PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال سوالاي آزمايشگاهتون رو اينجا بپرسينbehros
2008/05/19, 07:04
نيترات امونيوم صنعتي با كشاورزي چه فرقي دارن؟از نظر خلوص مواد
و همين طور اسيد نيتريك صنعتي و ازمايشگاهي

rahelehr
2008/06/04, 14:58
سلام
نیترات امونیومی که در کشاورزی استفده میشه مسلما خلوص صنعتی رو نداره ! و در ترکیب با موارد دیگه استفاده میشه
اسید نیتریک صنعتی هم معمولا باید اگر در کارخونه ی مواد غذایی استفاده میشه،به اصطلاح صنعتی غبار روبی بشه و اونی که در آزمایشگاه استفاده میشه باید حتما خالص باشه حتی اگر 100 درصد نباشه

موفق باشین

سمانه .م
2009/02/23, 17:23
الومین چیست؟

HOSEIN
2009/02/24, 00:38
دوست عزیز آلومین نام سنگ معدن آلومینیوم هست که ترکیب شیمیایی اون اکسید آلومینیوم بوده وبهترین منبع برای استخراج آلومینیوم محسوب میشه.

هما راد
2009/02/28, 09:53
امکان یا عدم امکان آنالیز مخلوط های پودری زیر را برسی کنید:
سود و فسفات
کربنات و فسفات
بیکربنات و فسفات
بیکربنات و سود
کلرید آمونیوم و اسید فسفریکo-:o-:o-:):):):):

hamidt2009
2009/03/24, 21:35
با عرض سلام
چرا در آزمایش تعیین مقدار آهن از اسید نیتریک استفاده میکنیم؟:19:

860322518
2009/05/11, 14:27
روش اندازه گیری مس به روش یدومتری می خواستم اگر یکی از دوستان بهم جواب بده ممنون میشم

rahelehr
2009/07/05, 15:21
شیمی تجزیه اسکوک

کریستین
منابع خوبین

HOSEIN
2009/07/05, 21:17
البته اگر برای گزارش کار آزمایشگاه میخواهید راه ساده ترش اینه که از کتاب روشهای عملی آزمایشهای شیمی . نوشته زهره حبیبی استفاده کنید.

N.Kabir
2009/10/31, 19:27
علت قلیایی کردن محیط در سنجش mg با استفاده از محلول EDTA چیست؟

PlaCebo
2010/02/07, 18:02
علت قلیایی کردن محیط در سنجش mg با استفاده از محلول EDTA چیست؟

سلام دوست عزيز -;{@
اگر PH در اين آزمايش از 10 بالاتر بره ، منيزيم به صورت هيدروكسيد منيزيم در مياد و معرف به جاي رنگ آبي ، رنگ نارنجي مي شه .
اگر PH از 10 پايين تر بره ، معرف خيلي به سستي مي تونه با منيزيم پيوند برقرار كنه ، در حالي كه تا قبل از نقطه اكي والان معرف بايد بيشتر به صورت MgIn منفي قرمز رنگ باشه و اين ناپايداري كمپلكس در تيتراسيون مشكل ايجاد مي كنه .
بنابراين PH بايد در حد 10 ثابت نگه داشته بشه

سیما کریمیان
2010/03/28, 22:12
1-در شناسایی یون آهن در روش گراوی متری علت افزودن اسید نیتریک غلیظ چیست؟
2-علت هضم رسوب چیست؟(زمانی که در حمام شن است)
3-چند نوع نمک جاذب ورطوبه را نام ببرید؟
4-چنس بوته چینی چیست؟

سیما کریمیان
2010/04/01, 13:34
کسی نمی تونه به سوالات من جواب بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

lovelylover
2010/04/04, 14:10
من یه گزارش کار میخوام بنویسم در مورد تیتراسیون.اما استاد گفته از اینترنت درنیارین.الانم نمیدونم چی کار کنم.کمکم میکنین؟سهیلا

neda ahw
2010/04/04, 15:16
سلام خانومی یه گزارشکار واست اینجا کپی میکنم امیدوارم ازش بعنوان الگو استفاده کنی:

تئوری آزمایش
در روش تیتر کردن سلولی با غلظت مشخصی به محلول دیگر اضافه می‌شود تا واکنش شیمیایی بین دو ماده حل شده کامل گردد. محلولی که غلظت آن مشخص باشد، محلول استاندارد است. در عمل تیتر کردن ، محلول استاندارد را از یک بورت به محلولی که باید غلظت آن اندازه گرفته شود، می‌افزایند و این عمل تا وقتی ادامه دارد که واکنش بین محلول استاندار تیتر شونده کامل شود. پس با استفاده از حجم و غلظت محلول استاندارد و حجم محلول تیتر شونده ، غلظت محلول تیتر شونده را حساب می‌کنند.

وسایل لازم
بورت 50 میلی لیتر
بالون ژوژه 100 میلی لیتری و 50 میلی لیتری
ارلن مایر 250 میلی لیتری
بشر 100 میلی لیتری
ترازوی دقیق
مواد شیمیایی لازم
تیتر ازول کلریدریک اسید 0،1 نرمال
سود
اگزالیک اسید خالص
فنل فتالئین
روش آزمایش
بخش اول : تعیین نرمالیته سود مجهول
نمونه مجهول سود (NaOH) در بالون ژوژه 100 میلی لیتری را با آب مقطر به حجم رسانده ، هم می‌زنیم. پس یک بورت 25 میلی لیتری را ابتدا با آب مقطر سپس با محلول سود تهیه شده شستشو می‌دهیم و توسط گیره به پایه متصل می‌کنیم. داخل بورت ، محلول سود ریخته ف محلول را در صفر تنظیم می‌کنیم.در نوک بورت نباید حباب هوا وجود داشته باشد. در صورت وجود داشتن هوا در نوک بورت باید شیر بورت را کمی باز کرد تا نوک بورت از مایع پر شود.
در موقع خواندن بورت ، چشم باید در امتداد سطح مایع بوده و عدد مقابل خط زیر سطح مقعر مایع خوانده شود.


حال یک ارلن مایر که پیپت 10 میلی لیتری و با کلریدریک اسید 0،1 نرمال شستشو داده ایم، 10 میلی لیتر کلریدریک اسید 0،1 نرمال می ریزیم. سپس 2 قطره فنل فتالئین اضافه می‌کنیم. ارلن را زیر بورت قرار داده ، با دست چپ بشر بورت را باز می‌کنیم تا قطره قطره محلول سود به محلول اسید اضافه شود و با دست راست ، ارلن را به‌آهستگی حرکت دورانی می‌دهیم. طی این عمل ، محلول داخل ارلن ، رنگ ارغوانی (صورتی رنگ) می‌شود و این نشانگر بازی شدن محلول داخل ارلن است. افزایش سود را متوقف کرده و حجم سود مصرفی را از روی بورت می‌خوانیم.

از فرمول زیر نرمالیته سود مجهول به‌راحتی محاسبه می‌شود:اسید V * اسید N = سود V * سود N


اسید V * اسید N /سود N = سود N
بخش دوم : تعیین نرمالیته اگزالیک اسید
یک گرم اگزالیک اسید را داخل بشر 100 میلی لیتری ریخته و کمی آب مقطر به آن اضافه می‌کنیم تا حل شود و سپس محلول را به یک بالون ژوژه 50 میلی لیتری انتقال داده و به حجم می‌رسانیم. توسط پیپت ژوژه ، 10 میلی لیتر از این محلول را داخل ارلن مایر 250 میلی لیتری می‌ریزیم و دو قطره فنل فتالئین به آن اضافه می‌کنیم. سپس بورت را از سود با نرمالیته معلوم پر می‌کنیم و محلول داخل ارلن را با آن تیتر می‌کنیم.

روش تیتر کردن به این صورت است که طبق بخش اول ، سود را قطره قطره به محلول داخل ارلن افزوده تا صورتی کم‌رنگ ایجاد شود. سپس حجم بورت را یادداشت می‌کنیم. نرمالیته اسید با استفاده از رابطه زیر به‌سادگی حاصل می‌شود.

سود V *سودN = اسید V * اسید N


سود V *سود N / اسیدN = اسید N


نتایج آزمایش
با استفاده از رابطه فوق با داشتن حجم اسید ، حجم و نرمالیته باز می‌توان نرمالیته اسید را بدست آورد.
با معلوم بودن حجم باز و نرمالیته و حجم اسید به‌راحتی می‌توان نرمالیته باز را محاسبه کرد.
در رابطه فوق برای حجم از هر واحدی می‌توان استفاده کرد، مشروط بر اینکه هر دو حجم ( یعنی اسید V و باز V) دارای یک واحد باشند.
در محلول که دارای نرمالیته یکسان باشند، با حجم‌های مساوی بر یکدیگر اثر می‌کنند.

neda ahw
2010/04/04, 15:19
از این مطالبم میتونی واسه تئوری استفاده کنی


مقدمه
تیتر کردن از روش‌های تجزیه حجمی است. در تجزیه حجمی ابتدا جسم را حل کرده و حجم معینی از محلول آن را با محلول دیگری که غلظت آن مشخص است که همان محلول استاندارد نامیده می‌شود، می‌سنجند. در تیتراسیون محلول استاندارد به‌طور آهسته از یک بورت به محلول حاوی حجم مشخص یا وزن مشخص از ماده حل شده اضافه می‌شود.

افزایش محلول استاندارد ، آنقدر ادامه می‌یابد تا مقدار آن از نظر اکی‌والان برابر مقدار جسم حل شده شود. نقطه اکی‌والان نقطه ای است که در آن ، مقدار محلول استاندارد افزوده شده از نظر شیمیایی برابر با مقدار حجم مورد نظر در محلول مجهول است. این نقطه را نقطه پایان عمل از نظر تئوری یا نقطه هم ارزی نیز می‌گویند.
روش تیتر کردن
در عمل تیتر کردن ، محلول استاندارد را از یک بورت به محلولی که باید غلظت آن اندازه گرفته می‌شود، می‌افزایند و این عمل تا وقتی ادامه دارد تا واکنش شیمیایی بین محلول استاندارد و تیتر شونده کامل شود. سپس با استفاده از حجم و غلظت محلول استاندارد و حجم محلول تیتر شونده ، غلظت محلول تیتر شونده را حساب می‌کنند.
یک مثال
نقطه اکی‌والان در عمل تیتر کردن NaCl با نقره تیترات وقتی مشخص می‌شود که برای هر وزن فرمولی -Cl در محیط یک وزن فرمول +Ag وارد محیط عمل شده باشد و یا در تیتر کردن ، سولفوریک اسید (H2SO4 ) با سدیم هیدروکسید ( NaOH ) نقطه اکی‌والان وقتی پدید می‌آید که دو وزن فرمولی اسید و دو وزن فرمولی باز وارد محیط عمل شوند.
تشخیص نقطه اکی‌والان
نقطه اکی‌والان در عمل بوسیله تغییر فیزیکی ( مثلا تغییر رنگ ) شناخته می‌شود. نقطه ای که این تغییر رنگ در آن روی می‌دهد، نقطه پایان تیتر کردن است. در تیتراسیون اسید و باز شناساگرها برای تعیین زمان حصول نقطه اکی‌والان بکار می‌روند. تغییر رنگ معرف ، نشانگر نقطه پایانی تیتراسیون می‌باشد.بر حسب واکنش‌هایی که بین محلول تیتر شونده و استاندارد صورت می‌گیرد، تجزیه‌های حجمی (تیتراسیون) به دو دسته تقسیم می‌شوند:

انواع تیتر کردن
ا• روش‌هایی که بر اساس ترکیب یون‌ها هستند. یعنی تغییر ظرفیت در فعل و انفعالات مربوط به آن صورت نمی‌گیرد. این روش‌ها عبارت اند از:• روشهایی که بر اساس انتقال الکترون هستند؛ مانند واکنش‌های اکسایش و کاهش
تیتر کردن واکنش های اسید و باز یا خنثی شدن
تیتر کردن ، عبارت است از تعیین مقدار اسید یا باز موجود در یک محلول که با افزایش تدریجی یک باز به غلظت مشخص یا بر عکس انجام می‌گیرد. موقعی که محلول یک باز دارای یونهای -OH است به محلول اسید اضافه کنیم، واکنش خنثی شدن انجام می‌شود


محاسبات
معمولا حجم مشخص (V) از محلول اسید با نرمالیته مجهول (N) انتخاب کرده ، به‌کمک یک بورت مدرج به‌تدریج محلو ل یک باز به نرمالیته مشخص (N) به آن اضافه می‌کنند. عمل خنثی شدن وقتی کامل است که مقدار اکی‌والان گرم های باز مصرفی برابر مقدار اکی‌والان گرم های اسید موجود در محلول شود.

برای این که عمل تیتراسیون بدقت انجام شود، باید عمل افزایش محلول باز درست موقعی متوقف گردد که تساوی فوق برقرار شود. روش معمول و همگانی برای تعیین پایان تیتراسیون استفاده از شناساگرهاست. دستگاه PH متر نیز برای محاسبات دقیق در تعیین نقطه اکی والان کاربرد دارد.

واکنش خنثی شدن
دید کلی
تیتراسیونهای خنثی‌شدن بطور گسترده در تعیین غلظت آنالیتهایی کاربرد دارند که یا اسید و یا باز هستند، یا با استفاده از روشهای مناسب به چنین گونه‌هایی تبدیل می‌شوند. آب ، حلال معمول برای تیتراسیون خنثی‌شدن است، زیرا بسادگی در دسترس و ارزان و غیرسمی است. پایین بودن ضریب انبساط دمایی آن یک خاصیت اضافی دیگر است.

ولی بعضی از آنالیتها در محیط آبی قابل تیتر کردن نیستند، زیرا انحلال‌پذیری آنها بسیار پایین است، یا چون قدرتهای اسیدی یا بازی آن چندان زیاد نیست که نقاط پایان رضایت بخشی را فراهم کنند. غلظت چنین موادی را اغلب می‌توان با تیتر کردن آنها در حلال دیگر به غیر از آب تعیین کرد.


نظریه تیتراسیونهای خنثی‌کردن
محلولهای استاندارد اسیدها و بازهای قوی را بطور گسترده‌ای برای تعیین آنالیتهایی بکار می‌برند که خود اسید یا بازند یا می‌توانند با اعمال شیمیایی به چنین گونه‌هایی تبدیل شوند.
واکنشگرها برای واکنشهای خنثی‌شدن
محلولهای استاندارد برای تیتراسیونهای خنثی شدن همواره از اسیدها یا بازهای قوی تهیه می‌شوند، زیرا این نوع واکنشگرها تیزترین نقطه پایانی را ارائه می‌کنند.
محلولهای استاندارد
محلولهای استاندارد بکار گرفته شده در تیتراسیونهای خنثی شده ، اسیدهای قوی یا بازهای قوی هستند. زیرا این اجسام در مقایسه با اسیدهای ضعیف و بازهای ضعیف بطور کاملتر با آنالیت واکنش می‌دهند. اسیدهای استاندارد از اسید هیدرو کلرویک ، اسید پرکلریک و اسید سولفوریک تهیه می‌شوند. اسید نیتریک بندرت بکار برده می‌شود، زیرا خاصیت آن بعنوان یک اکسنده ، عامل بالقوه‌ای برای واکنشهای جانبی ناخواسته است.

باید بخاطر داشت که محلولهای گرم و غلیظ اسید سولفوریک و اسید پرکلریک نیز عوامل اکسنده مستعدی هستند و بنابراین پرخطرند.

بنابرین ، خوشبختانه ، محلولهای رقیق این واکنشگرها نسبتا بی‌خطرند و می‌توانند بدون احتیاطهای خاص بجز محافظت چشم ، در آزمایشهای شیمی تجزیه‌ای بکار برده شوند. محلولهای استاندارد بازی معمولا از هیدروکسید سدیم ، هیدروکسید پتاسیم و گهگاه از هیدروکسید باریم تهیه می‌شوند. مجددا ، هنگام کار با این واکنشگرها و محلولهای آنها باید همیشه چشمها محافظت شوند.

نظریه رفتار شناساگر
بسیاری از اجسام طبیعی و سنتزی ، رنگهایی از خود نشان می‌دهند که به PH محلولی که این اجسام در آن حل شده‌اند، بستگی دارند. برخی از این اجسام که طی قرنها برای نشان دادن خاصیت قلیایی یا اسیدی آب بکار برده شده‌اند، در سالهای اخیر بعنوان شناساگر اسید و باز بکار گرفته می‌شوند. بطور کلی ، شناساگرهای اسید و باز ، اسیدها و بازهای ضعیف آلی هستند که بسته به تفکیک یا تجمع ، متحمل تغییرات ساختاری درونی می‌شوند که به تغییر در رنگ منجر می‌شود.
کاربردهای نوعی تیتراسیونهای خنثی‌شدن
تیتراسیونهای خنثی‌شدن در اندازه گیری آن دسته از گونه‌های بی‌شمار معدنی ، آلی و زیستی که خواص اسیدی یا بازی ذاتی دارند بکار برده می‌شوند. ولی کاربردهای بسیاری به همان اندازه اهمیت وجود دارند که در آنها ترکیب مورد تجزیه با یک واکنشگر مناسب به یک اسید یا باز تبدیل و سپس با یک باز یا اسید قوی استاندارد تیتر می‌شود.

دو نوع عمده از نقاط پایانی بطور گسترده در تیتراسیونهای خنثی‌شدن بکار برده می‌شود. نوع اول یک نقطه پایانی بصری است و بر پایه تغییر رنگ شناساگر قرار دارد. نوع دوم یک نقطه پایانی پتانسیومتری است که در آن پتانسیل یک سیستم الکترود شیشه - کامومل با یک وسیله اندازه گیری ولتاژ تعیین می‌شود. پتانسیل اندازه گیری شده مستقیما متناسب با PH است.تجزیه عنصری
تعدادی از عناصر مهم را که در سیستمهای آلی و زیستی دخالت می‌کنند، می‌توان به سهولت با روشهایی که در مرحله پایانی به یک تیتراسیون اسید و باز ختم می‌شوند، اندازه گیری کرد. عموما عناصری که قابلیت این نوع تجزیه را دارند، غیر فلزند و شامل کربن ، نیتروژن ، گوگرد ، کلر ، برم ، فلوئور و چند گونه نامتداول دیگرند. در هر مورد ، عنصر به یک اسید یا باز معدنی تبدیل و متعاقبا تیتر می شود.

بعنوان مثال ، نیتروژن در بسیاری از مواد با اهمیت در پژوهش ، صنعت ، کشاورزی یافت می‌شود. مثلا نیتروژن در اسیدهای آمینه ، پروتئینها ، داروهای سنتزی ، کودهای شیمیایی ، مواد منفجره ، خاک ، آبهای آشامیدنی و رنگها وجود دارد. پس روشهای تجزیه‌ای برای تعیین نیتروژن بویژه در مواد آلی از اهمیت بسیاری برخوردارند.
اندازه گیری مواد معدنی
تعداد زیادی از گونه‌های معدنی را می‌توان توسط تیتراسیون با اسیدها یا بازهای قوی اندازه گیری کرد. بعنوان مثال ، نمکهای آمونیوم را می‌توان بسادگی با تبدیل به آمونیاک توسط باز قوی و سپس تقطیر در دستگاه کلدال اندازه گیری کرد. آمونیاک طبق روش کلدال جمع آوری و تیتر می‌شود. روشی را که برای نمکهای آمونیوم بیان شد، می‌توان برای اندازه گیری نیترات و نیتریت معدنی تعمیم داد.
تعیین گروههای عاملی آلی
تیتراسیونهای خنثی‌شدن برای سنجش مستقیم و غیر مستقیم انواع گروههای عاملی آلی روشهای ساده‌ای را فراهم می‌کنند.
کاربرد واکنشهای خنثی شدن در محیط غیر آبی
دو نوع از ترکیباتی را که در محیط آبی قابل تیتر کردن نیستند، می‌توان با تیتراسیون خنثی‌شدن در حلالهای غیر آبی مناسب اندازه گیری کرد. دسته اول ، اسیدها و بازهای آلی با وزن مولکولی زیادند که انحلال‌پذیری محدودی در آب دارند. نوع دوم ترکیبات معدنی یا آلی هستند که از نظر اسید و باز آنقدر ضعیف هستند ( یا کوچکتر از ) که نقاط پایانی رضایتبخشی در محیط آبی ارائه نمی‌دهند.

مثالهایی از این دسته عبارتند از آمینهای آروماتیک ، فنلها و نمکهای مختلفی از اسیدهای معدنی و کربوکسیلیک. اغلب ترکیباتی که نقاط پایانی رضایت بخشی در آب ندارند، در حلالهایی که خاصیت اسیدی یا بازی آنها را افزایش می‌دهند نقاط پایانی تیزی را ارائه می‌دهند.

هر چند تیتراسیونهای غیر آبی ، اندازه گیری گونه‌ای را که در آب قابل تیتراسیون نیست، امکان پذیر می‌سازند، معایب چندی نیز در استفاده از آنها وجود دارد. معمولا حلالها ، گران و اغلب فرار و سمی‌اند. همچنین اکثر آنها ضرایب انبساط کاملا بزرگی دارند و کنترل بیشتری دمای واکنشگر برای جلوگیری از بروز خطاهای نامعین در اندازه گیری حجم لازم است.

