PDA

مشاهده نسخه کامل : آموزش نحوه كار با دستگاه ECGو نگهداري آنnasirii
2009/09/17, 17:17
نحوه كار با دستگاه ECGو نگهداري آن


فیزیولوژی دستگاه :

همانطور که می دانیم عضلات قلب برای ایجاد انقباض و انبساط لازم جهت پمپ نمودن خون به نقاط مختلف بدن و یا به عبارت دیگر ایجاد فشار خون مناسب برای به حرکت در آوردن خون در سیستم انتقال خون در بدن ، نیاز به یک سیستم مستقل تحریک الکتریکی دارد . یکی از مشخصه های مهم که بیانگر سلامت و یا بیماری قلبی می باشد ، چگونگی عملکرد این سیستم است . برای اینکه بتوان نحوه کارکرد این سیستم را مورد مطالعه قرار داد ، راههای گوناگونی وجود دارد . یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روشها مطالعه چگونگی انتشار سیگنالهای الکتریکی قلب می باشد . بوسیله الکتروکاردیوگراف می توان سیگنالهای الکتریکی حاصل از عملکرد الکتریکی قلب را با نمونه برداری ازنحوه انتشار این سیگنال در نواحی مختلف بدن مورد مطالعه و سنجش قرار داد .

قسمتهای اصلی یک
ECG :

در زیر به معرفی و بررسی قسمتهای اصلی یک دستگاه
ECG می پردازیم :

1- صفحه کلید : این قسمت بسته به مدل وشرکت سازنده ECG به لحاظ شکل ظاهری و نوع کلید ها می تواند بسیار متفاوت باشد ولی بوسیله آنها باید بتوان کارهای زیر را انجام داد :

1-1 – کلید روشن و خاموش کردن دستگاه : بوسیله آن دستگاه را روشن و خاموش می کنیم .

1-2 – کلید انتخاب نوع عملکرد دستگاه ازنظر دستی (manual ) و یا خودکار (auto) : اگربا این کلید مد کاری دستگاه را بر روی manual بگذاریم اپراتور قادر خواهد بود تا از میان لیدهای دوازده گانه هرکدام را که مورد نیاز است انتخاب نماید . در حالیکه با انتخاب مد کاری auto دستگاه به طور خودکار کلیه دوازده لید را گرفته و چاپ می نماید .

1-3- کلید انتخاب سرعت : بوسیله این کلید اپراتور دستگاه میتواند بسته به نوع بیمار و توصیه پزشک سرعت حرکت کاغذ را انتخاب نماید . سرعت حرکت کاغذ می تواند یکی از مقادیر 5 ، 25 ویا 50 mm/sرا به خود اختصاص دهد .

1-4- کلید تنظیم ظریب تقویت موج خروجی (gain ) : بوسیله این کلید می توان اندازه موج رسم شده بر روی کاغذ را تنظیم نمود . مقادیر معمول gain 0.5 ، 1 و یا 2 cm/mv می باشد .

1-5- کلید فیلتر : از این کلید برای فعال و یا غیر فعال نمودن فیلتر دستگاه استفاده می شود .

1-6- کلیدهای انتخاب لید : بوسیله این کلیدها در صورتیکه در مد کاری manual باشیم میتوانیم لید مورد نظر خود را انتخاب نماییم . قابل ذکر است که این کلید ( یا کلیدها ) در مد auto غیر فعال می باشند .

1-7- کلید 1mv : بوسیله این کلید یک سیگنال به اندازه 1mv در خروجی ایجاد میشود که به جهت تست خروجی و نیز تنظیم قلم می توان از آن سود جست .

1-8- کلید تنظیم صدا : بوسیله آن میتوان بیزر (beezer ) دستگاه را قطع ویا شدت صدای آن را تنظیم نمود. این کلید در بعضی از مدلها وجود ندارد .

1-9- کلید شروع (start ) : بوسیله این کلید و پس از انجام تنظیمات لازم ، دستگاه شروع به گرفتن نوار از بیمار می کند .

