PDA

مشاهده نسخه کامل : معرفي رفسنجانباستان شناس
2010/06/18, 00:23
رفسنجان


رفسنجان یکی از شهرهای استان کرمان در ایران است. این شهر مرکز شهرستان رفسنجان است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، حدود ۱۳۹٬۲۱نفر بوده است.

از مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن پسته می‌باشد که دارای شهرت جهانی است و از نظر صنعتی نیز علاوه بر دارا بودن کارگاهها و کارخانه‌های متعددی چون کارخانه‌های روغن موتور، موکت، نئوپان و دو کارخانه فعال در صنعت کاشی ، دو کارخانه سیمان نیز در دست ساخت دارد (۱۳۸۴). معادن مس سرچشمه و کارخانه بزرگ تولید مس سرچشمه کرمان بزرگ‌ترین تولید کننده مس در ایران می‌باشد.

این شهر بر سر راه دو استان کرمان و یزد قرار دارد و عبور کردن راه آهن تهران - بندر عباس از کنار این شهر و همچنین داشتن فرودگاه به این شهر موقعیت خاصی بخشیده‌استتاریخچه رفسنجان


رفسنجان اسامی مختلفی دارد که بیشتر در ارتباط با ذخایر زیر زمینی آن نامگذاری شده‌است. مانند رفسنگان یا رفسنگ به معنای مس که عربی شده آن رفسنجان است.

از دو کلمه رفسنگ به معنای مس و کان به معنای معدن .
این شهر قدمتی دیرینه دارد و باغ‌های پسته آن مشهور استمکان‌های تفریحی


موزه ریاست جمهوری رفسنجان واقع در میدان بسیج
باشگاه تیراندازی تراپ واقع در نهالستان شهرداری
پیست کارتینگ
پیست موتور کراس
پیست اسکیت واقع در پارک مطهریاز ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

باستان شناس
2010/06/18, 00:25
جاذبه‌های تاریخی


گرچه این دیار بارها توسط جهانگشایانی مانند تیمور - شیبک ازبک و دیگر اقوام مرز گریز تحت سلطه در آمده و غارت شده‌است اما چون دیگر جاهای سرزمین عزیزمان ایران همچنان به حیات پر افتخار خود ادامه می‌دهد گذشته آباد و پر رو نق این شهرستان سبب گردیده تا در گوشه و کنار آن آثار و ابنیه تاریخی به وفور وجود داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به


قلعه‌ها کوشکها، کاروانسراها، تیمچه‌ها، بازارها، برجها، عمارتها، آب انبارها، یخدانها، معبدها، امامزاده‌ها، تپه‌ها و محوطه‌هاهای باستانی، آسیابها حمامها، قیصریه رفسنجان ، مراکز فرهنگی مذهبی،کاروان سرای کبوتر خان رفسنجان ، خانه حاج‌آقاعلی در رفسنجان یا بزرگترین خانه خشتی جهان ، بازار و آب انبار حاج‌آقاعلی از مجموعه تاریخی حاج‌آقاعلی در رفسنجان اشاره کرد.


جاذبه‌های طبیعی


علاوه بر موارد فوق شرایط اقلیمی، معادن عظیم مس سرچشمه، بزرگترین جنگل مصنوعی جهان (باغات ۱۲۰ هزار هکتاری پسته) و ییلاقاتی چون داوران، دره در، راویز، خنامان نیز از جاذبه‌های طبیعت این منطقه‌است آبشار لولی کش، آب گرم ده ظهیر، رودخانه شاهزاده عباس، آب جوشان راویز و پدیده طبیعی چاه دریا نیز از دیگر اماکنی است که طبیعت برای مردم این دیار به ارمغان آورده‌است

باستان شناس
2010/06/18, 00:26
روستای داوران


روستای داوران در 30 کیلومتری شرق رفسنجان و بین راه رفسنجان زرند می‌باشد.

روستای داوران به دلیل سرسبزی.. واقع شدن در ارتفاع. داشتن باغات میوه از نقاط بسیار دیدنی در این شهرستان است اطراف این روستا کوههای بلندی است که معروفترین آنها کوه کوسه‌است که وجه تسمیه آن بدلیل سنگی بودن کامل و عدم رویش گیاهان در آن است - آب قنات داوران تا چند سال پیش به عنوان بهترین آب در کل منطقه رفسنجان شناخته می‌شده.