معرفهای PH یا شناساگرهای شیمیایی اسید و باز ، ترکیبات رنگی یا غیر رنگی آلی با وزن مولکولی بالا هستند که در آب یا حلال‌های دیگر به دو صورت اسیدی و بازی وجود دارند.
نگاه اجمالی
بهترین شناساگرهای اسید - باز ، اسیدهای آلی ضعیف می‌باشند. شکل اسیدی شناساگر رنگ مشخصی دارد و در صورت از دست دادن پروتون ، به ترکیب بازی که دارای رنگ دیگری می‌باشد، تبدیل می‌شود. یعنی تغییر رنگ اغلب شناساگرها از محلول بستگی به تغییر شکل آنها دارد. با استفاده از شناساگرها می‌توان PH یک محلول را تعین کرد شناساگرهای مختلفی برای تعیین PH شناخته شده‌اند که هر یک در محدوده خاصی از PH تغییر رنگ می‌دهند.
چگونگی تغییر رنگ یک شناساگر
شناساگرها ، اسیدها یا بازهای ضعیفی هستند و چون اکثر آنها شدیدا رنگی هستند، در هر اندازه گیری PH چند قطره از محلول رقیق شناساگر کافی می‌باشد. شناساگرهای اسید - باز را معمولا به صورت HIn نشان می‌دهند.


فرم اسیدی HIn ↔ H+ + -In فرم بازی

(Ka = (H+)x(In-)/(HIn)اگر محلولی شامل دو جزء رنگی A و B باشد، معمولا رنگ A در مخلوط وقتی توسط چشم انسان تشخیص داده می‌شود که شدت آن ، ده برابر بیشتر از شدت رنگ B باشد، چون شدت آن تابع غلظت است. بنابراین رنگ ترکیب اسیدی شناساگر زمانی قابل رویت است که :


(10In-) = (HIn)

و رنگ و ترکیب بازی شناساگر زمانی قابل مشاهده است که:


(In-) = 10(HIn)

انتظار می‌رود وقتی که (In-) = (HIn) می‌باشد، رنگ شناساگر حد واسط بین دو رنگ باشد. در آن نقطه ویژه :

اهمیت استفاده از شناساگر مناسب در تیتراسیون
با استفاده از انواع شناساگر ، می‌توان PH یک محلول را تعیین کرد. برای این کار لازم است محدوده PH تغییر رنگ شناساگر را بدانیم. در تیتراسیونهای اسید و باز هم لازم است که PKa شناساگر مورد استفاده به PH محلول مورد نظر نزدیک باشد، در غیر اینصورت آزمایش همراه با خطا خواهد بود. اگر شناساگر قبل از نقطه هم‌ارزی تغییر رنگ دهد، حجم نقطه پایان کمتر از نقطه هم‌ارزی (خنثی شدن اسید یا باز) است و اگر شناساگر بعد از نقطه هم ارزی تغییر رنگ دهد، حجم نقطه پایان بیشتر از نقطه هم ارزی است.

در برخی از موارد مخلوطی از دو یا چند شناساگر در یک تیتراسیون مصرف می‌شود تا تغییر رنگ مشخصی در نقطه پایان رخ دهد. بعنوان مثال می‌توان متیلن آبی را با متیلن قرمز مخلوط کرده و یک شناساگر مخلوط بوجود آورد که در PH حدود 5.4 از بنفش به سبز تغییر رنگ می‌دهد. در این مورد ، متیلن آبی حین تیتراسیون بدون تغییر رنگ می‌ماند. اما متیلن قرمز در PHهای ‌کمتر از حدود 5.4 قرمز و در PHهای بیشتر از حدود 5.4 زرد می‌باشد.

در PHهای ‌کمتر ، قرمز و آبی ترکیب شده و رنگ بنفش ایجاد می‌کنند و در PHهای بیشتر ، زرد و آبی ترکیب شده و رنگ سبز ایجاد می‌کنند. دیدن تغییر رنگ بنفش به سبز ، آسانتر از تشخیص تغییر رنگ قرمز به زرد در شناساگر متیلن سرخ تنهاشت.
معرفهای معروف PH

شناساگر
رنگ اسیدی دامنه PH برای تغییر رنگ رنگ قلیایی
آبی تیمول قرمز 1.2 - 2.8 زرد
متیل اورانژ قرمز 3.1 - 4.5 زرد
سبز برموکروزول زرد 3.8 - 5.5 آبی
سرخ متیل قرمز 4.2 - 6.3 زرد
لیتموس قرمز 5 - 8 آبی
آبی برم‌تیمول زرد 6 - 7.6 آبی
آبی تیمول زرد 8 9.6 آبی
فنل فتالین بی‌رنگ 8.3 - 10 قرمز
زرد آلیزارین زرد 10 - 12.1 ارغوانی کم رنگ
تیمول فتالئین بی‌رنگ 9.3 - 10.5 آبی
ایندوفنول قرمز 7.1 - 9.1 آبی
برموفنول آبی زرد 3 - 4.6 ارغوانی
آزو بنفش زرد 13 – 11 بنفش
متیل بنفش زرد 0.15 - 3.2 بنفش 1. واکنش‌های خنثی شدن یا واکنش‌های اسید و باز 2. واکنش‌های رسوبی 3. واکنش‌هایی که تولید ترکیبات کمپلکس می‌کنند. OH- + H3O+ -----> 2H2O Ka شناساگر برابر غلظت +H و PKa = PH است. در نتیجه PH ای که در آن یک شناساگر که PKa آن نزدیک PH نقطه هم‌ارزی تیتراسیون است، تغییر رنگ شناساگر در نزدیک نقطه تعادل ، امکان‌پذیر می‌باشد.

nafise_esfahan
2010/04/12, 10:59
تفاوت دانسیته با چگالی چی؟لطفا" کمکم کنید d:
با یه دنیا تشکر:02::05:

nafise_esfahan
2010/04/12, 11:04
یه سوال دیگه هم دارم
چرا معمولا ترکیباتی که قطبی هستند در حلال های قطبی وتر کیباتی که غیر قطبی هستند در حلال های غیر قطبی حل میشوند ؟

06674
2010/04/12, 16:17
سلام دانسیته جرم واحد حجمه یعنی جرم تقسیم بر حجم ماده ولی چگالی نسبت دانسیته دو ماده است که معمولا اب رو به عنوان مبنا میگیرند.جواب سوال دوم:موادی که از یک جنس هستند برهم کنش های الکتروستاتیک قوی تری با هم دارند مثل تشکیل پیوند هیدروژنی بین اب والکل یا حل شدن موادقطبی در حلال های قطبی.

OCéaNO
2010/04/12, 16:57
سلام
غلظت کربنات سدیم و بی کربنات سدیم رو تو آزمایش زیر میخواستم.

اندازه گیری سدیم کربنات و سدیم بی کربنات در یک مخلوط
1 گرم از نمونه فوق را حل کرده به حجم 250 میلی لیتر میرسانیم.25 میلی لیتر آن را با معرف فنول با اسید 0.1 نرمال تیتر میکنیم :

Na2CO3+HCl--------->NaHCO3+NaCl
NaHCO3+HCl------------->H2O+CO2+NaCl
به محلول فوق معرف برموکرزول سپس دوباره تیتر میکنیم CO2 خارج میشود
حال به 25 میلی لیتر از محلول اولیه 25 میلی لیتر سود 0.1 نرمال اضافه میکنیم تا مه بی کربنات به کربنات تبدیل شود و سپس 10 میلی لیتر کلرورباریم 10 درصد اضافه میکنیم تا کربنات به شکل کربنات باریم رسوب پیدا کند.

NAHCO3+NaOH--------->Na2CO3+H2O
Na2CO3+BaCl2-------->BaCO3+2NaCl

سپس دوباره محلول حاصل را با فنول تیتر میکنیم.

شیمیست کوچولو
2010/04/18, 15:24
سلام
در مورد نقطه ایزوبستیک اسپکتروفوتومتری همزمان چند ماده می خواستم بدونم
ممنون(-B

demobilize
2010/04/23, 01:28
سلام.میشه در مورد منگانومتری یه توضیح بدید ؟برای تئوری گزارشکار آز تجزیه 1 میخوام...
مرسی:05:

ufo37
2010/04/26, 12:18
سلام
مي جواستم در مورد واكنشهايي كه كاتيونهاي گروه يك و دو اصلي در طي شناسايي انجام ميدهند يه راهنمايي بكنيد به عنوان مثال واكنش كاتيون جيوه با تيو استاميد.

زیست شناسی
2010/05/06, 10:34
سلام! من یه گزارش کار با تئوری در مورد تیتراسیون های رسوبی از روش فاجانز و ولهارد میخواستم.لطف می کنین جوابمو بدین .با تشکر.

13696
2010/07/08, 12:34
سلام گزارش کار برای روش تهیه آسپرین شیمی آلی 1 می خواستم . منابع هم باید داشته باشد لطفا نام منابع را ذکر کنید . و اگر ممکن است گزارش کار های شیمی تجزیه 2 و گزارش کارهای شیمی فیزیک 2 را هم در سایت قرار دهید

neda ahw
2010/07/15, 10:25
با سلام به دوستای گلم شیمیستهای محترم،باید عرض کنم خدمت عزیزان که در این بخش ما سعی میکنیم به سئوالاتی پاسخ بدیم که جنبه آموزشی داشته باشه ولی متاسفانه بعضی از بچه ها عضو سایت میشن که یه گزارشکار آماده در اختیارشون قرار بگیره احساس کردم که لازمه این تذکر داده بشه که از این به بعد فقط و فقط به سئوالاتی راجع به گزارشکار پاسخ داده میشه که نیاز به اطلاعات بیشتردر اون زمینه داشته باشه نه اینکه مثلا ما تئوری رو آماده کنیم ،در مورد تئوری دوستان دانشجوی ترم پایینی میتونن از طریق سایتهایی مثل گوگل براحتی سرچ کنن ، نحوه ی گزارشکار نوشتن هم من خودم بارها واسه دوستان ترتیبشو قرار دادم
پس خواهشا دیگه از سایت دانشجو انتظار نداشته باشین تکالیف دانشجویی رو انجام بده .

با تشکر

mary_z
2010/08/07, 13:38
سلام
کسی میدونه اگه بنزوات سدیم رسوب کنه مشکل چیه؟

835536032
2010/08/12, 11:47
تفاوت دانسیته با چگالی چی؟لطفا" کمکم کنید d:
با یه دنیا تشکر:02::05:

هيچ فرقي با هم ندارند،دانسيته(density) انگليسيه چگالي يا جرم واحد حجمه-;{@

835536032
2010/08/12, 11:49
سلام
در مورد نقطه ایزوبستیک اسپکتروفوتومتری همزمان چند ماده می خواستم بدونم
ممنون(-B

يه سري به شيمي تجزيه دستگاهي ،اسكوگ بزن .|:)

arean&iden20
2010/10/26, 17:13
سلام
اگر امکان داره این سوال رو حل کنید:
غلظت Br را در محلولی که از اختلاط 10 به توان -6 مولار Br 50mL با 100mL محلول 10 به توان -8 مولار Ag درست میشود را محاسبه کنید؟ (Ksp=5*10 به توان -14)

arean&iden20
2010/10/26, 17:33
سلام
چرا درآزمایش سرکه باNaoH از فنول فتالین استفاده میکنیم؟
چرا به جای فنول فتالین از متیل اورانژ استفاده نمیکنیم؟
یه دنیا منون

arean&iden20
2010/10/26, 17:43
سلام
چرا روند انرژی یونش در گروه 16و15 متفاوت است ؟
ببخشید که سوال تکراریه منظورم در گروه است
با سپاس فراوان

Roshanak.H
2011/10/28, 23:36
سلام
آیا میشه رسوبی که این مواد با هم تشکیل میدن حل کرد چه جوری؟
رسوب Hg2(NO3)2 با : سود -پتاسیم یدید - کرومات پتاسیم - آمونیوم سولفید - پتاسیم نیتریت - استانو کلرید و آمونیاک
لطفا کمک کنید من رشتم شیمی نیست :GN::

Roshanak.H
2011/10/28, 23:44
یه سوال دیگه : Pb(NO3)2 و AgNO3
با آمونیوم سولفید - استانو کلرید پتاسیم نیتریت واکنش و تشکیل رسوب میدن؟اگه آره واکنششون چیه و رسوبشون چه جوری حل میشه؟
این آزمایشارو انجام ندادیم ولی باید گزارش کار بنویسم ممنون -;{@

Roshanak.H
2011/11/01, 20:54
هیش کی کمک نمیکنه؟:12: :GN::

arax88
2011/11/17, 11:22
سلام
اگه میشه علت استفاده از امونیاک رو در ازمایش تعیین غلظت یون به روش اسپکتوفتومتری توضیح بدین..ممنونم

الهام شیمیست
2011/11/25, 20:16
سلام.خسته نباشید.میشه لطفا سریع به سوالای من جواب بدین؟؟ ممنون... خیلی اورژانسی بهشون احتیاج دارم؟اگه میشه تا فردا بهم جواب بدین.... 1-چرا در تیتراسیون به روش مگانومتری برای تععین مقدار آهن با استفاده از پرمنگنات قبل از پایان تیتراسیون رنگ محلول ابتدا زرد میشود؟؟ 2-آیا نرمالیته ی سولفوریک اسید استفاده سده در این آزمایش مهمه یا نه؟؟ 3-چرا در این آزمایش ار اسید سولفوریک استفاده میشه؟؟ اگه میشه جواب هاشو بفرستید به ایمیلم! ازتون ممنون میشم.دستتون درد نکنه!فقط سریع!!!!

الهام شیمیست
2011/11/25, 20:26
ببخشید!..... یادم رفت ایمیلمو بنویسم.........jakisam48@yahoo.com لطفا به این 3تا سوالم زود جواب بدین! ممنون

A.R.E.F
2011/11/25, 21:12
سلام.خسته نباشید.میشه لطفا سریع به سوالای من جواب بدین؟؟ ممنون... خیلی اورژانسی بهشون احتیاج دارم؟اگه میشه تا فردا بهم جواب بدین.... 1-چرا در تیتراسیون به روش مگانومتری برای تععین مقدار آهن با استفاده از پرمنگنات قبل از پایان تیتراسیون رنگ محلول ابتدا زرد میشود؟؟ 2-آیا نرمالیته ی سولفوریک اسید استفاده سده در این آزمایش مهمه یا نه؟؟ 3-چرا در این آزمایش ار اسید سولفوریک استفاده میشه؟؟ اگه میشه جواب هاشو بفرستید به ایمیلم! ازتون ممنون میشم.دستتون درد نکنه!فقط سریع!!!!

زرد شدن به خاطر حرارتی است که به محلول میدیم!
نرمالیته سولفوریک اسید برای به دست آوردن استاندارد ثانویه استفاده میشه !پس لابد مهمه!
چون اگه از اسید دیگه ای برای اسیدی کردن محیط استفاده کنیم،اجزای واکنش تجزیه میشه!

الهام شیمیست
2011/11/26, 20:43
سلام..... ممنون......... ;-)بخاطر جواب های دیگتون هم ممنون....... ولی توی این آزمایش که محلول رو حرارت نمیدیم که بدلیل حرارت دادن زرد بشه!؟؟؟؟؟؟
و واکنش های مگانومتری کلا نیازی به حرارت دادن ندارن چون باعث از بین رفتن آنالیت میشه! (البته اینو باتوجه به مطالبی که از اینترنت گرفتم میگم!!!!!) بنظرتون دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟

shabhayebarare
2012/02/21, 05:26
سلام اگه بشه سریع پاسخ سوالاتم رو بدین چون تا امتحانم چیزی نمونده
روش تهیه 250میلی لیتر محلول0/1Nکربنات سدیم را از نمک جامد آن بادرجه خلوص 97 درصد را بنویسید
2- طرز تهیه 250 میلی لیتر ازNH3شش مولار را از محلول غلیظ آن را بنویسید
3-محلولی را با حل کردن دقیقا 2/42 گرم Mgcl2 در آب ورقیق کردن آن تا2 لیتر تهیه کرده اند مولاریته و نرمالیته آن را به دست آورید
مرسی واقعا موندم

A.R.E.F
2012/02/21, 16:36
سلام اگه بشه سریع پاسخ سوالاتم رو بدین چون تا امتحانم چیزی نمونده
روش تهیه 250میلی لیتر محلول0/1Nکربنات سدیم را از نمک جامد آن بادرجه خلوص 97 درصد را بنویسید
2- طرز تهیه 250 میلی لیتر ازNH3شش مولار را از محلول غلیظ آن را بنویسید
3-محلولی را با حل کردن دقیقا 2/42 گرم Mgcl2 در آب ورقیق کردن آن تا2 لیتر تهیه کرده اند مولاریته و نرمالیته آن را به دست آورید
مرسی واقعا موندم

از این روشی میگم حل کنی همش برات میشه آب خوردن:برای تبدیل مولاریته به نرمالیته باید مولاریته رو در ظرفیتش ضرب کنی!


(در یک لیتر)درصد خلوص*جرم مولکولی*مولاریته*حجمی که میخوای تهیه کنی

*Sun*
2012/03/05, 22:00
سلام
چرا واکنش اگزالیک اسید و سود در تیتراسیون کند است؟(اثبات فرمولی بیشتر مدنظرمه)
ممنون میشم سریع تر جواب بدین

gaara13
2012/03/06, 12:07
چرا واکنش اگزالیک اسید و سود در تیتراسیون کند است؟
سلام دوست گرامی
جوابتون در لینک زیر هستش فقط اینجا یا اسید یک پروتونه رو گفته ولی اسید اگزالیک یه اسید دو پروتونه هستش
http://bouman.chem.georgetown.edu/S02/lect19/lect19.htm
ا (http://bouman.chem.georgetown.edu/S02/lect19/lect19.htm)ینم یه لینک دیگه
http://academic.rcc.edu/freitas/1B_LabActivities/16ProcRepWeakAcidStrBaseV1.pdf

*Sun*
2012/03/07, 20:42
دوباره سلام. 2 سوال دیگه:

1- چرا تیتراسیون پرمنگنات و اگزالیک اسید کند است؟ و چرا به اگزالیک اسید، اسید سولفوریک اضافه می کنیم؟
2- اگر در حین تیتراسیون پرمنگنات روی دستمون ریخت، چجوری رنگ آن را از بین ببریم؟
ممنون

gaara13
2012/03/08, 18:28
دوباره سلام. 2 سوال دیگه:

1- چرا تیتراسیون پرمنگنات و اگزالیک اسید کند است؟ و چرا به اگزالیک اسید، اسید سولفوریک اضافه می کنیم؟
2- اگر در حین تیتراسیون پرمنگنات روی دستمون ریخت، چجوری رنگ آن را از بین ببریم؟
ممنون
سوالات:
1- نقش اسید سولفوریک در این آزمایش چیست؟
2- چرا پر منگنات را در ارلن و اسید اگزالیک رادر بورت نمی ریزیم ؟
3- چرا برای محیط اسیدی از HCl استفاده نمی کنیم؟
4- با یک رابطه موازنه شده نشان دهید چرا در نقطه پایانی رنگ KMnO4 محو می شود؟
5- چرا در ابتدا واکنش کند و در انتها سریع است؟
6- چرا اسید اگزالیک را بیش از 75c حرارت نمی دهیم ؟
7- چرا این تیتراسیون به معرف نیاز ندارد

جواب سوالات :
1- به عنوان کاتالیزگر عمل می کند.
2- زیرا اسید اگزالیک احیا می شود و الکترون میگیرد و پرمنگنات اکسایش پیدا کرده و الکترون از دست می دهد.
3- مقدار اسیدی هیدروژن کلرید نسبت به اسید اگزالیک کمتر است و هیدوژ ن کلرید نمی تواند احیا شود
4- 2MnO4+5C2O4+16H 2Mn+ 8H2O+10CO2
چون پتاسیم پر منگنات به آب و منگنز تبدیل شده است.