1-10- کلید پایان ( stop) : در مد manual برای اتمام کار باید از این کلید استفاده کنیم .(در بسیاری از دستگاه های ECG کلید start و stop در یک کلید ادغام شده اند .

2- اتصالات : مشتمل بر کابل برق ، سیم زمین ( earth ) و کابل اتصال لیدها می باشد .

- کابل برق جهت تامین جریان و ولتاژ مورد نیاز دستگاه از برق شهری استفاده می شود

- به جهت رعایت مسائل ایمنی و جلوگیری از اثرات نامطلوبی که امواج الکتریکی و الکترومغناطیسی موجود در محیط بر روی کیفیت ECG گرفته شده از بیمار می گذارد ، استفاده از کابل زمین الزامی می باشد . بسته به امکانات موجود می توان از کابل کشی زمین ، لوله کشی آب ، شوفاژ و در نهاید در صورت در دسترس نبودن هیچ یک از موارد فوق از تخت بیمار برای اتصال سیم زمین استفاده نمود .

- کابل اتصال لیدها بسته به نوع دستگاه می تواند شامل 3 ، 6 و یا دوازده لید باشد ولی اکثر دستگاههای ECG موجود در بازار توانایی دریافت و پردازش دوازده لید را دارند . قسمتهای تشکیل دهنده این کابل به شرح زیر می باشد :

* سوکت اتصال کابل به دستگاه ECG

* مدار الکتریکی محافظ تقویت کننده : دستگاههای الکتروشوک و الکتروکوتر باعث اعمال ولتاژهای بالایی به بدن می شوند . با توجه به اینکه همزمان با کار این دستگاهها نیاز به ثبت ECG نیز می باشد لذا نیاز به مداری داریم تا از تقویت کننده ما محافظت نما ید .برای محافظت در برابر ولتاژ بالای الکتروشوک از مدار زیر استفاده می شود : EN-2 45 تا 60 ولت است .

(تعریف ولتاژ آتش : به ولتاژی می گویند که اگر به دو سر لامپ نئونی اعمال شود مقاومت آن تغییر نموده و به صورت یک اتصال کوتاه در مدار عمل می کند )AAMI جریان ورودی تقویت کننده نباید از 50 میکرو آمپر تجاوز کند . لذا برای این مقصود از دیودهایی استفاده می کنیم که در حالت عادی مقاومت کمی دارند ولی با افزایش جریان ورودی مقاومتشان افزایش یافته و نمی گذارند جریان ورودی به تقویت کننده از این حد تجاوز کند .* کابل اتصال مدار الکتریکی محافظ به سوکت

* الکترودهای ثبت سیگنال

* سیمهای اتصال مدار الکتریکی محافظ به الکترودها

* فیشهای رابط

در یادداشت بعدی به ادامه این بحث خواهیم پرداخت

دیود زنر : خاصیت این دیودها این است که نمی گذارند ولتاژ دو سرشان از حد معینی بالاتر رود .

دیود : بر اساس استاندارد

مقاومت : از تعدادی مقاومت نیز برای محافظت جریانی استفاده می شود .

برای محافظت در برابر اغتشاشات ناشی از الکترو کوتر از مدار زیر استفاده می شود :

لامپهای نئونی : در حالت عادی مقاومت آنها بینهایت می باشد ولی وقتی که ولتاژ آتش به آنها اعمال شود ، مقاومتشان به صفر می رسد و اتصال کوتاه می شوند . ولتاژ آتش لامپهای مختلف بسته به کاربرد آنها متفاوت است . به عنوان مثال ولتاژ آتش لامپ

تعریف :

دستگاهی است که بوسیله آن سیگنالهای حاصل از فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند .
ECG )
- صفحه نمایش : صفحه نمایش از قسمتهای الزامی دستگاه نمی باشد و در مدلهای قدیمی و برخی از مدلهای جدید نیز از ابزارهای دیگری برای نمایش اطلاعات سود می جویند . صفحه های نمایش به کار رفته در انواع مختلف ECG های موجود در بازار از نوع LCD های سیاه و سفید تک خطی ویا گرافیکی و نیز LCD های رنگی می باشند و بسته به نوع و مدل دستگاه از آنها برای نمایش تنظیمات دستگاه و در برخی مدلها نمایش خروجی ECG گرفته شده از بیمار استفاده می شود .4- برد تغذیه ( power ) : این برد وظیفه تبدیل ولتاژ برق شهری را به ولتاژ مورد نیاز دستگاه برعهده دارد و بسته به نوع دستگاه از قسمتهای مختلفی تشکیل می شود که عمده ترین آنها به شرح زیر می باشد :