در بالا ده و پایین ده دو برج با قدمت بیش از صد سال است که برای محافظت از شر دزدان و راهزنان مورد استفاده قرار می‌گرفته. اماکن زیارتی بی بی گوهر در ابتدای داوران و شفاخانه حضرت علی علیه السلام در بالای ده. از جاذبه‌های دیدنی که توسط کوه نوردان داوران کشف شد می‌توان غار میرزا را نام برد که طراف داوران و در کوه‌های دره رنج وجود دارد.

در این روستا نیز علامه‌ای دفن است که نیز در زمان عمر خود مجتهد بوده وعالمی توانا بوده‌است این عالم معروف به سید هجری می‌باشد که مردم داوران ایشان را یکی از عالمان برجسته می‌دانند وارادت خاصی نسبت به ایشان دارد در ضمن مردمان داوران وابستگی عمیقی به اهل بیت پیامبر مخصوصا امام حسین علیه السلام دارند.

باستان شناس
2010/06/18, 00:27
کوه پورکان


این کوه در شمال شرقی شهر بابک و غرب شهرستان رفسنجان واقع شده و از کوه‌هایی چون نجیب، اسپزا، محمدآباد و... که ارتفاع غالب آنها بیش از ۲۵۰۰ متر می‌باشد، تشکیل یافته‌است. خشکرودها و مسیل‌های چندی از این کوهستان سرچشمه می‌گیرند که مهم ترین آنها رودخانه جاروچی نام دارد که رو به شمال جریان یافته و در شوره‌زارهای پیرامون انار فرو می‌رود.


چشمه حسین‌آباد

این چشمه در فاصله ۳۶ کیلومتری جنوب‌غربی رفسنجان واقع شده‌است. مظهر چشمه در سردابه‌ای که با پله پایین می‌رود و در زمین‌های آبرفتی دوران چهارم که اطراف آن را چین‌خوردگی‌هایی پوشانده‌است، قرار دارد.

آب این چشمه از نوع آبهای کلروه سدیک و سولفاته کلسیک گوگردی است. خواص درمانی این نوع آبها به سبب همراه بودن گوگرد با ترکیبات کلروه باعث درمان بیماری‌های رماتیسمی، پوستی، گوش و حلق و بینی و بیماری‌های زنان و مجاری ادرار می‌شوند.


چشمه آب معدنی قاسم‌آباد


این چشمه به فاصله ۶ کیلومتری شرق رفسنجان در روستای قاسم آبادواقع شده و در اصل قنات قدیمی است که آب آن از سالهای گذشته مورد استفاده درمانی، اهالی منطقه بوده‌است.

آب این چشمه در درمان بیماری‌های رماتیسمی، گوش و حلق و بینی موثر می‌باشد و همچنین اثر نیرو بخش نیز دارد.


چشمه آب معدنی قاسم‌آباد


این چشمه به فاصله ۶ کیلومتری شرق رفسنجان در روستای قاسم آبادواقع شده و در اصل قنات قدیمی است که آب آن از سالهای گذشته مورد استفاده درمانی، اهالی منطقه بوده‌است.

آب این چشمه در درمان بیماری‌های رماتیسمی، گوش و حلق و بینی موثر می‌باشد و همچنین اثر نیرو بخش نیز دارد.

باستان شناس
2010/06/18, 00:28
مکان‌های زیارتی و مذهبی


امامزاده رضا معروف به سید غریب در جنوب غربی رفسنجان و ابتدای جاده یزد قرار دارد.امامزاده بی بی گوهر در روستای داوران واقع در جاده زرند، امامزاده بی بی حیات در روستای خنامان واقع در جاده کرمان، امامزاده سید جلال الدین اشرف در روستای شمس آباد نوق و سید حسین دارابی در راویز قرار دارد.

سرچشمه در ۵۰ کیلومتری وامامزاده ابراهیم درشهربهرمان ۶۵کیلومتری این شهرستان از شهرهای رفسنجان محسوب می‌گردد.

