش, يا تعيين ارزش و شرايط فروش, صادر مي كند. اين سياهه قبل از سفارش كالا بايد به تاييد مركز تهيه و توزيع مربوطه رسد. پروفورما را پيش فاكتور نيز مي نامند.

  ترانشيب
  عبارتست از روش گمركي كه به موجب ان كالاها تحت نظارت گمرك از يك وسيله حمل و نقل ورودي به يك وسيله حمل ونقل خروجي(صدور) در حوزه يك دفتر گمركي كه ان دفتر در عين حال دفتر گمركي توام براي ورود و صدور است , انتقال داده مي شود.

  تعهد ترانزيت
  سندي است كه توسط گمرك تنظيم مي شود و به موجب ان اجازه داده مي شود كه كالاها به طور ترانزيت گمركي بدون پيش پرداخت حقوق و عوارض ورودي حمل شوند. و معمولا حاوي كليه مشخصات لازم براي تعيين حقوق و عوارض ورودي در مورد مقتضي و يك تعهد تضمين شده مبني بر ارائه كالا يا مهروموم گمركي و سيم و سرب دست نخورده به دفتر گمركي مقصد مي باشد.

  درابك
  عبارت است از مبلغ حقوق و عوارض ورودي كه موجب روش درابك مسترد مي شود.

  دمپينگ
  دمپينگ عبارت است از عرضه كالا با قيمتي كمتر از هزينه نهايي توليد ان يا با استفاده از سوبسيدهاي غير عادي در يك بازار خارجي.

  سود بازرگاني
  علاوه بر حقوق گمركي وجوهي نيز تحت عنوان سود بازرگاني طبق مصوب هيات وزيران به استناد قانون انحصار تجارت خارجي, قانون امور گمركي و قانون مقررات صادرات و واردات از برخي كالاهاي وارداتي اخذ مي شود كه به ان سود بازرگاني گفته مي شود.

  فلسفه وضع سود بازرگاني جدا از حقوق گمركي صرفا به اين لحاظ بوده كه هرگاه دولت لازم بداند كه به منظور حمايت از توليدات يا صنايع كشور ميزان ان را تغيير دهد در حالي كه اگر اين وجوه كلا در قالب حقوق گمركي وصول ميشود بر طبق قانون مي بايست مجلس آن را تعيين كند لذا هر تغيير احتمالي آن مستلزم انجام مقدمات و طي تشريفات متداول و صرف زمان نسبتا زيادي بود در حالي كه اين وجوه ممكن است هر سال محتاج تغيير باشد لذا با تصويب هيات دولت, اين تغيير با سهولت انجام مي گيرد.

  سياهه تجاري
  صورتحسابي است كه به موجب آن هزينه كالا به حساب خريدار منظور مي شود. سياهه بايد داراي موارد زير باشد:

  تاريخ - نام و نشاني خريدار و فروشنده – شماره سفارش يا قرارداد – مقدار و شرح كالا – قيمت واحد – شرح هر گونه هزينه اضافي توافق شده كه در قيمت واحد منظور نشده است – ارزش كل كالا – وزن كالا – تعداد بسته ها – علايم و شماره هاي حمل- شرايط تحويل و پرداخت.

  فله
  به كالاهايي كه بدون لفاف در واگنها يا كاميونهاي اتاقدار و يا كشتي حمل مي شود فله مي گويند. كالاهايي مانند شكر, گندم , حبوبات, علوفه و از اين قبيل به صورت فله حمل مي شوند.

  كابوتاژ

  عبارت است از حمل كالا از يك بندر كشور به بندر ديگر و همچنين از يك گمرك به گمرك ديگر, كه از راه كشور همجوار صورت مي گيرد. براي كابوتاژ تشريفات گمركي لازم است و دو نوع اظهارنامه دارد كه يكي هنگام خروج كالا از بندر يا مرز تنظيم مي شود و يكي هم هنگام ورود به گمرك مرز يا بندر .  كارنه تير

  كارنه تير سند ترانزيتي بين الملي كالا از راه زميني است كه در مبدا صادر مي شود و به موجب ان كالا از كشورهاي بين راه تا مقصد كه به طور ترانزيت عبور مي كند نيازي به انجام تشريفات ترانزيت در مرز ورودي و خروجي هر كشور نخواهد بود.