* سلکتور 110/220 V( فقط در بعضی از مدلها )

* فیوز محافظ ( فقط در بعضی از مدلها )

* مدارات ایزولاسیون

* ترانس کاهنده یا اتوترانس کاهنده

* مدارات یکسو کننده

* مدارات تثبیت کننده

* فن ( فقط در بعضی از مدلها )

*ورودی برق DC( فقط در بعضی از مدلها )5- باطری : اغلب ECG های موجود علاوه بر استفاده از برق شهری ، از یک باطری قابل شارژ نیز به جهت تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز دستگاه در مواقعی که استفاده از برق شهری ممکن نیز سود می جویند .

انواع باطری هایی که در ECG های گوناگون به کار می روند عبارتند از :

* باطریهای نیکل کادمیوم NI-Cd

* باطریهای سرب اسید SLA

6- چاپگر یا ثبات (RECORDER ) : به جهت چاپ اطلاعات ECG گرفته شده از بیمار بر روی کاغذ از این سیستم استفاده می شود وشامل قسمتهای زیر می باشد :

- رسام : که وظیفه ثبت اطلاعات را بر روی کاغذ به عهده دارد و از لحاظ نحوه ثبت اطلاعات به گونههای زیر تقسیم بندی می شود :

* رسامهای دارای قلمهای جوهری

* رسامهای دارای قلمهای حرارتی

*رسامهای ماتریس حرارتی یا کریستال حرارتی

مدل آخر که امروزه بدلیل مزایای مختلفی که دارد از دو مدل دیگر پر کاربرد تر می باشد بسته به نوع دستگاه میتواند در آن واحد یک یا چند موج را بر روی کاغذ رسم کند .

- سیستم تغذیه کاغذ : وظیفه تامین کاغذ مورد نیاز رسام را به جهت رسم نمودار ECG و با سرعت مورد نظراپراتور به عهده دارد . برای این کار از یک موتور DC استفاده میشود که برای تغییر سرعت آن ولتاژ کاری آن را بوسیله مدارات کنترلی تغییر می دهند . برای هدایت کاغذ از مخزن تا مقابل رسام و درنهایت خروج آن آز دستگاه از یک سری غلطک و چرخدنده استفاده می شود .

- مخزن کاغذ : کاغذ مورد نیاز چاپگر را در خود ذخیره می نماید

- سنسور کاغذ : وجود کاغذ را در مخزن کاغذ چک نموده واتمام آنرا بوسیله آلارم به اپراتور اعلام می کند .7- تقویت کننده: تقویت کننده ECG یک تقویت کننده دیفرانسیل است که امپدانس ورودی بالایی دارد و باید به نحوی طراحی شده باشد که در مقابل فشارهای ولتاژ بالای الکتروشوک و الکتروکوتر مقاوم باشد . پهنای باند فرکانسی این تقویت کننده بین 0.05 هرتز تا 100 هرتز می باشد . علاوه براین تقویت کننده ECG باید دارای فیلترهای مناسب به جهت حذف سیگنالهای مزاحمی که بر روی دستگاه تاثیر می گذارند را دارا باشد .

8-سیستم پردازش ، ذخیره وانتقال اطلاعات :این سیستم بسته به نوع و مدل دستگاه می تواند کاملا با امکانات متفاوتی ظاهر شود و از سیستم انتخاب لیدها گرفته تا ذخیره اطلاعات بر روی انواع حافظه ها ، ارسال اطلاعات بر روی شبکه ، امکان تبادل اطلاعات از طریق مودم ، تشخیص آریتمی ها و گزارش آنها به اپراتور در جهت تشخیص سریع بیماری ، تبادل اطلاعات با کامپیوتر از طریق پورتهای ستگاه و . . . را در بر بگیرد .