5-در ابتدای واکنس مقدار ماده واکنسش دهنده زیاد هر چه به انتهی واکنش نزدیک می شویم مقدار واکنش دهنده کمتر شده و سرعت بیشتر می شود
6- اسید اگزالیک خود به خود به دی اکسید کربن تبدیل شده و از واکنش بیرون میرود در نتیجه تیتراسیون رخ نمی دهد.
7- زیرا اسید اگزالیک احیا می شود و الکترون میگیرد و پرمنگنات اکسایش پیدا کرده و الکترون از دست می دهد.گرفتن و از دست دادن الکترون باعث تغییر رنگ می شود که به این نوع شناساگرها ، شناساگر عمومی می گویند

gaara13
2012/03/08, 18:33
برای رنگ پرمنگنات اگه ریخت رو دستتون یه چند روزی مهمون هستش _)+

shabhayebarare
2012/03/09, 20:19
سلام
1-ارزش آبی کالریمتر را تعریف کنید
2-نمک هایی را نام ببرید که انحلال آنها در آب گرماگیر و یا گرمازا باشد
3-سولواتاسیون و هیدراتاسیون را تعریف کنید
مرسی :we:1

gaara13
2012/03/09, 21:01
1-ارزش آبی کالریمتر را تعریف کنید
ارزش ابی کالری متر همان ظرفیت گرمایی دستگاه است که طبق تعریف مقدار گرمایی است که بدنه کالری متر دماسنج و هم زن مبادله می کنند تا یک درجه تغییر دما دهد.

gaara13
2012/03/10, 00:10
2-نمک هایی را نام ببرید که انحلال آنها در آب گرماگیر و یا گرمازا باشد
3-سولواتاسیون و هیدراتاسیون را تعریف کنید
یونهای منفی در محلولهای آبی توسط جاذبه یونها و اتمهای هیدروژن مولکول آب ، آبپوشیده می‌شوند. این عمل "هیدراتاسیون" یا "آبپوشی یونها" نامیده می‌شود. این جاذبه‌ها در بعضی موارد مثلا در یون سولفات ممکن است یک یا چند پیوند هیدروژنی باشد. آبپوشی یونهای مثبت توسط جاذبه‌های بین یون و زوج الکترونهای غیر مشترک از اتم اکسیژن مولکول آب صورت می‌گیرد.
اگر حلال اب نباشد انرا سولواتاسیون یا حلال پوشی میگوییمواکنش‌هاي گرماگير:1- شکستن پيوند


http://parsitest.com/Image/Storage/140/70127.jpeg2- تجزيه‌ي نمک‌هايي نظير کربنات‌ها http://parsitest.com/Image/Storage/232/116157.jpeg ، نيترات ها http://parsitest.com/Image/Storage/232/116164.jpeg ، کلرات‌ها http://parsitest.com/Image/Storage/140/70130.jpeg و...


http://parsitest.com/Image/Storage/140/70131.jpeg3- انحلال اغلب نمک‌ها در آب


http://parsitest.com/Image/Storage/140/70132.jpeg4- ذوب شدن و تبديل جامد به مايع


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116166.jpeg5- تبخير شدن ( تبديل مايع به گاز)


http://parsitest.com/Image/Storage/140/70139.jpeg6- تصعيد شدن ( تبديل جامد به گاز)


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116179.jpegفرآيند گرماده: در يک فرآيند گرماده گرما آزاد مي‌شود و آنتالپي سيستم کاهش مي‌يابد


http://parsitest.com/Image/Storage/140/70142.jpegواکنش‌هاي گرماده :1- تشکيل پيوند


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116167.jpeg2- سوختن


http://parsitest.com/Image/Storage/140/70144.jpeg3- واکنش اسيدها و بازها با يکديگر


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116168.jpeg4- انحلال اسيدها و بازه ها در آب


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116169.jpeg5- انحلال اکسيد هاى فلزى در آب


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116170.jpeg6- انحلال اکسيد هاى نا فلزى در آب


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116171.jpeg7- انحلال برخى نمک ها در آب مانند http://parsitest.com/Image/Storage/232/116182.jpeg و کليه‌ نمک هاى ليتيم دار مثل http://parsitest.com/Image/Storage/140/70151.jpeg


http://parsitest.com/Image/Storage/140/70157.jpeg8- انحلال گازها مانند آمونياک يا گاز http://parsitest.com/Image/Storage/140/70158.jpeg در آب


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116172.jpeg9- انحلال مولد داراى پيوند هيدروژنى نظير الکل در آب


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116173.jpeg10- ميعان ( تبديل گاز به مايع )


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116174.jpeg11- انجماد ( تبديل مايع به جامد )


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116175.jpeg12- چگالش ( تبديل گاز به جامد )


http://parsitest.com/Image/Storage/232/116176.jpeg

*Sun*
2012/04/04, 19:56
باز هم سلام
1- چرا در تیتراسیون منگانومتری برای اندازه گیری دی کرومات(اندازه ی نرمالیته و غلظت آن به عنوان مجهول) از روش معکوس استفاده می کنیم؟
2- و همین طور چرا در محاسبات تیتر پتاسیم دی کرومات و پر منگنات(در ارلن حاوی اسید سولفوریک و فروسولفات) با وجود صحیح بودن محاسبات، درصد خطا بالاست؟(و به همین دلیل از محلول بلنک استفاده میشه)(در این حد اطلاعات دارم که چون در محیط اکسیداسیون و احیا حباب اکسبژن تشکیل میشه تشخیص حجم ها دچار اشتباه میشه. اما دلیلی کامل تر می خوام)
با تشکر...

gaara13
2012/04/05, 11:42
سلام دوست عزیز
دوتا جزوه ازمایشگاه واسه دانلود هست
http://www.daneshju.ir/forum/f1167.html
(http://www.daneshju.ir/forum/f1167.html)
ببینید جواب سوالاتتون باید اونجا باشه


(http://www.daneshju.ir/forum/f1167.html)

beh2kht
2012/04/10, 12:33
سلام.
میخواستم بدونم در آزمایش تیتراسیون تعیین غلظت کربنات و بی کربنات پتاسیم چرا از 2 معرف فنل فتالین و متیل اورانژ استفاده میشه؟
اگر فقط هدف اندازه گیری بی کربنات باشد آیا استفده از معرف متیل اورانژ کافی است؟در مورد کربنات چطور؟
چه مقدار در تفاوت در تیتراسیونها قابل قبول می باشد؟
چرا مجهول را مستقیما با اگزالیک اسید تیتر نکردیم؟

*Sun*
2012/04/11, 12:18
سلام
سولاتي درمورد مبحث ليپيد آزمايشگاه بيوشيمي:
نقش انيدريد استيك در واكنش ليبرمن بوشارد و اسيد سولفوريك در واكنش سالكوفسكي؟
دليل تغيير رنگ ها(سبز در واكنش ليبرمن بوشارد و آجري در سالكوفسكي) چيست؟

*****

چرا در فرايند صابون سازي در مرحله افزودن اسد اولئيك به سود الكلي دماي بيش از حد باعث خراب شدن فرايند مي شود؟

*****

آيا الكلي كه در صابون ها استفاده مي شود گليسرول است يل الكل هاي ديگر هم استفاده مي شود؟ (چه الكل هايي؟؟؟)

*****

نقش نمك اشباع در فرايند صابون سازي پس از حرارت دادن؟


خيلي عجله دارم اگه لطف كنيد سريع تر جواب بديد، ممنون ميشم.( حتي اگه يكيشم شده)
ا

gaara13
2012/04/11, 16:12
نقش انيدريد استيك در واكنش ليبرمن بوشارد و اسيد سولفوريك در واكنش سالكوفسكي؟
روش سالکوفسکی :
در این روش به محلول کلسترول (کلسترول + کلروفرم) اسید سولفوریک غلیظ اضافه می کنیم .SO4 به COOH کلسترول می چسبد و کمپلکسی آجری رنگ ایجاد می کند.
لیبرمن-بورشارد :
در این روش به محلول کلسترول علاوه بر اسید سولفوریک غلیظ ،انیدریک اسید نیز اضافه می کنیم.SO4 به COOH کلسترول می چسبد و همچنین انیدریک استیک به عنوان آبگیر عمل کرده و یک واحد آب از کلسترول جدا می کند و کمپلکس سبز تیره رنگی ایجاد می کند.

&zohre&
2012/04/13, 14:41
سلام خوبی زرتشت خان.درباره ی ازمایش جداسازی کاتیونهای گروه اول مطلب میخوام البته در مورد عناصره مطلب گیر اوردم درباره ی خصوصیات رسوبهای هر مرحله مطلب میخوام البته اگ خوفت نمیاد کمک کن.با تیشکر_)+

gaara13
2012/04/13, 21:34
سلام خوبی زرتشت خان.درباره ی ازمایش جداسازی کاتیونهای گروه اول مطلب میخوام البته در مورد عناصره مطلب گیر اوردم درباره ی خصوصیات رسوبهای هر مرحله مطلب میخوام البته اگ خوفت نمیاد کمک کن.با تیشکر_)+
سلام زهره خانیم
واضحتر بگی راحتتر پیدا میکنم_)+

&zohre&
2012/04/13, 23:30
سلام زهره خانیم
واضحتر بگی راحتتر پیدا میکنم_)+

خسته نباشی!پست ب این واضحی بیشتر ازین نمیتونستم واضح بگم!

کی ان میشی؟

gaara13
2012/04/14, 09:35
کی ان میشی؟
اخر شب^%:

&zohre&
2012/04/14, 11:57
ی چیزی میخوام ک ب درد گزارش کار بخوره خب!

خصوصیات رسوبای هر مرحله رو میخوام

mahsah
2012/04/14, 17:55
salam
man nemoone soal baraye ghelzat mikham....
mamnoon misham komakam konin!!!:((

*Sun*
2012/04/14, 19:45
و باز همه سلام

قبلش تشکر ویژه دارم از جناب gaara 13


یه سوال پیرامون آزمایشگاه بیوشیمی:

در آزمایش گزانتو پروتئیک پس از ریختن اسید نیتریک روی اسید آمینه هامون و قرار دادن در بن ماری و مشاهده تغییر رنگ ها(زرد شدن فنیل آلانین و تیروزین و رنگ اندک تریپتوفان) به اسید امینه ها سود اضافه می کنیم تا شدت رنگ بیشتر شود و حتی رنگ نارنجی دیده شود.
مکانیسم افزایش رنگ با افزودن سود و علت این تغییر رنگ چیست؟

ممنون

gaara13
2012/04/14, 21:41
جواب سوالاتتون بزودی یعنی دوشنبه به بعد داده میشه
شرمنده چون امتحان دارم
اگه تا اون زمون جواب پیدا کنم میام-;{@

&zohre&
2012/04/15, 14:16
ایشالا صفر بگیریy:47y:47y:47y:47 _)+

gaara13
2012/04/17, 00:03
یه سوال پیرامون آزمایشگاه بیوشیمی:

در آزمایش گزانتو پروتئیک پس از ریختن اسید نیتریک روی اسید آمینه هامون و قرار دادن در بن ماری و مشاهده تغییر رنگ ها(زرد شدن فنیل آلانین و تیروزین و رنگ اندک تریپتوفان) به اسید امینه ها سود اضافه می کنیم تا شدت رنگ بیشتر شود و حتی رنگ نارنجی دیده شود.
مکانیسم افزایش رنگ با افزودن سود و علت این تغییر رنگ چیست؟
مراجعه شود به لینک زیر
http://www.daneshju.ir/forum/f1344/t147783.html

gaara13
2012/04/17, 00:05
ایشالا صفر بگیری
صفر نشدم ولی افتضاح شدمno:!

gaara13
2012/04/17, 00:29
ازمایش جداسازی کاتیونهای گروه اول
ببین این فایل pdf به دردت میخوره
http://dl.irpdf.com/ebooks/Part21/www.irpdf.com(7474).pdf

gaara13
2012/04/17, 00:33
nemoone soal baraye ghelzat mikham
سلام دوست گرامی
این نمونه سوالات رو ببین
فکر کنم به اندازه کافی سوال در مورد غلظت داره
http://www.mkhajehpour.com/index.php?module=pagesetter&type=file&func=get&tid=10&fid=fileupload&pid=73

masoudfa
2012/04/19, 20:58
توی آزمایش تصعید آز آلی 1

چرا وقتی اون ماده (اسمش یادم نیس یه اسید اولش داشت رنگشم سفید بود) بخار میشه روی دیواره ی داخلی قیف شیشه ای به شکل بلور تشکیل میشه؟

چرا داخل لوله ی قیف شیشه ای هیچ کریستالی تشکیل نمیشه؟

چرا اگه برای گرم کردن از هیتر استفاده کنیم ماده میسوزه ولی دراستفاده از حمام آب گرم این اتفاق نمی افته؟

چرا برای گرم کردن از حمام آب گرم استفاده میکنیم؟

از چه مواد دیگه ای میشه برای ساختن حمام گرم برای متبلور کردن ماده استفاده کرد؟

gaara13
2012/04/20, 16:56
چرا اگه برای گرم کردن از هیتر استفاده کنیم ماده میسوزه ولی دراستفاده از حمام آب گرم این اتفاق نمی افته؟

چرا برای گرم کردن از حمام آب گرم استفاده میکنیم؟
چون گرمای مستقیم ماده رو میسوزنه
در حمام آب همان طور که از نام آن مشخص است از آب، در حمام روغن از مایعاتی مانند پارافین، گلیسیرین و اسید سولفوریک غلیظ و در حمام شن از شن و ماسه که ماده اولیه ی آن ها، سیلیس است استفاده می شود.

gaara13
2012/04/20, 16:57
چرا وقتی اون ماده (اسمش یادم نیس یه اسید اولش داشت رنگشم سفید بود) بخار میشه روی دیواره ی داخلی قیف شیشه ای به شکل بلور تشکیل میشه؟
در اثر گرما بنزوئیک اسید تصعید شده و بخارهای آن از قیف بالا میرود ولی چون دهانه آن مسدود است مولکولهای گازی شکل با از دست دادن گرما به جامد تبدیل شده و بلورهایی روی کاغذ واقع در دیواره قیف تشکیل میدهند.

*Sun*
2012/04/26, 16:26
باز هم سلام
مکانیسم آزمایش نیترو پروسید سدیم که برای آمینواسیدهایی ست که جزء تیولی دارند(مثل متیونین و سیستئین و...) چیست؟
ممنون

po engine
2012/04/27, 16:21
منظور از اكي والان زودرس چيست؟كي اتفاق مي افتد؟؟؟؟؟؟؟
روش پيدا كردن معرف مناسب براي تيتراسيون؟؟؟؟؟؟؟؟؟^%:

gaara13
2012/04/27, 23:18
منظور از اكي والان زودرس چيست؟كي اتفاق مي افتد؟؟؟؟؟
به طور کلی در تمامی روشهای تیتراسیون (رسوبی ، اسید- باز ، تشکیل کمپلکس و ...) شناساگر وآنالیت واکنش رقابتی برای گرفتن تیتر کننده انجام می دهند. بنابراین حداقل غلظت شناساگر به کار می رود تا حداقل تیترانت را مصرف کند. اهمیت این نکته در نزدیکی نقطه هم ارزی که غلظت آنالیت شدیدا کاهش می یابد مشخص می شود که اگر غلظت غلظت شناساگر زیاد باشد در همین نقطه وارد واکنش شده ونقطه اکی والان زودرس داریم.
l

gaara13
2012/04/27, 23:35
روش پيدا كردن معرف مناسب براي تيتراسيون؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با استفاده از انواع شناساگر، می‌توان PH یک محلول را تعیین کرد. برای این کار لازم است محدوده PH تغییر رنگ شناساگر را بدانیم. در تیتراسیون های اسید و باز هم لازم است که PKa شناساگر مورد استفاده به PH محلول مورد نظر نزدیک باشد، در غیر اینصورت آزمایش همراه با خطا خواهد بود. اگر شناساگر قبل از نقطه هم ‌ارزی تغییر رنگ دهد، حجم نقطه پایان کمتر از نقطه هم ‌ارزی (خنثی شدن اسید یا باز) است و اگر شناساگر بعد از نقطه هم ارزی تغییر رنگ دهد، حجم نقطه پایان بیشتر از نقطه هم ارزی است.
در برخی از موارد مخلوطی از دو یا چند شناساگر در یک تیتراسیون مصرف می‌شود تا تغییر رنگ مشخصی در نقطه پایان رخ دهد. بعنوان مثال می‌توان متیلن آبی را با متیلن قرمز مخلوط کرده و یک شناساگر مخلوط بوجود آورد که در PH حدود ۵٫۴ از بنفش به سبز تغییر رنگ می‌دهد. در این مورد، متیلن آبی حین تیتراسیون بدون تغییر رنگ می‌ ماند. اما متیلن قرمز در PHهای ‌کمتر از حدود ۵٫۴ قرمز و در PHهای بیشتر از حدود ۵٫۴ زرد می‌باشد.
در PHهای ‌کمتر، قرمز و آبی ترکیب شده و رنگ بنفش ایجاد می‌کنند و در PHهای بیشتر، زرد و آبی ترکیب شده و رنگ سبز ایجاد می‌کنند. دیدن تغییر رنگ بنفش به سبز، آسانتر از تشخیص تغییر رنگ قرمز به زرد در شناساگر متیلن سرخ تنهاست.

gaara13
2012/04/28, 00:04
مکانیسم آزمایش نیترو پروسید سدیم که برای آمینواسیدهایی ست که جزء تیولی دارند(مثل متیونین و سیستئین و...) چیست؟
ممنون
در صفحه سه فایل pdf زیر مکانیسم کامل رسم شده است
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CD8QFjAE&url=http%3A%2F%2F140.123.79.90%2F~josky%2FJ.%2520M ed.%2520Chem.%25202005%2C%252048%2C%25202622-2626.pdf&ei=KPOaT9q5E4P18QOtyMSRDw&usg=AFQjCNG_i14rX4EzthY8Kay1j9l-Cl7gKg&sig2=uaRr8tibfU7Buckyf1gy5Q

*Sun*
2012/04/28, 11:29
سلام

باز هم 4 سوال پيرامون آزمايشگاه بيوشيمي:
1-چرا دما باعث تخريب پروتئين مي شود؟ (وقتي مثلا آلبومين را روي شعله حرارت دهيم، كدر مي شود و ساختارش به صورت غير قابل بازگشت تخريب مي گردد.)
2-چرا اسيد سولفاساليسيليك باعث رسوب پروتئين مي شود؟ (اين اسيد راهي براي جداسازي سالم پروتئين هاست. وقتي به آلبومين اضافه شود كدورت ايجاد شده با افزودن آب از بين مي رود. يعني تغيير ساختار پروتئين برگشت پذير است. چرا؟)
3-چرا اگر اسيد سولفوريك به آلبومين اضافه شود تغيير ساختار غير قابل برگشت پروتئين ايجاد مي شود ولي با افزودن اسيدسولفاساليسيليك تغيير ساختار برگشت پذير است؟
4- در آزمايش تفكيك تركيبات پروتئيني از غيرپروتئيني چرا محيط آزمايش را قليايي مي كنيم؟(در آزمايشي كه به پروتئيني مثل آلبومين سولفات مس و بعد سود اضافه كرديم؟)

*sky*
2012/04/28, 11:53
سلام

باز هم 4 سوال پيرامون آزمايشگاه بيوشيمي:
1-چرا دما باعث تخريب پروتئين مي شود؟ (وقتي مثلا آلبومين را روي شعله حرارت دهيم، كدر مي شود و ساختارش به صورت غير قابل بازگشت تخريب مي گردد.)
2-چرا اسيد سولفاساليسيليك باعث رسوب پروتئين مي شود؟ (اين اسيد راهي براي جداسازي سالم پروتئين هاست. وقتي به آلبومين اضافه شود كدورت ايجاد شده با افزودن آب از بين مي رود. يعني تغيير ساختار پروتئين برگشت پذير است. چرا؟)
3-چرا اگر اسيد سولفوريك به آلبومين اضافه شود تغيير ساختار غير قابل برگشت پروتئين ايجاد مي شود ولي با افزودن اسيدسولفاساليسيليك تغيير ساختار برگشت پذير است؟
4- در آزمايش تفكيك تركيبات پروتئيني از غيرپروتئيني چرا محيط آزمايش را قليايي مي كنيم؟(در آزمايشي كه به پروتئيني مثل آلبومين سولفات مس و بعد سود اضافه كرديم؟)

منم دقيقا همين سوالا رو دارم
;-)
با تشكر

gaara13
2012/04/28, 12:02
1-چرا دما باعث تخريب پروتئين مي شود؟ (وقتي مثلا آلبومين را روي شعله حرارت دهيم، كدر مي شود و ساختارش به صورت غير قابل بازگشت تخريب مي گردد.)
چون البومین در اثر حرارت از محلول بودن در اب به صورت نامحلول در اب در می اید

*Sun*
2012/04/28, 19:31
چون البومین در اثر حرارت از محلول بودن در اب به صورت نامحلول در اب در می اید
تشکر
ممنون میشم اگر سوالای دیگه رو هم یافتین بگین:GN::

gaara13
2012/04/28, 21:04
براتون گزارشکار ازمایشگاه بیو شیمی عمومی 1 و2 رو میزارم
سعی میکنم جواب دیگر سوالاتتونو پیدا کنم
http://gaara13.persiangig.com/document/az%20bio.rar

gaara13
2012/04/28, 21:06
بد نیست یه سری هم به این سایت بزنید
www.bbook.ir (http://www.bbook.ir)

&zohre&
2012/05/02, 09:38
سلام خوبی زرتشت خان.گزارش کار جداسازی کاتیونهای گروه 2رو میخوام داداش.