  كارنه ا.ت .ا

  مدرك ورود موقت بين المللي است كه اگر شخص يا شركتي كالايي به صورت ورود موقت جهت شركت در نمايشگاهها يا تاسيس نمايشگاه وارد نمايد و يا نمونه هايي براي ارائه به مشتريان وارد كند به موجب اين مدرك نيازي به انجام تشريفات گمركي مربوط به ورود موقت نخواهد داشت .

  كارنه دو پاساژ

  كارنه دو پاساژ در حقيقت گذرنامه وسيله حمل و نقل جاده اي است كه به عنوان ورود موقت به كشور يا كشورهايي مسافرت مي كند ممكن است براي حمل كالا اشخاص يا بعنوان اتومبيل سواري براي گردش يا انجام امري كه در نظر است موقتا براي ورود به كشوري از ان استفاده شود.

  كالاي ضبطي در گمرك

  ضبط كالا در گمرك در مواردي است كه كالا ممنوع الورود يا غير مجاز بوده با نام و مشخصات صحيح اظهار شده باشد و گمرك سه ماه به صاحب كالا فرصت داده باشد كه كالا را از كشور اعاده نمايد. ولي صاحب كالا اقدامي ننمايد در اين صورت بعد از انقضاي سه ماه مذكور كالا اصطلاحا ضبط مي شود . همچنين بعد از ضبط, به صاحب كالا دو ماه وقت داده مي شود كه اگر شكايتي دارد به دادگاه شهرستان تسليم نمايد. در غير اين صورت و گذشت دو ماه مذكور اصطلاحا كالا ضبط قطعي شده يعني به مالكيت دولت در مي آيد.

  كالاي متروكه

  كالاي متروكه كالايي است كه صاحب آن , آن را ترك كرده باشد يعني به هر دليل به سراغ كالا براي ترخيص نرفته يا اگر مراجعه كرده در ارائه اسناد با مداركي كه لازم است تاخير كند, مدتي كه بعد از انقضاي ان كالا متروكه مي شود. چهار ماه از تاريخ اولين قبض انبار و در فرودگاهها دو ماه است هر گاه در اين مدت اقدامي براي ترخيص نشود كالا متروكه مي شود. چنانچه صاحب كالا براي عدم مراجعه و ترخيص كالا عذر موجهي داشته باشد مي توان با تنظيم درخواست و ارائه ان به گمرك, تقاضا كند كه مدت ياد شده حداكثر چهار ماه ديگر تمديد شود.  كالاي مرجوعي

  كالاي مرجوعي يا دوباره صدور كالاهايي است كه :

  1- به عنوان واردات موقت قبلا به كشور وارد مي شوند و در پايان مهلت ورود موقت براي اعاده از كشور اظهار و تحت عنوان كالاي مرجوعي شناخته مي شوند.

  2- به دليل ممنوعيت يا غيرمجاز بودن تطبيق با استاندارد هاي اجباري ( در مورد ان دسته از كالاها كه ورودشان مستلزم رعايت استاندارد اجباري است) يا به طور كلي عدم احراز شرايط , قابل ترخيص نيستند به همين لحاظ از كشور بايد مرجوع شوند.

  كالاهاي توشه اي و ملزومات

  عبارت است از كالاهاي اختصاص يافته براي مصرف توسط مسافران و كاركنان كشتي ها, هواپيماها يا قطارها, اين كالاها ممكن است فروخته شده باشند يا نشده باشد.

  كنوانسيون سيستم هماهنگ شده

  معاهده و پيماني است كه كشورهاي عضو سازمان جهاني گمرك به منظور اجراي هماهنگ طبقه بندي كالاهاي تجاري به ان پيوسته اند. مفاد اين كنوانسيون از سال 1988 براي اعضا ان لازم الاجرا شده است. ايران نيز از سال 1374 رسما به اين كنوانسيون ملحق شده است و جدول تعرفه(سيستم هماهنگ شده) منظم به اين كنوانسيون را از ابتداي سال 1375 در مقررات صادرات و واردات اجرا مي كند.