طرز کار : ابتدا الکترودهای دستها و پاها را که به صورت گیره می باشند را پس از زدن مقدار ژل مناسب در جای خود وصل می کنیم .سپس الکترودهای سینه ای را بوسیله پوار در محلهای خود وصل می کنیم . سیم زمین را وصل نموده و دستگاه را روشن می کنیم . توسط صفحه کلید شرایط مناسب برای گرفتن ECG بیمار را تنظیم نموده و سپس کلید START را می زنیم .


نگهداری و سرویس :

1- در هنگام استفاده از ECG حتما از سیم زمین استفاده نمایید .

2- پس از هر شیفت کاری و یا حداقل روزی یک بار الکترودها را با پنبه و الکل شستشو دهید .

3- در صورت گیر کردن کاغذ در بین غلطکها هرگز آن را بوسیله اجسام سخت خارج نکنید .

4- حداقل هفته ای یک بار نوکقلم و یا کریستال حرارتیرا با پنبه و الکل سفید تمیز نمایید .

5- همواره از کاغذهای استاندارد و مناسب استفاده نموده و از به کاربردن کاغذهایی که بزرگتر و یا کوچکتر از سایز کاغذ دستگاه می باشد خودداری کنید .

6- در صورتی که برق محلی که دستگاه ECG در آنجا قرار دارد دارا ی نوسانات شدید و یا قطع و وصل مکرر می باشد برای حفاظت از دستگاه حتما از استابلایزر و یا UPS مناسب اتفاده کنید .

7- اگر در ECG از باطریهای NI – CD استفاده شده است برای طولانیتر شدن عمر آنها حتما باید این باطریها به طور منظم شارژ و دشارژ شوند

8- اگر در دستگاه ECG از باطریهایسربی استفاده شده است ، هرگز این باطریها نباید کامل دشارژ شوند و بهتر این است که همواره دستگاه را پس از استفاده برای شارژ شدن باطری به برق بزنید

منبع (http://www.tebvatadbir.blogsky.com/1385/07/)

hassan_niazy
2009/09/21, 08:20
مطلب جالبی بود . من هم بهتون توصیه می کنم که از منبع این مطلب استفاده کنید . پشیمون نمی شید. !!

nasirii
2009/09/21, 16:49
مطلب جالبی بود . من هم بهتون توصیه می کنم که از منبع این مطلب استفاده کنید . پشیمون نمی شید. !!

دوست عزیز سلام
من حسن نیازی فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستم و در این وبلاگ سعی دارم تا با انتقال تجربیات شغلی خودم به دوستان سهمی در پیشبرد و توسعه این رشته داشته باشم


با سلام خدمت شما آقاي مهندس نيازي عزيز از آشنايي با شما بسيار خرسند شدم اميد وارم كه در نوشتار شما هيچ گونه دخل وتصرفي نشده باشد وامانت داري رعايت گرديده باشد بله درست فرموديد با مراجعه به منبع فوق پشيمان نيستم و به من اضافه شد از فضل شما

nasirii
2009/09/21, 16:56
جناب آقاي مهندس نيازي ميخواستم از فرصت سوء استفاده كنم نحوه تنظيم نرم افزاري دستگاه ECG سه كاناله و5 كاناله را موقعي بهم ميريزد در صورت امكان بفرماييد البه كاتالوگ در دسترس نيست نام دستگاه زيمنس

mshefaat
2009/10/30, 22:55
سلام دوست عزیز من یک سوال از خدمتتون داشتم برای گرفتنECGما اگه از ژل استفاده کنیم مشکلی به وجود میاد اگه در هر شیفت لیدها خوب تمیز شوند بعضی از اساتید می فرمایند که از آب هم میشه استفاده کرد اما من امتحان کردم واقعا کار بی خودیه باید 2 یا 3 بارECGرو تکرار کرد تا یه ECGخوب گرفت خودتون هم میدونید که هزینه کاغذ ECGبالاست کدوم بهتره ؟ ممنون میشم

