رساله معماری
ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه اصلی سایت:

سایت دانشجو

سحابي

1. LOTUS
    LOTUS
    از سحابي ها چي مي دونيد؟
  2. N O V A
    N O V A
    خیلی چیز
    حیف که عجله دارم
    شما گرمش کنید تا من برسم خونه
  3. LOTUS
    LOTUS
    مثل اين كه كسي چيزي نميدونه.
    خب خودم شروع مي كنم تابقيه هم بيان.

سحابي:
    در بسیاری از مناطق فضای میان ستاره ای
    ابرهای بزرگی از گاز و غبار وجود دارند که آنها را سحابی (به معنای ابر)
    می نامند. سحابیها را به سه گروه رده بندی می کنند: سحابیهای نشری-
    بازتابی و تاریک.
    سحابي هاي شكل هاي متفاوتي دارن و اسم هاي گوناگوني.
    اسم بعضي از سحابيا به شكل ظاهريشون شباهت داره مثل سحابي پروانه يا قلب و يا ...
    اما مواردي هم هستند كه اصلا شبيه نيستند.
  4. N O V A
    N O V A
    ممنون نیلوفرجان
    برای مثال من یکی از سحابیها رو که اسم جالبی هم داره معرفی میکنم:

سحابی رطیلی، یک سحابی در نیمکره جنوبی است. این سحابی قسمتی از کهکشان ابر ماژلانی برزرگ واقع در صورت فلکی ماهی زرین یا ابوسیف است. سحابی رطیلی درخشان ترین قسمت ابر ماژلان است. سحابی رطیلی را می توان با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. سحابی رطیلی از هیدروژن یونیزه شده تشکیل گردیده است. این سحابی بقایای یک ابر نواختر است.
  5. LOTUS
    LOTUS
    سحابی نشری :
    یک یا چندین ستاره ی بسیار سوزان است. نور فرا بنفش این ستاره ها موجب برانگیختن ئیدروژن و اکسیژن و گسیل نور مشخصی از آنها می شود. مثال بسیار خوبی ازیک سحابی نشری، سحابی بزرگ جبار است. باچشم غیر مسلح و دوربین صحرایی نیز می توان این سحابی را دید.
  6. LOTUS
    LOTUS
    سحابي تاريك:
    اگر در درون یا نزدیکی سحابی ستاره ای قرار نگرفته باشد که نور آن را تأمین کند، آن سحابی را سحابی تاریک می نامند. مشاهده ی سحابی های تاریک فقط در صورتی ممکن است که در مقابل سحابی های نشری یا بازتابی قرار گیرند. سحابی ها نور ستاره های پشت سر خود را جذب می کنند. اختر شناسان عقیده دارند که ستاره ها درو ن این سحابی ها متولد می شوند. مثال بر جسته ی این گونه سحابی سحابی سر اسب در صورت جبار است.
  7. LOTUS
    LOTUS
    سحابي بازتابي:
    اگر ستاره ها مقداری سرد تر باشند یا این که چگالی گازها در سحابی بیشتر باشد، ماده ابر از خود نور گسیل نمی کند بلکه نور ستاره را باز تاب می کند. این سحابی ها را با نام سحابی بازتابی می شناسیم. البته طیف این قبیل سحابی با طیف ستاره، یکی است. مثال بسیار خوب سحابی های باز تابی، سحابی است که ستاره های خوشه ی پروین را در برگرفته است.
  8. LOTUS
    LOTUS
    عكس سحابي هايي رو هم كه گفتيم براتون ميزارم:

سحابي جبار:

سحابي سر اسب:

سحابي در بردارنده خوشه پروين:

سحابي رطيلي:(اگه اشتباه نكنم.)

سحابي هاي زيبا تر از اين ها هم داريم.
    من به شخصه تو نجوم عاشقه سحابي ها هستم.
    ولي متاسفانه يكي از اجرامي كه ديدنش با تلسكوپ خيلي جذاب نيست سحابيه.
    چون وقتي با تلسكوپ هاي معموليه خودمون ببينيم زيبايي هاشون خيلي ديده نميشه.
  9. maryam25
    maryam25
    سلام دوست عزیز.
    چرا منو خبر نکردید؟
    خوب منم یه چیزایی می دونم سعی می کنم کوتاه بگم که حوصله داشته باشید بخونید.
  10. maryam25
    maryam25
    جسمی آسمانی که از ستاره بزرگتر و نور آن پخش تر به نظر می رسد.در گذشته این اسم به تمام اجسام با این ویژگی داده شده مانند کهکشانها خوشه های باز خوشه های کروی و.....ولی در حال حاضر به توده های گازی وغباری که قابل تفکیک به ستاره نیستند اطلاق می شود.انواع سحابی عبارتند از ۱-سحابی نشری ۲- سحابی تاریک ۳- سحابی بازتابی

نور بیشتر سحابیهای نشری بصورت خطوط طیفی نشری می باشد.در این سحابیها اتمها توسط تابش ماوراءبنفش ناشی از ستاره یا ستارگان داغ ،یونیده شده وبدنبال این در نور مرئی تابش دوباره داشته ودیده می شوند.تابش دوباره به این شکل است که الکترونی که از اتم مادر جدا شده دوباره با آن ترکیب می شود ونور تولید می کند این نور تولیدی نه در همان طول موج نور ورودی بلکه با طول موج بلندتر ودر ناحیه مرئی طیف می باشد.سحابی نشری خود به چند دسته تقسیم می شوند.هیدروژن ماده غالب سحابیها می باشد واز آنجاییکه یونیده شدن آن باعث مشاهده سحابی می شود به این سحابیها مناطق HII یا سحابی هیدروژن دوبار یونیده هم گفته می شود.
در حال نمایش 1 تا 10 از مجموع 16
صفحه 1 از 2 12 آخرین
به دانشجو امتیاز دهید: