مدرسان شریف ۹۳
سایت علمی دانشجویان ایران
دانـلـود مقـالات آی اس آی 
از تـمامـی پـایـگـاه های آنـلایــن، بـه سـادگـی!
یادبرگ موسسه پژوهش
در حال نمایش 1 تا 3 از مجموع 3

تاپیک: نحوه صحیح شستن دست ها

1. Top | #1
    Non-Existent

پیش فرض نحوه صحیح شستن دست ها

شستشوی صحیح دست ها کاری ساده ولی بسیار مهم است. با شستن صحیح دست ها می توان از بیش از 97 % عفونت ها پیشگیری کرد. با این حال 99% مردم از نحوه صحیح شستن دست ها آگاهی ندارند.
    چند اصل مهم در ارتباط با شستن دست ها وجود داره :
    1. رطوبت منتقل کننده آلودگیه
    2. همیشه برای شستن و ضدعفونی کردن از قسمت تمیز به قسمت کثیف پیش میریم. قسمت های نزدیک تر به بدن ( پروگزیمال ) قسمت تمیزتر محسوب میشه
    3. صابون های مایع بهتر از صابون های جامده ، چون صابون های جامد میکروب ها و میکروارگانیسم ها رو روی خودش نگه میداره
    4. نباید برای شستن دست ها از آب داغ استفاده کرد ، چون آب داغ باعث چسبیدن و فیکس شدن میکروارگانیسم ها به دست میشه

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

برای شستن دست ها ابتدا باید آستین لباس رو بالا زد تا از خیس شدنش جلوگیری بشه. با توجه به اصل اول که رطوبت منتقل کننده آلودگیه ، اگر لباس مرطوب بشه می تونه منبعی برای انتقال آلودگی باشه.
    پس از ریختن صابون بر روی دست ، اونها رو روی هم می مالیم تا کف بکنه. سپس از قسمت تمیزتر یعنی مچ دست شروع به شستن دست ها می کنیم. روی دست ها هم تمیز تر از کف اون ها محسوب میشه. بنابراین از مچ دست به سمت انگشتان دست ها رو می شوییم. بعد از اون نوبت به انگشتان میرسه. هر انگشت رو به صورت دورانی می شوییم. در این حالت مفاصل و چین های انگشتان شسته نمیشه. به این منظور دست هارو توی هم قلاب می کنیم و با کف دست مفاصل انگشتان دست دیگه رو می شوییم. پس از اون نوبت به شستن کف دست میرسه. ابتدا از چین های کف دستی شروع می کنیم و اون ها رو می شوییم. در آخر هم کل کف دست رو کامل می شوییم.
    برای شستن کف های صابون دست ها رو طوری زیر آب می گیریم که آب از بالا یعنی مج دست کف ها رو پاک کنه. وقتی کف ها شسته شد میشه از اب گرم برای پاک کردن کامل صابون از دست استفاده کرد.
    در پایان جا داره چند تا نکته رو برای دانشجویان پزشکی و پزشکان عزیز اضافه کنم :
    قبل از شروع معاینه و بعد از اتمام اون باید به مدت 2 دقیقه دست هاتون رو کامل بشویید. قبل از معاینه هر مریض حدود 30 ثانیه و برای هر مریض قبل از انجام هر مانور هم به مدت 30 ثانیه باید دست هاتون روبشویید.
    برای خشک کردن دست ها خوش بختانه تو تمام بخش های بیمارستان ها دست خشک کن وجود داره ولی احیانا اگر یه روزی برای گذراندن دوران مقدس طرح مجبور شدید برید تو بیمارستان صحرایی خدمت کنید می تونید از گاز استریل برای خشک کردن دست ها استفاده کنید. توجه کنید که بعد از خشک کردن کامل دست ها به فکر صرفه جویی در منابع ملی نیفتید و حتما گاز رو بیرون بندازید !
    آخرین ویرایش توسط Non-Existent در تاریخ 2009-Jun-26 انجام شده است

استاد آقا میری
  2. 5 کاربر از Non-Existent برای پست مفید تشکر نموده اند:

3. Top | #2

• کاربر انجـــــمن
    • پست‌ها
      66
    • سپاس
      401
    • 262 تشکر در 70 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      7

پیش فرض پاسخ: نحوه صحیح شستن دست ها

سلام عذر میخوام یه سوال دارم این بحث صابون های مایع من یه جا بر عکسش رو شنیدم که صابون های جامد چون راحت تر باهاشون میشه دست رو مستقیم با صابون شست بهتره و مایع مال بیرون از منزله نه داخل البته شخصا صابون مایع استفاده میکنم اما کلا میخوام بپرسم ایرادی داره ؟؟؟؟

4. 2 کاربر از Dark Lord برای پست مفید تشکر نموده اند:

5. Top | #3
    Non-Existent

پیش فرض پاسخ: نحوه صحیح شستن دست ها

نقل قول ارسالی توسط Dark Lord مشاهده پست
    سلام عذر میخوام یه سوال دارم این بحث صابون های مایع من یه جا بر عکسش رو شنیدم که صابون های جامد چون راحت تر باهاشون میشه دست رو مستقیم با صابون شست بهتره و مایع مال بیرون از منزله نه داخل البته شخصا صابون مایع استفاده میکنم اما کلا میخوام بپرسم ایرادی داره ؟؟؟؟
    صابون های جامد میکروارگانیسم ها رو روی خودشون نگه میدارن. یه بار که از صابون جامد استفاده می کنید با میکروب های سطح پوست تماس پیدا می کنه و این میکروب ها روش می چسبه و دفعه بعد که بخواید ازش استفاده کنید باعث انتقال آلودگی میشه ، مخصوصا اگر چندین نفر از یه صابون استفاده کنن. ولی صابون مایع رو استفاده می کنید و بعد دور میریزید

6. 2 کاربر از Non-Existent برای پست مفید تشکر نموده اند:

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

• شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
  • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
  • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
  • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
  •  
دانشجو در شبکه های اجتماعی
افتخارات دانشجو
لینک ها

سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
به دانشجو امتیاز دهید:

آپلود مستقیم عکس در آپلودسنتر عکس دانشجو

توجه داشته باشید که عکس ها فقط در سایت دانشجو قابل نمایش می باشند.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1