gaara13
2012/05/04, 13:10
جداسازی کاتیونهای گروه 2
http://webpages.iust.ac.ir/shjavan/General%20Chem.Lab.pdf

gaara13
2012/05/04, 13:12
جداسازی کاتیونهای گروه 2

شناسایی و جداسازی کاتیون های گروه 2
مواد و وسایل مورد نیاز
پیت مدرج ، - بشر- لوله آزمایش- سانتریفیوژ- پتاسیم کرومات 4CrO2K 1 مولارـاستیک اسید 3 مولارـ KOH 3 مولارـ 2SnCL 0.5 مولارـ 3NH غلیظ ـ تیواستامید 10% ـکریستال فروسیانور پتاسیم ـ HCL 3 مولار ـ کاغذ Ph سنج( برای تنظیم hP محلول) ـ CL4NH ـ 3HNO 3 مولار ـ سه پایه- چراغ بونزن – مثلث نسوزـ همزن شیشه ای
شرح آزمایش: ابتدا در حدود 30 قطره از محلول مجهول را برداشته و آن را به درون یک لوله آزمایش انتقال بدهید.سپس 3 الی 4 قطره اسید نیتریک 3 مولار به آن بیفزائید.محلول را برای 3 دقیقه در حمام آب گرم قرار داده و بخوبی بهم بزنید.سپس به محلول 10 الی 12 قطره آمونیاک غلیظ اضافه کرده و آن را با کاغذ تورنسل قرمز تست نمایید.(اگر محلول به حد قلیایی رسیده باشد کاغذ تورنسل آبی می شود و اگر به حد قلیایی نرسیده باشد، باید به آن آمونیاک غلیظ اضافه کرد تا کاغذ قرمز ، آبی شود.)سپس hPمحلول را با HCL 3 مولار روی 6.5 تنظیم نمایید.برای اینکار در لوله آزمایش دیگر مقداری آب مقطر ریخته و به آن 3 قطره HCL رقیق اضافه کرده و قطره قطره به محلول اضافه نمایید. تا Ph محلول روی 6.5 تنظیم شود.( با تست کردن بر روی کاغذ Ph سنج) .پس از تنظیم محلول روی Ph 6.5 ، به محلول در حدود 18 قطره تیواستامید 10% اضافه نمایید. محلول را برای 5 دقیقه در حمام آب گرم قرار داده و به خوبی بهم بزنید.4 قطره آب مقطر و 5 قطره دیگر تیواستامید به محلول اضافه نموده و برای 5 دقیقه در حمام آب گرم قرار دهید. محلول را سانتریفیوژکرده و محلول را از رسوب جدا کنید.محلول روی رسوب شامل گروه های 3 تا 5 می باشد آن را برای تجزیه گروه های 3 تا 5 نگه دارید.رسوب شامل سولفور کاتیونهای گروه 2 می باشد.این سولفورها ممکن است شامل HgS (سیاه)، 5S2Sb(نارنجی)،SnS (قهوه ای) و ... باشند.پس از جدا سازی محلول از رسوب ، بر روی رسوب بدست آمده 12 قطره آب مقطر ، 2 قطره تیواستامید و 2 قطره CL4NH اضافه نمایید. محلول را به خوبی به هم زده و سانتریفیوژ نمایید. محلول را از رسوب جدا کرده و محلول را دور بریزید.سپس روی رسوب 10 قطره KOH 3 مولار بیفزایید و به هم بزنید و برای 3 دقیقه در حمام آب گرم قرار دهید. سانتریفیوژ نموده و محلول را از رسوب جدا سازید.رسوب شامل سولفورهای Cus ، CdS ، PbS ، 3S2Bi ، HgS ، و مقداری گوگرد می باشد.محلول روی رسوب شامل یونهای کمپلکسی است که عبارتند از : آرسنیک، آنتیموان و قلع.رسوب را با 12 قطره آب مقطر شسته و محلول شستشو را دور بریزید.سپس به رسوب 12 قطره 3HNO 3 مولار بیفزایید و آن را برای 3 دقیقه در حمام آب گرم قرار دهید و سانتریفیوژ نمایید.محلول را از رسوب جدا کرده و نگه دارید(رسوب و محلول C).رسوب C ممکن است شامل HgS و یا S باشد. رسوب را با 4 الی 5 قطره مخلوط اسید 3HNO و HCL (به نسبت 1 به 3) حل نمایید. و اگر حل نشد مخلوط اسیدها را قطره قطره به داخل رسوبتان اضافه نمایید (البته در داخل حمام آب گرم ) و آن را به خوبی بهم زده تا حل شود.بعد از اینکه رسوب کاملا حل شد به آن 10 قطره آب مقطر افزوده و آن را برای 2 دقیقه در حمام آب گرم قرار بدهید. سپس محلول را سرد کرده و به آن 5 قطره 2SnCL 0.5 مولار بیفزایید.تا رسوب مشاهده شود ، اگر رسوب مشاده نشد این کار را آنقدر ادامه داده تا رسوب مشاهده شود.(با افزودن قطره به قطره 2SnCL 0.5 مولار به محلول). سپس سانتریفیوژ نمایید. رسوب سیاه رنگ وجود یون Hg (جیوه) را تائید می کند. محلول C شامل یونهای سرب ، مس و کادمیم می باشد. بر روی محلول 10 قطره 3NH غلیظ افزوده و آن را به خوبی به هم بزنید وسپس سانتریفیوژ نمایید.محلول را از رسوب جدا کرده و نگه دارید( رسوب و محلول D ).بر روی رسوب D ، 4 قطره KOH 3 مولار افزوده و آن را به هم بزنید. محلول را به مدت 3 الی 4 دقیقه در حمام آب گرم قرار داده و سانتریفیوژ نمایید.محلول را از رسوب جدا کرده ، نگه دارید( رسوب و محلولE )بر روی رسوب E ، 4 قطره KOH 3 مولار افزوده و سانتریفیوژ نمایید.و محلول را بر روی محلول E بریزید.سپس رسوب را با آب مقطر شسته و آب شستشو را دور بریزید.در داخل لوله ی دیگر 3 قطره 2SnCL 0.5 مولار ریخته و بر روی آن در حدود 10 الی 12 KOH اضافه نمایید، تا رنگ شیری مشاهده شود. و 10 قطره از محلول فوق را بر روی رسوبتان ریخته تا رنگ محلول سیاه رنگ شود ، و سیاه شدن رسوب نشان دهنده ی حضور یون بیسموت می باشد. بر روی محلول E ، 3 قطره استیک اسید 3 مولار بیفزایید، سپس بر روی کاغذ تورنسل آبی رنگ امتحان کنید تا رنگ کاغذ قرمز شود. رنگ قرمز نشان دهنده ی اسیدی بودن محلول است.سپس بر روی محلول 2 قطره 4CrO2K 1 مولار افزوده تا رنگ رسوب زرد شود . زرد شدن رسوب وجود یون سرب را تایید می نماید.محلول آبی رنگ D را به دو قسمت ¼ و ¾ تقسیم نمایید. رنگ آبی وجود یون مس را تائید می نماید.محلول ¼ را با استیک اسید به حد اسیدی برسانید. سپس به آن چند قطعه کوچک کریستال فرو سیانور پتاسیم اضافه نمایید. رسوب قرمز قهوه ای حضور یون کوپرنیک (مس) را تایید می نماید.
به قسمت ¾ 5 قطره محلول KCN 1 مولار بیفزایید. تا رنگ آن سفید شود . حال به آن 10 قطره KOH 3 مولار و 20 قطره فرمالدئید اضافه کرده و سانتریفیوژ نمایید. محلول را از رسوب جدا کرده و آن را یک بار با آب مقطر بشوئید. سپس به محلول 5 قطره تیواستامید 10% اضافه نمایید و برای یک دقیقه بگذارید بماند ، رسوب زرد وجود یون کادمیم را تائید می نماید.
منبع: http://shemiste.persianblog.ir/page/2

narges zarei
2012/05/09, 20:47
مکانیسم واکنش اسید سالیسیلیک با اسید سولفوریک غلیظ و انیدریداستیک که باعث تولید آسپرین میشه چیه؟
;-)

narges zarei
2012/05/09, 20:52
سلام . میشه مکانیسم واکنش اسید سالیسیلیک با اسید سولفوریک غلیظ و انیدریداستیک رو برام بنویسید... مرسی...
http://www.daneshju.ir/forum/images/smilies/SNJONL%7E1.GIF:jad:::jad:::jad::

gaara13
2012/05/10, 00:36
مکانیسم واکنش اسید سالیسیلیک با اسید سولفوریک غلیظ و انیدریداستیک که باعث تولید آسپرین میشه چیه؟
;-)

http://www.drcarman.info/kem220lb/01lab220.pdf

*sky*
2012/05/19, 11:48
سلام;-)

1- در آزمايش بارفورد چرا وقتي محيط را اسيدي ميكنيم مونوساكاريدهاي احياكننده نسبت به دي ساكاريدهاي احيا كننده زودتر تشخيس داده ميشود؟


2-چرا مونوساكاريدهاي احياكننده قوي تر از دي ساكاريدهاي احيا كننده اند؟


باتشكر

*Sun*
2012/05/19, 12:09
سلام
باز هم سوال آزمايشگاه بيوشيمي:
_)+
در آزمايش موليش:
1- مكانيسم تغييرات حاصله پس از افزودن اسيد سولفوريك چيست؟
2- آيا اين آزمايش براي تشخيص كلي قندها دقيق است؟

در آزمايش بنديكت:
1- جدول تشخيصي؟ (مثلا اينكه كدام قند احياكنندگي بيشتري دارد و...)

در آزمايش فهلينگ:
1- چرا در اثر استفاده از تارتارات سديم (به جاي سيترات سديم در آزمايش بنديكت) ناپايدارتر است؟

hanif.d
2012/05/20, 15:14
سلام

چرا در آزمایش پتانسیومتری از دو الکترود و در آزمایش ph متری از یک الکترود استفاده میشود؟

hanif.d
2012/05/24, 21:53
kasi nist ke javabe soale mano bede :((

gaara13
2012/05/25, 00:31
در آزمايش موليش:
1- مكانيسم تغييرات حاصله پس از افزودن اسيد سولفوريك چيست؟
اسید سولفوریک غلیظ باعث هیدرولیز اتصالات گلیکوزیدی شده، ایجاد مونوساکارید میکند. مونوساکارید تولید شده آب خود را از دست میدهد و به فورفورال و مشتقات آن تبدیل میشود. سپس این ترکیب با آلفا نفتل کمپلکس بنفش رنگی ایجاد میکند.
17222

gaara13
2012/05/25, 00:39
1- چرا در اثر استفاده از تارتارات سديم (به جاي سيترات سديم در آزمايش بنديكت) ناپايدارتر است؟
تمام قندهای احیا کننده اعم از مونوساکاریدها و دی ساکاریدها به این دو آزمایش جواب میدهند. اساس دو آزمایش یکی است و فقط در غلظت قلیائی به کار رفته و نیز ترکیبی که با یون مس کمپلکس ایجاد میکند دارد، اختلاف دارند. محلول فهلینگ کمپلکس تارتارات مس دو ظرفیتی است در صورتی که محلول بندیکت یون مس دو ظرفیتی به صورت کمپلکس سیترات میباشد. در این محلول قلیائی Cu2+ در محیط باقی میماند و بصورت Cu(OH)2 رسوب نمیکند. معمولا آزمایش بندیکت بر فهلینگ ترجیح داده میشود، زیرا محلول فهلینگ ناپایدار است. این نوع واکنشها، واکنشهای اختصاصی قندها نیست، بلکه به ترکیباتی که دارای گروههای فعال آلدئیدی هستند نیز پاسخ میدهد.

gaara13
2012/05/25, 00:46
1- در آزمايش بارفورد چرا وقتي محيط را اسيدي ميكنيم مونوساكاريدهاي احياكننده نسبت به دي ساكاريدهاي احيا كننده زودتر تشخيس داده ميشود؟
از لحاظ احیا کنندگی نیز قندها را به دو دسته احیا کننده و غیر احیا کننده تقسیم میکنند. قندهای احیا کننده به علت داشتن گروههای احیا کننده آلدئیدی یا کتونی دارای خاصیت فوق هستند. قندهای احیا کننده میتوانند یونهای فلزاتی مثل مس دو ظرفیتی (Cu2+) و یون نقره را در محیط قلیایی احیا کنند. مس دو ظرفیتی پس از احیا به صورت مس یک ظرفیتی (Cu+) در می آید. این یون کمتر از مس دو ظرفیتی در آب محلول است و در نتیجه به صورت رسوب سبز رنگ CuOH یا رسوب قرمز رنگ Cu2O و یا مخلوط زرد رنگی از این دو ترکیب در می آید. اگر PH محیط اسیدی شود (مانند آزمایش بارفورد) و همچنین زمان حرارت دادن کنترل شود، فقط مونو ساکاریدها به این آزمایش جواب مثبت میدهند.2-چرا مونوساكاريدهاي احياكننده قوي تر از دي ساكاريدهاي احيا كننده اند؟
مونوساکاریدها :
در مونوساکاریدها بعلت پیوند دو گانه بین کربن و اکسیژن در مواجهه با ترکیبات می توانند با باز شدن پیوند دو گانه آنها خاصیت احیا کنندگی را نشان می دهند
مونوساکاریدها بعنوان بیشترین خاصیت احیا کنندگی شناخته شده اند
دی ساکارید ها :
در صورتی که در دی ساکارید ها عامل پیوند دو گانه کربن با اکسیژن ( عامل الدئیدی یا کتونی)
از یک مونو ساکارید با عامل هیدروکسیل از مونوساکارید دیگر ترکیب شود دی ساکارید بوجود آمده خاصیت احیا کنندگی خور را از دست نمی دهد.

gaara13
2012/05/25, 01:12
سلام

چرا در آزمایش پتانسیومتری از دو الکترود و در آزمایش ph متری از یک الکترود استفاده میشود؟
در پتانسیومتری از دو الکترود مرجع و شناساگر استفاده میشه در حالی که در ph متری تنها از الکترود شیشه ای استفاده میکنند
الکترودهای شیشه ای برای اندازهگیری pH این سلول متشکل از الکترودهای کالومل و شیشه ای تجاری است که در محلول با pH مورد اندازه گیری فرو رفته اند.
الکترود شیشه ای از مهر و موم کردن یک شیشة نازک و حساس به pH، به نوک انتهایی یک لوله شیشه ای با دیوارة کلفت ساخته شده است. حباب جاصل با محلولی از هیدروکلریک اسید (غالباً M 0.1) اشباع شئه با نقره کلرید، پر شده است. یک سیم نقره ای در در این محلول فرو رفته است و به وسیلة یک هادی خارجی به یکی از دو پایانه وسیلة اندازه گیری پتانسیل وصل شده است. الکترود کالومل به انتهای دیگر وسیلة اندازه گیری پتانسیل وصل شده است
خلاصه مطلب اینکه دوتا الکترود رو در یه جا جمع کردن واسه ph متری

hanif.d
2012/05/27, 21:36
در پتانسیومتری از دو الکترود مرجع و شناساگر استفاده میشه در حالی که در ph متری تنها از الکترود شیشه ای استفاده میکنند
الکترودهای شیشه ای برای اندازهگیری pH این سلول متشکل از الکترودهای کالومل و شیشه ای تجاری است که در محلول با pH مورد اندازه گیری فرو رفته اند.
الکترود شیشه ای از مهر و موم کردن یک شیشة نازک و حساس به pH، به نوک انتهایی یک لوله شیشه ای با دیوارة کلفت ساخته شده است. حباب جاصل با محلولی از هیدروکلریک اسید (غالباً M 0.1) اشباع شئه با نقره کلرید، پر شده است. یک سیم نقره ای در در این محلول فرو رفته است و به وسیلة یک هادی خارجی به یکی از دو پایانه وسیلة اندازه گیری پتانسیل وصل شده است. الکترود کالومل به انتهای دیگر وسیلة اندازه گیری پتانسیل وصل شده است
خلاصه مطلب اینکه دوتا الکترود رو در یه جا جمع کردن واسه ph متری
kheili mamnun :X

hanif.d
2012/05/27, 21:57
یه سوال دیگه
تفسیر نموداری ولتامتری چرخه ای رو میخوام.اگه امکانش هست برام تفسیرش کنید.ممنون

adele.m
2012/06/05, 10:01
سلام
روش های کلاسیک(دستگاهی نباشد) اندازه گیری یون فلوئور در محیط آبی چیست؟

gaara13
2012/06/09, 17:09
سلام
روش های کلاسیک(دستگاهی نباشد) اندازه گیری یون فلوئور در محیط آبی چیست؟
سلام
ببخشید مطلب طولانی بود برا همین لینکش رو میزارم
http://www.environmentalhealth.ir/pages/1091/

iran9
2012/09/26, 13:50
با سلام یه سوال فوری داشتم

چرا درصد خلوص بعضی مواد بین 99 تا 110 درصد هست؟؟ منظور از 110 درصد چیه؟؟؟o-:o-:

gaara13
2012/09/26, 19:42
چرا درصد خلوص بعضی مواد بین 99 تا 110 درصد هست؟؟ منظور از 110 درصد چیه؟
با سلام
دوست عزیز من ندیدم تا حالا همچین چیزی (110%)
شاید ماده تون چینی بوده!

iran9
2012/09/27, 22:23
با سلام
والله خودمم در عجبم اینو استاد تجزیمون سر کلاس مطرح کرد که
چرا یک ماده میتونه درصد خلوصی بیشتر از 100درصد داشته باشه دقیقا سوالش این بود؟؟؟؟؟

gaara13
2012/09/27, 23:48
چرا یک ماده میتونه درصد خلوصی بیشتر از 100درصد داشته باشه دقیقا سوالش این بود؟؟؟؟؟
ببخشید سوالتون رو با سوال پاسخ میدم
ولی ماده ی مورد نظر ساخت خودتون هست یا اینکه ساخت کارخونه مواد شیمیایی؟؟
چون ساخت مواد با درصد 100 حتی برای کارخونه ی مثل مرک آلمان هم سخته و هم مقرون بصرفه نیست
ولی اگه ماده ساخت خودتون باشه خیلی از اشتباهات دستگاهی میتونه درش دخیل باشه

ebrahim1440
2012/10/14, 22:28
سلام.به چه دلیل آمینها(آمین نوع1ونوع2) به مرورزمان قرمزرنگ می شوند؟

ebrahim1440
2012/10/14, 22:32
باعرض سلام.لطفا"چندروش خالص سازی آنیلین راذکرکنید؟

nesa.67
2012/10/19, 22:22
سلام.
کسی میدونه چه گازی باعث آبی شدن کاغذ تورنسل میشه؟

iran9
2012/10/21, 12:57
سلام
دوستان به این سوال توجه کنید؟؟؟؟؟

چرا وقتی ما آب رو با نقطه جوش100 به الکل با نقطه جوش60 و خورده ای اضافه میکنیم در حالی که فکر میکنیم نقطه جوش بدست آمده میانگین دو نقطه جوش بشه ولی کمتر از نقطه جوش الکل میشه مثلا نقطه جوش میاد زیر 50........علتش چیه70::(70::(70::(70::(

iran9
2012/10/21, 13:04
nesa.67 جون اون ماده آمونیم NH4OH هستش که با حرارت گاز امونیاک آزاد میکنه و چون آمونباک بازیه ترنوسل آبی رنگ میشه

A.R.E.F
2012/10/21, 22:05
1-به علت تشکیل پیوند جدیدی که بسیار محکمتر از پیوند اولیه میباشد
2- تشکیل ناخالصی
3-تشکیل نقطه ای شبیه نقطه اتکتیک در نقطه ذوب مواد

DANIAL.
2012/10/22, 10:44
سلام
نحوه تهیه 100 میلی لیتر اسید سولفوریک 2. مولار چگونه میباشد ؟

A.R.E.F
2012/10/22, 12:44
سلام
نحوه تهیه 100 میلی لیتر اسید سولفوریک 2. مولار چگونه میباشد ؟

حجم بالون مورد نیاز * مولاریته*جرم مولکولی/ظرفیت*دانسیته

maryam.v
2012/11/01, 16:48
در منگانومتری چرا فقط میتوان ازH2SO4 برای تامین +H استفاده کرد؟ لطفا سریع جواب بدید.^%: ممنون

A.R.E.F
2012/11/01, 20:40
چون هر اسیدی به جز اسید سولفوریک استفاده کنیم قسمت انیونی آن که مورد نیاز برای ادامه آزمایش است، اکسید میشود

DANIAL.
2012/11/02, 13:47
متشکرم از راهنمایی شما اقا عارف......
ممنون میشم اگه کامل تر بگی نحوه تهیه حجم اسید و به جمم رسوندن اسید رو بازهم توضیح بدی...
منتظر راهنمایی شما هستم...