hassan_niazy
2009/11/02, 09:02
سلام دوست عزیز من یک سوال از خدمتتون داشتم برای گرفتنECGما اگه از ژل استفاده کنیم مشکلی به وجود میاد اگه در هر شیفت لیدها خوب تمیز شوند بعضی از اساتید می فرمایند که از آب هم میشه استفاده کرد اما من امتحان کردم واقعا کار بی خودیه باید 2 یا 3 بارECGرو تکرار کرد تا یه ECGخوب گرفت خودتون هم میدونید که هزینه کاغذ ECGبالاست کدوم بهتره ؟ ممنون میشم

ببینید دوست عزیز قدیمی تر ها و اونهایی که تو گرفتن EKG به صورت تجربی خبره هستند از آب استفتده می کنند که البته کاراصولی نیست ولی عملا من خیلی جاها دیدم این کار رو می کنند . به دو دلیل . یکی اینکه کار پردازها ژل خوب نمی خرند و این ژل های نا مناسب نمی توانند عملکرد خوبی داشته باشند و در ثانی ژل باعث کثیف کاری می شود و نیاز به تمیز کردن مرتب الکترودها و بدن بیمار دارد .
برای بیمارانی که بدنشان پر مو نیست عملا هر دو روش یک نتیجه رو به همراه دارد . با توجه به اینکه کلیه ژلهای الکتروکاردیوگرافی بر پایه آب هستند . اما در بیمارانی که بدن پر مویی دارند آب خیلی جواب نمی دهد . در ضمن باید دقت کنید تا زمانیکه کار گرفتن الکتروکاردیوگرام تمام نشده آب خشک نشود

hassan_niazy
2009/11/02, 09:06
جناب آقاي مهندس نيازي ميخواستم از فرصت سوء استفاده كنم نحوه تنظيم نرم افزاري دستگاه ECG سه كاناله و5 كاناله را موقعي بهم ميريزد در صورت امكان بفرماييد البه كاتالوگ در دسترس نيست نام دستگاه زيمنس

البته اگه دستگاه در دسترسم بود بهتر می تونستم راهنماییتون کنم . منتهای مراتب این مسئله حتما با یک کلید که مفهوم اون تنظیم نحوه نمایش سیگنال بر روی صفحه هست پیش بینی شده است .
اگه مدل دقیق دستگاه رو بنویسید بهتر می تونم راهنماییتون کنم

bermuda2
2010/02/22, 20:04
با سلام من چند سوال برام یش اومده
.می خواستم بدونم در ایران دستگاه هایی که نوار قلبو نشون میدن میتونن این داده هارو روی کامپیوتر هم نشون بدن؟
این دستگاهی که در موردش بحث شد الان استفاده میشه؟و آیا می تونه کار دستگاه نوار قلبو بکنه؟

PlaCebo
2010/02/22, 20:46
با سلام من چند سوال برام یش اومده
.می خواستم بدونم در ایران دستگاه هایی که نوار قلبو نشون میدن میتونن این داده هارو روی کامپیوتر هم نشون بدن؟
این دستگاهی که در موردش بحث شد الان استفاده میشه؟و آیا می تونه کار دستگاه نوار قلبو بکنه؟

سلام خدمت شما دوست عزيز -;{@
من متوجه منظورتون نشدم اگه ممكنه يكم بيشتر در مورد سوالتون توضيح بدين

bermuda2
2010/02/28, 11:45
در واقع می خوام مداری طراحی کنم که بتونه سیگنال خروجی ecg رو روی کامپیوتر نشون بده.این دستگاه در حال حاضر در ایران وجود داره یا استفاده می شه؟

mshefaat
2010/02/28, 15:59
سلام دوست عزيز بله در تست ورزش اين دستگاه كه ميگيد وجود داره و ميتونه ECGبيمار رو توي كامپيوتر نشون بده. در مانيتور بيمار هم ميشه به صورت شبكه مانيتور اتاق بيمار رو به كامپيوتر و مانيتور ايستگاه پرستاري وصل كرد