باستان شناس
2010/06/18, 00:29
تقسیمات کشوری


علاوه بر شهر رفسنجان، شهرستان رفسنجان دارای شهرهای مس سرچشمه، امین شهر(حسین آباد)، کشکوئیه و بهرمان است.

بخش مرکزی شهرستان رفسنجان


دهستان آزادگان
دهستان اسلامیه
دهستان خنامان
دهستان دره دران
دهستان رزم آوران
دهستان سرچشمه
دهستان قاسم آباد
دهستان کبوترخان


شهرها: رفسنجان و مس سرچشمه.


دهستان بیاض
دهستان حسین‌آباد (رفسنجان)
شهر: و امین شهر(حسین آباد)

بخش کشکوئیه
دهستان راویز
دهستان شریف آباد
دهستان کشکوئیه
شهر: کشکوئیه.

بخش نوق
شهر بهرمان
شهر: بهرمان

بخش فردوس
دهستان رضوان
دهستان فردوس
شهر: صفائیه

باستان شناس
2010/06/18, 00:36
موزه ریاست جمهوری رفسنجان


موزه ریاست جمهوری رفسنجان برای جمع‌آوری هدیه‌های رسمی و غیررسمی که در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی از سوی مردم، سازمان‌ها و کشورها به دولت تقدیم شده‌است در نظر گرفته شده‌است.


برای سایر دوره‌های ریاست جمهوری در ایران نیز موزه‌های جداگانه‌ای وجود دارد. این هدایا شامل اشیای ملی و اسناد روابط سیاسی ایران است که اسناد ملی محسوب می‌شوند و تحت نظر سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.


موزه ریاست جمهوری رفسنجان در سال ۱۳۷۰ توسط شهوند یوسفی‌زاده (بعدها شرکت مهندسین مشاور آرشیکام) طراحی شد و در سال ۱۳۷۸ توسط سید محمد خاتمی افتتاح گردید.

این ساختمان از ترکیب یک کره عظیم بتنی توخالی (به قطر ۳۰ متر) در داخل یک مکعب (که نمای خارج ساختمان می‌باشد) تشکیل شده‌است. این کره در داخل کار نورگیر اصلی را انجام داده و در بخش فوقانی جلوه‌ای از گنبد را تداعی می‌کند.

ساختمان اصلی بنا در سه طبقه اصلی و دو نیم‌طبقه جمعا زیربنایی معادل ۵۰۰۰ متر مربع را ایجاد می‌کند که بجز حیاط مرکزی زیرزمین که بخشی از کره را اشغال نموده‌است، مابقی بنای مفید، در فضای میان کره و مکعب ایجاد شده‌است.

فضاهای اصلی بنا شامل اتاقهای اداری، انبارهای موزه و اتاقهای تحقیق در زیرزمین، فضای VIP در نیم‌طبقه همکف، آمفی‌تئاتر (شامل یک سالن اصلی ثابت و دو سالن گردان قابل استفاده با سالن اصلی یا بصورت مجزا)، کتابخانه و رستوران در طبقه اول، بخش‌های دیگری از کتابخانه و رستوران در نیم‌طبقه دوم و سرانجام سالن اصلی نگارخانه موزه در طبقه فوقانی می‌باشند.

کاربری اصلی بنا و طراحی اولیه آن بر مبنای محلی برای نگهداری از هدایای دوران ریاست جمهوری علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی بود که اینک به جهت نبود ابنیه و فضای معادل در شهر رفسنجان، بیشتر به کتابخانه اصلی شهر و محل تجمع دانشجویان تبدیل گردیده‌است.


این موزه دارای هشت غرفه‌است


غرفه‌های دوران کهن با ‪ ۴۰‬شی‌ء نفیس و گرانبها
دوران معاصر با ‪ ۷۰‬شی‌ء
دوران ریاست مجلس و ریاست جمهوری هاشمی‌رفسنجانی با ‪ ۱۱۲‬شی‌ء
غرفه دوران سازندگی با ‪ ۱۱۷‬شی‌ء و هدیه
غرفه دفاع مقدس و شهدا با ‪ ۵۱‬شی‌ء
غرفه رفسنجان شناسی با ‪ ۴۵‬شی‌ء