A.R.E.F
2012/11/02, 15:28
خواهش میکنم!
توضیح خاص دیگه ای نداره!
از فرمولی که گفتم اسید با مولار مشخص به دست میاد!
اگه نرمالیته رو بخوایم به ظرفیت اسید نگاه میکنیم !مثلا اسید سولفوریک(h2so4)ظرفیتش 2 است!بنابراین برای تهیه یک نرمال آن جرم مولکولی رو تقسیم بر2میکنیم!بقیه اش هم مثل قبل!
مولار و نرمال بیشترین کاربرد رو تو محلول سازی دارن!
ppm و ppb خیلی مورد استفاده نیست ولی با این حال باری محلول سازیش باید جرم مولکولی درده بتوان6 و ده بتوان9 ضرب بشه!
بعد از بدست آوردن مقدار اسید و ریختن تو بالون مورد نظر،ارام ارام بهم آب مقطر اضافه میکنی!تا جایی که به خط نشان موجود روی گردن لوله برسد!
اصول کلی همین است !بقیه اش دیگه فوت کوزه گری است! که بماند_)+

DANIAL.
2012/11/02, 23:55
متشکرم اقا عارف
امیدوارم بحث های ازمایشگاه همچنان ادامه داشته باشه.........;-)

mehro_mahtab
2012/11/10, 20:24
یه سوال ...
تو ازمایش تعیین جرم اتمی منیزیم بعد از انجام ازمایش H2 که داخل استوانه مدرج قرار داره خالص نیست ومقداری گاز های دیگه هم همراهش هست
می خواستم بدونم چرا خالص نیست وچه گاز های دیگه ای تو اون فضا وجود داره....؟میشه زود بجوابین...-;{@

mehro_mahtab
2012/11/12, 00:09
اگر کسی تو تالار شیمی هست و جواب سوالمو میدونه لطفا بگه...
چون نیازش دارم مخصوصا چراشو ....

A.R.E.F
2012/11/12, 00:31
یه سوال ...
تو ازمایش تعیین جرم اتمی منیزیم بعد از انجام ازمایش H2 که داخل استوانه مدرج قرار داره خالص نیست ومقداری گاز های دیگه هم همراهش هست
می خواستم بدونم چرا خالص نیست وچه گاز های دیگه ای تو اون فضا وجود داره....؟میشه زود بجوابین...-;{@
سلام
تا اونجاییکه اطلاعات من قد میده علاوه بر گاز هیدروژن،گاز هلیم و کربن دی اکسید هم موجودست
ناخالصی اش هم به خاطر همین گازهای دیگر است

corn poppy
2012/11/13, 01:36
1-نمک هایی نام ببرید که انحلال آن ها در آب گرماگیر و یا گرمازا باشد؟؟؟
در آزمایش کالریمتری چنانچه به هر علتی 10٪ از نمک اتلاف گردد چه اثراتی بر t \Delta وَQ جدید را محاسبه کنید؟؟

A.R.E.F
2012/11/13, 11:11
1-نمک هایی نام ببرید که انحلال آن ها در آب گرماگیر و یا گرمازا باشد؟؟؟
در آزمایش کالریمتری چنانچه به هر علتی 10٪ از نمک اتلاف گردد چه اثراتی بر t \Delta وَQ جدید را محاسبه کنید؟؟
بالایی:سدیم کلرید-سود(سدیم اکسید)-پتاس(پتاسیم اکسید) و...
پایینی:اثرات خوبی ندارد خلاصه_)+و ...o-:

leila_tabrizi
2012/11/16, 17:37
ببخشید من یه سوال داشتم؟در آزمایش منگانومتری چرا از اسید سولفریک در این تیتراسیون استفاده میشود و نمیتوان از اسید نیتریک یا اسید کلریدریک استفاده کرد؟؟؟
سوال بعدی که داشتم اینه که چرا از بین رفتن پرمنگنات در ابتدای واکنش تدریجی است ولی در ادامه تیتراسیون سرسعتر میشود؟؟
خیلی عجله دارم اگه امکانش هست زود جواب بدید.ممنون.

leila_tabrizi
2012/11/16, 17:48
ببخشید من یه سوال داشتم؟در آزمایش منگانومتری چرا از اسید سولفریک در این تیتراسیون استفاده میشود و نمیتوان از اسید نیتریک یا اسید کلریدریک استفاده کرد؟؟؟
سوال بعدی که داشتم اینه که چرا از بین رفتن پرمنگنات در ابتدای واکنش تدریجی است ولی در ادامه تیتراسیون سریعتر میشود؟؟
خیلی عجله دارم اگه امکانش هست زود جواب بدید.ممنون.

شقایق..
2012/11/16, 22:05
از بین رفتن پرمنگنات در ابتدای واکنش تدریجیه ولی در ادامه ی تیتراسیون(منظور تیتراسیون اکسایش کاهش به روش منگانومتری)سریع تر میشه.چرا؟

gaara13
2012/11/17, 00:34
از بین رفتن پرمنگنات در ابتدای واکنش تدریجیه ولی در ادامه ی تیتراسیون(منظور تیتراسیون اکسایش کاهش به روش منگانومتری)سریع تر میشه.چرا؟ببخشید من یه سوال داشتم؟در آزمایش منگانومتری چرا از اسید سولفریک در این تیتراسیون استفاده میشود و نمیتوان از اسید نیتریک یا اسید کلریدریک استفاده کرد؟؟؟
سوال بعدی که داشتم اینه که چرا از بین رفتن پرمنگنات در ابتدای واکنش تدریجی است ولی در ادامه تیتراسیون سریعتر میشود؟؟
خیلی عجله دارم اگه امکانش هست زود جواب بدید.ممنون.

سوالات:
1- نقش اسید سولفوریک در این آزمایش چیست؟
2- چرا پر منگنات را در ارلن و اسید اگزالیک رادر بورت نمی ریزیم ؟
3- چرا برای محیط اسیدی از HCl استفاده نمی کنیم؟
4- با یک رابطه موازنه شده نشان دهید چرا در نقطه پایانی رنگ KMnO4 محو می شود؟
5- چرا در ابتدا واکنش کند و در انتها سریع است؟
6- چرا اسید اگزالیک را بیش از 60c حرارت نمی دهیم ؟
7- چرا این تیتراسین به معرف نیاز ندارد؟جواب سوالات :
1- به عنوان کاتالیزگر عمل می کند.
2- زیرا اسید اگزالیک احیا می شود و الکترون میگیرد و پرمنگنات اکسایش پیدا کرده و الکترون از دست می دهد.
3- مقدار اسیدی هیدروژن کلرید نسبت به اسید اگزالیک کمتر است و هیدوژ ن کلرید نمی تواند احیا شود
4- 2MnO4+5C2O4+16H 2Mn+ 8H2O+10CO2
چون پتاسیم پر منگنات به آب و منگنز تبدیل شده است.

5-در ابتدای واکنس مقدار ماده واکنسش دهنده زیاد هر چه به انتهی واکنش نزدیک می شویم مقدار واکنش دهنده کمتر شده و سرعت بیشتر می شود
6- اسید اگزالیک خود به خود به دی اکسید کربن تبدیل شده و از واکنش بیرون میرود در نتیجه تیتراسیون رخ نمی دهد.
7- زیرا اسید اگزالیک احیا می شود و الکترون میگیرد و پرمنگنات اکسایش پیدا کرده و الکترون از دست می دهد.گرفتن و از دست دادن الکترون باعث تغییر رنگ می شود که به این نوع شناساگرها ، شناساگر عمومی می گویند .

corn poppy
2012/11/18, 00:09
در آزمایش رائول :
1-معمولا وقتی یک محلول سرد می شود حلال با کریستالیزه شدن به صورت حلال خالص به شکل فاز جامد از محلول جدا می شود. این مسئله چه اثری روی غلظت محلول خواهد گذاشت؟
2-چه تفاوت هایی بین مولاریته(M) و مولالیته(m) که هر دو غلظت یک محلول را نشان می دهند وجود دارد؟ کدامیک با تغییر دما تغییر می کنند؟ چرا؟
3-چه رابطه ای بین مولاریته و مولالیته وجود دارد؟

corn poppy
2012/11/18, 00:24
در آزمایش کالریمتری:
1-منابع خطا در آزمایش و نحوه اثر آنها در Q را تشریح کنید؟
2- کالریمتری بسازید که ظرفیت گرمایی آن 1>C باشد؟
3-گرمای خنثی شدن 50ml NAOH 1M را با 50ml HCL 1M چگونه می توان به طور تجربی اندازه گیری کرد؟
4- چنانچه به هر علتی 10٪ از نمک اتلاف گردد چه اثراتی بر دلتاT و Q جدید را محاسبه کنید؟

gaara13
2012/11/18, 01:11
3-چه رابطه ای بین مولاریته و مولالیته وجود دارد؟

روابط بین محلول های استاندارد
CM=C/M


C=NE


N=CM*n

در این روابط: CM مولاریته ، C غلظت گرم در لیتر ، N نرمالیته ، M جرم مولکولی ، E اکی والان گرم و n ظرفیت است.

mehro_mahtab
2012/11/20, 22:03
در ازمایش بقای جرم چه گازی از ریختن HCL روی رسوب Cu دوبار مثبت ایجاد شده روی کاغذ صافی متصاعد میشود؟(واکنش Cu دوبار مثبت با HCL که نتیجه ی ان حل شدن تمام رسوبات و ایجاد محلول سبز رنگ درون بشر است...)

gaara13
2012/11/21, 00:40
در ازمایش بقای جرم چه گازی از ریختن HCL روی رسوب Cu دوبار مثبت ایجاد شده روی کاغذ صافی متصاعد میشود؟(واکنش Cu دوبار مثبت با HCL که نتیجه ی ان حل شدن تمام رسوبات و ایجاد محلول سبز رنگ درون بشر است...)
به نظر که گاز هیدروژن متصاعد میشه
جهت اطلاعات بیشتر میتونید فایل زیر رو مطالعه بفرمایید
http://geologyinfo.persiangig.com/LAW%20OF%20CONSERVATION%20OF%20MASS.docx01.pdf

corn poppy
2012/11/21, 02:05
میشه این سوالا رو در ارتباط با آزمایش کروماتوگرافی کاغذی ج بدین y:17
1-هدف ازقراردادن کروماتوگرام در محلول دی متیل گلی اکسیم، بخارات آمونیاک و محلول سود چیست؟
2-چرا طول مدت توسعه دادن کروماتوگرام مدت ثابتی نیست؟
3- چرا از مداد برای کشیدن خط مبدا روی کاغذ کروماتوگرافی استفاده میکنیم نه از خودکار؟
4-فکر می کنید چگونه بتوان از این روش برای جداسازی کمی یون ها استفاده کرد؟

gaara13
2012/11/21, 12:05
میشه این سوالا رو در ارتباط با آزمایش کروماتوگرافی کاغذی ج بدین y:17
1-هدف ازقراردادن کروماتوگرام در محلول دی متیل گلی اکسیم، بخارات آمونیاک و محلول سود چیست؟
2-چرا طول مدت توسعه دادن کروماتوگرام مدت ثابتی نیست؟
3- چرا از مداد برای کشیدن خط مبدا روی کاغذ کروماتوگرافی استفاده میکنیم نه از خودکار؟
4-فکر می کنید چگونه بتوان از این روش برای جداسازی کمی یون ها استفاده کرد؟
http://www.daneshju.ir/forum/f1106/t114351.html

leila_tabrizi
2012/12/05, 17:52
سلام ببخشید یه سوال داشتم.تو آزمایش سختی آب از اسید کلریدریک برای این آزمایش استفاده میکنیم.الان سوال اینه که چرا نمیتونیم از اسید فسفریک استفاده کنیم این اسیدم باعث ته نشین شدنش میشه؟ اگه میشه خیلی توضیح بدین ممنون.

roshanak jon
2012/12/05, 18:09
سلام ببخشید یه سوال داشتم.تو آزمایش سختی آب از اسید کلریدریک برای این آزمایش استفاده میکنیم.الان سوال اینه که چرا نمیتونیم از اسید فسفریک استفاده کنیم این اسیدم باعث ته نشین شدنش میشه؟ اگه میشه خیلی توضیح بدین ممنون.
یه سوال غیر ازمایشگاهی ;-)
وارونگی هوا یعنی چی
چی میشه که هوا اینجوری میشه

leila_tabrizi
2012/12/05, 18:15
خوب مربوط به آزمایش دیگه چرا از این اسید استفاده نمیشه؟

gaara13
2012/12/05, 22:50
یه سوال غیر ازمایشگاهی ;-)
وارونگی هوا یعنی چی
چی میشه که هوا اینجوری میشه
کاهش درجه حرارت با افزایش ارتفاع از سطح دریا همیشه اتفاق نمی افتد یک گاهی در شرایط بخصوص درجه حرارت پائین جو کمتر از طبقه فوقانی جو می باشد. عواملی که در ایجاد وارنگی هو موثرند به قرار زیر می باشند.
1- وجود هوای سرد و خشک که باعث جذب تشعشع جزئی حرارت زمین می گردد.
2- آسمان صاف و بدون ابر که عمل تشعشع را سرعت می بخشد.
3- شب های طولانی که سبب می شود که طول مدت تشعشع بنفش از تابش آفتاب باشد.
4- هوای آرام و بدون باد که باعث عدم تداخل هوای سرد و گرم شود.
عوامل ذکر شده بالا باعث می شود که هنگام شب تشعشع شدید شده و سطح زمین به سرعت حرارت خود را از دست بدهد و خیلی زود سرد شود. در این هنگام هوای سرد طبقه پائین جو به طرف سطح زمین حرکت می کند و بدین ترتیب سردتر از طبقه فوقانی خود می شود هوای گرم شبهای کوتاه با دو وجود ابرومه از عواملی هستند که قانع وارنگی هوا می شوند.

gaara13
2012/12/05, 23:09
سلام ببخشید یه سوال داشتم.تو آزمایش سختی آب از اسید کلریدریک برای این آزمایش استفاده میکنیم.الان سوال اینه که چرا نمیتونیم از اسید فسفریک استفاده کنیم این اسیدم باعث ته نشین شدنش میشه؟ اگه میشه خیلی توضیح بدین ممنون.
من این به نظرم میرسه که اسید فسفریک اب سخت رو نرم میکنه یعنی کلسیم و منیزیم رو در خودش حل میکنه ولی همون طور که میدونید کلسیم عنصر استخوان سازی هستش یعنی کلسیم موجود در استخوان رو هم از بین میبره برای همین نوشایه که دارای اسید فسفریک هست زیاد توصیه نمیشه و در ضمن فسفاتها اثر مخربی در طبیعت دارن;-)

mojtaba90
2012/12/06, 15:18
سلام بچه ها لطفا محاسبه گزارشکار سنجش فوتومتری ++Cu با EDTA
رو برای من میفرستین جبران می کنم شدیدا لازم دارم
متشکرم ssasan84@yahoo.com

leila_tabrizi
2012/12/13, 19:25
سلام اگه میشه ساختار شیمیایی شناساگر سیاه اریوکروم T یا eriochrom black T رو بگیدممنون؟

gaara13
2012/12/14, 01:11
22703

leila_tabrizi
2012/12/17, 19:21
سلام ببخشید راجع به آزمایش کروماتوگرافی چند تا سوال داشتم اگه میشه جواب بدید ممنون.
1.نوع کاغذ کروماتوگرافی چه تاثیری بر روی Rf دارد؟
2.چرا لکه های گداشته شده روی کاغذ کروماتوگرافی باید بالاتر از سطح حلال در محفظه کروماتوگرافی قرار گیرد؟
3.نتیجه گذاشتن لکه بزرگ از نمونه روی کاغذ کروماتوگرافی موجب چه خطایی میشود؟
4.درجه حرارت چه تاثیری بر Rf دارد؟چرا؟
5.Rf به چه عواملی بستگی دارد؟

fadia
2012/12/18, 09:06
سلام ببخشید راجع به آزمایش کروماتوگرافی چند تا سوال داشتم اگه میشه جواب بدید ممنون.
1.نوع کاغذ کروماتوگرافی چه تاثیری بر روی Rf دارد؟
2.چرا لکه های گداشته شده روی کاغذ کروماتوگرافی باید بالاتر از سطح حلال در محفظه کروماتوگرافی قرار گیرد؟
3.نتیجه گذاشتن لکه بزرگ از نمونه روی کاغذ کروماتوگرافی موجب چه خطایی میشود؟
4.درجه حرارت چه تاثیری بر Rf دارد؟چرا؟
5.Rf به چه عواملی بستگی دارد؟

1-نوع فاز ساکن بر روی Rf تاثیر میذاره کاغذهای مورد استفاده در کروماتوگرافی کاغذی انواع مختلفی هستن مثلا برخی با روغن سیلیکون یا روغن پارافین آغشته هستند و کروماتوگرافی کاغذی فاز معکوس را امکانپذیر میکنن، که در ان فاز متحرک، یک حلال قطبی است. برخی دیگر حاوی مواد جاذب سطحی یا یک رزین تبادل یونی می باشند، از اینرو کروماتوگرافی جذب سطحی و تبادل یونی را ممکن می سازند. به هر حال چون کاغذ جزئی از فاز ساکن است، نوع آن بر روی Rf اثر می گذارد البته تاثیری که میذاره وابسته به بقیه موارد هم هست

2-اگه در حلال گذاشته بشه همون اول در اون حل میشه در حالی که هدف ما اینه که اول حلال روی کاغذ بالا بره و بعد کم کم ماده رو در خودش حل کنه و بالا ببره

3-این کار باعث میشه که گونه ها خوب از هم جدا نشن چون لکه اولیه که بزرگ باشه لکه مواد جدا شده هم بزرگ میشه . خب در این حالت ممکنه اینها با هم تداخل کنن

4- فاز ساکن متشکل از جامد یا مایعی است که به سطح جامد چسبیده است. اجسام موجود در مخلوط به علت داشتن قطبیت های متفاوت، با سرعتهای مختلف بر روی فاز ساکن حرکت می کنند . سرعت حرکت هر جزء در مخلوط با چندین عامل قطبیت تعیین می شود، یک جسم قطبی هم نسبت به حلال و هم نسبت به فاز ساکن جاذبه دارد. دما حرکت اجزا را سرع می کند، زیرا انرژی جنبشی اجزاء را افزایش می دهد. بنابراین انتظار می رود افزایش دما Rf را افزایش دهد

5-نوع حلال ،نوع فاز ساکن ،دما ،اشباع بودن تانک و ...

نسیم نسیم
2012/12/29, 16:11
سلام به همگی
بچه ها من روش بدست اوردن درصد خلوص کلرید آمونیوم را میخواشتم؟
آیا کسی میدونه؟
لطفا کمکم کنید. روش محاسبه را هم میخوامno:!

نسیم نسیم
2012/12/30, 14:13
چرا کسی جواب سوالمو نمیده؟
من خودم روش محاصب رو دارم ولی وقتی تست میکنم درصدش از 100 بالاتر میشه؟
اخه مگه میشه؟
بچه ها تو رو خدا جواب بدین:FD:s

fadia
2012/12/30, 16:18
چرا کسی جواب سوالمو نمیده؟
من خودم روش محاصب رو دارم ولی وقتی تست میکنم درصدش از 100 بالاتر میشه؟
اخه مگه میشه؟
بچه ها تو رو خدا جواب بدین:FD:s
ای وای من!!!حالا گریه نکن !!!من رفتم دنبالش واست ولی نتونستم چیزی پیدا کنم ^%: می خوای روش محاسبه رو که میگی داری بده شاید بتونم بفهمم مشکلش چیه:01:

sh.a.d.i
2012/12/30, 21:28
بذارفرداازاستادشیمی الیمون میپرسم

نسیم نسیم
2012/12/31, 10:47
وای مرسی بالاخره یکی به دادم رسید.مرسی.
الان روش و محاسبه رو واستون میزارم
این روششه:
مقدار 5 گرم از نمونه نشادر (کلرور آمونیوم) دقیقا توزین و در آب مقطر حل کرده و به حجم یک لیتر میرسانیم.
مقدار 10 سی سی سود 1 نرمال را توسط اسیدکلریدریک 1 نرمال استاندارد شده تیتر کنید(اسید به سود اضافه نمایید) مصرفی را V بنامید.
مقدار 25 سی سی از محلول کلرور امونیوم تهیه شده را در ارلن مایر ریخته و به ان 100 سی سی از همان سود 1 نرمال اضافه کنید و انقدر حرارت دهید تا حجم محلول به حدود 10 سی سی برسد. محلول را خنک کرده و با همان اسید کلریدریک استاندارد شده تیتر نمایید. مصرفی را در این مرحله V' نامیده. درصد یون آمونیوم در نمونه از رابطه زیر بدست میاید
وزن برداشته شده اولیه(گرم)*حجم برداشته شده برای تیتراسیون / 7/1803*نرمالیته اسید کلریدریک*(V-'V) =درصد NH4

نسیم نسیم
2012/12/31, 11:00
بذارفرداازاستادشیمی الیمون میپرسم

مرسی عزیزم.