  كنوانسيون كيوتر

  اصطلاحي است كه عموما در ارتباط با كنوانسيون بين المللي براي ساده كردن و هماهنگ كردن روشهاي گمركي به كار برده مي شود. اين كنوانسيون در سال 1973 از طرف شوراي همكاري گمركي كيوتو پذيرفته شده است.

  كنوانسيون ا.ت.ا

  اصطلاحي است كه عموما در ارتباط با كنوانسيون گمركي در هر بار چه ا .ت .ا براي ورود موقت كالا به كار برده مي شود. اين كنوانسيون در سال 1961 از طرف شوراي همكاري گمركي در بروكسل پذيرفته شده است.

  كنوانسيون نايروبي

  اصطلاحي است كه عموما در ارتباط با كنوانسيون بين المللي همكاري متقابل اداري به منظور پيش گيري تجسس و كيفر تخلفات گمركي به كار برده مي شود. اين كنوانسيون در سال 1977 از طرف شوراي همكاري در نايروبي پذيرفته شده است.

  كانتينز

  محفظه بزرگي است از چوب يا فلز كه اغلب حجم كفه يك كاميون بزرگ يا تريلر را فرا مي گيرد.

  گواهي بيمه

  اظهاريه امضا شده اي است كه حاكي از مبدا ساخت كالا مي باشد. گواهي مبدا توسط صادر كننده كالا و نماينده اش تهيه مي شود ولي اين گواهي در بعضي از كشورها بايد روي فرم خاصي كه حاوي تائيد يك سازمان اداري مستقل (براي مثال اتاق بازرگاني) باشد صادر شود.

  مانيفست

  فهرست محمولات يك كشتي يا يك قطار يا يك كاروان از كاميونهايي را مي گويند كه بيشتر از يك بارنامه دارند. در فارسي مي توان آنرا فهرست كل كالا خواند كه حاوي ريز كليه برنامه هاي مربوط به محموله است. اين فهرست كل زماني عرضه مي شود كه محموله تجاري به گمرك مقصد مي رسد.

  مانيفست محموله (بار)

  عبارت است از فهرستي از كالاهاي تشكيل دهنده محموله بار كه در يك وسيله حمل و نقل يا در يك واحد حمل و نقل حمل مي شوند. مانيفست محموله بار كه به اين ترتيب حاوي مشخصات بازرگاني مربوط به كالاها از قبيل شماره هاي اسناد حمل, نام صادر كننده و گيرنده كالا, علامت و شماره تعداد و نوع بسته بندي, مقدار و شرح كالا باشد و ممكن است به جاي اظهارنامه محوله بار به كار رود.

  نظارت گمركي

  يعني اقدامي براي تضمين اجراي قوانين و مقرراتي كه گمرك مسئول اجراي آنهاست به عمل مي ايد.

  وزن قانوني

  وزن قانوني يعني وزني كه طبق قانون براي مقاصد معين تعيين شده يا ميشود. در قانون گمرك نيز اين وزن عبارت از وزن ناخالص (وزن با ظرف) Gross Weight منهاي وزن تقريبي(اوزان ظروف در قانون گمرك مشخص شده) ظرف. وزني كه به اين ترتيب به دست مي ايد براي محاسبه حقوق گمركي و عوارض ورودي در مواردي كه اين حقوق از روي وزن اخذ مي شود به كار مي رود.

