PDA

مشاهده نسخه کامل : چهار پادشاه اول هخامنشيانباستان شناس
2010/04/04, 14:40
چهار پادشاه اولنخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است.

کوروش نخستین شاه ایران و بنیان‌گذار دورهٔ شاهنشاهی ایرانیان می‌‌باشد. ایرانیان کوروش را پدر و یونانیان، که وی ممالک ایشان را تسخیر کرده بود، ‌او را سرور و قانونگذار می‌‌نامیدند.

یهودیان این پادشاه را به منزله مسح‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند، ‌ضمن آنکه بابلیان او را مورد تأیید مردوک می‌‌دانستند .


درباره شخصیت ذوالقرنین که در کتابهای آسمانی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان از آن سخن به میان آمده، چند گانگی وجود دارد و این که به واقع ذوالقرنین چه کسی است به طور قطعی مشخص نشده .

کوروش سردودمان هخامنشی، داریوش بزرگ، خشایارشا، اسکندر مقدونی گزینه‌هایی هستند که جهت پیدا شدن ذوالقرنین واقعی درباره آنها تحقیقاتی صورت گرفته، اما با توجه به اسناد و مدارک تاریخی و تطبیق آن با آیات قرآن، تورات، و انجیل تنها کوروش بزرگ است که موجه‌ترین دلایل را برای احراز این لقب دارا می‌‌باشد.


دومین پادشاه:کَمبوجیه پسر بزرگ کوروش بزرگ هخامنشی بود که به نام‌های کمبوجیه دوم، کمبوزیه و کامبیز نیز معروف است. طبق گفته هرودوت مادر وی کساندانه بوده است، اما کتزیاس نقل کرده که مادر وی امتیس نام داشته است. کمبوجیه پس از کوروش، پدرش، به سلطنت رسید.

وی برادری به نام بردیا داشت.کمبوجیه قصد لشگرکشی به مصر را داشت،اما از بیم اینکه برادرش در غیاب او پادشاهی او را بدست آورد، بردیا را مخفیانه به قتل رساند.او به مصر لشگر کشید و این کشور را فتح کرد.
به همین دلیل به وی در تاریخ لقب فاتح مصر را داده اند.

در زمانیکه کمبوجیه در مصر حضور داشت خبر به سلطنت رسیدن برادرش بردیا را به وی دادند در حالیکه او بردیا را پیش از این کشته بود. اما شخصی که در ایران تاج پادشاهی را به سر گذاشته بود گئومات از تبار مادیان بود و خود را بردیا معرفی کرده بود.

کمبوجیه در بازگشت از مصر به ایران فوت کرد. ولی برخی دلیل مرگ وی را بیماری و برخی دیگر توطئه اطرافیان می‌‌دانند اما مسلم است که وی در مسیر بازگشت از مصر مرده است ولی دلیل آن تا کنون مکتوم باقی مانده است.


سومین پادشاه داریوش بزرگ:


داریوش پسر ویشتاسپ، ملقب به داریوش بزرگ یا داریوش اول، سومین پادشاه هخامنشی بود. وی با کمک دیگر نجبای پارسی با کشتن گئومات مغ که به عنوان بردیا فرزند کوروش بزرگ بر تخت نشسته بود سلطنت را به خاندان هخامنشی بازگرداند.

پس از آن شورشهای داخلی را سرکوب کرد. نظام شاهنشاهی را استحکام بخشید و سرزمینهایی چند به شاهنشاهی الحاق کرد. آغاز ساخت پارسه (تخت جمشید) در زمان پادشاهی او بود. از دیگر کارهای او حفر ترعه‌ای بود که دریای سرخ را به رود نیل و از آن طریق به دریای مدیترانه پیوند می‌داد.

مقبرهٔ او در دل کوه رحمت در مکانی به نام نقش رستم در مرودشت فارس (نزدیک شیراز) است.
شهرت او در غرب به خاطر وقوع نبرد ناموفق ایرانیان با یونانیان در مکانی به نام ماراتن، در زمان اوست.