نسیم نسیم
2012/12/31, 11:01
ای وای من!!!حالا گریه نکن !!!من رفتم دنبالش واست ولی نتونستم چیزی پیدا کنم ^%: می خوای روش محاسبه رو که میگی داری بده شاید بتونم بفهمم مشکلش چیه:01:
وای مرسی بالاخره یکی به دادم رسید.مرسی.
الان روش و محاسبه رو واستون میزارم
این روششه:
مقدار 5 گرم از نمونه نشادر (کلرور آمونیوم) دقیقا توزین و در آب مقطر حل کرده و به حجم یک لیتر میرسانیم.
مقدار 10 سی سی سود 1 نرمال را توسط اسیدکلریدریک 1 نرمال استاندارد شده تیتر کنید(اسید به سود اضافه نمایید) مصرفی را V بنامید.
مقدار 25 سی سی از محلول کلرور امونیوم تهیه شده را در ارلن مایر ریخته و به ان 100 سی سی از همان سود 1 نرمال اضافه کنید و انقدر حرارت دهید تا حجم محلول به حدود 10 سی سی برسد. محلول را خنک کرده و با همان اسید کلریدریک استاندارد شده تیتر نمایید. مصرفی را در این مرحله V' نامیده. درصد یون آمونیوم در نمونه از رابطه زیر بدست میاید
وزن برداشته شده اولیه(گرم)*حجم برداشته شده برای تیتراسیون / 7/1803*نرمالیته اسید کلریدریک*(V-'V) =درصد NH4

fadia
2013/01/01, 12:07
وای مرسی بالاخره یکی به دادم رسید.مرسی.
الان روش و محاسبه رو واستون میزارم
این روششه:
مقدار 5 گرم از نمونه نشادر (کلرور آمونیوم) دقیقا توزین و در آب مقطر حل کرده و به حجم یک لیتر میرسانیم.
مقدار 10 سی سی سود 1 نرمال را توسط اسیدکلریدریک 1 نرمال استاندارد شده تیتر کنید(اسید به سود اضافه نمایید) مصرفی را V بنامید.
مقدار 25 سی سی از محلول کلرور امونیوم تهیه شده را در ارلن مایر ریخته و به ان 100 سی سی از همان سود 1 نرمال اضافه کنید و انقدر حرارت دهید تا حجم محلول به حدود 10 سی سی برسد. محلول را خنک کرده و با همان اسید کلریدریک استاندارد شده تیتر نمایید. مصرفی را در این مرحله V' نامیده. درصد یون آمونیوم در نمونه از رابطه زیر بدست میاید
وزن برداشته شده اولیه(گرم)*حجم برداشته شده برای تیتراسیون / 7/1803*نرمالیته اسید کلریدریک*(V-'V) =درصد NH4
خب عددایی که خودتون به دست اوردین رو هم بدین تا من حساب کنم شاید شما یه جایی رو دارین اشتباه میکنین.در ضمن اون فرمول آخر رو نفهمیدم درست که چی شد!!!!اون قسمت تقسیم بر 1803 !!اگه امکانش هس گفتاری بنویسین فرمولتون رو

نسیم نسیم
2013/01/06, 15:31
خب عددایی که خودتون به دست اوردین رو هم بدین تا من حساب کنم شاید شما یه جایی رو دارین اشتباه میکنین.در ضمن اون فرمول آخر رو نفهمیدم درست که چی شد!!!!اون قسمت تقسیم بر 1803 !!اگه امکانش هس گفتاری بنویسین فرمولتون رو
درصد آمونیوم برابر است با V منهای V' ضربدر نرمالیته اسید کلریدریک ضربدر 7/1803 تقسیم بر حجم برداشته شده برای تیتراسیون ضربدر وزن برداشته شده اولیه (گرم)
3

نسیم نسیم
2013/01/06, 15:38
وای منم چقدر سوال می پرسما_)+بچه ها کسی روش تعیین درصد خلوص کلرید روی را داره؟

fadia
2013/01/18, 20:47
درصد آمونیوم برابر است با V منهای V' ضربدر نرمالیته اسید کلریدریک ضربدر 7/1803 تقسیم بر حجم برداشته شده برای تیتراسیون ضربدر وزن برداشته شده اولیه (گرم)
3
الان کتک میخورم!!!ولی من بازم فرمولتون رو متوجه نشدم ^%:

salmon
2013/01/20, 16:26
با عرض سلام وخسته نباشید یه سئوال داشتم چرا در ازمایش تیتراسیون اسید وباز وقتی میخواهیم نرمالیته سود 1/0 نرمال که خودمون ساختیم باز از روی تیتراسیون با10 میلی لیتراسید1/0 نرمال با غلظت مشخص حجم مصرفی باز کمتر از مقدار تئوری میشه بجای 10 میلی لیتر5/8

A.R.E.F
2013/01/20, 18:03
با عرض سلام وخسته نباشید یه سئوال داشتم چرا در ازمایش تیتراسیون اسید وباز وقتی میخواهیم نرمالیته سود 1/0 نرمال که خودمون ساختیم باز از روی تیتراسیون با10 میلی لیتراسید1/0 نرمال با غلظت مشخص حجم مصرفی باز کمتر از مقدار تئوری میشه بجای 10 میلی لیتر5/8
با سلام
ی دلیلش میتونه خطا در انجام ازمایش باشه و شرایط ازمایش باشه

kechoo
2013/01/22, 01:43
با سلام
ی دلیلش میتونه خطا در انجام ازمایش باشه و شرایط ازمایش باشه

درسته برای جلوگیری از خطا در آزمایش سود را با یه استاندارد اولیه استاندارد می کنیم آخه سود استاندارد ثانویه است و با وزن کردن دقیق نمیشه محلول دقیق با نرمالیته مشخص از ان ساخت (می تونی شرایط محلول استاندارد اولیه را تو وب سرچ کنی )

mehrdad_4034
2013/02/13, 21:39
سلام
چرا اسید اگزالیک در دمای سرد رسوب می دهد.
لطفا برایم توضیح دهید .
با تشکر

mehrdad_4034
2013/02/13, 21:42
چرا در استاندارد کردن اسید ها از سدیم کربنات و در باز ها از پتاسیم هیدروژن فتالات استفاده می کنند.
با تشکر

mehrdad_4034
2013/02/13, 21:43
بهترین محلول برای استاندارد کردن محلو KOH چه محلولی می باشد.
لطفا اگر امکان دارد یک روش برایم توضیح دهید.
با تشکر

fadia
2013/02/14, 13:52
بهترین محلول برای استاندارد کردن محلو KOH چه محلولی می باشد.
لطفا اگر امکان دارد یک روش برایم توضیح دهید.
با تشکر

استاندارد كردن پتاسیم هیدروكسید 1 نرمال: 5 گرم پتاسیم بی فتالات را كه قبلا در دمای 120 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت حرارت دیده است را در 75 میلی لیتر آب مقطر تازه حل كنید. سپس 2 قطره فنل فتالئین اضافه كنید و تا ظهور رنگ صورتی تیتر كنید. هر 2/204 میلی گرم پتاسیم بی فتالات با 1 میلی لیتر از پتاسیم هیدروكسید 1 نرمال هم ارز است.

fadia
2013/02/14, 13:58
چرا در استاندارد کردن اسید ها از سدیم کربنات و در باز ها از پتاسیم هیدروژن فتالات استفاده می کنند.
با تشکر

فک میکنم دلیلش در همون تعریف استاندارد اولیه باشه

استاندارد اولیه: ترکیبی با درجه خلوص بالاست که به عنوان مرجع در همه ی روشهای تیتراسیون حجمی به کار میرود.برخی شرایط مهم یک استاندارد اولیه عبارتند از:

درجه خلوص بالا

پایداری در هوا

عدم ترکیب با آب،

قابلیت انحلال مناسب در محیط تیتراسیون

و در نهایت هم چون باز رو با اسید باید تیتر کرد تا خنثی بشه پس از پتاسیم هیدروژن فتالات استفاده میشه و برای اسید ها هم با باز باید تیتر کرد بنابراین بهترین و استانداردترین باز رو انتخاب میکنیم که سدیم کربنات است

fadia
2013/02/14, 14:07
سلام
چرا اسید اگزالیک در دمای سرد رسوب می دهد.
لطفا برایم توضیح دهید .
با تشکر

اشتباه نمیکنید؟من تا جایی که یادم میاد همیشه اسید اگزالیک به صورت کریستال های سفید بود حتی در دمای اتاق.اصلا مایع نبود که بعدش بخواد رسوب بده

s-top
2013/03/07, 22:53
سلام
درباره آز شیمی فزیک(تعیین ثابت تفکیک اسیتیک اسید) سوال داشتم
با دستگاه هدایت سنج که ثابت سل اون 0.79 هدایت ویژه محلول هارو بدست اوردیم برای محاسبه Λ باید چیکار کنم؟
غلظت ها هم مولار هستن
باید به نرمال تبدیل شون کنم؟

leila_tabrizi
2013/03/11, 16:35
سلام ببخشید راجع به آزمایش "تعیین نقطه ی ذوب مواد" چند تا سوال داشتم:
1.در اندازه گیری نقطه ی ذوب،خطاهایی را که موجب پایین تر یا بالا شدن نقطه ی ذوب میشود را ذکر کنید؟
2.اگر با افزایش یک ترکیب به ترکیب اصلی نقطه ی ذوب تغییر نکند چه چیزی را نشان میدهد؟
3.آیا به نظر شما همیشه ناخالصی نقطه ی ذوب ترکیب آلی را پایین می آورد؟
4.به نظر شما نقطه ی ذوب دقیق جسم آلی متبلور دلالت بر یک ترکیب واحد خالص میکند؟
5.مزایایی که روش اندازه گیری نقطه ی ذوب از طریق دستگاهه می توانند داشته باشد را بیان کنید؟

اگه میشه گزارش کارشو هم بنویسید ممنون.

leila_tabrizi
2013/03/11, 16:42
سلام در رابطه با آزمایش "تبلور مجدد" چند سوال داشتم اگه میشه گزارش کار اینو هم بذارین ممنون.
1.اگر در آزمایش نوبلور کردن مقدار حلال کم یا زیاد انتخاب شود چه اشکالی پیش می آید؟
2.نقش ذغال حیوانی چیست؟ و در صنعت چه استفاده هایی از آن میشود؟
3.اگر در یک حلال مناسب برای نوبلور کردن یک ترکیب آلی به دست نیاید چه میتوان کرد؟
4.دلیل شستن ارلن چیست؟
5.اگر سرعت صاف کردن محلول مادر(حلال+ماده) کند باشد چه اتفاقی می افتد؟

باتشکر.

maryam.v
2013/03/11, 18:54
سلام در رابطه با آزمایش "تبلور مجدد" چند سوال داشتم اگه میشه گزارش کار اینو هم بذارین ممنون.
1.اگر در آزمایش نوبلور کردن مقدار حلال کم یا زیاد انتخاب شود چه اشکالی پیش می آید؟
2.نقش ذغال حیوانی چیست؟ و در صنعت چه استفاده هایی از آن میشود؟
3.اگر در یک حلال مناسب برای نوبلور کردن یک ترکیب آلی به دست نیاید چه میتوان کرد؟
4.دلیل شستن ارلن چیست؟
5.اگر سرعت صاف کردن محلول مادر(حلال+ماده) کند باشد چه اتفاقی می افتد؟

باتشکر.

بهتره به تاپیک زیر یه سر بزنید؛ فکر کنم بتونید جواب سوالاتونو پیدا کنید-;{@
http://www.daneshju.ir/forum/f639/t174790.html

fadia
2013/03/11, 19:10
1.در اندازه گیری نقطه ی ذوب،خطاهایی را که موجب پایین تر یا بالا شدن نقطه ی ذوب میشود را ذکر کنید؟
2.اگر با افزایش یک ترکیب به ترکیب اصلی نقطه ی ذوب تغییر نکند چه چیزی را نشان میدهد؟
3.آیا به نظر شما همیشه ناخالصی نقطه ی ذوب ترکیب آلی را پایین می آورد؟
4.به نظر شما نقطه ی ذوب دقیق جسم آلی متبلور دلالت بر یک ترکیب واحد خالص میکند؟
5.مزایایی که روش اندازه گیری نقطه ی ذوب از طریق دستگاهه می توانند داشته باشد را بیان کنید؟


1:مهمترین خطا ،خطای چشم آمزایش کننده هستش که ممکنه در تشخیص ذوب شدن همه ماده اشتباه کنه.بعد خطای دستگاه ها هم هست و هم چنیم خالص نبودن ماده مورد آزمایش و هم چنین خطا در تشکيل فاز محلول کاملا شفاف يعني اينکه محلول را هم نزنيم. اگر لوله آزمايش را تکان ندهيم ممکن است محلول شفاف شود ولي هنوز ماده جامد در ته لوله موجود باشد.

2:ممکنه نقطه ی ذوب هر دو یکسان بوده باشه

3:نه این یه چیز صد در صدی نیس که بشه گف همیشه پایین میاره

4:خیر.ممکنه هر بار یه خطای یکسان رو تکرار کرده باشید و همین منجر به این بشه که دمای ذوب رو هر بار یه مقداری دست آوردید که مشابه هم بوده ولی با مقدار واقعی فرق داره

5: خب یکی از بهترین مزایاش اینه که خطا ها رو کم میکنه.مثلا خطای دید یا خطای ناشی از درست حرارت ندادن

leila_tabrizi
2013/04/11, 12:36
با سلام.
چند سوال راجع به آزمایش آزمون کاتیون ها داشتم.(شیمی 2)

کاتیونهای گروه سوم:

1.برای رسوب دادن کاتیونهای گروه 3 به صوذت سولفید از چه معرفی استفاده می شود و این معرف از افزایش چه ماده یا چه موادی در لوله آزمایش حاصل می گردد. با معادله بنویسید؟

2. علت تشکیل هیدروکسیدهای آلومینیوم و کروم به جای سولفید آنها چیست؟ با معادله ی واکنش های انجام یافته را نشان دهید.

3.هرگاه به مخلوط کاتیونهای آهن،منگنز،آلومینیوم،کروم و روی محلول سود اضافه کنیم رسوب کاتیونهای فوق تشکیل می شود اضافه کردن سودمازاد باعث انحلال برخی از آنها می شود نام ببرید.سپس هیدروژن پراکسید اضافه می کنیم چه رسوباتی حل می شوندو دلایل و معادله ی واکنش های هر مرحله را بنویسید؟

گروه دیگر:

1. برای شناسایی +k از چه معرفی استفاده می شود معادله ی واکنش را بنویسید؟

2.چرا برای شناسایی پتاسیم از مخلوط کاتیونهای گروه پنجم باید یون NH4+ از محیط خارج ساخته؟

3.با توجه به اینکه فلز منیزیم جزو فلزات قلیایی خاکی است چرا در گروه فلزات قلیایی شناسایی می کنیم؟

راجع به کاتیونهای گروه اول:

1. چرا محتویات لوله را بعد از رسوب گیری آب مقطر اضافه کرده و در حمام آب قرار می دهیم و بعد از سانتیریوفوژ بر روی محلول چرا آمونیوم استات اضافه می کنیم؟

2. چرا هنگام رسوب گیری کاتیونهای گروه اول نباید بیش از حد محلول HCl ریخت؟

3. دانشجویی در آزمایشی که هر سه کاتیون گروه اول وجود دارد نمی تواند یون +Pb2 را شناسایی کند مرتکب چه خطایی شده است؟

راجع به کاتیونهای گروه دوم:

1. چگونه کاتیونهای گروه دوم را به صورت سولفید های نامحلول در می آوریم؟

2. چرا در تهیه ی نمونه برای کاتیونهای گروه دوم چند قطره محلول HCl اضافه می کنیم؟

3.در مرحله ی رسوب گیری کاتیونهای گروه دوم چرا محیط را آمونیاکی و سپس اسیدی می نماییم؟

4.چرا سولفید کاتیونهای گروه 2A را با محلول آمونیوم نیترات می شوییم نه با آب مقطر؟

5. در اثر افزایش آمونیاک به کاتیونهای گروه 2A چه موادی حاصل میشود و در صورت ادامه ی افزایش محلول آمونیاک چه ترکیباتی حاصل خواهد شد و چرا؟

6. معادله ی اثر تیزاب سلطانی بر HgS را بنویسید و برای شناسایی جیوه در این مرحله از چه مواردی استفاده می کنیم معادله ی واکنش را بنویسید؟

nasim2011
2013/04/17, 10:50
سلام یه سوال فوری دارم

چرا در منگانو متری محلول اولمون رو گرم میکنم ولی محلول دوم رو گرم نمیکنیم؟
محلول اول اگزالیگ اسید و دومی سولفات آهن دارن.

gaara13
2013/04/17, 11:30
چرا در منگانو متری
http://www.daneshju.ir/forum/1167/t63273-5.html

zerang
2013/04/17, 15:59
http://www.daneshju.ir/forum/images/icons/icon1.png
با سلام

جواب چنتا سوال رو میخوام

1 :
معادله واکنش تجزیه پروکسید هیدروژن در مجاورت گرد دی اکسید منیزیم ؟

2:
چه موادی دیگری مانند دی اکسید منگنز می توانند بر سرعت واکنش تجزیه پروکسید هیدروژن اثر بگذارند؟

3 :
اگر بخواهیم اثر دما روی سرعت خارج شدن گاز co2 را در لوله آزمایش بطور کیفی بررسی کنیم چه آزمایشی باید انجام دهیم؟

نیاز فوری به پاسخ این سوالات دارم با تشکر

nasim2011
2013/04/22, 13:10
سلام
سوال مهمی دارم برای آزمایشگاه شیمی
فرمول ساختاری تتراتیونات سدیم که از تیوسولفات سدیم بدست میآید چیه؟

A.R.E.F
2013/04/22, 14:46
سلام
سوال مهمی دارم برای آزمایشگاه شیمی
فرمول ساختاری تتراتیونات سدیم که از تیوسولفات سدیم بدست میآید چیه؟NaS4O62

asadisaed
2013/04/22, 22:45
سلام من یه گزارشکار در مورد سنتز آب اکسیژنه آزمایشگاه شیمی معدنی 1 میخواستم ممنون میشم اگه کمکم کنید

nasim2011
2013/04/23, 13:36
NaS4O62


سلام
فرمول ساختاری میخوام
نه این فرمول.
فکر کنم میشه فرمول گسترده

ممنون

gaara13
2013/04/23, 15:59
2561125612

armia44
2013/04/27, 16:46
سلام یه سری سوال دارم مربوط به آزمایش تولید نمک مضاعف و کمپلکس لطفا هر کی میتونه بهم کمک کنه-;{@
1.علت افزودن الکل هنگام تهیه ی نمک کمپلکس وموقع شستوشو چیست؟
2.نمک هیدراته چیست؟
3.راههای شناسایی دو نمک مضاعف و کمپلکس چیست؟
4.یک روش برای تعیین درصد خلوص نمک مضاعف نام ببرید؟

parfar
2013/10/04, 13:12
با سلام ! من چند سوال ازمایشگاهی در رابطه با نقطه ذوب داشتم که هرچی گشتم مطالب مفیدی بدست نیاورددم ممنون میشم اگه شما کمکم کنید ! در رابطه با نقطه ذوب هستش !
1. در ازمایشگاه ما برای تعیین نقطه ذوب مادمون ان را در لوله مویین قرار دادم و با سیم به دما سنج بستیم و در حمام پارافین (روغن داغ ) قرار دادیم روی حرارت قرار دادیم برای چی این کار رو کردیم و چرا مرتب باید پارافین رو به هم بزنیم ؟

2. چرا با افزایش ناخالصی نقطه ذوب کاهش مییابد ؟ لطفا دلیل دقیق بگویید !