  وزن كالا به حال و وضع عادي در گمرك

  منظور وزن كالا بدون تاثير رطوبت يا حرارت در مورد كالاهاي جاذب الرطوبت مي باشد كه در هنگام ترخيص از نامه

  هزينه هاي گمركي وجوهي هستند كه ميزان و چگونگي وصل انها با تصويب هيات وزيران براي تخليه , باربري , انبار داري , ازمايش, تعرفه بندي, بدرقه كالا, خدمات فوق العاده و نظاير ان تعيين و به وسيله گمرك وصول مي شود بعضي از اين هزينه ها در اظهار نامه هاب گمركي و قبل از اين هزينه ها در اظهارنامه هاي گمركي و قبل از اظهار , محاسبه و منظور مي شوند و برخي به موجب قبض درآمد و جدا از اظهارنامه وصول مي شوند.(نظير هزينه خدمات فوق العاده, هزينه ازمايش كالا, هزينه تعرفه بندي و هزينه بدرقه كالا )
  ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير
  نميكشم چراغ مي افروزم.


  "كوروش كبير"


  من جایی دیگر زندگی می کنم
  خون نجیبم از جایی دیگر است
  واژه هایی که می گویم با غم
  ملایم این آسمان نقطه تلاقی ندارد
  من فقط ابری سپید و لطیفم
  که شبی میان شاخه ای گرفتار شدم.
 2. 3
 3. #2
  nileram
  مدیر سابق تالار مدیریت
  تاریخ عضویت
  2010/01/24
  محل سکونت
  مشهد
  پست‌ها
  889
  3,940
  2,710
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  13

  پیش فرض پاسخ: آشنايي با اصطلاحات بازرگاني

  اعتبارات اسنادی LC چیست ؟

  تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار بر عهده می گیرد تا در قبال دریافت اسنادی وجه اعتبار را به فروشنده پرداخت کند .

  • اعتبار اسنادی غیرفعال (LC ) NON Operative )کدام است ؟
  اعتباری است که گشایش شده و به ذینفع ابلاغ گردیده است اما در متن آن شرایطی ذکر شده تا در صورت تحقق آن شرایط این اعتبار اسنادی فعال گردد .

  • اعتبار اسنادی یوزانس Usance LC چیست ؟
  اعتباری است که پرداخت وجه کالا به فروشنده در صورت تحقق شرایط اعتبار بصورت مدت دار ( 90 یا 180 روز ) توسط بانک گشایش کننده اعتبار یا بانک کارگزار پرداخت
  می گردد .

  • فرم S.A.D در گمرک چیست ؟
  سند یا اظهار نامه واحد گمرکی است که به منظور یکسان سازی جمع آوری اطلاعات و پدازش ماشینی آن طراحی گردیده است .

  • CRF چیست ؟

  یک سند گمرکی است که توسط موسسات بازرسی کالا صادر می شود و نشان می دهد که قیمت کالا در مبدأ مورد تأیید شرکت بازرسی قرار گرفته است .

  • معامله Bay back چیست ؟
  فروشنده در یک کشور خارجی ماشین آلات و دانش فنی و تأسیسات و امکانات را به کشور خریدار می دهد تا در آنجا کالا تولید شود و به کشور فروشنده برگردد .
  • فرم SD چیست ؟
  سندی که تولیدکننده کالا به موجب آن کتباً اقرار می کند که کالای تولید شده مطابق استاندارد خواسته شده آن تولید گردیده است .

  • فرم MD چیست ؟
  اظهار نامه تولید کننده کالاست که به موجب آن تأئید می کند کالا براساس ضوابط استاندارد تولید گردیده ا ست .

  • گواهی SFR چیست ؟

  گواهی ثبت استاندارد در موسسه استاندارد است .

  • منطقه آزاد تجاری – صنعتی چیست ؟

  قسمتی از قلمرو سیاسی یک کشور که کالای عرضه شده در آنجا از لحاظ ارتباط حقوق و عوارض ورودی مشمول نظارتهای معمول گمرکی نمی شود . واردات کالا به مناطق آزاد از خارج تابع مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی مناطق آزاد جمهوری اسلامی و مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی ( UCP500 )بوده و از مقررات صادرات و واردات کشور مستثنی می باشد .