چهارمین پادشاه خشایارشا:


خشایار شا صفاتی عالی داشته بطوریکه یونانیان بزرگ منشی او را ستوده اند. مشهور است که اسکندر وقتی که تخت جمشید را به آتش کشید، مجسمه خشایارشا به روی زمین افتاد و اسکندر گفت:

آیا باید بخاطر روح عالی و صفات نیکویت تو را از روی زمین بردارم یا ینکه بگذارم که روی زمین بمانی تا بخاطر تاخت و تازت به یو ززززنان مجازات شوی؟

خشایارشاه در تخت جمشید که بدستور پدرش داریوش ساخته شده بود قصرهای دیگری بنا کرد که بر عظمت و شکوه این اثر باستانی افزود. همین طور کتیبه‌هایی در کوه الوند و نیز در ارمنستان از خود به جای گذاشت.

این پادشاه پس از بیست سال سلطنت (485 تا 465 پیش از میلاد)توسط یک خواجه به نام میترادات (مهرداد) به قتل رسید.http://www.shadi6.blogfa.com/post-3.aspx

mohammad.persia
2010/04/04, 15:59
سلام اگه مطالب بیشتری درباره هخامنشیان داری بزار ما هم استفاده کنیم من عشق هخامنشیان هستم:02:

باستان شناس
2010/04/04, 16:58
سلام اگه مطالب بیشتری درباره هخامنشیان داری بزار ما هم استفاده کنیم من عشق هخامنشیان هستم:02:


از اينكه متن براي شما جالب بود ممنون دوست من.....

دوست من اين لينك ها رو ببين:

http://www.daneshju.ir/forum/f491/t91329.html
موسيقي هخامنشيان


http://www.daneshju.ir/forum/f491/t91327.html
جایگاه زن در هخامنشیان


http://www.daneshju.ir/forum/f491/t80944.html
بناهای هخامنشی

باستان شناس
2010/04/04, 17:07
http://www.daneshju.ir/forum/f891/t85619.html
چهره ماندگار : داريوش هخامنشي


http://www.daneshju.ir/forum/f891/t89880.html
محوطه تاريخي نقش رستم


http://www.daneshju.ir/forum/f891/t89179.html
نگاهی بر بخش های مختلف پارسه


http://www.daneshju.ir/forum/f891/t87366.html
تخت جمشید را ویران کنید

mohammad.persia
2010/04/05, 19:32
واقعا ازت خوشم اومد دستت درد نکنه من عاشق تاریخم

باستان شناس
2010/05/16, 01:09
http://www.daneshju.ir/forum/f401/t91357.html

خرابكار عزيز! سال نو مبارك!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

martan
2010/05/16, 01:14
زنده باد...

MAHDI@
2010/06/24, 10:00
درود برتو ای" باستان شناس " -;{@
همیشه دلم میخواسته که یک جمع بندی در مورد پادشاهان هخامنشی رو ببینم که تو اون رو به واقعیت رسوندی:02:

sooski
2010/08/11, 10:20
پس چيش پيش كي بود من تاريخ دان نيستم فقط تو يه كتاب خوندم كه بعد از هخامنش چيش پيش بعد اريه رمنه و كوروش (جدكوروش بزرگ )بعد كمبوجيه يكم بعدش كوروش بزرگ بوده اگه منو روشن كنين ممنون ميشم

CYRUS88
2010/12/22, 11:35
واقعا ممنون اما یک نکته کوچک تاریخدانان کتزیاس را دروغ گو می نامیدند چرا که بیشتر حرفهایش با اسناد و گفته های دیگر تاریخ دانان یکی نیست و هیچ شباهتی به آنان ندارد .مثال او کورش را یک غلام که به خاطر تنبیح دوست خود به اربابش شوریده بود خوانده در حالی که همگان می دانند که کورش غلام نبود بلکه فرزند کمبوجیه و ماندانا دخت آستیاک(آژیدهاک)بوده است پس او یک شاهزاده بوده .دوم همانطور که شما گفتید کمبوجه را از مادری دیگر به جز کساندانا گفته بود

CYRUS88
2010/12/22, 11:43
چیس پش هم که گفتید .تا اونجایی که من می دونم چیس پش پسر و جانشین هخامنش بوده او شاه آنشان بوده .در واقع همانجایی که پارسها زندگی می کردند .دوم نام پدر کوروش هم کمبوجیه بوده که او را کمبوجیه اول می خواندند.اگر می خوای بیشتر بدونی باید بری تاریخ ایران باستان نوشته حسن پيرنيا رو بخونی