3. ارتباط دما ذوب با فشار چگونه است و علتش چی هست ؟

4. ایا کمتر بودن محدودهی ذوب در نمودار نشاندهنده ی خلوص ماده است ؟

یک دنیا تشکر !;-)

gaara13
Arshad shimi
120076

A.R.E.F
2013/10/04, 14:53
1. در ازمایشگاه ما برای تعیین نقطه ذوب ماده مون را در لوله مویین قرار دادم و با سیم به دما سنج بستیم و در حمام پارافین (روغن داغ ) قرار دادیم روی حرارت قرار دادیم برای چی این کار رو کردیم و چرا مرتب باید پارافین رو به هم بزنیم ؟
چون نمیتونیم به طور مستقیم دماسنج رو توی ماده(لوله مویین)بذاریم،به موازاتش میبندیم تا دما رو داشته باشیم.
دلیل هم زدن نیز همدما شدن کل روغن میابشد


2. چرا با افزایش ناخالصی نقطه ذوب کاهش مییابد ؟ لطفا دلیل دقیق بگویید !
ایجاد خطا در ذوب شدن ماده و در نتیجه کاهش رنج دمای ذوب و اندازه گیری


3. ارتباط دما ذوب با فشار چگونه است و علتش چی هست ؟
رابطه مستقیم دارد با افزایش فشار نقطه ذوب نیز افزایش مییابد


4. ایا کمتر بودن محدودهی ذوب در نمودار نشاندهنده ی خلوص ماده است ؟
هرچه محدوده اندازه گیری شده کمتر خلوص ماده بیشتر

A.R.E.F
2013/10/06, 15:52
leila.kh

نحوه کالیبــرهـ کردن پیپتــــــ حبــابدارو توضیــح بدین
طریقه کالیبره کردن پیپت جبابدار:
1- قرار دادن بشری بر روی ترازوی آنالیتیکال ضمن هم دما کردن با محیط آزمایشگاه(25c)
2-یادداشت کردن جرم بشر خالی
3-پر کردن پیپت از آب تا خط نشان و خالی کردن آن در بشر
4- یادداشت کردن جرم بشر همراه با آب
5- محاسبه تفاوت وزن بشر خالی و پر برای بدست آوردن جرم آب
6- با استفاده از جرم بدست آمده آب و دانستن چگالی آب ، میتوان حجم پیپت را از رابطه زیر پیدا کرد:
چگالی/جرم=حجم

leila.kh
2013/10/06, 23:38
1.نحوهـ ساختــــ محلول سود با مولـآریتــه ثابتـــ (بـآ گذشتــ زمــآن مولـآریتـه آن تغییــر نکند)

2.چــرا باید اَز شناساگـر هــآ فقـط یـکـی دو قطرهـ استفـآدهـ کنیــمـ؟

ممــــنون-;{@

A.R.E.F
2013/10/07, 14:24
نحوهـ ساختــــ محلول سود با مولـآریتــه ثابتـــ (بـآ گذشتــ زمــآن مولـآریتـه آن تغییــر نکند)

تهیه چنین سودی امکان ندارد. تنها میتوان با روش های مختلف مانند نگهداری در ظرف پلی اتیلنی و ایزوله کردن ظرف نگهداری ،زمان تغییر مولاریته را افزایش داد


چــرا باید اَز شناساگـر هــآ فقـط یـکـی دو قطرهـ استفـآدهـ کنیــمـ؟
زیرا باعث کاهش نقظه اکی والان شده و جواب زودتر از آنچه باید بدست میاید
اما اینکه چرا از نظر مقدار تنها 2 قطره میباشد باید بگم با محاسبه نقطه اکی والان و pka اسید و نزدیک بودن آنها به یکدیگر میتوان میزان معرف مصرفی رو معین کرد

parfar
2013/10/18, 20:10
با سلا م من 2 سوال داشتم مربوط به ازمایش استخراج ساده در شیمی الی ! ممنون میشم سریع جواب بدید ! 1/ ویژگی های حلال مورد استفاده در عمل استخراج ؟ 2/ اگر 2حلال مورد استفاده (ابی-الی) چگالی برابر داشته باشند چه مشکلی پیش می اید ؟ راه حل ؟ _)+

A.R.E.F
2013/10/20, 20:33
1/ ویژگی های حلال مورد استفاده در عمل استخراج ؟
مقدارش نسبت به حل شونده کم باشد(متناسب باشد)
غلظتش کم باشد(هیدروکلریک اسید5%-سود5%)
آتش زا نباشد- نقطه جوش بالایی داشته باشد

2/ اگر 2حلال مورد استفاده (ابی-الی) چگالی برابر داشته باشند چه مشکلی پیش می اید ؟ راه حل ؟
در آن صورت دیگر فاز آبی و آلی نخواهیم داشت و امولیسون تشکیل خواهد شد و محلول ها قابل جداسازی و استخراج نخواهد بود
راه حل: استفاده از سیستم های ضد حلالی

leila.kh
2013/10/20, 22:33
در مورد آزمایشگاه آلی 1:تعیین نقطه ذوب
1.چرا نمونه برداری نقطه ذوب باید کاملا ساییده بـآشَد؟
2.چرا جسم درون لوله مویین باید درستـــ دَر کنـآر مخزن دمـآسنج بـآشَد؟
3.چرا دمآسنج و لوله مویین نبــآیَد به ته حمــآم روغن تمــآس داشته بـآشَد؟
4.چه زمـآنی از حمـــآم روغن و چه زمـآنی اَز حمــــآم آبـــ استفآده می کنیم؟
5.چرا نمونه باید به آرامی و یکنواختی حرارتــ ببیند؟

مَمـــنونـ-;{@

maryam.v
2013/10/21, 18:49
در مورد آزمایشگاه آلی 1:تعیین نقطه ذوب
1.چرا نمونه برداری نقطه ذوب باید کاملا ساییده بـآشَد؟
وقتی جسم ساییده و نرم شود،حرارت خیلی راحت و یکسان به همه جای آن میرسدچون اگر مثلا حالت گلوله داشته باشد،به مرکزش دیرتر میرسد.(
هرچه نمونه پودری تر باشه نمونه به صورت یکنواخت تری حرارت میبینه و دمای مشاهده شده را با دقت بیشتری مشاهده میکنید)


2.چرا جسم درون لوله مویین باید درستـــ دَر کنـآر مخزن دمـآسنج بـآشَد؟
هنگامیکه قسمتی از لوله مویین که جسم مورد نظر در آن است با مخزن جیوه دماسنج همتراز شود،دماسنج دقیقا دمای چسم مورد نظر را نشان میدهد
چرا که اگر همتراز نباشداز انجایی که حمام پارافین از پایین به بالا گرم شودممکن است اختلافی میان دمای واقعی جسم مورد نظر ودمایی که دماسنج نشان میدهد بوجود آید.3.چرا دمآسنج و لوله مویین نبــآیَد به ته حمــآم روغن تمــآس داشته بـآشَد؟

چون دما در حمام روغن به صورت یکنواخت توزیع نشده و ته حمام به منبع گرما متصل است، تفاوت دما را بین روغن و نمونه مشاهده میکنیم
که حدالامکان باید حرارت دهی یکنواخت و با سرعت کم باشد تا دما در سراسر حمام یکی باشد


4.چه زمـآنی از حمـــآم روغن و چه زمـآنی اَز حمــــآم آبـــ استفآده می کنیم؟

بستگی به دمای مورد نیاز از حمام روغن یا آب استفاده میشهرا

(زیرا پارافین نقطه جوش بالایی دارد و زودتر از ماده مورد نظر به جوش نمی آید.)

5.چرا نمونه باید به آرامی و یکنواختی حرارتــ ببیند؟

چون انتقال گرما به صورت همرفت میباشد دما به یکباره و یکنواخت در حمام توزیع نمیشود
بنابراین برای اینکه مطمئن شویم در همه جا یکسان است باید حرارت دهی یکسان و یکنواخت داشته باشیم

مَمـــنونـ-;{@

خواهش میشه (-B

zerang
2013/10/24, 19:08
با سلام

مکانیزم این واکنش ها چیه ؟
maryam.v hassan gold

hassan gold
2013/10/26, 21:12
با سلام

مکانیزم این واکنش ها چیه ؟
@maryam.v (http://www.daneshju.ir/forum/member.php?u=300399) @hassan gold (http://www.daneshju.ir/forum/member.php?u=304916)

سلام دوست عزیز
راستش من رشتم تجزیه هست یه چیزهایی یادم بود ولی شک داشتم و از یکی از دوستای آلیم پرسیدم اونم بهم اینو جواب داد
واکنش اول واکنش SN1 هستش که به این صورت میشه
28589
که برای رسیدن به ترکیب مورد نظرت یه NaS دیگه بهش اضافه کن
اما واکنش دومت، اگر چه هم من وهم دوستم شک داریم که صورت مساله درست باشه، ولی احتمالا در حضور H2O این واکنش صورت میگیره
امیدوارم درست گفته باشم-;{@

maryam.str
2013/10/28, 09:05
الومین چیست؟

اکسید آلومینیوم یا آلومینا (Al2O3) یکی از مواد سرامیکی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9) مهم است که دارای کاربردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف می‌باشد. در میان خواص مختلف و برجسته آلومینا می‌توان به خواص مکانیکی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5_%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86% DB%8C%DA%A9%DB%8C_%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF) مانند استحکام فشاری (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85_%D9%81% D8%B4%D8%A7%D8%B1%DB%8C) بالا و سختی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%AE%D8%AA%DB%8C) بالای آن و همچنین دیرگدازی بالای آن اشاره نمود.

mykamran
2013/10/30, 12:33
سلام دوستان نتیجه گیری آزمایش سنتیک هیدرولیز متیل استات را از آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 میخواستم.اگه ممکنه.

zerang
2013/11/01, 11:09
با سلام
مکانیسم واکنش آدیپیک اسید با اتیلن گلیکول ؟

mehro_mahtab
2013/11/05, 19:53
تو آزمایش تقطیر جز به جز چرا در حین آزمایش پس از رسیدن به دمای 60 درجه دما دوباره پایین میاد؟
و دلیل اینکه حجم نهایی همیشه کمتر از حجم اولیه (قبل از تقطیر)طرفا خطا های آزمایش هست؟؟

maryam.v
2013/11/05, 23:34
تو آزمایش تقطیر جز به جز چرا در حین آزمایش پس از رسیدن به دمای 60 درجه دما دوباره پایین میاد؟
و دلیل اینکه حجم نهایی همیشه کمتر از حجم اولیه (قبل از تقطیر)طرفا خطا های آزمایش هست؟؟

_به دلیل اختلاف دمای جوش استون و آب هنگامیکه استون به نقطه جوش خود میرسد(یعنی 56 درجه) و تبخیر میشود تعدادی از مولکول های سطحی آب نیز بخار میشوند اما چون دمای جوش آب 100 درجه است این مولکولها وارد مُبرد نشده؛سرد میشوند و از ستون ویگرو به بالن میریزند؛ در این هنگام چون بخاری به دماسنج نمیرسد دما کاهش میابد اما دوباره با بخار شدن استون دما رو به افزایش میرود...

_کم بودن حجم نهایی نسبت به حجم اولیه به دلیل خطا در آزمایش است.

jeydi
2013/12/08, 09:37
سلام معمولا در ازمایشات مربوط به قند ها محلول های فروکتوز ساکاروز گلوکز و نشاسته و... به صورت 1%اماده می شود علت چیست؟

fr.chemi3t
2013/12/10, 23:52
سلام و خسته نباشید به همه ی عزیزان
یه سوال در مورد آزمایش مطالعه اثر دما بر سرعت واکنش های شیمیایی و تعیین انرژی فعالسازی برای آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 داشتم .
اگر بدانیم واکنش برم با فنل و قرمز متیل سریع است و از طرف دیگر تمایل برم برای ترکیب شدن با فنل بیش از تمایل آن برای تخریب مولکول قرمز متیل است ,اولا نقش فنل و قرمز متیل در این آزمایش چیست؟
ثانیا آیا زمان لازم برای از بین رفتن رنگ محلول ,مستقل از غلظت فنل میباشد یا به آن بستگی دارد؟؟

A.R.E.F
2013/12/11, 08:58
نقش فنل و قرمز متیل در این آزمایش چیست؟
فنل باعث از بین رفتن آب برم خواهد شد
متیل رد هم شناساگر است و نقطه پایانی آزمایش که همان بی رنگ شدن است رو نمایش میدهد


آیا زمان لازم برای از بین رفتن رنگ محلول ,مستقل از غلظت فنل میباشد یا به آن بستگی دارد؟؟
طبق توضیحات بالا به آن وابسته است

jeydi
2013/12/27, 10:54
سلام خسته نباشید
درآزمایش تشخیص اسید های چرب اشباع از غیر اشباع بوسیله اکسیداسیون با پرمنگنات پتاسیم چرا کربنات سدیم اضافه می کنیم؟

A.R.E.F
2013/12/27, 16:19
سلام خسته نباشید
درآزمایش تشخیص اسید های چرب اشباع از غیر اشباع بوسیله اکسیداسیون با پرمنگنات پتاسیم چرا کربنات سدیم اضافه می کنیم؟
افزایش نقطه ذوب برای تشخیص اسید چرب اشباع

f.y166
2014/01/04, 14:22
سلام

1-واکنش احیای پرمنگنات را در محیط های اسیدی خنثی و قلیایی نوشته وزن اکی والان پرمنگنات پتاسیم در هر یک از سه محیط فوق را

حساب کنید .

2-به نظر شما آیا میتوان اگزالات را در بورت ریخت و حجم معینی از پرمنگنات را در محیط اسیدی داخل ارلن همراه با حرارت دادن تیتر کرد

؟

3-چرا محلول اگزالات سدیم را حرارت میدهند؟

4-واکنش تجزیه خودبه خودی پرمنگنات پتاسیم محلول را در اثر نور بنویسید ؟

5-چند اکی والان پرمنگنات پتاسیم در 100ml محلول با غلظت 0.060gr/lit از آن وجود دارد ؟

6-یون پرمنگنات در شرتیط اسیدی به یون منگنز احیا شده و در مقابل در اثر اکسیداسیون یون اگزالات دی اکسید کربن تشکیل میشود .

نیم واکنش های کامل و موازنه شده مذکور را نوشته . واکنش کلی اکسیداسیون احیا را پیدا کنید .

مسعود22
2014/02/08, 16:51
سلام کسی میتونه بگه چطور میتونم طلای محلول در تیزاب سلطانی را که کلرور طلاست بصورت کلرور طلا از تیزاب اسخراج کنم
ایا روشی برای تولید پودر کلرور طلا هست
با تشکر

my god
2014/02/20, 17:42
کمک فوری ی ی...!
لطفا مکانیسم واکنش آزمایشای زیررو هرکی میتونه برام بنویسه.(مربوط به آز شیمی آلی2)
1.سنتزسیکلوهگزانون
2.سنتزسیکلوهگزانون اکسیم
3.تبدیل اسیدمالئیک به اسیدفوماریک
4.سنتزبنزوئین
5.تهیه صابون

gaara13
2014/02/21, 17:17
1.سنتزسیکلوهگزانون
29366

nasim _amiri
2014/03/05, 23:58
چرا سدیم استامید درست قبل از انجام آزمایش شناسایی بیسموت باید تهیه شود و مورد استفاده قرار بگیرد؟

maryam.v
2014/03/06, 12:18
چرا سدیم استامید درست قبل از انجام آزمایش شناسایی بیسموت باید تهیه شود و مورد استفاده قرار بگیرد؟


برای این قسمت از آزمایش حتما باید از سدیم استانیت (استامید) تازه تهیه شده استفاده کرد زیرا اگر محلول بی رنگ سدیم استانیت مدت زیادی بماند تجزیه شده و رسوب سیاه رنگ (SnO) تشکیل میشود و در این حالت برای شناسایی Bi3+

مناسب نیست.
موفق باشید

madmehr
2014/03/29, 00:26
سلام من چند تا سوال شیمی داشتم ممنون میشم اگه بهشون جواب بدین
1.اسیدهای آمینه ای که دارای Rf یکسان در کروماتوگرافی کاغذی هستند را چگونه می توان ازهم تشخیص داد؟:01:

2.چرا تیروزین در آب نا محلول است؟چرا پرولین می تواند در الکل و آب حل شود ؟ اما اسید آمینه های گلایسین والین ایزولوسین فنیل آلانین فقط در آب محلولند:01:

smailgohari
2014/08/21, 16:34
سلام.مي خواستم يه واكنش شيميايي با مشخصات زير بهم معرفي كنين.خواهشا هرچه سريع تر جواب بدين.1.گرماگير باشه2.برگشت پذيرباشه3.فراورده هاش گازي باشه4.واكنش دهنده هاش ترجيحا مايع باشهخيلي ممنون ميشم اگه هرچه سريع تر جواب بدين.اگه ميشه جواب رو به ايميلم بفرستيد.smail.gohari@yahoo.comsmailgohari36 @gmail.com

A.R.E.F
2014/08/25, 00:40
اسیدهای آمینه ای که دارای Rf یکسان در کروماتوگرافی کاغذی هستند را چگونه می توان ازهم تشخیص داد
از طریق 1- کروماتوگرافی گازی 2- سنتز


چرا تیروزین در آب نا محلول است؟چرا پرولین می تواند در الکل و آب حل شود ؟ اما اسید آمینه های گلایسین والین ایزولوسین فنیل آلانین فقط در آب محلولند
تیروزین ناقطبی بوده و در آب که قطبی ست حل نمیشود
پرولین سر قطبی قوی تر داشته در آب و حلالی مثل الکل حل میشود.
اسید آمینه های گلایسین والین ایزولوسین فنیل آلانین نوعی پروتئین بوده که قطبی ست

A.R.E.F
2014/08/25, 00:43
سلام.مي خواستم يه واكنش شيميايي با مشخصات زير بهم معرفي كنين.خواهشا هرچه سريع تر جواب بدين.1.گرماگير باشه2.برگشت پذيرباشه3.فراورده هاش گازي باشه4.واكنش دهنده هاش ترجيحا مايع باشه
تبخیر استن
تبخیر آب
تبخیر الکل

A_dadkhah66
2014/10/31, 01:20
در ازمایشگاه شیمی عمومی 2 غلظت مجهول هایی که به دانشجویان داده می شود چند باید باشد هرچند انالیز کیفی است ولی غلظت هم مهمه و میخام بدونم غلظت هر یون چند باشه؟؟؟؟؟؟
با تشکر

ال.ه.ام
2014/11/05, 20:46
سلام به همه دوستان

من 4 تا سوال دارم و خیلی خیلی فوری به جواب اونها نیاز دارم . لطفا کمکم کنید ممنونم .

1- آیا از روی اندازه گیری ph میتوان میزان اسیدیته را تخمین زد؟
2- آیا امکان دارد در اندازه گیری ph با ph متر دیجیتال عدد 20 یا بیشتر و یا حتی عدد منفی مشاهده گردد. آیا این مورد خطای دستگاه است یا عدد مشاهده شده می‎تواند درست باشد؟ ( با دلیل ذکر شود )
3- آیا از هگزان رفلوکس شده اندازه گیری با سوکسله برای دفعات بعد هم می‎توان استفاده کرد؟

4- چرا برای اندازه گیری خاکستر نامحلول در اسید از اسید کلریدریک 5 نرمال استفاده میشود ؟ چرا اسید غلیظ استفاده نمیشود؟ ( این سوال غیر از اثر شدید خورندگی اسید غلیظ بر کروزه دلیل دیگه ای هم داره؟ )

لطفا هر جوابی میدین رفرنس انرا هم ذکر کنید.
واقعا واقعا سریع به جواب این سوالات نیاز دارم . لطفا کمکم کنید . ممنون

اسماعیل70
2014/11/06, 10:43
1- آیا از روی اندازه گیری ph میتوان میزان اسیدیته را تخمین زد؟

جواب:با استفاده از ph قدرت اسیدی دومحلول استفاده می شود وهر چی ph بیشتر باشه اسیدیته کمتر هستش.

2- آیا امکان دارد در اندازه گیری ph با ph متر دیجیتال عدد 20 یا بیشتر و یا حتی عدد منفی مشاهده گردد. آیا این مورد خطای دستگاه است یا عدد مشاهده شده می‎تواند درست باشد؟ ( با دلیل ذکر شود )

جواب:اکثر pHسنج های دیجیتالی توانایی اندازه گیری pHاز -19.99تا +19.99را دارند.20 رو دیگه نمیدونم..در مورد عدد منفی اگر دستگاه کالیبره نشده باشد ویا اگر از غلظت های بالا استفاده کنیم امکان دارد که عدد منفی رو نشون بدهد.در ضمن دامنه ph بین صفر ت ا14 است.

3- آیا از هگزان رفلوکس شده اندازه گیری با سوکسله برای دفعات بعد هم می‎توان استفاده کرد؟

اگر نرمالیته ان تغییر کرده باشه نمی توان استفاده کرد...4- چرا برای اندازه گیری خاکستر نامحلول در اسید از اسید کلریدریک 5 نرمال استفاده میشود ؟ چرا اسید غلیظ استفاده نمیشود؟ ( این سوال غیر از اثر شدید خورندگی اسید غلیظ بر کروزه دلیل دیگه ای هم داره؟ )

5 نرمال خیلی هم رقیق نیستش که....از اسید هیدروکلریک حلال خوبی برای بسیاری از اکسیدهای فلزی به سهولت اکسیدشونده تر از هیدروژن است...
شما می تونی یه سر به شیمی تجزیه اسکوگ جلد دوم فصل تجزیه برای نمونه های حقیقی بزنید.