  • کشورهای CIS ( کشورهای مستقل مشترک المنافع ) کدامند ؟
  جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع در سال 1991 تأسیس گردیده و اتحادیه ای است که از جنبه های قوانین داخلی و بین المللی جانشین اتحاد جماهیر شوروی سابق شده است و سه کشور روسیه ، اوکراین و روسیه سفید آن را بنیاد نهاده اند و کشورهای آذربایجان ، ارمنستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان و مولداوی و گرجستان به عضویت آن درآمده اند .

  • بازارچه های مرزی چیست ؟
  محوطه ای است محصور واقع در نقطه صفر مرزی و در جوار گمرکات مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا قرار دارند و اهالی دو طرف می تواند کالا و محصولات مورد نیاز خود را با رعایت مقررات صادرات و واردات در این بازارچه ها عرضه نماید .

  • روش خریدهای متقابل چگونه است ؟
  روش خریدی است که در آن پرداخت بهای کالای خریداری شده بصورت غیرنقدی صورت می گیرد .

  • ورود موقت چیست ؟
  رویه گمرکی است که به موجب آن برخی از کالاها بدون پرداخت حقوق ورودی عوارض به قصد خروج مجدد در مدت مقرر وارد قلمرو گمرکی می گردد و سه گونه است :
  1 – ورود موقت کالا جهت تعمیر یا تولید و بسته بندی
  2 – ورود موقت به منظور نمایش در نمایشگاهها
  3 – ورود موقت خودرو

  • اصطلاحات اینکوترمز : international commercial terms کدامند ؟
  طبقه بندی چهارگروه اینکوترمز
  گروه E گروه F گروه C گروه D
  تحویل کالا در نقطه عزیمت در مبدأ (EXW) تحویل کالا به خریدار بدون پرداخت کرایه حمل در مبدأ
  FAS – FCA
  FOB تحویل کالا در مبدأ به خریدارباپرداخت کرایه حمل
  CIF – CFR
  CIP ,CPT تحویل کالا در مقصد
  DAF
  DES-DEQ
  DDU , DDP
  EXW تحویل کالا در محل کار ( کارخانه ، انبار و . . . )
  FCA تحویل کالا به حمل کننده در مبدأ
  FAS تحویل کالا در کنار کشتی در مبدأ
  FOB تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدأ
  CFR ارزش و کرایه حمل تا مقصد
  CIF ارزش ، بیمه و کرایه حمل تا مقصد
  CPT تحویل با پرداخت کرایه حمل تا مقصد
  CIP تحویل با پرداخت کرایه حمل و بیمه تا مقصد
  DAF تحویل در مرز ( مرز تعیین شده )
  DES تحویل در عرشه کشتی ( در مقصد )
  DEQ تحویل در اسکله ( در مقصد )
  DDM تحویل در مقصد بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی
  DDP تحویل در مقصد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی
  ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير
  نميكشم چراغ مي افروزم.


  "كوروش كبير"


  من جایی دیگر زندگی می کنم
  خون نجیبم از جایی دیگر است
  واژه هایی که می گویم با غم
  ملایم این آسمان نقطه تلاقی ندارد
  من فقط ابری سپید و لطیفم
  که شبی میان شاخه ای گرفتار شدم.
 4. 2
 5. #3
  nileram
  مدیر سابق تالار مدیریت
  تاریخ عضویت
  2010/01/24
  محل سکونت
  مشهد
  پست‌ها
  889
  3,940
  2,710
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  13

  پیش فرض پاسخ: آشنايي با اصطلاحات بازرگاني  -آربيتراژ :


  شرايطي است که در آن يک ارز در بازارهاي مختلف قيمتهاي متفاوت دارد . در نتيجه ، افرادي که « آربيتراژ ورها » ناميده مي شوند ، اين ارز را در بازاري که قيمت پائين دارد مي خرند و در بازاري که قيمت بالا دارد مي فروشند و از اين مابه التفاوت استفاده مي کنند .

  اسپکولاسيون ( معاملات سوداگري ، سفته بازي )

  در حاليکه آربيتراژور به دنبال سود مطمئن و فاقد ريسک است ،اسپکولاتور (سفته باز) با قبول ريسک و به اميد دست يافتن به سود قابل ملاحظه ، ارز را به نرخ روز يا نرخ وعده دار خريدو فروش مي کند .

  اپکولاتور اگر پيش بيني کند که نرخ روز ارزي افزايش خواهد يافت ، آن را مي خرد و اگر پيش بيني کند که نرخ روز ارزي کاهش خواهد يافت آن را مي فروشد . حال اگر پيش بيني او در هر مورد صحيح باشد ، سود هنگفتي عايد او خواهد شد .  اگر اسپکولاتور پيش بيني مند که ارزش ارز معيني در مثلاْ سه ماه آينده افزايش خواهد يافت ، به خريد وعده دار ارز مزبور مي پردازد و اگر پيش بيني کند که ارزش ارز معيني در مثلا ْ شش ماه آينده کاهش خواهد يافت ، به فروش وعده دار ارز مزبور مي پردازد .

  اسپکولاسيون ( معاملات سوداگري ) بر دو نوع است :

  1- اسپکولاسيون با ثبات : وقتي اتفاق مي افتد که نرخ مبادله ارز معيني تغيير کند ليکن اسپکولاتور پيش بيني کند که نرخ مبادله مزبور در آينده در جهت عکس تغيير خواهد کرد و عمل خود را با اين پيش بيني تنظيم کند .  2- اسپکولاسيون بي ثبات : وقتي اتفاق مي افتد که نرخ ارز معيني تغيير کند و اسپکولاتور پيش بيني کند که در آينده نرخ مزبور در همين جهت بيشتر تغيير خواهد کرد و عمل و اقدام خود را با پيش بيني تنظيم کند . يک عامل مخرب در جريان بين المللي تجارت و سرمايه گذاري به شمار مي رود .

  بازار مشترک :

  در سال 1954 شش کشور آلمان غربي ، ايتاليا ، بلژيک ، فرانسه ، لوکزامبورک و هلند پيمان تأسيس « اتحاديه اروپاي غربي » را امضاء کردند و در سال 1957 همين کشورها «جامعه اقتصادي اروپا » را بنيان نهادند که به بازار مشترک معروف است .

  موافقت نامه عمومي تعرفه و تجارت ( گات ) :

  در سال 1947 ، 53 کشور جهان در هاوانا دور هم جمع شدند تا ترتيباتي را اتخاذ کنند که مبادله بين آنها آسانتر انجام شود . در سال 1948 يک معاهده چند جانبه موسوم به « موافق نامه عمومي تعرفه و تجارت » به امضاي 23 کشور رسيد . و به اجرا گذاشته شد . اين مؤافقت نامه شامل 3 نکته مهم بود .  1- اگر کشوري تسهيلاتي براي واردات کالاهاي کشور ديگر فراهم کرد ، کشورهاي ديگر نيز بتوانند از اين مزايا استفاده کنند .  2- به منظور افزايش کارائي و بالا بودن در آمد کشور هاي عضو ، اين کشورها بايد از طريق مذاکره تعرفه هاي گمرکي را پائين بياورند و اجازه دهند که کالاي رقيب آسانتر به داخل کشور آنها وارد شود .  3- کاهش دادن و در صورت امکان حذف سهميه بندي بر واردات .

  سازمان خوارو بار و کشاورزي (فائو ) :

  فائو از مؤسسات تخصصي سازمان ملل متحد است و داراي وظايف زير است :

  1- به طور مداوم وضع خوارو بار و کشاورزي جهان را زير نظر دارد و دولتهاي عضو را از آمار و اطلاعات مربوط به مواد غذائي ، کشاورزي ، پيش بيني توليد و.. مطلع است .

  2- اقدامات ملي و بين المللي براي افزايش توليد ، توزيع ، و ذخيره سازي محصولات کشاورزي به عمل مي آورد .

  3- توسعه اعتبارات کشاورزي را توصيه مي کند .

  4- براي کشف ايجاد زمينهاي کشاورزي جديد ، بالا بردن محصول ، بالا بردن سطح زندگي روستاييان به اعضا وام مي دهد .