ال.ه.ام
2014/11/06, 13:32
سلام ممنون از راهنماییتون

sajjad6214
2014/11/09, 00:07
با سلام
چرا در کمبلکس بعد از تشکیل آب رسوب سفید تشکیل میشود
ممنون میشم جواب این سوال رو بهم بگین

اسماعیل70
2014/11/09, 06:13
با سلام
چرا در کمبلکس بعد از تشکیل آب رسوب سفید تشکیل میشود
ممنون میشم جواب این سوال رو بهم بگین

سلام خوش اومدی؛دوست عزیز ای کاش مواد اولیه رو می گفتید.ولی تشکیل رسوب ببشتر بدلیل اون یون فلزی می باشد.والبته لیگاند هم یه جورایی نقش دارد ولی بیشتر بدلیل اون یون فلزی و معرف استفاده شده می باشد...

seyedreza021
2014/11/09, 12:32
سلام.نمیدئنم اینجا جای این سوال هست یا نه.ولی جایه دیگه ای پیدا نکردم.کل اینترنتو زیر و رو کردم ولی نتونستم ظرفیت گرمایی ویژه پتاسیم نیترات و NaOH رو بر حسب J/g K گیر بیارم.
اگه کسی بلده راهنمایی کنه.خودم اینارو گیر آووردم ولی بر حسب J/MOL K
NaOH:59.66 و پتاسیم نیترات : 95.06 J/MOL K
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.واسه گزارش کار میخوام.ممنون

4270408601
2014/11/15, 18:32
با سلام
میخواستم اگه بشه روش محاسبه تئوری pH تیتراسیون اسید سولفوریک 0.44نرمال رو با سود 0.1 نرمال برام ایمیل کنید
vhaidnajafi1370@chmail.ir

calypso
2014/12/22, 23:10
میشه معادلات مربوط به شناسایی کرومات و نیترات رو بذارین؟
کرومات پتاسیم+اتر+اب اکسیژنه+اسید نیتریک

نیترات سدیم+استات سرب+تیو اوره+نیترات اهن

mahisoleiman
2015/01/08, 18:50
یه سوال داشتم.چطور میتونیم با ولت سنج پی اچ را اندازه گیری کنیم؟

اسماعیل70
2015/01/09, 11:47
یه سوال داشتم.چطور میتونیم با ولت سنج پی اچ را اندازه گیری کنیم؟

سلام
دستگاه pH که به برق وصل کردید الکترود را به کانکتورهای ATC و Input وصل کنید.بعدش کلید mode را فشاربدید تا نمایشگر شاخص مناسب را نشان دهد (pH یا mV نسبیmV/ ) اونوقت با فرو بردن الکترود در یک بافر، تکان دادن و سپس فشار دادن standardize شاخص خود را استاندارد کنید بعد دستگاه واحدهای pH، mV یا mV نسبی را نشان می دهد. واس کالیبراسیون مجدد الکترود و پاک کردن یا انتخاب تنظیمات بافر setup را فشار دهید.
در آزمایشگاه نحوه کار با اون حتما هستش...موفق باشید

mahisoleiman
2015/01/09, 14:48
ببخشد گفتم ولت سنج نه phمتر
میشه بگید phمتر چطوری کار میکنه؟

اسماعیل70
2015/01/10, 23:40
ببخشد گفتم ولت سنج نه phمتر
میشه بگید phمتر چطوری کار میکنه؟

سلام اون جوابو با دقت بخونید نماشگر سه شاخص را برای اندازه گیری نشان می دهد که یکی از اونا ولت سنج می باشد....

mahisoleiman
2015/01/30, 17:53
تو آب کاری باید چیکار کنیم تا رسوب مورد نظر به جسم مورد نظر بچسبه؟
(بعد از رسوب مس به راحتی با کشیدن انگشت جدامیشه)

kechoo
2015/02/03, 18:58
بستری که روی آن آبکاری انجام می دهید چیست؟؟؟


تو آب کاری باید چیکار کنیم تا رسوب مورد نظر به جسم مورد نظر بچسبه؟
(بعد از رسوب مس به راحتی با کشیدن انگشت جدامیشه)

mahisoleiman
2015/02/06, 14:33
بستری که روی آن آبکاری انجام می دهید چیست؟؟؟

سکه مثلا

roja57
2015/02/10, 22:47
سکه مثلا
آبکاری روی تمام فلزات انجام نمیشه یک سری شرایطی هست برای اینکه رسوب اسفنجی نباشه تو تجزیه دو بود بحث الکترود ها فکر کنم اونارو مرور کنی پیدا کنی

گدای رهگذر
2015/03/29, 13:51
سلام یه چندتا سوال راجع ب کاتیون های نوع اول در آز شیمی عمومی دارم ممنون میشم جواب بدین 2

1)از اثر پتاسیم کرومات بر یونهای دوبار مثبتAg+,Pb2+,Hg2، چه موادی با چه رنگی ظاهر میشود؟

2) جسم جامدی وجود دارد که شاید Pbcl2,Hg2(No3)2, Ag2s,Pbco3 باشد روند نمای تجزیه ای این مجهول را رسم کنید.

3) معادله موازنه شده ی واکنشهای زیر را بنویسید:

الف) تشکیل رسوب از محلول جیوه (I) نیترات با هیدروکلریک اسید

ب)محلول دارای یون Ag+ با سدیم هیدروکسید.

ج)نقرا سولفید با نیتریک اسید 6مولار.

گدای رهگذر
2015/03/29, 21:55
هیشکی نیست جواب سوالامو بده؟:FD:s:FD:s

sima6
2015/04/07, 18:57
سلام .من برای پایان نامه یسری مواد شیمیایی خریدم چطوری میتونم تست کنم که مطابق با مشخصات اعلام شده هستن
اسید کلریدریک اسید سولفوریک کربنات سدیم کربنات مضاعف سدیم پتاسیم

fatemeh.7427
2015/04/17, 21:39
سلام
دو تا سوال در مورد کریستالیزاسیون داشتم
1- هروقت تو کریستالیزاسیون مجدد، مقدار حلال رو بیستر و یا کمتر از مقدار لازم اضافه کنیم، چه اشکالی ایجاد میشه؟
2- مزایا و معایب تبلور کند و سریع رو بگین

fallah342
2015/04/18, 19:32
با سلام وعرض ادب : برای ساخت یک وسیله به یک مایع نیاز دارم که در یک ظرف در بسته دردمای متوسط تقریباً سریع تبخیر شود و ایجاد فشار زیاد نماید. ومجدد با قرار گرفتن در دمای پایین مثلاً با ریختن آب سرد روی ظرف آن مواد منقبض شده وچگالی آن سریع پایین بیایید. به نظر شما برای این کار چه ماده ای مناسب است . قبلاً از همکاریتون سپاسگزارم.

iman571
2015/04/19, 16:28
سلام.
میخواستم بدونم در آزمایش تیتراسیون تعیین غلظت کربنات و بی کربنات پتاسیم چرا از 2 معرف فنل فتالین و متیل اورانژ استفاده میشه؟
اگر فقط هدف اندازه گیری بی کربنات باشد آیا استفده از معرف متیل اورانژ کافی است؟در مورد کربنات چطور؟
چه مقدار در تفاوت در تیتراسیونها قابل قبول می باشد؟
چرا مجهول را مستقیما با اگزالیک اسید تیتر نکردیم؟

اسماعیل70
2015/04/26, 12:37
سلام.
میخواستم بدونم در آزمایش تیتراسیون تعیین غلظت کربنات و بی کربنات پتاسیم چرا از 2 معرف فنل فتالین و متیل اورانژ استفاده میشه؟
اگر فقط هدف اندازه گیری بی کربنات باشد آیا استفده از معرف متیل اورانژ کافی است؟در مورد کربنات چطور؟
چه مقدار در تفاوت در تیتراسیونها قابل قبول می باشد؟
چرا مجهول را مستقیما با اگزالیک اسید تیتر نکردیم؟

سلام
از انجایی که انتخاب هر شناساگر اسید و باز به PH تغییر رنگ انها مربوط می شود از این دو معرف استفاده می کنند.
برای تععین غلظت کربنات و بی کربنات پتاسیم یا نمک های تک ظرفیتی این دو مخلوط می توانیم از معرف فنل فتالین استفاده کنیم تا کربنات به بی کربنات تبدیل شود بعدش در مجاورت معرف متیل اورانژ ی کربنات رو به اسید کربنیک تبدیل کرده و با استفاده از حجم اسید مصرف شده می تونیم علظت هر کدوم رو بدست بیاریم.
برای اندازه گیری بی کربنات همان باید اونو به کربنات تبدیل کرد بعدش کربنات نمک تک ظرفیتی رو با افزایش باریم کلرید رسوب میدیم و بعدشم که تیتراسون اسیدو باز انجام می دهیم استفاده از فنل فتالین کافی هستش....

اسماعیل70
2015/04/26, 13:03
سلام یه چندتا سوال راجع ب کاتیون های نوع اول در آز شیمی عمومی دارم ممنون میشم جواب بدین 2

1)از اثر پتاسیم کرومات بر یونهای دوبار مثبتAg+,Pb2+,Hg2، چه موادی با چه رنگی ظاهر میشود؟

2) جسم جامدی وجود دارد که شاید Pbcl2,Hg2(No3)2, Ag2s,Pbco3 باشد روند نمای تجزیه ای این مجهول را رسم کنید.

3) معادله موازنه شده ی واکنشهای زیر را بنویسید:

الف) تشکیل رسوب از محلول جیوه (I) نیترات با هیدروکلریک اسید

ب)محلول دارای یون Ag+ با سدیم هیدروکسید.

ج)نقرا سولفید با نیتریک اسید 6مولار.

برای جواب به سوال 1و2 باید واکنش رو باید انجام بدید...

3-
الف:محصول:HNo3--Hgcl
ب:AgoH--
ج:HS--AgNo3
واکنش های شیمی سوم دبیرستان........

اسماعیل70
2015/04/26, 13:11
با سلام وعرض ادب : برای ساخت یک وسیله به یک مایع نیاز دارم که در یک ظرف در بسته دردمای متوسط تقریباً سریع تبخیر شود و ایجاد فشار زیاد نماید. ومجدد با قرار گرفتن در دمای پایین مثلاً با ریختن آب سرد روی ظرف آن مواد منقبض شده وچگالی آن سریع پایین بیایید. به نظر شما برای این کار چه ماده ای مناسب است . قبلاً از همکاریتون سپاسگزارم.

خب معمولا با تبخیر فشار زیاد میشه...فک کنم الکل ها یا استرها چنین ویژگی های رو داره........

اسماعیل70
2015/04/26, 13:17
سلام .من برای پایان نامه یسری مواد شیمیایی خریدم چطوری میتونم تست کنم که مطابق با مشخصات اعلام شده هستن
اسید کلریدریک اسید سولفوریک کربنات سدیم کربنات مضاعف سدیم پتاسیم

سلام مواد شیمیایی گرون هستند همون موقع خرید باید از شرکت های معروف خریدار کرد تا مشکلی پیش نیاد..

Sabern7
2015/09/01, 11:31
سلام علیکم خسته نباشید
دوستان سایتی هست که دستور کار آزمایشگاهی برای تولید مواد رو نوشته باشه
با تشکر

fa.hn
2015/10/31, 21:08
سلام H-:


یه سوال درباره آزمایش رائول دارم ممنون میشم جواب بدین
چه تفاوت هایی بین مولاریته ومولالیته که هردو غلظت یک محلول را نشان می دهند وجود دارد؟کدامیک با تغییر دما تغییر می کند؟چرا؟

Vazoupresin
2015/11/01, 23:36
سلام H-:


یه سوال درباره آزمایش رائول دارم ممنون میشم جواب بدین
چه تفاوت هایی بین مولاریته ومولالیته که هردو غلظت یک محلول را نشان می دهند وجود دارد؟کدامیک با تغییر دما تغییر می کند؟چرا؟

به صورت بسيار ساده ميتوان فرق هر يك رو از روى تعريف شان متوجه شد:

مولاريته: این کمیت به صورت نسبت تعداد مول حل شده در محلول به حجم کل محلول تعریف می‌شود
مولاليته: اين كميت نيز بصورت مقدار مول ماده حل شده در جرم حلال به کیلوگرم تعريف ميشود.

بنظر من مولاليته با تغيير دما تغيير ميكنه، چون با توجه به تعريف وقتى ما يك ماده خاص رو در مقدار معينى حلال بخوايم حل كنيم، مسلمأ ميزان دماى حلال تعيين كننده هست در چگونگى حل شدن ماده در حلال. اميدوارم اشتباه نكرده باشم.

موفق باشيد

fa.hn
2015/11/02, 22:23
چه رابطه ای بین مولالیته ومولاریته وجود داره؟
و همین که در قانون رائول در جدول،نمودار محلول به خط افقی نزدیک میشه در صورتی که نمودار حلال ثابته.چرا؟می تونه دلیلش ذرات حل شونده باشه که نقطه انجمادو کاهش میدن؟
ممنون میشم اکه جواب بدین

فـرشته
2015/11/09, 16:36
سلام
چندتا سوال درمورد آزمایش تعیین غلظت آهن به روش نورسنجی داشتم...
1.چرا لوله های آزمایش باید هم اندازه باشند؟
2.چرا دور لوله ها باید کاغذ بپیچشم و از بالا به سمت پایین نگاه کنیم؟
میدونم سوالام یکم لوسه ولی خواهش میکنم جواب بدین...

A.R.E.F
2015/11/09, 19:35
سلام
چندتا سوال درمورد آزمایش تعیین غلظت آهن به روش نورسنجی داشتم...
1.چرا لوله های آزمایش باید هم اندازه باشند؟
2.چرا دور لوله ها باید کاغذ بپیچشم و از بالا به سمت پایین نگاه کنیم؟
میدونم سوالام یکم لوسه ولی خواهش میکنم جواب بدین...
1- میزان نور تابانده شده و شکست نور یکسان باشد
2-حذف نور مزاحم محیط و خطای دید

سلاااام
2015/11/09, 20:13
با سلام
این سؤالم مربوط به آزمایشگاه است به نظرم:
اگر اجرامی مثل پودر سنگ یا مثلا روغن زیتون روی سطح پوست وجود داشته باشند، آیا آب به سطح زیر این اجرام می رسد؟
در مقدار کم چطور؟
با تشکر

Ashkan 261
2015/11/09, 20:47
با سلام
این سؤالم مربوط به آزمایشگاه است به نظرم:
اگر اجرامی مثل پودر سنگ یا مثلا روغن زیتون روی سطح پوست وجود داشته باشند، آیا آب به سطح زیر این اجرام می رسد؟
در مقدار کم چطور؟
با تشکر

وضو صحیح است !

پودر که مانع نیست . روغن در صورتی مانع هست که وقتی اب روش ریخته میشه سر بخوره ، اگر احساس خیس بودن دست بده یعنی روغن مانع اب نبوده علت هم اینه که روغن جذب سطح پوست میشه و میشه گفت جزئی از پوسته ، اما وقتی حجمش و یا غلظتش زیاد باشه کاملا محسوسه که آب روش سر میخوره .

فـرشته
2015/11/14, 19:16
سلام،برای آزمایش بررسی اثر غلظت مواد اولیه بر سرعت واکنش
توی گزارش کار باید برای قسمت بحث چندتا سوال با جوابش بنویسم..........
اما من هر چی گشتم نتونستم سوالی پیدا یا طرح کنم .....

فهیمه احمدی
2015/11/15, 15:03
با سلام
چرا در استاندارد کردن سود با سدیم هیدروژن فتالات از تنها دو قطره شناساگر استفاده میشود؟

rmadah7555
2015/11/19, 12:25
با سلام یک سوال فوری در مورد آز شیمی آلی 2 داشتم چرا در آزمایش دیلز آلدر از متازایلن سرد برای شستشوی رسوبات استفاده می شود؟ با تشکر

46ve64ww1
2015/11/19, 12:26
سلام من می خواهم این ازمایش رو با این هدف انجام دهم سنجش حجمی AL سه بار مثبت به وسیله edta(به روش معکوس)
روش کار
محلوا داده شده را در بالون ژوژه 100 میلی لیتری به حجم رسانده و 20 میلی لیتر از محلول ساخته شده را در داخل ارلن مایر ریخته (250 میلی لیتری) و به اـن 2 میلی لیتر محلول تامپون استات و 20 میلی لیتر از محلول edta تیتره افزوده ، محلول را سرد کنید 70 کلی لیتر الکل و 20 قطره معرف دی تیروزین اضافه کنید.
سپس با روی سولفت تیر میکنیم
سوال های من
محلول اولیه چی باشه؟
تیتراسیون معکوس دقیقه چی هست (توضیحات کامل)
20 میلیتر edta را که اضافه می کنیم چند نرمال باید باشه؟
چرا محلول را می جوشانیم؟
روی سولفات داخل بورت چند نرمال باید باشه؟
در پایان چگونه( با چه فرمولی)محاسبات را می نویسیم ؟
چرا الکل اضافه میکنیم؟
چرا تامپون استات؟

shamsblsh@gmail.com

A.R.E.F
2015/11/20, 02:57
با سلام
چرا در استاندارد کردن سود با سدیم هیدروژن فتالات از تنها دو قطره شناساگر استفاده میشود؟

مشخص شدن نقطه اکی والان در لحظه مناسب

- - - Updated - - -


با سلام یک سوال فوری در مورد آز شیمی آلی 2 داشتم چرا در آزمایش دیلز آلدر از متازایلن سرد برای شستشوی رسوبات استفاده می شود؟ با تشکر

تشکیل کمپلکس با رسوبات و راحت تر حل شدن آنها

فهیمه احمدی
2015/11/22, 15:43
با سلام چند سوال از ازمایش اندازه گیری اهن ب روش وزن سنجی دارم:
مراحل این ازمایش همراه با واکنش های ان؟
تفاوت بین رسوب بی شکل با رسوبات متبلور؟
سه عامل مهم برای تشکیل یک رسوب مناسب در وزن سنجی؟
چرا برای رسوب دهی اهن باید امونیاک را به اهستگی اضافه کرد ؟
جرا رسوب باید قبل از حرارت عاری از یون کلرید باشد؟
علت شتشوی رسوب با محلول امونیوم نیترات چیست؟

فـرشته
2016/02/18, 10:25
سلام،چندتا سوال از کتاب آز شیمی عمومی 2 داشتم لطفا جواب بدین...
خواهش میکنم زود:FD:s

1.با ذکر یک معرف توضیح دهید که چگو نه می توان هر یک از جفت گونه های زیر را از یکدیگر جدا کرد؟
الف)یک شیشه سولفوریک اسیدرقیق از یک ششه نیتریک اسید رقیق.
ب) گرد سفید Hg2Cl2ازگرد سفیدHgCl2
اگر Kspبرای AgClبرابر1.7×10-10با باشد به سوالات زیر پاسخ دهید.
الف)چند گرم AgCl دریک لیترآب حل می شود؟
ب)غلظت یون Ag+در محلول اشباع شده AgCl چقدر است؟
ج)چند میلی گرم AgClدر یک لیتر محلولی که نسبت به 0.03HClمولار است حل می گردد؟

sadegh80
2016/05/22, 19:44
با سلام خدمت همه دوستان ببخشید یک سوال میخواستم راجع به تاثیر رقیق یا غلیظ بودن ماده اسیدی بر PHرو بدونم ممنون میشم راهنم​,ایی کنید

Vazoupresin
2016/05/30, 13:35
با سلام
ميدانيم كه نمك طعام حاصل تعامل دو عنصر NA و CL است
چرا زمانى كه نمك را در آب حل ميكنيم، مزه سديم و كلر براى ما محسوس نيست؟
مزه شورى نمك طعام از چه منشأ ميگيرد؟

09382711273
2016/05/31, 16:13
سلام لطفا سریع جواب بدید.
روش تهیه محلول سرب نیترات صد میلی گرم در لیتر چی هست؟

espan
2016/07/04, 10:44
با سلام و عرض ادب خدمت دوستان گرامی
من از خدمت دوستان و اساتید بزرگوار سؤالی داشتم، ظاهرأ تو جداسازی مواد جامد از جامد از روش تبلور و یا تبلور مجدد استفاده میشه، میخواستم بدونم تو جداسازی ترکیبات یک ماده جامد که قسمتی از اجزا اون در حلال حل شده و قسمتی حل نمیشه این جداسازی چجوری انجام میشه؟ تو این جداسازی اولویت استفاده از چه حلالی بهتره؟ اگر امکان داره بطور مثال جداسازی ترکیبات قرص کلداستاپ رو دوستان توضیح بدن، یعنی استامینوفن، سودوافدرین و دیفن هیدرامین رو که هر سه نوع ماده در قرص کلداستاپ بکار رفته رو از هم جدا کنیم

SetarehB
2016/11/09, 15:23
با سلام خدمت دوستان عزیز
سوال داشتم فقط خواهش میکنم کمکم کنید
چرا در آزمایش منگانومتری سولفات آهن را حرارت میدهیم؟
لطفا کمک کنید دوستان:FD:s

NargesMirzaee
2016/11/11, 23:03
سلام دوستان یه سوال، دلیل اضافه کردن نمک درتیتراسیون مخلوط کربنات و بی کربنات چیه؟؟

مولکول12
2017/02/20, 23:50
سلام .کسی میدونه چرا بهتر است قسمتی از چوب پنبه که دماسنج درون آن است کمی بریدگی داشته باشه? چرا؟

- - - Updated - - -

من چندتا سوال دیگه هم دارم:
اگه پودر داخل لوله مویین برای اندازه گیری نقطه ذوب کاملا متراکم نشه چه مشکلی در اندازه گیری بوجود میاد؟
اگه نمونه کنار حباب دماسنج قرار نگیره دقیقا یعنی بالاتر و یا پایینتر قرار باشه چه اتفاقی میوفته؟ دمای ذوب چه تغییری می کنه؟

مولکول12
2017/02/23, 13:36
سلام .کسی میدونه چرا بهتر است قسمتی از چوب پنبه که دماسنج درون آن است کمی بریدگی داشته باشه? چرا؟

- - - Updated - - -

من چندتا سوال دیگه هم دارم:
اگه پودر داخل لوله مویین برای اندازه گیری نقطه ذوب کاملا متراکم نشه چه مشکلی در اندازه گیری بوجود میاد؟
اگه نمونه کنار حباب دماسنج قرار نگیره دقیقا یعنی بالاتر و یا پایینتر قرار باشه چه اتفاقی میوفته؟ دمای ذوب چه تغییری می کنه؟


کسی جواب سوالای منو نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟

غزالهه
2017/03/05, 06:29
در ازمايش پايداري حالتهاي اكسيداسيون ميشه به اين سوالات پاسخ بدين:(خيلي فوريه هرچي گشتم پيدا نكردم)
١)چرا cucl در اب حل نميشود؟
٢)علت اضافه كردن kcl چيست؟
٣)چرا كلريد مس ١ بايد پوشيده از محلول باشد؟؟