  کميسيون سازمان ملل در مورد تجارت و توسعه ( اونکتاد ) :

  در سال 1946، به منظور بررسي مشکلات پولي ، مالي و تجاري کشورهاي جهان سوم ، کنفرانسي از دولتهاي جهان تشکيل شد که بعدها ( اونکتاد ) ناميده شد .

  کشورهاي عضو ( اونکتاد ) در پنج گروه تشکيل شدند :

  1) کشورهاي روبه رشد آسيايي و آفريقايي

  2) گروه کشورهاي اروپايي ، آمريکاي شمالي ، استراليا ، زلاندنو ، اسرائيل ، آفريقاي جنوبي و ژاپن

  3) گروه کشورهاي آمريکاي لاتين

  4) گروه کشورهاي سوسياليستي

  5) کشور چين

  سازمان همکاري اقتصادي ( اکو ) :

  در سال 1946 ميلادي « پيمان همکاري و عمران منطقه اي » ( آر سي دي ) بين سه کشور ايران ، ترکيه و پاکستان منعقد شد . اهداف عمده اين پيمان همکاري هاي فني ، فرهنگي ، اقتصادي و نيز مبادله آزاد کالا ها از طريق انعقاد قرار داد هاي بازرگاني و بهبود خطوط حمل و نقل هوايي ، زميني ، درياي بين سه کشور ايران ، ترکيه ، پاکستان و لغو تشريفات رواديد عبور در منطقه و کاهش دادن نرخ هاي حمل ونقل پستي عنوان شده بود البته علاوه بر اهداف مزبور پيمان همکاري و عمران منطقه اي ( آر سي دي ) از اهداف سياسي و نظامي سنتونيز به طور ضمني داشته است .  در سال 1363 هجري شمسي اجلاسي درد تهران برگزار شد پس از تجديد نظرهاي لازم سازمان همکاري اقتصادي جانشين پيمان آر سي دي شد .  در اجلاس چهارم سازمان همکاري اقتصادي ( اکو ) پيشنهاد تشکيل « بازار مشترک اسلامي » را مطرح کرد . همچنين پيشنهاد تأسيس بانک توسعه سرمايه گزاري اکو و برقراري ترتيبات خاص براي پرداخت هاي چند جانبه بين سه کشور ايران ، ترکيه ، پاکستان به منظور تسهيل امور بازرگاني مطرح گرديد .  با پيوستن افغانستان و پاره اي از کشورهاي مسلمان تازه استقلال يافته اتحاد جمهاير شوروي سابق به سازمان همکاري اقتصادي (اکو ) روتبط تجاري کشورهاي مسلمان منطقه در قالب اهداف اکو توسعه چشمگيري خواهد يافت .
  ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير
  نميكشم چراغ مي افروزم.


  "كوروش كبير"


  من جایی دیگر زندگی می کنم
  خون نجیبم از جایی دیگر است
  واژه هایی که می گویم با غم
  ملایم این آسمان نقطه تلاقی ندارد
  من فقط ابری سپید و لطیفم
  که شبی میان شاخه ای گرفتار شدم.
 6. 1
 7. #4
  nileram
  مدیر سابق تالار مدیریت
  تاریخ عضویت
  2010/01/24
  محل سکونت
  مشهد
  پست‌ها
  889
  3,940
  2,710
  دریافت
  3
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  13

  پیش فرض پاسخ: آشنايي با اصطلاحات بازرگاني

  اختصارات بازرگاني بين المللي :

  تحويل کالا در محل کار فروشنده ( EX_WOrks ):

  و در اين روش مسئوليت فروشنده کم و فقط آماده کردن و تحويل کالا در محل کار خود اوست . هر گونه هزينه صادراتي متعلق به کالا هم به عهده خريدار است . تکليف هزينه بسته بندي کالا را مفاد قرارداد معلوم مي کند .  تحويل کالا بر روي واگن قطار يا روي کاميون ( FOT/FOR ):


  دراين روش تعهدات و مسئوليتهاي فروشنده باتحويل کالا به راه آهن يا بنگاه حمل و نقل خاتمه مي يابد و از اين به بعد مسئوليتهاي خريدار آغاز مي شود تا کالاي خريداري شده را به محل مورد نظر خود حمل کند . و کليه هزينه ها به عهده خريدار است .  تحويل کالا در کنار کشتي ( FAS ):

  دراين روش ، خريدار کالا را در کنار کشتي بر روي اسکله به ترتيب که بتوان آن را در کشتي بار گيري گرد تحويل مي گيرد . و از اين لحظه به بعد کليه هزينه ها برعهده خريدار است . خريدار موظف است نام و محل بارگيري و تاريخ دقيق دريافت کالا را به اطلاع فروشنده برساند .  تحويل کالا روي کشتي ( FOB ):

  در اين روش فروشنده مؤظف است کالا را براي صدور آماده و به هزينه و مسئوليت خود تمامي مجوزهاي لازم براي صدور کالا را تهيه کند و کالا را در بندر تعيين شده و برروي عرشه کشتي تحويل دهد . از اين لحظه به بعد کليه هزينه ها برعهده خريدار است .  قيمت کالا و کرايه تا مقصد ( F&C ):

  دراين روش ، خريدار مقصد را تعيين مي کند . فروشنده موظف است به هزينه خود ترتيب حمل کالا را تا بندر مقصد فراهم آورد . از اين لحظه به بعد هزينه به عهده خريدار است . فروشنده بايد به هزينه خود هر گونه مجوز لازم براي صدور کالا را اخذ کند . خريدار نيز موظف است هر نوع مجوز لازم براي ورود کالا را به هزينه و مسئوليت خودش تهيه کند .  قيمت کالا ، بيمه و هزينه حمل تا مقصد ( CIF ):

  متداولترين روش در بازرگاني بين المللي است . فروشنده موظف است ترتيبات لازم براي حمل بي خطر کالا را تا بندر مقصد فراهم آمورد . در نتيجه انعقاد قرارداد بيمه و پرداخت هزينه مربوط به آن ، ظرف مدت مورد قرارداد از تعهدات فروشنده است .  تحويل کالا بر روي کشتي در مقصد ( SHIP_EX ):

  فروشنده مؤظف است کالا را بر روي کشتي در مقصد تعيين شده در اختيار خريدار قرار دهد و تمامي هزينه هاي حمل به عهده فروشنده است . تعهدات فروشنده قبل از مرز گمرکي کشور مقصد به پايان مي رسد و تهيه جواز لازم براي ورود کالا و هزينه هاي مربوط به واردات کالا به عهده خريدار است .
  ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير
  نميكشم چراغ مي افروزم.


  "كوروش كبير"


  من جایی دیگر زندگی می کنم
  خون نجیبم از جایی دیگر است
  واژه هایی که می گویم با غم
  ملایم این آسمان نقطه تلاقی ندارد
  من فقط ابری سپید و لطیفم
  که شبی میان شاخه ای گرفتار شدم.
 8. 2
 9. #5
  Tania_89
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2011/05/10
  محل سکونت
  ساری
  پست‌ها
  3
  0
  2
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: آشنايي با اصطلاحات بازرگاني

  بسیار بسیار سپازگذارم. این متن خیلی به کارم اومد...
 10. 2
 11. #6
  samadi5555
  کاربر جــــــــدید
  تاریخ عضویت
  2012/12/31
  پست‌ها
  1
  0
  1
  دریافت
  0
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  0

  پیش فرض پاسخ: آشنايي با اصطلاحات بازرگاني

  مرسی جالب بود
 12. 1
 13. #7
  سایه وار
  یار همیشگی
  تاریخ عضویت
  2013/10/20
  محل سکونت
  جنوب کشور
  پست‌ها
  840
  2,672
  1,146
  دریافت
  1
  اهدای کتاب
  0
  قدرت امتیاز دهی
  11

  پیش فرض پاسخ: آشنايي با اصطلاحات بازرگاني

  مرسی . خیلی خوب بود .
در حال نمایش 1 تا 7 از مجموع 7

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
به دانشجو امتیاز دهید: